:N e korstr SPORTNIEUWS Burgerlijke Stand im f20g r na S< fini< Jdde Ipin 130( S( btec I vei on te itsei de nie emi ing ball gellj ildel in, ide sho hten Brie »o ÏSTEI Da; 1 |R1 Verki ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 5 JULI 1933. BI Bil |P( in 3 Btl Is SU Iaa ng Ja au v Jet )os leu ia iur»Ka hij Iooze at ;en, bri ïadden verdac, K., 46 eerd, wei uinderja jaar e STEEKPENNINGEN AINGENOMEN! Technisch ambtenaar der l'.T.T. aunge- houdon. Het Staatsbedrijf ernstig benadeeld, MAASTRICHT, 1 Juli. Op laat van de recherche uit Den Haag is ulhiei gearres teerd de technisch ambtenaar der P. T. T., J. v. S. te Maastricht, tevens secretaris eener bouwvereentging. Te Hendrik Ido Ambacht werd eenigeu tyd geleden door een belasting ambtenaar in de boeken van een aannemer een post steekpenningen gevonden, welke volgens de verklaring van den aaunemer voor een door hem te Sittard uitgevoerd werk b(j wyze van provisie aan v. S. waren verstrekt. Nader wordt uit Den Haag gemeldt: Onlangs werd hier ter stede een ambte naar van den dienst der P. T. T. gearresteerd en later in het Huis van Bewaring inge sloten, die zich aan frauduleuze handelingen had schuldig gemaakt. Naar wij vernemen, heeft het verder onderzoek in ieze zaak aan het licht gebracht, dat meer ambtenaren van den P. T. T.-dienst strafbare handelin gen zouden hebben gepleegd en wel schijnt het speciaal den technischen dienst te betref fen. De daarop gevolgde arrestatie van ambte naar S. te Maastricht houdt eveneens ver band met deze affaire, terwijl, naar ons ter oore kwam, het niet onwaarschijnlijk is dat meer arrestaties zullen volgen.In hoofdzaak zouden de gepleegde frauduleuze handelin gen bestaan in het aannemen van belang rijke bedragen aan steekpenningen van aan nemers eu leveranciers van den technischen dienst, welke hierdoor op straibare wyze zouden zyn bevoordeeld en waardoor het staatsbedrijf van de P. T. T. ernstig is be nadeeld. De politie behaudelt deze zaak met de grootste geheimzinnigheid en weigert alle inlichtingen. Inmiddels heeft zich te Maastricht een comité gevormd uit de burgerij, waarineen bekend advocaat te dezer stede zitting heeft, met het doel de invrijheidstelling van den ambtenaar v. S., die vader van negen kin deren is, te bevorderen. Eenige tienduizenden gulden. Officieel wordt door den Persdienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. het volgende en kwam terecht in het water van de Derde Kostverlorenkade. De vader sprong zijn zoon j in zijn wanhoop 11a en heeft dit met zijn leven moeten boeten. .- De jongen kon door handreiking van om- I standers op liet droge worden gebracht, even als zijn vader, aan wien de knaap zich iiad vastgeklemd. Het bleek echter, dat de man bewusteloos was. Gcruimen tijd is dour per soneel van den Geneeskundigen Dienst ge tracht de levensgeesten van hot slachtoffer op te wekken, evenwel zonder succes. Het lijk is naar liet Wilhelminagasthuis vervoerd. Het is gebleken dat aan aannemers van door den P. T. T.-dienst uit te veeren werk zaamheden door ambtenaren van den P. T.T.- dienst, tegen belooning, inlichtingen waar toe deze niet bevoegd waren,zijn verstrekt. Op deze wijze werd bet z.g. opzetten op de aanneemsommen, iets wat overigens bij aan bestedingen veelal pleegt voor te komen, in de hand gewerkt. Het onderzoek is nog in gang, doch heeft reeds uitgewezen dat dergelijke toestanden voorkwamen te Den Haag en Maastricht. Het bedrag van de door de malversaties plegende ambtenaren ont vangen steekpenningen staat nog niet vast; het is evenwel waarschijnlijk dat die niet meer dan eenige tienduizenden guldens zul len beloopen. Ambtenaren van het hoofdbestuur der