EKERf KOLFF& Zn. EERSTE BLAD OP EN ED ZIJN. eval zullen onze kantoren Woensdag 28 Juni en dag gesloten zijn. ZATERDAG 1 JULI 1933 ,ONZE EILANDEN' De moordherberg „Het Ankertje", [HKMSp, lervragen. De mis, welke ongeveer tot half- J duurde, werd bijgewoond door 300 per- |en, terwijl zich nog 200 toeristen in andere len van het kerkgebouw bevonden. Al deze sonen hebben van de ontploffing echter ■ts gemerkt, hetgeen toe te schrijven is aan lomstandigheid dat de kathedraal zoo groot |Eén persoon is gearresteerd, n verband met sensationeele berichten, die het buitenland verspreid zijn, deelt het pntschap Stefani nadrukkelijk mede, dat er in dooden te betreuren zijn. Een buitenlander de dader? fOME, 25 Juni. Blijkens het eerste onder- Ik zou de persoon, die de bom in het por- 1 van den St. Pieter heeft gelegd, als buiten der geïdentificeerd zijn. VERKOOPINGEN. WOENSDAG, 5 JULI 1983 bjj Inzet en WOENSDAG, 12 JULI 1933 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Hótel Mejjer te Middelhamis, van een Huis met erf te Middelharnis, voor de Erven van den Heer J. A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. fteeft U op aL Abonoé, MAAR l ONDER-I )ORTEN: KNA VOL-I ITEMMEfi ELA^GESj Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07s 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 66 Week-revue. Buitenland, In een stormachtig tempo raast de natio- naal-socialistische revolutie over Duitschland voort naar het einddoelde volstrekte alleen heerschappij van het nationaal-socialisme onder Hitler, met volkomen vernietiging van elke andere politieke partij En Uit einddoel is reeds zoo goed als bereikt, in een week tijd heeft de Stalen Helm zich aangesloten bij de nationaal-socialisten, heeft ook de brigade van kapitein Ehrhardt verzocht zich I bij de nazi's te mogen aansluiten, is de sociaal-democratische arbeiderspartij ontbon den en verder verboden, evenals de Duitsche volkspartij en de kleine Staatspartij, is een geweldige actie tegen de katholieke partijen gaande en als klap op den vuurpijl, gaat het Duitsch-nationale front tot vrijwillige ont binding over en heeft Hugenberg zijn ont slag aangevraagd bij Hindenburg. In den stroom dezer sensationeele gebeurtenissen vergeten we nog te melden, dat eveneens op hoog bevel alle vakbonden zijn ontbonden en verboden, ook de christelijke. Er gaat dus wel een ongewoon hevige politieke storm door Duitschland, het tempo is nauwelijks meer bij te houden. Dat Hu genberg ook eindelijk den strijd zou moeten opgeven was te voorzien. Hij en Von Papen zijn met Hitler in zee gegaan in de stellige verwachting dat ze sterk genoeg waren Hitier zoo noodig in toom te kunnen houden. De lezer kent het verloop. Von Papen heeft zich reeds aanstonds door de nationaal-socialisten op dood spoor laten rijden, terwijl Hugen berg tot het laatst toe nog in ieder geval den moed heeft gehad voor zijn eigen begin selen, ook waar die in strijd waren met de nationaal-socialisten, op te komen. Maar zijn positie is dermate uitgehold dat verder aan- I blijven onmogelijk is. Het is tragisch maar dit verloop was te verwachten. Hugenberg, die zelf met zijn persorganen het noodige heeft gedaan om Hitier aan de macht te brengen, gaat als zondebok de politieke woestijn in, zijn rol is uitgespeeld. Van de oude partyen staan nu nog alleen het centrum en de Beiersche volkspartij overeind, de twee katholieke partijen. De laatste staat al niet meer stevig op de beenen, ligt veeleer reeds zieltogend neer, als gevolg van de actie der nazi's hiertegen. In geheel Beieren zijn bij alle leiders der Beiersche volkspartij huiszoekingen verricht, alle mo gelijke documenten in beslag genomen, welke compromitteerend heeten