ED1KBEÜRTEN. iode SNIJDER jrstraat, 1ÏI1DDELHRRNIS - Tel. 93 RF WOENSDAG 26 JULI 1933 Wat gebeurt er met den gulden TALMI. vlNDEREN VERDRONKEN. I en meer in Frankrijk omgeslagen. IS, 20 Juli. In de nabijheid van iauldrc (departement Cher) zijn geestelijke met elf kinderen ver inderen uit een internaat te Gien er geleide van den geestelijke een naakt. Met een boot stak het gezel- jver nabij Argent-sur-Sauldre over, ips de boot omsloeg. Slechts vier agden er in den oever te bereiken, erigen en de geestelijke kwamen d om het leven. AFENIS DER UTAUSCHE OCEAANVLIEGERS, ïnorme belangstelling. 20 Juli. Hedenmiddag vond de >!aats der verongelukte Oceaan- rus en Girenas in tegenwoordig- regeering, liet corps diplomatique :usachtige menschenmenigte, vvaar- udenten, schoolkinderen en tal van n bevonden. Gedurende de plech- n alle bureaux, zaken en fabrieken litaire vliegtuigen cirkelden boven elke vier uur noodig had om voor- i. De ceremonie begon des morgens r. De Mis in de kathedraal, waar de opgebaard, werd door den aarts- f gecelebreerd. verleden vliegers zullen zoowel op n het ongeluk in Duitschland als te lumenten worden opgericht. HTIG MILLIOEN GULDEN SUCCESSIERECHT, is van wijlen sir John Ellerman. ijden van Sir John Ellerman, den scheepvaartmagnaat, waarvan wij melding maakten, beteekent voor ie schatkist een voordeeltje van ïillioen gulden. Naar schatting zal En van oen overleden millionair tot 240 millioen gulden beloopen. it aan successierechten 50 aan rwijl, al naar de bepalingen van El- tament, van de rest nog eens van in de staatskas moet worden ge- n vorm van bijkomstige succes- ndien deze raming juist is, dan is gste bedrag aan successierechten, 'betaald. Tot nog toe heeft lord it gebied de kroon gespannen met zan 4.750.000 pond. De tweede in aardige ranglijst is sir G. A. Wills llioen pond, de derde is Bernard 1.115.000 en de vierde lord Dewar ïillioen pond. ^ondag 23 Jnll 1933. -VXDSCH HERVORMDE KERK. vro. en 's av. dhr. -Barneveld I, vm. en 'sav. ds. v. Asch. m. en 'sav. ds. v. d. Wal. vm. en 'sav. dhr. Overweel. n. en 'sav. ds. Bouw. '•m.en 'sav. dhr Bouman, I vm. ds. v. Ameide. leeskerk en nam. ds. v. Ameide. fce, vm. en 'sav. dhr. Wildschut. tvm. en 'sav. ds. Verkerk, t, vm. en 'sav. ds. Kleijne. rm. dhr. Vetter. ,vm leeskerk en 'sav.ds. Polhuis, aringvliet, vm. ds.Polhuijsen 'sav. REFORMEERDE KERK. vm. en 'sav. ds. Zeilstra. n. en 'sav. leeskerk. vm. en 'sav. ds. Sap uit Nunspeet. en nam. leeskerk. t, geen opgaaf. 11, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. pingvliet, vm. en av. ds. deGraaff. FORMEERDE GEMEENTEN. vm. en 'sav. leeskerk rn. en 'sav. ds. de Blois. rm., nam. en 'sav. leeskerk. i. en nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. i. vm. en 's av. ds. Laman. iPSGEZINDE GEMEENTE. Ji. ds. Foppema. )e Centrale Proeftuin voor >eree en Overflakkee Mlddelbarnis (Langeweg) op eiken werkdag voor belangstel len GRATIS TOEGANKELIJK, igewensch; geeft de tuinman alle chtlngen. die mochten worden ver- r Voor het vervoer van lederen is uw adres: 3TELHUISBotersloot 38, Tel. 15154 )agelllkB ViceVersa- Aanbevelend. ADVERTEERT IN )NZE EILANDEN H Prijs per kwartaal Losse nummers f L- 0,076 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 'WJ :71 i 15E JAARGANG. - N°. 