P.T.T. z(jn bij deze aangelegenheid niet be trokken. Integendeel is het initiatief, dat tot het onderzoek geleid heeft, rechtsstreeks uitgegaan van genoemd hoofdbestuur, met name van de directie van den technischen dienst, die de zaak in handen van de politie heeft gegeven en het verder onderzoek in samenwerking met deze voortzet. SPORTVUEGTU1G IN BRAND. De bestuurder kon nog tijdig landen. De heer H. Stoll, de bekende Groningsche sportvlieger, die met zijn toestel, de P.H.A.i.G. van Schiphol op weg was naar een landbouw tentoonstelling te Warfum, heeft onder Wie- ringerwaard op een bouwland een noodlanding gemaakt, omdat zijn toestel in de lucht in brand was gevlogen. De heer Stoll zag kans liet vliegtuig tijdig te verlaten. Het toestel is geheel verbrand. De heer Stoll werd slechts licht gewond. Ds. KERSTEN RIJDT IN DE SLOOT. Vrijdagmiddag heeft Ds. Kersten, het Twee de Kamerlid uit Rotterdam, een auto-ongeluk gekregen te Benningbroek nabij Hoorn. Ds. Kersten bestuurde zelf een groote auto, waarin hij met familie uit Duitschland een tocht zou maken over den afsluitdijk. Nabij de voor malige tramoverweg maakt de straatweg een gevaarlijke dubbele bocht, waar eerder veel ongelukken zijn gebeurd. Reeds in de eerste bocht maakte de wagen zulk een zwenking dat de bestuurder de tweede bocht niet meer kon nemen en via een boom die geraakt werd in de breede wegsloot terecht kwam. Een auto mobilist uit Hoorn, die juist passeerde, ver leende hulp en wist het gezelschap, Ds. Ker sten, 4 dames, een heer en nog een jongetje te redden. Ailen hadden kwetsuren opgeloopen, maar niet van ernstigen aard. Ten huize van Dr. de Vries te Benningbroek werd men ver- j bonden en na daar eenigen tijd vertoefd te hebben aanvaardde het gezelschap met 2 auto's van de garage Vos den terugtocht naar Rotter dam. De auto is later zwaar beschadigd op het droge gehaald. JSMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN. De opvarenden gearresteerd. Uit Domburg wordt gemeld: De douaneboot „Albatros" heeft Zondag het motorschip „Eerste Zorg", schipper Wessel- man, aangehouden. Het schip, dat geladen bleek te zijn met twintig ton suiker en ca. 250 kisten spiritus, welke frauduleus werden inge voerd, bevond zich nabij Domburg. De be manning bestond uit Lassen, te Amsterdam, G. Erasmus te Breskens en den schipper Wesselman. Het schip werd in beslag genomen en de personen werden gearresteerd. De smok kelwaar is door de „Eerste Zorg" overgenomen van een onbekend gebleven schip. Het in beslag genomen vaartuig is naar Hansweert gebracht. De gearresteerden zullen naar Zierikzee wor den overgebracht. De lading vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 20.000, derlandsch Fabrikaat" een intensieve actie gaan voeren tegen misbruik van de aanduiding „Nederlandse!! Fabrikaat". Het Hoofdbestuur zal een commissie van bijstand instellen, aan welke men gevallen van dergelijk misbruik met bewijsstukken kan toezenden. Deze com missie onderzoekt het ingekomen materiaal 1 ten einde het hoofdbestuur in staat te stellen met klem van redenen bij de regeering aan te dringen op het nemen van afdoende bescher mingsmaatregelen. In liet najaar zal de vereeniging een buiten gewone algemeene vergadering over deze aan gelegenheid houden. VOETBAL. Flaklree 2 beloofde zichzelf betering na de debacie van don vorigen keer, en Maas 3 ondervond dat dit geen ijdei voornemen was. Na een aardig partijtje gingen de gasten met een 7—2 nederlaag naar hun stad terug. BOTER VOOR EIGEN GEBRUIK EEN POND PER HOOFD. „Insteken" van ongemerkte boter niet meer veroorloofd. Door de Crisis-Zuivel-Centrale is vroeger be paald, dat aan producenten van boter is