DRINKWATERLEIDING BINNENLAND GOEREE OVERFLAKKEE. dC P°mpCn m°t0ren Grooter verteerbaarheid. By vertearbaarheUtsbepalingen met behulp van runderen bleek in den afgeloopen winter te Hoorn dat volgens Nederlandsche werk- wyze bereid kuilgras wat verteerbaarheid betreft te kunnen wejy veren met een als uitstekend bekend staande Nederlandsche houtsoort, uitgezonderd wat de eiwitachtige stof betreft, wier verteerbaarheid aanmer- keiyk by die van het genoemde hooi achter stond. By ingekuild gras, afkomstig van hetzelfde uitgangsmateriaal, maar bereid onder toevoeging van zoutzuur een wei nig suikerl was de verteerbaarheid van de zetmeelachtige stof nog iets hooger. Do eiwitachtige stof werd zelfs nogaaninerke- lijk beter verteerd, zoodat de desbetreffende verteringscoêflicienten nog vry aanzienliik hooger waren dan die van het genoemde hooi. |^lNf PRODUCTIEVE WERKEN TOT BESTRIJ DING VAN WERKLOOSHEID DOOR REGEERING ONTWORPEN. Naar wp vernemen, is onze Regeering van plan een forsche poging te doen, om tot een gedeeltelijke oplossing van het werkloos heidsvraagstuk te geraken. In beginsel is zy bereid een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen tot uitvoering van productieve werkeD, d.w.z. van werken, wier uitvoering zij economisch verantwoor delijk acbt. Dit sluit in, dat zooveel mogeiyk zal worden gebroken met alle niet-produc- tieve werkverschaffing, waardoor op het oogenblik vele millioenen, die door het departement van Blnnenlandsche Zaken worden uitgegeven, aan allerlei kleine opjec- ten zonder noemenswaardig practisch nut verloren gaan. Zijn wy wel ingelicht, dan staan op het werkverschaffingsprogram der Regeering een reeks van groote plannen, op wier uitvoe ring ons land sedert lang wacht. Daartoe zouden behooren: Inpoldering van den Noordoostelyken Zuiderzeepolder; Aanleg van tunnels onder de Maas te Rotterdam, onder het IJ te Amsterdam, en onder het Noordzeekanaal te Velzen; Verbetering van de spoorwegtoestanden rondom Rotterdam en Amsterdam; Verbetering van het vaarwater Gronin gen-de Lemmer e.d. SCHOLENBOUW PRACTISCH STOPGEZET. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. - Het practi- sche gevolg van het ontwerp-Marchant tot beperking van de L. O.-uitgaven, dat dezer dagen is ingediend, kan geen ander zijn dan dat de scholenbouw tot I Januari 1935 nagenoeg geheel wordt stopgezet. Voor de stichting van een byzondere school zal immers een dubbel zoo groot aantal leerliDgen (80 in een kleine gemeente) noodig zyn als tot nu toe; de vergunning voor den bouw van een openbare school zal niet verleend worden tenzy zoo'n school evenveel leerlingen zal tellen ais voor een bijzondere school vereiscbt wordt of tenzy een aanzienlijke bevolkingsaanwas zal plaats hebben. Het zal niet zoo licht voorkomen, dat onder de gegeven omstandigheden in een kleine gemeente een school zal kunnen worden gesticht, die al dadeiyk met 80 leerlingen begint. Geheel uitgesloten is zulks natuurïyk niet; het is echter duideiyk, dat zulks zich echter zal beperken tot enkele gevalleD, zoodat de conclusie, dat tot 1935 feiteiyk geen of nagenoeg geen nieuwe scholen zullen worden gebouwd, niet te gewaagd is. SMOKKELEN IN HET HOOGE KOREN. Drukke sluikhandel in margarine. SITTARD, 5 Juli. De smokkelary van Duitsche margarine heeft ia deze omgeving gedurende den laatsten tyd steeds grootere afmetingen aangenomen. De smokkelaars schijnen aan de Duitsche grenskantoren vol op Duitsche margarine te kunnen betrekken voor 31 cent per Kg. Dit is de pry's voor margarine welke wordt uitgevoerd en welke door Duitsche grossiers tot aan de Duitsche kantoren wordt gebracht en door de frau deurs, nadat door de Duitsche douanen de loodjes zijn verwijderd en de consenten wor den