y PLUIMVEETEELT AANGEWEZEN BLAD ?LL W RK DOOR JUSTITIE GESLOTEN, nt der Ned. Geref. Gemeente te Rotter- trekt met zijn volgelingen In optocht naar gymnastiekzaal. Naamskuestie de aanleiding. TERDAM, 19 Juli. De geloofsge- van Ds. Joh. van Weizen, den voor- van de Ned. Geref. gemeente te Rotter- id leven „in dagen van strijd". En ider reden, want het kerkgebouw aan rdtschen Straatweg is door de justitie 1: twee groote hangsloten houden de :ht ook 's Zondags voorloopig. Ten- als de drie advocaten die de zaak van dikant verdedigen, niet spoedig de juri- leutels vinden om het kerkje weer wijd stellen. an Weizen vertelde ons dat twee diake- iter zijn rug en de ruggen van de be den om, de gemeente Rotterdam, tot eigendom het kerkje behoort, probeeren maken, dat de naam: Ned. Geref. üe- niet de vlag is die de lading dekt. Zij het kerkgebouw onder den naam: „Ver- der waarheid" doen inschrijven. Daar indertijd borg hebben gesteld voor de leenden zij dit te mogen eischen. Deze n zijn daarop Zondag 9 Juli afgezet :e het conflict zoodanig verscherpte, substituut officier van justitie, Mr. ce, last gaf de kerk te sluiten. nu heen? Door bemiddeling van een estuur en een collega van Ds. Van Wel- men het gymnastieklokaal van een n de Kegelstraat inderhaast metamor- en in een kerkzaak De kerkgangers wa ter van een en ander nog onkundig en leurde het, dat de voorganger als een oorganger zijn geloovigen een paar 1 jj. Zondag voorging in den op- 'an het gesloten en door politie bewaak- je, naar de zaal, waar anders de licha- opvoeding wordt onderwezen. Alle he re plaatsen bruggen en paarden in- - waren bezet. Incidenten deden zich 1 niet voor, daar allen gevolg gaven verzoek van den voorganger om kalm en. Idels duurt het conflict voort en vol- n predikant is het niet uitgesloten, dat ;emeester er nog aan te pas zal moeten Ds. Van Weizen verklaarde ons geëxa- 1 te zijn door Ds. Siegers. De naam Ned. meerd bestaat reeds sinds 1928, terwijl cht en Gouda groote gemeenten sinds en tijd bestaan. Collecte bestaat bij iet, evenmin verkoop van zitplaatsen, aakwaarnemers van Ds. v. Weizen heb- or alle zekerheid beslag laten leggen op rkinventaris vandaar de twee sloten deur. wachten nu maar af," zoo besloot de nt. „In ieder geval groeit de gemeente dag. Misschien zal de groote kerk straks klein zijn. Voor vanavond (Dinsdag) is e gymnastiekzaal vast en zeker plaats en of men zich op den duur alles n welgevallen? Ik doe mijn best de ge en rustig te houden." ravond hebben zich geen incidenten laan. Na Donderdag zal er misschien lossing mogelijk zijn en dan keert de allicht weer. iet oogenblik is deze merkwaardige ge- nis in Rotterdam Zuid evenwel het ge- zan den dag. tANDJE IN EEN AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN. Door chauffeur gebluscht. TERDAM, 19 Juli. Vanmorgen is in .obus van de A.L.M.O. op den hoek van lolsingel en de Van Oldenbarneveidt- juist voor het gebouw van de Amster- ïe Bank brand uitgebroken. De accu n auto was in brand geraakt en er ont- le zich veel rook in den wagen. In de ten twintig schoolkinderen die door de n achterdeur naar buiten wisten te ko- ieen van de kinderen liep eenig letsel i chauffeur van een bus van de R.T.M., vallig achter de in brand geraakte bus nelde met het bluschapparaat uit zijn toe en hij wist het vuur spoedig te ien. ge slangenwagens van de brandweer uit, maar zij behoefden geen dienst te IN KOKEND WATER GEVALLEN. Na vreeselljk lijden gestorven. 