VICTOR IA-W EERSTE BLAD )M!iIonnebrand Regfiltransformatorenljouw Tarwe, Haver, Erwten en Blauwmaanzaad, T'lANOi VERKOOPING GIMBORN'S DIE-WATERVERF Beste ZATERDAG 15 JULI 1933 VERTENTIE TARIEF. TALMI. Emigratie naar Nieuw-Guinea. terw(jl verscheiden zwaar gewond De materieels schade is buitenge- groot. TUBES IN RAVIJN GESTOKT. Ter Sumatra's Westkust. Vyf iloodeii en tien gewonden. ï>ANü, 9 Juli. Uit Moeara-Laboeh gemeld, dat eeu autobus in een zeveu diep ravyn is gestort. Vyf personen gedood en tien personen gewond. .chtoSers ziju allen inheemscheu. Een ter by de B.O.W., die met twee kin als passagier in de autobus zat, werd riykerwys niet gewond. ERAFFINEERDE BANKROOF TE NEW VORK. |W YORK, 9 Juli Een bende bank- van wie er een als politie-agent Bvermomd, wist zich gisteren toegang rscbaffeu tot een bank, juist op het blik, dat de tydklok van d6 sate de pende Zy wisten met een bedrag van dollars te ontsnappen, nadat zy de den hadden vastgebonden. VERKOOPINGEN. OENSDAG, 12 JULI 1933 by Afslag, :ens des avonds 7 uur (Zomertyd) in Hötel Meyer te lliddelharnis, van een .s met erf te Middelharnis, voor de en van den Heer J. A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. IONDERDAGEN 13 en 20 JULI 1933, lotal „Van den Berge" te Ooltgensplaat, Veiling, en in Hotal „Hobbel" aldaar, Afslag, beide dagen 3 uur (Oude Tijd), aliek verkoopen ongeveer 1.91.25 H.A. [3 Gem. 248 R.P.M.) kostbaar Bouwland, 'ij het dorp aan den Langeweg in „Het Ideland", ten verzoeke van den heer D. Kempen Lzn., aldaar. Betaaldag 1 Sep- iber 1933. Notaris AKKERMAN. 'OENSDAG 19 JULI 1933, 's voorm. 10 (Zomertijd), te Stellendam, in Hotel lashoek, van 79 perc. Tarwe, Haver, Ivten en Blauwmaanzaad, wassende op |den onder Stellendam, in den Eendrachts- deren Halspolder, ten verzoeke van den Ier D. Goekoop. Notaris VAN DER SLUYS. AANBESTEDING Op WOENSDAG 19 J«ïi a.s. zal namens de N.V. Electrici- teiis Maatschappij Goeree-Overflak- kee (E M G.O.) te MIDDELHARNIS, in het Hotel Meijer aldaar, des na middags 3 uur, (N.T.), worden aanbesteed het bouwen van een op een vrij terrein te Middelharnis. Bestek met teekening, zijn tegen betaling van 3,restitutie 1, te bekomen bij den Architect, B. BOEZEMAN, Hoflaan, Middelharnis. Op WOENSDAG 19 Juli 1933, 's voorm. 10 uttr (Zomer tijd), te STELLENDAM, in Hotel Kaashoek, van 79 perc. wassende op landen onder Stellen dam, in den Eendrachtspolder en Halspolder, ten verzoeke van den heer D. GOEKOOP. 32 Notaris VAN DER SLUIJS. KIXOTttSU Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren eiken boekhandel. Prij's per kwartaal Losse nummers f L- 0,075 ADVERTENTIËN van I6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 70 Week-revue. Buitenland. Het nagenoeg volslagen fiasco der Londen- sche economische conferentie, welke bittere pil men met alle middelen der kunst zoo goed mogelijk tracht te vergulden, heeftin Amerikaanscbe politieke kringen groote ont stemming gewekt en volgens enkele tele grammen uit Washington en New-York zal Oom Sam het eigenwyze, achterlijke en on betrouwbare Europa verder den rug toe- keeren en verder trachten in eigen land de crisis te bezweren met geheel nieuwe mid delen, zulks met behulp van den op en neer dobberenden dollar en door het scheppen en in omloop brengen van geld. De groote meerderheid van het Ameri- kaansche volk hoopt en verwacht van deze nieuwe politiek een aanmerkelijke verbete ring van den