f Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen I VËR VERSLAGEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 29 JULI 1933. |o lirui. ligenblik Iseerden ireiden alles gereed was voor de eerste voorstelling ontruiming van liet terrein. Bij de discussie,' die hierop volgde, wond de majoor zich zeer op. Ten slotte trok hij zijn sabel en voerde een charge uit, waarbij de eigenares van het circus, mevr. Amanda Roberti, tamelijk ern stige verwondingen opliep. Voorts kregen twee mannen eenige sabelhouwen. Allen moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De directie van liet circus heeft zich daarna gewend tot den burgemeester van Haarlem mermeer, Mr. A. Slob, en tot de justitie te Haarlem, bij wie zij zich heeft beklaagd over het optreden van den majoor der rijksveld- vyacht. Door bemiddeling van burgemeester Slob, die van meening was dat het hier een civiei-rechtelijke kwestie betrof, waarmede de politie geen bemoeienis had, werd het conflict ten slotte bijgelegd, zoodat de eerste voorstel ling gisteravond kon doorgaan. Ook de verdere voorstellingen zullen kunnen plaats vinden. HOKKEN MET VARKENS AFGEBRAND. Een vijftigtal dieren omgekomen. HAARLEM, 26 Juli. Een deerniswekkend schouwspel heeft zich gistermiddag omstreeks late aa halftwee afgespeeld aan den Oudeweg, waar (De Staai een complex varkenshokken van den heer udbouwn. Braakman geheel in vlammen is opgegaan. In igen de b;c'e hokken waren meer dan honderd varkens volgde ia,ondergebracht, waarvan er ongeveer veertig rdappelenol h.et vuur zijn omgekomen. Van de overige treffende ui'"» varen er tien zoozeer met brandwonden Jerliner pnrcrdekt, dat zij moesten worden afgemaakt, tleend: De hokken stonden op een open weiland tus- „De me-- schen de spoordijk HaarlemAmsterdam en n - den Oudeweg, tegenover de gashouders der -* gemeentelijke gasfabriek. Omwonenden zagen p omstreeks een uur rook opstijgen uit een der ;i houten gebouwtjes en voordat zij beseften, wat e er gebeurde, sloegen plotseling de vlammen 1 aan alle kanten uit. Hun eerste gedachte was, p om de varkens te redden, maar door de hevige r rookontwikkeling en de verzengende hitte was het zeer moeilijk, de hokken te naderen. Met alle inspanning wist men ten slotte op een plaats, waar het vuur minder hevig woedde, een der zijwanden open te breken en onder er barmelijk geschreeuw renden de in doodsangst verkeerende dieren het weiland in. In de con sternatie had men waarschijnlijk verzuimd, direct de brandweer te waarschuwen. Toen deze een kwartier later verscheen, bleek wel, dat er niets meer te redden viel. Het geheele complex van hokken was één vuurpoel, te mid den waarvan nog een veertigtal varkens onder hartverscheurend gehuil lag te zieltogen. De dieren, die men maar eenigszins kon bereiken, i werden door messteken uit hun vreeselijk lijden verlost, de overige vonden een afschuwelijken t dood in de vlammen. De brandweer werd bij het blusschingswerk ten zeerste gehandicapt doordat er in dezen uithoek van de stad slechts weinig druk op de waterleiding stond. Er kon met slechts drie stralen water gegeven worden en daar nergens in de nabijheid open water was, moest de motorspuit onverrichter zake terugkeeren. Na ongeveer een uur was het pleit beslecht. Van de stallen was niets meer over dan een smeulende chaos van verkoolde balken en ver minkte varkenslijken. Een tiental dieren, dat met brandwonden overdekt in het weiland rondliep, is naar het abattoir vervoerd om afgemaakt te worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat vuur onder een ketel, waarin varkensvoer gekookt was, zich aan het om ringende hout heeft medegedeeld. VLIJMEN IN REP EN ROER. In dertig iaar was er geen moord gepleegd. VLIJMEN, 26 Juli. Het anders zoo rustige dorpje Vlijmen was gisteravond door den moord op Van