Leest„OnzeEilanden" BINNENLAND J PLUIMVEETEELT Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 JULI 1933. 3 voor de gemeente. De Voorzitter geeft hierop een breede toe lichting, welke werkelijk voor oningewijden een puzzle is. Spr. zegt dat er een overeen komst is sedert 1876, welke inhoudt dat de zaat zaat is eigenlijk een plaats onder water, maar wordt hier beschouwd als loswal eigendom is van het Polderbestuur. Onder spr. voorganger kwam er van de Ingelanden een bericht dat zij schippers aanwijzing gaf voor een vaste ligplaats. Dat recht kwam volgens spr. voorganger en ook volgens spr. zelf - den Polder niet toe. De heer Mast, die kwestie had met den vorigen Burgemeester, werd door den Polder een vaste ligplaats aangewezen. Hiertegen is dan ook in een Poldervergadering, waar spr. ook tegenwoordig was, geprotesteerd. Advies is ingewonnen bij Mr. Schijthuis. Deze meende dat het geval voor verschillenden uit leg vatbaar was en adviseerde te schikken. B. en W. hebben vergaderd met een deputatie van het Waterschap en meende een eenvoudige regeling te moeten treffen. Sedert 1928 is 80,— betaald door de ge meente plus 120,per jaar rente vernieu wing beschoeiing. Helaas was daarover in notulen geen omlijnd standpunt te vinden, en het komt spr. vreemd voor, dat de raad in 1928 zoo maar 120,— voteert zonder tegenprestatie. Tusschenbeide stipt spr. aan, dat de dicta- torische verhouding in den gemeenteraad voor bij is en een meer democratische vorm wordt aangenomen. Al was er niets in de notuien te vinden, meenen B. en W. de ƒ120,te blijven betalen, plus de ƒ80,op voorwaarde echter, dat de beschoeiing voor den Polder en de verharding van de losplaats op den wal voor rekening der gemeente zai zijn. Voorts, dat de gemeente het recht houdt ligplaatsen aan te wijzen. De Voorzitter zegt verder, dat de Polder hiermede niet accoord ging. Wethouder Jongeling geeft ook nog een lezing over het geschil. Spr. uit zijn spijt, dat j de heer Buth er niet is, die in die zaken is in gewijd. De houding van den Polder vindt spr. onbegrijpelijk. Bestuur Polder en Gemeente zijn tiet eens en Ingelanden ketsen het af. Spr. heeft het origineel contract 1876 gelezen. Spr. is het er niet mee eens. Wezenlijk wordt er met de zaat een zaat onder water bedoeld aan de oude kaai. Daarvoor werd 80 gulden be- 1 taald. Later zijn die slijkbulten weggenomen en is er een andere havenindeeling gekomen, zoodat die zaat dwars liep naar de Wed. Mos selman. Er staat in het contract dat de uit watering niet belemmerd mag worden. De zaat is weggenomen, want die was tekort voor dat schip. Een aanvulling met grond volgde, de sluis werd weggenomen, de zaat werd bree der, er ontstond een mooie loswal. Er is ge vraagd geef ons die loswal, maar dat ging niet. Stilzwijgend werd het echter toegestaan, er werd voor betaald 80 gulden. Later is die plaats vernieuwd, er werden bovendien vloed en meerpalen geplaatst, de rente betaalde de gemeente. We meenden dat de kwestie uit de wereld was. We hebben het altijd aangelegd op goede samenwerking. Dat moet de gemeente den Bommel wel doen, want die heeft niet zoo veel grond. Vroeger was hier een Jonkheer, die zei, wat is nu eigenlijk Den Bommel? Loop ik hier, dan heet het: dat is van den Dijkring, loop ik daar dan is het van de Heerlijkheid. Het geschil is gerezen, zegt spr., doordat van Gent een vaste ligplaats vroeg. Goed, zegt de vorige Burgemeester, voor 25. De heer Mast wilde ook een vaste ligplaats, en vroeg het aan het Waterschap. Hij verkreeg ze eveneens. De Burgemeester protesteerde hiertegen en met recht. Spr. adviseert kalm af te wachten. Wethouder Lokker: Alles goed en wel, maar nu is de vraag, moet de Polder het onder houden of de gemeente? De heer Houthuizen stelt aanhouding voor tot nader.onderzoek. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Spr. zegt echter dat dit aan het standpunt niets mag afdoen. Wij kunnen geen verplich tingen op ons halen, die wettelijk niet door den beugel kunnen. Besloten wordt tot aanhouding van dit punt. Afschrijving- hondenbelasting wordt ver leend aan E. J. v. d. Klundert, G. v. d. Boo- gerd, W. Buys, T. Kreeft, W. M. Buscop, W. v. Mastrigt, Z. Jansen en W. Hameeteman. Een verzoek om verlaging schoolgeld wordt ingewilligd aan P. J. Bruggeman, wiens in komen van 1600,tot 1100,is gedaald. De Voorzitter licht toe, dat die verzoeken niet op tijd zijn binnengekomen. Er zijn er nog meer. Spr. steit voor deze nog wel af te doen, om dat dit hier de gewoonte was, maar zich bij nieuwe aanvragen aan den wettelijk gestel den termijn te houden. Wethouder Lokker merkt op, dat de be zwaarschriften van de Inspectie soms een half jaar later pas terugkomen. De Voorzitter zegt, dat dit de verplichting der wet niet wegneemt, daar dan tegelijkertijd, bij den Raad moet worden gereclameerd, al is het, dat de Inspectie nog niet heeft beslist. Na eenige bespreking wordt dit besluit aan genomen. De Voorzitter maakt nog de opmerking dat de Chr. School niet eens de aanslagen heeft uitgereikt. De menschen kunnen niet recla meeren. Het verzoek van H. Lokker, eerst heden morgen binnengekomen, wordt aangehouden om bewijsstukken over te leggen. De rekening Gezondheidscommissie wordt, nadat ze is nagezien, goedgevonden. Oninbaarverklaring huur tuingrond en ver huring perceelen tuingrond. De Voorzitter geeft hierop een toelichting. Het is de gewoonte dat grond gehuurd wordt en dan weer onder verhuurd. Tenslotte blijken de huurpenningen niet binnen te komen. Dat is ook zoo het geva met de aanvrage om ontheffing van betaling door j. Hobbel. Die is 20,— schuldig De man is armlastig, dus er is niets te halen. 1 Wordt on-invorderbaar verklaard. Voorts wordt besloten dat de gemeente zelf zal trach ten de tuintjes te verhuren. B. en W. worden hiertoe gemachtigd. Eenigen hebben geklaagd dat 50 ct. per roe te duur is. Voor dit jaar zal dat zoo worden gelaten en nader worden bezien. Vaststelling ex. art. L. O. wet. Dit betreft' vergoeding reiskosten leerplichtigen naar Mid-1 delharnis. Er is een verzoek van J. v. d. Zande en A. de Jong. De regeling was vroeger zoo, dat iemand met een inkomen tot 1000, 50,—, 1001,— tot 1500,— 35,—, 1501,tot 2500,20,en boven een inkomen van ƒ2500,10,werd vergoed. De abonnementen op de tram zijn van 80, op ƒ60,gebracht en B. en W. meenden hier van zelf te moeten profiteered voor de ge meentekas, waarom zij voorstellen in volgorde van bovenstaande inkomens de vergoeding te brengen op resp. 30,—; 25,—; 15,— en 10,De beide aanvragers hebben dan recht ieder op 30,zoolang hun kinderen leerplichtig zijn. Wordt goedgevonden. Vaststelling pensioenverhaal gemeente-amb tenaren. Wordt goedgevonden. Vaststelling verordening ingevolge art. 9 sub. 3 der winkelsluitingswet. Op een aanvrage van den kapperLC. Bakelaar om zijn winkel een uur langer te mogen openhouden wordt goed gunstig beschikt. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920; over de jaren 1925, 1926, 1927 en 1931. De verschillende berekeningen worden voor gedragen, waaruit blijkt dat de Chr. School over de drie eerstvolgende jaren aan teveel genoten voorschot moet terugbetalen een be drag van ƒ61,89. Voor vergoeding 1931 moet de gemeente nog uitbetalen 279,34. Vaststelling kohier hondenbelasting (sup pletoir) 1933. W. P. Broeders ƒ1,50; A. Visser ƒ5,—; A. Stoutjesdijk 1,50; C. L. v. Vugt ƒ5,C. Keulemans ƒ5,C. v. d. Grijp ƒ1,50 en M. J. v. Reijen ƒ5,totaal ƒ24,50. Wijziging gemeentebegrooting 1932 en 1933. Hierin komt'o.m. voor dat het salaris van den Burgemeester (wegens benoeming van den Burgemeester te