economischen toestand, hst leeft op het oogenblik min of meer in een roes en luistert als gevolg hiervan meer naar leuzen dan verstandige argumenten, die op het gevaar van deze nieuwe experi menten wijzen. De vry regelmatige daling van den dollar heeft de goklust in Amerika geweldig aan gewakkerd, het dobbelspel aan de beurs is met ongekende hevigheid opnieuw ontbrand, er i3 een vlucht uit den "dollar gaande en velen zijn als gevolg hiervan in goederen gevlucht. Dit gaf dus een plotselinge opleving der industrie, de toenemende bedrijvigheid in de industrie werd en wordt aangemerkt als een eerste begin van opleving, in werke- lykheid is dit alles niet anders dan een toe nemende b8dry vigheid op papier, is de werke loosheid er in Amerika nagenoeg niet door verminderd, is er van een styging der koop kracht ook nog weinig te bespeuren, staat dit althans lang niet in verhouding tot de snel stygende productie. Hierin schuilt dus een groot gevaar voor de plannen van Roosevelt. Daarom legt Roo sevelt er nog een schepje extra op om de crisis te overwinnen en wel door de instel ling van een soort superkabinet. De leden van dit superkabinet zullen met deskundigen op verschillend gebied, zooals landbouw en industrie, wekelyks onder voorzitterschap van Roosevelt bijeenkomen om de vereiscbte maatregelen te bespreken en te ontwerpen. Men is in de eerste zitting niet begonnen met het ten beste geven van vriendelijke raadgevingen, neen, het gaat in echt Ame- rikaanscb tempo, onmiddeiyk is besloten tot uitvoering van een grootscb opgezet werk verschaffingsplan, waarvoor niet minder dan 1 milliard dollar is beschikbaar gesteld. Van dit geweldige bedrag zal vier honderd mil- lioen dollar worden aangewend voor wegen aanleg, twee honderd acht en dertig millioen voor de uitbreiding der koopvaardijvloot en de rest voor andere doeleinden van openbaar Dit superkabinet zal bovendien probeeren alle meeningsverschillen tusschen de ver schillende departementen uit den weg te ruimen, opdat alle genomen en te nemen maatregelen zoo soepel mogeiyk kunnen verloopen. Voorts heeft dit superkabinet nog op het programma staan ingrijpende maat regelen tot reorganisatie der industrie en de FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 3) „Uw dienaar, tante, hoe vaart u?.Gefelici teerd met je verjaardag, Karin!" De jongelieden hadden een stralenden blik ge wisseld, doch dat was ook verder de eenige groet; de tijd, die verloopen was sedert ze den vorigen avond scheidden, was als het ware uitgewischt. En toen zij de lage trappen opgingen naar den tweeden rang, met moeders rug voortdurend vóór hen, profiteerde hij van de gelegenheid om zijn arm om Karin te slaan en haar op de wang te kussen, haastig en zonder geluid, maar zoo stevig, dat er een witte vlek achterbleef op de zachte, perzikachtige huid. Het orkest was al een heel eind op streek met de ouverture, maar nog was het gebouw tamelijk leeg. Moeder was na veel omslag op de voorste bank geïnstalleerd en had het programma, de binocle en het zakje met bonbons onder haar berusting, doch zij zag er verstrooid uit, geheel In beslag genomen door de gedachte: zit mijn coiffure netjes en hangt mijn roode sjaal in de goede plooi? Karin zat naast haar en daarachter, een beetje in de schaduw, had Olof zijn plaats. Behalve hen, waren er nauwelijks een twintigtal invoering van de 36-urige werkweek met een minimum loon van 14 dollar per