Heesbeen, geheel in rep en roer. Voor het raadhuis, waar de substituut-officier van justitie Mr. Vermeulen uit 's-Hertogen- bosch en de burgemeester Van Vlijmen, de heer Van de Ven, de moordzaak onderzochten, schoolden honderden menschen samen. Door de gemeentepolitie waren twee gehuwde man- demakers uit Vlijmen aangehouden, die beiden niet ongunstig bekend staan. Het slachtoffer, dat reeds drie a vier jaar in de werkverschaffing is en sedert drie weken steun van het ziekenfonds trok, woonde in de Molens teeg, bijgenaamd „de hel". Hij was gisteravond reeds eenige uren op stap en had verschillende café's bezocht, zoodat hij onder den invloed van sterkedrank verkeerde. Hij stond in het dorp bekend ais een ruwe gast. Gisteravond was hij zeer baldadig opgetre den. Hij had een fiets, die tegen den muur stond, kapot getrapt en daarna een geit mis handeld. Bij een café in het centrum van het dorp had hij de beide aangehoudenen ontmoet. Hij had met een van deze mannen een oude veete over een duif. Beiden waren postduiven- liefhebbers en Van Heesbeen verdacht Van Esch er van een postduif van hem te hebben opgevangen. Hierover was de ruzie ontstaan. Toeschouwers vertelden dat Van Heesbeen een mes getrokken had en daarmede de beide man nen te lijf was gegaan. Dezen hadden hem toen het mes afgenomen en hem daarmede aange vallen met het bekende noodlottige gevolg. De beide verdachten zijn in het gemeentehuis in gesloten en het lijk is naar het lijkenhuisje van Vlijmen vervoerd. De burgemeester van Vlijmen, de heer Van de Ven, vertelde nog dat in de dertig jaren van zijn burgemeesterschap in Vlijmen nimmer een moord was voorgekomen. Van Heesbeen heeft, nadat hij was gestoken, tot aan zijn huis geloopen, een afstand van ongeveer 300 meter. Hij had een wond onder den linkerschouder aan de borstzijde en een der slagaders was geraakt. De rijksveldwachter had hem zien loopen en hem toegeroepen: „Wat is er Van Heesbeen?" Het slachtoffer was toen evenwel op den grond gestort. Een geestelijke kon den verslagene nog geestelijken bijstand verleenen. In liet "dorp heerscht groote opwinding en de familie van den verslagene moest in bedwang gehouden worden. Van de twee aangehouden mandenmakers is de één hedenmorgen in vrijheid gesteld; de ander, I Van E, bekend zal hedennamiddag een onderzoek instellen. TREIN RIJDT OP MELKWAGEN. Ongeluk op overweg bij Hoogezand. GRONINGEN, 26 Juli. Vanmorgen vroeg is de melkwagen van de gebroeders Steen te Borgweg, beiden ongehuwd, op den onbewaak- ten overweg tusschen de stopplaats Wester broek en het Foxholstermeer door den trein die om 6.03 van Groningen naar Nieuweschans vertrekt, gegrepen. Een der beide broeders, de 4!-jarige Jannes, was onmiddellijk dood; de andere, de 32-jarige Johan, leefde nog, doch hij is zeer zwaar gewond. Hij is met den trein WinschotenGroningen naar Groningen over gebracht. Het paard was verpletterd en de wagen was geheel vernield. Wij vernemen nog, dat de overweg reeds sinds 10 Juni 1923 onbewaakt is en het uitzicht er vrij is; er hing echter vanmorgen een zeer dichte mist. De machine en de bagagewagen van den trein zijn beschadigd. De trein heeft ruim twintig minuten oponthoud gehad. De trein NieuweschansWinschotenGroningen is aangehouden om den gewonde naar Gronin gen mede te nemen; hij werd in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen, waar hij na enkele uren is overleden. Verslag van de vergadering van deu Raad der gemeente OUDE TONGE, op Don derdag 27 Juli, des voormiddags half elf uur. - - -. .1 Voorzitter Burgemeester Vooijs. Afwezig wordt nog vastgehouden Hij staat met kennisgeving5de heer de Wit. a s„.fn voorbeeldig Huisvader en be- De Voorzftter *pende de vergadering, waar- kltedt in Vlijmen de functie van leider van den na de notU|en der laatste vergadering werden