r 'I (gezonden Stukken IROL IEDER (Gemengd Nieuws De sterkste kuikens eb de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: i verantwoordelijkheid der Redactie.) 11 van hot ongeluk by Goeree. dezen titel namen wy in ons blad □sdag j.l. een bericht over uit „De sluiting daarop deelt een familielid E omgekomen heer Rademaker ons inde mede: ze aankomst te Ouddorp vervoegden bij den Burgemeester, die ons in i-woning ontving. In den loop van irek maakte deze ons er op attent je rechten zouden moeten betaald, de kano kon worden meegenomen, llijk voegde hl) er ecbter aan toe, voor zichzelf in dit geval absoluut aanspraak op wilde makenzoodat alleen ging om de 3Si/3°0 van de (waarop de visscher recht had en hem z. i. niet konden onthouden, iemand op het dorp de waarde op geschat, doch toen wy hem ver st dit in werkelykheid minder was, et aan ons over, dit met den visscher te maken. Met den heer Sperling, :eer vriendeiyk ontving, waren wij spoedig tot overeenstemming ge- zoodat van marcha6de"ren in 't ge- n sprake is geweest. Wy betaalden derde van de waarde, waarop wij tje geschat hadden en konden het onder meer meekrygen. Iover den Burgemeester van Ouddorp k dat het myn plicht is, U te ver- bovenstaande toelichting in Uw blad amen, en ik hoop hierdoor den on- men indruk, dien Uw lezers zullen gekregen, te kunnen wegnemen." j dankzegging, Hoogachtend, IPAUL RADEMAKER. Rockanje. rift. Jammer is het dat een der- ericht een droeve zaak andermaal halen. Wy stemmen echter volko- Bt bovenstaand bericht in dat den eester geen blaam treft. REDACTIE. r£yJc verkoe£enct ter verzachtend end en reuk- Tiend werkt nspireerende voeten, tussen 60 et en 1 gld oth. en Drogisten. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 15 JULI 1933. 1 (Adv.) IBDBEVING IN ZUID-SUMATBA. irschrikkelgke verwoestingen. de per luchtmail ontvangen „Java ntleenen wij de volgende bijzonder- bver de aardbeving, die den 26sten het Ranaugebied in Zuid-Sumatra iteisterd. eer dan ontzettende ravage, die wy chouwen kregen, toen wy de geteis- oesoens rond het Ranaumeer bezoch- t zich nauwelijks beschry ven. Aldus en speciale verslaggever van het blad de talryke, vroeger welvarende doe- die kwistig rond de Oostelijke helft mooie meer liggen verspreid, is vry- ts meer over. Een zevental doesoens >men met den grond geiyk gemaakt, lis is daar nog intact en van de overige is in het Ranauscbe zijn de meeste helft of meer vernield, uizen, welke hier alle op palen worden d, werden met een klap van bun gestooten en sloegen in elkaar, tus- lak en vloer alles vernielend en ver- md wat zich daar onder bevond. De egon Zondagmorgen in de vroegte, ten [tuten voor vyf. De eerste stooten, die de krachtigste wareD, hadden in min- i vyf minuten de volledigste verwoes- t stand gebracht. De meeste bewoners nog en werden zoo door den dood len. Men kan zich den ontzettenden en de grenzelooze verwarring niet Hen, toen met het donderend lawaai massale instorting zich mengden de -eten van de bevolkiog, het hulp- li der getroffenen, het gekerm van de re gewonden. zoover de dood by de slachtoffers niet leliyk was ingetreden, moesten de pen onder een chaos van planken, dakpannen en zink worden uitge- Ineestal zelfs uitgezaagd. En in tusschen e aardbeving zich voort, vermeerderde trilling den angst van de overlevenden, iykte daardoor het bergen derlyken, eken en in veiligheid brengen der len. De geweldige beving bracht ook naumeer in heftige beroering. I Hulpverleening. mag voor de geteisterde streek een ewoon geluk worden genoemd, dat daar een goed geoutilleerde koffie-onder- neming