f77* ize Eilanden EERSTE BLAD Sterker KATOGEN. ZATERDAG 29 JULI 1933 - I TALMI. 60ct PLUIMVEETEELT Ëhmbob BINNENLAND I./, verpakking bestaan uit solide Ie verpakkingsmiddelen, waar- nhoud 25 kg. of 50 kg. weegt, netto-gewicht van den inhoud neembaar is aangegeven, en zijn de inaten: 50 m.m. doorsnede 5072 m.m. 7092 m.m. Ien 90 m.m. oor keuringen behooren tijdig te verflakkee bij J. van der Meide ïrnis, Telef. 34. ÏIN GRIJPT AUTO. ongeval bij Barneveld. LD, 22 Juli. Op den onbe- Iveg in den Nijkerker Grintweg ld is hedenmiddag een zeer ern- lebeurd. fwaarin drie personen gezeten lioor den sneltrein uit Apeldoorn, Ir het station BarneveldVoort- It, gegrepen en over een afstand Ivijfhonderd meter meegesleurd. Tn vijftig meter door de locomo- esleept, werden de inzittenden, n een dame, uit den auto ge- middellijk ingesteld onderzoek teer en een dame oogenblikkelijk terwijl de andere heer zwaar opgenomen. Uit het spoorweg dat op het lijk van het eene rd gevonden, bleek dat dit een )s. Tichelman, uit Scheveningen. van de dame kon, evenals die gewonden heer nog niet dadelijk steld. De zwaar gewonde is met ke ongeveer een half uur ver- par het ziekenhuis te Amersfoort lek bleek deze te zijn Ds. B. Pzn., Ned. Herv. predikant te In het St. Elizabeths gasthuis Iis de predikant 's avonds over- informaties blijkt ons, dat be- lelman, de slachtoffers zijn Me- lan, echtgenoote van den predi- zoon, Mr. J. St. Tichelman, Ie ook uit 's-Gravenhage. |itig bloed, sterke een mensch waar- dóór en dóór ge- ten tijd Sanatogen. racht op in lichaam oedt het bloed, het ogt het weerstands- zen, omdat het de leid: phosphor en bevat. Sterk en ge- Iweken Sanatogen- .pte volkomen over- IrzwakVing der zenuwen J, maagbezwaren, slape- n nog vele andere meer. ;euw voor de zon, omdat gebruiken, de venter» op Uw gebeele gestel korten tijd weer door gen ad Voedsel. Ien vanaf f. I.— pat boa. 7 Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,075 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. I Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 74 J Week-revue. Buitenland. Bij een temperatuur van boven de S0 graden in de schaduw is het minder aanlokkelijk de gedachten te concentreeren op de internatio nale politiek. Zulks te minder waar het experimenteel gehaspel op het politieke schaakbord steeds meer verwarder wordt, zoodat het een normaal mensch alleen daar- van reeds gaat duizelen. Vooral de toestanden in Duitschland wor den steeds moeiiyfeer te begrijpen. Hoewel de gemuilbande Duitsche persorganen uog voortdurend de loftrompet laten schetteren, schjjnt de positie van de regeering Hitier nu niet bepaald benijdenswaardig. Wel is er met ijzeren vuist de gelijkschakeling in een buitengewoon snel tempo doorgezet, maar gelijktijdig heeft deze geweldpolitiek een massa haat en wrok gekweekt. Dank zij het ijzeren regime komt dit niet dadelijk tot een openlijk verzet, vrees voor de beruchte con centratiekampen belet zulks, maar zonder twijfel gro8it dit ondergrondsche verzet en dit woelen is te gevaarlijker, omdat niemand in staat is de kracht en den omvang ook maar bij benadering te schatten. De nieuwe machthebbers zijn zich dit nieuwe gevaar wel degelijk bewust. Goering, de Pruisische minister-president heeft er tijdelijk zijn vacantie zelfs voor onderbroken, heeft een buitengewonen kabinetsraad bijeen geroepen en eenige zeer scherpe verordenin gen afgekondigd om de toenemende actie der communisten te treffen, alsmede de ver spreiders van gruwelberichten. Ook de tel kens weer uit den band springende extre mistische elementen onder de nationaal- socialisten zullen volgens de nieuwe ver ordeningen aan strenge straffen blootstaan, wanneer ze voortgaan door hun eigenmachtig optreden. De afgekondigde wet tot behoud van den rechtsvrede luidt; Art. 1. Met den dood, of voorzoover tot dusver geen zwaardere straffen zijn bedreigd, met levenslange gevangenisstraf, of gevange nisstraf van ten hoogste 15 jaar, wordt ge straft 1. Wie een ambtenaar van het openbaar ministerie of de politie of een lid van de stormafdeelingen (met inbegrip van de Stalen Helm) of de „Schutzstaffelln" van de N.S. D.A.P. met voorbedachten rade doodt of wie poogt een der voornoemde lieden te dooden of wie tot een dergelijken moord opwekt, er zich toe aanbiedt, een dergelijk aanbod aanvaardt of een dergelLjken moord met een ander beraamt. 