LEIDING FLAKKEE. Gemengd Nieuws nadat de materialen aan deze proef voldaan, mochten zij worden afge- izen, die voor 60 uit het Saargebied, °0 uit Frankrijk en voor 15 uit •omen, waren reeds vóór de verzending abriek beproefd, maar dit neemt niet t zij op hare vrij ingewikkelde reis van rij naar het eiland, zouden kunnen zijn igd. neer het buizennet gereed is worden de ten derden male beproefd, door het ge- izennet of gedeelten daarvan onder een uk van 100 M. te brengen, hadigingen bij het transport van het al van de opslagplaatsen naar het werk n, worden daardoor nog tijdig ontdekt, zij kunnen worden verholpen alvorens erleiding in bedrijf wordt genomen, fsluiters, die dienen om bij herstellingen llende gedeelten van het buizennet te afsluiten en de brand- en spuikranen hier te lande vervaardigd. De plaatsen brandkranen moesten worden aange- werden door de verschillende Gemeen- gegeven. nbedrijfstelling van de waterleiding zal t behulp van de bestaande motorbrand- mogelijk zijn een brand op afdoende e bestrijden, terwijl zoolang de inotor- puit nog niet op het terrein van den aanwezig is deze met behulp van een waterleiding aangesloten straalpijp zal worden aangetast, r de moeilijkheden, die ten aanzien van gen van het buizennet met de Heerlijk waren ontstaan, het eerste in den Weste sector waren opgelost, is het hoofd- net in dien sector met uitzondering kommen van Middelharnis en Sommels- thans nagenoeg gereed, zoodat in dien binnenkort met het schoonspuien van izennet zal kunnen worden begonnen, de het daarvoor benoodigde water te n verkrijgen, zal een pompaggregaat op terwinplaats worden opgesteld, dat zoo- •ater door het buizennet zal stuwen, tot- t het buizennet volkomen helder verlaat, ter zal dan echter nog niet voor de cón- ie geschikt zijn, aangezien het nog niet erd kon worden, doordat de filterwerken t pompstation nog in aanbouw zijn. et buizennet eenmaal schoon gespuid en bevonden, dan kan tot het leggen van bindingsleidingen naar de woningen wor- vergegaan. In den loop van de maand stus zal daarmede kunnen worden be- n terwijl naar verwachting op 1 Decem- ater in den Westelijken sector en een gedeelte van den Oostelijken sector zal n worden geleverd. t de werken op de waterwinplaats werd n loop van de maand Augustus van het jaar een aanvang gemaakt, ais bekend mag worden geacht, omvat terwinplaats op het oogenblik nog alleen de Oostduinen, terwijl daarvoor metter- ok de Middelduinen zullen moeten worden kocht. mer is het, dat met de eigenaren van de elduinen geen overeenstemming over de oopsom kon worden verkregen, zoodat er niet anders op zal zitten, dan om op ont- ing van deze duinen aan te sturen. Beide ebieden zijn gelegen in de Gemeente Oud- eene duinwaterleiding als de onder- e, is men öf aangewezen op bovenduin- r óf op diepduinwater dan wel op eene inatie van beide soorten duinwater, venduinwat'er ontstaat uit den neerslag, stig van regen en sneeuw. Voor een ge- e verdampt de regen, maar een belang- r gedeelte dringt in den bodem. De Oost en verheffen zich gemiddeld van 4 M. tot boven Nieuw Amsterdamsch Peil. Daar ongeveer ter hoogte van N.A.P. een klei- er°dikte van ongeveer 1,50 M. bevindt, en grooten weerstand biedt, kan slechts kleine waterhoeveelheid door deze klei- heendringen, zoodat bij oververzadiging het duinterrein het wateroverschot eener- naar de zee en anderzijds naar de polders eit. Het water, dat door de kleilaag heen- gt, blijft grootendeels voor het nageslacht aard, terwijl het water, dat zeewaarts en waarts afstroomt, voor de gemeenschap -ten gaat. it het vorenstaande valt af te leiden, dat in den loop der eeuwen in het duingebied r de kleilaag een soort van zoetwater- rvoir moet hebben gevormd, dat aan de -nten en aan den onderkant door zout er wordt omgeven. het duingebied breed, zooals het kust- ed tusschen Alkmaar en 's-Gravenhage, is de inhoud van het zoetwaterreservoir groot, dat de behoefte aan water grooten- s uit het diepgrondwaterreservoir kan wor- gedekt. r zijn duingebieden, waar het zoetwater ken eene diepte van meer dan 100 Meter "t. De grootste diepte van het zoetwater- rvoir in de Ouddorpsche duinen bedraagt eveer 45 Meter. e adviseur schatte de inhoud van het zoet- erreservoir in den kop van Goeree op .000.000 M3, al ligt het voor de hand, dat practisch onmogelijk zal zijn om deze hoe- Iheid op te pompen. 