toege staan om een geringe hoeveelheid boter, welke voor het eigen gezin van den producent be stemd is, niet van de voorgeschreven merken te voorzien. Deze hoeveelheid werd vastgesteld op J Kg. per hoofd van het gezin, per week. Deze bepaling moet zoo worden opgevat, dat de hoeveelheid van deze voor eigen gebruik be stemde boter, welke bij een producent in het geheel aanwezig mag zijn, niet meer mag be dragen dan de genoemde J Kg. per hoofd van het gezin. Iemand met eën gezin van b.v. 8 personen mag dus nooit meer ongemerkte boter in voorraad hebben dan maximum 8 x J 4 Kg. Het zzogenaamde insteken van boter voor den geheelen winter is dus niet meer geoorloofd, tenzij men deze boter van een merk voorziet. INTERNATIONALE BENDELEDEN AANGEHOUDEN. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. De Haagsche politie was reeds wekenlang met de achtervol ging van de valsche munters, van wie er thans twee gearresteerd zijn, bezig. Men was er deze week achter gekomen, dat in een hotel hier ter stede de twee nu aangehoudenen zou den trachten een aantal valsche Engelsche Banknoten van 10.van de hand te doen aan handlangers. Toen de politie er Vrijdag een inval deed, werden in het bezit van de beide valsche mun ters nog 500 biljetten van 10.aangetroffen welke opvielen door de wijze waarop zij waren nagemaakt. Slechts door deskundigen was het te zien, dat men hier met nagemaakte biljetten te doen had, zoo volkomen geleken zij op de echte. Bij de arrestatie werd ook medewerking verleend door een vertegenwoordiger van Scot land Yard uit Londen. De beide daders van on geveer 40 jarigen leeftijd zijn thans aan het hoofdbureau van politie aan het Alexander- plein ingesloten. De Rus woonde in Berlijn en maakte deel uit van een internationale, misdadigersbende. De Nederlander was evenmin een onbekende in de kringen van valsche munters. Enkele biljetten van 10.hebben zij reeds weten uit te geven. Deze biljetten konden nog niet achterhaald worden. Men verwacht, dat nog meer arresta ties zullen volgen. ZWEMMEN. DE BUIT IN POTTEN BEGRAVEN. Hoe Van As het geld verstopte. BERGEN OP ZOOM, 1 Juli. - Hedenmor gen te ongeveer aebt uur werd het onderzoek in de bosscben van Kuiper voortgezet naar het resteerende bedrag dat vermoedelijk aldaar door Van As verborgen z5u zfln. Reeds gisteravond werd in een pot een bedrag gevonden van ruim 10.000. Op aanwijzing van den dader werd hedenmorgen een aan vang gemaakt met de nasporingen naar de tweede plaats in het bosch. De werkzaam heden vonden plaats onder leidiDg van de commissarissen van politie v. d. Laan uit Zaandam en L. H. Hoeve alhier, terwijl eveneens de inspecteur van politie Girard uit Zaandam en de volontair-inspectéur van politie Andriessen alhier op het terrein van de nasporingen aanwezig waren. Tevens had men zich de medewerking verzekerd van verschillende leden van de gemeente-politie van deze stad. Na vier uur arbeid slaagde men er in een tweeden pot uit te graven. Hierin werd een bedrag, bestaande uit Hollandscb en Belgisch geld. aangetroffen van nagenoeg van ƒ5000,-. De rechercheur v. d. Schaaf ontdekte dezen tweeden pot. Oogenblikkeitjk na de vondst van de tweede plaats begaf men zich naar het terrein, waar de derde pot begraven zou zijn. De nasporin gen daar z(jn in vollen gang. OM ZIJN ZOON TE REDDEN. Tragisch verdrinkingsongeval. Een zeer ernstig ongeval, dat het leven heeft gekost van een 48-jarigen man, is Zon- dagmiddag te kwart voor zes geschied op den Baarsjeswcg, tegenover de J. J. Cremerstraat te Amsterdam. De bewuste" persoon reed, vergezeld van zijn tienjarig zoontje, beiden per rijwiel, in de richting van den Admiraal de Ruyterweg, toen op genoemd