1REN VEEN, 19 Juli. Terwijl de echt- e van den heer E. Veenstra te Zwaag- ide, die juist de kokende wasch in de rad gedaan, zich even verwijderde, viel iderhalfjarig zoontje in de heete massa, line werd deerlijk met brandwonden kt opgenomen en hoewei spoedige ge- ndige hulp ter plaatse was, mocht deze eer baten. Het knaapje is kort daarop ig lijden overleden. RDERIJ TE GEFFEN AFGEBRAND, fee in de vlammen omgekomen. 'FEN, 19 Juli. Door onbekende oor gisteren brand ontstaan in de boerderij n landbouwer P. Roovers aan het Berg- hier. Het bleek niet meer mogelijk eenig ld te redden. De geheele inboedel, als- Ie landbouw inventaris ging in het vuur n. Binnen een uur tijds was de boer iet stal tot den grond toe afgebrand, ad geen kans meer gezien, de in de stal cige varkens te redden. De dieren vonden in de vlammenzee een jammerlijken dood. Ook kwam een partij kippen om het leven. Landbouwer Roovers was kort voordat de brand uitbrak, van de Ossche veemarkt thuis gekomen. Een flink bedrag aan geld, dat hij voor een partij verkochte varkens had ontvan gen, had hij in de kast in de woonkamer opge borgen. Duor de hevigheid waarmede het vuur alles spoedig in lichterlaaie zette, was het niet mogelijk ook maar iets iu veiligheid te bren gen. In een nabijgelegen landbouwschuur, die eenige oogenblikken na het uitbreken van den brand werd aangetast, waren groote voorraden hooi en stroo opgeslagen. Alles is een prooi der vlammen geworden. In den stal zijn ook nog eenige kalveren in het vuur omgekomen. De krachtige wind joeg een geweldigen von kenregen over de geheele omgeving. Twee in 1 de nabijheid staande houtmijten vatten ten ge-1 volge daarvan vlam, waardoor de vuurzee een grooten omvang kreeg. Aanvankelijk liepen dan ook meer nabijgelegen boerderijen ernstig gevaar, doch dank zij het onvermoeide werk der buurtbewoners, die in grooten getale op de daken hadden postgevat eb met emmers water de dakbedekking nat hielden, kon aantasting van deze perceelen worden voorkomen. Bij dezen brand is voor de zooveelste maal gebleken hoe gebrekkig de onderlinge hulp bij vele branden geregeld is. Hoewel het uitste kend geouttilleerd brandweercorps van Oss onmiddellijk na den brand aan de grens der gemeente met een motorspuit arriveerde, werd de hulp van deze mannen niet geaccepteerd, daar door de plaatselijke autoriteiten niet om assistentie was gevraagd. Intusschen tobde men ter plaatse met een ouderwetsche handspuit, waarmede men niets kon uitrichten. De schade is aanzienlijk JONGE ZEEHOND GEVANGEN IN HET IJSELMEER. Over den afsluitdijk gekropen? URK, 19 Juli. Meermalen is het vermoe den uitgesproken, dat zeehonden over den afsluitdijk kruipen om in het (Jselmeer te ko men. Dat dit vermoeden niet ongegrond is, bleek dezer dagen, toen schipper K. Romkes, van de U. K. 73, een jongen zeehond in het kuilnet ving. Hoewel de regeering voor een zeehond een premie van ƒ2,uitkeert, en de bemanning dit buitenkansje wel kon gebrui ken, kon zij er niet toe besluiten, het dier dood te maken. Zij wierp het weer over boord, maar het zeehondje bleef bij het schip en liet telkens een klagelijk gehuil hooren. Drie maal is het aan boord genomen en telkens weer in zee gegooid, maar het wilde het schip niet verlaten. De bemanning heeft het meegenomen naar den wal, waar het veel bekijks trok. In overleg met den burgemeester wordt het dier naar Artis in Amsterdam ge zonden. LEERLINGENSCHAAL REEDS 1 JANUARI A.S. VERHOOGD? 