Ooltgensplaat) is verminderd met een bedrag van 1392, De Voorzitter: Het is toch heelemaal nog geen teleurstelling! Wethouder Lokker: Nee, daar is ook een goeie kant aan. De post werkloozenzorg wordt tot 5000, verhoogd. De Voorzitter licht toe, dat besloten is den minderen salarispost voor de werkloozen te reserveeren. Reeds zijn wij over de begrooting heen en met dit postje kunnen wij de werk loosheid weer even langer bestrijden. Steunen de op de gedachte 75 uitkeering te krijgen hebben wij toch reeds de begrooting met 2000,overschreden. Het zal toch vast Ioopen, maar krijgen we de uitkeering niet, dan wordt het nog klemmender. Spr. drukt den wensch uit, dat de werkloosheid spoedig mag verminderen, en hoopt eenigszins dat het viasplukken wat werk zal brengen. Wethouder Jongeling zegt vlas te hebben gekocht, maar dat dit eerst volgende maand wordt geplukt. Over dit moeilijke punt, ondanks den slech ten toestand der finantiën door te gaan, wordt een uitspraak van den Raad gevraagd. De heer Houthuizen vraagt of het nog lang duren kan eer men weet hoe groot de subsidie zal zijn. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook ver traging ondervindt door de portefeuille-ver wisseling der Ministers. In een vergadering van de Vereen. Ned. Gemeenten is dit punt ook ter sprake gekomen en daarvanuit zal een sterke aandrang gaan, dat de Minister dit nu en voortaan zoo spoedig mógelijk vaststelt. Met de Rijksfinantiën gaat het ook zoo eigen aardig. Laten we afspreken, wanneer we aan 't eind van de 20.000,zijn, dan stoppen, is er dan nog werkloosheid, dan moeten we andere middelen opzoeken tot dekking. In Ooltgensplaat moesten we wel een leening sluiten. De heer Houthuizen informeert hoeveel werkloozen er nog zijn. De Secretaris zegt van 40. De Voorzitter zegt dat die 20.000,ook nog iets gefiatteerd is. De kosten opzicht be taalt de regeering niet. Spr. adviseert nog 14 dagen door te werken. Die 40 menschen mogen niet aan hun lot worden overgelaten. Mis schien is er dan reeds vlas, wat ook werk biengt. Bij stopzetting van de werkverschaf fing moet natuurlijk de raad bijeenkomen. Wethouder Jongeling zegt den leden, dat de Raad deze uiteenzetting wordt gegeven, om dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat heden wordt besloten tot doorzetting en vol gende week misschien tot stopzetting. Samenvoegende de besprekingen wordt be sloten ondanks den slechten toestand derge- meentefinantiën door te gaan zoo lang het kan en 8 dagen te voren den Raad bijeen te roe pen om tot stopzetting te besluiten. Benoeming lid en plaatsvervangend lid gas- commissie Oost-Flakke. De Voorzitter zit er ambtshalve in voor Ooltgensplaat. Ambts halve wordt als loco voor den Bommel aan gewezen de heer Jongeling. Derhalve ontstaat een vacature waarin na twee stemmingen wordt voorzien door den heer Lokker te be noemen, die deze benoeming aanvaardt. Als plaatsvervanger wordt hij stemming aange wezen de heer J. P. Mast. In de Rondvraag informeert Wethouder Jongeling naar de mogelijkheid tot toetreding crisis-comité. De Voorzitter geeft hierop een uiteenzetting van de bepalingen en de werking van dat comité, waarna wordt besloten de functies t z t in elkander te zetten. Wethouder Lokker informeert wat met de boomen te doen op den Molendijk, waarop de Voorzitter antwoordt, dat die boomen dood zijn en gevaar opleveren voor de bijwonenden. Een oproep is gedaan deze boomen te ver- koopen. Er was geen ambitie. Wel was er een die wilde geld toe hebben. Besloten wordt B. en W. te machtigen de boomen van de hand te doen, hetzij gratis, hetzij dat ze gereed worden gemaakt voor kachelhout voor de gemeente in den tijd, dat de gemeente-werklui niets te doen hebben. Dan gaat de vergadering in geheime zitting ZESTIG VOGELS IN DE LUCHT. Militaire