bst„OnzeEi!anden" E-ös» Onze Eilanden EERSTE BLAD VICTOR IA-WATER ZATERDAG 22 JULI 1933 V TALMI. |ens de opgraving van de stad Mohenjo welke dateert uit 3000 voor Christus a eenige studenten van een seminarie, ruïnes onderzochten, in het stof een ogde tarwe-aar, welke naar schatting |dari 5000 jaar oud moest zijn. namen hun vondst mee en zaaiden haar den tuin van het seminarie. :ekeren dag begon het zaad op te komen, gewas groeide zeer snel en gaf buiten- [n talrijke en sterke vruchten, zwaarder oter dan van de bekende tarwesoorten. de voortplanting ging in een ongekend mpo. geheel was zoo merkwaardig, dat men de che autoriteiten ervan in kennis stelde fcals wij reeds zeiden, heeft men thans ïin opgevat de merkwaardige ontdekking |ctief te maken door het zaad aan de te gaan verkoopen. IÏV1GE KOUDEGOLF IN TURKIJE. Wolven vallen de menschen aan. AN BOEL, 15 Juli. Midden in den wordt Turkije thans geteisterd door een |golf. Hongerige wolven dringen de a van Anatolië binnen, verslinden het Ivee en vallen ook grooter vee aan. Zelfs Jenschen laten ze niet ongemoeid. De koude heeft groote schade toegebracht en oogst, die nagenoeg geheet is ver mede ten gevolge van zware zandstor- die gedurende de laatste dagen hebben d. DE PRINS VAN WALES DOET EEN NOODLANDING. prins van Wales had Woensdag beloofd |:uwe pier en haveninrichting te Wey- te Devon te openen, maar op het vast- |de uur kwam een telefoontje melden dat ins, die in zijn eigen vliegtuig van n was gekomen, op 80 K.M. voor |iouth een noodlanding had moeten doen is slecht zicht en nu het laatste eind in Jito zou afleggen. Met een goed half uur iging is de officieele opening toen ed. IVIPAGNE TEGEN MISDADIGERS IN AUSTRALIË. r men meldt, zijn meer dan 2000 vuur- Jen van misdadigers, die de politie de zes maanden in beslag had genomen, .M. buiten de kust in zee geworpen, als enis van de intensieve campagne, welke Iitie den laatsten tijd tegen de misdadi- eeft ondernomen. fr. V™wiiChZ/iSJet verbiddelijkl9 n vooral afdoend fn van die hstige Ivraag Uw droq/sf r°x- Op Shell fox Q vortr^A one/j i 8 vertrouwen I fende confróle van het labora- te Amsterdam vervaardigd. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revue. Buitenland. Wat walmend nagloeiend als een nacht kaars loopt de economische wereldconferen tie ten einde en reeds is officieel bepaald dat zy 27 Juli zal indutten. De delegatie leiders zullen alsdan de weinig aanlokkelijke taak hebben nog eens het woord te voeren en dan is de verdaging voor onbepaalden tijd een voldongen feit, is de wereld een groote teleurstelling rijker en is meer dan ergens anders het vertrouwen in het nut van internationale conferentie zwaar geschokt. Ëen laatste sprankje optimisme blijkt men te Londen nog te hebben behouden, wan neer men een hoopvol ochtendgloren neemt te ontdekken in de nevelige toekomst, dan zal de ingeslapen conferentie opnieuw wor den gewekt. Voorloopig is daar geen haast bij, het ziet er niet naar uit dat het gezonde verstand spoedig terugkeert en men zal zich na de dure lessen wel er voor wachten opnieuw een lichtvaardigs hervatting door te zetten. De Londensche conferentie heeft intus- schen alle records geslagen. Het was de grootste conferentie ooit gehouden, zij was het slechtst voorbereid en zy was een zoo volslagen mogelijke mislukking. Het zal bij de laatste bijeenkomst een waar kunststuk zijn er nog wat goeds van te zeggen. In tegenstelling met de leidende staats lieden der meeste landen, welke een groot gedeelte hunner tyd in trein, boot of vlieg tuig doorbrengen voor het bijwonen der tal- ryke conferenties, prefereert Mussolini nog altijd rustig binnen de eigen landspalen te blijven, zonder nochtans het noodzakelyke contact met het buitenland te verliezen. Hy krijgt regelmatig de diplomaten van vele landen op bezoek, maar nog nimmer is bet gaan en komen van politici te Rome zoo druk geweest als