SANATOGEH Tandarts BUIJS stoombootdienst Lel vooral op dit adres. VIER MILLIOEN GULDEN Gezonder Sterker Adverteert in Onze Eilanden 1 EERSTE BLAD ZITDAG j ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT ÖIMBORN'S IIJXNÖL EEN TOESTEL VOOR DEZEN TIJD Radio-Centrum - Middelharnis Showroom - Voorstraat A 253 GOEREE OVERFLAKKEE. MIMOSA-DROPPELS, DE SALAMANDER Groote Branden en Inbraken Maar op volkomen wettige wijze GIMBORN'S STUDIE-WATERVERF Het Beste! en ZATERDAG 29 JULI 1933 TALMI. )4 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 JULI 1933, DE AARDAPPELSTEUN IN ENGELAND EN DU1TSCHLAND. Georganiseerde afzet van den oogst met ver hoogde Invoerrechten. Bij de behandeling van de landbouwbegroo- 'ing in liet Lagerhuis heeft de Britsche mi nister van Landbouw een uitvoerige rede ge houden. Wat betreft het aardappelverbruik en den steun aan de eigen teelt zeide hij het volgende: i in Groot-Brittannië wordt voor 38.900.000 aan aardappelen verbruikt, waarvan het land 1 zelf voor een waarde van 33.000.000 produ- .ceert. Verleden jaar werden door de verbou- vers van vroege aardappelen groote verliezen geleden door de lage prijzen, veroorzaakt door -• groote invoeren gedurende Juli en Augustus en gedeeltelijk ook door gebrek aan organisatie (van den afzet. Om de kweekers van vroege aardappelen te steunen, werd het invoerrecht ■op oude aardappelen dit jaar tot einde Juni verhoogd van 1 tot 2 per ton. Van veel grooter belang echter was naar het toordeel van den minister, dat men op het oogenblik bezig is, een plan voor den georga- niseerden afzet van den eigen oogst voor te vereiden, dat in werking zal treden, alvorens e late aardappelen aan de markt komen. De Staatssecretaris van het Duitsche Rijks- indbouwministerie, Dr. Von Rohr, heeft dezer dagen de balans opgemaakt van de tot dusver gevolgde landbouwpolitiek. Wat betreft den aardappelenoogst zij het volgende aan de des betreffende uitvoerige uiteenzettingen in de „Berliner Bürsen-Zeitung" van 12 Juli j.l. ontleend: „De meeste zorg vraagt het vraagstuk van den afzet van den aardappeloogst. Daar het niet mogelijk was, den invoer van vroege aard appelen tijdig tegen te gaan en de contingen- teering voor de maand Juli op 60 niet vol- doende is, zijn de aardappelprijzen weer veel te laag. De vooruitzichten voor den laten aard appeloogst kunnen pas nauwkeurig beoordeeld worden, zoodra deze oogst kan worden over zien. Van den oogst van het vorige jaar, die 44.1 millioen ton bedroeg, werden verbruikt voor: de consumptie 10 millioen ton, de uit- planting 7 millioen ton, de technische verwer king 3.75 millioen ton, voederdoeleinden 20 millioen ton, terwijl 3.75 millioen ton wegens ziekte, enz., verloren ging. I Van de 3.75 millioen ton, welke technisch werden verwerkt, zijn ongeveer 0.75 millioen ton met Regeeringssteun tegen verlaagde prij zen als vlokken aan de varkensmesters afge geven. Van dezen steun wordt in de toekomst afgezien, aangezien ook geen goedkoop voeder- graan (geëosineerde rogge) meer voor dit doel zal worden afgegeven en de prijzen der overige voedermiddelen gestegen zijn, waardoor mag worden aangenomen, dat de vraag naar aard appelvakken op de vrije markt reeds uit zich zelf zal toenemen. Verder rekent men op een grootere afname door de spiritusbranderijen en een meerder verbruik van aardappelmeel, zoodat voor de technische verwerking waar schijnlijk een even groote hoeveelheid aard appelen zal worden afgezet als het vorige jaar. Van belang is, hoeveel aardappelen voor de vervoedering zullen kunnen worden afgezet. In verband met de stijgende tendens op de overige voedermiddelenmarkt kan in het algemeen een grootere vraag naar aardappelen voor dit doel worden verwacht. Vooral het feit, dat de var kens in de toekomst tengevolge van