rondvlucht over het Westen des lands. SOESTERBERG, 28 Juni. Op 1 Juli a.s. zal de Luchtvaartafdeeling met zestig vlieg tuigen uitrukken onder commando van haar commandant, overste Van Santen, voor een vlucht over het Westen van ons land. De te volgen route zal zijn Woerden Zuidrand Rotterdam Sclieveningen Noordrand Den Haag Zuidrand Amsterdam Het Gooi Amersfoort Soesterberg. Vertrek van Woerden waarschijnlijk tegen halfeen. Rekenend met de snelheid van het langzaamste vliegtuigtoestel zullen de eskaders ongeveer kwart voor één boven Rotterdam zijn, bij Den Haag een kwartier later, boven Amsterdam ongeveer halftwee, en weer thuis tusschen twee en halfdrie. in verband met de ruimte op het vliegveld te Soesterberg vertrekken de commandogroep en twee groepen van het eskader-Versteegh van Soesterberg. Het eskader-v. Heyst gaat in zijn geheel tevoren naar Schiphol, terwijl de drie overige groepen van het eskader-Versteegh zich eerst te Waalhaven opstellen. De kunst van de regeling nu is, nauwkeurig terug te werken van het tijdstip en de plaats van verzamelen, ten einde zoo te komen tot het uur van vertrak voor elk vliegveld. Men geeft dit b.v. aan ten opzichte van een uur „u" en op een radiotelegrafisch sein; „u" is zoo en zoo laat en dan weet een iéder het tijdstip van: vertrek en dat van verzamelen. Op elk terrein vertrekken de toestellen van iedere groep in patrouilles van drie, die in de lucht zoo snel mogelijk de goede formatie moeten innemen. De groepen vliegen met een hoogteverschil van 10 Meter en op afstanden van 100 Meter achter den eskadercommandant in kiellinie. De hoogte wordt in verband met de veiligheid en rekening houdend met het wolkendek nader vastgesteld. Diverse pluimage. Want inderdaad zijn het vogels van diverse pluimage, d.w.z. met uiteenloopende snelhe den. Zoo zijn daaronder de moderne verkenners met 600 P.K. motoren, maar ook de school- vliegtuigen met 120 „paarden" aan boord. De drie-motorige Fokkers ontbreken al evenmin. Aangezien dit uiteenloopende gezelschap op tijd in de lucht moet zijn en dan, ondanks het verschil in snelheid bij elkaar moet komen en blijven, zal het duidelijk zijn, dat er voor de voorbereiding het een en ander te regelen valt, o.a. wat betreft, de indeeling. De commandant vliegt in een commando groep van drie vliegtuigen, bemand verder door kapt. Van Dorst en luit. jhr. Sandberg. Deze groep moet aan het hoofd komen van twee eskaders onder commando van de kapiteins Van Heyst en Versteegh. Het eerste eskader bestaat uit twee groepen van negen toestellen, alle C 5; het tweede eskader uit vier groepen, ook weer van negen stuks, lichte verkenners en schoolvliegtuigen, en een groep van twee drie-motorige en een C 9. Ais commandanten van de groepen zijn vliegtuig-afdeelingscom- mandanten en instructeurs aangewezen. Zoo zien wij daaronder de kapiteins Van Weerden Poelman, Raland, v. Hecking Colenbrander en Steup en de officieren-instructeurs Van Gemeren en Wijnkamp. Mochten er onverhoopt noodlandingen plaats vinden, dan vliegen boven en, achter de eska ders nog enkele reserve-vliegtuigen om de uit vallers te vervangen. De landing van alle vliegtuigen, welke te Soesterberg plaats vindt, eischt wel evenzeer regeling. Het veld is daartoe in twee deelen verdeeld, één deel om te landen, één om naar de hangars te rollen. De patrouilles komen eerst in kiellinie aan eii landen patrouille- gewijze. Een volgende patrouille mag pas lan den als het terrein is vrij gegeven. Het is inderdaad niet alleen een aardige ge dachte om deze vlucht op groote schaal uit te voeren bij den 20sten verjaardag van het vlieg kamp, doch het is bovendien een belangwek kende oefening. Moge deze goed slagen! HENGST PLOTSELING DOL GEWORDEN. Zijn geleider ernstig gebeten. OUD-BEIJERLAND, 28 