PREDIKBEURTEN. eeft U op al3 Abonué. I- GRAAF EGBERT SIGAREN VERBRUGGE himnmmi'4 DEBLAD tuinmuur WOENSDAG 5 JULI 1933 )e moordherberg „Het Ankertje", Geeft U op al^ Abonoé. PLUIMVEETEELT :iVTIE-TARIEF arste plaats zal men het particuliere ,tief steunen. Mocht dit echter niet be- of in staat zijn dergelijke woningen te en, dan zal een beroep worden gedaan oniDgbouwvereenigingen en gemeente nen zelf. roering van nieuwe huurwetten of be aring van het systeem van plaatselijke verordeningen lvgt niet in de bedoeling het kabinet. voorbereiding van deze maatregelen idt zich nog in een aanvangsstadium, egeering is echter overtuigd, dat de ngeschetste weg de eenige is, die gevolgd worden om aan het tegenwoordige prijs- iu in Nederland een grooten beslissen- stoot toe te brengen. Zij verwacht, dat verlaging der gemeentewoningen op den tot algemeene huurverlaging zal leiden lat dientengevolge de tegenstand tegen en S3larisverminderingen in de over- sbedrijven zal afnemen. Zondag 2 Juli 1933. EDERLANDSCH HERVORMDE KERK. lelharnia, rm- en 's av. ds. Steenbeek uit idewater. melsdijk, vm. leeskerk en's av. ds. v. Asch. sland, vm. dhr. Baart en's av. ds. v. d. Wal. iingen. vm. en 'sav. dhr. Overweel. ssant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. endam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. lereede, vm. ds. v. d. Wal. dorp. vm. en nam. leeskerk. iwe Tonge, vm. leeskerk en nam.ds.Bouw. e Tonge. vm. en 'sav. ds. Verkerk, gensplaat, vm. en 'sav. ds. Kleine, gstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Bommel, vm. ds. v. Asch en'sav. leeskerk. aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.Polhujjs. GEREFORMEERDE KERK. delharnis. vm. en 'sav. ds. Zeilstra. ssant. vm. en 'sav. leeskerk. lendam, vm. en 'sav. leeskerk. dorp, vm. en nam. leeskerk. ;gensplaat, vm. en 's av. ds. Plesman uit rijpskerk. 1 Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. i1 a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, delharnis, vm. en 'sav. leeskerk. ksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. •kingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. ldorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. delharnis, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ldorp, vm. ds. Foppema. verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS OMHEERT OP laar. Zendt het .AO oer Dostwls- Je uitgevers van ngt bovenst, ge- ost bediend kun- od te zenden. C 2 per maand met leder nummer van damesklee- klnderkleeding. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- „0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 67 Nieuwe Crisisregeling voor Land- en Tuinbouw. Regeering wil ver-gaande bevoegdheden. Centraliseering van export en import voor gesteld. Naar Staatsmonopolie? 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De ministers van Economische Zaken en van Financiën zijn er van overtuigd, dat de regeling van de land bouw-crisiswet, zooals die tot zm toe gold namelijk, dat telkenmale de Tweede Kamer de geheele op grond dezer wet getroffen rege ling ten aanzien van een crisis-product moet goedkeuren in de practijk zeer veel noode- loozen arbeid zou vergen en daardoor den goe den gang van zaken van het crisiswerk zou bedreigen. Zij stellen daarom de Tweede Ka mer voor den arbeid van de wetgevende macht in casu te beperken tot een uitspraak over de aanwijzing van een product als crisis-product in den zin der wet. Opsomming der producten. De ministers wijzen er op, dat de noodzake lijkheid van de toepassing van de landbouw- crisiswet op ruime schaal niet twijfelachtig is. Dit geldt vooral ten aanzien van die producten welke reeds het voorwerp uitmaken van een onder de regelingen dezer wet te brengen. Deze opsomming duidt dan ook aan de vol gende producten: A. Bollen en knollen van bloemgewassen, stroocarton, rund- en pluimvee. B. Zuivelproducten, margarine en andere spijsvetten, varkens- en varkensvleesch, tarwe meel en tarwebloem. C. Visch, slachtpaarden, schapen, paarden- en schapenvleesch, rund- en kalfsvleesch, dier