in de onmiddeliyke nabyheid ligt en dat deze onderneming geheel gespaard bleef. Van hier uit kwamen leiding en kracht, I hulp en verpleging, voor de zoo zwaar ge teisterde bevolking. Binnen een uur was op byna vijf KM. van de onderneming een noodverbandplaats opgericht. De ougelukki- gen werden zoo goed mogelijk geholpen, verbonden en gerustgesteld. De heer J. E Cath gaf hier een leiding en een bezieling, was overal tegeiyk, gaf raad en hulp, trok de doesoens door en regelde het transport der gewonden. Hy was daar als een vader onder zyn volk. Zy'n werk en dat van zyn helpers is meer dan schitterend en bewon derenswaardig geweest. Iu samenwerking met den controleur Van Wyngaarden, be- heerschte by de situatie volkomen, en dat is van zéér veel invloed geweest. Gruwelijke verminkingen. Wij bezochten de lijders in het hospitaal: het was er één droeve rij zwaar getroffen slachtoffers. Talrijke fracturen van armen, beenen, schouder en bekken zagen wy, ge- vaariyke inwendige kneuzingen van bekken, borstkas of buik, veel blaasbloedingen, om van de vele open wonden niet te spreken. Het iyden van deze menschen was groot, niet aan te zien soms, maar er werd aan gedaan wat menscheiykerwijs mogelijk was. De gouvernements Indisch arts van Batoe- radja, die Maandag te Ranau arriveerde, heeft met den madtri-verpieger Rachman bewonderenswaardig werk gepresteerd. Zeer typisch is het feit, dat in alle doesoens by het Ranaumeer, zelfs in de meest ge teisterde, de missigits niet alleen nog geheel overeind staan, doch zelfs nauwelijks be schadigd zLjn. De bevolking ziet hierin na- tuuriyk een voorteeken. Toch is dit ver schijnsel niet bijzonder als men nagaat, dat in de doesoen de missigit het eenige gebouw is, dat niet op hooge palen gezet wordt. Juist deze palenbouw is voor de bevolking nood lottig geworden. Immers, de meeste wonin gen werden grondig vernield doordat zij in schuine richting van de zware houten neuten sloegen. De zijwanden konden den schok van dien val niet doorstaan en knapten door zoodat de geheele inhoud van het huis onder de meestal vry zware dakconstructie werd verpletterd. Het is nu eenmaal adat in deze. streken om de huizen op palen te bouwen en misschien wortelt dit op vrees voor over strooming. Ontzettende tafereelen. Geen pen is in staat de bijzonderheden te beschrijven, die de heer Cath en ztjn helpers te aanschouwen kregen, bij het vrij maken van de gewonden en de berging der dooden. De gruwelyke verminkingen waren vaak niet aan te zien. Ea wij, die alle zwaargewonden in het hospitaal bezochten, die tevens ook de geweldige ravage in de geteisterde doesoens aanschouwden, wij kunnen ons dat levendig indenken. Tragisch waren de omstandigheden waar onder gewonden soms moesten worden be vrijd, aangrijpend hoe de slachtoffers in een langere of kortere worsteling met den dood moesten bezwijken. Zoo vloog te Pagar Dewa een huis tijdens de instorting in brand. De geheel bedolven, doch nog levende 5 bewoners werden levend een prooi der vlammen, zonder dat eenige redding mogelijk was. Een vrouw werd dood onder een huis uitgehaald met in haar armen haar nog levend kindje, dat steeds maar haar moeder om drinken vroeg. Men trof een jonge vrouw aan, nog liggend in het bedolven bed, geheel geworgd door de omgebogen klam boespijl vqn het yzeren ledikant. Zoo zouden we verder kunnen gaan en tien tallen voorvallen kunnen beschry ven, het een al ontzettender dan het andere. De ergste gruwelen van deze ramp zullen wy u bespa ren, de enkele geschetste gevallen typeeren de situatie reeds meer dan voldoende. (De