PREDIKBEURTEN. Geeft U op al s Abonoé, iDEBLAD WOENSDAG 28 JUNS 1933 De moordherberg „Het Ankertje", Gehuwd: Jac. Bevaart, 23 j. (Stad aan 't Haringvliet) en L. Bruggeman 21 j.; Pie- ter Kaalander, j.m. 36 j. enT.C. Bakkerj.d., 23 jaar. HERKINGEN. Geboren: Martuus z. v.Cornells van't Hot en van Jannetje de Ruiter Ondertrouwd: Abraham Melissant Az.,20 jaar en Adrians Klem Ad., 16 jaar. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johanna, d. v. Jacob Westdijk en Pietertje van der Wende; Sara Maria, d. v. Cornelia Adrianus Jacobs en Johanna Maria de Boet; Anthonius Cornelia z. v. Jacobua Joaephus Moerenhout en Maria Pie- ternella Stam Francina Maria, d. v Marinus Kroon en Lena Kagchelland. Getrouwd: Cornelia Remus 25 jaar en Arendje Lejjdens 21 jaar. DE SPAANSCHE AVIATEURS VERONGELUKT? Verhaal van Indiaan niet bevestigd. MEXICO, 22 Juni. Over het lot van de beide Spaansche vliegers Barberan en Coilard verkeert men nog steeds in onzekerheid. Het verhaal, dat zij met hun toestel tegen een rots waren gevlogen en dat een der piloten gedood en de andere gewond was, is afkomstig van een Indiaan. Onmiddellijk waren vliegtuigen en ambulances naar de vermoedelijke plaats van de ramp vertrokken, doch daar zou, naar United Press verneemt, geen spoor van de vliegers zijn gevonden. Zondag 25 Jnnl 1933. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vin. en 's av. ds. Vroegindeweij uit Zegveld. Sommelsdijk, vm. leeskerk en 's av.ds. v. Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en 's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant. vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, nra. ds. Verkerk, 's av. dhr. Boaman. Goedereede, nam. ds. Bouw. Öuddorp. vm. en cam. ds. v. Ameide. Nieuwe Tonge, vm. ds. v. Asch ea 's av. leeskerk. I Oude Tocge. vm. ds. Verkerk en 's av.leeskerk. I Ooitgensplaat, vm. en 'sav. ds. Kleijne. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en 'sav. ds. v. d. Wal. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.Polhuijs. I VEREEXIG1NG VAN VKIJZ. HERVORMDEN. I Sommelsdijk (Langeweg). des avonds 6 15 uur J ds. S. Spanjaard, Rm. Pred. te Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis. vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant. vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Sap uitNunspeet. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilslra. Ooitgensplaat, geen opgaaf. jDen Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. I Stad a.'tHaringvliet, vm. en 'sav. ds.deGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, I Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. i Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. I Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en aam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. j Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. BON N EERT OP Iitf laar. Zendt het I 2.AO oer oostwls- i de uitgevers van vangt bovenst, ge- I. oost bediend Kun- I 3.. op te zenden. c z x per maand met In leder nummer van damesKlee- KlnderKleeding- Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07» ADVERTENTIËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 65 BE OVERBEMESTING VAN BIETEN, Op de kleigronden de suikerbieten, op de zandgronden de voederbieten, zoo nemen deze gewassen in het landbouwbedrijf een voorname plaats in. Op de kleigronden nemen de suikerbieten een groot gedeelte van de teeltoppervlakte in beslag, worden daarnaast ook voederbieten verbouwd. Op de zandgronden, bet gemengde bedrijf worden groote hoeveelheden voederbieten geteeld. De vooruitzichten voor de teelt van suiker bieten ziin wat beter geworden. In het al gemeen 'kunnen wij zeggen, dat, bij een eenigzins dragelijk beschot, een loonende teelt gegarandeerd is. Daarom begint men op zandgrond ook met deze cultuur. "Wij zagen verleden jaar op zandgrond vrij goede suikerbieten. Om een flinke bietenoogst te verkrijgen is het zeker noodig dat naast kali en fosfor- zuur een flinke stikstofgift verstrekt wordt. Suiker- en voederbieten balen groote hoe veelheden stikstof