lijke vetten, granen en zaden, aardappelen, aardappelmeel, suiker en suikerbieten, griend- hout en riet, vlas, kippen- en eendeneieren, fruit, zuidvruchten en warmoezerij-gewassen en producten van de bloementeelt en de boom- kweekerij. Daarbij komen dan alle door den minister als crisis-product aangewezen landbouwarti- kelen. De ministers merken op, dat een verruiming van de regeeringsbevoegdheden ten aanzien van de varkenswet, de tarwewet en zuivelwet hoogst wenschelijk is. Reeds bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van de oorspronke lijke landbouw-crisiswet is uiteengezet, dat de bestaande regelingen veelszins aanvulling be hoeven en dat een verscheidenheid van nieuwe regelingen zich als noodig afteekent. Voorgesteld wordt verder een aanvulling der wet met een bepaling welke de mogelijkheid schept op uit het buitenland komende crisis- jroducten zoodanige heffing te leggen, dat het Vederlandsch prijspeil wordt bereikt. De bedoeling is daarbij niet, het eventueele natuurlijke prijsverschil tusschen het buiten- landsche en binnenlandsche artikel weg te nemen, doch wel op het buitenlandsche artikel overeenkomstige prijsverhooging toe te passen, voor het geval dat door overheidsmaatregelen een bepaald product in prijs stijgt. In de memorie van toelichting op dit ont werp, maken de ministers nog verschillende opmerkingen over talrijke met name genoemde producten. Zoo merken zij bijv. op, dat de landbouw-crisiswet voor de melkproducten van belang is, aangezien aan de crisis-zuivei-cen- trale thans geen middelen ten dienste staan om productiebeperking voor te schrijven. Ook kan het noodig blijken regelend op te treden met betrekking tot het zoeken van nieuwe afzetgebieden, waarbij centralisatie wellicht noodzakelijk kan blijken. Het is wen schelijk, de mogelijkheid te openen voor te schrijven, dat bij de vervaardiging van mar FEU1LLETON. te DORDRECHT. Uit de geschiedenis der lijfstraffelijke rechtpleglng). Verheugd zag Jansje den spreker aan met een elaat waarop de ander duidelijk las, hoe welkom ij hulp zou aanvaarden. „Wat zoekt gij hier, meisje?..." Zij zag hem opmerkzaam aan en ook hij scheen ijn herinneringen wakker te willen roepen, wat ijn blikken duidelijk verrieden. Edele heer!" sprak het meisje, „ik zou gaarne uilen weten, waarom hier zooveel menschen bij Ikaar zijn." Hij glimlachte vriendelijk, hoewel hij deze vraag et had verwacht. „Daar gij een landgenoote van mij zijt," sprak heer, zult gij er ongetwijfeld wel belang in ellen, dat de doge van Venetië op dit oogenblik schilderstuk heeft bekroond, hem door een lollandsch schilder aangeboden. En daarom be- ndt zich thans deze menigte op dit plein, want 1 doge zal dezen schilder persoonlijk de lauwer- 'oon opzetten." Hoe is zijn naam?" vroeg het meisje bevend, garine, ook een bepaald percentage binnen landsche vetten zal worden gebezigd. Voor de controle op de grootte van den varkensstapel zijn meer bevoegdheden noodig. Dit geldt ook voor liet misbruik der valsche merken en voor de controle op de heffingen krachtens de crisis- varkenswet. Ten einde de noodige maatregelen te kunnen nemen voor de bescherming van het visscherijbedrijf verdient het aanbeveling het artikel visch op te nemen in de regeling, inperking van den rundveestapel zal noodig zijn om de crisis-zuivelwet aan haar doel te doen beantwoorden. Regelend optreden wordt ook gewenscht ge acht ten aanzien van de tarwe. Het ligt in de bedoeling van de regeering het geheele vraagstuk van den graanbouw nader onder de oogen te zien. Voor een baal aardappelmeel is geen hoogere uitkeering van de fabrieken te verwachten dan ongeveer 40 cent per H.L. aardappelen, terwijl de productiekosten van den boer 75 cent bedragen. Beperking van den verbouw in de veenkoloniën lijkt moeilijk. Voor 1933 moet op een uitpoot worden gerekend van ongeveer 60.000 H.A. Daarbij is te rekenen op een op brengst van 13.500.000 H.L. aardappelen, waaruit een productie van ongeveer 1.5 milli- oen balen meel kan worden tegemoetjgezien. Als de voorteekenen niet