'anneer groote hoeveelheden zoet watei het diepgrondwaterreservoir zouden wor- weggepompt, dan zou het zoute water op duur opdringen, waardoor het zoetwater rvoir zou verzouten. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 8 JULI 1933. In verband daarmede was het raadzaam om te trachten het bovenduinwatcr, dat anders zee- en landinwaarts verloren ging, ten be hoeve van de drinkwatervoorziening te be waren. Daartoe werd in de lengterichting van het duingebied een kanaal ter lengte van 1.100 M geprojecteerd. Dit kanaal heeft aan den bovenkant eene breedte van ongeveer 24 Meter en aan de onderkant van 'ongeveer 0,5 Meter. Bij de., tegenwoordigen bovengrondwaterstand staat er ongeveer 4 M. water in het kanaal, zoodat wanneer het geheele kanaal gereed is, de water voorraad daarin ongeveer 37.500 M3. zal be dragen. De pompen in het pompstation zullen het water aanstonds uit dit kanaal op de filters pompen, als gevolg waarvan de waterspiegel langzaam zal dalen. Daalt de waterspiegel, dan zal liet kanaal eene draineerende werking op het omliggende duingebied uitoefenen, welke werking tot op zekere hoogte grooter zal wor den naarmate de waterspiegel in het kanaal daalt. Het bovenduingebied zou op deze wijze op den duur volkomen worden gedraineerd, in dien het niet door regenval en sneeuw steeds opnieuw werd verzadigd. Waar de nuttige neerslag in het eerste twintigjarig tijdvak grooter zal zijn dan het waterverbruik en er b<i/endien op het oogenblik eene enorme water reserve in de duinen aanwezig is, zal het vele jaren duren, alvorens tot uitbreiding van het kanaal zal moeten worden overgegaan. Nu kan het voorkomen, dat na verloop van jaren bij langdurige en groote droogte en nadat de thans aanwezige waterreserve zal zijn uit geput, het kanaal leeg raakt. Om ook onder deze omstandigheden in eene ongestoorde water distributie te kunnen voorzien, zal een beroep gedaan moeten worden op het diepgrondwater. Dit diepgrondwater ligt, zooals uit het vorenstaande is gebleken, onder de kleilaag opgesloten. Om nu bij dit diepgrondwater te kunnen komen, zijn op zeventien plaatsen openingen in de kleilaag gemaakt, waarin put- buizen zijn gesteld met filters van 9 Meter lang. Ontstaat er nu aanstonds een tijdelijk tekort aan bovengrondwater, dan kan het ontbreken de door middel van een bijzonder soort pompen uit het diepgrondwaterreservoir worden opge pompt. Blijkt, dat het op den duur nood-1 zakelijk zal worden om vaak en langdurig diepgrondwater op te pompen, dan zal tot verlenging van het kanaal in het gebied van de Middelduinen moeten worden overgegaan. Tusschen het diepduinwater en het boven- duinwater bestaat eenig kwaliteitsverschil. Onder meer bevat het diepduinwater meer ijzer dan het bovenduinwater. Daarentegen is het diepduinwater steriel, wat niet gezegd kan worden van het bovenduinwater. Immers, het bovenduinwater staat bloot aan verontteini- ging. indien de waterleiding uitsluitend op diep grondwater was aangewezen, dan zou dit water, aangezien het steriel is, niet met be hulp van langzaam werkende filters behoeven te worden gefiltreerd. Waar echter in het onderhavige geval bijna uitsluitend gebruik zal worden gemaakt van het uit het kanaal afkomstige bovenduinwater en ook de diepgrondwaterputten, wanneer daaruit wordt