73 111. ONZE MUNTEENHEID ALS EEN ROTS IN DE INTERNATIONALE BRANDING. Goud en goud alleen» de onwrikbare basis» zelfs voor de landen» die den gouden standaard prijsgaven. De Nederlandsche gulden ls veiliger dan ooit. door Dr. J. H. van Enkhuizen. Dit is het derde en slotartikel over de positie van den Nederlandschen gulden, waarin de schrijver tenslotte, na een be schouwing te hebben gegeven over enkele belangrijke vreemde valuta's tot de conclusie komt, dat de positie van den gulden ongeschokt is. Gelijk wij aan het einde van ons tweede artikel hebben toegezegd, zullen wij nu aan de rol van den Nederlandschen Gulden als inter nationaal betaalmiddel een korte beschouwing wijden. Londen, de vooroorlogsche internationale geldmarkt. Vóór den wereldoorlog stond aan de spits van de internationale geldwereld de hoofd stad van het Britsche Emperium en was de Londensche beurs de plaats, waar de groote internationale leeningen en de groote inter nationale geldtransacties werden gesloten, waardoor de algemeene internationale waarde- eenheid was het Engelsche pond Sterling, waardemeter niet slechts voor alle deelen van het Britsche wereldrijk, doch evenzeer voor de rest van de beschaafde wereld. fn China en Japan, in Argentinië en Chili, gelijk natuurlijk in Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afrika en Britsch-Indië was het Engelsche Pond Sterling gangbaar en richtten de beurzen zich naar de koersen van de Lon densche Stock Exchange. Londen gaf op de internationale geldmarkt den toon aan en Londen noteerde de koersen, zijnde de tegen waarde van één Engelsch Pond Sterling om gezet in Nederlandsche Gulden, Roemeensche Lei, Fransche Franc, Zweedsche Kroon, Duitsche Reichsmark, itaiiaansche Lire, ja- pansche Yen, Spaansche Peseta, Amerikaan- sche Dollar. In volkomen tegenstelling der halve met Amsterdam en de andere groote beurzen van het Europeesche vasteland, zoo als Parijs en Berlijn, waar men de waarde van het buitenlandsche betaalmiddel uitdrukt, door per 100 Lire, per 100 Lei, per 100 Reichs mark ,per 100 Zwitsersche Franc, per 100 Zweedsche Kronen, de tegenwaarde in Neder landsche Gulden te noteeren. Amerika treedt op den voorgrond. Mochten de Ententemachten al als over winnaars uit den wereldoorlog te voorschijn treden, de grootste winst was nochtans voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika weggelegd, daar de internationale geldmarkt zich geleidelijk van Londen naar de New- Yorksche Wallstreet verplaatste. Engeland was de vroegere hegemonie op internationaal financieel gebied kwijt geraakt; moest die aanvankelijk met Amerika deelen; had ten slotte met leede oogen aan te zien hoe New- FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 6) Gedurende eenige jaren leidde Olof een wissel vallig leven, zonder bestendig werk, aangewezen op de sporadische verdiensten van toevallige bezig heden voor de een of andere courant of eenvoudige vertalingen, die de redacteur Alberg hem ver schafte, want onze jongeling bezat goede taal kennis en schreef vloeiend Zweedsch. Maar dat voorzag nauwelijks in de dagelijksche behoeften. Een cursus voor boekhouden, die zijn voogd hem op eigen kosten liet volgen, leidde tot niets, want Olof bleek sterken tegenzin te hebben in alies wat cijfers was en viel Alberg voortdurend lastig met het verzoek om uit den tredmolen der handels school verlost te worden; voor het kantoorleven zou hij toch niet geschikt zijn. Toen de redacteur Alberg voet bij stuk hield, hakte Olof den knoop door en bleef eenvoudig van het Instituut weg. Het gevolg was, dat zijn voogd dc hand geheel van hem aftrok, verklarende, dat hij verder niets te doen wilde hebben met zoo'n ondankbaar wezen, terwijl Olof van zijn kant verzekerde, dat hij liever wilde trachten op eigen beenen vooruit te komen, dan zich tot een werkkring te laten dwin gen, dien hij haatte en waarin hij het nooit tot York zich meer en meer tot financieel cen trum van de wereld ontwikkelde. Toen op den klassieken Maandag, den 23en September 1931, Engeland noodgedwongen den gouden standaard moest verlaten, was het hek eerst goed van den dam, nam daardoor