punt de jon gen met zijn fiets tegen het rijwiel van zijn vader botste. De knaap kwam hierbij te vallen VEEDIEF AANGEHOUDEN? Vier runderen gestolen uit weide bij Geer- truidenberg. OSS, 2 juli. Door de gemeentepolitie uit Oss werd gisteren een landarbeider aangehou den en gevankelijk naar Geertruidenberg over gebracht, verdacht van veediefstal ten nadeele van een landbouwer aldaar, in den nacht van 19 op 20 Juni j.l. werden uit een weiland onder de gemeente Geertruidenberg vier runderen gestolen, die door de dieven in de vroege mor genuren per stoomboot naar Rotterdam wer den verscheept. Het gestolen vee werd op de Rotterdamsche veemarkt verhandeld, waarna de koopers twee stuks op het abatoir te Rot terdam en de twee andere runderen op het slachthuis te 's-Gravenhage lieten slachten. Bij het onderzoek der politie kwamen deze feiten aan het licht en na informatie bij den stoom- bootdienst kon men verder vaststellen, dat er vier personen bij dezen diefstal betrokken waren geweest. De schipper bleek in staat een behoorlijk signalement van de daders te ge ven. Op verzoek van den burgemeester van Geertruidenberg volgde nu de aanhouding van den landbouwer uit Oss, die gedurende dien tijd in deze streek als grasmaaier werkzaam was geweest. Verdachte ontkent echter hard nekkig zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. DERDE POT MET GELD GEVONDEN. Inhoud bestond uit 8000, BERGEN OP-ZOOM, 3 Juli. De politie heeft thans een derden pot niet geld gevonden, welken Van As in de bosschen in deze om geving had verstopt. De pot bevatte 8000, zoodat nu in totaal ongeveer ƒ26.000 zijn op gegraven. Het verduisterde bedrag is daarmede nagenoeg geheel terecht. Onder leiding van den commissaris van po litie te Bergen op Zoom, den heer L. H. Hoeve, zijn de nasporingcn gisteren voortgezet. Men slaagde er niet in den derden pot met zijn kostbaren inhoud op te sporen. Intusschen had men een vijftal ijzeren staven inet scherpe 1 punten laten vervaardigen, om daarmee den grond te peilen. Vandaag begaven zich drie gemeenteveldwachters andermaal naar de bosschen. Nadat verscheidene honderden vier kante nieters waren afgepeild stuitte een der staven plotseling op een hard voorwerp. Bij uitgraving bleek dit de langgezochte pot te zijn. TEGEN MISBRUIK VAN DE AANDUIDING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT." Naar wij vernemen zal de Vereeniging „Ne- SOMMELSDIJK, Geboren: Pieternella, d. v. Izak Verolma en Neeltje Maria Driesse. Ondertrouwd: JanCornelis Maasdam, 25 j te Dirkaland, en Cornelia WilhelmiDaZoon, 22 j., alhier. GOEDEREEDE. Geboren: Pieter, z. v. J. Bakelaar en M. P. van Hulst. Getrouwd: Joh. v. Wezel, 23 j., van Mid delharnis en A. A. Temmink, 23 j.; B. A. Stolk, 24 j., van Melissant en A. C. Tem mink. 22 j.; H. v. Huizen, 28 j.en J.Tanis, 26 j.; W. Flohil, 20 j., van Ouddorp en S. Kastelein, 18 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Martljntje, d. v. Christoffel Ma liepaard en Adriaantje Trommel. Ondertrouwd: Jan van Broekhoven, 28 j. te Dirksland en Francina Johanna Donker sloot, 24 j., alhier. Getrouwd: Pieter Marinus Struik,21 j. en Adriaantje Wilhelmina Visser, 20 j., beiden albier; CorneÜ3 Kornet, 26 j., den Bommel en Maria Jacoba Holleman, 21 j albier; Wouter Adrianus van Rossum, 23 j. en Jacoba Jannetje Kamerling, 24 j., beiden alhier. Zaterdagavond had de eerste polo-wedstrijd plaats van F.Z.C. in dit seizoen. De tegen standers waren de Vlaardingen-bewoners, die als VZ.C. staan ingeschreven. Verleden jaar in Vlaardingen heeft F.Z C. met 3-0 verloren, doch thans bracht ze het er heel wat beter af. Door verschillende tegenslagen zijn de Vlaardingers laat, het