uit den bodem, dienen dus zwaar daarmee bemest te worden. Ja, wj kunnen gerust zeggen dat het oogstresultaat voor een groot deel van de stikstof afhangt. In de jaren welke wij achter ons hebben, waarin de prijs der bieten erg onzeker was, was het niet gemakkelijk te bepalen of een stikstofgift voordeel bracht. In deze situatie is thans eenige verandering gekomen, men weet nu meer waaraan men toe is. Het is nu zaak de kostprijs per 1000 K.G. bieten te verlagen en dit is alleen mogelijk door een ruime bemesting. Een lage kost prijs der bieten wordt bereikt door een hooge opbrengst en een hooge opbrengst alweer door een zware bemesting. Dan kunnen alle vaste uitgaven op een naar verhouding groo- tere bieten omgeslagen worden. Bij een groo- ten oogst drukt dus een kleiner deel van deze kosten op iedere 1000 K.G. bieten dan bij een geringe opbrengst. De bemesting geeft groote meeropbrengst, verlaagt dus de kostprijs. Het is dus zaak ook een voldoende hoeveelheid stikstof te geven, vooral waar een flinke kali-en fosfor- zuurbemesting gegeven is zou besparing op de stikstof een zuinigheid zijn die de wijs heid bedriegt. Aan welke eischen moet nu zoo'n stik stofbemesting voldoen. Hij moet goedkoop en goed zjjn. Hij moet salpeterstikstof be vatten, omdat bieten salpeterstikBtof ver kiezen, en men aldus een groote opbrengst verkrijgt. Dan moet hij den grond open houden, waardoor een snelle opkomst ver zekerd wordt. In kalksalpeter hebben wij een mest stof welke aan deze, en nog meer goede eigenschappen voldoet. Kalksalpeter is de goedkoopste salpeterstikstofmeststof, werkt krachtig en zeker. Een zeer voorname eigenschap van kalk salpeter, welke vooral in den bietenbouw zoo mooi naar voren komt, is dat het zeer gunstig op de structuur van den grond werkt, deze los en kruimelig houdt, waardoor vele werkzaamheden vergemakkelijkt worden. Dit in tegenstelling van andere meststoffen welke den grond doen dichtslibben. De structuur- FEU ILL ETON. te DORDRECHT. (Uit de geschiedenis der lijlstraüelijke rechtpleging). 5) „Dat niet. Maar één heeft er misschien de han den vol aan." „Vooruit lafaard. We ïullen samen gaan. Ga maar vooruit met het licht." Ze klommen nu een laddertje op, dat toegang naar een vertrekje gaf, boven het slaapvertrek van de kasteleines gelegen. De meid was door het leven wakker geworden en stond gereed het dakvenstertje te openen en hulp te roepen. De bandieten wierpen zich op haar, bonden haar in een oogwenk handen en voeten, duwden baar een prop in den mond, zoodat ze geen geluid kon geven. Daarop wilden zij zich verwijderen, doch de oudste hield zijn kameraad terug. „Zouden we haar niet bij de kasteleines laten logeeren?" vroeg de oudste. De ander haalde de schouders op. „Ochwaarom nutteloos een tweeden moord." ,,'t Is het afdoende middc| om n;et herkend te worden." „Nee... 'tls genoeg." Ze klommen de ladder weer af en lieten de meid in haar gebonden toestand liggen. De kamer werd leeg geplunderd, koffers en kasten overhoop gehaald. verbeterende werking van kalksalpeter is een groot voordeel, vooral in zomers welke periodes van sterke regenval en droogte brengen. In sommige jaren heeft men te kampen met de|bietenvlieg,aan iederen bietenverbou- wer wel bekend. Door die aanvallen kunnen de jonge plantjes met duizenden komen te sneuvelen. Zjjn ze eenmaal wat grooter ge worden behoeven ze niets meer te vreezen. Zaak is het dus ze zoo vroeg mogelijk groot zien te krijgen. Bevorder den groei dus door een ruime bemesting met kalksalpeter en door den grond door behakken als anders zins open te houden, zoodra dit maar eenigs- zins mogeiyk is. Dit openhouden wordt door kalksalpeter vergemakkelijkt, en kan reeds plaats hebben als de plantjes nog zeer klein zijn. Geldt wat wij boven schreven voor het grootste gedeelte voor de suikerbieten,toch ook min of meer voor de voederbieten. Al worden deze in den regel niet verkocht, maar in eigen bedrijf vervoederd, toch zal het hier voordeelig zijn door een ruime stik stofbemesting, zijn benoodigde hoeveelheid op een zoo klein mogelijke oppervlakte