Vrijw. Landstorm. Het parket uit Den Bosch j geiezeii en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een missive van den Minister van Staat, inhoudende de goedkeuring van de verorde ning, regelende de benoembaarheid en bezoldi ging van den Gemeente-veldwachter. Een missive van Ged. Staten inzake een ontwerp besluit om aan de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, die na Januari 1933 benoemd zijn, geen geldelijke vergoeding daar voor meer te verstrekken als de ambtenaar gelijktijdig ambtenaar ter secretarie, Burge meester of/en secretaris in diezelfde gemeen te is. B. en W. stelden voor de goedkeuring aan dit ontwerp te verleenen, waartoe werd be sloten. Een schrijven van Ged. Staten inzake ver leenen van vergunningen en verloven. Een schrijven van den Minister van Staat inzake de verordening tot de heffing van be- graafrechten. De VOORZITTER deelde mede dat de overheid deze alsnog gaarne wat uitgebreider zag, waaraan werd voldaan. Een schrijven van Ged. Staten inzake de inning van weeggelden. Ged. Staten stelden voor dat voor de incasseering van de weeg- gelden door de betrokken personen waarborg werd gesteld. B. en W. hebben de ontvangsten van de laatste 5 jaren nagegaan en die bedroegen voor brug 1 43,50 en voor brug 2 12,75 per week. Zij stelden daarom voor een borgstelling te verlangen voor de brug 1 van 200,en voor de brug 2 een bedrag van 100,Alzoo werd besloten. Van J. Bezemer was een verzoek ingekomen om een pakhuis in huur te ontvangen, dat voorheen door de Automaat was gehuurd. De Voorzitter deelde mede dat de Maatij. De Automaat daarvoor per jaar betaalde een bedrag van ƒ30,nu wil Bezemer dit graag huren voor 27,50 per jaar. Alzoo wordt goedgevonden. Van de N.V. Pulleman's Autobedrijf was een verzoek ingekomen om een stuk grond langs de haven in huur te ontvangen voor het bouwen van een loods, groot 23 X 22 M2. B. en W. stelden voor dien grond af te staan tegen 45 cent per M2., waartoe werd besloten. De gemeentebegrooting dienst 1933 werd met af- en overschrijvingen gewijzigd. De heer JONKER: Mijnheer de Voorzitter, Geachte Vergade ring. Naar aanleiding van de werkloosheid wilde ik iets zeggen. j in de eerste plaats wilde ik beginnen met te zeggen dat het hier te Oude Tonge een ongezonde toestand is. De werkloosheid neemt een geweldigen omvang aan, wat door de landbouwers geweldig in de hand wordt ge werkt. Ik blijf dan maar bij de oogst, die vóór de deur staat. Het graan wordt gesneden, zoo veel mogelijk met de machine, dus zoo weinig mogelijk handenarbeid, terwijl de bedoeling is van den wetgever, om .steun te geven, om de bedrijven gaande en staande te houden. Ik meen, dat van het staande blijven der be drijven de handwerkkracht vast zit, maar hier wordt door de Landbouwers schrikbarend gezondigd tegen de crisis-tarwewet. M. i. zou er met een beleefd verzoek aan de landbouwers wat te bereiken zijn, om de arbeiders werk te geven. In de tweede plaats M. de Voorz. de dorsch- campagne treedt ook in, nu zijn er hier te Oude Tonge twee Joondorschers, die gezamen lijk 30 menschen 4 5 5 weken aan liet werk hebben. Als nu deze campagne gerekt zou kunnen worden tot 9 a 10 weken en de land bouwers hun graan lieten dorsclien door eigen burgers, zou dat een geweldige verlichting geven voor de gemeente en 25 menschen daar door 4 weken langer een weekloon genieten van ƒ25,Als het gaat zooals andere jaren, dat de niet-inwoners met het werk weggaan, dan zal dat ten laste komen van de gemeente en de werkloosheid in de hand gewerkt worden, ten voordeele van andere gemeenten en ten nadeele van onze eigen gemeente. M. de V. ik zou dan om te beginnen de Landbouwers die de eer hebben raadslid te zijn willen verzoeken hieraan een goed voor beeld te nemen, dank U. VAN SCHOUWEN zeide dat liet den boer momenteel