is half negen als eindelijk de spelers in het water gaan. F.Z C. zet stug op en reeds in de eerste minuut zitten de Fiakkeezwemmers op het Vlaar- dingen-doel, dat echter tot tweemaal toe aan doorboring ontkomt. Na een tegen-bezoek by de Flakkee-achterhoede komt de bal in bet Vlaardingsche doel-gebied terecht. Een overtreding bezorgt F.C.Z. een vrye bal, deze wordt door Kees Jongejan naar J. Boomsma geplaatst, die zacht voorzet en Kees slaat den bal meteen in den hoek. Na de hervatting zwemt Boomsma hard weg, bemachtigt den bal, plaatst naar achter, de bal komt by hem terug, en eeD kogel vliegt in het Vlaardingsche net. Doch de back Verwey had een overtreding begaan en het schot geldt niet, de vrye bal zet de aan voerder dan zacht voor en Kees Jongejan profiteert van de geboden kans om te scoren. Hierdoor aangemoedigd biyft F.Z C. de sterkere maar het lukt niet om te doel punten, noch van Vlaardingsche noch van Flakkeesche zllde, al spannen beide ploegen zich hard in. Een seconde nadat gefloten is voor de rust vloog de bal in het net, maar deze bal kon natuuriyk niet geldig verklaard worden. Na het draaien speelt Vlaardingen sterker, een felle aanval, de spil zwemt weg en M. [Boomsma krijgt geen kans om het schot te stoppen. En Vlaardingen zet nu alles op alles, hoe goed de achterhoede van F.Z.C. ook verdédigt, een vrye worp komt de mid-voor vry te liggen en in deze, by uitstek gunstige positie 's het een klein kunstje om de stand gelijk te brengen. Vinnig wordt gezwommen om de winnen de goal, Simon Jongejan neemt de lat onder handen, zyn schitterend schot heeft niet het succes dat ze verdiende, Ben Verwey van Vlaardingen tracht in de laatste minuut den stand in zijn voordeel te veranderen doch de teruggezwommen voorwaarts belet het, en met deze, gelyke stand 2-2, eindigde een aardig en genoegiyk partytje waterpolo. De achterhoede, waarin Zaayer weer de beste partij speelde, verdedigde heel goed, alleen moet zy meer aandacht besteden aan het „voeden van de voorhoede". De opstelling van F.Z.C. was: doel: M. Boomsma, achter: M. van der Sluis, I. Zaayer en L. J. den Hollander, voor: J. Boomsma (aanvoerder) S. Jongejan en Kees Jongejan. KORFBAL. Onze korfbal-enthousiasten proflteeren duchtig van de lange avonden. Als het maar eenigszins voor elkander te brengen is wor den op door-de-weeksche-avonden de com petitie- wedstryden afgespeeld, zoodat de competitie al aardig gaat vorderen. De stand is momenteel: KEN GEVAARLIJKE VROUW. De echtgenoote van een indertyd ver moorden New Yorkscheu bandiet is dezer dagen door een jury in staat van beschul diging gesteld wegens moord mot voorbe dachte rade. De zaak zal dan nu verder moeten worden behandeld. De vermoorde echtgenoot was Vincent Coll. Deze had in een straatgevecht met concurreerende ban dieten zyn revolver leeggeschoten en daarby een aantal kinderen getroffen hetgeen hem den bynaam van den „kindermoordenaar" bezorgde. Later werd hy door een onbekend gebleven dader doodgeschoten terwyi hy in een publieke telefooncel aan het spreken was. Hy was de derde man vaD de thans gearresteerde vrouw. Haar andere echtge- nooten, de eerste een bandelaar in verboden opwekkende middelen, de tweede een clan destiene dranksmokkelaar, waren ook ver moord. Mevr. Coll had verleden week met twee helpers een juwelier beroofd en bem in een auto meegevoerd. Toen de man begreep dat hy zou worden vermoord, was hy uit den auto gesprongen en gevlucht. De boeven waren toen op hem gaan schieten, waarby een 21-jarige voorbygangster was getroffen en gedood. Het drietal is thans gepakt en de twee mannen hebben al bekend ook. Mevr. Coll maakte haar hoofdwerk van winkeldiefstallen. Zy