2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 JULI 1933. Vergadering van den Raad der gemeente Hellevoetsluis, op 26 Juni 1933, n.m. 3 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Secretaris: de heer F. J. Swart. Alle leden zijn aanwezig. Notulen. De notulen van de vergadering van 2.S April j.l. worden zonder hoofdelijke stem ming onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. 1. Bericht van het raadslid, den heer J. H. Frijdal, dat hij wegens vertrek uit de gemeente moet bedanken als lid van den raad. 2. Besluit van den Voorzitter van het Hoofdstembureau, houdende benoeming van den heer W. J. C. A. Nijgh tot lid van den raad. 3. Mededeeling van den Voorzitter van liet Hoofdstembureau, dat de heer \V. J. C. A. Nijgh zijne benoeming tot lid van den raad heeft aangenomen. 4. Oed. Staten zenden goedgekeurd terug een 2-tal besluiten tot wijziging der begroo ting, dienst 1932. 5. Idem van een 2-tal, tot af- en over schrijving van en op uitgaafposten, begrooting 1932. 6. Idem, een besluit tot wijziging der be- grooting, dienst 1933. 7. Idem. 8. Ged. Staten zenden goedgekeurd terug het raadsbesluit tot verhuring tegen een lage- ren huurprijs van het voormalig brandspuit huisje aan den Westzanddijk aan de N.V. Maatij. Petrolifère te 's-Gravenhage. 9. Adres van verschillende personen, hou dende het verzoek, maatregelen te willen nemen, opdat de gemeente op 1 Juli 1933 niet van gas verstoken zal zijn. De stukken rios. I tot en met 8 worden op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt voor punt 9 te behandelen bij het desbetreffende agenda punt. Aldus wordt besloten. Bij punt 2 spreekt de Voorzitter den heer Frijdal toe. Spreker vindt het jammer dat de heer Frijdal de gemeente gaat verlaten. Spr. hoopt, dat de heer Frijdal in zijne nieuwe woonplaats ook zijn krachten aan de gemeen schap zal wijden, evenals hij dit hier heeft ge daan. De heer Frijdal dankt den Voorzitter voor zijn waardeerende woorden. Onderzoek geloofsbrief nieuw raadslid. De Voorzitter verzoekt eenige leden van den raad de commissie te willen vormen volgens het Reglement van Orde, om den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, den heer Nijgh, te onderzoeken. De commissie verwijdert zich even en brengt na haar onderzoek rapport uit bij monde van den heer Blind. Waar de stuk ken in orde zijn bevonden, adviseert de com missie tot toelating. Z.h.s. wordt hiertoe be sloten. Verlaging landpacht. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den huurder van het weiland achter het plantsoen over 1932 een pacht- vermindering toe te kennen van 70,De Voorzitter licht toe, dat de gemeente over ge noemd jaar zelf 40 of 140,vermindering heeft gekregen en dat het B. en W. billijk voorkomt ook aan Luijendijk vermindering te geven. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Weierinhuren weiland achter 't plantsoen. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Jan. 1934 wederom voor drie jaar te huren het weideland achter het plantsoen. De Voorzitter merkt op, dat de huur de vorige periode 350,per jaar bedroeg en thans 160, per jaar zal worden. De Ontvanger van Re gistratie heeft deze aanbieding gedaan en spr. is van meening, dat men hierop moet ingaan. De vermindering houdt ook eenigszins ver band met een recht der gemeente volgens de loopende overeenkomst, welk recht nu niet zal gelden, maar hetgeen niet een bezwaar is, omdat daarvan toch geen gebruik meer ge maakt zal worden. De heer v. Sintmaartensdijk ziet het nut niet in om het terrein weer te huren. Spreker verwijst naar het gesprokene bij de behande ling der begrooting in het afgeloopen jaar, waarbij men toen de blijdschap uitsprak, dat men spoedig van dit land af zou zijn. De Voorzitter antwoordt, dat het college van B. en W. er dan anders over gedacht heb ben. We hebben een goeden onderhuurder en dat zegt ook wat. Het terrein is in goeden staat, eveneens de afheiningen, waarvan de gemeente, ten opzichte van het plantsoen ook voordeel heeft. Het is ons lang niet onverschil lig, hoe of een en