niet mogelijk zal zijn den gelieelen oogst met de hand te snijden. De exploitatie uitkomsten van het bedrijf zijn zoo treurig, dat men op alles moet zien om ook maar eenigermate voor zijn kosten gedekt te komen. Ten aanzien van liet dorschen is het niet mogelijk algeheel in de gemeente te blijven. Daarvoor zijn er machines te weinig, want elke boer heeft liefst spoedigst zijn oogst in de zakken. Ook dc prijzen variëeren met de andere gemeenten, zoodat men niet meer kosten gaat betalen dan strikt noodzakelijk zijn. Voor wat betreft de loonen van de arbei ders, kan ik uit de statistieken aantoonen dat de arbeidersloonen hier veel iiooger zijn dan INGEZONDEN STUKKEN. AFSCHEIDSGROET AAN DE FAMILIE BERGMAN. Weer zijn we allen bij elkaar In Odéon gekomen, Niet om de hulde als weleer, Maar afscheid wordt genomen Van u, geachte Directeur, De ziel van „onze glorie"; Van „Amicitia"; met u aan 't hoofd Begon zij de Victorie. Dit zal door niemand toch ontkend, Of tegenstrijding wekken; Wie Bergman hoort, of Bergman ziet, Die kan zulks dra ontdekken. U deed precies zooals het moest, Het echte maat-verdeelen, De puntjes op de 1, dat was uw doel, Elk „stuk" was dan te speien. Geen marsch te zwaar, geen wals te lang, Geen repetitie-koortsen; Geen studie brak er ooit uw hoofd, Geen malle „enzoovoortsen". Steeds punctueel, steeds alles af, Geen punt mocht er mankeeren; Juist dat bracht „Amicitia" zoo hoog, Dat deed hen triomfeeren! Triomfen in de Zilverstad, Maar ook in 't land der Vlamen! Waar 't kampen toch wel moeilijk viel De hoogste prijzen „bamen". Genomen? neen, verdiend zoo waar! Verdiend wat ge begeerde; Met ijzeren wil bezield, en wetend: Dat Bergman dirigeerde. Veel vrienden, Bergman, hebt ge hier In Dirksiand u gemaakt, Dat komt pas nu ten openbaar, Nu gij als leider staakt. Hiermee zal „Amicitia" Een zwaar verlies gaan boeken, Want waar ter wereld, zal zij nu een man Als Bergman moeten zoeken? Laat staan hem vinden, 't kan haast niet, Dat zal een puzzle worden; Al zoekt men van den Briel tot Tiel, Van Hulst tot aan Coevorden. Ook zijn ze in geen spijkerbak, Of in een rolmops-fleschje; Men knijpt ze uit geen jutte peer, Men snijdt ze met geen mesje. Heer Bergman, u is kunstenaar! Dus niet te imiteeren; Bewond'ring dwong u van ons af, Bij 't schoone musiceeren. En staan we straks weer bij 't concert De beenen te verstijven, Dan zal, toch de herinnering aan u In ons steeds wakker blijven. Gij gaat thans naar de Licht-stad heen, En laat ons hier in 't duister... Aanvaard van „Amicitia" Den vollen lof en luister. Ontvang de pluim op uwen hoed! Bewaar die t'alien tijde; Familie Bergman, 't ga u goed, Den zegen aan uw zijde! Van 't gansche Dirksiandsche volk, hoera! Maar niet het minst, van „Amicitia". Dirksland, 21 Juli 1933. BELEGRE. in welk deel van ons land ook. Die staan hier heusch niet zoo slecht en ook dat is aanleiding van werkgevers om zooveel mogelijk inet de machines te doen. JONKER; Ja het is zoo jammer dat de arbeider als een verlengstuk van de machine wordt beschouwd. BE1JER zeide dat hij over die loonstandaard, waar van Schouwe» over sprak, nu niet kan ingaan. Hem ontbreken daarvoor thans de gegevens. Wel wil ik constateeren dat wat van Schouwen daarover gezegd heeft groote leugens zijn. Wel zou met korter dagen te werken bij de loondorscliers de oogsttijd ver lengd kunnen worden. Het is een schandaal dat de werknemers, die aan de loondorscherij deel nemen, zulke lange dagen maken. VOORZITTER zeide dat vorig jaar reeds getracht is de oogst meer met de hand gesneden te krijgen. Dat is toen mislukt en ik vertrouw ook dit jaar niet veel op succes. Over het loondorschen heb ik eveneens gedacht, doch van bevoegde zijde deelde men mij mede dat niet iedereen daaraan kan werken. BEIJER zeide dat het met de werkverschaf fing