Tel.) FRAUDE MET VALSCHE STUKKEN. Mlllioenenzwendel te Parijs ontdekt. Twee Nederlanders reeds aangehouden. PARIJS, 10 Juli. Naar het parket van de Seine heeft bekendgemaakt, zijn op 4 Juli j.l. twee Nederlanders, zich noemende finan ciers en geheeten Stratermeyer (of Strat- meyer) en Haaksman, uit Amsterdam afkom stig, alhier gearresteerd, in verband met een opzienbare oplichtingsaffaire, gepleegd met valsche aandeelen der Suez-kanaaimaatschap- pij, Het betreft hier een zwendel van zeer belangrijken omvang, welke in Parijsche finan- cieeie kringen begrijpelijkerwijs ontsteltenis heeft verwekt, te meer omdat men vermoedt, dat buiteniandsche personen van aanzien bij dit geval betrokken zijn, doch achter de schermen blijven. Begin Juli werd het parket door de Suez- kanaalmaatschappij er van in kennis gesteld, dat valsche stukken dezer maatschappij waren aangemaakt en in omloop gebracht. Een pak ket van honderd dezer stukken, gedeponeerd bij een Nederlandsche bankinstelling, was ver kocht. De dividend-bewijzen per 1 Juli werden ter verzilvering aangeboden bij de Banque de Paris et des Pays-Bas. Bij aanbieding zag de kassier onmiddellijk, dat de dividend-bewijzen valsch waren. De nummers bleken afkomstig te zijn van stukken, welke 50 jaar geleden waren uitgeloot. Onverwijls werd een onderzoek ingesteld. De Nederlandsche bank deelde aan het parket mede, dat zij de stukken had ontvangen van twee Nederlanders, de genoemde H. en S, voor het verrichten van heursoperaties. Voorts kwam aan het licht, dat de twee mannen kort te voren 1000 aandeelen Suez-kanaalmaat- schappij tegen een totaalbedrag van frs. 20 millioen bij de Banque de Paris et des Pays' Bas hadden gedeponeerd. Uit dit deposito hadden zij later weer een pakket van 100 aan deelen overgedragen aan de Nederlandsche bankinstelling. Door een Parijsche bank werd een crediet verstrekt van verscheidene milli- oenen francs tegen een rente-vergoeding van 4 Dit geld had liet tweetal blijkbaar noodig voor speculatieve doeleinden. Van tijd tot tijd kwanten zij naar Parijs om de gemaakte winsten te incasseeren of, in geval van verlies, bij te storten. In de val geloopen. Op 4 Juli liepen nu de twee Nederlanders in de val. Op een convocatie van de Banque de Paris et des Pays-Bas (welke invitatie in werkelijkheid afkomstig was van de Centrale recherche) vervoegden zij zich 's middags bij de Bank om, naar zij meenden, wederom een winst te incasseeren. De ter plaatse aanwezige recherche arresteerde de beide mannen. Zij betuigden onmiddellijk hun onschuld en meen den dat de stukken echt waren. Zij hadden de stukken ontvangen van een bankier uit Geneve en een Franschen financier, met wien zij een beurs-pool hadden gevormd. Deze beide laatste heeren wenschten echter niet op den voor grond te treden. Voor hun bemoeiingen ont vingen de beide Nederlanders een commissie loon van 77„ doch moesten hiervan weer de 4 rente-vergoeding betalen. Zij hadden van den Franschman en den Zwitser opdracht ontvangen de dividend-bewijzen bij de Banque de Paris des Pays-Bas te verzilveren. Het parket, dat aan het relaas van de beide Nederlanders geen geloof hecht, heeft ze op gesloten in de „Santé" onder verdenking van gebruikmaking van valsche documenten en van oplichterij, resp. medeplichtigheid aan oplichterij. Nog eenige andere arrestaties heb ben plaats gehad en men verwacht nog meer aanhoudingen. De Geneefsche bankier, die reeds vroeger een appeltje met de Parijsche Justitie heeft te schillen gehad en zijn Fransche collega worden thans opgespoord. Hun namen zijn in het belang van het