Juni. Een geval van dolheid van een paard met zeer ernstigen afloop deed zich in het naburige Simonshaven voor. Hier werd n.I. op het erf van een boer een hengst plotseling woest. Onverhoeds greep hij zijn geleider, een zekeren J. S. uit Zwarte- waal, in den schouder. Na den man tegen den grond te hebben geworpen en hem nogmaals met zijn bek te hebben bewerkt, sleurde het woeste dier zijn slachtoffer van het erf af, om er mee voort te hollen tot aan den voet van den dijk. Hier zette het razende beest zich op de knieën, om in deze houding zijn geleider beet op beet, voornamelijk in het gelaat en de schouders, toe te brengen. Op het gekerm en hulpgeroep van den onge lukkige snelden enkele menschen toe, o. w. ook de gemeenteveldwachter van Simonshaven. Deze trok zijn revolver en schoot op het paard, dat zijn slachtoffer losliet. De man kon in de nabijgelegen woning worden binnengedragen. Hier bleek eerst goed, hoe de gewonde was toegetakeld; vooral liet bovenlichaam was vreeselijk verminkt. Hoewel zijn toestand zeer ernstig is, bestaat er geen direct levensgevaar. De hengst, die door het schot van den veld wachter versuft was geraakt, kon door den eigenaar, den lieer Sw. uit Zwartewaal, worden gegrepen. Later op den dag werd liet dier naar Rotterdam vervoerd, waar het in het gemeen telijk abattoir werd afgemaakt. DE DUBBELE MOORD TE NUTH. 1 Dader legt bekentenis af. MAASTRICHT, 28 Juni. -- De te Maastricht opgesloten Janssen uit Houthem, die den mo lenaar Wevers en zijn echtgenoote te Nutli heeft gedood, heeft voor den rechter-commis- saris, Mr. Gadiot, een volledige bekentenis afgelegd en toegegeven, dat hij Zondag j.l. met den opzet Wevers te dooden, naar Nuth ge-j komen is. HELLEVOETSLUIS HEEFT GEEN GAS. Met Nleuwenhoorn gaat men electriciteit uit Rotterdam betrekken. HELLEVOETSLUIS, 27 Juni. De ge-! beele plaats is in rep en roer, in verband met het geschil tusschen de gemeente en de N. V. „Gasfabriek Hellevoetsluis" alhier. Deze kwes- tie wordt thans nog ingewikkelder. Het G.E.B. Rotterdam had n.I. aan de besturen der ge meenten Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn een aanbieding gedaan om in het vervolg electrische energie te leveren, waarvan men dan gebruik zou kunnen maken voor koken en verwarmen. Als gevolg van hierover gevoerde besprekin gen waren de raden dier gemeenten gisteren in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Van 's morgens tien tot n.m. twee uur werd vergaderd te Nieuwenhoorn. Na afloop der dis cussies werd het voorstel van B. en W. om voor drie jaar met ingang van 1 Juli e.k. met het G. E. B. Rotterdam een overeenkomst aan te gaan voor de levering van electrische ener gie voor koken en verwarmen, z.h.st. aange nomen. Volgens deze overeenkomst mag dan door de gemeente geen concessie worden ver leend voor het leveren van gas binnen de ge meente, terwijl ook de gemeente geen gas fabriek zal mogen oprichten. Van 2 tot 5.30 uur n.m. werd te Hellevoet sluis vergaderd. De belangstelling was hier bijzonder groot. Na uitvoerige discussies, nadat door een drietal raadsleden, staande de ver gadering, een voorstel werd ingediend om te trachten andere voorwaarden te verkrijgen bij de N. V. „Gasfabriek Hellevoetsluis", werd een gelijk voorstel van B. en W., als door den raad van Nieuwenhoorn was aangenomen, met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Op de pu blieke tribune bracht dit besluit nogal wat consternatie, terwijl buiten heftig tegen dit besluit werd gesproken. Van 5.30 tot 9 uur n.m. werd vervolgens te Nieuw-Helvoet vergaderd. Door B. en W. werd voorgesteld om aan de N. V. „Gasfabriek Helle voetsluis" te vragen, op welke voorwaarden en tegen welken prijs en kwaliteit aan die ge meente door de N. V. gas kan worden geleverd, terwijl binnen