ook eigenlijk een schandaal is. De polders graaien ten onrechte in de Staatskas. Dat werk moest niet zoodanig gebeuren, dat is geen gezocht werk en ik geloof dat de Minister er onwetend van is, anders zou die zeer zeker een ander standpunt innemen. VAN DEN BOOGAART zeide dat hij het vorige jaar heeft medegewerkt om de tarwe met de hand te doen snijden. Dit jaar laten de financiën van hem het echter niet meer toe. De nood onder de landbouwers is zoodanig gestegen dat op elk kwartje gekeken dient te worden. Daarna werd de vergadering gesloten. Excursie naar Noord-Brabant De vereeniging van Oud-leerlingen der La gere Landbouwschool „Excelsior", welke nu twee en een half jaar' bestaat, heeft zooals andere-jaren een excursie op touw gezet. Zoo'n excursie heeft tot doel den leden der Vereeniging iets van land-, tuinbouw en vee teelt of wat indirect hiermede in verband staat te laten zien. Om het mogelijk te maken, dat ieder lid aan zoo'n excursie kan deelnemen is het een eerste vereischte een goedkoop reisje en als tweede factor: het moet de moeite waard zijn. Vooral in dezen tijd, waarin iedereen met finantieele aangelegenheden te kampen heeft en niet het minst boerenjongens, zal het eerst genoemde den doorslag geven. Het Bestuur van „Excelsior" heeft met de voorbereiding der excursie naar Noord-Bra bant, waarvan ik iets ga vertellen, met boven staande rekening gehouden en is er in geslaagd een goedkoop, maar tevens mooi en leerzaam tochtje te maken. Woensdagmorgen 19 Juli j.l. 5 uur bevond zich een gezelschap bestaande uit 24 personen, onder leiding van den Heer H. van der Velde, op de z.g.n. Hoek van St. Jacob onder Oude Tonge. De motorboot van den veerman van Herkin- gen bracht ons naar Anna-Jacoba, waar een nieuwe Opel Touringcar van de Gebr. de Rooy te Dinteloord, gereed stond, waarmee verder de reis door Brabant werd gemaakt. De be schrijving van de excursie zou te lang worden, wanneer ik alle plaatsen opsomde waar langs de bus reed. Het lijkt mij voldoende alleen de plaatsen te noemen, waar om de één of andere reden werd gestopt. Allereerst werd de Coöperatiefe Vlasfabriek „Dinteloord" bezichtigd. Eén der chefs liet ons de gebouwen en machines, waarvan de meeste in werking waren, zien en gaf daarbij den noo- digen uitleg. Hoewel de laatste jaren op ons eiland bijna geen vlas verbouwd is, gaven alle excursisten grooten blijk van belangstelling bij het zien hoe het vias wordt verwerkt. Punt 2 van het programma was „Bezoek aan de N.V. Hero Conserven Fabrieken te Breda". Een schitterende ontvangst viel „Excelsior" daar ten deel. Thans nu de campagne in vollen gang is, vinden hier een 600 tot 700 personen werk. Bij het bezichtigen der gebouwen zien we hoe alles naar de eischen des tijds is inge richt. Alles even prachtig en zindelijk, hetgeen al een groote waarborg is voor de waarde der producten. Nadat de fabrieken waren bezichtigd, werd ons gezelschap naar een bij de fabrieken W hoorende Villa gebracht, waar den bezoekers „Hero Perl", de Parel der dranken, werd aan geboden. Iedereen genoot van dezen frissclien vruch ten drank, welke vrij van alcohol is. „Excelsior" kan een ieder aanbevelen de producten van de Hero-Fabriek te gebruiken, inzonderheid „Hero-Perl". Vervolgens werd naar Tilburg gereden, waar een half uur gelegenheid werd gegeven om den inwendige» mensch te versterken. lntusschen was één der leden er op uit gegaan om zich een muziekinstrument aan te schaffen, waarmede hij op het verdere van de reis voor de noodige variatie zorgde. Dan werd de reis voortgezet naar den Bosch, waar juist toen we arriveerden de veemarkt ten einde liep, doch het zien van de nieuwe veeliallen daar ter plaatse is alleen al de moeite waard. Dan naar Oss, waar de Export-Slagerijen van de N.V. Zwanenberg werden bezocht. Hier werden we door