onderzoek geheim ge houden. Trouwens, het geheele onderzoek is in een geheimzinnig waas gehuld. Het parket neemt aan, dat men hier met tusschenpersonen te doen heeft en dat de ware schuldigen in het buitenland zitten. Zelfs is verondersteld, dat men te doen heeft met een internationale op lichters-organisatie, die haar zetel te Amster dam zou hebben en welke reeds veel meer valsche effecten in Parijs en andere plaatsen in omloop zou hebben gebracht. In verband met de desbetreffende geruchten heeft de Suez-kanaalmaatschappij laten de menteeren, dat de handel in haar fondsen zou zijn stop gezet. SMOKKELHANDEL IN HEROINE. Partij te Amsterdam in beslag genomen. AMSTERDAM, 10 Juli. De Centrale Recherche heeft, naar wij vernemen ten huize van een koopman hier ter stede een party gesmokkelde verdoovingsmiddelen in beslag genomen en den persoon, die opdracht had gegeven deze partij te smokkelen, gearresteerd Het betrof hier een collectie fleschjes met wit in water oplosbaar poeder, heroïne ge naamd, een zeer sterk verdoovingsmiddel ter waarde van ongeveer vijf en dertig honderd gulden en verpakt en fleschjes van vijf gram, te zamen 1330 gram. De directeur van een pharmaceutischen en chemischen groothandel aan de Prinsengracht, een Belg, die tijdens den oorlog naar ons land was uitgeweken, had een smokkelaar opdracht gegeven de partij van Duitschland naar Nederland te smokkelen en hier te verkoopen. Zooals gebruikelijk is, stortte de smokkelaar cautie, in dit geval ruim duizend gulden. Dit gebeurt ten einde te be letten, dat de smokkelaars de smokkelwaar op eigen houtje verkoopen, waardoor de op drachtgever schade zou lijden. De partij kwam onlangs hier ter stede aan, waarna de smokkelaar trachtte een goeden afnemer te vinden. Dit gelukte hem en zoo kwam hij in contact met den koopman. Herhaalde malen hadden conferenties plaats, waarbij behalve de koopman, ook eenige vrienden tegenwoordig waren. De verkoop prijs werd gefixeerd op eenige guldens per gram, een prijs waarop de kooper nog aan merkelijk winst had kunnen maken. Hij gaf voor dat het zijn bedoeling was de partij in Parijs van de hand te doen. Een klein gedeelte er van wilde hij mengen en houden voor eigen De afspraak was dat de kooper een bedrag van eenige duizenden guldens zou toonen, waarna de partij in zijn handen zou overgaan. Od Zaterdagmorgen om tien uur werd hem het pakket gepresenteerd. Twee zijner vrienden waren bij de conferentie uitgenoodigd. Het geld was er echter niet, weshalve gevraagd werd, om twaalf uur terug te komen Een der bekenden van den adspirant-kooper begaf zich naar het kantoor van den pharma ceutischen en technischen groothandel aan de Prinsengracht en per auto werd de partij over gebracht naar het bewuste adres. Den be zoekers werd evenwel verzocht om twee uur des middags terug te komen, daar er andere zakenrelaties verwacht werden. Op clat uur kwam de koop tot stand en ging de partij over in handen van den kooper. Bij deze transactie was de smokkelaar niet aanwezig, doch toen de directeur van den groothandel de stoep afkwam, schoten eenige rechercheurs van de Centrale Recherche op hem toe en arresteerden hem. Deze politie mannen hadden reeds ecnigen tijd het oog gericht op de partij. Het huis was voort durend in het oog gehouden, doch telkens weer werd het oogenblik van den verkoop verscho ven. De kooper had te voren reeds een monster fleschje van 5 gram gekocht en betaald, zulks om de heroïne te onderzoeken. Vóór den ver koop van de groote partij had hij wat vaii liet poeder opgesnoven, docli de dosis was te sterk, zoodat hij