afgeteekend, in ontvangst genomen. Was nu alleen uitvoer toegestaan langs de zoo genaamde heerbanen, dan kon ook alleen invoer plaats hebben op regelmatige wyze. Den smokkelaars wordt echter van Duitsche zijde gelegenheid gegeven om van de Duit sche grenskantoren af zich met de marga rine te verwijderen in allerlei zydelingsche richtingen op het Duitsche gebied. Zoodoende wordt het overschrijden der grens mogeiyk gemaakt op elke plaats, ter wijl bovendien tengevolge van de groote hoogte van de korenvelden de fraudeurs zich als regel met veel succes hierdoor kunnen werken en hunne vracht in veilige haven kunneo brengen. In bet veld worden zooveel voorposten gebracht, dat bet voor de rijksambtenaren en votfr de grenspolitie haast onmogeiyk is om aan de waakzaamheid van deze wachters te ontkomen. Tegen de spionnen en voorposten kan niet worden opgetreden, aangezien deze zich straf feloos in de grenszone kunnen ophouden, in andere categotie van smokkelaars op brutaler wijze te werk. Deze is in smokkelwaar op en rijdt zonder zich aan eenige sommatie tot stoppen te storen met een razende vaart door. De middelen, welke de ambtenaren te baat nemen om de smok kelaars te laten stoppen, zooals spykerplank, gespannen staalkabel en bescbieting met karabynen, leveren meestal geen resultaat op. Gelukt bet eeo eukeleu keer deu auto in beslag te nemen, dan ziet men den volgenden dag de smokkelaars weer met een lachend gezicht in een anderen auto zitten. Op het oogenblik wordt bier de grensfraude van den oorlogstyd nog overtroffen. EEN STROP VOOR LEERDAM. Nieuwe watertoren, uiaar geen afnemers. LEERDAM, 5 Juli. - Eenige jaren geleden heeft de N.V. Leerdamsche Waterleidiog- My. in eigen beheer een nieuwe hoogen watertoren laten bouwen, die er op berekend is, de dorpen uit de Vytheerenlanden van drinkwater te voorzien. Men verzuimde ech ter zich eerst te vergewissen ol de gemeen tebesturen wel bereid waren van Leerdam water te betrekken. Eerst toen de toren klaar was, ging men er op uit om afnemers te zoeken. Na langdurige onderhandelingen en veel strubbelingen besloten eindeiyk vier gemeenten, n.l. Asperen, Heukelum, Kedl- chem en Arkel, om water van Leerdam te betrekken, doch tegen veel lagere tarieven dan de Leerdamscbe tarieven. De onderhandelingen met de andere dor- peD zyn op een fiasco uitgeloopen. Dezer dagen vond een vergadering plaats, onder voorzitterschap van burgemeester Slob uit Meerkerk, die werd bygewoond door den heer Van Boeyen, vertegenwoordiger van Ged. Staten, en door vertegenwoorders van twintig dorpen. In deze byeenkomst werd in principe besloten geen water te betrekken uit Leerdam, doch gezamenlijk een eigen waterle'idingbedryf te stichten en een water toren te bouwen in Meerkerk. Dit is niet alleen een teleurstelling voor de Leerdamsche Waterleiding Mij., doch een groote tegenslag voor de gemeente Leerdam, die n.l. een dividenduitkeering van minstens 6% heeft gegarandeerd gedurende dertig jaar, zonder eenige medezeggenschap te hebben bedon gen in exploitatie (alleen de burgemeester is privé financieel by deze maatacbappy ge ïnteresseerd en vervult de functie van secre taris van den Raad van Commissarissen) Een gaat tSaab uiuvuio. 't bezit van auto's, laadt aan de grens de Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente MELISSANT, op Woens dag 5 Juli, des namiddags drie uur. Voorzitter: Burgemeester Visscher. Afwezig de heer Vogelaar. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste vergade ring werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van de gemeente Stellendam dat tot vertegenwoordiger in de Stichting Drinkwater leiding is benoemd in de vacature Jansen, de Heer P. Roon. Van het Ministerie van Binnenlandsche Za ken bericht dat het Exploitatie-tekort op de gemeentewoningen over *32 bedraagt ƒ534,16 en van het Ministerie van Finantiën dat het Rijk voor wat den materialenprijs betreft het Rijk zal bijdragen voor een bedrag van 400,62 Procesverbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van 1.070,66, overeenkomstig boeken en bescheiden. Bericht van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten, inzake goedkeuring. Een missive van Ged. Staten inzake de be zoldiging van ambtenaren van den Burger lijken Stand. Een verzoek van Van Dijk om de vergade ringen voortaan met dankzegging te sluiten. B. en W. stelden voor hierop niet in te gaan. De VOORZITTER deelde mede dat een verzoek gericht is tot B. en W., om met een voorstel dienaangaande ter tafel te komen. Daarin wil echter de meerderheid van B. en W. niet treden. VAN DIJK vroeg waarom B. en W. geen voorstel in dien geest aan den Raad wilde doen. VOORZITTER deelde mede dat de meer derheid dit niet wenschte, gezien de samen stelling van den tegenwoordigen raad. VAN DIJK meende dat men den bestuurder van het.Heelal een geheele plaats moest geven in den raad en geen halve, door alleen met gebed te openen. Spreker meende dat, afgezien van de politieke richting, allen schepselen zijn, die den Heere hebben te vreezen, te eeren en te dienen. VAN DEN BOSCH zeide, dat hij er mee accoord kon gaan, als er steeds reden tot dank bestond na afloop. Spreker meende dat de discussies dikwijls van dien aard zijn dat een sfeer, om in gezamenlijk gebed te gaan, niet aanwezig is. VOORZITTER zeide dat het hem bevreemd de, dat eerst nu met een dergelijk voorstel ter tafel gekomen wordt. Ik ben nu zoowat 7 jaar hier en voorheen was de Raad samen gesteld uit alle rechtsche partijen en toen heeft men er blijkbaar geen behoefte aan gehad, waarom zullen wij er dan nu mee beginnen, als die samenstelling is komen te vervallen. Spreker had gevreesd dat hierover een vrij uitvoerige discussie zou ontstaan, doch is het echter met van den Bosch eens dat de sfeer menigmaal ontbreekt tegenwoordig om aan het verlangen van Van Dijk tegemoet te ko men. Ik begrijp ook niet, gezien dat de fractie van Van Dijk toch ook de vorige maal reeds in deu Raad was vertegenwoordigd, dat die er toen niet mee is gekomen. VAN DIJK zeide dat hij er in zijn vorigen zittingstijd reeds gaarne mee ter tafel was gekomen, docli daartoe toen geen vrijmoedig heid heeft gehad. Wanneer er echter wat scherpe woorden vallen in de discussies, dan is dat toch steeds een motief daarvoor ver zoening te vragen, ik ben zelf meermalen een aanleiding tot die discussies en daarom dringt ook de plicht van met dankgebed te sluiten te meer in me op. VOORZITTER meende dat ieder voor zicli dit maar doen moet en dat hij persoonlijk voor tiet voorstel niets voelt. Daarna kwam liet voorstel van Dijk in stemming. Tegen stemden de heeren van Nieu- wenhuijze, van 't Hof en Tol. De stemmen staakten, zoodat dit punt andermaal op de agenda zal verschijnen. Vastgesteld werd de rekening van de Gezond lieidscommissie over 1932, welke sloot met een voordeelig saldo van 102,70. VAN DEN BOSCH vroeg of het reeds be kend was dat de Gezondheidscommissie werd opgeheven. VOORZITTER deelde mede, dat er wel Gezondheidscommissies zullen worden opge heven, doch het is niet bekend welke. Daarna werd ook vastgesteld de begrooting der Gezondheidscommissie voor 1934, waarop voor deze gemeente een bijdrage was uit getrokken van 50,98. Vastgesteld werd zonder eenige discussie de begrooting van de N. V. Electriciteits-Maatij Goeree en Overflakkee voor het jaar 1934. Het daarop volgende punt van de agenda: verzoeken tot vergoeding voor het bezoeken van de U.L.O. school, werd aangehouden, om in besloten zitting eerst te worden