de uit werkingen der regeeringsmaatregelen op het gebied "van de vetmarkt zwaarder zullen wor den gemest, wettigt de hoop, dat er veel meer aardappelen voor den varkenstrog zullen wor den afgenomen. In de verdere toekomst zullen tengevolge van de uitbreiding van de teelt van maïs, koolzaad, suikerbieten, groenvoeder, enz., ook minder aardappelen worden verbouwd. Zoo kan dan in verband met een en ander ook op het gebied van de aardappelteelt met meerdere gerust heid de toekomst worden tegemoetgezien. Een uitzondering vormt hierop de teelt van vroege aardappelen, die pas dan weer rendabel kan worden, wanneer alle belemmerende maat regelen de heer Von Rohr denkt hier na tuurlijk in de eerste plaats aan den invoer, merkt de Ned. Rijkslandbouw-consulent, Ir. Joustra, te Berlijn, in verband hiermede op uit den weg zijn geruimd." DE UIEN-UITVOERWET. Controleurs U. C. B. krijgen bevoegdheid proces-verbaal op te maken. Door den Minister van Economische Zaken is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot aanvulling der wet van 18 Juli 1930 (St. 294) tot regeling van den uitvoer van uien. Voorgesteld wordt na art. 4 dezer wet een nieuw artikel ibis in te voegen, lui dende als volgt: „Met het opsporen van de, bij de Land- bouwuitvoerwet 1929 strafbaar gestelde, overtredingen van deze wet zijn, behalve de ambtenaren aangewezen in artikel 13 van de Landbouwuitvoerwet 1929, belast de daartoe door Onzen voornoemden Mi nister benoemde controleurs. Wij behouden Ons voor bij algemeenen maatregel van bestuur de wijze van be- ëediging dezer controleurs te regelen." In zijn Memorie van Toelichting bij dit wets voorstel merkt de Minister het volgende op: „Bij de uitvoering der wet van 18 Juli 1930 (Staatsblad no. 294), tot regeling van den uitvoer van uien, heeft zich in de practijk de wenschelijkheid doen gevoelen om, behalve de bij artikel 141 van het Wetboek van Straf vordering en de bij artikel 13, onder a en b, der Landbouwuitvoerwet 1929 daartoe aange wezen ambtenaren, met het opsporen van de ingevolge eerstgenoemde wet strafbaar ge stelde overtredingen ook te belasten daartoe door den Minister benoemde controleurs. In overeenstemming met de desbetreffende bepaling in andere naar aanleiding van de Landbouwuitvoerwet 1929 getroffen wettelijke regelingen kan zulks worden bereikt door de wet van 18 Juli 1930 (Staatsblad no. 294) aan te vullen met een nieuw artikel, waarbij de opsporing dier strafbare feiten mede wordt opgedragen aan door voormelden Minister daartoe benoemde controleurs. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan daarvoor geschikte, reeds met controle be laste personen, in dienst van rechtspersoon rijkheid bezittende instellingen, als bedoeld in artikel 11 der Landbouwuitvoerwet 1929. Het komt practised voor, aan hun waakzaamheid ook de handhaving of de zorg voor de na leving der betrokken voorschriften in dien zin toe te vertrouwen, dat zij bevoegdheid zullen hebben Droces-verbaal van overtredingen op te maken. De hierbedoelde opsporingsambte naren zullen als zoodanig onbezoldigd zijn." UITVOER-CONTROLE-BUREAU. Het aanstaande Uienselzoen. Als gebruikelijk voor het begin van het uienseizoen meenen wij ook thans de belang hebbenden in verband met de controle weder om te moeten inlichten. De vooruitzichten voor goed loonende prij zen en vlotte export zijn niet zoo bijster gun stig en menigeen zal zeker niet optimistisch gestemd zijn ten aanzien van de naaste toe komst, waartoe alleszins reden bestaat. Ver wachtingen omtrent hooge prijzen zijn er zeker niet, al zullen wij daaromtrent moeilijk voorspellingen kunnen doen. Waar het op aan komt is in de huidige situatie van de zaak te maken wat er van te maken is. Het einde van het vorige seizoen is niet gunstig geweest, niet