het laatste jaar. Rome is een politieke duiventil geworden, politieke vogels van diverse pluimage stryken te Rome neer en kirren er naar hartelust. Mac Donald en Sir John Simon, verschillende Duitsche ministers, Gömbüs, de Hongaarsche dictator en Dollfuss, de Oostenrijksche Napoleon en verschillende anderen zyn allen te Rome geweest en de komst van nieuwe gasten wordt verwacht. Er is actie genoeg te Rome. Dezer dagen 13 ook het bekende vier-mogend- heden-verdrag te Rome onderteekend met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Enge land en Duitschland. Bij deze toenemende bedry vigheid te Rome valt voornamelijk de Fransch-Italiaansche toenadering op. Het is nog niet zoo lang geleden dat het tusschen Parijs en Rome heel slecht boterde, maar vanaf het oogen- blik dat Hitler in Duitschland de macht in handen nam en meteen zijn handen naar Oostenrijk uitstrekte, wisten Parys en Rome elkander merkwaardig snel en goed te vin den. Rome en Parys hebben in dit opzicht gemeenschappelijke belangen, beiden zyn er om geheel verschillende redenen niet op ge brand dat de Duitschers Oostenryk opslok ken en dit gemeenschappelyke doel heeft meer dan iets anders deze duideiyke toe nadering bevorderd. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 72 - Voor Beriyn is deze oplevende Fransch- Italiaansche samenwerking een erg bittere pil. Al de vele bezoeken der Duitsche minis ters te Rome hebben Mussolini niet van standpunt kunnen doen veranderen, Italië biyft staan op de onafhankeiykheid van Oostenrijk en moet zelfs meermalen op kri tieke momenten hebben gedreigd dat hy de Oostenrykers een handje zou helpen by het handhaven van de orde, wanneer de regee ring Dollfuss zulks alleen niet meer af kan. I Wat niettemin nog geen reden voor de Duitschers is hun actie tegen de regeering Dollfus te stoppen. Geregeld wordt er via de radio vanuit Milnchen tegen de Oostenryksche regeering op grove manier gestookt en gehitst en wat Weenen hierop teruggeeft is zeker evenmin voor de poes. Het is lang geen onschuldig spelletje, voor 1914 zou geen Europeesche staatsman er zich aan gewaagd hebben, zou trouwens slechts een onbeteekenend gedeelte van wat zich in en vlak buiten de Oosten rijksche grenzen afspeelt voldoende zyn ge weest den oorlogsbrand te doen uitlaaien. In dit opzicht zyn we dan toch werkeiyk vooruit gegaan. De zenuwen zijn meer gestaald, het minderwaardig gehits is wel niet verheffend, maar kanonnengebulder zou nog heel wat erger zijn. De Starhembergbladen in Oostenryk heb ben in deze spannende dagen voor Oosten ryk een overvloed van stof voor sensationeels koppen, waarvan ze een wat al te overvloedig gebruik maken. Met zichtbaar welbehagen wroeten deze organen in familierelaties van Adolf Hitler, die volgens de onthullingen dezer bladen verwant zou zyn metdejood- sche Hitlers in Polna. Bovendien zou volgens deze onthullingen een te Weenen wonende jood Otto Müller tot de ontdekking zyn ge komen, dat hy en Adolf Hitler van één ge meenschappelijke grootmoeder uit Polna afstammen. Men slikke deze onthullingen niet onmiddellijk voor zoete koek, al wordt het dan ook waarschynlijk geacht dat de familie Hitler, die in Oostenrijk woonde en waaruit ook Adolf Hitler stamt, verwant is met de joodsche Hitlers in Polna. Maar dat de tegenstanders van Hitier hierover in hun vuistje lachen is buiten twijfel. list moet volgens de nazi's „met het hart denken" en het bewustzijn gegeven worden zoo te kunnen schrijven als het belang van den staat het eischt.Dat wordtin werkeiyk- heid een volslagen afbankeiykheid van de bruine machthebbers. Er is nog plaats ge noeg in de groote concentratiekampen, ook al moeten daarin volgens schattingen 100.000 slachtoffers zyn opgesloten. Tot besluit nog een enkel woord over den eenzamen ontwapeningspelgrimHenderson, de voorzitter der eveneens ingedutte ont wapeningsconferentie. Deze blymoedige op timist