behandeld. Het voorschot aan de Bijzondere school over 1933 werd vastgesteld op f 900, B. en W. stelden voor de 8 woningen weder om aan de tegenwoordige huurders te ver huren voor 124,80 per jaar, onder voor waarde dat zonder vergunning van B. en W. geen varkens, honden en kippen nabij die wo ningen mogen worden gehouden. Alzoo werd besloten. Besloten werd de huur voor het staan van een benzinepomp voor 5 jaar te verlengen tegen een huurprijs van 1,per jaar. Benoeming Lid der Plaatselijke School commissie. VOORZITTER deelde mede dat voorzien moest worden in een periodieke vacature. De aanbeveling luidde: 1. H. van Seters, 2. A. J. Baart. Met 5 stemmen werd den heer H. van Seters herkozen. Tot leden van de commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1932 en gemeente- begrooting dienst 1934 werden aangewezen door den voorzitter de heeren Vogelaar, van Dijk en van den Bosch. VAN DEN BOSCH zeide die benoeming wel aan te willen nemen, mits hij er niet, zooals den laatsten keer, voor vischje bijzat. Ik zat te ver van de voorlichtingsman, om iets met aan dacht te kunnen volgen en als ik dan de stuk ken in handen kreeg was die zaak al afge loopen. VAN DIJK: Dan kun jij, van den Bosch, dit jaar wel vooraan zitten. Je snapt er toch niet veel van. Daarna werd, in verband met de benoeming van Dr. Huysman als Gemeentearts te Her- kingen, besloten den pensioengrondslag te brengen op 1060,Dit op verzoek van den Pensioenraad. Daar verder niemand meer het woord ver langde, sloot de voorzitter de vergadering. Donderdag is door het Bouwbureau van de i Drinkwaterleiding alhier een excursie georga niseerd voor de Pers. Ook wij hadden het genoegen hieraan deel te nemen, teneinde onze lezers eens nader op de hoogte te brengen van den stand van zaken. Onder leiding van den Hoofdopzichter, den heer Parmentier vertrokken wij Donderdag morgen vanaf het kantoor aan de Hoflaan, eerst naar Middelharnis om meerdere collega's van de dagbladpers van de boot te halen. Na een vluchtige kennismaking aan ons havenhoofd werd terug gereden naar Hotei Meijer, waar de voorzitter der Stichting, onze Burgemeester den Hollander allen welkom heette. De Secretaris, Burgemeester Nieborg van Stad aan 't Haringvliet, behoorde dezen dag ook tot het gezelschap, en nam voor den voorzitter de honneurs waar, wanneer deze ons moest verlaten. Dan werd direct de tocht door Flakkee's landouwen aanvaard en werden wij gebracht naar het eerste persstation, den Bommel, en vervolgens naar den bouw van den watertoren te Zuidzijde, gemeente den Bommel. Voor détails verwijzen wij onze lezers naar het onderstaande perscommuniqè, dat ons verstrekt werd en dat veel uitvoeriger en technisch beter verzorgd is dan wij zouden kunnen. Immers de menschen die in het werk zitten, kunnen ons dat allemaal heel aardig en zoo duidelijk en volledig vertellen, doch voor wat de technische omschrijving betreft, daarvoor zijn wij veel te weinig daarmede vertrouwd. Ouitschland telt ruim 65 millioen zielen. Twee millioen vrouwen meer dan mannen. BERLIJN, 4 Juli. De bevolking van het Duitsche rijk telde volgens het rijksbureau voor statistiek per 16 Juni 65 3 millioen zielen (het Saargebied niet medegerekend) en te zamen met de ruim 830 000 inwoners van het Saargebied in het geheel 66.1 mil lioen zielen. Dit aantal is 1.7 millioen be neden dat van het aantal inwoners van het Duitsche ryk van voor den oorlog, hetwelk 67.8 bedroeg. Tegenover de telling van 16 Juni 1925 is de bevolking van het Duitsche ryk (zonder het Saargebied) met 2,7 millioen of 4 4 toegenomen. Van de totale bevolking zyn 31 7 millioen van het manneiyk geslacht, terwyi 33.6 mil lioen tot het vrouwelyke geslacht behooren. Wat het absolute bevolkingscyter aangaat