alleen voor producenten en exporteurs, maar ook voor de organisatie met de controle belast. Een belangrijk klei nere hoeveelheid uien zijn uitgevoerd dan in het seizoen 1931—'32, hetgeen op de inkom sten voor het U. C. B. niet nagelaten heeft invloed uit te oefenen. Reden waarom tot een noodzakelijke tariefsverhooging voor keurin gen moest worden overgegaan. Zijne Excel lentie, den Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd dat het tarief voor het a.s. seizoen zal worden gebracht van 2L ct. op 3 ct. per 50 kg. Dit geldt alleen voor uien van Nederlandschen oorsprong, voor buiten- landsche uien blijft voorloopig het tarief on gewijzigd. Buiten de controle vallen: zilveruien, groen- geboste uien en verduurzaamde uien. Andere uien van Nederlandschen oorsprong moeten voldoen aan de volgende minimum- eischen: „Gezond, vorstvrij, rijp, droog, behoorlijk afgestaart, behoorlijk vrij van grond, per ver pakkingseenheid gelijkkleurig en gelijksoortig, vrij van stek, bout en stijve- of dubbele exem plaren en onder de volgende grootte-klassen gerangschikt kunnen worden: picklers (nep) tot 35 m.m. doorsnede drielingen3243 m.m. gewone uien uien. wordt, moet de verpakking bestaan uit solide balen of andere verpakkingsmiddelen, waar van de netto-inhoud 25 kg. of 50 kg. weegt, of waar op het netto-gewicht van den inhoud duidelijk waarneembaar is aangegeven. Voor pootuien zijn de maten: u. tot 50 m.m. doorsnede b. van 5072 m.m. c. van 7092 m.m. d. boven 90 m.m. Aanvragen voor keuringen behooren tijdig te geschieden voor: Goeree en Overflakkee bij J. van der Meide Jzn., Middelharnis, Telef. 34. TREIN GRIJPT AUTO. Vreeselijk ongeval bij Barneveld. BARNEVELD, 22 Juli. Op den onbe- waakten overweg in den Nijkerker Grintweg nabij Barneveld is hedenmiddag een zeer ern stig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin drie personen gezeten waren, is daar door den sneltrein uit Apeldoorn, die om 4.08 uur het station BarneveldVoort huizen passeert, gegrepen en over een afstand van ongeveer vijfhonderd meter meegesleurd. Nadat de wagen vijftig meter door de locomo tief was meegesleept, werden de inzittenden, twee heeren en een dame, uit den auto ge worpen. Bij het onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat een heer en een dame oogenblikkelijk waren gedood, terwijl de andere heer zwaar gewond werd opgenomen. Uit het spoorweg abonnement, dat op het rijk van het eene slachtoffer werd gevonden, bleek dat dit een zoon was van Ds. Tichelman, uit Scheveningen. De identiteit van de dame kon, evenals die van den zwaar gewonden heer nog niet dadelijk worden vastgesteld. De zwaar gewonde is met den trein, welke ongeveer een half uur ver traging had, naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Bij onderzoek bleek deze te zijn Ds. B. Tichelman J.Szn., Ned. Herv. predikant te Scheveningen. In het St. Elizabeths gasthuis te Amersfoort is de predikant 's avonds over leden. Uit nadere informaties blijkt ons, dat be halve Ds. Tichelman, de slachtoffers zijn Me- 4075 m.m. vrouw Tichelman, echtgenoote van den predi- „rove uien boven 70 m.m. I kant en diens zoon, Mr. J. St. Tichelman, Voor zoover de zending niet los verladen laatstgenoemde ook uit 's-Gravenhage. houdt Donderdags te Dlrksland, in i Hotel Polderman vanaf half 111 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, inj Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID- j DELH ARMS, 's morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. 'Doodt direct elk insect! zijn onovertrefbaar! -- fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van- Bil af het station I MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v. v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 15 Mei 1933 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 vm- A. Vlaard. 