ander wordt gehouden. De heer v. Sintmaartensdijk blijft bij zijn stand punt. De Voorzitter wijst nog op de afwatering van het plantsoen. De heer v. Kralingen vindt het een aardig aanbod. Spreker vraagt of het zeker is, dat het land onderverhuurd wordt, waarop de Voorzitter een bevestigend ant woord geeft. De tegenwoordige huurder, de heer Luijendijk is bereid het voor genoemden tijd onder te huren voor 150,per jaar. De heer Essenberg acht het verschil van 10, heel goed gerechtvaardigd. We hebben er in ieder geval voor een grooter bedrag voordeel van in verband met afwatering van 't plant soen enz. 't Land is in goede handen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer v. Sintmaartensdijk. Goedkeuring balans, verlies en winstrekening Volkshuisvesting. Z.h.s. wordt op voorstel van B. en W. besloten goed te keuren de balans en verlies- en winstrekening der vereeniging „Volkshuisvesting" over 1932. Af- en overschrijving uitgaafposten begrooling waterleiding 1932. Z.h.s. wordt op voorstel van B. en W. besloten over te gaan tot af- en overschrijving van en op uitgaafposten der be- grooting van liet waterleidingbedrijf, over het dienstjaar 1932, een en ander tut een totaal bedrag ad 1378, Wijziging gemeente-begrooting 1932 en af- en overschrijving en wijziging gemeenlc-begrooting 1933. Vervolgens worden op voorstel van B. en W z.h.s. vastgesteld een besluit tot wijziging der geineente-begrooting, dienst 1932 en eenige be sluiten tot wijziging en tot het doen van af- en overschrijvingen van en op uitgaafposten der gemeente-begrooting, dienst 1933. Voorstel van B. en W. inzake licht- en warmte voorziening door electricileit. Ten aanzien van dit punt was een langdurige comité-vergadering van den raad gehouden terwijl bij de behandeling aanwezig waren de heer Mr. Mulder, Chef v. d. Tweede afd. der Prov. Griffie van Zuid-Holland, de heer Rij mer, Adj.-directeur van het G.E.B. Rotterdam en de heer Bakker, Ingenieur v. h. G.E.B. Rotterdam, te Brielle. Volgens het voorstel van B. en W. zijn de onderhandelingen met de N.V. „Gasfabriek Hellevoetsluis" op niets uitgeloopen en is deze zaak derhalve af. Van het G.E.B. Rotterdam is eene aanbie ding ingekomen om de gemeentenaren, die aan het net van de N.V. „Gasfabriek Hellevoet- sluis" waren aangesloten te voorzien van elec- trische kooktoestellen enz., teneinde door elec- triciteit in licht en warmte te voorzien. De overeenkomst met het G.E.B. zal worden aan gegaan voor den tijd, dat liet strooinleverings- contract in 1930 met de gemeente Rotterdam angegaan, zal gelden, terwijl volgens de te treffend overeenkomst na 1 October 1933 door derden geen gas in de gemeente geleverd kan worden of de gemeente zelf geen gasfabriek mag exploiteeren zonder goedkeuring van Rot terdam. Na voorlezing van liet voorstel en het con cept raadsbesluit, deelt de voorzitter mede, dat staande de vergadering is ingekomen een voorstel van de heeren Essenberg,Jvan Kralin gen en van Sintmaartensdijk, om de N.V. „Gasfabriek Hellevoetsluis" te verzoeken de voorwaarden te willen mededeelen, op welke deze gas wenscht te leveren. De Voorzitter leest dit voorstel voor. De Voorzitter geeft hierna gelegenheid het woord over deze aangelegenheid te voeren. De heer van Kralingen protesteert ernstig, niet omdat de heeren voornoemd hier zitten, maar ze moeten zich buiten de zaak houden. Zij moeten beschouwd worden als het publiek. De Directeur van de gasfabriek zit daar ook niet. Die had dan ook gevraagd moeten wor den. De Voorzitter verwijst den heer van Kra lingen naar het reglement van Orde. De heer Essenberg deelt mede, dat het hem evenals j.l. Zaterdag, aangenaam was de ge noemde heeren hier te ontmoeten. Het geldt hier een belangrijke kwestie voor Hellevoet sluis en dit laat spreker niet koud. Was er thans geen aanbieding van het G.E.B. binnen gekomen, dan had de Gasfabriek wellicht ook aan een ander touwtje getrokken. De electri- citeitvoorziening zal de bloei van Voorne en Putten zijn, is er gezegd, maar, dit voegt spr. er aan toe, ten koste van de