is Duitschland na RuslaDd bet volkrijkste land van Europa. Speculatie op den nood dor Thiiringscbe boeren. Scherpe waarschuwing aan de verkoopers WEIMAR, 5 Juli. In Thüringen valt op het oogenblik te constateeren, dat sommige veehandelaren en slagers geen vee koopen, omdat zy verwachten, dat de boeren, die door stormweer, schade hebben geleden, ge dwongen zullen z(jn, hun vee van de hand te doen. De Thüringsche minister-presi dent en minister van Economische Zaken, Marschler, heeft een scherpe verklaring tegen deze handelwyze gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd: Wie den noodtoestand der boeren, waarin z(j door bet onweer, dus zonder hun eigen schuld, geraakt zyn, uitbuit, is een schadelijk lid van de samenleving. Tegen zulke per sonen zal ten scherpste worden opgetreden. Z(j zullen in concentratie-kampen gelegen heid krygen om door lichameiyken arbeid aan den lijve te voelen, hoe zwaar het werk van een boer id en hoeveel zweet het kost om zich in deze crisis op de been te houden. De polltie-autoriteiten hebben hiertoe de noodige instructies ontvangen. Daar de bouw der Drinkwaterleiding thans zoover gevorderd is, dat binnenkort in den Westelijken sector tot het leggen van de dienst leidingen zal kunnen worden overgegaan, heeft het Bestuur der Stichting gemeend ons in de gelegenheid te moeten stellen om onder leiding van den Hoofdopzichter, den Heer S. G. Par mentier, een bezoek te brengen aan de water- winplaats, de persterreinen en aan den in aan bouw zijnden watertoren. Veel eerder had dit bezoek niet kunnen plaats vinden, omdat er thans eerst teekening in het werk begint te komen. Het werk werd ingezet met het leggen van het hoofdbuizennet. Daartoe werd het eiland verdeeld in twee sectoren, een Westelijken en een Oostelijken sector. In den Westelijken sector zijn gelegen da Gemeenten Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Middelharnis en Sommelsdijk en in den Oostelijken sector de Gemeenten Herkin gen, Oude-Tonge, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat. Teneinde de uitvoering van het werk met het oog op het renteverlies tijdens den bouw tijd zooveel mogelijk te bespoedigen, werd het leggen van het buizennet aan twee verschillen de aannemers gegund. Helaas was niet te voorzien, dat er nog vele moeilijkheden zouden moeten worden over wonnen, alvorens de buizen konden worden gelegd. Hoewei Provincie, Polders en Waterschap pen de toestemming tot het leggen van buizen grif verleenden zij het dan ook voor wat de Provincie betreft met eenige tracé-verande ringen daar bleken verschillende Heerlijk heden niet bereid om zulks te doen zonder daarvoor eene aanmerkelijke vergoeding te ontvangen. Na ingewonnen juridisch advies, waaruit bleek, dat de eigendomsrechten van verschil lende Heerlijkheden zeer zwak gefundeerd waren, werd om oponthoud te voorkomen getracht langs minnelijken weg tot overeen stemming te komen, hetgeen na eenig overleg gelukte tot op ééne Heerlijkheid na. Ten aanzien van deze Heerlijkheid moesten dus andere maatregelen worden genomen, die daarop neerkwamen, dat aari den Minister van Waterstaat om toepassing van de Wet op de Opheffing van Privaatrechtelijke Belemme ringen werd verzocht, nadat eerst de vereischte Koninklijke Erkenning van het Openbaar Be lang van de voor de waterleiding uit te voeren werken was aangevraagd en verkregen. Alle door de Wet voorgeschreven handelin gen zijn inmiddels verricht, zoodat verwacht mag worden, dat ook binnenkort tot het leg gen der buizen in de wegen van deze weiger achtige Heerlijkheid zal kunnen worden over gegaan. Uiteraard heeft het leggen van het buizen net daardoor eenige vertraging ondervonden. Door de Directie is er echter steeds naar ge streefd het