de overmacht van New-York op Londen ziender- oogen toe. Maar naast New-York verrezen nog twee andere financieele centra; Amster dam en Zurich, daar Nederland en Zwitserland den gouden standaard bleven handhaven, zoodat ook Amsterdam eenerzijds, Ziirich, Bazel, Bern en Genève anderzijds, een tot nu toe onbekend groote rol in den financieelen wereldhandel werd toebedeeld. Het internationale centrum verplaatst zich naar Amsterdam en Ziirich. Wij aarzelen dan ook geen oogenblik met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te durven voorspellen, dat binnen zeer afzien- baren tijd de beurzen te Amsterdam en te Ziirich nog meer in aanzien en beteekenis zullen toenemen, daar, nü het verlaten van den gouden standaard nu ook door Amerika, juist Nederland en Zwitserland zich bij uit stek zulfen leenen als landen voor de groote internationale geldtransacties, daar deze twee landen pal zijn blijven staan voor het beginsel van den gouden standaard, waarvan uiteinde lijk Amsterdam en Ziirich ter beurze de pro fijten moeten verwerven. Te Amsterdam had het Engelsche Pond Sterling steeds ongeveer 12.05 Nederlandsche Gulden genoteerd, de Amerikaansche dollar stond te Amsterdam gemeenlijk op 2.48 Nederlandsche Gulden. De koers van het Engelsche Pond Sterling was te New-York ongeveer 4.80 Amerikaansche Dollar; Londen, dat alles per Engelsch Pond Sterling noteert, vermeldde dus den Londenschen koers voorden Amerikaanschen Dollar in dezelfde cijfers: 4.80. Bij het prijsgeven van den gouden standaard door Engeland daalde de koers van het Engel sche Pond Sterling snel, aanvankelijk tot 10 gulden, later tot 9 gulden, thans noteert Londen te Amsterdam niet hooger dan 8,25 Nederlandsche Gulden, waarop het Engelsche Pond Sterling hier te lande blijft schommelen. New-York volgt Londen. Toen de nieuvv-gekozen president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Roose velt, op aanraden (wellicht zelfs op aandrang) van zijn in feite onverantwoordelijke econo mische raadslieden, de professorale leden van de zoogenaamde „brain-trust", het besluit van de machtige Amerikaansche republiek uit den financieelen chaos te redden, door óók voor Amerika, en derhalve voor den Ameri kaanschen Dollar, den gouden standaard prijs te geven, zakte de koers van den Amerikaan schen Dollar te Amsterdam, die veelal 2.48 Nederlandsche Gulden had gegolden, in ras tempo, zoodat thans New-York te Amsterdam niet hooger noteert dan ongeveer 1.70 Neder landsche Gulden. En ziet hier nu het merkwaardig verschijn sel, dat het financieel evenwicht tusschen het Engelsche Pond Sterling en den Amerikaan schen Dollar, onderling althans, volkomen is hersteld! Want wederom doet het Engelsche Pond Sterling te New-York 4.80 Amerikaan sche Dollar cn kan men derhalve te Londen als tegenwaarde van het Engelsche Pond Sterling voor den Amerikaanschen Dollar de van-ouds bekende cijfers vinden: 4.80!!! iets zou kunnen brengen. Maar op eigen beenen staan, bleek moeilijker te zijn dan hij gedacht had. De bijverdiensten, die hij tot heden af en toe had gehad, als bericht gever aan couranten, werden hoe langer hoe schaarscher, hetzij doordat anderen hem hadden vervangen gedurende den tijd, dat hij op de handelsschool werkzaam was geweest, hetzij door dat de redacties het niet langer noodig vonden hem die verdiensten te gunnen, nadat bekend was geworden, dat Alberg hem niet langer protegeerde. Gedurende een gedeelte van den herfst 1880 had hij niet eens een dak boven zijn hoofd; hij had zijn hecle boeltje verkocht, behalve zijn school boeken, die hij in zijn laatste woning had achter gelaten, ais pand voor dc achterstallige huur, en hij sliep verscheidene nachten achtereen in het