gemeente Helle voetsluis. Men krijgt hier meerdere werkloos heid, vermindering van belastingen, die bin nenkomen enz. Een en ander zal voor onze ge meente verstrekkende gevolgen hebben. Wordt de overeenkomst met Rotterdam aangegaan, dan zijn we allen vast van gas verstoken. Elec- triciteit volop, ja, voor hen, die het kunnen betalen. Er is voorgerekend, dat met gebruik van electriciteit ƒ2400,voordeel zal worden gekregen. Maar dit is individueel, dit is niet voor de gemeente. De gemeente derft echter veel inkomsten, ongeveer ƒ1600,a ƒ1700, Wordt het voorstel aangenomen, dan gaan we zelf de gasfabriek afbreken. Men heeft hier 't bekende spreekwoord: Twee honden vechten om een been en de derde loopt er mee heen. We moeten letten op 't goede en financieele belang voor de gemeente. Spreker,verwijst naar Nieuw-Helvoet, waar een arme bakker woont, die nu wellicht een uitgaaf zal krijgen van 500,voor een electrischen oven. Hij hoeft wel niet op te komen voor de belangen van de ingezetenen van Nieuw-Helvoet, nraar der gelijke gevallen zouden zich hier ook kunnen voordoen. Willen de ingezetenen electrisch koken, welnu, dat kunnen ze toch. Nu krijgt men zoogenaamd een cadeautje van 40, omdat men voor 27,een toestel met pan nen krijgt. Laat het G.E.B. in de andere plaat sen op V. en P. en aan de overzijde ook pannen geven. Men wil Hellevoetsluis vanmiddag een strop omdoen. Spreker vindt de houding van den heer Fiander ook niet goed; dat weet deze ook wel. De heer Romer heeft gezegd, dat de gas fabrieken door de electriciteit worden ver drongen. Spreker weet het niet. Hij brengt zijn stem dan misschien verkeerd uit; hij kan daar aan dan evenwel niets doen. Volgens spreker moet Hellevoetsluis gas houden. De heer Blind zegt, dat de heer Essenberg een mooie rede heeft gehouden. Als we vele jaren teruggaan en onze voorvaderen hun oogen meer open hadden gehad en zoo hadden gewerkt als nu het geval is, had deze kwestie niet ontstaan. De heer Essenberg heeft zelf gezegd, dat de gasfabriek door den tijd toch weg gaat. We hebben nu eenmaal een besluit genomen om 500,buizenbelasting te hef fen. Dit is billijk; het wordt van hooger hand zeer billijk genoemd. We hebben vanmiddag de besprekingen gehoord en de gedane toe lichtingen en spreker vindt de gedane aan biedingen voordeelig. Voorts wijst spreker er op, dat men hier zit om de algemeene belangen te behartigen en niet op de persoonlijke be langen moet letten. De heer Blind raadt dan ook aan zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven. De heer v. Sintmaartensdijk merkt op, het eens te zijn met den heer Essenberg en niet met den heer Blind. Men is begonnen met 500,— te vragen. Spreker heeft hier schoor voetend tegenover gestaan. Later heeft hij er in 'toegestemd. De heer Römer iiecft gezegd, dat het hier geen concurrentie-ziekte van het G.E.B. is. Daar is spreker blij om. Maar dan had hij toch wel verwacht, dat het G.E.B. na 1 Juli met aanbiedingen was gekomen. Het gaat hier om het belang der gemeente en hij schaamt zich niet zijn stem terug te trekken, nu gefoudeerd is. Dit kan men overal wel eens. Spreker waarschuwt voor de aanbieding van het G.E.B. Het kost de gemeente minstens 1500,Men krijgt minder inkomsten, de werkloosheid wordt veel erger enz. 't Gaat hier om het belang der gemeente en spreker zal dan ook tegen het voorste] stemmen. De heer Blind brengt in het midden, dat de heer Römer in zijn uitlegging gezegd heeft, dat de winst ten goede komt aan de ingezete nen. Later wellicht van de gemeente. We moeten vooruitkijken. Onze voorvaderen heb ben dit niet gedaan, maar wij moeten zorgen dit wel te doen. Hellevoetsluis verkeert in moeilijke omstandigheden. De heer van Zetten zal gaarne van den heer Römer vernemen, hoe 't moet gaan met de werklieden van de gasfabriek. Kunnen deze bij het G.E.B., indien er plaats is, worden op genomen. De heer Römer zegt, dat als er op Voorne en Putten plaats is, hij er met den Directeur over zal spreken, dat deze menschen, indien ze bruikbaar zijn, worden geplaatst. Dit is reeds toegezegd, dat