werk zoodanig te regelen, dat de aannemers ononderbroken aan den gang kon den blijven, al was het dan ook niet in dat tempo, dat de Directie gaarne gezien had. Enorme partijen buizen, hulpstukken, af sluiters en brandkranen moesten op het eiland worden aangevoerd. Daartoe waren twee aan- voerhavens gekozen, die elk ongeveer in het hart van een sector lagen en wel Dirksland voo'r den Westelijken sector en Den Bommel voor den Oostelijken sector. Het gewicht van de hiervoorgenoemde mate rialen bedroeg ngevcer 4.850.000 K.G. Na aankomst in de haven werden de schepen gelost en de materialen opgeslagen cn ge registreerd. Daartoe werd op elk opslagterrcin een opzichter gestationneerd. Alvorens de buizen naar de plaatsen, waar zij gelegd moesten worden, konden worden uit gereden, moesten deze, evenals de hulpstuk ken, afsluiters en brandkranen, worden ge keurd en op een druk van 20 respectievelijk 12 Atm. worden beproefd. Eerst nadat de materialen aan deze proef hadden voldaan, mochten zij worden afge voerd. De buizen, die voor 60 uit het Saargebied, voor 25 uit Frankrijk en voor 15 uit België komen, waren reeds vóór de verzending op de fabriek beproefd, maar dit neemt niet weg, dat zij op hare vrij ingewikkelde reis van de gieterij naar het eiland, zouden kunnen zijn beschadigd. Wanneer het buizennet gereed is worden de buizen ten derden male beproefd, door het ge heele buizennet of gedeelten daarvan onder een waterdruk van 100 M. te brengen. Beschadigingen bij het transport van het materiaal van de opslagplaatsen naar het werk ontstaan, worden daardoor nog tijdig ontdekt, zoodat zij kunnen worden verholpen alvorens de waterleiding in bedrijf wordt genomen. De afsluiters, die dienen om bij herstellingen verschillende gedeelten van het buizennet te kunnen afsluiten en de brand- en spuikranen werden hier te lande vervaardigd. De plaatsen waar brandkranen moesten worden aange bracht werden door de verschillende Gemeen ten opgegeven. Na inbedrijfstelling van de waterleiding zal het met behulp van de bestaande motorbrand spuiten mogelijk zijn een brand op afdoende wijze te bestrijden, terwijl zoolang de motor brandspuit nog niet op het terrein van den brand aanwezig is deze met behulp van een op de waterleiding aangesloten straalpijp zal kunnen worden aangetast. Daar de moeilijkheden, die ten aanzien van het leggen van het buizennet met de Heerlijk heden waren ontstaan, het eerste in den Weste lijken sector waren opgelost, is het hoofd buizennet in dien sector met uitzondering van de kommen van Middelharnis en Sommels dijk thans nagenoeg gereed, zoodat in dien sector binnenkort met het schoonspuien van het buizennet zal kunnen worden begonnen. Teneinde het daarvoor benoodigde water te kunnen verkrijgen, zal een pompaggregaat op de waterwinplaats worden opgesteld, dat zoo lang water door het buizennet zal stuwen, tot dat dit het buizennet volkomen helder verlaat. Dit water zal dan echter nog niet voor de con sumptie geschikt zijn, aangezien het nog niet gezuiverd kon worden, doordat de filterwerken op het pompstation nog in aanbouw zijn. Is het buizennet eenmaal schoon gespuid en dicht bevonden, dan kan tot het leggen van de verbindingsleidingen naar de woningen wor den overgegaan. In den loop van de maand Augustus zal daarmede kunnen worden be gonnen, terwijl naar verwachting op 1 Decem ber water in den Westelijken sector en een groot gedeelte van den Oostelijken sector zal kunnen worden geleverd. Met de werken op de waterwinplaats werd in den loop van de maand Augustus van het vorige jaar een aanvang gemaakt. Zooals bekend mag worden geacht, omvat de waterwinplaats op het oogenblik nog alleen maar de Oostduinen, terwijl daarvoor metter tijd ook de Middelduinen zuilen