opgepompt, in het kanaal zullen uitstorten moet het water, alvorens dit voor de consumptie geschikt is, niet alleen ont- ijzerd maar bovendien bacteriologisch gezui verd worden. De ontijzering geschiedt door het water in zeer dunne stralen boven groote met grind ge vulde bakken te versproeien, waarna het ijzer in verbinding met de in de lucht aanwezige zuurstof oxydeert en neerslaat. Ten deele wordt dit ijzer opgevangen in het grind, terwijl het verder grootendeels in de bezinkkelders bezinkt. Het water wordt door middel van lagedruk- centrifugaalpompen op de sproeibakken ge- pompt. Dit geschiedt niet rechtstreeks vanuit het kanaal, doch vanuit een 9 Meter diepen hevel- put, waarin de hevelleiding uitmondt, die de verbinding tusschen het kanaal en den hevel- put vormt. Wordt nu op den hevelput ge pompt, dan daalt daarin de waterspiegel, ais gevolg waarvan het water uit het kanaal uit eigen kracht in den put kan overhevelen. De [agedruk-centrifugaalpoinpen zullen als regel door een ruwoliemotor worden gedreven. Indien er buiten den normalen werktijd moet worden gepompt, moet zulks automatisch kun nen geschieden, zoodat in het pompstation ook door electromotoren aangedreven pompen zul len worden opgesteld, die automatisch in wer king komen, zoodra de inhoud van de kelders onder de sproeibakken tot een bepaald peil gedaald is. De sproeibakken worden aangebracht in het gebouw, waarin ook de pompen en motoren worden geplaatst. In dit gebouw, het eigenlijke pompstation, is tevens nog plaats voor een kantoor en andere dienstvertrekken. Vervolgen wij thans den loop van het water in het pompstation verder, dan zien wij dat het na in het pompstationgebouw ontijzerd te zijn, onder eigen verhang op de zoogenaamde nafilters komt. Deze nafilters bestaan uit vier groote gescheiden bakken, elk van 11x12 M. en diep 3 Meter, die grootendeels met filter- zand en filtergrind worden gevuld. Met eene buitengewoon geringe snelheid, namelijk van 10 tot 19 c.M. per uur, eene snelheid, die bovendien nog door filterregula teurs wordt geregeld, zakt het water door de filtermassa heen, waarbij de bacteriën, die eventueel in het water voorhanden mochten zijn, vernietigd worden. Na de filtervulling te hebben gepasseerd, vloeit het water in onder deze vulling aangebrachte kanaaltjes om van ann ïïi a nut"Sen '"houd van ongeveer voot de tweekamerwoningen 5UU M den zoogenaamden remwaterkelder. I een tarief van 12 Deze reinwaterkelder is overdekt met een één Meter dikke aardlaag, teneinde het water in den zomer koel en in den winter vorstvrij te houden. Ook de nafilters zijn overdekt, ten einde toetreding van licht te verhinderen, waardoor de groei van algen in het water wordt tegengegaan. Het water, dat in den reinwaterkelder ver zameld wordt, is vrij van ijzer en bacteriën en is daardoor voor de consumptie geschikt. Door middel van eveneens in het pomp station opgestelde door ruwoliemotoren en station opgestelde door ruwoliemotoren en electromotoren aangedreven hoogedrukcentri- fugaalpompen, wordt nu het water vanuit den reinwaterkelder in het hoofdbuizennet geperst. Zoodra de inhoud van den watertoren een be paalden minimum-stand heeft bereikt, worden de pompen automatisch in werking gesteld. Daartoe bestaat er eene electrische verbinding tusschen watertoren en pompstation. Niet alleen kunnen door middel van deze verbinding de pompen automatisch in- en buiten werking worden gesteld, maar bovendien is van deze verbinding gebruik gemaakt voor het bedienen van de aanwijstoestellen in het pompstation en op het kantoor te Middelharnis, waardoor de inhoud van den watertoren te Zuidzijde op het kantoor en op het pompstation kan worden afgelezen. Verder is van de electrische verbinding ge bruik gemaakt om telefonische gemeenschap tusschen pompstation, kantoor en watertoren te