het wordt gedaan. Voorts zal spreker er bij aannemers van werken voor het G.E.B., op Voorne en Putten, op aan dringen, bij het uitvoeren daarvan gebruik te maken van de menschen van de gasfabriek. De heer van Kralingen wil ten aanzien van het voorstel niet meer spreken. Men kent zijn standpunt in deze kwestie. Hij wil evenwel eene opmerking maken ten aanzien van het gezegde van den heer Blind. Men heeft ge wezen op de voordeelen voor de bedrijven. Dit kan spreker niet inzien. Men moet hem dat maar eens voorrekenen. Als een bedrijf hier zal komen, en liet heeft electrische energie noodig, dan zal het dit wel nemen. Maar nu zijn ze er toe verplicht. De heer Frijdal vraagt of, als het voorstel valt, 't dan mogelijk is dat we weer gas krijgen. Dit is toch eene belangrijke factor, die in aan merking genomen moet worden bij het nemen van eene beslissing. De Voorzitter antwoordt, dat dit, zooals de zaken staan, niet het geval zal zijn. Spreker wijst er op, dat een ieder zijn eigen verant woordelijkheid moet dragen, maar dat men dat niet voelt. Spreker wijst voorts nog op het verloop der onderhandelingen met de Gas fabriek. Dat men tot Februari moest wachten, alvorens een persoonlijk onderhoud kon plaats vinden. De voorwaarden zijn door den raad vastgesteld en naar Ged. Staten gezonden. Er is maar één partij. De andere staat afwijzend. Nu komt de tijd aan, dat men voor het feit komt te staan. En dan gaat men twijfelen. Men moest toejuichen, dat men een aanbieding als thans ontvangen, heeft gekregen. Een ieder was er van overtuigd, dat men op de be staande voorwaarden der concessie niet kon voortgaan. Dit is gebleken in de vergaderingen met onzen adviseur. Toen was er geen verschil van meening, omdat de gasfabriek niets deed. De gemeente kan toch niet overgaan tot het verleenen van eene concessie aan een conces sionaris, die deze concessie voor niets verlangt. De noodige middelen om een en ander te be komen, zijn den raad aan de hand gedaan en men heeft die benut. Allen zijn er van over tuigd, dat de gevraagde retributie redelijk en billijk is. Een aandeel in de winst wil de gas fabriek niet verstrekken. Nu, als zij er niet kon komen, en er geen winst wordt gemaakt, dan zon dit toch maar eene illusie voor de gemeente blijven. Maar de gasfabriek wil dit toch evenmin. Nu is er uitkomst. Men krijgt flinke voordeelen. Thans krijgt men stroom- verlaging en later wellicht nog meer. De schuld verantwoordelijkheid voor de gemeente gaat naar beneden. Dit moet men niet vergeten. Spreker zelf had ook liever gas gehouden. Dit gaat nu eenmaal niet. Men heeft de gemeente steeds aan de lange lijn gehouden. We heb ben naar beste weten gehandeld in het belang der gemeente om een klein brokje van de kruimels, die van de tafel vallen, voor de ge meente te verkrijgen. We hebben gehandeld in verband met de feiten. De Gasfabriek heeft tot 2, 3 maal toe geweigerd op de voorwaarden in te gaan. Toen is de verordening gekomen en heeft de gasfabriek zicli heelemaal terug getrokken. Toen ook was de heer Essenberg het volkomen met hem eens. We zijn thans zoo door hooger gezag voorgelicht. We hebben hier noodig eensgezindheid. We moeten letten op het gemeentebelang en niet op de particu liere belangen. Te Nieuwenhoorn is, ook voor gelicht door het hooger gezag, door den raad besloten met algemeene stemmen, de overeen komst met het G.E.B. aan te gaan. De heer de Boo zegt zelf geheel en al op gas aangewezen te zijn. Wc staan thans voor een feit op 30 Juni. "We hebben dan geen gas. Er is nu uitkomst door de aanbieding van het G.E.B. We hebben ons standpunt eenmaal in genomen en dat kunnen we niet laten varen. De gasfabriek heeft geweigerd en juist daar door is het voorstel van het G.E.B. gekomen. Alles is den raad voldoende bekend. Evenals de heer Blind wil spreker vooruitzien. De heer Essenberg heeft gezegd, dat we een nadeel krijgen van 1600,5 1700,De heer v. Sintmaartensdijk vermindert liet al en maakt er 1500,— van. Integendeel krijgen wij 2400,voordeel en dit alleen voor Helle voetsluis, De