te zijn en aantoonen dat de Beiersche volkspartij in verbinding heeft gestaan met de Oostenrijk- sche katholieken en dat ze in 't geheim heeft vergaderd en de op bevel ontbonden „Bayernwacht" tracht in stand te houden. Niet alleen de kopstukken der Beiersche volkspartij zijn daarop gearresteerd, zooals de afgevaardigden der Beiersche volkspartij in Rijks- en Landdag, doch in meerdere plaatsen in Beieren zijn zelfs de gemeente raadsleden opgepakt en achter de celdeuren gezet. Ook verschillende priesters zijn gear resteerd, doch weer vrijgelaten nadat ze een voor hen grievende verklaring hadden onder teekend. Er is geen plaats meer in Duitschland voor andere partijen, de met kracht inge zette revolutie wordt tot in alle consequen ties doorgetrokken en daarby worden de chri3teiyke organisaties evenmin ontzien als de sociaal-democraten an communisten. FEUILLETON. IN te DORDRECHT. (Uit de geschiedenis der lijfstraffelijke rechtpleging). 6) „Zweer dan, dat gij geen goederen, geld, zilver, juwcelen of goud van uw zoon Andries, die vol gens uw gedachten aan de vermoorde Janneke Blommers hebben toebehoord, meer onder berus ting hebt. Zijt gij bereid?" „Ja! antwoordden moeder en dochter." Op een kruisbeeld zwoeren zij dezen eed, waarna zij naar haar woning mochten terugkeeren. Eigenaardig is het voorzeker, dat moeder en dochter, oen de beide zonen gevangen zaten, Dordrecht niet verlaten hebben, om zich aan de gerechtigheid te onttrekken. Na het afleggen van haar valschc verklaring bleven zij rustig haar herberg houden, alsof er geen vuiltje aan dc lucht was. Toen men Andries deze verdere voorwerpen vertoonde, erkende hij dat dit alles was, wat Jiij aan zijn moeder en zijn zuster ter hand had gesteld, waardoor hij bereikte, niet opnieuw op de pijn bank gelegd te worden. De instructie bleef nu eenigen tijd hangen, toen Zoo betoogde dr. Ley, die op last van Hitier alle vakbonden heeft ontbonden en verder nu op dit terrein de lakens uitdeelt in een rede te Beriyn o.m.: „Wy hebben voor het zieleheil geen katholieke gymna stiekverenigingen en evangelische of katho lieke arbeidersverenigingen noodig. Dat is staatszaak. Wy zullen voorzorgsmaatregelen treffen tegen de zwarte (katholieke) en tegen de andere reactie. Vandaag zult u wel hebben gemerkt, dat de revolutie nog niet ten einde is. Communisme, sociaal-democratie en cen trum behooren over één kam te worden gezworen. Zij zijn onze vijanden. De straat behoort aan de S. A. en S.S., de fabriek en het bedrijf behoort de N.S B.O "Wij schrikken voor niets terug, waarschynlijk vandaag of j morgen nog zullen de noodigo verordeningen afkomen. De revolutie is nog nietten einde. Wy staan pas aan het begin. Mijn leider heeft my zoo juist beloofd, dat het arbeids front reeds in de naaste toekomst een open bare corporatie zal worden met corporatieve rechten. De wet is reeds in voorbereiding. Naast het Duitsche arbeidsfront bestaat geen enkele vertegenwoordiging, noch van werk gevers, noch van werknemers. De vertegen woordiging van den Duitschen produceeren- den mensch is het arbeidsfront. Al het andere moet zich onderwerpen of wij zullen het vernietigen." Het Wolff-bureau weet reeds te melden dat ook het Centrum spoedig tot ontbinding zal overgaan, dit zou dan de laatste in de rij der ondergaande oude politieke partijen zyn, die alle roemloos in den nationaal-1 socialistischen maalstroom verzinken. Van de twee conferenties, de ontwape ningsconferentie en de Londensche wereld conferentie, valt weinig goeds te melden. De ontwapeningsconferentie is na een schier eindelooze ïydensgeschiedenis vastgeloopen en op voorstel van Henderson tot 16 October verdaagd. Alle delegaties hebben voor het voorstel