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De Minister raad heeft de mogelijkheid onder oogen gezien om den overgangstermijn in het ontwerp- Terpstra, dat o.m. verhooging van de leer- lingenschaal beoogt, te bekorten, in dier voege, dat een nieuwe schaal niet eerst op 1 Januari 1935 maar reeds op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Een definitieve beslissing moet echter nog worden tegemoetgezien. DE LANDBOUWLOONEN IN HET OOSTEN, Moeilijkheden te vreezen. COEVORDEN, 18 Juli. ln het veenkolo niale landbouwbedrijf in Zuidoost-Drente en Overijsel, van Dedemsvaart tot Emmercom- pascuum, bestaat nog nergens overeenstem ming over de loonen. De landbouwers bieden loonsverlagingen varierende tusschen 10 en 20 De arbeiders hebben deze verlagingen afgewezen en hebben daarbij vooral den klem toon gelegd op de uurloonen. Die konden naar hunne meening onder geen voorwaarde voor verlaging in aanmerking komen. De land bouwers beweren dat de loonen van de land arbeiders zeker laag zijn, maar dat zij ook die lage loonen niet kunnen betalen en derhalve ook moeten bezuinigen. Zooals de toestanden thans zijn is de kans groot dat zich binnenkort ernstige moeilijk heden voor gaan doen, aangezien de contracten al sinds Mei, in enkele gewesten reeds langer, afgeioopen zijn en de korenoogst aanstaande is, terwijl de aardappeloogst daar spoedig op volgt. Tuinbouw (groenteteelt, fruitteelt, boom- kweekerij, bloemisterij, bloembollenteelt, zaad teelt) Ontwatering, Ontginning en Bosch cultuur, Ruilverkaveling, Vereenigingsleven en Coöperatie, Economische Toestand van den Landbouw, Maatregelen iu verband met de landbouwcrisis, Diverse Onderwerpen. Al deze hoofdstukken beslaan ongeveer 100 bladzijden, terwijl de toelichting op de ver slagen een verdere honderd bladzijden met allerlei tabellen inneemt. Omtrent pluimvee vinden we o.a. het vol gende: De stijging van den uitvoer (in 1931 wel te verstaan) bij een ongetwijfeld verhoogde binnenlandsche consumptie van eieren, wijst op een niet onbelangrijke uitbreiding van den pluimveestapel, welke in bijna alle streken van het land valt waar te nemen. I De teleurstellende resultaten van tal van nkkerbouw-tuinbouw-eu veeteeltbedrijven heb ben in versterkte mate de aandacht gevestigd op de beteekenis van de pluimveehouderij. I Over het algemeen gaat uitbreiding van den pluimveestapel gepaard met meer rationeele bedrijfsmethoden, doch bij de pluimvee houderij, die onder den drang der tijdsom standigheden tot stand kwam, is dat niet het geval. Over het algemeen worden de hoenders beter gehuisvest, maar toch worden nog op vele plaatsen dermate achterlijke toestanden aangetroffen, dat de kans op winstgevende exploitatie ten eenemale uitgesloten moet worden geacht. De Witte Leghorns vinden de grootste ver breiding, daarnaast kunnen als belangrijie bedrijfsrassen worden genoemd de Barne velders, de Rhode Island Reds, Noord Hol- landsche Blauwen en de Welsummers, terwijl de Wit Wyandottes en Patrijs Leghorns hoog stens plaatselijk nog eenige beteekenis hebben behouden. Behalve in het oorspronkelijke fok- gebied schijnen de Barnevelders zich weinig of niet uit te breiden, eerder in aantal af te nemen. De belangstelling voor de Rhode Island Reds neemt vrij algemeen toe, hetgeen in 1931 eveneens met de Noord-Hollandsche Blauwen het geval was. Het voortgebrachte aantal eieren was in 1931 weer grooter dan in het voorgaande jaar en kan op 2£00 millioen stuks worden geschat. Meer en meer gaat men het belang inzien van voedering met een goed ochtendvoer ter bereiking van een hooge productie, al meenen vele pluimveehouders nog te kunnen volstaan met in hoofdzaak maisvoedering. De prijzen der pluimveehouders zijn in 1931 verder gedaald en wel met ongeveer 20 pet. De omzet van de bij het Pluimveevoeder controle-bureau der Nederlandsche Pluimvee- Federatie aangesloten handelsinstellingen steeg met 34 en bedroeg 3782 wagons. De broedresultaten waren over het algemeen niets beter dan in 