bosch bij Lill-Jans. Daar maakte hij op een avond ais dakloozc kennis met een politieagent Berger, die, toen hij zijn naam noemde, een verre bloedverwant bleek te zijn hij was een neef van den bakker Berger in Nyköping, die getrouwd was geweest met een zuster van Olof's moeder zaliger en hem, in plaats hem op te brengen, meenam naar zijn eigen huis in dc Trebackarlangstraat, waar Olof sedert woonde, aanvankelijk in een en dezelfde kamer met den agent cn zijn familie. Geld, hem geleend door deze nieuwe vrienden, stelde hem in staat zijn xlierbarc boeken bij zijn vorige hospita weer los te koopen en al zijn tijd, wanneer hij er niet op uit was om werk te zoeken, bastceddc hij met lezen om tenminste zijn school kennis bij te houden. In weerwil van allen tegen spoed cn liet donkerste uitzicht op de toekomst, was er nog in het diepst van zijn hart een vonkje Tusschen Engeland en Amerika is niets veranderd. Zóó is er in wezen niets veranderd! Enge land trachtte in September 1932 door het 'prijsgeven van den gouden standaard aan Amerika den loef af te steken. Amerika pro beerde ruim anderhalf jaar later ditzelfde financieel-economische grapje met Engeland uit te halen. En het verbluffend resultaat toch voor den ingewijde zoo gemakkelijk voor uit te voorspellen is, dat het Engelsche Pond Sterling en de Amerikaansche Dollar hun onderlinge evenwichtige verhouding heb ben hèrvonden; het Engelsche Pond Sterling was vóór 1914 waard 4.80 Amerikaansche Dollar en thans, schier 20 jaar later, is de noteering wederom: 4,80!!! En dat, ondanks de meest gewaagde econo mische en financieele experimenten van Lon den en Washington! Hoe handhaaft nu de Nederlandsche Bank de internationale waarde van den Neder landschen Gulden op de geldmarkten van gansch de beschaafde wereld? Goudverscheping vroeger, Goudvervlieging thans Daarvoor is uiteindelijk slechts één weg mogelijk: goudverscheping vroeger, goud vervlieging thans! Dreigt b.v. te Parijs de Fransche Franc, in verhouding tot der Neder landschen Gulden, te hoog in waarde te stijgen,dan staat de Nederlandsche Bank slechts één waarlijk afdoende uitweg open. De gevangenis auto voor goudvervoer het beeld is niet fraai, doch niette min treffend juist, want de Nederlandsche Bank heeft de beschikking over een dergelijk voertuig als de officier van justitie rijdt voor de poort van de Bank op de Oude Turfmarkt te Amsterdam, wordt beladen met goud in baren, vervoert deze kostbare last naar Schip hol, vanwaar men de baren per vliegtuig naar ie Bourget bij Parijs brengt, waarna ten leste de gepantserde auto de gouden staven brengt naar de kelders van de Banque de France te Parijs. Vroeger kon dit vervoer zijn: goud in baren, gemunt buitenlandsch goud, of Nederlandsche gouden tientjes. Verzending van gouden tientjes geschiedt sedert langen tijd niet meer; verzending van gemunt buitenlandsch goud heeft de Nederlandsche Bank sedert korten tijd ook gestaakt; thans verstuurt onze Neder landsche centrale credietinstelling nog slechts goud in baren, waardoor het gouduitvoerpunt voor haar nog iets voordeeliger is geworden, daar de ontvanger van het goud dit zal moeten iaten aanmunten, waarvan de kosten uiter aard voor zijn rekening komen. Hoe wordt de gulden gehandhaafd? Met goud en met goud alleen kan de Neder landsche Bank de waarde van den Neder landschen Gulden op de internationale geld markten handhaven. Want de verkoop van haar bezit aan buitenlandsche wissels en de beschikking over haar saldi bij de buiten landsche correspondenten van de Neder landsche Bank, is en blijft natuurlijk zeer beperkt, daar de aldus beschikbare bedragen van het zoogenaamd: „rentegevend goud" in verhouding tot den voorraad gouden