en volbloed socialist tracht door per- sooniyk bezoek aan diverse hoofdsteden de ontwapeningsconferentie weer een kans te scheppen. Hij is te Parys geweest, te Rome en eveneens te Berlijn. Van zyn resultaten is niets bekend, maar te Beriyn moet het hem toch wel heel zonderling te moede zijn geweest. Mocht hij ook daar met zyn „hart" hebben gedacht, dan zal hy wel zoo ver standig zyn geweest niet hardop te denken FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 5) De groothandelaar drong er op aan, dat zij hem aan zou doen, opdat zij konden zien, hoe hij haar stond, maar toen hij haar linkerhand nam en probeerde hem om haar pols te doen naast den zilveren armband, dien zij dien avond van Olof had gekregen, trok zij schielijk terug en verklaarde, dat zij onder geen voorwaarde wilde: twee naast elkaar, dat was te veel, zij was geen boerenbruid.... en een aan iederen arm was smakeloos. „Maar u kunt immers dien anderen eerst afdoen, niet waar, dat doet u wel, voor mij?!" Hij magnetiseerde haar met de oogen, zag er zoo verliefd en ongelukkig uit, en smeekte en bad op vleienden, zangerigen toon, terwijl juffrouw Berger verontwaardigd in het midden bracht, dat Karin natuurlijk niet zoo ondankbaar en onbeleefd zou wezen, om zoo'n bescheiden wensch van den innig goeden en vrijgevigen groothandelaar Janzén niet te vervullen. Een pijnlijke uitdrukking gleed over Karin's gezicht; zij deed Olof's armband af, stopte dien in haar zak en liet Janzén den anderen vastmaken. Maar heel haar dankbaarheid en vreugde over zijn geschenk was weg, zij verveelde zich en voelde I11 Duitschland zelf heeft menigeen het lachen heelemaal afgeleerd, de revolutie is aldaar nog niet ten einde, ondanks de ver klaring van Hitier dat zulks wèl het geval is. De berichten over barbaarsche plagerijen blijven nog steeds onverzwakt aanhouden, een der recente gevallen is de arrestatie en overbrenging naar een der vele concentratie kampen van vijf familieleden van Scheide- mann, ex-kanselier, omdat deze de vooraan staande mannen der nationaal-socialisten in een Amerikaansch blad zwaar zou hebben beleedigd. Deze vijf onschuldigen moeten dus boeten voor den in het buitenland ver blijvenden Scheidemann, welke trouwensin het bedoelde Amerikaansche blad geen ar tikel moet hebben geschreven. De blinde haat der nazi's tegen hun oude tegenstanders kent eenvoudig geen grenzen. De Duitsche pers, overigens zoo gewillig als een lam, zal nu ook nog worden verblijd met een nieuwe perswet, waardoor de jour nalisten onafhankelijk gemaakt zullen wor den van de particulier-kapitalistische uit- geversbelangen. De nieuwe Duitsche journa- AAN DE TARWETELERS. Koopen en vermalen van niet-erkende tarwe. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland vestigen de aandacht der tarwetelers nog eens op het feit, dat het verboden is andere dan zelf verbouwde tarwe van den laatsten oogst op het bedrijf te hebben. De Organisaties kunnen schriftelijke vergunning geven tot het koopen van tarwe voor voederdoeleinden. Deze vergunning wordt alleen afgegeven, indien de bedoelde tarwe, ook al is deze gekleurd, is vermengd met gerst. Het is voorgekomen, dat een tarweteler, ondanks vorenstaande voorschriften, tarwe heeft gekocht en voor eigen behoefte (bakken van brood) heeft doen vermalen. Teneinde iederen twijfel uit te sluiten zij medegedeeld, dat zulks ten strengste is ver-1 boden, zoowel op grond van het tarwebesluit, als op grond der voorschriften en Bestuurs besluiten der Gewestelijke Tarwe-Organisaties. Tegen overtredingen zal streng worden opgetreden. RASECHT PLANTGOED MET GARANTIE. Eerste eisch ook voor den kweeker van klein fruit. Zwarte-bes- senteelt sprekend voorbeeld. De laatste dag van de Wageningsche Land- bouwweek is gewijd geweest aan de fruit teelt. Er werden niet minder dan 10 referaten gehouden. Ir. A. W. v. d. Plassche, te Goes, opende de rij met een