blauw in het gezicht werd en hij zicli een injectie moest toedienen. De geheele partij kwam zoodoende in han den der politie; de directeur van den groot handel werd medegenomen naar het hoofd bureau van politie, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. SMOKKELAAR BIJ VENLO DOODGESCHOTEN. VENLO, 10 Juli. Gisteren is in de Duit- sche grensstreek bij Venlo de een en twintig jarige werkiooze tuinier P. H. Op de Hipt uit Geldern (Duitschland) door douanebeamb ten uit deze plaats op een smokkeltocht dood geschoten. Omstreeks vier uur ontdekten sur- veilleerende kommiezen twee smokkelaars, die badende door een beek de grens overschreden en schijnbaar smokkelwaar onder hun kleeren hadden geborgen. Op het haltgeroep bleef een der smokkelaars staan. De ander nam de vlucht. Daarop gaven de beambten enkele waarschuwingsschoten. Toen deze ook niet hielpen, werd op den vluchtenden smokkelaar gericht, die getroffen werd. Onmiddellijk schoten de beambten toe. Zij legden een noodverband. Het bleek, dat de smokkelaar een schotwond in zijn hoofd had gekregen. Nadat geneeskundige hulp was in geroepen, werd de jongeman naar het zieken huis te Geldern overgebracht, waar hij in den loop van den dag aan de bekomen verwon dingen is overleden. De andere smokkelaar werd aangehouden en in arrest gesteld. Beide smokkelaars hadden ongeveer vijf pond koffie en tabak in smokkelvesten geborgen. De waar is in beslag genomen. OP ZOEK NAAR GOUD. De verborgen schatten van de Cocoseilanden. Twee expedities zullen weldra Engeland ver laten met bestemming naar de tropische Cocos eilanden, om te zoeken naar een schat van niet minder dan 12 millioen pond sterling. Een expeditie die uit Londen vertrekt, be schikt over een kapitaal van 15.000 pond, maar de andere, die bestaat uit jongelui uit Coven try, heeft slechts een kapitaaltje bijeengegaard van 1000 pond, maar ze zijn er toch op be rekend om drie jaar weg te kunnen blijven. De leider van het zoeken naar g ud zal zijn George Cooknell, een jongeman uit Coventry, die reeds verschillende successen met de wichel roede heeft behaald. Dit is lang niet de eerste maal, dat naar de schatten, welke op de Cocos eilanden verborgen zouden zijn, een onderzoek wordt ingesteld. Het heet, dat de eigendommen van de kerken in Peru indertijd door 'n Britsch schip zijn vervoerd; de bemanning muitte en bracht den schat naar de Cocoseilanden. Daar werden alle opvarenden vermoord met uit zondering van den kapitein en een zeeman, die echter zijn gestorven z nder het geheim van den schat te hebben onthuld. Cooknell is van oordeel dat vroegere expedi ties te veel waarde hebben gehecht aan de be trouwbaarheid van hun electrische instrumen ten. Op dit vulc nische eiland is dat uit den booze. Hij gaat volgens zijn eigen methode te werk. 65.000,— IN ZIJN TUIN. Een werkiooze heeft in zijn tuin in Duffel bij Mechelen tijdens het spitten een schat ter waarde van ongeveer 65.000,opgegraven. Het bleek een vaas te zyn, waarvan de opening was dichtgestopt. De kinderen maak ten de vaas open en schudden haar leeg, waarby een aantal juweelen te voorechyn kwam o.a. een gouden ring met een turkoois waar omheen kleine diamanten waren gezet en waarin de datum 21 April 1894 was ge graveerd. Verder bevatte de vaas nog een kostbaren ring met de inscriptie Louis et Marguérite 6 Juni 1894, een gouden dasspeld en twee kettingen. De ouders van de kinderen hebben de juweelen aan de politie overhandigd, die thans de eigenaars ol hun erfgenamen tracht op te sporen. LAFFE WRAAKNEMING VAN EEN TELEURGESTELD MINNAAR. Zjjn ex-verloofde