1930. Slechte uitkomsten waren in vele gevallen te wijten aan onkunde en aan het gebruik van ondoelmatige broed machines, zooals er nog vele in den handel worden gebracht. Het gebruik van broed-1 machines met electriciteit als warmtebron neemt voortdurend toe. Bij het opfokken van kuikens werden weinig moeilijkheden ondervonden, althans waar huisvesting, verpleging en voedering aan de daarvoor gestelde eischen voldoen. Het ge bruik van batterijkunstmoeders neemt hier en daar toe, Voor vele pluimveehouders worden bij den opfok gaasbodems gebezigd, waardoor minder last wordt ondervonden van coccidiosis en pullorum. De gezondheidstoestand van het pluimvee was over het algemeen vrij goed. Diphtherie en pokken kwamen over het algemeen veel minder voor dan in 1930, hoewel deze ziekten op sommige bedrijven, waar de enting was achterwege gelaten, in ernstige mate optraden. De snotziekte kwam veelvuldiger voor, hoe wel niet in ernstige mate. Het optreden van verlammingsziekten bij jonge hennen op een leeftijd van 4 tot 8 maanden, meer in het bijzonder bij de Barnevelders en in iets mindere mate ook bij de Witte Leghorns, werd van dien aard, dat daaraan alle aandacht dient te worden geschonken. Van de kuikenziekten eischt coccidiosis dit' jaar waarschijnlijk meer slachtoffers dan pullorum. Volgende keer zullen we een en andere ver melden over de handelstransacties op pluim- veegebied. Dr. te Hennepe. t(jd gestaan. Want dan z()n er wel tien ver schillende modellen, die ons hart begeert. Alle oven mooi en elegant in hun soort. Een schattw schotse!] mutsje, scheef op het hoofd geplant, een leuke slappe vilthoed in heeren model, een hoedje uit louter bloemen met een vlugge fluweelen lus op z(j, zeer elegante I groote hoeden met golvende randl(jnen, die uiterst flatteus het gezicht omgeven, grappige kleine hoedjes, diep op het voorhoofd ge plaatst met naar voren wjjzende piekjes, enorme strandhoedenwe kunnen ze alle even goed gebruiken, alleen op verschil lende uren van den dag en bjj verschillende gelegenheden. Voor de morgenwandeling, voor de reis, het visite-uur, voor dagelflksch gebruik, voor het strandWel gaat de zomer vlug voorbij en het leven van den zomerhoed is kort. Kort maar vreugdevol. Het materiaal, waarvan de hoed gemaakt is, is soms zeer licht. Voor de ochtenduren kan papieren panama dienst doen, in het wit of een lichte nuance, en met een lint om den bol. We zien ook verscheidene hoeden van wit zijden piqué. Elegante hoeden van gewast satijn worden gecompleteerd door losse mouwen van dezelfde stof. Bij een voudige zomertoiletjes zien we veel groote, ongegarneerde hoeden dragen, met een enkel bouquetje tegen den bol. De bloemenhoedjes, die zeer gekleed „van aard"z(jn,completeert men door een grooten kraag van organdi in dezelfde tint, door een ceintuur, met dezelfde bloemen gegarneerd, ofwel door een klein bloemenmofje. droegen en van die heel lieve, zoete ge zichtjes haddenof het bjj de huidige vrouw past, is zeer de vraag. Voor de echte buitenjaponnetjes, die, welke niet voor bezoek aan casino'B, restaurant en al dergeljjke steedsche genoegens bestemd zijn, wordt heel veel katoen gebruikt, ka toenen jersey met heel fijne streepjes, grof geweven linnen, baddoekstoffen, piqué, batist, linon, grof wit katoenen tricot enz. Men maakt er frissche, practische toiletjes van dio voor hun doel berekend z(jn. Sommige van deze katoenen stoffen zijn zelfs geschikt voor heel chique mantel pakjes; deze z(jn gehéél van linnen, van piqué of iets dergelijks, of alleen het jasje waarb(j dan een wollen rok gedragen wordt. De driekwart lange mantels, die dezen zomer zoo geliefd zijn, worden btj voorkeur van baddoekstof vervaardigd. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen tellen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wl] dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandscbe modetifdscbrllt, betwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, Is hl] de uitgevers dezer Courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende ln 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt sleehts I 1,20 per kwartaal, franco per post 1 1,50. De losse mouweu, waarover we zooeven reeds spraken, spelen dezen zomer een groote rol, vooral bij bet avondtoilet. We zien ze van teere crêpe georgette, met twee breede strooken aan den elleboog en trechtervormig Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe. Dier- gaardeslngel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwosrd insluiten en blad vermelden. Een belangrijke regeerings-publicatie. Verslag over den landbouw over 1931. Telken jare verschijnt er in den Haag een belangrijk verslag, dat voor degenen die bij een of anderen tak van den landbouw betrok ken zijn, van veel belang is. Het is een lijvig boekdeel, verkrijgbaar bij de Algemeene Landsdrukkerij tegen den prijs van 1, en bevat allerlei gegevens over den landbouw. Het onlangs over 1931 gepubliceerde verslag is door werkzaamheden in verband met den crisistoestand van land- en tuinbouw aan merkelijk vertraagd, doch is er niet minder interessant om. Naast gegevens over den akkerbouw op klei-veenkoloniale en zandgronden, komen belangrijke cijfers omtrent de veehouderij en wel van rundvee, paarden, varkens, schapen en geiten, pluimvee en bijen. Hoewel uit den aard der zaak de pluimveehouderij nader bekeken zal worden vermeld ik nog even enkele andere hoofdstukken zooals Zuivelbereiding, over de hand gestulpt, of van gewast satijn met een grooten omslag aan het eene en een smalleren aan het andere eind, dat de hand bijna geheel bedekt. Ze zijn eigenlijk niet anders dan een variatie op het gebied van den langen handschoen, alleen dat de hand ontbreekt. De lange handschoen zelf wordt meer en meer een deel van het toilet. Een wit met blauw genopt toiletje wordt voltooid door een paar wit met blauw genopte zijden hand schoenen, een bruine reismantel met Schot- sche revers vraagt een paar soepele bruin leeren bandschoenen met Schotsche opslagen. Deze kleine details geven zelfs aan het een voudigste toilet een zekere elegantie. Zoodra men ze weglaat, ontbreekt er iets, iets per soonlijks, iets actueels. Zoo heeft men leuke ceintuurs van soepel leder met knoopen, ge kleurd email, met glanzende metalen knoppen versierd, taschjes van gevlochten leer, van lint, van grof linnen, zijde, katoen De meer elegante exemplaren zijn van zwart antiloopleer met een ivoren sluiting of met een fantasiesluiting en een metalen ketting. Ook het parasolletje behoort dezen zomer weer tot de kleine, z(j het zeer over bodige toiletbenoodigdheden, want welke moderne jongedame wenschtzich nu in ernst tegen de zon te beschutten 1 B(j uw wit zomertoiletje met roode strik steekt ge heel coquet een wit zijden parasolletje op, dat met rood lint omboord is en waarop een roode versiering is aangebracht. BK een effen witte of zwarte japon kunt, ge een snoezig zonneschermpje gebruiken, dat uit tallooze strookjes van organdi bestaat en dat bovenop met een groote zwart fluweelen strik prijkt. EEN GEBIED VAN 60 K.M. EEN VLAMMEN ZEE. Streek bij Casablanca geteisterd. PORT LYAUTEY (Marokko), 18 Juli. Het in brand vliegen van een tractor heeft in de streek van Petit Jean nabij Koenitra (niet ver van Casablanca) een ontzettende