week. Amerika spurt dus in zyn eentje in een verbazingwekkend tempo voort de zaak op pooten te zetten en te houden en men moet daar wel heel erg in de misère zitten of zeer groote vrees hebben voor de donkere scha duwen van een dreigende revolutie, dat men tracht tot eiken prijs met deze gewaagde experimenten in zee te gaan en anders geen kans ziet om een dreigende ineenstorting te voorkomen. Terwijl Roosevelt het met min of meer revolutionnaire plannen gaat probeeren, tracht Hitler in Duitschland den kolkenden revolutiestroom wat in te toornen. Op een conferentie van rijksstadhouders heeft Hitier de nationaal-socialistische poli tiek in verband met het economische leven uiteengezet en daarby nogmaals met klem op aangedrongen dat de stroom der revolutie in een zekere bedding der evolutie geleid moet werden. Het is niet de eerste maal dat de hoogste leiding tot matiging aandringt, maar tot heden steeds vruchteloos. Jonge en onervaren elementen, die over meer brani dan kennis beschikten, hebben meerdere malen op de meest zonderlinge manier in de leiding van verschillende ondernemingen ingegrepen, wat de wanorde en onrust slechts verhoogde. Alle bevelen uit Berlijn dat economisch en financieel moordende misbruiken moesten ophouden werden door deze jonge heethoof den eenvoudig genegeerd en dit alles, ge paard gaande met een weerzinwekkend ruw optreden tegen alles wat niet nationaal- socialist is, heeft heel wat ontevredenheid in Duitschland gewekt, gezwegen nog maar van het buitenland. De ryksstadhouders zullen er volgens de instructies van Hitler in de eerste plaats voor moeten waken, dat geen plaatselijke organisaties of personen zich regeeringsbe- voegdheden aanmatigen en personen afzet ten of ambten in het leven roepen, waartoe alleen de betrokken minister bevoegd is. Officieel is nu dus de revolutie in Duitsch land ten einde, begint nu het tijdstip der evolutie. Wanneer jonge fanatieke warhoof den zich hieraan niet storen, dan zal Berlijn straffend gaan optreden, wat dus beteekent dat de onuitgevochten strijd van de boven- tegen de onderwereld in de nationaal-socia listische wereld zal worden uitgeknokt. Het werd tijd aan dit eigenmachtig op treden een einde te maken. Een der leiders der nationaal-socialisten, graaf Reventlow, moet in een brief aan Hitier op dit gevaar hebben gewezen. De korte inhoud van deze brief welke is afgedrukt in de Wiener Alge- meine Zeitung is: De vervolging en mis handeling van bestuurders van vakvereni gingen door stormtroepen houden onver zwakt aan en hebben nu een hoogte bereikt die naar mijn overtuiging gevaariyk is. De gebruikelijke gang van zaken is, dat de vak bondbestuurders, onder wie vrouwen, naar de concentratiekampen worden gesleept en daar geslagen en mishandeld. Die mishande lingen nemen vaak een vorm aan welke onmogelijk is te beschryven. Week na week is er een mate van haat opgestapeld, die volgens mijn meening een groot gevaar vormt. Tot op zekere hoogte kan ik psycho logisch begry'pen, wat de stormtroepen heb- menschen aan dezen kant en er was er niet één die merkte, dat de jonge man den heelen tijd voorover gebogen zat met zijn hand tegen Karins arm en zijn volle lippen zóó dicht bij haar hoofd, dat hij van de zachte, zwarte vlechten tusschen zijn schitterende, witte tanden kon nemen om er aan te trekken, zoodat Karin een gilletje gaf gelukkig overstemd door de muziek en daarna in een stil, krampachtig