twee dagen een antwoord moet worden gegeven, welk voorstel z.h.st. is goed gekeurd. Te Nieuwenhoorn en Hellevoetsluis gaat men dus electrisch koken en wat betreft Nieuw- Helvoet is de zaak nog onbeslist. KLEINER MANN, WAS NUN? Zondagavond omstreeks half elf zagen eenige voorbijgangers op den Steekterweg te Alphen aan den Rijn een man liggen, die in bewuste- loozen toestand verkeerde. Nadat de man bij de familie Uithol was binnengedragen, werd een geneesheer gewaar schuwd, die er in slaagde hem weer tot bewust zijn te brengen, maar zijn toestand zoo ernstig achtte, dat hij slechts per auto mocht worden vervoerd. De man, die totaal uitgeput was, bleek te zijn de Duitsche kellner H. K. A., gedomici lieerd te Breinen. Hij was den laatste» tijd in Den Haag werkzaam geweest, doch daar wegens slapte met de beste getuigschriften ontslagen. De lieer U. verklaarde zich bereid den man voor een nacht onderdak te verleenen. De politie zou hem dan den volgenden morgen per auto naar Utrecht transporteeren. Toen men zich echter Maandagochtend aan de woning van den heer U. vervoegde, bleek de man reeds verdwenen te zijn. Hij wenschte blijkbaar in geen geval niet de politie in aanraking te komen uit vrees over de grens te worden gezet en had zijn reis naar Utrecht weer te voet vervolgd. EEN LAFFE AANVAL. De landbouwer M. ter E.in de buurtschap Deurningen, houdt op eenigen afstand van z(1n woning een kippenfokkerij. In de laatste dagen meende b(j herhaaldelijk in de om geving onraad te bespeuren. Om deze reden ging hij gisteravond laat nog eens naar de fokkerij. Op eenige afstand zag hjj daar een vrouw staan, die op zijn komst luid begon te schreeuwen. Dit was blijkbaar het sein voor drie mannen, die zich achter het terrein verdekt hadden opgesteld. Zij sprongen over een afrastering en gingen ter E. te lijf. Daar deze over een geweldige lichaamskracht be schikt, wist hij hen aanvankelijk van het lijf te houden, waarbij hij een paar personen tegen den grond sloeg, doch hij werd ten slotte overmeesterd en tegen de grond ge worpen, waarna men hem trachtte te wurgen. Het gelukte de aangevallene zich' even los te rukken waarop h(j luid begon te schreeu wen, met gevolg dat de aanvallers de vlucht namen. Ter E. die zich tengevolge van een en ander onder geneeskundige behandeling moest stellen, heeft de vrouw en een der aanranders herkend. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe. Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord Inalulten en blad vermelden. Beschouwingen over den Toestand. In den laatsten t(jd zijn de gemoederen in onze pluimveewereld erg geschokt en ziet men van alle kanten de toekomst duister in. Overal ontevredenheid, van alle kanten ingezonden stukken in de pluimveebladen en de groote pers, telegrammen naar regee ring en kamerleden, overal raadgevers die het beter weten, alles symptonen van den ongunstigen gang van zaken en om daarin een weg te wijzen die tot tevredenheid zou voeren lijkt mij vrijwel onmogelijk. Vandaar dat ik onlangs, toen de Utrechtscbe Bond van Pluimveehouders mij vroeg op haar al- gemeene vergadering een lezing te houden over het onderwerp: „Wat heeft de pluim veehouder te doen in verband met de slechte tijden?" gemeend heb dit vereerende ver zoek te moeten afwijzen. Toen men my ech ter duideiyk maakte dat het meer te doen was om allerlei punten te bespreken die voor de pluimveehouderij van belang zijn, heb ik natuurlijk direct toegestemd. Ik houd niet van gepraat in de ruimte, mijn vak brengt mee me alleen met allerlei weten schappelijke vraagstukken bezig te houden en om op het oogenblik van een ontzetten- den wereldchaoa, waar de knapste bollen niet uit wijs weten te worden, te willen gaan zeggen hoe het in de toekomst met de pluimveehouderij in ons land gaan