heer Essenberg merkt op, dat de Voorz. gezegd heeft dat men het gemeentebelang moet behartigen. Spreker wil even in het midden brengen, dat hij er van overtuigd is, dat altijd gedaan te hebben en het nog te doen. Hij is voor geen cent bij de gasfabriek betrokken. Spreker wijst er nog eens op, dat de fabriek niet wordt gesloten. De Voorzitter merkt op, dat de heer Essen berg liet heeft gehad over vooruit denken. Dan had hij dit reeds lang moeten doen. De heer Essenberg wijst op de bezwaren voor andere bedrijven in de gemeente, i De heer Blind begrijpt de heeren niet, dat ze nu nog met een verzoek komen. Spreker vraagt of het mogelijk is, dat de heer Fiander, j die op de tribune zit, in de vergadering komt en dat men hem afvraagt of hij op andere voorwaarden gas wil leveren. De Voorzitter merkt op, dat de heer Fiander I hiertoe niet is uitgenoodigd. En men heeft dan toch ook geen enkelen waarborg. Spreker wil 1 papieren zien, geteekend door een commissaris j en den Directeur. De heer Fiander heeft de gemeente in rep en roer gebracht door ont stemming te verwekken. Dat is het doel van hem geweest. Dit wordt thans voorkomen. Spreker juicht de aanbieding van het G.E.B. toe. Zelf was hij voor publiciteit geweest, maar de heer Römer was wat schroomvallig. Als hoofd der gemeente acht hij zich verplicht het G.E.B. dank te brengen voor de aanbieding om Hellevoetsluis te helpen. Niets is er ver borgen. Er zijn geen nieuwe feiten. Spreker weigert thans elke mondelinge overweging en onderhoud. De heer Römer wil even een kleine onjuist heid van den heer Essenberg recht zetten. De winst is niet voor het G.E.B., maar ten bate van de 20 gemeenten, of liever ten bate van de ingezetenen. Waar niemand thans meer het woord ver langt, brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming en wordt dit aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stem men de heeren van Kralingen, Essenberg en van Sintmaartensdijk. Hierna gaat de vergadering uiteen. Vergadering van den raad der gemeente Den Bommel, op Woensdag 28 Juni, des nam. 3 uur, zomertijd. De Voorzitter, Burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed en heet de aanwezigen welkom. Spreker drukt zijn spijt uit, dat zulk een klein getal raadsleden aan wezig is, bijna is het onvoltallig. De heeren Hokke en Buth zijn wegens ziekte afwezig, spr. hoopt voor beiden op spoedige beterschap. De heer J. P. Mast is met kennisgeving af wezig wegens uitstedigheid. Volgt lezing notulen der laatste en voor laatste vergadering, welke beide zonder op merkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Bericht van Ged. Staten, inhoudende, dat openbare mededeeling wordt gedaan, dat de Burgemeester voor de ingezetenen te spreken zal zijn des Dinsdags en Donderdags. B. en W. te Oude Tonge berichten, dat een bedrag van 55,68 als tegoed Vleeschkeurings- bedrijf hun ter hand zal worden gesteld. Stellendam bericht, dat in de vacature Waterleidingbedr., ontstaan door vertrek van 'dhr. Jansen, Wethouder Roon is benoemd. De begrooting Gezondheidscommissie 1934 wordt voorgedragen. De gemeentelijke Arbeidsbeurs bericht in gevolge hun circulaire Juli 1931, dat een vierde in de kosten-verdeeling moet worden gedragen, wat voor den Bommel storting van ƒ5,13 be- teekent. Kasopname 20 Juni; in kas 2770,85. De Minister van Binnenlandsche Zaken be richt dat nog geen mededeeling kan worden gedaan hoeveel de subsidie werkverschaffing zal bedragen. Een voorschot kan niet verstrekt. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt ingevolge het laatste be richt mede, dat gezien de groote werkloosheid die voortduurt, maatregelen moeten getroffen. De Minister geeft, op herhaald verzoek, mede te deelen hoe hoog de subsidie zal worden, geen uitsluitsel. Wij stuiten thans op finantieeie bezwaren en hebben stopzetting overwogen. Getracht is een voorschot van 70 te be komen, doch ook dat ging niet. De begrooting is op basis van 75 goedgekeurd, ook dèt zou kunnen tegenvallen. B. en W. hebbenjwerk- objecten gezocht en meend door wateringen te graven voor liet Waterschap uitstel van executie te verkrijgen. De polder is z.g. garant voor 25 wanneer wij b.v. slechts 50 kregen. Dat werk is ondertusschen afgeloopen en staan we weer voor dezelfde moeilijkheid. Spr. licht een en ander breed toe, en vraagt uitspraak van den Raad wat te doen; door te gaan of te stoppen. Aan het eind van de agenda zal hierop worden teruggekomen. Bericht van den Min. van Financiën, dat de uitkeering per inwoner gelijk is aan die van vorig jaar, zoodat geen verrekening hoeft pjaats te hebben. Ingezonden is de exploitatie-rekening ge meente-woningen. Tekort 1911,08. Hiérvan zal door het Rijk worden bijgedragen een be drag van 1425,85. Aan de Rijks Werkl. en Arbeidsverzekering moet worden bijgedragen een bedrag van '25,—. Volgt voorlezing verslag Comm. tot wering van Schoolverzuim. Goedgekeurd terugontvangen eenige raads besluiten en af- en overschrijvingen. Ter visie wordt gelegd het verslag, Balans, Winst en Verl.-rek. van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht. Voorgelezen wordt een schrijven van het Waterschap de Polders Ioozende op den Bom mel, naar aanleiding van een gemeentelijk schrijven d.d. 10 Mei, inhoudende, dat het be zwaar maakt, tegen de overeenkomst dat de heschoeirng voor de z.g. zaat of loswal in onderhoud zal komen voor den Polder en niet voor de gemeente. De Voorzitter geeft hierop een breede toe lichting, welke werkelijk voor oningewijden een puzzle is. Spr. zegt dat er een overeen komst is sedert 1876, welke inhoudt dat de zaat zaat is eigenlijk een plaats onder water, maar wordt hier beschouwd als loswal eigendom is van het Polderbestuur. Onder spr. voorganger kwam er van de Ingelanden een bericht dat zij schippers aanwijzing gaf voor een vaste ligplaats. Dat recht kwam volgens spr. voorganger en ook volgens spr. zelf den Poider niet toe. De heer Mast, die kwestie had met den vorigen Burgemeester, werd door den Polder een vaste ligplaats aangewezen, i Hiertegen is dan ook in een Poldervergadering, waar spr. ook tegenwoordig was, geprotesteerd. Advies is ingewonnen bij Mr. Schijthuis. Deze meende dat het geval voor verschillenden uit leg vatbaar was en adviseerde te schikken. B. en W. hebben vergaderd met een deputatie van het Waterschap en meende een eenvoudige regeling te moeten treffen. Sedert 1928 is 80,— betaald door de ge meente plus 120,per jaar rente vernieu- wing beschoeiing. Helaas was daarover in I notulen geen omlijnd standpunt te vinden, en het komt spr. vreemd voor, dat de raad in 1928 zoo maar 120,voteert zonder tegenprestatie. Tusschenbeide stipt spr. aan, dat de dicta- torische verhouding in den gemeenteraad voor bij is en een meer democratische vorm wordt aangenomen. Al was er niets in de notulen te vinden, meenen B. en W. de ƒ120,te blijven betalen, plus de ƒ80,op voorwaarde echter, dat de beschoeiing voor den Polder en de verharding van de losplaats op den wal voor rekening der gemeente zal zijn. Voorts, dat de gemeente het recht houdt ligplaatsen aan te wijzen. De Voorzitter zegt verder, dat de Polder hiermede niet accoord ging. Wethouder Jongeling geeft ook nog een lezing over het geschil. Spr. uit zijn spijt, dat de heer Buth er niet is, die in die zaken is in gewijd. De houding van den Polder vindt spr. onbegrijpelijk. Bestuur Polder en Gemeente zijn het eens en Ingelanden ketsen het af. Spr. heeft het origineel contract 1876 gelezen. Spr. is het er niet mee eens. Wezenlijk wordt er met de zaat een zaat onder water bedoeld aan de oude kaai. Daarvoor werd 80 gulden be taald. Later zijn die slijkbulten weggenomen en is er een andere havenindeeling gekomen, zoodat die zaat dwars liep naar de Wed. Mos selman. Er staat in het contract dat de uit watering niet belemmerd mag worden. De zaat is weggenomen, want die was tekort voor dat schip. Een aanvulling met grond volgde, de sluis werd weggenomen, de zaat werd bree der, er ontstond een mooie loswal. Er is ge vraagd geef ons die loswal, maar dat ging niet. Stilzwijgend werd het echter toegestaan, er werd voor betaald 80 gulden. Later