bewerkstelligen. Gedurende de uren van gering waterverbruik brengen de pompen meer water in het buizen net dan door de verbruikers wordt afgenomen. Het surplus, dat niet gebruikt wordt, gaat dan naar den watertoren, totdat de maximum in houd is bereikt en de pompen langs electrisch- automatischen weg worden stilgezet. Gedurende de uren, dat er niet gepompt wordt, ontvangen de verbruikers het water uit den watertoren totdat de inhoud daarvan weder tot een bepaald peil is gedaald en de pompen weder automatisch beginnen te loopen. Behalve het pompstati n, de nafilters en de reinwaterkleder zullen nog twee woningen voor de machinsten op het terrein van het pomp station worden gebouwd. Met den bouw dezer woningen is dezer dagen een aanvang gemaakt, terwijl eveneens met het stellen van de bekistingen voor het pomp station is begonnen. De onderbouw van de vier nafilters is gereed, terwijl van twee na filters reeds met den bovenbouw is begonnen. Ook de betonwerken van den reinwaterkelder zijn gereed. De zeer diepe hevelput is na veel zorgen op de vereischte diepte gekomen. Als gevolg van de samenstelling van den bodem heeft de aannemer met het laten zakken van den hevelput veel tegenslag ondervonden, waardoor het 3i maand heeft geduurd alvorens deze put op de voorgeschreven diepte was. De watertoren, die te Zuidzijde in aanbouw is, wordt in hoofdzaak vervaardigd van ge wapend beton met eene bekleeding van bak steen. In den toren worden twee reservoirs ge plaatst, elk met een inhoud van 200 M3., waardoor het mogelijk is om, terwijl het eene reservoir nog in gebruik is, het andere schoon te maken. De bodem van de reservoirs ligt 28 Meter boven maaiveld of 29 Meter boven N.A.P., terwijl de bovenkant van het dak op rigéveèr 44 Meter boven maaiveld ligt. De' toren wordt afgedekt met een koperen koepel. De adviseur verwacht, dat het koper na ver loop van tijd groen zal oxydeeren en een sier lijk symbool van den hygienischen vooruitgang van het eiland zal blijken te zijn. De toren staat op eene paalfundeering van 260 palen, die gemiddeld 16 Meter lang zijn. Met het werk werd begin April aangevangen. Thans is de paalfundeering voltooid en worden de be kistingen voor de betonstorting gesteld. Thans rest ons nog een en ander te ver melden omtrent de voorwaarden, waarop aan stonds water door de waterleiding zal worden geleverd. Water zou, evenals gas en electriciteit, over een meter kunnen worden geleverd, in welk geval men niet meer water zou behoeven te betalen dan men verbruikt had. Nu kan echter water niet op éénzelfde lijn gesteld worden met gas en electriciteit. Deugdelijk water is eene levensbehoefte, waarmede men niet te karig mag omgaan. Zou men nu het water alleen maar over den meter verkoopen, dan zouden de minder draagkrachtige gezinnen slechts in zeer beperkte mate daarvan gebruik kunnen i maken. Vandaar, dat het water alleen maar I zal worden gemeten, indien dit wordt gebruikt ten behoeve van nering, industrie of bedrijf. Aan een fabriek, hotel, gemeentehuis, school of een veestapel zal dus alleen maar water over een meter worden afgeleverd. De gewone verbruikers krijgen het water zonder meter. Alleen behoudt het Bestuur zich het recht voor om meters te plaatsen, indien het ver moeden rijst, dat het water verkwist wordt. De tarieven, die aan de gewone verbruikers in rekening zullen worden gebracht, zijn zoo genaamde welstandstarieven, die hooger zijn naarmate het aantal kamers van de door den verbruiker bewoonde woning grooter is. Het Stichtingsbestuur was er zich van bewust, dat deze maatstaf niet in alle gevallen opgaat, maar toch billijker was dan de andere gebrui kelijke regelingen. Zooals bekend is, werden de kamers van alle aansluitbare Woningen ecnige jaren geleden geteld, op grond waarvan een tarief kon wor den opgebouwd. t Bij deze kamertelling