2. Wie met voorbedachten rade gedrukte geschriften van politieken inhoud uit het buitenland invoert of op zich neemt zulks te doen, wanneer door dit geschrift het mis drijf van hoogverraad, of een overtreding van de voorschriften over verboden drukwerken of een vergrijp ïan strafbare ophitsing of een misdaad tegen art. 2 van de wet tegen de vorming van nieuwe partijen inhoudt. Vergrijp tegen dit artikel brengt verlies van alle verrichtingen des r(jks, der landen en gemeenten voor den veroordeelde en tot zijn gezin behoorende familieleden met zich. Dit alles geldt dus de tegenstanders van FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) 7) Maar de oudste dochter, Beate, scheen over te zullen blijven. Zij was klein en mager, met een onnatuurlijk hoog voorhoofd en dun haar, dat aan gordijnfranje deed denken, en had altijd, zelfs in haar jeugd, groote gelijkenis gehad met een kreeft- schaar, doordat neus en kin neiging toonden om met elkaar in botsing te komen. Zij was ver over de dertig en nog had zij geenerlei huwelijksaanzoek gehad; zij zat eenzaam en verlaten thuis en kreeg letterlijk nooit een cent in handen, behalve de enkele duiten, die haar zuster Sophie Wentzel haar af en toe van haar huishoudgeld toestopte. Toen ging er op zekeren dag het gerucht door het stadje, dat Beate von Dahn doodelijk ver- ^as- °P ^en happen bakker, die zijn bakkerij in dezelfde wijk had, waar de familie von Dahn woonde, bij de Osterstorstraat. Niemand y/ist hoe het in zijn werk was gegaan, maar vóór iemand nog dc mogelijkheid van zoo'n mesalliance lm iW'i! t" t,r,ekken' was het eigenaardige span ondertrouwd. Haar beweeggronden begreep men winiCtbït!,3'1 *Iaar cmders misschien ook, bonrJ^inl r a?tlR humcur was een zware P eviug, waarvan zij gaarne verlost waren. De het nationaal-socialisme, maar ook de eigen aanhangers zullen bij overtreding hunner bevoegdhedon volgens Goering worden ge straft. De nieuwe machthebbers in Duitsch land inaken dus front naar twee kanten tegelijk en is het niet te beoordeelen van welke zijde wel het meeste gevaar voor de regeering dreigt. Van Hitler's aankondiging dat de revolutie nu voorbij is blijkt nog niets, het ziet er veeleer naar uit dat de weerbarstige elementen in en buiten het nat ionaal-socia listische kamp zich niet zoo gemakkelijk gewonnen zullen geven. De ongunstige economische toestanden bie den een gunstigen ontwikkelingsbodem voor toenemend verzet. Het geweldige enthou siasme en het rotsvaste vertrouwen heeft reeds een leelijken deuk gekregen. Vaneen vermindering der werkeloosheid op groote schaal is nog steeds weinig te bespeuren, ook al wekken de officieele cijfers omtrent vermindering der werkeloosheid een tegen- overgestelden indruk. De scheuren in eigen gelederen teekenen zich steeds duidelijker af, massa's aanhangers zijn ontevreden over den te gematigden koers der regeering en vele duizenden aanhangers hebben het gehoopte vette baantje niet gekregen. Draconische maatregelen kunnen tijdelijk de groeiende onrust wel even den kop indrukken, wan neer de oorzaken dezer ontevredenheid niet worden weggenomen, dan zullen ook de punten der bajonetten niet in staat zijn de regeering op den duur afdoende te schragen. Het is wel vacantietljd in Duitschland, maar er is al heel weinig vacantievreugde. Dat de regeering begin dezer week ook plotseliDgis overgegaan tot een geweldige razzia op alle spoorlijnen en autowegen om vervoerders van verboden lectuur en koeriers