tot verdaging gestemd, uitgezonderd de Duitschers. De Londensche wereldconferentie leeft in afwachting op de komst van prof. Moley, Roosevelts adviseur. Ook hier zijn reeds ge ruchten over verdaging opgedoken, er op wijzende dat er hevige spanning heerschte, doch Mac Donald heeft de talrijke persver tegenwoordigers met nadruk verzekerd dat er van een verdaging der conferentie ge sprake was, doch meer troost dan deze sim pele ontkenning der loopende geruchten wist hij ook al niet te geven. Maar al schieten de besprekingen te Londen over de dringende economische vraagstukken ook niet op, des te ijveriger wordt er achter de schermen aan politiek gedaan. Iedere groote inter nationale conferentie is min of meer een politieke jaarmarkt. De Russen pappen aan met de Engelschen om de bekende kwestie over de veroordeelde Engelsche ingenieurs en het door Engeland op Russische goederen afgekondigde embargo uit de wereld te hel pen, Polen en de Kleine Entente treden be middelend op in de besprekingen tusschen de Russen en de Roemenen, verder zyn er besprekingen gaande tusschen Amerika, Argentinië, Canada en Australië over be perking van den tarwebouw. Verder onder handelt dr. Schacht voor de Duitschers met de Duitsche crediteuren. De rust te Londen is maar schijn, alleen treedt de bedryvig- heid niet zoo duideiyk naar voren. De strijd in Oostenryk, het wordt lang zamerhand vervelend steeds op dit onder eensklaps 'n nieuwe getuige optrad, die bewerkte dat ook moeder en dochter in handen van het gerecht kwamen. Er was namelijk een werkster omgekocht, die de gangen van beide vrouwen moest nagaan, waartoe zij in staat was, omdat zij van tijd tot I tijd huiselijke bezigheden in „Het Ankertje" ver-1 richtte. Zij bracht bij den schout een zak met 10 pond Vlaamsch geld, waarop de naam P. Blommers j stond. Na deze ontdekking werd door schout en sche penen een huiszoeking gedaan, nadat moeder en dochter wegens het afleggen van een valschen eed in de gevangenis waren opgesloten. Het was op 3 October 1538 toen de schout van Dordrecht, Jan Drenkwaard, gevolgd door de heeren van het gerecht van Achten, in den vroegen morgen daartoe overgingen. In dc gelagkamer werden alle kasten en geheime schuilplaatsen doorzocht, waarin echter niets bij zonders werd gevonden. In het verdere deel van het huis evenmin, doch op den zolder die zich boven de gelagkamer be vond, ontdekte men een schakel met een ketting, die aan den nok van het dak was vastgemaakt. Daaronder bevond zich een luik, dat in de gelag kamer uitkwam en waardoor het touw, dat aan den schakel bevestigd was, afhing en in den muur daar beneden was opgehangen. Aan het einde' werp terug te moeten komen, komt nog nooit tot rust, zal zelfs volgens de aankon diging van nationaal-sociali8tische zijde nog heviger worden. Proksch, de naar Munchen gevluchte nazi-leider in Oostenrijk, kondigt in een proclamatie aan, dat men nu verder in Oostenrijk zal trachten met terreur Dolfuss ten val te brengen. Deze proclamatie is van uit een vliegtuig boven Weenen verspreid. Het gevolg hiervan is geweest dat op meer dere plaatsen daden van terreur zijn be dreven, er wordt scheutig met bommen en dergelyke gewerkt, wat de onrust in Oosten rijk geweldig aanwakkert en waartegen de regeering vrijwel machteloos staat. Strafbepalingen bij teveel Tarweverbouw. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland|maken hiermede bekend, dat, indien een tarweteler meer tarwe verbouwt dan 1/3 van zijn bouw land, de volgende strafbepalingen op hem van toepassing zullen zyn. Overschrijding van het i/3 wegens inkrimping van den kool- bouw en schriftelijk toegestaan door de Ge westelijke Tarwe-Organisatie valt er natuur lijk buiteD. De straffen zijn uniform voor hetgeheele land geregeld: a. Bij overschrijding van het voor bebou wing toegelaten maximum met 1 H.A. of meer volgt uitsluiting. b. B;j overschrijding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete op gelegd van 50.