ramp ten gevolge gehad. De tractor, die in de nabijheid van een hooi berg stond vatte eensklaps vlam, met het nood lottige gevolg, dat de steekvlammen uit den motor het hooi in brand staken, zoodat spoedig ook de boerderij, die het eigendom was van een Europeeschen kolonist, in brand stond.' Aangewakkerd door een feilen sirocco tastte het vuur daarop ook het te velde staande ge was en een aantal omliggende gebouwen aan en na korten tijd stond een strook van 60 K.M. lengte in lichtelaaie. Verscheiden in het--gabied van den brand gelegen boerderijen en nederzettingen van inboorlingen werden in de asch gelegd, terwijl 21 inlanders, die niet bijtijds hadden kunnen vluchten en door het vuur waren ingesloten, in de vlammen om het leven kwamen. Voorts werden omstreeks 100 personen gewond. Ofschoon aile beschikbare afdeelingen gen darmerie uit de omgeving naar de plaats der onheils werden gedirigeerd, is men er tot dus ver als gevolg van dep krachtigen wind niet 1 in geslaagd, het vuur te stuiten. De schade wordt tot dusver op 25 millioen francs geraamd. ROOFOVERVAL IN MAROKKO. Daders met machinegeweer verjaagd. Twin tig Inlanders gedood. PARIJS, 18 Juli. Volgens een bericht uit Casablanca is een pantserauto van een mili tairen betaalmeester, die 500.000 francs bij zich had om soldij aan de militairen uit te keeren, in de omgeving van Risj door inlanders j overvallen. Ongeveer 30 met geweren gewa pende mannen trachtten zich meester te maken van den pantserauto en het geld. De bemanning van den auto maakte evenwei van het machinegeweer gebruik, waardoor de aanvallers, die 20 dooden en gewonden achter lieten. op de vlucht sloegen. heele land een zware slag beteekent, is duide lijk, wanneer men bedenkt, dat door het om komen der 10 millioen dieren de schapen fokkerij met één slag is teruggebracht tot ongeveer het peil van 1925, Juist de schapenfokkerij behoorde tot de takken van bedrijf, die zich met ongekenden voorspoed steeds verder ontwikkelden en die Zuid-Afrika een eervolle plaats onder de vijf groote wolexporteerende landen ter wereld heeft doen innemen. Schapen waren in Zuid-Afrika niet in- heemsch, toen de Hollanders er zich kwamen vestigen. Al spoedig werden zij echter door de Oost-Indische Compagnie in het nieuw gekolo niseerde gebied ingevoerd. In 1654 kwam een eerste scheepslading uit Holland aan en spoe dig bleek, dat men juist had gezien. De scha penfokkerij ontwikkelde zich op voorspoedige wijze, vooral nadat men tot kruising met merino's was overgegaan, die in 1790 door een zekeren kapitein Gordon naar de Kaapkolonie waren gebracht. Een aantal van deze merino's werden na Gordon's dood naar het toen even eens pas gekoloniseerde Australische continent verscheept en zij schonken daar in den loop der tijden het aanzijn aan de enorme kudden schapen, waaruit de wereld een groot deel van haar behoefte dekt. Wat de aapkolonie betreft, deze begon al in 1700 wol exporteeren, in kleine hoeveel heden natuu. lijk. In het geheele jaar 1826 werd nog altijd maar voor een waarde van slechts 6540,aan wol uit Zuid-Afrika geëxporteerd in 1850 beliep de waarde van den Zuid-Afri- kaanschen wolexport reeds 2.500.000,— en in 1880 was zij tot 29 millioen gestegen. Dat was echter nog niets, vergeleken bij de ontwikkeling, die de Zuid-Afrikaansche scha penfokkerij na de eeuwwisseling te zien zou geven. Na 1900 nam deze tak van bedrijf een ongekende vlucht, hetgeen op duidelijke wijze zoowel door den omvang der schapenfokkerij, als door de uitvoercijfers wordt weerspiegeld. In 1904 immers telde de Unie van Zuid- Afrika 15 millioen schapen, in 1915 waren het er al 31 millioen