7.09 va.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Middelbands 6.40 vra.A. Vlaard. 9.1 Ovm.** k. Rotterdam 10.00 via. A. Brielle 10.30 vm.§ Tan Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behaiye Feestdagen*) V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 om. y A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15nm. V.Vlaard.4.00nra ft V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.23 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.19 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en i4.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). ff In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. AU Feestdagen zijn te bezchonwec Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, HemelvaarUdag 2# Pinksterdag «n do belde Kerstdagen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. De Philips 830AHet geeft U tien tallen Europeesche stations, het is gebouwd volgens „Super-Inductie" systeem, is voorzien van de gouden Philips „Miniwatt" serie, en een weergave onbegrijpelijk voor een apparaat van Fl. 165.- Vraagt demonstratie zonder verplichting Officieel Philips Reparateur JE ADRES VOOR KLfzrtasu Verkrijgbaar bii alle Boekhandelaren BREUKBANDEN I I allesoorten meten zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen" ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. ■■F" Let op het adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brlet. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. zijn vandaag niets nieuws meer. voor 12 cent per week een deel te bekomen van de somma van dat is buitengewoon interessant. Wilt U weten hoe dat kan? Schrijf dan even aan het NATIONAAL BUREAU .DE SPEURDER" Brinklaan 61, Apeldoorn, of den vertegenwoordiger J. VAN ES, Voorstraat 257, MIDDELHARNIS en gij zult veibaasd staan over de aanbieding. Solide vertegenwoordigers gevraagd. Verkrijgbaar In eiken boekhandel. met SANATOGEN. Gezonde spieren, krachtig bloed, sterke zenuwen meer heeft een mensch waar lijk niet noodig om zich dóór en dóór ge zond te voelen. Neem daarom eens eenigen tijd Sanatogen. Sanatogen bouwt nieuwe kracht op in lichaam en zenuwen. Sanatogen voedt het bloed, het sterkt de spieren en verhoogt het weerstands vermogen van Uw zenuwen, omdat het de bouwstoffen van gezondheid: phosphor en geconcentreerd melkeiwit, bevat. Sterk en ge zond, zult ge, na eenige weken Sanatogen- gebruik vermoeidheid of slapte volkomen over wonnen hebben. ZENUWKLACHTEN. Kwalen en kwaaltjes, die uit verzwakking der zenuwen voortkomen, zooals: lusteloosheid, maagbezwaren, slape loosheid, nerveuze hoofdpijnen en nog vele andere meer, verdwijnen met Sanatogen als sneeuw voor de zon, omdat het de zenuwen voedt en sterkt. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken, de verster kende invloed zal zich weldra op Uw geheele gestel doen gelden. Sanatogen zal U in korten tijd weer door en door gezond maken. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apotheken on Drogisterijen vanaf f. I.— pet bus. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,(1 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,2 Elke regel meer 0,2] Bij contract aanzienlijk kortin Dienstaanbiedingen en Dienstaanvrage f 1,per plaatsing tot een maximuc van 10 regels, elke regel meer 15 cem W eek-revue. Buitenland. Bij een temperatuur van boven de 80 graden in de schaduw ia het minder aanlokkelijk de gedachten te concentreeren op de internatio nale politiek. Zulks te minder waar het experimenteel gehaspel op bet politieke schaakbord steeds meer verwarder wordt, zoodat het een normaal mensch alleen daar. van reeds gaat duizelen. Vooral de toestanden in Duitschland wor den steeds moeilijker te begrijpen. Hoewel de gemuilbande Duitsche