— per overtreding plus 10.— per Are. Heeft een teler 4 Aren teveel tarwe, dan heeft hij dus te betalen 50.— plus 4 maal ƒ10.— ƒ40. totaal 90. c. Zij, die op hun inventarisatie-formulier de overschrijding hebben vermeld, kun* Den ontkomen aan deze boete door het teveel te maaien en uit te ploegen. Zij, die het niet hebben opgegeven, kunnen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maandag 10 Juli a.s. Ook zij kunnen in de gelegenheid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen moet in alle ge vallen vóór 15 Juli hebben plaats ge vonden. Elke overschry'ding van het 1/3welke na 15 Juli te velde geconstateerd wordt, wordt onherroepelijk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. De voordeelen van een rationeele boomgaardbeliandeling. De fruitteelt in Zuid-Limburg wordt uit geoefend in een klimaat, dat afwijkt van dat van andere gedeelten van Nederland en dat meer aan het Amerikaansche herinnert: men heeft minder last van schurft, maar meer van rupsenvreterij. Rupsen houden n.l. van droogte. Dit jaar treedt de appelboom- spinselmot weer heel erg op. Deze is niet te bestrijden met vruchtboomcarbolineum, om dat ze in den winter onder een hard schil letje zit. De eenige bestrijdingsmethode, die helpt, is direct na den bloei spuiten met 3 ons loodarsenaat per 100 liter water. Het middel is buitengewoon goedkoop: het kost maar enkele centen per boom. De resultaten zijn schitterend: behalve de rupsen wordt, er, mits tijdig toegepast, ook de wormstekig bevond zich een strop. Op den zolder waren veel sporen van bloed aanwezig, benevens een bijl met opgedroogd bloed. Men onderzocht nu ook den kelder onder de gelagkamer en tot groote ontsteltenis van schout en gezworenen vond men er acht hevig verminkte en half vergane lijken onder wat rijs- en klaphout verborgen. Het waren lijken van personen, door de bewo ners van „Het Ankertje" afgemaakt. Heel Dordrecht was er vol van. Een vreeselijk vermoeden rees. Hoevele personen waren ver dwenen na in „Het Ankertje" gelogeerd te hebben. Bij het eerste verhoor bekenden moeder en dochter het feit en brachten nog verscheidene andere moorden uit, die sedert eenige jaren zoowel binnen als buiten Dordrecht door hen waren ge pleegd. Ze bekenden dat de moord op de weduwe Clcysken Gijsberts door Andries en zijn vader in haar woning was gepleegd. De moord op de vrouw van Mcyns, die door de moeder uit dc kerk in „Het Ankertje" was gelokt, waar ze vermoord was geworden. Men had haar van haar goud en juwcelen beroofd en haar lijk in den kelder geworpen. Ook werd een moord bekend op een vrouw te Baardwijk gepleegd. Deze ongelukkige werd door Andries om het leven gebracht, terwijl dc vader hem had opgewacht om het gestolene in ontvangst heid door tegengegaan. En al is in andere gedeelten van het land de rupsenschade niet zoo groot, ze kan ook daar van beteekenis worden, zoodat de bespuiting overal aange raden kan worden. In Limburg zijn de laatste jaren proeven genomen met deze bespuiting; de uitkom sten waren buitengewoon. Wie ze dit jaar nalieten, hebben thans in ernstige mate van rupsenvreterij te lijden: in sommige boom gaarden is meer dan de helft van het blad als verloren te beschouwen, wat vooral nu, dat de fruitoogst hier gering zal worden, dubbel jammer is, daar de vruchten natuur lijk niet op volle grootte komen in deze boomgaarden. Waar men wèl gespoten heeft met loodarsenaat, staan de boomen prachtig in blad, dat