uitvoerig exposé over de keuringen van klein fruit. Met deze zich misnoegd met zichzelf en de heele wereld en wenschte slechts zoo spoedig mogelijk weg te komen en alleen te zijn op haar kamertje in de Tyskbagarstraat. Maar het zou nog een heelen tijd duren, voor het uur van verlossing gekomen was. Na het souper ging Groothandelaar Janzén aan de piano zitten en zong met een krachtigcn bariton de eene afgezaagde, sentimenteele romance na de andere, zooals ,.Het beeld der roos", „Of ik je bemin" en „In de lente der jeugd". De tonen waren sleepend en te hard, met een belachelijk pathos, maar hij zong zuiver en niet zonder een zekere voordracht, zoodat men hem zou geloofd hebben, wanneer hij vertelde dat muziek zijn alles op de wereld en hij een van de steunpilaren van de groote en bekende zangvereeniging Z.V. „Zingende Vrienden" was. En zoo ging hij voort met zingen en zich zelf te accompagneeren met eentonige, eigen gemaakte accoorden, zoodat hij zelfs zijn gasten vergat; maar toen hij zijn heele repertoire door was en weer opnieuw met „Het beeld der roos" wilde beginnen, stond Karin op en beweerde, dat zij nu afscheid moesten nemen, het was bijna één uur en zij moest den volgenden ochtend bijtijds op. De groothandelaar scheidde noodc van zijn „dal bij liefelijk daglicht", maar was een te beleefd cavalier om tegenwerpingen te maken. De kelner werd geroepen en ontving op in het oog loopende wijze de betaling, zijn fooi en een joviaal tikje, waarop het gezelschap den aftocht blies. De heer Janzén verzocht de eer te mogen hebben de dames naar huis tc geleiden en terwijl juffrouw Berger hem den gehcelen weg met dankzeggingen voor den buitengewoon gezeiiigen avond over laadde, stapte hij zaïig als een god voort met de - oude vrouw aan den rechter en Karin aan den linkerarm, want zoo had hij het bepaald gewild, met heesche stem zingende van „Of ik je bemin", zoodat alle menschen, die zij op dat nachtelijk uur nog ontmoetten, hen na bleven staan kijken Toen Karin eindelijk op haar kamertje was, slaakte zij een zucht van verlichting en wilde zich gauw uitkleeden en naar bed gaan. Maar eerst moest zij haar vcrjaarcadcaux wat nauwkeuriger opnemen. Zij ging aan haar toilcttafcltje zitten en liet de beide armbanden afwisselend in het schijnsel van liet petroleumlampje schitteren. Zij zat er zoo een heelen tijd naar tc kijken, en onder zocht zc nauwkeurig van buiten en van binnen. Eindelijk legde zij ze naast elkaar op tafel en zeide halfluid tot zich zelf: „Die van den groot handelaar is liet mooist, maar die van Olof is echt." Toen begon zij langzaam haar schoenen los te maken. Dus was dc dag voorbij. Hij liet bij haar een drukkend, onvoldaan gevoel achter en ontevreden heid over zichzelf. Mijn God, was liet dan werkelijk wel zoo'n feest om twintig jaar tc worden? Het leven, dat nu voor haar was aangebroken en haar wachtte aan gene zijde van den drempel, dien zij-vandaag had overschreden, ach, liet scheen haar zoo vreeselijk moeilijk en ingewikkeld.... nog veel erger dan de ingewikkeldste tapisserie, want deed men er een verkeerden stap, dan kon men de fout niet verbeteren door eenige steekjes weer uit te halen. Toen zij daar zoo stond in haar lange, witte nachtjapon, bezig iiaar dicht, zwart haar tc vlechten, terwijl haar oogen verstrooid op de beide armbanden onder de lamp rustten, kwam er een zonderlinge gewaarwording over haar: het was alsof een onweerstaanbare macht haar naar keuringen wordt bedoeld de keuring van het plantgoed, dus het materiaal dat door den fruitteler van den boomkweeker voor uit zetting wordt betrokken. Schaft men ziek of niet soortecht mate riaal aan dan beteekent dit schade voor den fruitteler gedurende een reeks van jaren. De laatste jaren heeft zich dit zeer duideiyk by de kleinfruitteelt gedemonstreerd, waar van de zwarte-bessenteelt al een zeer spre kend voorbeeld is. Gebleken is immers, dat