is gebleken, dat het aantal grootere woningen niet groot is. Van de 6.293 aansluitbare woningen zijn er 816 met één kamer, 2.074 met twee kamers en 1.781 met drie kamers, zoodat drie vierde gedeelte van alle woningen in de drie laagste klassen valt daar in groote kanalcn[te worden."verzameld enNu zal voor de éénkamerwoningen een tarief dat alle woningen, waarvoor aansluiting bij af te stroomen naar een ondergrondschen kei-worden geheven van 9,per jaar, de inbedrijjsleliing der waterleiding wordt aan tier met een nuttigen inhoud van ongeveer voor de tweekamerwoningen gevraagd zonder kosten voor den verbruiker aan de hoofdbuisleiding zullen worden aan gesloten. Deze bepaling geldt voor alle wonin gen, die niet verder dan 100 Meter vanaf de hoofdbuisleiding gelegen zijn. De verbindings- ieiding tusschen hoofdbuizennet en woning zal voor die woningen dus voor rekening van de Stichting worden gelegd en wel tot één Meter binnen de woning. De plaats waar de leiding de woning binnen komt zal in overleg met den bewoner worden bepaald. Als regel zal dit zijn ter plaatse van een kelder of kelderkast. De verdere aanlegkosten binnens huis zijn voor rekening van den verbruiker, doch deze kosten behoeven niet hoog te zijn. In het eenvoudigste geval bestaan deze kosten alleen maar uit den aanleg van een paar Meter buisleiding en een kraan. Indien de put, waarin de meter of stopkraan moet worden geplaatst, volgens de Voorwaarden buitenshuis wordt aangebracht, komen de kosten daarvan voor de Stichting. Indien men nu overweegt, dat de kosten van een 10 Meter lange leiding met verbinding aan het hoofdbuizennet en meter- put 50,bedragen, van een 20 Meter lange leiding 75,en van een 30 Meter lange lei ding 100,'dan zal iedereen begrijpen, dat de bewoners in hun eigen voordeel handelen, indien zij zich onmiddellijk voor aansluiting opgeven. Immers, laten zij den termijn ver- loopen en sluiten zij eerst later aan, dan ver beuren zij de gunst van gratis aansluiting en zullen zij de volle kosten van deze aansluiting moeten betalen. In zijne in de vorige week gehouden ver gadering besloot het Stichtingsbestuur om in de een-, twee-, drie- en vier kamerwoningen die 87 van het totale aantal aansluitbare woningen uitmaken bovendien nog de binnenleiding met één tapkraan boven de plaats waar de leiding de wening binnenkomt, gratis aan te leggen. Deze gunst geldt uitsluitend voor hen, die zich onmiddellijk als waterverbruiker opgeven. Het Stichtingsbestuur is er dan ook van overtuigd, dat de geheele bevolking zich aan stonds als waterverbruiker zal opgeven. Daar toe zullen binnenkort circulaires worden ver spreid en zullen alle ingezetenen, die voor aan sluiting in aanmerking komen door deskundige beambten worden bezocht. Daarbij zullen alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Als gevolg van de huidige tijdsomstandig heden zullen de aanlegkosten van de water leiding belangrijk lager zijn dan het bedrag, waarop deze oorspronkelijk waren begroot. Verder zullen dank zij de medewerking van het Provinciaal Bestuur de voor den bouw benoodigde gelden tegen een zeer lagen rentestand worden beschikbaar gesteld. Indien nu de geheele-bevolking onmiddellijk aansluit en de exploitatie van de waterleiding dus al van den beginne af sluitend zal kunnen zijn dan is het geenszins onmogelijk, dat binnen, enkele jaren de tarieven zullen kunnen worden verlaagd. Daartoe is echter algemeene aanslui ting vanaf het eerste begin absoluut nood zakelijk. van„12,- en voor de driekamer woningen een tarief van 18, De bewoners van de éénkamerwoningen zul len dus voor achttien cent per week zooveel water kunnen gebruiken als zij noodig hebben Voor de tweekamerwoningen is dit 1,— per maand en voor de driekamerwoningen 1,50 per maand. Voor de grootere woningen zijn de tarieven