bedriegen, dan zullen ook voor het product consumptie-aard- appelen de moeilijkheden in 1933 even groot zijn als in 1932. Het voorstel om suiker en suikerbieten onder de crisis-producten op te nemen noemt de regeering een logisch gevolg van den opzet van het ontwerp. Zeer uitvoerig toont de regeering aan, hoe zoowel de Duitsche als de Engelsche maat regelen ten aanzien van fruit en groenten schier iederen export onmogelijk maken. Waar nog een afzet is wordt hij steeds verder ont wricht en zal hij geheel verloren gaan indien niet op krachtige wijze wordt ingegrepen en tot organisatie van den export wordt over gegaan: de groentenexport naar Duitschland bijvoorbeeld liep in het eerste kwartaal 1933 terug tot 14 miliioen K.G. tegenover 43 milli- oen K.G. in 1932. De regeering kondigt aan, dat een herstel der prijzen door het nemen van crisismaat regelen onverwijld behoort te worden bewerk stelligd, en dat ten aanzien van den export een poging tot centraliseering moet worden gedaan om aan de funeste werking van buiten landsche maatregelen het hoofd te bieden. Dit schijnt alleen mogelijk door het vormen van een export-monopolie. Daarnaast is ook een import-monopolie noodzakelijk. Onze eigen markt moet in zooverre voor pro ducten van eigenbodem worden gereserveerd, dat wordt voorkomen, dat het buitenland ver der tegen afbraak- en dumpingprijzen onze marktnn overstroomt. Ten slotte moet door een productie-regeling die gericht is op beperking der cultuur het evenwicht gezocht worden tusschen vraag en aanbod. Voor al die maat regelen is noodig, dat de landbouwcrisiswet ook voor den tuinbouw van toepassing wordt gesteld. Keuringsdienst Zuid-Holland (K Z H.). Het groen rooien van pootgoed. In verband met de groote verschillen in gezondheidstoestand tusschen de nakome lingen van groen en rjjp gerooide pootaard- appelen en de aanpassing der keurings- eischen aan den gezondheidstoestand der vel den, waarvoor groen gerooid pootgoed werd gebruikt, is de kans, dat velden, waarvoor rtjp gerooid pootgoed werd gebruikt, voor goedkeuring in aanmerking komen, zeer ge want ze dacht op dat oogenblik aan haar geliefde, dien ze in maanden niet had gezien. „Hans van Kalker!" antwoordde de heer. ,,'t Is een Dordtenaar van geboorte. Kent gij hem?" Jansje Smidt wankelde en de onbekende onder steunde haar haastig. „Hans van Kalker!" herhaalde zij, nadat ze van haar eerste ontroering bekomen was. „O. wat ik u verzoeken mag, edele heer, breng mij bij hem." „Op dit oogenblik zal het moeilijk gaan," sprak de vreemde. „Hij bevindt zich bij den doge." „Gij kent hem dus eveneens?" vroeg Jansje. „Hij is mijn stadgenoot," sprak de vreemde. „En thans ga ik er meer dan ooit groot op Dordte naar te zijn. Uit welk gedeelte van Holland zijt gij afkomstig?... Want eerlijk gezegd, ik meen u reeds vroeger gezien te hebben.. Thuisbrengen kan ik u echter niet." „ik ben eveneens te Dordrecht geboren," sprak Jansje. „Ik heb u ook wei in Dordrecht gezien, als ik mij goed herinner." Het gelaat van den heer betrok. Haar aanziende sprak hij: „Thans gaat mij een licht op. Ik herken u! Gij zijt de dochter van Jan Smidt uit de herberg „Het Ankertje", ik ben u mijn leven verschuldigd, want naar ik meen hebt gij mij gewaarschuwd voor een valstrik, die mij het leven had kunnen kosten. Ik heb uit dankbaarheid jegens u deze ring. Do ervaring leort ook, dat het meeren- deel dezer velden worden afgekeurd. Indien men met kans op succes aan de keuring wil deelnemen, is het beslist nood- zakeiyk, dat groen gerooid pootgoed wordt gebruikt. Elke pootgoedteler op de Zuid-Holl. Eilan den kan in ztjn eigen behoefte aan goed pootgoed voorzien, indien hij nauwkeurig selecteert en het voor eigen gebruik be stemde pootgoed zoo vroeg mogeiyk groen wordt gerooid. By het groen rooien voor eigen gebruik gaat het niet over de vraag, hoe hoog de gewichtsopbrengst per H.A. is, doch heeft men alleen te letten op het aantal pootbare knollen per plant en dit bedraagt al vroeg in den zomer 12 d 15 stuks per plant. Op 26 Juni j.l. waren reeds eenige telers