persorganen nog voortdurend de loftrompet laten schetteren, schijnt de positie van de regeering Hitier nu niet bepaald benijdenswaardig. Wel is er met ijzeren vuist de gelijkschakeling in een buitengewoon snel tempf xgezet, maar gelijktijdig heeft deze gk.. olitiek een massa haat en wrok gekweektfDank zij het ijzeren regime komt dit niet dadelijk tot een openlijk verzet, vrees voor de beruchte con centratiekampen belet zulks, maar zonder twijfel groeit dit ondergrondsche verzet en dit woelen is te gevaarlijker, omdat niemand in staat is de kracht en den omvang ook maar bij benadering te schatten. De nieuwe machthebbers zijn zich dit nieuwe gevaar wel degelijk bewust. Goering, de Pruisische minister-president heeft er tijdelijk zijn vacantie zelfs voor onderbroken, heeft een buitengewonen kabinetsraad bijeen geroepen en eenige zeer scherpe verordenin gen afgekondigd om de toenemende actie der communisten te treffen, alsmede de ver spreiders van gruwelberichten. Ook de tel kens weer uit den band springende extre mistische elementen onder de nationaal- socialisten zullen volgens de nieuwe ver ordeningen aan strenge straffen blootstaan, wanneer ze voortgaan door hun eigenmachtig optreden. De afgekondigde wet tot behoud van den rechtsvrede luidt: Art. 1. Met den dood, of voorzoover tot1 dusver geen zwaardere straffen z(jn bedreigd, met levenslange gevangenisstraf, of gevange nisstraf van ten hoogste 15 jaar, wordt ge straft 1. Wie een ambtenaar van het openbaar ministerie of de politie of een lid van de stormafdeelingen (met inbegrip van de Stalen Helm) of de „Schutzstaffelln" van de N.S. D.A.P. met voorbedachten rade doodt of wie poogt een der voornoemde lieden te dooden of wie tot een dergel(jken moord opwekt, er zich toe aanbiedt, een dergelijk aanbod aanvaardt of een dergelijken moord met een ander beraamt. 2. Wie met voorbedachten rade gedrukte geschriften van politieken inhoud uit het buitenland invoert of op zicb neemt zulks te doen, wanneer door dit geschrift het mis- dr(jf van hoogverraad, of een overtreding van de voorschriften over verboden drukwerken of een vergrijp van strafbare ophitsing of een misdaad tegen art. 2 van de wet tegen de vorming van nieuwe partijen inhoudt. Vergrijp tegen dit artikel brengt verlies van alle verrichtingen des rijks, der landen en gemeenten voor den veroordeelde en tot zijn gezin behoorende familieleden met zich. Dit alles geldt dus de tegenstanders van FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. 1) door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) Maar dc oudste dochter, Beate, scheen over te zullen blijven. Zij was klein en mager, met een onnatuurlijk hoog voorhoofd en dun haar, dat aan gordijnfranje deed denken, en had altijd, zelfs in haar jeugd, groote gelijkenis gehad met een kreeft- schaar, doordat neus en kin neiging toonden om met elkaar in botsing te komen. Zij was ver over de dertig en nog had zij geenerlei huwelijksaanzoek gehad; zij zat eenzaam en verlaten thuis en kreeg letterlijk nooit een cent in handen, behalve de enkele duiten, die haar zuster Sophie Wentzel haar af en toe van haar huishoudgeld toestopte. Toen ging er op zekeren dag het gerucht door het stadje, dat Beate von Dahn doodelijk ver liefd was op den knappen bakker, die zijn bakkerij in dezelfde wijk had, waar de familie von Dahn woonde, bij de Osterstorstraat. Niemand wist hoe het in zijn 'werk was gegaan, maar vóór (iemand nog de mogelijkheid van zoo'n mesalliance in twijfel kon trekken, was het eigenaardige span ondertrouwd. Haar beweeggronden begreep men heel goed, die van haar ouders misschien ook, want Beate met haar lastig humeur was een zware beproeving, waarvan zij gaarne verlost waren. De v

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 4