zal, lijkt mij nutteloos gepraat. De grootste veranderingen in maatschap pelijke ordeningen treden tegenwoordig met verbijsterende snelheid op en niemand kan zeggen waar het op uit zal ioopen. We kun nen alleen maar door onderling overleg trachten dezen tijd zoo goed mogelijk door te komen om gereed te zijn, zoodra de kans weer komt. Ik heb in mijn beschouwingen over mijn reis naar Belgis laten uitkomen dat ik mij op het standpunt stel, dat er op het oogen blik gerekend moet worden met een belang rijke beperking van onzen eieruitvoer naar Duitschland. Trouwens, we praten zeer veel over Duitschland, maar de export naar an dere landen is al evenzeer sterk ingekrom pen en wie veel in het buitenland studeert ziet dat er nog meer beperkingen zullen komen. Zoo las ik deze week in de „Gior- oale degli Allevatori", een betrekkelijk jon: maar vurig Italiaansch pluimveeblad, waar den laatsten tijd steeds artikelen in staan om de Italianen op te wekken meer pluim-' middelen die men zich denken kan en zal dus zonder twijfel na dit congres in Rome de Italiaansche pluimveehouderij, waa r thans toch reeds zeer energiek aan gewerkt wordt, met sprongen vooruitgaan. De ge olgen slaan dan weer op de exporteerende landen terug. Dit is nu maar één voorbeeld ui: de vele. die ik op pluimveegebied zou kunnen geven en die my er toe brengen al8 basis voor myn beschouwingen aan to nemen, dat heden en in de voorloopige toekomst onze export- mogeiykheden enorm zullen inkrimpen. Dat zai medebrengen: inkrimping van onzen pluimveestape] cn de zaak is nu maar dat zoo verstandig mogeiyk te doen en te zorgen dat we iets van eerste kwaliteit over houden. Jammer genoeg heeft men dit in het afgeloopen seizoen nog lang niet inge zien en is er veel gebroed en... is er veel rommel gebroed, d.w.z. er zijn veel laat- broed, minderwaardige kuikens veispreid. De goedkoopte van den rommel is de men schen naar het hoofd geslagen en zal velen duur te staan komen. De. te Hennepe. DE AARDBEVING IN ZUID-SUMATKA. Volgens de laatste berichten 104 dooden en 72 zwaargewonden in het Kanau-gebied. Aneta meldt uit Palembang: De bevolking meldt, dat in Lima en Kroë alle steenen huizen zijn ingestort. Het aan tal dooden in deze plaatsen is niet bekend. De B.P.M. te Pladjoe (by Palembang) verleende zeer veel bijstand by het redding- werk. Zy stond medisch en verplegend per soneel af voor de verleening van chirurgi sche hulp en stelde verscheidene vrachtauto's beschikbaar ten behoeve van de voedsel distributie. Het opruimingswerk op den Ranau-weg vordert goed. Verwacht wordt dat dit werk binnen vyf dagen gereed zal zijn. Thans zyn nog slechts twee kilometer onberijdbaar. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden in de marga Ranau 99, dat der zwaargewonden 65. In de marga Adjih bedraagt het aantal dooden 5, dat der zwaargewonden 7. De Goenoeng Seminoeng (ten Z. van het Ranaumeer) vertoont van onder tot boven een groote scheur. In de doesoens Kota Batoe en Pogardewa zijn op verschillende plaatsen warmwater bronnen ontstaan. De bevolking is rustig en gelaten. Kleine schokken duren voort. In het Ranausche is Banding Agoeng ge heel verwoest, Diepara, Pilla, Tandjoeng Djati en Kota Batoe zijn zwaar beschadigd. Kota Batoe werd door brand geteisterd. Onder de dooden bevinden zich ook enkele Inheemsche volkshoofden. GELDSMOKKELAARS, veeproducten te produceeren, een interessant i 7000 Mark en 1000 Amerikaansche dollars aitikel over den invoer in Italië van pluim in beslag genomen. Een man en twee vrouwen, werden Maan dagavond bij het verlaten der electrische tram, tusschen Herzogenrath en Aken, aan eeD halte, slechts enkele meters van Kerkrade vee uit Holland en Belgis. De schrijver ver telt dat hij na den oorlog geholpen heeft den Belgischen pluimveestapel