vanoppo- sitioneele bewegingen te vangen is wel een heel duidelijke aanwijzing, dat men zich te Berlijn niet erg op zijn gemak gevoelt en zich heel wat minder sterk voelt dan de vele groote woorden wel doen verwachten. In het zonnige Spanje heeft de regeering het ook zoo prettig niet. Er is weer eens tijdig een nieuwe samenzwering ontdekt, uiterst links en rechts heeten elkaar te heb ben gevonden om de regeering om te kege len, wat door snel ingrijpen is mislukt. In totaal moeten een 500 personen achter slot en grendel zijn gezet. In Spanje kan men de ministrieele sluimerrollen voorloopig wel op bergen. President Roosevelt heeft tot nu toe even min veel voldoening van zjjn vele maatrege len om Amerika uit het werkeloozenmoeras te halen. De met kracht ingezette campagne de bedrijvigheid in snel "tempo op te jagen is grootendeels mislukt en Maandagavond heeft Roosevelt voor de radio zfin daardoor min of meer verontruste toehoorders een riem onder 't hart gestoken, door een uit eenzetting te geven van zjjn verdere plan nen. Roosevelt laat zich door de ondervonden tegenslagen niet ontmoedigen, eenige dui zenden werknemers hebben hun medewer king toegezegd om zooveel mogelijk perso neel aan te nemen en zelfs is er een buitenge woon optimistisch telegrammetje dat spreekt van te werkstelling van niet minder dan zes millioen werkeloozen. Mogelijk heeft de tele grafist of anders de zetter zich met het aan- beredeneering van den bakker kon men echter in geenen decle begrijpen. Mogelijk vleide hem de gedachte een werkelijk adellijke dame tot vrouw te krijgen, misschien ook hoopte hij, dat het zwagerschap meteen der vermogendste kooplieden der stad hem voordeel zou opbrengen of tenminste toename der klandizie, want tot nog toe dreef hij zijn zaak op onbeduidende schaal. Maar in alle opzichten bleek dat een misrekening; dat zijn vrouw in den adelkalender stond bracht geen cent meer in zijn laadje; zijn zwager, dc groothandelaar Wentzel, ging niet met hem om, en de bedoeken, die de jonggehuwden bij de notabelen van het stadje aflegden, bleven onbeantwoord. Het bleek, dat Beate op het stadhuis met haar knappen bakker voor een leven vol bittere ver nedering had geteekend. Wanneer zij beminnelijk van persoon ware geweest, zou men haar zeker wel uit pure humaniteit de behulpzame hand ge boden hebben om zich in den maatschappclijkcn stand, die haar toekwam, te handhaven, want in kleine plaatsen zijn de menschen over 't algemeen genegen zich tot hun kennissen solidair te ver klaren en dat door daden te tooncn; doch dc on gelukkige Beate was haar stadgenooten nooit sympathiek geweest, en nu zij dezen ondoorda^h- ten stap buiten haar kring had gedaan en een beroep wilde doen op haar vroegere betrekkingen, haalde men de schouders op en liet haar aan haar lot over. Twintig jaar lang bleef zij in het stadje wonen, doch men hoorde weinig van haar. Sedert haar ouders gestorven waren, kort na haar bruiloft, had zij absoluut niemand meer, want haar zuster Sophie mocht haar op uitdrukkelijk bevel van haar rijken man niet ontvangen, de andere zuster woon-1 tal nullen vergist. Pessimisten daarentegen verwachten weinig of geen goeds van de experimenten van Roosevelt en vreezen dat op de plotselinge ineenstortingen van de prijzen aan de inmiddels gesloten graan- beurzen een nog grootere en ernstiger debacle zal volgen, omdat er voor de verhoogde pro ductie geen afzet is te vinden. Nu we toch ver van huis zijn stappen we even over naar Britsch-Indië, afstanden be staan niet meer nu het mogelijk is gebleken om binnen de acht dagen den aardbol rond te vliegen. De voor driejaren door Gandhi ontketen den strfid van verzet tegen de Brit3ch-Indi- sche regeeriDg, zij het dan ook een geweld loos verzet, loopt blijkbaar ten einde. Op de bijeenkomst van het Indisch Nationaal Con gres te Poona is een sterke strooming merk baar geweest om de ingezette en grooten deels verloopen actie maar te liquideeren, wat Gandhi evenwel heeft weten te ver hinderen. Toch wordt de toestand aldaar veel gunstiger beoordeeld. zomjAvfafiMiem 75 et.. 60ct Bij AppthzenfDcogisten (Adv.) Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Belangrijke regeerings-publicatie. Verslag over den Landbouw over 1931. II. Ik eindigde vorigen keer met te vermelden dat het regeeringsverslag constateerde dat de verlammingsziekte onder de jonge hennen toe nam. Dit punt houd ik nog even vast om de lezers even snel een paar belangrijke mede- deelingen te doen. Zooals ik twee weken geleden schreef zou ik in Utrecht op 15 Juli een lezing houden voor de leden der Algemeene Nederlandsche Pluimveefokkers-Vereeniging over ziekten. Voor deze lezing noodigde ik alle belangstellenden uit en hiervan is een goed gebruik gemaakt. Een, der voornaamste punten was juist deze ellendige verlammingsziekte onder de jonge hennen en ik had op die lezing een dozijn levende kippen meegenomen en in kooien vertoond. Deze arme dieren vertoonden verschillende stadia der beruchte verlammings ziekte vanaf het begin dat ze licht stijf loopen tot het einde dat ze geheel lam op den grond liggen of totaal blind worden. Lang heeft men niet geweten wat dit voor ziekte was, thans blijkt meer en meer dat de ziekte besmettelijk is docli dat de dieren alleen op jeugdigen leeftijd besmet worden, meestal beneden de acht weken. Mogelijk vindt ook besmetting via de broedeieren plaats. Nu krijg dc in Stockholm en stierf bovendien spoedig, en de kennissen van haar jeugd schenen haar ver geten te zijn. De zaak had een kwijnend bestaan met afwisseling van een paar bankroctjes. Dat men juffrouw Berger nooit meer uit zag, zelfs niet in dc kerk, vvas vermoedelijk toe tc schrijven aan het gebrek aan fatsoenlijke klcercn om te gaan. Zij ging al meer en meer op een kreeft lijken, neus en kin naderden elkander meer bij iederen tand, dien zij verloor. Zij, die in haar jeugd zoo uit de hoogte was geweest, was nu kruipend onderdanig jegens de klanten en neeg diep en dankbaar, wanneer zij slechts een koek van vier duiten kon verkonpen, maar nauwelijks had de koopcr den rug gedraaid, of zij liet dc afscheids- buiging volgen door een blik vol haat en nijd en wierp het geld kwaadaardig in de lade. Uit dit huwelijk werd slechts één kind geboren, een dochter, Karin, die het knappe, kerngezonde uiterlijk van den vader en den heftigen aard der moeder geërfd had. Zij bezocht een der goedkoope scholen der stad, waar zij zich het meest onder scheidde door voortdurend met dc andere kippen overhoop te liggen, maar zonderling genoeg, was zij tocli algemeen bemind. Zij had iets oprechts en 'blijmoedigs, dat maakte, dat men haar on hebbelijkheden, grootendeels het gevolg van een verwaarloosde opvoeding, gaarne door dc vingers zag. Hoe zou zij ook geleerd hebben haar heftige luimen tc beteugelen? Thuis hoorde zij niet anders dan gekijf, want haar ouders leefden als hond en kat. Op school maakte zij slechts weinig vorderin gen, want zij had een slecht hoofd om tc leeren daarentegen was zij bijzonder handig in alle soort handwerk. Op twaalfjarigen leeftijd moest zij de school verlaten, want toen stierf haar vader, en ik deze week al weer massa's brieven over deze verlammingsziekte. Ik zal haar in een der volgende artikelen weer nauwkeurig beschrij ven en het nieuwste dat de wetenchap daar omtrent gevonden heeft vermelden. Jammer genoeg kan ik in deze artikelen geen foto's geven. Mijn voorloopig advies is; bij optreden van verlamming onder de kuikens of jonge hennen eenige exemplaren levend naar de Rijksseruminrichting te sturen met een brief er bij en duidelijk adres. Er kan namelijk van alles achter zitten (voederfout, coccidiosis, lintwormen, ronde wormen) allemaal ziekten die ook verlamming veroorzaken. We moeten dus eerst de levende dieren bestudeeren. Daarna maken wij ze af en kun nen dan zien wat er van binnen in te