bezig met het rooien van Eigenheimers, terwijl wij op 30 Juni van een groot aantal rassen, waaronder ook vr(j laat rijpende, hebben gerooid,[waarvan een voldoenden aan tal knollen per plant werd verkregen. Dit jaar zijn de aardappelen zeer vroeg ontwikkeld, zoodat vroeg kan worden ge rooid. Bovendien waren de zieke planten in de maand Juni goed zichtbaar, zoodat een nauwkeurige selectie kon worden toegepast. Den deelnemers aan de keuringen te velde zouden wfj in ernstige overweging willen geven, indien zy bij het verschijnen van dit artikel hun pootgoed nog niet hebben ge rooid, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. Voor late soorten als Roode Star, Industrie enz. kan nog tot einde Juli of begin Augustus worden gewacht. De Hoofd-Controleur v/d. K.Z.H. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, 1 Juli 1933, Het oogsten van zaaierwten. De verbouwers van te velde goedgekeurde zaaierwten ondervinden in den winter meer malen moeilijkheden bij de keuring der erwten op partij. Sterke aantasting door wormstekigheid of bet voorkomen van vlek ken op bet zaad kan aanleiding geven tot afkeuring, of na veel extra moeite en kosten van oversorteering, goedkeuring met lage cijfers. In vele gevallen speelt ook de kleur van het zaad een belangrijke rol bij den verkoop. Bleek gekleurde erwten laten zich minder gemakkelijk verkoopen dan erwten met een frisch groene kleur. De sterke wormstekigheid en bleeke kleur van het zaad is in vele gevallen een gevolg van het te rijp zichten en/of het niet tijdig op ruiters zetten der erwten. De ervaring heeft ons geleerd, dat men door de erwten zoo vroeg mogelijk, meer groen dan rijp, te zichten en ze direct na het zichten goed droog op de ruiters te zetten, erwten oogst met een mooie frisch groene kleur. Doordat de wormpjes, welke de wormstekig heid veroorzaken, alleen schade aan het zaad aanbrengen, zoolang dit niet hard is gewor den, wordt door vroeg zichten de worm stekigheid ook eenigszins tegengegaan. De Hoofd-Gontroleur v/d K.Z.H. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, 1 Juli 1933. geschiedenis onder mij gehouden. Ik heb steeds een dankbare herinnering aan u bewaard, Jansje. Van Kalker is mijn vriend..." „Groote God! Ja... nu herken ik u. Gij zijt jonker Jacob Schildman. Vergis ik mij?" „Gij vergist u niet, Jansje. En nu, kom mede. Ik zal u bij hem brengen. Voor mij is het een dubbele verrassing, want in u vind ik mijn redster en de geliefde van mijn vriend. Laten we ons naar. zijn woonhuis begeven, waar we hem, na de ge noten eer, zijn verrassing levendiger zullen maken." Hij liep rrtet haar het breede plein over, waar men haar om haar burgerlijke oud-HolIandsche kleederdracht van het hoofd tot de voeten opnam. Plotseling klonk een uitbundig gejuich. Jansje Smidt zag naar het paleis van St. Marcus. Een trilling van vreugde doorliep haar leden. Ze zag Hans van Kalker naast den doge het paleis uittreden, waarna deze hem ten aanschouwe van allen die zich op het plein bevonden, een lauwer krans op het hoofd plaatste. Zij zag noch hoorde iets meer, hoewel de muziektonen in breede accoor- deti klonken. Venetië, de verzamelplaats van kunst eti geni in de 16e eeuw, had de kunst van een Hollandsch schilder bekroond. De ontmoeting met Hans van Kalker was zeer treffend en een weinig tijds later werd hun huwelijk ingezegend. Er verliepen eenige maanden van ongestoord Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord jnslulten en blad vermelden. Inkrimping vun den Pluimveestupel. Bjj de broedeieren beginnen, niet bjj de hennen. Belangrijke voederproeven. Laat uw jonge dieren inenten tegen diphtkerie. Vorigen keer wees ik er reeds op dat on getwijfeld de pluimveestapel ingekrompen moet worden. De eenige manier om dit goed te doen is de minderwaardige kippen op te ruimen en alleen goede kwaliteit kuikens op te fokken. Op dit oogenblik wordt tegen beide regelen nog geweldig gezondigd. Er wordt veel minderwaardig materiaal aange houden en er worden veel te veel kuikens gefokt die later geen voordeel op