moeten worden aangekocht. Jammer is het, dat met de eigenaren van de Middelduinen geen overeenstemming over de aankoopsom kon worden verkregen, zoodat er thans niet anders op zal zitten, dan om op ont eigening van deze duinen aan te sturen. Beide duingebieden zijn gelegen in de Gemeente Oud dorp. Bij eene duinwaterleiding als de onder havige, is men öf aangewezen op bovenduin- water óf op diepduinwater dan wel op eene combinatie van beide soorten duinwater. Bovenduinwafer ontstaat uit den neerslag, afkomstig van regen en sneeuw. Voor een ge deelte verdampt de regen, maar een belang rijker gedeelte dringt in den bodem. De Oost duinen verheffen zich gemiddeld van 4 M. tot 7 M. boven Nieuw Amsterdamsch Peil. Daar zich ongeveer ter hoogte van N.A.P. een klei- lag ter dikte van ongeveer 1,50 M. bevindt, die een grooten weerstand biedt, kan slechts eene kleine waterhoeveelheid door deze klei laag heendringen, zoodat bij oververzadiging van het duinterrein het wateroverschot eencr- zijds naar de zee en anderzijds naar de polders afvloeit. Het water, dat door de kleilaag heen dringt, blijft grootendeels voor het nageslacht bewaard, terwijl het water, dat zeewaarts en landwaarts afstroomt, voor de gemeenschap verloten gaat. Uit het vorenstaande valt af te leiden, dat zich in den loop der eeuwen in liet duingebied onder de kleilaag een soort van zoetwater reservoir moet hebben gevormd, dat aan dc zijkanten en aan den onderkant door zout water wordt omgeven. Is liet duingebied breed, zooals het kust gebied tussclien Alkmaar en 's-Gravenhage, dan is de inhoud van het zoetwaterreservoir zoo groot, dat de behoefte aan water grooten deels uit liet diepgroiidwaterreservoir kan wor den gedekt. Er zijn duingebieden, waar het zoetwater- bekken eene diepte van meer dan 100 Meter heeft. De grootste diepte van het zoetwater reservoir in dc Ouddorpsclie duinen bedraagt ongeveer 45 Meter. Dc adviseur schatte dc inhoud van liet zoct- waterreservoir in den kop van Goeree op 129.000.000 M3, al ligt het voor de hand, dat liet practisch onmogelijk zal zijn om deze hoe veelheid op te pompen. Wanneer groote hoeveelheden zoet water uit het diepgrondwaterreservoir zouden wor den weggepompt, dan zou het zoute water op den duur opdringen, waardoor het zoetwater i reservoir zou verzouten. In verband daarmede was liet raadzaam om te trachten het bovenduinwater, dat anders zee- eri landinwaarts verloren ging, ten be waren Va" C'C ^r' uk wat er voorzie ii i ng te be- Daartoe werd in de lengterichting van het duingebied een kanaal ter lengte van 1.100 Al geprojecteerd. Dit kanaal heeft aan den bovenkant eene breedte van ongeveer 24 Meter en aan den onderkant van ongeveer 0,5 Meter. Bij den tegenwoordigen bovengrondwaterstand staat er ongeveer 4 M. water in het kanaal, zoodat wanneer het geheele kanaal gereed is, de water voorraad daarin ongeveer 37.500 M3 zal be dragen. De pompen in het pompstation zullen het water aanstonds uit dit kanaal op de filters pompen, als gevolg waarvan de waterspiegel langzaam zal dalen. Daalt de waterspiegel dan zal het kanaal eene draineerende werking op net omliggende duingebied uitoefenen, welke werking tot op zekere hoogte grooter zal wor den naarmate de waterspiegel in het kanaal daalt. Het bovenduingebied zou op deze wijze op den duur volkomen worden gedraineerd, in dien het niet door regenval en sneeuw steeds opnieuw werd verzadigd. Waar de nuttige neerslag in het eerste twintigjarig tijdvak grooter zal zijn dan het waterverbruik en er bovendien op het oogenblik eene enorme water- reserve in de duinen aanwezig is, zal het vele jaren duren, alvorens tot uitbreiding van het kanaal zal moeten worden overgegaan. Nu kan het voorkomen, dat na verloop van Jare" bli