geheel gaaf is. De premiekeuringen voor trekpaarden in Zuid-Holland. Een medewerker aan de N.R.Crt.schryfti Het aantal inschrijvingen overtrof ditmaal ver dat van vorige jaren, terwijl slechts wei nig dieren afwezig bleven. En als de leiders van de trekpaardfokkerijen in Zuid-Holland toen geneigd waren te denken, dat de lief hebberij voor de fokkery van het trekpaard door de tijdsomstandigheden aan het vermin deren was, dan moet het hen thans dubbel aangenaam gestemd hebben, dat de fokkers weer eens in grooten getale met hun beste (en minder goede dieren) naar de keuring trokken en daardoor de gelegenheid boden tot het overzien van den huidigen stand van de fokkerij. En ze zullen dan tot de conclusie gekomen zijn, dat ook in deze provinciën de liefhebbery wel gesmeuld heeft maar niet gedoofd werd, en verder dat nog een flink aantal beste oudere merriën aan wezig is, maar dat het jongere materiaal nog al te wenschen overlaat. Zou hier de fout niet zitten in het feit, dat te weinig goede hengsten aanwezig zijn en zou het wel goed gezien zijn van de prov. regelings commissie, dat zij de premiekeuring voor hengsten heeft afgeschaft Zou het niet meer in het belang van de fokkerij zijn, om bij gebrek aan geld, de keuring der veulens af te schaffen, alsook die van de jaarlingen, die later toch zoo vaak falikant uitkomt? Sommelsdijk is wel het centrum van de trekpaardfokkeryhier wordt het grootste aantal voorgebracht en dat hier nog fokkers wonen, die vooruit willen, wordt bewezen door het feit, dat verschillende koppaarden zyn ingevoerd. Dordrecht wint het echter in kwaliteit. Paarden als de enorme Calette K. 11854, een Teun Kladde-dochter, treft men op de fokdagen boven den Moerdyk zelden aan; terwijl stal-Smits de oude Bep K. 7285 en haar 5 kinderen en 5 kleinkinderen zich mocht laten zien: het zijn alle paarden van gelijk type, zwaar van boven doch met nog een tikje te weinig beenwerk. Nu de bekende George de Bolspolder, de reserve-kampioen van de nationale tentoonstelling van 1938, voor het Dordtsche eiland werd aangekocht, mag men verwachten, dat hier verder goed fokkerswerk verricht zal worden. Ook op Oud-Beyerland valt vooruitgang op te merken, dank zij de liefhebberij van sommigen, die er niet tegen op zien om, by gebrek aan een goeden hengst in hun omgeving, hun merriën ter dekking naar Noord-Brabant te zenden. De overige keuringsplaatsen zijn minder belangrijk; er worden daar slechts weinig paarden voorgebracht." DB STEUN AAN DE PLUIMVEETEELT. Het bestuur van de Nutpluimveehouders- te nemen. Daarna had de vader zijn dochter Marie en zijn zoon Andries naar Keulen gezonden, waar de laat ste in tegenwoordigheid van zijn zuster een uit draagster in dc St. Severijnstraat vermoordde. Met het gestolene ging men naar Dordrecht terug. Ten slotte werd bekend een moord, gepleegd op vrouw Meestcrsch te Mechelen. Al deze misdaden waren op initiatief van den vader uitgevoerd. In het geheel bekende de familie Smidt 13 moor den gepleegd te hebben, voornamelijk in „Het Ankertje", waar de misdaden op de volgende wijze uitgevoerd werden. Wanneer er een gast de herberg was binnen getreden cti de moordzuchtige familie had bemerkt, dat zijn geldbuidel goed voorzien was of andere kostbaarheden in zijn bezit had, werd door Marie of één der zonen een gesprek met hem begonnen. Men maakte hem langzamerhand beschonken, doch zoo dit mislukte, moest dc dochter Marie die werkelijk een groote schoonheid bezat hem onder haar invloed brengen, wat haar altijd ge lukte. Zoo gelukte 't dan den persoon een strik om den hals te werpen, zonder dat hij dit bemerkte. Zat de strop vast, dan gaf zij een teckcn cn plotseling werd de man dan van zijn zitplaats op getrokken door bet luik in dc zoldering. Daar werd hij onmiddellijk met bijlslagen afgemaakt, van alles beroofd en ten slotte in den kelder ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwalitcits producten: Murwe en faaifz. 