zullen leveren. Wel probeeren verschillende des kundigen door het uitzoeken der kippen den rommel op te ruimen en van dat systeem zijn reeds verschillende interessante bewij zen voorhanden, dat het gunstige resultaten afwierp. Ondanks het opruimen van een aantal kippen bracht de rest evenveel eieren op en at belangrijk minder voer. Jammer dat deze uitzoek-metbode komt als mosterd na den maaltijd. De rommel- kippen worden achteraf opgeruimd, doch zij hadden er nooit moeten zijnDaar zit op het oogenblik de grootste fout, het opfokken van minderwaardige kuikensl Rijp en groen aan broedeieren wordt maar in geweldige machines gelegd, de kuikens kosten haast niets en aangelokt door een lagen prjjs vlie gen de menschen er in en koopen ze. Der gelijke kuikens kosten handen vol geld aan opfokvoer, aan sterfte en later leggen ze lang niet genoeg om hun kosten te dekken. Alleen de broedeieren van behoorlijke fok- bedrtjven of vermeerderingsbedr(jven be hoorden uitgebroed te worden en als dan gezegd wordt dat er lang niet genoeg van zulke bedrijven zijn om aan de behoefte te voldoen, dan zeg ik dat dit juist goed is en dat er ook niet aan de behoefte voldaan moet worden in dezen tijd. Er is veel te veel rommel op de markt gegooid en daar door een soort behoefte opgewekt naar veel kuikens en kippen. By de broedeieren behoort dus de hefboom tot inkrimping van den hoenderstapel aan gezet te worden en niet bij de minderwaar dige kippen. Hierdoor wordt bereikt naast inkrimping meteen verbetering van den pluimveestapel en alleen van goed pluimvee is in de toekomst heil te verwachten. De basis van mjjn toekomstsysteem is dus de deskundige fokker. Het begint weer bp de kuikensopfokker(j. Nooit is my het belang van een goede voe dering zoo duideiyk voor oogen komen te staan met cijfers, zwart op wit, als dit jaar. Het bestuur vau den actieven Utrechtschen Pluimveehouders-Bond: heeft n.l. met een aantal groepen kuikens van elk 4 k 500 stuks groot een aantal voederproeven genomen. Geen proeven op enkele tientallen diertjes, die naar myn meening weinig waard zijD, docb proeven op groote bedrijven op groote boeveelheden kuikens. De verschillen in de pryzen der verschillende mengsels waren zeer groot, doch de verschillen in de resul taten niet minder. Ik kom daar iater wei eens op terug maar enkele voorloopige uit komsten zijn al heel sprekend. By een proef van drie maal 500 kuikens waren er van groep I over na 12 weken 240 hennen,van geluk, toen op zekeren morgen een bevelschrift van den cerwaardigen raad der tien werd gebracht, waarin dc gchtgenoote van Hans van Kalker naar Dordrecht werd ontboden, om tegen haar broeder, zuster en moeder te getuigen. De verslagenheid van het gelukkige paar was groot, doch de wet moest gehoorzaamd worden. En nadat Jansje haar man had overtuigd van haar onschuld, besloten zij tc zamen naar Dordrecht te reizen, waar ze in het laatst van September aankwamen. Tijdens de instructie kwam al spoedig de on schuld van Jansje aan het licht, daar zij het huis van haar ouders verlaten had, omdat zij liet niet langer kon aanzien, dat er op gruwelijke wijze meer menschen werden vermoord en tevens dat zij haar familie niet aan het gerecht wilde over leveren. Dit alles werd door de beschuldigden bevestigd, waarna Jansje met haar echtgenoot naar Venetië kon tcrugkecrcn. Toen alle beschuldigden een volle bekentenis hadden afgelegd, werden zij bij vonnis der stad ontpoorterd, terwijl er verlof aangezocht werd bij George van Egmnnd den LX, bisschop van Utrecht om Jan Smidt, die op een gewijd kerkhof begra ven was, tc mogen ontgraven, hetgeen bij een brief van den Hen October 1538 werd toegestaan, waarop dan ook onverwijld het vonnis werd ge wezen. De drie gevangenen zouden op een hoogen roi- groep II 170 hennen en van groep III 245 bennen. De gemiddelde gewichten dezer hennen waren op 12 weken I 840 gram, 11 660 gram en III 780 gram. Let nu due even opl Van groep I en III stierf by na geen enkel kuiken en bleef de helft over na uitsortee- ring der hanen, die by groep I weer