droeg daarby een blonde pruik. In werkelijkheid heeft zy zwart haar en haar pruik bleek een goede vermomming. Zeer talrijk zyn de winkeldiefstallen diezy heeft bedreven. Reeds op haar 14de jaar had zi) haar eerste moeiiykheden met de politie. Sindsdien ontwikkelde zy zich tot een van de meest beruchte types der New Yorkscbe onderwereld. AARDAPPELS EN UIEN. De met consumptieaardappelen beplante oppervlakte voor geheel Nederland bedraagt dit jaar 128000 h.a. Het vorige jaar was dat 148000 h a. Het gemiddelde der laatste 10 jaar was 139000 h.a. De aanplant is dus thans ruim 13% minder dan het vorige jaar. De uienaanplant is dit jaar 4600 h.a. voor het geheele land. Het vorige jaar was dat 4100 h.a. en het gemiddelde van 10 (aar bedraagt 3800 h.a. Er ia dus dit jaar aan merkelijk meer gezaaid. Het Hoofd der Landbouwschool, M. B. SMITS. Vereeniging Weest Kw. G.O.K.V Exceicior A.D.O T.H.O.R Doel punten^ 2 1,50 1,33 0,40 0,00 Om half acht Woensdagavond speelt te Middelharnis Weest Kwiek tegen Exceicior uit Oude Tonge. Korfbal heeft nog lang niet die populariteit als voetbal - ofschoon het als spel zeer aantrekkelijk is en het zoo wel van jongeren als ouderen meer belang stelling verdient. J. B DE OUDSTE MAN TER WERELD IS ZWAAR ZIEK. Voor Zaro Agha's leven wordt gevreesd. ISTANBOEL, 8 Juli. De 160-jarige Zaro Agha, de „oudste man ter wereld", is ernstig ziek. Men vreest, dat hij niet meer zal herstellen, daar hy aan het einde van zijn krachten gekomen is en de doktoren geen genees middelen meer kunnen voorschryven. Koedret Hanem, de elfde vrouw vanZaro Agha, is twee maanden geleden gestorven en sedert dien heeft de grysaard geheel alleen geleefd. Ofschoon hy indertyd veel geld heeft ver diend met zyn reizen naar Amerika en Enge land, is Zaro thans geheel zonder middel van bestaan en leefde hy in groote ellende, daar ook het pensioen van 60 gulden, dat de ge meente Istanboel hem tot dusver elke maand had uitbetaald, was ingetrokken. Geen van de 30 familieleden van Zaro Agha in Istanboel heeft zich den laatsten tijd om hem bekommerd. Waarschynlyk zal nu een collecte worden gehouden, ten einde den beroemden veteraan gedurende de laatste dagen van zyn leven een behoorlyke verzorging te geven. (Reuter). TE SNEL DOOR EEN BOCHT GEREDEN. DEN HELDER, 3 Juli. Hedenavond te ongeveer lialfnegen reed een personenauto met groote snelheid door de bocht ter hoogte van het woonwagenkamp op den rijksweg nabij Den Helder, toen de wagen plotseling hevig begon te slingeren. Een der beide inzittenden wilde in zijn angst, dat er iets gebeuren zou, op dat moment blijkbaar aanstalten maken om den wagen te verlaten. Juist toen hij zijn hoofd door liet portier stak, sloeg de wagen over den kop, waardoor de man met zijn hoofd tusschen liet portier geraakte en den wagen boven op zijn lichaam kreeg. Hij was op slag dood. De ander, die den wagen bestuurde, de lieer H. Vasbinder uit Berkhout-Bobeldijk, geraakte door den slag bewusteloos. Onmiddellijk was geneeskundige hulp aanwezig en werden de beide slachtoffers per ziekenauto van het vlieg veld De Kooy naar het Marine-hospitaal ver voerd. De naam van den man die bij het ongeval om het leven is gekomen, is Zandberg. Hij was afkomstig uit Amsterdam. De auto werd slechts licht beschadigd. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 5 JULI 1933 by Inzet en Op WOENSDAG, 12 JULI 1933 by Afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertyd) in het Hfttel Metier te Middelharnis, van een Huis met erf te Middelharnis, voor de Erven van den Heer J. A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. HERRINGEN. J.l. Zaterdag speelde de voetbalvereeniging H.V.V. I alhier eenwed- stryd tegenVolhardiDgl van Bruinisse, welke eindigde in een 3 1 overwinning voor Her- kingen. De ruststand was 2—1. NIEUWE TONGE. De voetbalwedstrijd tusschen N.T.V.V. I van hier en de „jonge Spartanen" van Sommelsdyk, eindigde met een nederlaag voor eerstgenoemde van 3-0 OUDE TONGE. Voetbn). „Xerxes II" ver loor Zaterdagavond op eigen terrein met 3-0 van „D.J.S. II". A.s. Zondag speelt alhier om n.m. IJ uur Nieuw-Helvoetlen II" tegen „Xerxeslenll- Korfbal. Woensdag alhier „Weest Kwiek", Zaterdag naar Goedereede tegen „G.O.K.V,". STAD AAN 'T HARINGVLIET. Uitslagen van de vorige week gespeelde wedstryden Flakkoe gecombin. 2en8-V.V.S. 1:8—7 Zwervers 1-V.V.S. 1: 5-8. Zwervers 2-V.V.S. 2; 0-8. TYPHUSGEVAAR GEWEKEN TE ZAANDAM ZAANDAM, 3 Juli. in een kort onderhoud met Dr. P. H. van Roojen, directeur van den Geneeskundigen Dienst te Zaandam, deelde deze ons mede, dat het typhusgevaar te Zaan dam als geweken kan worden beschouwd. Het verbod van het eten van rauwe groenten is dus opgeheven. Men kan zich weer te goed doen aan sia. Toch waarschuwde de directeur nog zeer ernstig tegen de gewoonte om vaat werk enz. anders dan in duinwater te spoelen. TIEN DOODEN BIJ DE RAMP IN RECKLINGHAUSEN. RECKLINGHAUSEN, 3 Juli. Van de bij het ongeluk op de mijn „General Biumenthal" zwaar gewonde arbeiders zijn er nog twee ge storven, zoodat het totale aantal dooden thans 10 bedraagt. Onder de gedooden bevinden zich vijf jongens van 15 jaar. Ook de gewonden zijn Hoofdzakelijk arbeiders van denzclfdcn jeug digen leeftijd. BUILENPEST. De zwarte rat heeft weer zijn intrede gedaan in Londen. Volgens een bericht van de Sunday Dispatch is het gevaar voor een epidemie van builen pest in Londen lang niet denkbeeldig. Men heeft n.l. geconstateerd, dat de zwarte rat, die Trofl de voornaamste overbrenger is van de bacillen terug, dezer ziekte, weer meer en meer voorkomt in Niema Londen. Wanneer de regeering drastische het zwl maatregelen neemt kan het gevaar voorkomen zelfde worden. Deze maatregelen moeten dan bestaan inboorl in een effectieve rattenverdelging, welke na- togen, tuurlijk in samenwerking van alle mogelijke herken instanties zou moeten plaats hebben. gemeesj De alarmeerende mededceling van het weer Ter verschijnen van de zwarte rat, is afkomstig uit zijifl van niemand minder dan een der deskundigen erger, t van het zoölogisch museum te Londen, iemand, dat Ysf die dus zeer goed ingelicht kan zijn. Deze heeft verklaard, dat de uitbreking van een epidemie elk oogenblik mogelijk is. Het aantal zwarte ratten is weer zoo groot geworden, dat het feit, dat een enkele besmette rat met schepen uit het Oosten aangevoerd, aan de waakzaamheid van de ambtenaren van den ontsmettings- dienst ontkomen, de ziekte met groote snelheid kan doen verspreiden. Dat er op het oogenblik nog geen gevallen zijn voorgekomen, is alleen te danken aan het goed functionneeren van den ontsmettingsdienst en dat is ten slotte een kwestie van geluk. De besmetting van de rat ten onderling gaat geweldig vlug, wat te be grijpen is, als men bedenkt, dat de nakomeling schap van een enkel paar ratten ongeveer 1000 per jaar is. Dè.zwarte rat is overigens langen tijd uit Engeland weg geweest. Na de epidemie in 1664 —'65 heeft men zoo'n strijd tegen deze ratten gevoerd, dat zij practisch in Engeland niet meer voorkwamen. Wel de bruine ratten. Deze ratten hebben de zwarten geheel verdrongen. Zij zijn niet zoo gevaarlijk, terwijl bovendien de Londensche gebouwen er op gebouwd zijn, dat deze ratten niet binnen kunnen dringen. De bruine rat zoekt n.l. zijn woonplaats alleen op of onder den grond. Bij de zwarte ratten is dat anders: zij komen ook