verschillende van de parasieten, waarvan de kleinfruitgewassen te iyden hebben, bij het nemen van ver- menigvuldigingamateriaal overgaan van de moederplant op de nakomelingen. Wordt dit materiaal zonder eenige zorg in oude beplantingen verzameld, dus zonder het toepassen van selectie, dan ontstaat de mo gelijkheid, dat het materiaal reeds ziek is voordat het in den boomgaard wordt uit gezet. Ook blykt bij onderzoek van bestaande beplantingen en het op de kweekeryen aan wezige vermenigvuldigingsmateriaal, dat het met de zgn. rasechtheid niet altijd in orde is. Bovendien zyn er tal van synoniemen, het geen het handel drijven tusschen de boom kweekers in de verschillende fruitcentra zeer bemoeilijkt en tot allerlei klachten aanleiding geeft. Het streven van de tuinbouwkeuringen is nu om op dit gebied betere toestanden te scheppen. Men hoopt daarmede te bereiken, dat de fruitteler by de aanschaffing van plantgoed dit voortaan kan doen onder garantie van zijn organisatie, zooals dit ook bij de land bouwgewassen het geval is. De noodzakelijkheid van een dergelyke garantie is in de afgeloopen jaren aange toond, omdat vooral in tijden van uitbreiding van een bepaalde cultuur de vraag naar plantgoed plotseling toeneemt. De enkele goede partyen, aanwezig in goed gedreven kweekerijen, zyn dan niet toereikend en de leveranciers gaan dan dikwijls noodgedwon gen er toe over om hun afnemers te be dienen met materiaal, waarvan de herkomst onzeker is, met alle gevolgen daaraan ver bonden. De behoefte aan keuringen bestaat reeds geruimen tijd, en is als zoodanig ook gevoeld en tot uiting gekomen. Het getuigt van den werkelyken wil om deze keuriDgen tot bloei te brengen dat zij, die zich op dit gebied bewegen, zich bereid hebben verklaard, deze keuringen in te richten naar het voorbeeld van de landbouw- keuringen en dat zij zich willen scharen onder den Nederlandschen Algemeenen Keurings dienst (N.A.K.), wat van organisatorisch standpunt gezien groote voordeelen biedt. De N.A.K. is in verband daarmede er reeds toe overgegaan een regelingscommissie voor de tuinbouwkeuringen in te stellen en de organisaties, die zich op dit gebied be wegen, zijn reeds aangesloten. Hoewel het wel in de lijn ligt van den 1 opzet, zal het in den aanvang nog niet overal mogelyk zyn de keuringen te doen uitvoeren door de gewestelyke keuringsdiensten van den n.A.K. dooh wel zal hiernaar gestreefd worden. Hoewel begonnen is met de keuringen voor het kleinfruit te regelen zijn in tusschen ook voorschriften voor de pit- en steen vruchten gereed gekomen en zullen binnen kort ook de tuinbouwzaden volgen. De regeling is dus gereed en men is aan de uitvoering toe. Het woord is nu aan de boomkweekers, om de gewassen, die zij kweeken te doen keuren, maar niet minder rust de plicht op de fruittelers, om door het betalen van een hoogeren prijs de betere kwaliteit van het plantgoed te waardeeren, omdat alleen dan de boomkweeker de kosten zal kunnen be talen, die er nu eenmaal aan de keuring verbonden zijn. De „tarwe-vloo" te Kruisland. In verschillende tarwevelden in de om geving van Kruisland komen groen-gekleurde springende insecten voor, welke men te voren hier niet kende. De diertjes verschuilen zich in jonge tarwe-aren en worden om hun springende bewegingen door de bevolking „tarwe-vloo" genoemd. ZOMER-BEWAARPLAATS VOOR EIEREN. Droog, met heel weinig temperatuur verschillen en verre van sterk riekende stoffen. Aan een ei mag letterlijk niets mankeeren. Als men maar bedenkt, dat er iets aan hapert, is de eetlust al weg. Er zyn vooral drie dingen, die de duur zaamheid der eieren schaden en wel: Sterke temperatuurswisselingen: sterk riekende stoffen in de nabijheid, afwisselend weer. Op menig bedrijf worden de eieren in een koelen kelder bewaard. Ik kan me nog heel goed herinneren, schrijft de expert Boshou wers in „De Kleine Veeteelt", dat voor 20—25 jaren, toen