is die plaats vernieuwd, er werden bovendien vloed en meerpalen geplaatst, de rente betaalde de gemeente. We meenden dat de kwestie uit de wereld was. We hebben het altijd aangelegd op goede samenwerking. Dat moet de-gemeente den Bommel wel doen, want die heeft niet zoo- tveel grond. Vroeger was hier een Jonkheer, die zei, wat is nu eigenlijk Den Bommel? Loop ik hier, dan heet het: dat is van den Dijkring, loop ik daar dan is het van de Heerlijkheid. Het geschil is gerezen, zegt spr., doordat van Gent een vaste ligplaats vroeg. Goed, zegt de vorige Burgemeester, voor 25. De heer Mast wilde ook een vaste ligplaats, en vroeg het aan het Waterschap. Hij verkreeg ze eveneens. De Burgemeester protesteerde hiertegen en met recht. Spr. adviseert kalm af te wachten. Wethouder Lokker: Alles goed en wel, maar nu is de vraag, moet de Polder het onder houden of de gemeente? De heer Houthuizen stelt aanhouding voor tot nader, onderzoek. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Spr. zegt echter dat dit aan het standpunt niets mag afdoen. Wij kunnen geen verplich tingen op ons halen, die wettelijk niet door den beugel kunnen. Besloten wordt tot aanhouding van dit punt. Afschrijving- hondenbelasting wordt ver leend aan E. J. v. d. Klundert" G. v. d. Bon gerd, W. Buys, T. Kreeft, W. M. Buscop, W. v. Mastrigt, Z. Jansen en W. Hameeteman. Een verzoek om Verlaging schoolgeld wordt ingewilligd aan P. J. Bruggeman, wiens in- komen van 1600,tot 1100,is gedaald. De Voorzitter licht toe, dat die verzoeken niet op tijd zijn binnengekomen. Er zijn er nog meer. Spr. stelt voor deze nog wel af'te doen, om dat dit hier de gewoonte was, maar zicli j bij nieuwe aanvragen aan den wettelijk gestel- den termijn te houden. Wethouder Lokker merkt op, dat de be zwaarschriften van de Inspectie soms een half jaar later pas terugkomen. De Voorzitter zegt, dat dit de verplichting der wet niet wegneemt, daar dan tegelijkertijd bij den Raad moet worden gereclameerd, ai is het, dat dc Inspectie nog niet heeft beslist. Na eenige bespreking wordt dit besluit aan-1 genomen. De Voorzitter maakt nog de opmerking dat de Chr. School niet eens de aanslagen heeft uitgereikt. De menschen kunnen niet recla meeren. Het verzoek van H. Lokker, eerst heden morgen binnengekomen, wordt aangehouden om bewijsstukken over te leggen. De rekening Gezondheidscommissie wordt, nadat ze is nagezien, goedgevonden. Oninbaarverklaring huur tuingrond en ver huring perceelen tuingrond. De Voorzitiff geeft hierop een toelichting. Het is.de gewoonte dat grond gehuurd wordt en dan weer onder verhuurd. Tenslotte blijken de huurpenningen niet binnen te komen. Dat is ook zoo het geval met de aanvrage om ontheffing van betaling door J. Hobbel. Die is 20,— schuldig. Dc man is armlastig, dus er is niets te halen. J Wordt on-invorderbaar verklaard. Voorts bol wordt besloten dat de gemeente zelf zal trach- Vol ten dc tuintjes te verhuren. B. en W. worden zijl hiertoe gemachtigd. £eJ Eenigen hebben geklaagd dat 50 ct. per roe kol te duur is. Voor dit jaar zal dat zoo worden I diel gelaten en nader worden bezien. I |l Vaststelling ex. art. L. O. wet. Dit betreftbol vergoeding reiskosten leerplichtigen naar Mid- hel deiharnis. Er is een verzoek van J. v. d. Zande kaM en A. de Jong. De regeling was vroeger zoo, del dat iemand met een inkomen tot 1000,— J 50,—, 1001,— tot 1500,— 35,—, ovl 1501,tot ƒ2500,ƒ20,-en boven een inkomen van ƒ2500,— 10,werd vergoed. De abonnementen op de tram zijn van ƒ80, op ƒ60,gebracht en B. en W. meenden hier van zelf te moeten profiteeren voor de ge meentekas, waarom zij voorstellen in volgorde van bovenstaande inkomens de vergoeding te brengen op resp. 30,25,15, en 10,-De beide aanvragers hebben dan recht ieder op 30,zoolang hun kinderen leerplichtig zijn. Wordt goedgevonden. Vaststelling pensioenverhaal gemeente-amb tenaren. Wordt goedgevonden. Vaststelling verordening ingevolge art. 9 sub. 3 der winkelsluitingswet. Op een aanvrage van den kapperLC. Bakelaar om zijn winkel een uur langer te mogen openhouden wordt goed gunstig beschikt. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920; over de jaren 1925, 1926, 1927 en 1931. De verschillende berekeningen worden voor gedragen, waaruit blijkt dat de Chr. School over de drie eerstvolgende jaren aan teveel genoten voorschot moet terugbetalen een be drag van 61,89. Voor vergoeding 1931 moet de gemeente nog uitbetalen 279,34. Vaststelling kohier hondenbelasting (sup pletoir) 1933. W. P. Broeders ƒ1,50; A. Visser ƒ5,A. Stoutjesdijk 1,50; C. L. v. Vugt 5,C. Keuiemans 5,C. v. d. Grijp ƒ1,50 en M. J. v. Reijen ƒ5,totaal ƒ24,50. Wijziging gemeentebegrooting 1932 en 1933. Hierin komt o.m. voor dat het salaris van den Burgemeester (wegens benoeming van den Burgemeester te Ooltgensplaat) is verminderd met een bedrag van 1392, De Voorzitter: Het' is toch heelemaal nog geen teleurstelling! Wethouder Lokker: Nee, daar is ook een goeie kant aan. De post werkloozenzorg wordt tot ƒ5000,— verhoogd. De Voorzitter licht toe, dat besloten is den minderen salarispost voor de werkioozen te reserveeren. Reeds zijn wij over de begrooting heen en met dit postje kunnen wij de werk loosheid weer even langer bestrijden. Steunen de op de gedachte 75 uitkeering te krijgen hebben wij toch reeds de begrooting met 2000,overschreden. Het zal toch vast loopen, maar krijgen we de uitkeering niet, dan wordt het nog klemmender. Spr. drukt den wensch uit, dat de werkloosheid spoedig mag verminderen, en hoopt eenigszins dat het vlasplukken wat werk zal brengen. Wethouder Jongeling zegt vlas te hebben gekocht, maar dat dit eerst volgende maand wordt geplukt. Over dit moeilijke punt, ondanks den slech ten toestand der finantiën door te gaan, wordt een uitspraak van den Raad gevraagd. De heer Houthuizen vraagt of het nog lang duren kan eer men weet hoe groot de subsidie gr zal zijn. kz I De Voorzitter antwoordt, dat dit ook ver- gr traging ondervindt door de portefeuille-ver- es. wisseling der Ministers. In een vergadering Vi van de Vereen. Ned. Gemeenten is dit punt be ook ter sprake gekomen en daarvanuit zal een al! sterke aandrang gaan, dat de Minister dit nu oo en voortaan zoo spoedig mogelijk vaststeit. en Met de Rijksfinantiën gaat het ook zoo eigen- dr aardig. Laten we afspreken, wanneer we aan val 't eind van de 20.000,zijn, dan stoppen, m, Is er dan nog werkloosheid, dan moeten we zi< andere middelen opzoeken tot dekking, in Pc Ooltgensplaat moesten we wel een leening en sluiten. qJJ De heer Houthuizen informeert hoeveel werkioozen er nog zijn. De Secretaris zegt van 40. De Voorzitter zegt dat die 20.000,— ook val nog iets geflatteerd is. De kosten opzicht be taalt de regeering niet. Spr. adviseert nog 14 Sc dagen door te werken. Die 40 menschen mogen rej met aan hun lot worden overgelaten. Mis- va schien is er dan reeds vlas, wat ook werk del biengt. Bij stopzetting van de werkverschaf- eel fine moet natuurlijk de raad bijeenkomen. gel Wethouder Jongeling zegt den leden, dat de del Raad deze uiteenzetting wordt gegeven, om dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat da heden wordt besloten tot doorzetting en voi- vel gende week misschien tot stopzetting. ka Samenvoegende de besprekingen wordt be- ke sloten ondanks den slechten toestand derge- meentefinantiën door te gaan zoo lang het kan en 8 dagen te voren den Raad bijeen te roe pen om tot stopzetting te besluiten. Benoeming lid en plaatsvervangend lid gas- comimssie Oost-Flakke. De Voorzitter zit er ambtshalve m voor Ooltgensplaat. Ambts- „W0Ï a,s loco v°ot den Bommel aan gewezen de heer Jongeling. Derhalve ontstaat -e waarin "n twee stemmingen ordt voorzien door den heer Lokker te be- -f' c benoetning aanvaardt. Als T?"ger. rrdt b'j stemming aange wezen de heer J. P. Mast. Rondvraag informeert Weihouder er' crisif-cömité moSelijkheid tot toetreding dc SteïïWota de ,1 Mil zalf tuil C OI Vlll vol Rel Del Gel val RJ vli kw H; onl en' tel enl val zijl dri I zie tel va uu| di op ZO' vei ve: pa| m- Di I0| de: W' ho H v; s ee hi w; gr in

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2