vinden is. Is nu de oorzaak gevonden dan geeft de Serum inrichting zooveel mogelijk raad. Het onder zoek gratis. Bij echte verlamming raad ik u aan: onmiddellijk opruimen van alle dieren die verschijnselen vertoonen. Nooit fokken met koppels waaronder verlamming opgetreden is. De uiterste zorg besteden aan het opfokken der kuikens op onbesmet terrein. Ziezoo, nu gaan we weer door met het verslag van Land bouw, dat ons het volgende vertelt; De piepkuikenfokkerij breidde zich in 1931 sterk uit, niet slechts in Noord-Holland, doch ook in andere streken van het land. De prijzen welke aanvankelijk goed waren, daalden in den loop van het jaar en bereikten aan het einde van 1931 een dusdanig laag peil, dat de fokkerij niet meer loonend was. Tengevolge van de groote vraag naar kuikens liet de kwali teit dikwijls te wenschen over, hetgeen aan het eindproduct niet ten goede kwam, terwijl de fokkerij door onbekendheid met de techniek daarvan bij velen op een mislukking is uitge- loopen. De belangstelling voor het vereenigingsleven nam meer en meer toe. De minder gunstige omstandigheden waaronder het bedrijf moet worden uitgeoefend, zullen daaraan waar schijnlijk wel niet vreemd zijn. De Nederlandsche Federatie van Vereeni- gingen van Bedrijfspluimveehouders heeft in 1931 een regeling getroffen inzake verbetering van het fokkerijwezen, waarbij aan de aange sloten organisaties in overweging wordt ge geven in navolging van de zuidelijke provincies, over te gaan tot stichting van vermeerderings- bedrijven in hun gebied, ten einde de distri butie der kuikens in betere banen te leiden. Ook wordt getracht om te komen tot stichting van een studiefonds ten behoeve van een diep gaand onderzoek naar bepaalde pluimvee ziekten. Hieruit zien we dus dat deze Algemeene Federatie zeer belangrijk werk verricht ter j verbetering van den Ned. Pluimveestapel. Zonder twijfel is de gunstige toestand van onzen pluimveestapel voor een groot deel te danken aan liet intensieve werken van de Federatie, naast dat aan de Algemeene Ned. Pluimveefokkers Vereeniging (A.N.P.V.) die zich meer uitsluitend op het verbinden der) fokkers toelegt. Dr. te Hennepe. WRAAK VAN EEN TANDARTS. Hij liet zijn tegenstander met kiespijn zitten. HELLEVOETSLU1S, 25 Juli. De ver wikkelingen, hier ter plaatse ontstaan na het besluit van den gemeenteraad van 26 Juni j.I. tot het aangaan van een overeenkomst met dc gemeente Rotterdam in zake de levering van» electriciteit voor kookdoeleinden, in verbanci waarmede aan de N.V. „Gasfabriek Hellevoet-, sluis" de gelegenheid is ontnomen om va 1 October a.s. af gas binnen de gemeente leveren, zijn aanleiding geweest voor een eig' v, aardig voorval. ng Gistermiddag vervoegde zich bij een tPf> arts, aanhanger van het gas, een lid van de gemeenteraad, dat aanhanger is van de electr. citeit, en dan ook zijn stem aan het boven genoemde besluit heeft gegeven. Het raadslid had hevige kiespijn en kwam de medische hulp van den tandarts inroepen, hoewel deze reeds eerder had te kennen gegeven, dat hij niemand van de pro-electriciteiters hulp zou verleenen. Dit dreigement heeft de tandarts gisteren inderdaad ten uitvoer gebracht. Hij weigerde het raadslid te behandelen en ont zegde hem het verblijf in zijn huis. Het raads lid wilde hieraan aanvankelijk niet voldoen, doch toen de tandarts weigerachtig bleef, is hij in arren moede maar vertrokken. Buiten gekomen, gaf hij zijn toorn lucht als een raads lid, dat kiespijn heeft DE FISCUS TE BEVERWIJK IN ACTIE. Beslag gelegd op tegoed bij veilingen. BEVERWIJK, 26 Juli. Met het oog op de achterstallige lasten heeft de fiscus hier bij de veilingkantoren beslag doen leggen op het tegoed wat de tuinders" nog van geleverde producten van de marktkantoren te "vorderen hebben. INCIDENTEN BIJ DEN BOUW VAN EEN CIRCUS. Voorbarig optreden van een Rijksveldwachter? AALSMEER, 25 Juli. Bij den opbouw van het circus Amanda Roberti op een