lachen uitbarstte, waar van ze nog niet bekomen was, toen het gordijn opging. Er werd gegeven „Valsche juweelen". Moeder zat voortdurend met den kijker voor de oogen en scheen geheei gehypnotiseerd door de prachtige toiletten op het tooneel; ook de handeling van het stuk bracht haar spoedig in groote spanning. De beide jongelieden, meer gewoon aan den schouw burg, namen het kalmer op en wijdden zich hoofd zakelijk aan elkaar. Gelukkig had Olof het oor van zijn nicht zóó dicht bij zich, dat hij kon fluisteren zooveel hij wilde zonder moeder te storen. In de eerste tusschenakte gingen de jongelui naar buiten op de gang om zich een beetje te verzetten; juffrouw Berger verkoos op haar plaats te blijven en de toiletten van de dames in het parket te kritiseeren. Olof'geleidde Karin naar den afgelegensten hoek en verzocht haar dc oogen te sluiten en niet te kijken vóór hij haar vérlof gaf. Zij gehoorzaamde half tegen haar zin en hoorde toen het geritsel van vloeipapier. Olof greep haar linkerhand, knapte iets toe aan haar pols en toen zij daarop met of zonder verlof de oogen opende, stond zij daar rrlet een blinkend, eenvoudig zilveren armband boven den handschoen. „Neen, maar Olie.Ben je nu heelemaal mal?" „Een klein souvenir aan dezen dag moest je ben gedaan, maar dat punt is nu reeds lang overschreden. Het is iets zeer gewoons, dat het gemartelde slachtoffer wordt gedwongen tot onderteekening van een verklaring, waar in hij getuigt, door de stormtroepen goed te zyn behandeld. Ik vind het heel natuurlijk dat by de omverwerping van den bestaanden staat abnormale dingen gebeuren. Maar ik voel mij verplicht u te waarschuwen voor de toekomst, indien wy goedvinden, dat deze millioenen medeburgers worden geslagen tot een staat van haat en verbittering inplaats van dat wy trachten hen voor ons te winnen. Uit den aard der zaak maakt geen enkel Duitscb blad melding van dit schrijven, maar de Wiener Algemeine Zeitung zal zulks met het grootste genoegen hebben gedaan, omdat de stryd in Oostenryk tegen de natio naal-socialisten, na een kleine inzinking, op nieuw oplaait. Volgens mededeeling van den Oostenrijksche minister van justitie probee ren de nationaal-socialisten hun terreuractie met alle middelen voort te zetten. De Ween- sche politie heeft weer zware dagen en nachten. Geregeld worden er per nacht in Weenen een 7 800 menschen aangehouden en gefouilleerd, waarbij in den regel bij de aangehoudenen tangen, flesschen petroleum, enz. gevonden, die er op wyzen, dat de aan gehoudenen nachtelyke aanslagen in den zin hebben. Het zyn daar wel prettige toestan den. Doos 30 en 60ct. (Adv.) WOORD VAN VERWEER. Naar aanleiding van een kortgeleden in de dagbladen verschenen waarschuwing van het Departement van Koloniën tegen emigratie van Nederlanders naar Nieuw-Guinea, zon den de heeren P. E. Winkler en dr. Z. Ka merling, resp. voorzitter en commissaris van de Nederlandsche Emigratievereeniging „Nieuw-Guinea", ons een schrijven, dat wij hieronder in zijn geheel plaatsruimte ver- leenen. De nadere inlichtingen, die wy, na ontvangst van genoemd schrijven, te bevoeg- der plaatse inwonnen omtrent de koloni satie-mogelijkheden op Nieuw-Guinea, laten wij daarop volgen. „Wy willen geen critiek uitoefenen op de waarschuwing van het Departement van Koloniën, aldus vangt het schrijven der heeren Winkier en Kamerling aan, doch alleen wyzen op het volgende: 1. Byna wekelyks leest men berichten, dat vanuit Java een groot aantal kolonisten naar Nieuw-Guinea zijn vertrokken. 