weer op te bouwen door 25000 stuks pluimvee uit de omgeving van Veneris naar België te zen-1 verwijderd, gearresteerd door een politieman, den. Toen was er dus in ItaliS genoeg en in in Nazi-uniform gestoken, die toevallig in België te kort en thans zegt hij: „De Hol-j de tram was gezeten en gehoord had, dat landsche en Belgische productie (sedert En- i de drie bedoelde personen een kaartje naar geland vrywel gesloten is) wendt zich naai'Aken hebben genomen. Bii visitatie bleek, Italië en een exporteur (hij noemt den naam dat de vrouwen onder haar kleediDg 7000 van een bekend exporteur in Holland) zagmark en 1000 Amerikaansche dollars hadden kans in het afgeloopen jaar pluimvee van- j verborgen. De deviezen-smokkelaars werden daar naar Italië te brengen tegen een prysjcaar de gevangenis te Aken overgebracht, die kon concurreeren met het pluimvee uit I Het echtpaar woonde in Holland, de tweede Joego-Slavië (in Joego-Slavië i3 het pluim- j dame in Berlijn, vee veel goedkooper dan bij ons en de reis vandaar naar Italië is natuurlijk ook veel BENZINESMOKKELARIJ, goedkooper dan van Holland uit.) Ondanks De strafkamer te Munster behandelde dezer hooge invoerrechten kon dus Holland nog dagen de zaak tegen vier chauffeurs uit Bo naar Italië exporteeren. En dat alles omdat cholt, die een aiitobusdienst tusschen Aalten de pluimveehouders in Italië steeds maar en Bocholt onderhouden en van de gelegenheid kletsen en met elkaar overhoop liggen."(Deze gebruik maakten om de benoodigde benzine laatste uitdrukking is niet erg mooi, maar 0p Nederlandsch gebied in te nemen en dan het staat er zuiver in het Italiaansch), I 0ver de grens te verkoopen, omdat de benzine Welnu, Italië zal zonder twijfel spoedigjn Duitschland zoo duur is. op gang zyn. Ik ben daar in den laatsten; Drie van de vier verdachten zijn veroordeeld tijd nog al eens geweest en heb er in ver-tot 3 maanden gevangenisstraf, een boete van schillende plaatsen de pluimveehouderij be- 21000 mark of 3 maanden gevangenisstraf en studeerd en met de autoriteiten gesproken. Het is een gelukkige greep van Italië ge weest daar thans het Wereld-Pluimvee-Con gres te organiseeren Zoo'n congres enten toonstelling is het meest gekke ding dat men zich denken kan, als men de zaak nuchter bekijkt. Het internationale congres brengt de we tenschapsmannen van de heele wereld byeen en het beste der wetenschap wordt daar ge geven en besproken. Daardoor worden dus de achterlijke landen op dat gebied sterk verbeterd, ten koste van de betere landen. De betere landen graven daardoor dus min of meer hun eigen graf. Daar is niets aan te doen, want de wetenschap is nu eenmaal internationaal en als men aan zoo'n congres niet deel zou nemen komt men er in het internale koor leeiyk armoedig uit te zien. De internationale tentoonstelling leert weer eveneens aan de achterlijke landen de beste hulpmiddelen kennen der meer voor aanstaande landen. Ook hier dus een nivel leering der gegevens waar de vooraanstaan-1 den niet beter van worden. En elk land stelt er eer in internationaal zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Tenslotte is zoo'n congres voor het be treffende land een der beste propaganda' een schadevergoeding van 7966 Mk. De vierde kwam er met een boekte van 550 Mk. en 164 Mk. schadevergoeding af. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 5 JULI 1933 bij Inzet en Op WOENSDAG, 12 JULI 1933 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertyd) in het Hötel Meiier te Middelbaxnis, van een Huis met erf te Middelharnis, voor de Erven van den Heer J. A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid. uiiniiiniiiiiiiuiiuiiiniiiuiujiiuuiiiiiiiiuiiiiujuiiiiuiniTTTimiiiniiiiiininniniiiiiininiiJiiin

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3