een zoon van den Heer Zwa nenberg rondgeleid door liet reusachtig groot bedrijf. Wekelijks worden hier 5 6000 baconvar- kens geslacht, benevens een groot aantal koeien voor dc worst verwerkt. Het slachten volgens liet Tayloersystcem is ongetwijfeld de moeite waard en een kijkje in de koelpakhuizen geeft een nog grooter indruk, wat hier al zoo wordt verwerkt. Van ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7'8'/2 Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadscbilfers 5 vocbt Lijnraeel minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. (Adv.) Oss werd terug gereden langs Den Bosch naar Hedel (Geld.), waar 2 kali-proefveiden liggen, één te Hede) en één te Ammerzode». In een café werd namens de Kali-Maatschappij aan ieder een consumptie en een sigaar aangebo den, waarvan ieder een gretig gebruik maakte. Dan naar het kaliproefveld te Hedel, 't welk gelegen is op zwavelgrond. Deze proef wordt genomen met 16 ver schillende land- en tuinbouwgewassen en wel van ieder gewas 3 perceelen, één perceel met een hooge kalibemesting, één met lage- en één zonder kalibemesting. Dat een kalibemesting hier op z'n plaats is was zeer duidelijk te zieri, daar op de per ceelen zonder kalibemesting de gewassen een zeer slechte ontwikkeling vertoonden, v.n.l. suikerbieten, aardappels, alsmede boonen en aardbeien. Het minst was het verschil bij de haver te zien. Op het proefveld te Ammerzoden worden dezelfde proeven genomen, doch alleen op landbouwgewassen, v.n.l. erwten, uien, klavers, aardappelen, suiker- en voederbieten. Grondsoort is hier klei, doch dat een kali bemesting ook hier goede resultaten geeft was duidelijk zichtbaar. lntusschen was het 4 uur geworden en dus hoog tijd om de terugreis te aanvaarden. Weer iangs den Bosch, Tilburg naar Breda, waar in het welbekende Liesch- bosch een poosje halt gehouden werd, zoodat iedereen kon genieten van het mooie natuur schoon daar ter plaatse. Hoewel velen aldaar gaarne langer hadden vertoefd, was dit echter niet mogelijk, om reden, dat nog meer op het programma stond, I n. 1. het bezichtigen van het Proefveld Nier vaart te Klundert. Dit proefveld, gelegen op middelmatig zwaren kleigrond, is van reusachtige afmeting, n.l. 6,5 H.A. Natuurlijk was het onmogelijk om in den korten tijd, die we nog over hadden, geheel het proefveld serieus te bezichtigen. Allerlei proeven worden hier genomen, bemes- tingsproeven met verschillende meststoffen op aardappels, met schitterende resultaten. Ook zagen we hier een 30-tal aardappelrassen naast elkaar, om verschillende eigenschappen der diverse rassen nauwkeurig na te gaan. Verder uitgebreide proeven met tarwe, haver, gerst, boonen, erwten enz., met het doei, vergelijking van de rassen om de waarde voor den verbouw in Nederland te bepalen. I Het proefveld, dat onder uitstekende leiding staat van de „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in het Rentambt „Nier vaart" te Klundert", is zeer zeker een bezoek waard. Dan alleen kan men een idee krijgen van het werk dat daar door bovengenoemde vereeniging geleverd wordt. Hiermee was het programma van den excur siedag beëindigd en wei voldaan gingen wij de bus in, die ons weer te Anna-Jacoba bracht, waar de veerman met zijn boot klaar lag om het gezelschap naar Flakkee terug te brengen. Het was intusschen reeds donker geworden en de leider deed er goed aan, door, vóórdat de boot van wal ging appèl te houden, om zich zoodoende te overtuigen dat niemand achter- wege was gebleven. Te ongeveer elf uur stapten alien op één na op den Hoek af. Eén persoon was doordever- moeienissen van de» dag onder in de kajuit in slaap gevallen, wat echter in de duisternis door niemand werd bemerkt. Lustig voer het Bootje met den siapenden passagier naar Zijpe terug, totdat hij halver wege "den tocht