vierkamerwoningen21, vijfkamerwoningen24, zeskamerwoningen30, zevenkamerwoningen36, achtkamerwoningen39, negenkamerwoningen42, tienkamerwoningen45, elf- en meerkamerwoningen 48, Wenscht men ook water te gebruiken voor baden, closets, urinoirs, dan zal men een toe slag verschuldigd zijn, die voor een kuipbad per jaar 7,20 bedraagt, voor een closet ƒ6,— en voor een urinoir ƒ5,40 .Wordt in of bij de woning een luxe auto gestald, dan betaalt men daarvoor een toeslag van 7,20 per jaar en voor een vrachtauto 3,60 per jaar. Heeft men een siertuin met eene beplante opper vlakte grooter dan 100 M2, dan is men voor de eerste 100 M2 een toeslag van ƒ3,— per jaar verschuldigd, waarvoor men den tuin met water van de waterleiding kan besproeien. Zij, die een nering of bedrijf in hunne woning uitoefenen, waarvoor weinig water wordt ge bruikt, zullen een toeslag verschuldigd zijn van twintig cent per maand. Aan logementen, koffiehuizen, slagerijen, bakkerijen, veehouderijen, tuinderijen zal al leen maar water geleverd worden over een watermeter. Bedoelde neringdoenden betalen het normale kamertarief, waarvoor zij recht hebben op eene bepaalde hoeveelheid water. Deze hoeveelheid is bijvoorbeeld voor de vier kamerwoningen per jaar 45 M3 of 4.500 emmers van 10 Liter, voor de vijfkamerwoningen 60 M3 per jaar of 6.000 emmers van 10 Liter. Overschrijdt men echter deze hoeveelheid, dan moet het oververbruik met twintig cent per M3 worden bijbetaald. Een veehouder kan dus zijn vee met leidingwater drenken, zonder dat hij daarvoor extra behoeft te betalen, mits hij wanneer hij een tarief betaalt voor een vijf kamerwoning in totaal niet meer water ver bruikt dan 60 M3 per jaar, onverschillig waar voor hij het water gebruikt heeft. Wordt de hoeveelheid van 60 M3 overschreden dan wordt voor eiken M3 twintig cent bijbetaald. Voor den watermeter is een dergelijke ver bruiker een huur verschuldigd van dertig a veertig cent per maand, welke huur echter niet in rekening wordt gebracht wanneer het waterverbruik beneden de toegestane hoeveel heid blijft. Indien bedrijven worden uitgeoefend in een niet voor woning ingericht gebouw, dan kun nen ook zulke gebouwen aan de waterleiding worden aangesloten en water betrekken tegen tarieven, waarvan de hoogte afhangt van den omvang van het waterverbruik. Onder deze, categorie vallen ook Gemeentehuizen, scholen, enz. Bedraagt het verbruik 40 M3 per jaar dan betaalt men daarvoor veertig cent per M3, welke prijs geleidelijk tot tien cent per M3 daalt bij een j aarlijksch verbruik van 8.000 M3. Bij nadere beschouwing zal men moeten toegeven, dat de druk, die de door het Bestuur vastgestelde tarieven op de bevolking van het eiland zullen leggen, gering is. Immers, drie vierde gedeelte van de bevolking zal niet meer dan ƒ9,tot 18,per jaar hebben te be talen.Daarvoor heeft men dan het mooie hef dere duinwater, ook in tijden van groote droog te en- waterschaarschte, in tijden dus, dat vroeger de regenput leeg was en men voor veel geld kleine hoeveelheden water moest aan voeren. Thans zal men alleen maar de kraan behoeven open te draaien en men heeft zoo veel helder frisch water als men hebben wil. Een regenput heeft men dus niet meer noodig, waardoor de kosten van het onderhoud komen te vervallen. Bij nieuwe woningen zal geen regenput meer behoeven te worden gebouwd, hetgeen eene besparing op de bouwkosten be- teekent. Indien men dan ook de tarieven vergelijkt met die welke bij andere groepswaterleidingen worden toegepast, dan zal blijken dat de Flak- keesche tarieven laag zijn. Dit zal echter alleen maar mogelijk zijn wanneer de geheele bevol king aan de waterleiding aansluit. Nu ligt het voor de hand, dat wanneer slechts de helft van de bevolking aansluit, de tarieven tweemaal zoo hoog zouden moeten zijn. Het valt dus te begrijpen, dat de Gemeente raden