ik in 't hartje van Brabant woon de, de boerin ze overal in den kelder bewaarde, nergens anders 1 Men dacht algemeen, dat er geen betere bewaarplaats was. Van liever lede is men ook daar tot betere inzichten gekomen. Wat gebeurt er, n.l. als eieren, in 6en koelen kelder bewaard, overgebracht worden Daar een vertrek, dat beduidend warmer is? Of zooals nu waar bet bepaald heet is? Dan gaan die eieren „zweeten", nat worden, en dat is zeer schadelyk voer de houdbaarheid er van. Over de geheele schaaloppervlakte ligt aan den buitenkant der eieren een soort van droge slijmlaag. Deze heeft een gewichtige taak te verrichten, ze heeft een bederf werende functie, net als de z.g. washuid by het fruit, Als de isolatie geschonden is, hebben aller- OBERIANMSTCIM Id kwaliteit onovertroffen NEDERLANOSCHE MIJ. - (Ingezonden Mededeeling) natuurlijk bronwater Opgericht IS87 het venster trok. Zij luisterde, maar hoorde niets. Vlug blies ze nu de lamp uit en deed een sjaal om, trok toen de rolgordijnen op en opende het venster, om in de zachte atmosfeer van den April nacht naar buiten tc leunen. Daar beneden in de Artilleriestraat, die helder door de maan verlicht was, zag zij een forsche, mannelijke gestalte, breedgeschouderd en gehuld in een langen mantel, het gezicht opgeheven naar haar venster. Haar hart klopte hoorbaar, heel haar zwartgallige stemming was verdwenen; zij rekte zich uit het venster zoo ver zij kon en fluisterde: „Olie!" Hij nam den hoed af en wuifde dien tegen haar. Ja, het was Olie; zij herkende zijn lichtblond hoofdi Nu sprak hij en in dc doodsche stilte van den nacht verstond zij ieder woord, ofschoon hij zijn stem niet eehs verhief: „Goeden nacht, Kasjal... Ik wilde je slechts goeden nacht komen zeggen!" En toen verwijderde hij zich langzaam, liet ge zicht niet afwendende, en vóór hij den hoek om sloeg, zwaaide hij nog eens met den hoed. Het volgende oogenblik lag zij onder de dekens met. gesloten oogen en dc armen over haar borst. Het scheen haar alsof zij op dit oogenblik had willen sterven, zóó gelukkig was zij, en de eene traan na dc andere rolde van onder haar lange wimpers, zonder dat zij het merkte... Ja waarlijk, het was het heerlijkste op aarde 0111 twintig jaar tc zijn. II. Ofschoon Olof Rijde en Karin Berger neef en nicht waren, kenden zij elkaar pas een jaar. Olof was geen geboren Stockholmer, zoon van een doctor in de wijsbegeerte, die zeer bekend was geweest, als translateur en medewerker, aan cou ranten, doch overleed toen zijn zoon nauwelijks vijftien jaar oud was zijn vrouw was hem reeds lang voorgegaan en dezen geen andere erfenis naliet, dan het armoedig meubilair van een paar kaniers en een kleine collectie boeken. Dé verkoop er van bracht zóó weinig op, dat het slechts toe reikend was voor Olof's onderhoud en Schoolgeld gedurende weinige jaren. Toen deze op school naar de zevende klasse zou worden verplaatst, Iwas hij van alle middelen ontbloot. 1 Zijn voogd, de redacteur Alberg, een van zijn vaders vrienden, bad alles gedaan om geld voor hem bij elkaar te krijgen om zijn studies te kunnen voortzetten, maar Doctor Rijde was een lastig en 1 prikkelbaar heer geweest, die niet veel vrienden had gehad en met de eene redactie na de andere overhoop had gelegen; het bleek dan ook, dat niemand er op gesteld was om verder iets te doen voor den zoon, die, volgens het Hoofd zijner school, zeer zeker een goed hoofd en bekwaam heden bezat, maar daarentegen ook herhaaldelijk wegens weerspannigheid tegenover zijn leeraren gerapporteerd was. Daar er geen geld verschaft kon worden, moest Olof met Kerstmis 1879 de 'school verlaten en trachten werk te vinden om in zijn onderhoud te voorzien. Hij was toen juist achttien jaar geworden en zag er uit als een jonge j Viking met breede borst, en armen, die geschapen I schenen om zware wapenen te hanteeren. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1