wakker werd en tot zijn ver bazing constateerde dat zijn medepasasgiers waren verdwenen. De veerman was zoo wei- 1 willend hem nogmaals aan den Hoek te bren gen, waar hij tot overmaat van smart tot de ontdekking kwam, dat de loods waarin zijn fiets stond opgeborgen op slot was, en hij zoodoende den weg naar huis te voet moest afleggen. Met recht kunnen we zeggen, dat deze excursie een zeer geslaagde is geweest. De Secretaris, P. BUIJS. Be Flakkeesche Boerenbond. Donderdag 27 Juli hield de Flakkeesche j Boerenbond zijn algemeene vergadering in j Hotel Spee te Sommelsdijk. De Voorzitter, de lieer G. C. van Schouwen,I opende de vergadering met de hieronder vol-l gende rede: Mijne Heeren! Op dezen mooien Juli-middag komt del Flakkeesche Boerenbond voor de 62e maal i in Algemeene Vergadering bijeen en is hel mijn taak deze vergadering niet een enkel woord in te leiden. Het doet mij buiten gemeen leed, dat ik in mijn openingswoord tot u, geen opgewekten toon kan doen wed- klinken omdat helaas de toestand in den lanel' •bouw daar geen aanleiding toe geeft. De crisis die zicli thans in liet gansche bedrijfsleven doet gevoelen, drukt buitengewoon zwaar nP den akkerbouw, zoo als die op ons eiland wordt uitgeoefend, met zijn speciale teelten van uien, kocpeen en aardappels. Drie pr°' ducten die in groot kwantum in onze streek worden voortgebracht en die in het vorige oogstjaar zulke bedroevende finantieele resul taten hebben opgeleverd. De enorme ver liezen bij de teelt dier producten, die zoo geëigend voor onzen bodem zijn, geleden, zijn oorzaak geworden, dat van een catastrophalen toestand gesproken moet worden. Steeds tal rijker worden degenen wier betalingsmogelijk heden uitgeput raken, wier schulden als een loodzwaren last hen neerdrukken, wier levens energie aan het wankelen raakt en die met kunst- en lapmiddelen door familie op de been worden gehouden. De boerentrots, die in ons allen is, zorgt er voor dat de ellende zoo weinig mogelijk naar buiten treedt, maar dat in stilte onnoemelijk geleden wordt en wanhopig naar eenige uitkomst wordt uit gezien staat wel muurvast. Ik meen, dat liet een gelukkige greep is geweest, van den redac teur van „Onder de menschen" om in een der groote bladen, ook de stedelingen op den ernst van den toestand ten plattelande te hebben gewezen. Te weinig toch is men buiten de betrokken groepen op de hoogte van den werkel ijken toestand en maakt onbekendheid, dat er vol doende aandacht aan de zorgen ten platte lande besteed wordt. Het is aan de organisaties om de aandacht te trekken en van voorlichting te dienen, maar daartoe moeten zij juist in dezen tijd zeker, namens allen kunnen spreken en optreden en is vaste aaneensluiting meer dan ooit dringend noodzakelijk. Wij hebben te bedenken, dat wij zijn een standorganisatie, die voor de belangen van het bedrijf opkomt, zonder aanzien des persoons en met uitschake ling van wat op ander terrein des levens ons verdeelt of scheidt. Een verheugend verschijn sel is het, dat de centrale landbouworganisaties elkander door den nood der tijden gedrongen, gevonden hebben en ééndrachtelijk de be langen van den geheeien Nederlandschen land bouw verdedigen en voorstaan. Zoo heeft ook b onze streekorganisatie haar beteekenis en haar ni bestaansrecht, omdat zij als centraal lichaam zq de belangen van het Eiland, met zijn speciale teelten en zijn uitzonderlijke belangenover- eenkomst wil vertegenwoordigen en behartigen. Ook onze organisatie heeft van noode, dat zij zoo algemeen mogelijk het geheele Eiland achter zich heeft, en ik doe dan ook een ernstig beroep op die vereenigingen, die zich tot dus ver afzijdig hielden, zich bij onzen bond aan j ]1( te sluiten, haar kracht te versterken en haar! jj werkingssfeer uit te breiden. Moge de regeering bit bij het voorbereiden van