7-8'/2 Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadschilfers 5 vocht Lijnmec! minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjcs in dekoeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren cn sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. (Adv.) vereeniging Apeldoorn en Omstreken heeft een adres gezonden aan den minister van oeconomische zaken in Den Haag, waarin geconstateerd wordt, dat het thans gevolgde steunsysteem niet leidt tot een dringend gewenschte opruiming van het improduc tieve gedeelte van den pluimveestapel, doch wel den ongewenschten ondergang van de financieele zwakke kippenhouders beteekent. Niets van de huidige steunregeling kunnen de pluimveehouders in het voor hun betere product uitbetaalde eiergeld terugvinden. D' oorzaak is gelegen in de door de buïten- landsche koopers met aan den bijslag even redig loopende lagere biedingen, zoodat alleen het invoerrechten incasseerende buitenland en de buitenlandsche consumenten ervan profiteeren, terwijl bovendien nog tegen maatregelen in het buitenland worden over wogen omdat men de verleende steun als dumping beschouwd. Tot dusver werd nog nimmer voor haar bedrijven geprofiteerd van practische adviezen uitgaande van den rijks- voorlichtingendienst voor de pluimveeteelt. Die zelfden dienst heeft nog niets gedaan om een oplossing in de huidige onmisken bare moeilijkheden te zoeken door op pluim- veetechnische wijze het peil van den Neder- landschen pluimveestapel te verhoogen door het uitselecteeren der onproductieve dieren, hetgeen volgeDs tal van pluimveedeskundi gen wel degelijk als bereikbaar wordt be schouwd. Daardoor kan een zoodanige ver laging van den kostprijs der eieren worden verkregen, dat de concurrentie met de overige exportlanden er door zal worden vergemak kelijkt, terwijl dan bovendien de positie op de buitenlandsche markten beter zal kunnen worden gehandhaafd dan thans het geval is. Ter bereiking van dat doel is slechts een klein gedeelte van de thans uitgetrokken steunregeling noodig om daarmede een tijde lijke uitbreiding van den riiksvoorlichtingen- dienst met inderdaad vakkundig personeel te recruteeren en de in moeilijkheden ge raakte hoenderparkbouders, te salarieeren. Tenslotte verzoekt adressante de oplossing van de huidige moeilijkheden in de aange geven richting te zoeken. JVIS^rlMi VAM!! (Adv.) geworpen. In 4 jaren tijd hadden op deze wijze 8 personen het leven verloren, terwijl in bijna 6 jaren 13 moor den door de familie werden gepleegd. Na door den jeugdigen Rijnschipper Willem van Dongen tot Keulen te zijn medegenomen en op zorgvolle wijze verpleegd te zijn, uitte de onschul dige Jansje Smidt het verlangen den schilder Hans van Kalker, dien zij in Venetië waande, op te zoeken. De schipper verschafte haar daarvoor de vereischte middelen. Na een hartelijk afscheid begaf zij zich op weg en na vele ontberingen geleden te hebben, kwam zij te Venetië aan. Op het St. Marcusplein gekomen, ontwaarde zij een dichte menigte. Zij wist niet wat het te beteekenen had en vra gen kon ze het niet. omdat ze de taal niet machtig was. Geruimen tijd bleef ze dus in onzekerheid, totdat eindelijk een zeer voornaam gekleed heer op haar toetrad en haar in het Hollandsch toe voegde: „Ik zie aan uw klecding dat gij een Hollandsche zijtl Is dit zoo?" Ze knikte beschroomd. „Kan ik u ergens mede van dienst zijn vroeg dc heer. (Slot volgt).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1