en in 1920 was het aantal 30 millioen. Sindsdien heeft de stijging onophoudelijk voortgeduurd. In 1929 bezat Zuid-Afrika reeds 44 millioen schapen en nadien was het aantal tot 50 millioen gestegen. Als gevolg van de jongste ramp is het dus nu weer tot 40 millioen gedaald. Wat den woluitvoer betreft, deze is sinds het bescheiden begin van 6540,in 1929 ge stegen tot174.000.000, Telegraaf PARIJSCHE MODEBRIEF DE KEUZE VAN EEN ZOMERHOED. Katoenen stoffen zijn in de mode. „Entre ces deux mon coeur balance". Hoe bescheiden is het vrouwenhart, dat slechts tusschen twee weifelt wanneer het de keuze van een hoed betreftl Een groote hoed of een kleine hoed I Dat hart heeft zeker nooit een hoedenwinkel in den uitverkoops Het is echt een dingetje uit den t(Jd toen de dames de heel wjjde strookjesrokken EEN RAMP VOOR ZUID-AFRIKA. Tien millioen schapen door watergebrek omgekomen. KAAPSTAD, 19 Juli. Ruim tien millioen schapen zijn omgekomen ten gevolge van de groote droogte, die gedurende verscheidene maanden in enkele deelen van Zuid Afrika heeft geheerscht. Dit is de schatting van deskundigen, die een bezoek gebracht hebben aan de door droogte geteisterde gebieden van het noordwestelijk gedeelte van Kaapland en Oranje Vrijstaat. Het geschatte verlies is ongeveer 20 van het totale aantal schapen dat in de Zuid- Afrikaansche Unie is. De deskundigen verklaren dat de geteisterde gebieden vol liggen met doodc en stervende schapen. Honderden eens welgestelde farmers zijn thans tot den bedelstaf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. De Zuid Afrikaansche Spoorwegen hebben al hun beschikbaar rollend materieel ter beschik king gesteld van die farmers die hun dieren naar streken willen sturen waar wel gras en water is. Tot dusver is er in geheel Zuid Afrika slechts weinig regen gevallen, zoodat de toestand hoe langer hoe erger wordt en men vreest dat tenzij er in Juli en Augustus een flinke hdc- vccllieid regen valt, de veestapel nog verder belangrijk zal inkrimpen. (Reuter). Dat dc ontzagwekkende slachting, die als gevolg van maandenlange droogte onder Zuid- Afrika's veestapel is aangericht, voor het ge- VEILINGSBERICHT van Woensdag 19 Juli 1933 der Coöp. Tuinbouw- en YeiliDgsvereen. „Oostvoorne". Kropsla 1,30 tot f 2,10 per 100 krop. Postelein 0,07 tot ƒ0,— per k.g. Spinazie 5,20 tot per 100 k.g. Aardappelen 0,80 tot 2,SO per 100 k.g. Poters 0,80 tot 2,20 per 100 k.g. Frambozen 0,18 tot 0,60 per k.g. Bessen (roode) 0,08 tot 0,20 per k.g. (witte) 0,08 tot 0,12 per k.g. (zwarte) 0,18 tot 0,30 per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,05 tot 0,14 per k.g. Druiven (blauwe) 0,46 tot 0,50 per k.g. Morellen 0,09 tot 0,13 per k.g. Boonen (groote) 1,80 tot ƒ3,30 per 100 k.g. dubb. stam 13 tot ƒ17 p. 100 k.g. z.d. 14 tot ƒ17 p. 100 k.g. stamsnij 5 tot 8 per 100 k.g. stoksnfl 16 tot 26 per 100 k.g. Tomaten A 11,30 per 100 k.g. B 10,50 per 100 k.g. C 10,60 per 100 k.g. CC 5,60 per 100 k.g. bonken 6,60 per 100 k.g. Komkommers (w.) ƒ2,40tot ƒ4,- perlOOkg. Augurken 0,12 tot 0,25 per kistje. Peen 4,40 tot 7,80 per 100 bos. 2,10 tot 5.40 per 100 k.g. Kroten 1,10 tot ƒ2,— per 100 bos. Kool (roode) ƒ6,- per 100 stuks. Kool (savoye) 2,10 per 100 stuks. Bloemkool I 7,— tot ƒ10,—iper 100 stuks. II 1,70 tot 6,—per 100 stuks. Andijvie 1,20 per 100 krop. Sjalotten 1,80 per 100 bos. Tafelperen 0,16 per k g. Rhabarber 1,70 tot ƒ2,— per 100 bos. Doperwten 0,07 tot 0,12 per k.g. Peulen 0,08 tot 0,09 per k.g. Asperges (witte) 0,21 per bos. (blauwe) 0,05 tot 0,10 per bos. "1 pe rmeri 'ond iin oen d ei f iing' znr* "V

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3