terrein onder Aalsmeer is het gistermiddag tot onaan gename incidenten gekomen. De circusdirectie had een terrein gehuurd van een pachter en vergunning gekregen haar tenten op te slaan. Op het laatste oogenblik maakte de eigenares van het land echter bezwaren. De pachter had volgens haar niet mogen onderverhuren en zij eischte, dat liet circus haar grond terstond zou verlaten. Toen de directie, die op rechtmatige wijze liet land had gehuurd, hieraan niet vol deed, riep de eigenares de hulp in van de rijks politie en verzocht haar het circus van haar terrein te verwijderen. Een majoor van de Rijksveldwacht is daar op bij het circus verschenen en gelastte, terwijl In kwaliteit onovertroffen NEDERLANDSCHE MIJ. (Ingezonden Mededeeling) NATUURLIJK BRONWATER Opgericht 1SS7 moeder, die met een faillieten boedel achterbleef, kon aan haar onderwijs niets meer besteden. Juffrouw Berger doekte de bakkerij, die zij altijd gehaat had, op, en begon met linnen naaien. Zij naaide slechts voor minder rijken en voor families, die pas in het stadje waren komen wonen en haar naaimachine stond maar al tc dikwijls stil. Karin, nu een volwassen meisje, hielp moeder naaien en verdiende bovendien een aardig duitje met fijne handwerken, die zij opstuurde naar „Bikupan" in Stockholm. Zij stond bekend als een werkezel en men zag haar slechts zelden uit. Toen kwam er een gelukkige wending in het lot der beide vrouwen in den vorm van een erfenisje van eenige duizend kronen, van een verren bloed-1 verwant, dien zij nooit gekend hadden. Het eerste, wat juffrouw Berger deed, was triomfantelijk intocht houden in het vroegere huis harer ouders, dat toevallig leeg stond; in het' deftige, ouderwetschc huis der Von Dalin's, waar hetzelfde behangsel nog op de muren was als bij het leven der ouders! Hier zat zij een jaar lang tc genieten van het idee, dat zij weer haar rang van fijne dame in dc maatschappij had ingenomen. Maar helaas, de kennissen van haar jeugd zagen in haar slechts dc bakkersweduwe en voorspelden, dat haar luttele vijf duizend kronen niet eeuwig zouden duren. Het was Karin, die er haar moeder eindelijk toe bracht haar verstand te gebruiken. Vóór het geld geheel op was, werd de woning opgezegd. Het was in weerwil van alle teleurstellingen ccn heerlijk jaar geweest, een jubeljaar, dat de oude I vrouw tien jaar jonger had gemaakt.alleen het idee van op de oude plaats van haar moeder, de freule, te zitten, aan liet spionnetje, halve dagen i lang, zonder om fornuis of naaimachine te be kommeren en aan alle voorbijgangers te toonen, dat zij het zich kon permitteerèn om met de handen over elkaar te zitten! Maar nu was de koek op. Weer met linnen naaien te beginnen in Nyköping na een jaar als deftige dame in het huis der Von Dahn's getroond te hebben, dat kon natuurlijk niet meer in aanmer king komen liever zou moeder zich van kant gemaakt hebben, daarvan was Karin doordrongen. Zij stelde daarom voor naar Stockholm te ver huizen. Daar zou zij voor handwerkwinkels wer ken, daar had zij al voor gezorgd, en „Jeremias" zou ook wel naaiklanten kunnen krijgen, vóór de overgebleven twee duizend kronen op waren. Het was niet moeilijk geweest juffrouw Berger over te halen. Ware er ook aan Karin's voorstel geen ander voordeel verbonden geweest, zoo zou zij er nog met vreugde op in zijn gegaan, al was het maar om aan de marktvrouwen en winkel juffrouwen de eenigen, die zij te spreken kreeg met een air, als ware zij Keizerin van Indië geweest, te kunnen vertellen: „Den eersten Octo ber verhuis ik met mijn dochter naar Stockholm." III. Karin had den heelcn dag vlijtig gewerkt; toen het aan het venster donker begon te worden, legde zij haar borduurwerk op zijde, rekte zich uit, strekte de armen omhoog, zijwaarts en weer neer, en zette toen haar hoed op en trok haar mantel aan. 3; 'i; .11 V. I, ij. I ji.; 1 •r- iis tta je st. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1