munt- materiaal, slechts gering mogen heeten. En ten overvloede is de tijdens het presidentschap van Mr. G. Vissering gevolgde goud-politiek van liet zoogenaamde „rentegevend goud", thans onder de huidige opperdirectie van Mr. L. J. A. Trip volkomen verlaten, ter vermij- hoop, dat hij nog eens door een gunstige'wending in zijn lot zijn studies zou kunnen hervatten en dus was het zaak het vroeger geleerde niet te vergeten. Toen hij van school ging, moest hij nog slechts drie kwartalen doorioopen vóór het universiteits examen en soms scheen het hem heeietrlaai niet onmogelijk, dat hij dit door eigen studie zou kun nen inhalen, om zich dan zelf voor het examen aan te melden en de studentenpet te veroveren. Maar dan was het noodzakelijk, dat hij óf een betrekking kreeg, waarvan hij zou kunnen leven en die toeliet, dat hij vijf uur per dag studeerde, óf werk, dat zóó ruim betaald werd, dat hij over kon sparen om dan een jaar vrij aan zijn studies te kunnen wijden. Om de familie Berger niet tot last tc worden en in afwachting of er zich iets beters voor zou doen, besloot hij na rijp overleg, zicli aan tc melden op dc fabriek „Atlas", waar hij spoedig werd aangenomen dank zijn brcede schouders en ijzersterke armspieren. Daar was hij nu over een jaar geweest cn kon er zich heel goed schikken, wat het werk zelf betrof. Hij verdiende juist zooveel, dat bij er van kon bestaan en zelfs iedere week een sommetje kon sparen, want hij had geen andere eischeu, dan genoeg tc kunnen eten, af en toe een twcedc- handsche boek te koopen populaire verhande lingen op medisch gebied, liefst over anatomie cn een net pak kleeren tc hebben, om na afloop van zijn werk aan te doen. Ware het niet, dat dag en nacht zijn streven bleef vooruit te komen, vijl en hamer door de boeken te vervangen, zoo zou hij misschien een flink werkman zijn geworden met ambitie voor zijn vak en in zijn lot berustend. ding van groote verliezen, gelijk de Neder landsche Bank in het boekjaar 1 April 1931 31 Maart 1932 voor vèr boven de 20 millioen gulden heeft geleden. (In dit verband kan er hier even de aandacht op worden gevestigd, dat het bezit der Neder landsche Bank aan buitenlandsche wissels en aan saldi bij haar correspondenten in het buitenland, dat volgens de bankstaat per 3 Juli 1933 nog onderscheidenlijk 69,7 millioen gulden en 13.9 millioen gulden, samen der halve 83.6 millioen gulden bedroeg; blijkens de bankstaat per 10 Juli 1933 tot achtereen volgens 32.5 millioen gulden en 10.6 millioen gulden, gezamenlijk dus tot 43.1 millioen gulden was verminderd. De totale vermindering bedroeg mitsdien 40.5 millioen gulden, der halve ongeveer precies het bedrag van 40- millioen gulden, dat de Nederlandsche Bank in Engelsche Ponden Sterling omgerekend ter beschikking heeft gesteld van de Neder- landsch-lndische regeering voor de aflossing van de pondenleening 1923, B, op 15 Juli 1933. Wanneer in den herfst van dit jaar de volgende aflossing op die pondenleening van eveneens 40 millioen gulden zal geschieden, is dus daarmede het gezamenlijk bezit van de Nederlandsche Bank aan buitenlandsche wis sels en saldi bij haar correspondenten in het buitenland tot het niet noemenswaardige bedrag van 3.1 millioen gulden ineen ge schrompeld. Daarmede is dan, wellicht voor tientallen jaren, een einde gekomen aan de aera van Mr. G. Vissering, tijdens wiens beheer soms voor honderd millioenen guldeo waarde in buitenlandsche wissels en saldi bij de cocorrespondenten in het buitenland was belegd. Het tijdperk van het zoogenaamd „rentegevend goud" zal daarmede voorgoed zijn uitgeluid!). Vóór hei zonnebad eerst de huid inwrijven met „Zij"-crême of „Zij"-olie. Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind „T^CRÊMSof..T'j-OUE mSL- In prijzen van 20-75 cf (Adv.) Keeren wij thans tot ons oorspronkelijk betoog terug. Goud en goud alleen is conditio- sine q'-"-non voor het land en voor de centrale credi l celling van dat land, die beide orp derlijk vast begeeren te houden aan d' uden standaard. Het goud blijft! tin- het malle, maar tevens ook het gerust stellende van het geval is, dat ook de landen, die wèibewust getracht hebben den gouden standaard overboord te zetten, ten leste de droeve, maar tevens zeer nuttige ervaring moeten opdoen, dat ook voor die van den gouden standaard afvallige landen goud en goud alleen de waarachtige, onwrikbare basis blijkt te zijn, waarop zelfs de onderlinge munt- pariteit dier landen blijkt te stoelen. Zie slechts het nu reeds klassieke voorbeeld van Engeland en Amerika, waar Pond Sterling en Dollar elkaar weer op 4.80 hebben ge"- vonden, of er nooit een verandering ten kwade is geweest, of er nimmer uitvoerverboden van goud te Londen en Washington zijn afgekon digd! Zoo wreekt zich onontkombaar het loslaten van den gouden standaard aan ril landen, die gemeend hadden economisch^ wetten te kunnen ontwrichten en die nu maar te laat! bemerken moeten, dat l beide op de economische wereldzee boord aai boord blijven voortzeilen, weliswaar met de, zelfde ladingen, maar die dan toch berekend is gedeprecieerde valuta van niet 12.05 pe Engelsch pond Sterling en 2.48 per Ameri. kaanschen Dollar, doch van 8.25 per Pond ei 1.70 per Dollar. Voor Londen en voor Washing' ton moet dit een droeve ervaring te meer ziiQ. Vooral, nu men 't daar niet meer kan looc^ftp n. dat de Nederlandsche, de Zwitsersche, Je\ de Itaiiaansche, de Belgische en de Poolsche schepen eendrachtig in onverbreekbare ge-/ vechtsformatie blijven voortzeilen met de zelfde volwaardige ladingen van nog immer 1.00 per Nederlandschen Gulden, 0,48 pen? Zwitsersche Franc, 9.75 per 100 Fransche Franc, 13,25 per 100 Itaiiaansche Lire, 70' per 100 Belgische Franc en 0.28 per Poolsche- zloty. Vereenigd flotille: houdt zee! Goud en goud alleen blijkt nog steeds de internationale betalingsverhoudingen te be-- heerschen, ten spijt van Londensche en Was- hingtonsche regeeringsbesluiten; n'en déplaise/ overigens knappe berekeningen en bedenksels,' ontsproten in de hersenkronkels van de pro-; fessorale leden der Rooseveltsche „brain- trust" 1 Toen nu al weer tien jaren geleden, de inter nationale speculatie den wèloverwogen aanval op de Fransche Franc begon, waardoor het Fransche betaalmiddel van ongeveer 10 per 100 Fransche Franc tot ongeveer 5 per 100 Fransche Franc ter beurze te Amsterdam ver schrompelde, was het, eenerzijds aan de tas tende politiek van den toenmaligen Franschen minister-president, anderzijds aan de leening van 100 millioen dollar door het bankiershuis van Pierpont Morgan aan de Fransche regee ring ter beschikking gesteld, ter ondersteuning van den Franschen Franc-koers te danken, d°t het Fransche betaalmiddel zich tenslotte op ongeveer 9.75 Nederlandsche Gulden per 100 Fransche Franc wist te stabiliseeren. Zoo dankt thans gansch het Nederlandsche volk het aan de eendrachtige samenwerking tusschen den nieuwe Nederlandschen minister president en aan den president-directeur van de Nederlandsche Bank, dat de Nederlandsche Gulden onveranderd zijn volle goudwaarde heeft behouden. De Gulden in de nabije toekomst En bedriegen de teekenen des tijds ons niet al tej zeer. dan zal het der internationale j speculatie niet gelukken het vaderlandsche betaalmiddel in de meer nabije toekomst te ontwrichten. Te minder, nu de zoogenaamde goudlanden, Nederland, Zwitserland, Frankrijk België, Italië en Polen, elkaar steun