gebrandmerkt. MAUBEUGE, 18 Juli. Een negentien jarig meisje uit Lonvière (België), Georgette Père, dat te Feignies werkzaam is, had haar verloving met een jongenman te Maubeuge verbroken. Den volgenden dag wachtte hij haar by den uitgang van de fabriek op en gaf het meisje te kennen haar naar het station te willen begeleiden, waar zij den trein naar haar woonplaats moest nemen. Onderweg bewerkte hij haar met vuist slagen, waarop het meisje het bewustzijn verloor. Hiervan maakte haar belager gebruik om in haar gezicht kleine kruisjes te krassen en in de wondjes een kleurstof te gieten. Toen het meisje weer bijkwam, voelde zy haar gezicht gloeien; waarop de jonge man haar wijsmaakte dat dit door de vuistslagen die hy haar had toegediend, werd veroor zaakt. Pas toen het arme kind thuiskwam be merkte ze, dat zy gebrandmerkt was. De man is inmiddels gearresteerd. DE BLANK-GEWORDEN NEGER ALS STUDIE-OBJECT. CHICAGO, 12 Juli. Dauphin, de blank geworden neger uit Haïti, die in één nacht tot een wereldberoemdheid is geworden, is een dezer dagen uit zijn verre woonplaats te Chicago gearriveerd, waar doktoren, die belang in dit verschijnsel stellen, hem gron dig willen onderzoeken en tevens willen vaststellen, door welke oorzaken zyn mooie zwarte huidskleur blank is geworden en of het middel, dat tot zijn kleurverandering heeft bijgedragen, ook op andere negers zou kunnen worden toegepast. Eenigszins schuchter betrad de zóó uit het oerwoud geïmporteerde neger de medi sche kliniek vau de universiteit te Chicago. Ysmeond Dauphin is 57 jaar oud en koffie planter van beroep. Hij is evenwel niets in zijn schik over het verlies van zijn zwarte huidskleur, daar zelfs zij neigen familie hem voor een „geest" hield en een heel jaar niets van hem wilde weten. Direct na zijn aankomst hebben specialisten van de universiteit hem aan een uitgebreid onderzoek onderworpen, hetgeen nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen.Men heeft hem aan ultraviolette stralen blootgesteld, het pigment in zijn oogen gefotografeerd en niet het minst ook de Ouarinoot, waardoor hij z(jn zwarte kleur verloren zou hebben, onderzocht. De wetenschap is het er echter nu reeds over eens, dat Dauphin één van den interessantste der drie „verkleurde" negers zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder I -^30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—lOweken,, 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H. Koning, de Wllp. Gr. vnn 32 jonge hennen 774 eieren In December en 653 ln de koude maand januari j.l. dus 78 pCt. ca 65.8 pCt. eieren. 'J Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. (Adv.) Hij stuitte op een aarden pot, die vol was met ^ie zy tot nu toe heeft meegemaakt, gouden munten, dragende de beeltenissen van i Maria Theresia en Jozef de He. AMERIKAANSCHE ZEDEN IN MANDSJOERIJE. DE SJEIK MAAKTE HET TE BONT. Bandieten „beschermen" burgers. Zijn Amerikaansche bruid vluchtte per DAIREN, 13 Juli. - Vijftien Mandsjoerij- vliegtuig. gche bandieten, die tot dusver het district Een Amerikaansche van middelbaren leeftijd Woetsjang onveilig hebben gemaakt, hebben heeft in Bagdad een liefdesavontuur meege- besloten van beroep te veranderen en een maakt, dat haar heugen zal. De Amerikaansche1 „bewakingscorps" gevormd. In verband met ontmoette in een hotel in Bagdad een sjeik en de krachtige pogingen van de regeering van ofschoon ze in gezelschap van haar volwassen' Mandsjoekwo om het banditisme uit te roeien, dochter reisde, werd ze op staanden voet ver-j hebben zy het raadzaam geacht, intijds de liefd op den sjeik. Ze zond hem liefdesbrieven bakens te verzetten. Zij zijn echter van oor- in het Engelsch en de sjeik liep er mee naar| deel, dat zij door de gemeenschap moeten deti boekhouder Van het hotel, die ze voor hem worden onderhouden en dat de boeren en vertaalde. De sjeik antwoordde en zoo ontspon landeigenaars van het district Woetsjang zich een correspondentie tusschen de twee die gelden moeten storten om in het onderhoud 0^.