2. De Gouverneur-Generaal heeft in den Volksraad verklaard, dat de kolonisatie op Nieuw-Guinea de volle belangstelling heeft van zyn Excellentie. 3. De „Koninklijke Paketvaart Maatschap- py" vervoert reeds sedert eenige jaren de adspirant-kolonisten gratis van Java naar Nieuw-Guinea. toch hebben," antwoordde hij gelukkig en ver legen, „en ik wist immers, dat jij je al lang een armband hebt gewenscht." „Ja, ik heb er nooit een gehaden hoe prachtig staat hij. 't Is natuurlijk zilver.geen nieuw zilver?" ,,'t Ideel Dan zou het immers maar een servet ring zijn! Neen, het is geijkt zilver, gekocht bij een soiieden goudsmid in de Vesteriangestraat, 5 Kronen 50 heb ik er voor gegeven. Vindt je hem mooi?" „Of ik.maar jou dwaze jongen, daar heb je toch je geld niet voor. En je hadt nogal een paar nieuwe laarzen zoo dringend noodig?" „Nu zal ik mijn oude nog wat moeten afdragen.... en bovendien zou ik voor jou barrevoets door het leven willen gaan!" „Malle jongen I In ieder geval hartelijk bedankt En toen kreeg hij zoo'n klinkenden zoen, dat de dommelende portier van zijn stoel opsprong en hen uitlachte. Toen zij weer binnen waren, zagen zij spoedig, dat er iets met moeder was gebeurd: heel haar gezicht verried een blijkbaar zeer aangename ge moedsbeweging, en Karin had nauwelijks haar plaats ingenomen, of de oude fluisterde kortademig van opgewondenheid in haar oor; „Verbeeldt je, Groothandelaar Janzén is daar beneden in het parket.en hij heeft me zooeven zoo buitengewoon beleefd gegroet! Zie, Hij staat nog naar boven te kijken.recht voor ons, viak bij den eersten rang. Hij wil jou zeker ook groeten." Karin volgde dc aanwijzingen van haar moeder en ontdekte spoedig een gepomadeerd staroogig heertje van middelbaren leeftijd met kort geknipte, donkerroodc bakkebaarden en op zijn hoofd een 4. Het Gouvernement van Nederlandsch- Indië steunt de kolonisatie op Nieuw-Guinea b.v. door schenking van meubilair der ge liquideerde S,S.-hotels aan de kolonisatie- vereenigingen op Java. 5. Het gehalte van de kolonisten is sterk vooruitgegaan. Een paar jaar geleden trokken jongelui, grootendeels non-valeurs, naar Nieuw-Guinea, terwyi de groep thans be staat uit oudere menschen, waarvan sommi gen in de suiker zyn werkzaam geweest.De aanvragen zelfs uit Nederland nemen toe. Drie boerenjongens, die direct uit Hol land zyn gekomen, zijn reeds in Nieuw- Guinea gevestigd, waar zij, naar omstan digheden, goed boeren (Aneta-bericht d.d. 12 Juni). 6. In rondschry ven Centraal Werkeloozen Comité te Batavia wordt opgemerkt, dat het Comité meent, dat steun moet worden ver leend indien zich voor werkloozen de moge- ïykheid voordoet om, door middel van ko lonisatie, zich een nieuw bestaan te schep pen. Hierby wordt uitsluitend gedoeld op de kolonisatie van Europeanen en met hen ge- ïykgeslelden en voor zoover betreft koloni satie in georganiseerd verband. Voor deze plannen komen dus in de eerste plaats in aanmerking de Vereeniging „Kolonisatie Nieuw-Guinea" en de Stichting „Kolonisatie S Immigratie Nieuw-Guinea", (Aneta-bericht d.d. 7 Juli). 7. De adspirant-kolonisten, die t.z.t. door toedoen van de „Nederiandsche Emigratie vereeniging Nieuw-Guinea" naar Nieuw- Guinea zullen vertrekken, zullen niet als werkloozen in Indië aankomen, doch op Nieuw-Guinea werk vinden öf op een eigen bedrijfje, bf in dienst bij reeds gevestigde kolonisten öf als leerling tegen kost en in woning. 