veel vroeger er uit te kennen waren dan by groep III en deze weer veel vroeger dan by groep II. By groep II stierf een massa kui kens, allen aan darm-en longaandoeningen, van niet besmettelyken aard. Dua zuiver verlies aan weerstandevermogen door on doelmatig voer. Al zou dit voer nu ook nog zoo goedkoop geweest zyn, uit deze proef biykt al dat het voor den kuikenopfok beslist waardeloos is. Nu zyn de verschillende voedermengsels voorloopig nog geheim, als later de proef afgeloopen is wordt daaromtrent meer bei kend, alleen kunnen we zeggen dat een der beide recepten I of III ongeveer 17 per 100 E.G. kost en het andere voer 9, dus beide best, maar de een de helft goedkooper dan de ander. Reken ik nu uit wat de kui kens gekost hebben en wel van 8 of 17 per 100 K.G. meelvoer dan krijgen we: Groep I verbruikte 500 K.G. meelvoer en 300 K.G. graanvoer en groep III ook onge veer 500 K.G. meelvoer en 340 K.G. graan voer. Het graanvoer kost 10 per 100 K.G. Groep I beeft dus gekost bf 40 aan meel voer en 30 graanvoer is 70, öf 85 aan meelvoer en 30 aan graanvoer is 115. Op 240 hennetjes van 12 weken oud dus het geweldige verschil van 45 alleen door het meelvoer. By groep III zyn de cyfers onge veer dezelfde. We kunnen dus, zonder dat weerverder op ingaan, al concludeerenHet eene voer (dat ook in den handel is) is beslist slecht, veroorzaakt groote kuikensterfte en de kui kens groeien slecht. De beide andere voeder- soorten zyn beide goed, één er van is zelfs heel best, doch het verschil per kuiken op 12 weken is reeds 45 gedeeld door 240 is dus ongeveer 20 cent per kuiken. Dergelijke proeven behooren doorgezet te worden tot de jonge hennen legryp zyn en dan verder weer een heel legjaar. Ik heb thans op grond van deze. proeven alleen maar eens weer aan willen toonen, van welk een enorm belang het kuikenopfokvoer is voor den gezondheidstoestand der kuikens en de beurs van den pluimveehouder. En nu nog even een ernstig kort woordje: Lezer, gij hebt myn boetpredikaties dezen winter gelezen tegen de kippenhouders die diphtberie onder hun kippen hadden, omdat zij niet op tijd de dieren hadden laten in enten. Voorkom nu heel veel zorgeD, ver driet en schade door thans Uw vroegbroed kuikens te laten inenten. Let op, ik zeg laten" inenten. Ga niet zelf aan het prut sen met entstof die gy ergens z.g. goedkoop koopt, laat uw dierenarts dat doen, die doet het goed en voor U beslist het goedkoopst. Daarover volgenden keer meer. Dr. Te Hsnxepe. DOOR DEN VADER GERED. Zondagmiddag is het 3-jarig zoontje van den Rotterdamsclien politieagent Reitsnia, die met het kind een bezoek bracht aan zijn zwager, die met het motorschip. ..Hoop op Zegen" in de Kreek bij de grens van IJsselmonde ligt, op het schip gestruikeld en te water geraakt. De vader sprong dadelijk gekleed het kind na en wist het te grijpen, waarna hij het aan zijn zwager kon overgeven. Het kindje en de vader kwamen er zonder letsel af. wagen geplaatst worden. Tijdens dezen rit zouden hun met de gloeiend gemaakte bijl, waarmede zij de misdrijven bedreven hadden, elk 13 wonden worden toegebracht. De eerste wonde zouden ze ontvangen bij het opstijgen voor de Waag en vervolgens bij iedere halte en wel voor de Munt. de Wijnbrug, de Nieuwbrug, de Wijnbrug aan de landzijde, de Tolbrug aan de landzijde, de Vischbrug en voor de herberg „Het Ankertje" twee merkteekens. Voorts voor dc buizen van Cleysken en Meyns, voor de Lombardbrug en de laatste weder voor de Waag, waarna tot executie werd overgegaan. Andries Smidt werd levend aan een wip ge hangen en tot vijfmalen in een groot vuur gebla kerd. Daarna werd hij levend verbrand op den brandstapel. Marie werd In tegenwoordigheid van haar moe der levend verbrand, waarna eindelijk ook zij met het opgegraven lijk van haar man aan het vuur van den houtmijt werd overgegeven. Dit vonnis, waarvan een plaat berust in een der oude boeken van bet gemeente-archief te Dor drecht, werd binnen Dordrecht ten uitvoer ge bracht op 26 October 1538. (S/of).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1