-1 nr,4r- r. tironcoliOll rtv/Oflioj" 7ii .rnr» rlif niotimo Kamoln'nrfonnvrto" to 17nriri7l'on aan verliefdheid niets te wenschen overliet. Zij vroeg den sjeik niet alleen om liefde, maar om een massa liefde. Er werden voorbereidingen getroffen voor een huwelijk volgens de rite der Muzelmannen en de Amerikaansche legatie werd verzocht de documenten van de Ameri kaansche in orde te brengen. Een paar dagen voor de huwelijksplechtigheid werd een picnic in de maneschijn aan de Tigris gearrangeerd. Moeder en dochter verschenen er, doch de sjeik liet zich wachten, die had het te druk met een Arabischen diplomaat. Toen hij op kwam dagen kreeg hij het met de twee vrouwen aan den stok, het resultaat was, dat de Amerikaan- schen het hotel waarin ze verblijf hielden, ver wisselden voor een ander. Twee dagen later volgde de sjeik hen in dat hotel. Hij kreeg daar direct ruzie met den eigenaar en sloeg hem neer. Dat was voor de Amerikaanschen te veel. De bruid en haar dochter waren zoo geschrok ken, dat ze den volgenden dag per vliegtuig Bagdad verlieten, 111a had van de idylle genoeg EEN VAAS MET JUWEELEN IN DE BELGISCHE DUINEN GEVONDEN. Wit) zjjn Louis en Marguérite? BRUSSEL, 13 Juli. - Eenige kinderen waren Dinsdag in de duinen tusschen Duin bergen en Knocke aan het spelen. By het graven van een gracht om een zandkasteel, stootten zy op een hard voorwerp. Van af dat oogenblik was hun eenige wensch dit onbekende harde ding aan de oppervlakte te brengen, waarin zy dan ook na eenige moeite slaagden. van dit nieuwe „bewakingscorps" te voorzien. (Reuter). JANTJES IN DE BERGEN. Twee opvarenden van de „Jacob van Heemskerck" verdwaald tijdens uitstapje naar Buargletscher. OSLO, 13 Juli. Tijdens het verblijf van het Nederlandsche pantserschip „Jacob van Heemskerck" te Odda, in het graafschap Hovdaland, maakten de leden der bemanning1 veelvuldige uitstapjes op de kust, vooral naar den Buargletscher. Echter is het zeer moei- ïyk om in dit bergachtige gebied den weg te vinden. Op een ochtend in het begin van deze week vertrok eveneens een gezelschap matrozen om halfacht naar den gletscher en bracht daar den dag door. Tijdens den terugkeer naar Odda raakten twee mannen zoek. De anderen konden hen niet terugvinden. Een hulpexpeditie werd daarop naar den glotscher gestuurd en des avonds om halfelf werd een der vermisten gevonden. Hij was volkomen uitgeput en vertelde den leden der hulp expeditie, dat hy den weg was kwijtgeraakt en door de bergen had geloopen. Zijn kleeren waten aan flarden. Hij was ten slotte doode- ïyk vermoeid geworden en toen de expeditie hem vond, lag h(j languit op den grond. Terstond werd hy naar het ziekenhuis ver voerd, waar men constateerde dat hy een hersenschudding had opgeloopen en verwon dingen aan het hoofd had. De andere ver miste matroos slaagde erin, zonder hulp den weg naar Odda terug te vinden. Overstroomingen in Zevenbergen. Men meldt ons: Naar uit Cluj (Klausenburg) aan dePesti Napló geseind wordt, hebben de overstroo mingen in Zevenbergen een omvang aan genomen als sedert tientallen van jaren niet gebeurd was. In den bovenloop van de Maros zijn de grootste verwoestingen