alleen maar verantwoord waren om tot den bouw der waterleiding over te gaan, wan neer zij zekerheid hadden, dat ook inderdaad de geheele bevolking aan de waterleiding zou aansluiten. Nu verwacht het Stichtings bestuur, dat zulks ook het geval zal zijn. Immers, aansluiting aan de waterleiding kan men in zekreen zin als „naastenplicht" be schouwen, omdat van „nict-aansluiting" ver hooging van de watertarieven het gevolg zou moeten zijn. Hoogcre tarieven zouden echter weder anderen afschrikken om aan de water leiding aan te sluiten, waardoor de financieele en commercieele basis, waarop de waterleiding is opgetrokken, in elkaar zou storten. Daarom hebben de Gemeenteraden zich verbonden om in dc Bouwverordening eene bepaling op te nemen, waarbij aansluiting aan dc water leiding verplichtend wordt gesteld. Het Stich tingsbestuur verwacht echter, dat ook zonder dat deze bepaling in de Bouwverordening wordt opgenomen, de ingezetenen in hun eigen belang zullen aansluiten. In verband hiermede is het Bestuur zoover gegaan als het maar eenigszins kon, door onder meer te bepalen, In den namiddag werden wij in de gelegen heid gesteld de waterwinning in de Oostduinen te Ouddorp te bezichtigen. Gezien de vele praatjes, vooral over die kanaalgraverij, die steeds de ronde deden, moeten wij concludeeren dat deze ergerlijk zijn overdreven. Het kanaal ligt er schitterend bij en van verzakkingen is geen spoor te zien. De glooiing is prachtig met gras begroeid en men zou evengoed kunnen zeggen dat het kanaal er reeds jaren ligt. Op het terrein kregen we van den Heer Parmentier een uitvoerige toelichting over de koelwaterkelders, de pomp en centrale instal laties, de waterwinning en zuivering en alles wat daarmede samenhangt. Eerst daar ter plaatse kan men beseffen wat er zooal aan installatie noodig is. De werken overtroffen ons in omvang en de wijze van uitvoering. Dan werd de terugtocht aanvaard naar Mid delharnis. Van deze plaats danken wij den Heer Par mentier voor alle inlichtingen ons verstrekt, alsmede den Voorzitter en Secretaris der Stich ting voor hun geleide en de gelegenheid ons geboden om eens nader kennis te maken met ons Flakkeesch nieuwe bedrijf, de water leiding. een flksch en gezond uitziend dier, op een naburige markt gekocht. Zjj droeg het naar huis in een mand, maar onderweg duwde het bonjjn plotseling zj]n kop naar buiten en gaf mevrouw Lefebvre een beet in den arm. Amper was men thuis of het konijn outsnapte, sprong de keukeu roua en beet achtereenvolgens mijnheer Lefebvre, den zoon en de twee dochters des huizes, den hond en de diie katten. Niemand slaagde er in aan het dolle dier te ontkomen. Met veel moeite slaagde men er eindelijk in, het konijn te pakken. Het besluitom het tijdelijk in de kippenren onder te brengen, was niet gelukkig, want tien kippen en drie eenden werden daar het slachtoffer. Do in allerijl ontboden veearts gelastte om te beginnen met het afmaken van het ge beten pluimvee en de huisdieren. De vijf men8Chen zijn naar het Pasteur-Instituut te RUsael getransporteerd, daarmenvreest.dat het konijn aan hondsdolheid leed. KEIZERLIJKE SCHATTEN IN EEN PAKHUIS. Waarde van fiO.OUO.OOO gulden. SJANGHAI, 5 Juli. De schatten van het vroegere Keizerlijke paleis te Peking zijn thans opgeslagen in een pakhuis in Sjanghai. De waarde er van wordt opruim dertig millioen gulden geschat. Het meest kostbare stuk is wel een oude encyclopaedie uit de Ching-dynastie. Het werk bestaat uit meer dan 100.000 deelen en alles, wat toen van de wetenschap be kend was, staat er in opgeschreven. Oor spronkelijk bestonden vier exemplaren van dit werk, doch twee zijn door brand ver nield en het derde bevindt zich in een museum te Moekden. Verder bestaan de schatten uit edelstee- nen, wapens en wapenrustingen, tapijten, vazen e.d. REUSACHTIGE WALVISCH