8. Het kolonisatievraagstuk Nieuw-Guinea is ook van belang met het oog op het staats verband. Een „leeg" land, zoo groot als Duitschland, zal op den duur de aandacht gaan trekken van expansie-zoekende mogend heden. 9. Het meerendeel van de kolonisten op Nieuw-Guinea zyn Indo-Europeanen, doch een aantal volbloed-Europeanen is daar ook reeds „geslaagd". 10. Eenige hoofdbestuursleden van de ver eeniging K.N.G. en de S K. I.N.G. zijn momenteel met verlof hier te lande en ge negen inlichtingen over de kolonisatie op Nieuw-Guinea te geven. 11. De steun van de Indische regeering aan de kolonisatie op Nieuw-Guinea en de waarschuwing daartegen door het Departe ment van Koloniën te 's-Gravenhage zyn onverklaarbare tegenstrijdigheden. Door ons werd een audiëntie bij Z.E. den minister van Koloniën aangevraagd ten einde terzake een categorische beslissing te verkrygen." Tot zoover de heeren Winkler en Kamerling. Bezwaren van het Dep. van Koloniën. Zooals boven reeds opgemerkt, hebben wij te bevoegder plaatse nadere inlichtingen om trent de kolonisatie-mogelijkheden op Nieuw- Guinea ingewonnen. In de eerste plaats wees men er ons op, dat de belangstelling van den gouverneur- generaal en van de regeering voor het kolo nisatie-vraagstuk op Nieuw-Guinea nog iets anders is dan een instemming. Belangstel ling en instemming zyn sterk verschillende begrippen, die in het schrijven van de heeren Winkler en Kamerling niet goed uit elkaar gehouden worden. Men moet bovendien een ander onderscheid goed in het oog houden. Het Centraal Werkloozen Comité ziet de mogelykheid tot kolonisatie in Nieuw-Guinea onder oogen door Indo-Europeanen of althans door Europeanen, die in Indië wonen en bekend zijn. Men kan in het midden laten of een der- geiyke kolonisatie al of niet goed is. Het gaat er slechts om, dat men hier emigratie propageert van Nederlanders en dit nu komt het departement van Koloniën lichtvaardig voor. De vrees is niet ongegrond, dat men deze menschen hun ondergang tegemoet zal sturen. Dat daarbij wel eens een enkeling, die persooniyk met bijzondere kwaliteiten is uitgerust, zal slagen, doet daaraan niets af. Iets anders is het echter om door het stichten van een vereeniging en bet voeren van een perscampagne Nederlanders te wer ven voor emigratie. Daar komt het departe ment tegen op. Men moet niet vergeten, dat deze emigranten de eerste jaren geen beter perspectief hebben dan dat zy moeten leven van de opbrengst van den grond. De export gewassen hebben geen waarde en zeker niet in dat uithoekje van de wereld vanwaar men minstens tien dagen moetstoomen naar de naastbijgelegen marktplaats, Makassar. Leven als een inlandsch boertje. Men is dus aangewezen op de opbrengst van den grond en, als men die zelf bezit, op nog andere inkomsten of goederen, die men duur moet importeeren. Heeft men geen andere inkomsten, dan moet men dus leven als een kleine inlandsche landbouwer en onder de tropische zon den grond be werken in een gebied, dat berucht is om zijn malaria en andere gevreesde ziekten. Men moet dan afzien van alle comfort, die de Westersche samenleving en de Wester- sche techniek opleveren. Zulk een leven past slechts een enkeling. De tegenstand van het departement grondt zich dus niet op principieele, maar zuiver op practische bezwaren. Het Centraal Werkloozen