maatregelen tot j ge leniging van den ergsten nood, ook haar licht j gai in de eerste plaats bij de centrale organisaties ku] opsteken, de ondervinding heeft ons geleerd, wo dat die op hun beurt weer om advies komen uw bij de streekorganisaties, die de belangen voor aai bepaalde cultures beter kunnen beoordeelen oo en overzien, door de speciale interesse bij die dje *ee'" i he Zoo is ten opzichte van de uie/icontröle, j de zoo dikwijis en zoo lang op de ongewenschtepe, uitvoering door het U.C.B. gewezen, dat de roe| centrale organisaties, onze klachten als ge-j gij- grond erkennende, met steeds meer aandrang sfa bij de Regeering op wijziging van de uitvoering die zijn gaan aandringen en er aanleiding bestaat op om te veronderstellen dat binnen afzienbaren j tijd ons streven met succes bekroond zal geo worden. Ten opzichte van de aardappel-ellende van vorig jaar, hebben wij ons in vereeniging met alle op liet Eiland bestaande organisaties bezig gehouden met het uitwerken van een plan, dat verbetering in den toestand zou kunnen brengen wat "den afzet betrof. Bij de DerSOOnliike aanhieAin» or, io--■ d verj If Lanl niet weg, Flak zijn. I 'c I r „Vil UlirVb UCtl Ui. D IJ CIC persoonlijke "aanbieding en verdediging van verf het plan, werden wij door den Minister van E Oeconomische zaken op de vele moeilijkheden wa; en bezwaren gewezen, maar kregen wij sterk dat den indruk, dat deze bewindsman doordrongen der£ was van den nood der aardappelboeren en sch)( naar zijn beste krachten wilde meewerken om j,edl te redden wat er te redden viel. Helaas is de q uitvoering van het plan niet tot stand gekomen sj.eu en is er volstaan met de toezegging van een j-ent premie over het nog onverkochte deel, zoo jaaP gering, dat het geld aan het rooien besteed, daarmee nog niet betaald kon worden. De toezegging is tot heden nog niet ingelost en ondanks herhaalden aandrang is het bedrag, 'yJ dat hoe klein dan ook, thans toch van be- contl teekenis is voor onze boeren nog niet in hunne wejnj handen gesteld. De zich toen gevormd heb- gr bende commissie was van oordeel, dat zij door intact moest blijven, om zoo noodig het vol- van gende jaar tijdig op maatregelen te kunnen kon J aandringen. Heiaas is zulks maar al te noodig gat d geweest en staat een hernieuwde aardappel- Met 1 debacle voor de deur indien niet tijdig door zeer J de Regeering wordt ingegrepen. De voor- op dJ stellen in voorbereiding hebben niet onverdeeld je yj J de sympathie der commissie en er wordt ge- geweJ tracht daarin verbetering te krijgen. Mogelijk je gj dat na aanneming der machtigingswetten ook j-jc| door de ie Kamer meer schot in de aan- om dj gelegenheid komt en een eenigszins bevredi- wat ,1 gende regeling kan worden tot stand gebracht. je |]0 De buitengewoon slechte gang van zaken Nu' in den aardappelhandel is mede oorzaak ge- sprek' weest, dat het bestuur den tijd nog niet ge- gedaa komen achtte, om de oprichting van een telers- Putte vereeniging krachtig te propageeren. Alle voor- Nod bereidingen zijn echter getroffen. Door de Landi krachtige medewerking van den Eere-voorzit- ring ter J. v. d. Koagli zijn statuten en reglementen Da; in concept ontworpen, instructies en verder het bi noodige zaken op papier gezet; zoodat in batig behandelingneming met bekwamen spoed kan Dez volgen, indien de -omstandigheden zich ook onder; maar eenigszins ten gunste wijzigen. Door één Dan der afdeelingen daartoe aangezocht, is aan de den tl bonden der verschillende ambachtslieden ver- Bond zocht hun tarieven te wijzigen en meer in onder overeenstemming te brengen met de thans' „De geldende materiaalprijzen. Van vrijwel alle veel al organisaties is antwoord ontvangen, waarin 1 Het liet frappeerende was, dat allen op vluggereals liet

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2