VAARDEB OP DE SCHELDE. Meer dan 34 voet diepgang. De Noorsche walvischvaarder „Kosmos", een schip van 17,801 ton, hebbende een diep gang van 34.6 voet, is met een lading wal- v.schtraan te Hemiksem, bij Antwerpen aan gekomen. Het is de eerste maal dat een schip, met een zoo grooten diepgang, er in slaagde, de Schelde tot voorbij Antwerpen op te varen. VOOII DE KLAS VERMOORD. Daad van waanzinnige te Essen. ESSEN, 6 Juli. In bet voorstadje Ueber- ruhr is hedenmiddag een onderwijzeres, die voor de klas stond, vermoord. De 21-jarige schoenmakersgezel Ronig, die korten tijd geleden uit het krankzinnigengesticht ont slagen werd, drong een meisjesklasse van de katholieke volksschool binnen en stortte zich met een dolk op de 46-jarige onder wijzeres, die aan het lesgeven was. Door verscheiden steken in de borst en het hoofd werd de vrouw door den krankzinnige ge dood. De kinderen zagen hoe de moord werd gepleegd, zonder iets te kunnen doen. De dader vluchtte, maar kon kort daarop worden aangohouden. (Wolff). DOL KONIJN TEISTERT EEN GEZIN. Vijf monschen en 17 dieren gobeten. In het Noord-Pransch dorpje Annay-sous- Lens is, naar de „Daily Tolegraph" uit Atrecht verneemt, een heel gezin deerlijk gehavend door een dol konjjn. De vrouw des huizes, mevrouw Lefebvre, had het konijn, DE RECHTEN VAN DE VROUW. In den senaat zal het voorstel tot het verleenen van het kiesrecht aan vrouwen voorloopig nog niet aan de orde komen. Louis Martin, de verdediger der vrouwe lijke rechten in den senaat, heeft voorge steld dat, daar het parlement binnenkort op zomer-recès gaat, de kwestie op de agenda van de eerste zitting na het recès moet worden geplaatst. De voorzitter van den senaat heeft echter geantwoord dat de agenda van de volgende zitting thans nog niet kan worden vastge steld, zoodat er voorloopig weinig kans is dat de kwestie behandeld zal worden. Volgens de Code Napoléon hebben de ge huwde Fransche vrouwen nagenoeg in het geheel geen rechten. Zij zijn aan hun echtgenooten onvoor waardelijk gehoorzaamheid verschuldigd en kunnen niets ondernemen zonder hun toe stemming. Zij kunnen geen testament maken, geen bankrekening openen, zelfs geen examen doen of een pas aanvragen. Onder de vrouwen is evenwel een krach tige beweging ontstaan om hun middeleeuw- sche positie te verbeteren. Er is dan ook een wetsvoorstel iDgediend, om de rechten van gehuwde vrouwen uit te breiden, dat zal worden toegelicht door senator René Renault. VEILINGSBERICHT van Woensdag 5 Juli 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot f 2,40 per 100 krop. Postelein 4,80 tot 12,— per 100 k.g. Aardappelen 1,50 tot ƒ7,— per 100 k.g. Poters 1,80 tot 6,— per 100 k.g. Aardbeien 0,10 tot 0,24 per. k.g. Frambozen 0.34 tot 0,60 per k.g. Bessen (roode) 0,16 tot 0,28 per k.g. (witte) ,- per k.g. (zwarte) 0.19 tot 0.2S per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,14 tot O,'26 per k.g. Blauwe druiven 0,66 tot 0,72 per k.g. Morellen 0,19 per k.g. Perziken 6,10 tot 10,60 per 100 stuk. Boenen (groote) ƒ3,10 tot. ƒ4,60 per 100 k.g. dubb. stam 35 tot ƒ46 p. 100 k.g. z. d. ƒ40 tot ƒ46 p. 100 k.g' stamsnij 21 tot 28 per 100 k.g. stoksnü 37 tot j 46 per 100 k.g. Tomaten A 19,10 per 100 k.g. B 16,20 per 100 k.g. C 19,10 per 100 k.g. CC 18,- per 100 k.g. bonken 10,- t. 12 p. 100 k.g. Komkommers (w.) ƒ5,70 tot 8,20 per 100 kg Peen ƒ2,10 tot ƒ9,— per 100 bos. 2,- tot 9.60 per 100 k.g. Kroten 1,60 tot 2,SO per 100 bos. Kool (roode) 6,80 per 100 stuks. (savoye) 3,60 per 100 stuks. Bloemkool I 4,50 tot 13,70 per lOOstuks. II S,60 tot 10,10per lOOstuks. Sjalotten 1,60 tot 2,30 per 100 bos. Rhabarber 1,90 per 100 bos. Doperwten 0,07 tot 0,16 per k.g. Peulen 0,15 tot 0,26 per k.g. Asperges (witte) 0,21 tot 0.88 per bos. (blauwe) 0,08 tot 0,17 per bos.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3