op daken en dat is juist het gevaar, daar daarop de Londensche pakhuizen niet gebouwd zijn. Zij verplaatsen zich ook langs de bovengrondsche telefoon- en telegraafieidingen en zijn dus zeer gevaarlijk. EERLIJK IN ZAKEN. Geen vertrouwen in verhooging van het prijs niveau door inflatie. De president van de Duitsche Rijksbank, Dr. Schacht, heeft zich tegenover den „Obser ver" uitgelaten over de met de crediteuren bereikte overeenkomsten. Op de vraag, waar om hij niet het transfer der amortisatiebepa lingen voor de Youngleening heeft toegestaan, verklaarde Schacht, dat de crediteuren dit punt zelf niet zoo belangrijk achtten, maar in hoofdzaak den nadruk legden op het belang van de handhaving van den rentedienst. Ieder devies, dat hij kan besparen beschouwt Dr. Schacht van nut en hij is vastbesloten ieder bedrag aan deviezen te nemen om de reserves der Rijksbank te vergrooten. Met haar laatste verklaring wil de Rijksbank aantoonen, dat zij geen devies voor transfer kan aanbieden, omdat zij geen zijn heeft. De verklaring van de Rijksbank moet kal meerend werken, want zij bewijst, dat het Duitsche volk eerlijk in zaken is. Dit is het sedert eeuwen geweest en het zal dit nog eeuwen blijven. Dr Schacht heeft geen ver trouwen in een verhooging van het prijs niveau door inflatie. Hij kan evenwel niet tegenspreken, dat een inflatie mogelijk een waardevolle uitwerking op den handel kan hebben, maar zulk een inflatie mag nimmer worden teweeggebracht door een devalorisatie der valuta. MOSKOU TE RIJK BEVOLKT. De „Zuiveringsactie" te Moskou is zoo goed als ten einde. Twee derde der bevolking heeft passen ontvangen en kunnen in de hoofdstad blijven wonen, het andere derde deel der be volking moet de stad verlaten. Deze menschen zijn reeds grootendeels op staatskosten uitge leid, terwijl de rest in de volgende week de stad zal verlaten. De autoriteiten hebben maat regelen getroffen om een nieuwen trek naar Moskou te voorkomen. DE NEGER, DIE BLANK WERD. Kan een neger blank worden? Wij hebben enkele dagen geleden het geval gemeld van een zekeren Ysmeond Dauphin, een neger uit Haïti, die na het ondergaan van een kuur, hem door een medicijnman voorgeschre ven, blank als een rasechte Europeaan is ge worden. Een vertegenwoordiger van „United Press" heeft thans met dezen blank geworden neger een onderhoud gehad, waarmee dus de aan het hoofd dezes gestelde vraag blijkbaar afdoende beantwoord is. Ysmeond Dauphin is te Jacmel op Haïti woonachtig en leed sedert langen tijd aan asthma. Dus deed hij een beroep op de blanke dokters en kwakzalvers, doch geen hunner kon hem van zijn kwaal afhelpen. Ten einde raad wendde hij zicli ten slotte tot een z.g. „Voedoe- dokter", een medicijnman, die nog altijd pre cies dezelfde recepten voorschrijft, als de negers niee naar Amerika brachten, toen zij door ge- wetenlooze slavenjagers werden weggevoerd uit liun vaderland. Deze medicijnman nu verstrekte aan Dau phin tien oewari's, ovale, platte boonen, waar van hij er dagelijks één in een liter water moest koken en vervolgens den plas naar bin nen moest werken. Vijf dagen lang hield hij zich getrouw aan het voorschrift, maar er ge beurde niets en daarom greep hij op den zesden dag twee boonen tegelijk en slikte deze met een liter water naar binnen. Het succes liet niet lang op zich wachten. Dauphin kreeg lievige koortsaanvallen en uit slag Dat duurde zoo vijf dagen; toen begon hij te vervellen, terwijl hij tevens stekeblind werd. Een maand later echter herkreeg hij eensklaps weer liet gezicht, maar toen hij in een spiegel keek, herkende hij zichzelf niet meer Hij was blank geworden.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2