aangericht. De streek van Marósvécs is in een zee her schapen, waar het verkeer slechts met boot jes plaats heeft. Dit bootverkeer heeft ook reeds twee slachtoffers gemaakt, daar de bootjes van negen arbeiders, die van het station op weg waren naar het dorp, door den stroom werden omgeworpen. Graaf Ba- lazs Bethlen sprong in het water en redde zeven van de arbeiders, de anderen echter verdronken. Naar de bijeenkomst der Zeven- bergsche schryvers, die op bet kasteel van Adam Teleki zou plaats vinden, kwamen de deelnemers ook per boot. De staatssecretaris Bukutia, die onder weg was, kwam tot het station Szdszrégen. Daar dit echter door het water overstroomd was, keerde hij naar Boekarest terug. Van de stad Dés staat drie kwart onder water, in de koffiehuizen staat het water meterhoog. Van de houtstapelplaatsen heeft het water voor millioenen lei aan waarde hout weggespoeld en eveneens is het ge heele materiaal van Déser petroleumraffina- der(j weggespoeld. Het water overstroomde ook de kalkbranderij, die daarop in brand geraakte. De brandweer ging in bootjesnaar den brand en bluschte dien met het over- stroomingswater. Het stedelijke ziekenhuis werd ook overstroomd en de chefarts redde de zieken met levensgevaar. Beszteroe, Bethlen, Retteg, Naszód en Kacskó staan meterdiep onder water. SMOKKELTRUCS AAN DE ZÜID- LIMBURGSCEE GRENS. Het meisje met het speelgoedtrommeltje. VENLO, 13 Juli. Duitsche kommiezen hebben aan de Zuid-Limburgsehe grens wederom een geraffmeerden smokkeltruc ontdekt. Op hun patrouilletocht hielden zy een meisje aan, dat een speelgoed-trom aan een koord om den hals droeg. Toen de be ambten eens op de trom tikten, gaf deze een doffen klank. Tevens viel het op, dat het speeltuig zwaar was. Bij een daarop in gesteld onderzoek bleek, dat de trom gevuld was met in papiertjes gewikkelde eieren, welke het kind op deze wyze frauduleus het land trachtte binnen te smokkelen. Tijdens het verhoor verklaarde de kleine, dat een onbekende man haar had verzocht het speel goed te drageB. Op het naderen der beamb ten was hij uit het gezicht verdwenen. Grensbeambten uit Aken ontdekten in een uit België komenden goederentrein een smok kelaar, die zich in een ledigen goederen wagen had verstopt en een groote partij sigaretten en vijftig pond koffie by zich had. Met andere smokkelaars had de aangehou dene de afspraak gemaakt de waar op een bepaalde plaats vóór het station Aken-West uit den trein te werpen, waarna de vrienden voor het verdere transport zouden zorg dragen. Toen de beambten ter plaatse-een onderzoek instelden, slaagden zij erin, twee verdachte personen te anesteereD. Al de smokkelwaar is in beslag genomen. LIJK VAN RADEMAKER AANGESPOELD' Op hef strand te 3ergen. BERGEN AAN ZEE, 13 Juli. - Heden middag circa halfdrie is te Bergen aan Zee aangespoeld het lijk van een naar schatting 25 a 30-jarig manspersoon. Het lijk, dat ge kleed was in rood-bruine zwembroek, ver keerde reeds in staat van ontbinding en moet minstens acht dagen in het water hebben gelegen. Vermoedelijk betreft het hier de jongeman Rademaker uit Rotterdam, die de vorige week bij Hoek van Holland meteen kano naar zee is afgedreven. Het haar van den jODgeman is van een rood-bruine kleur. HEVIG ONWEER BOVEN WINSCHOTEN. Arbeider gedood. WINSCHOTEN, 12 Juli. - Boven de om geving van onze stad beeft hedenmorgen een hevig onweer gewoed. Te Winscboterzlll werd de 24-jarige ongehuwde arbeider H. Venema, die op het land werkte, door den bliksem getroffen en gedood. 1 Geeft U op al Abonoé,

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3