Comité werkt voor werkloozen, die in Indië aan- - wazig zijn. In Indië is juist de werkloos heid der importkrachten b6t groote, moei lijke vraagstuk. Men moet daarom Indië thans niet gaan verrijken met nieuwe import krachten. De enkele bedryven op Nieuw-Guinea, die er z(jn, zullen slechts zeer weinig werk krachten absorbeeren. Er is op Nieuw-Guinea een landbouw- In kwaliteit onovertroffen NEDERLANDSCHE MIJ. NATUURLIJK BRONWATER Opgericht 1887 (Ingezonden Mededeeling) kleine, lichtgele maneschijn, achter dunne donker-1 roode haarstrepen. Hij stond beneden bij den eersten rang en keek onophoudelijk naar boven naar hun plaats. Nu nam hij den tooneelkijker van de oogen, lachte met zijn heele gezicht, zoodat een rij lange, gele tanden zichtbaar werden, en boog hoffelijk voor Karin; maar tegelijk trok hij zich haastig in de schaduw van den eersten rang terug en zij vermoedde, dat hij zulks deed, opdat niemand in het parket zou merken, hoe hij naar „de hoogere sferen" had gegroet. „Wie is dat?" vroeg Olof. „Een hemden-klant van moeder," antwoordde Karin onverschillig, maar het ontging niet aan Olof's scherpe blikken, dat zij bloosde. „Ken jij hem ook?" „Ja, hij is een keer of wat bij ons boven geweest voor bestellingen... hij is heel aardig." „Getrouwd?" „Dat geloof ik niet." Het gordijn ging op. Maar gedurende dit bedrijf volgde Olof weinig wat er op het tooneel plaats had, evenmin had hij met woorden of gebaren iets aan Karin te vertellen, en toen zij zich eens omwendde om hem toe te knikken, zat hij naar beneden te staren, ongeveer in dc richting waar Groothandelaar Janzén zat. „Waar denk je aan, Olie?" fluisterde zij. Hij schrikte op. „Aan de tanden van Groothandelaar Janzén. Hij ziet er zoo gulzig uit... alsof hij alles wat hem op zijn weg komt wilde opslokken." Toen het gordijn neerging, was Olof weg, zonder dat Karin gezien had, waar hij gebleven was. Hij kwam niet terug vóór het derde tusschenbcdrijf en zag er ontstemd en bleek uit, met groote zweet- parelen aan zijn slapen. „Waar ben jè zoo lang geweest?!" barstte Karin ergerlijk uit. Zijn onredelijke jaloerschheid werd op den duur ondragelijk. „Ik heb buiten gewandeld," antwoordde hij kortaf. „Ik ben zelfs afgedwaald töt aan Kastel- holmen. Daar was het zoo mooi.en hier is het zoo vervloekt warm." Karin zeide verder niets over zijn zonderling verdwijnen. Met de binocle voor dc'oogen, deelde zij hem met iets uitdagends in haar toon mede, dat Groothandelaar Janzén in de „vorige pauze boven was geweest en haar uitgenoodigd had met hem te soupeeren in „Du Nord" na afloop van de komedie. Het antwoord liet op zich wachten en toen het kwam was het ijzig koud. „Jc stondt op en boogt en zei natuurlijk ja." „Er kon natuurlijk geen sprake zijn van bedan ken, wanneer de vriendelijke groothandelaar ons de eer aandoet van ons te inviteeren," viel juf frouw Berger haastig in de rede. ..Toen hij hoorde dat wij door jou naar den schouwburg waren gevraagd en dat jij bij ons bent, vroeg hij jou pok. Was dat niet aardig? Je gaat natuurlijk mede?" „Neen, hij heeft het zon mooi ingepikt en zou zeker liever geen vijfde wiel aan den wagen heb ben." „Maar hij vroeg jou nog speciaal." „Omdat hij niet anders kon. Wat heb ik met hem uit te staan. Ik kan geen hemden voor hem naaien." „Eu wat moeten wij den goeden groothandelaar zeggen, wanneer hij naar je vraaglt?" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1