langdurige en groote droogte en nadat de thans aanwezige waterreserve zal zijn uit geput, het kanaal leeg raakt. Om ook onder deze omstandigheden in eene ongestoorde water distributie te kunnen voorzien, zal een beroep gedaan moeten worden op het diepgrondwater Dit diepgrondwater ligt, zooals uit het vorenstaande is gebleken, onder de kleilaag opgesloten. Om nu bij dit diepgrondwater te kunnen komen, zijn op zeventien plaatsen openingen in de kleilaag gemaakt, waarin put- buizen zijn gesteld met filters van 9 Meter lang. Ontstaat er nu aanstonds een tijdelijk tekort aan bovengrondwater, dan kan het ontbreken de door middel van een bijzonder soort pompen uit het diepgrondwaterreservoir worden opge pompt Blijkt, dat het op den duur nood zakelijk zal worden om vaak en langdurig diepgrondwater op te pompen, dan zal tot ï,,n?'ng van het kanaal in het gebied van de Middelduinen moeten worden overgegaan. Tussehen het diepduinwater en het hoven- duinwater bestaat eenig kwaliteitsverschil Onder meer bevat het diepduinwater meer ijzer dan het bovenduinwater. Daarentegen is bet diepduinwater steriel, wat niet gezegd kan worden van het bovenduinwater. Immers het bovenduinwater staat bloot aan verontreini ging- Indien de waterleiding uitsluitend op diep grondwater was aangewezen, dan zou dit water, aangezien het steriel is, niet met be hulp van langzaam werkende filters behoeven te worden gefiltreerd. Waar echter in het onderhavige geval bijna uitsluitend gebruik zal worden gemaakt van het uit het kanaal afkomstige bovenduinwater en ook de diepgrondwaterputten, wanneer daaruit wordt opgepompt, in het kanaal zullen uitstorten moet het water, alvorens dit voor de consumptie geschikt is, niet alleen ont- ijzerd maar bovendien bacteriologisch gezui verd worden. De ontijzering geschiedt door het water in zeer dunne stralen boven groote met grind ge vulde bakken te versproeien, waarna het ijzer in verbinding met de in de lucht aanwezige zuurstof oxydeert en neerslaat. Ten deele wordt dit ijzer opgevangen in het grind, terwijl het verder grootendeels in de bezinkkelders bezinkt. Het water wordt door middel van lagedruk- centnfugaalpompen op de sproeibakken ge pompt. 6 Dit geschiedt niet rechtstreeks vanuit het kanaal, doch vanuit een 9 Meter diepen hevel- put, waarin de hevelleiding uitmondt, die de verbinding tussehen het kanaal en den hevel- put vormt. Wordt nu op den hevelput ge pompt, dan daalt daarin de waterspiegel "als gevolg waarvan het water uit het kanaal uit eigen kracht in den put kan overhevelen. De lagedruk-centrifugaalpompeti zullen als regel door een ruwoliemotor worden gedreven. Indien er buiten den normalen werktijd moet worden gepompt, moet zulks automatisch kun nen geschieden, zoodat in liet pompstation ook aoor elektromotoren aangedreven pompen zul len worden ojigesteld, die automatisch in wer king komen, zoodra de inhoud van de kelders gedaald IsSPr0eibakkCn t0t een bcPaald Peil De sproeibakken worden aangebracht in het In dit gebouw, het eigenlijke pompstation dienIweVtrekkénatS V°°r kant°°r a"dcrc in ^70lgen thans den '"op van het water het n! POI71Pstat,on verder, dan zien wij dat z in pompstationgebouw ontijzerd te nati'it t, ?cn verI,ane: op de zoogenaamde pront k°,"^ Dcze ,,afilt"s bestaan uit vier en dien Tm't k?kkcn' elk va» 1X 12 Al. zand en fil^rgrintfworden'getmld '"Ct "a^i)f"nb^eK0Ï.Mge7efeurS snelheid, die bovendien nog door filterr'egula- teurs wordt geregeld, zakt het wate door de eventueeHn het' de bacteriën die eventueel in het water voorhanden mochten hehhe! 6 worden. Na dc filtervulling te hebben gepasseerd, vloeit het water in onder deze vulling aangebrachte kanaaltjes om van

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2