hebben toe gezegd, door bemiddeling van de centrale credietinstellingen dier zes landen, waarbij de te Bazel gevestigde Bank voor Internationale Betalingen zich onvoorwaardelijk heeft aan sloten. Het zal in de komende jaren de nimmer te vergeten, nooit te wraken en onmiskenbare verdienste van de heeren Dr. H. Colijn en Mr. L.J. A.Trip zijn geweest, dat zij ter Londensche conferentie Nederland voor den financieelen chaos hebben behoed en paraat zijn gebleken en gebleven, waar het de waarachtige mone taire belangen van Nederland betrof. Hoe staat het thans met onzen Nederland- Zijn wensch vooruit te komen werd nog vuriger, toen hij ongeveer een jaar geleden zijn tante Beate Berger en Karin leerde kennen. De eerste ont moeting had plaats in het huis van den politie agent op een Zondagmiddag, toen de oude vrouw en haar dochter, die kort geleden in Stockholm waren komen wonen, een bezoek kwamen brengen om zich aan de familie voor te stellen en groeten over te brengen van andere bloedverwanten in Nyköping. Olof bracht zijn nicht en haar moeder 's avonds thuis en toen hij van haar scheidde, wisten zoowel Karin als hij, dat dit een gedenk waardige dag in hun leven zou worden. Het was voor beiden de eerste liefde; het scheen, dat zij op elkaar gewacht hadden. Dezen eersten namiddag, dat zij samen waren, hadden zij elkaar niet veel te vertellen gehad, ook omdat meestal de beide vrouwen aan het woord waren, maar van uit den hoek, waar Olof zijn sigarettc zat te rooken, gingen zijn blikken onophoudelijk naai den schommelstoel, waarin nicht Karin zat: een slank, flink gebouwd meisje met blanke gelaats kleur, ronde wangen en heldere, grijze oogen, een rood mondje, dat nooit dc kleine witte tandjes geheel bedekte cn dik, golvend, zwart haar. Een beeldschoon meisje, het mooiste dat Olof ooit gezteti had. En zij ontweek zijn blikken niet, integendeel; zij kon gcruimen tijd naar hem kijken schijnbaar zonder te bemerken, dat hun blikken elkaar ontmoetten en toen aan tafel gedronken werd op dc vriendschappelijke betrekkingen tus schen de hier vereenigde familieleden, en Olof opstond om zijn nicht de hand te reiken, was het een handdruk zóó lang, innig en stevig, alsof zij daarmede een verbintenis voor het leven hadden willen bezegelen, ofschoon zij nog geen tien woor den hadden gewisseld. Eenige dagen later ontmoetten zij elkander toe vallig in liet Humlepark. Zij moest voor moeder een boodschap doen, docli vergat alles om zich heen, toen zij met neef Olof op de bank onder den ouden ahorn zat te praten en toen zij dien avond van elkaar gingen, hadden zij wederzijds verklaard, dat zij elkander liefhadden boven alles op de wereld en dat het leven geen waarde meer voor hen zou hebben, als zij elkaar niet konden tocbehooren. Karin's moeder behoorde tot die rampzaligen, die betere dagen gekend hebben. Zij was de doch ter van een ongefortuneerd militair, kapitein Von Dalin, die, nadat hij den dienst had verlaten, met vrouw en drie dochters in Nyköping was gaan wonen om daar te leven van zijn pensioen en in de hoop rijke schoonzoons te zullen krijgen. Zijn vrouw liet zich „freule" noemen. De beide jongste dochters zagen er aardig uit en deden werkelijk vrij goede partijen. De ecne, Sophie, huwde eehen Wcntzel, een vermogend koopman, die later zijn schoonouders moest bijspringen; de andere, Jac- quette, werd de vrouw van den doctor in de wijs begeerte Rijde, die een tijd lang als plaatsvervan gend onderwijzer aangesteld was aan de Openbare School tc Nyköping, doch later naar Stockholm verhuisde, oiii zich op de journalistiek toe te leggen, welk beroep hem aantrekkelijker scheen dan het onderwijs. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1