te telen. NAAR LAGER KALI-PRIJZEN. Ook Rusland als leverancier aan de markt? Nog steeds betrekken wij groote hoeveel heden kali-meststoffen uit het buitenland, al is de waarde van dezen invoer sterk achteruit gegaan, schrijft „Granen, Meel en Veevoeder". In de eerste 5 maanden van 1932 bedroeg de waarde van dezen import ruim 1.9 millioen, in de eerste vijf maanden van het loopende jaar nog slechts nauwelijks 1.2 millioen. Deze kali werd vroeger vrijwel uitsluitend geleverd door de in het kali-syndicaat vereenigde lan den, namelijk Duitschland en Frankrijk en waarbij nu ook de Poolsche kali behoort, welke door de Vereenigde kali-maatschappijen ver kocht wordt. Reeds sinds geruimen tijd doet zich nu ten onzent de concurrentie van Spaansche kali gevoelen, welke kali vrij is en dus niet tot het kali-syndicaat behoort. Waar de prijzen van deze kali lager zijn dan die van de Duitsche kali is liet geen wonder, dat, wanneer onze zegsman juist ingelicht is, deze een zoo hevige concurrentie ondervindt, dat het syndicaat de prijzen met niet minder dan 15 zal verlagen. De betreffende importeurs van Spaansche kali zullen binnenkort een 10.000 ton ruwe kali per maand invoeren, een groote hoeveel heid wanneer we nagaan dat in de eerste 5 maanden van dit jaar ruim 39.000 t. kali is ingevoerd in ons land. Het vermoeden lijkt gewettigd, dat deze Spaansche kali niet zoo spoedig „onder een hoedje zal zijn te vangen" als destijds met de Poolsche kali-exporteurs het geval was, die ten slotte in het kali-syndicaat werden opge nomen. In de verte duikt overigens al weder een nieuwe kali-leverancier op, namelijk Rusland. Er schijnen plannen te bestaan om een soort ruilhandel met Denemarken te beginnen, na melijk Deensch vee tegen Russische kali. Hoe wel wij in het geheel niet geporteerd zijn, op het zaken doen met Sovjet-Rusland, is het toch zaak in deze waakzaam te zijn. Wanneer wij op deze wijze een nieuw afzetgebied voor Nederlandsch vee zouden kunnen vinden, dan gelooven wij dat het alleszins zaak is, voor Een zak. met zilveren sieraden werd door den jongste op den schouder genomen. Langs de kamer gaande, waar ze vertoetd had den, wees de oudste naar de kast, die men niet Had kunnen openen. „We hebben die kast vergeten." „Vooruit, haal dan uit het achterhuis een bijl." Even later bezweek de kast onder de bijlslagen. De deuren vielen open, doch wie beschrijft de ver bazing der moordenaars, toen zij daarin niets anders ontdekten, dan een geraamte en doods beenderen, die daar zorgvuldig bewaard schenen te zijn door den overleden man van Janneke. die in zijn leven wellicht iets aan chirurgie had gedaan. Teleurgesteld verlieten ze de herberg en trok ken de deur achter zich dicht. In den vroegen morgenstond reeds werd de moord ontdekt door eenige landarbeiders, die op hun geklop geen gehoor kregen. De luiken werden gelicht en toen zag men de wanorde die er hecrschte. Men vond ook dc meid liggen, die spoedig van haar banden verlost was. In een adem vertelde zij wat ze wist en wat ze had ondervonden. Toen ze bemerkt had dat de 'moordenaars bet huis verlaten hadden, Had zij zicli door de opening van den vloer iaten vallen, zoodat zij in de kamer van Haar meesteres was terechtgekomen, slechts daardoor een lichte kneuzing oploopend. De Schepenen werden met het geval in kennis gesteld, doch het verhaal van den val door het luik werd onwaarschijnlijk geacht, zoodat de arme meid het nogmaals moest overdoen, gelukkig dit maal geheel zonder letsel op te loopen. De moordenaars bleven echter vnorloopig ver borgen. onze regeering, om attent te zijn. Eén ding schijnt wel zeker te zijn, dat het monopolie van het kali-syndicaat in ons land tot het verleden behoort en daarmede zal ver moedelijk een lager prijsniveau zijn intrede doen.- AMERIKAANSCHE APPELS TEGEN DUMPING-PRIJZEN. Inlandsch fruit in gedrang. De Ned. Pomologische Vereeniging heeft onlangs een adres aan de regeering gezonden, waarin haar bezwaren worden uiteengezet Tegen een overmatigen invoer van Ameri- kaansch fruit tot vrijwel ongelimiteerde (en dumping) prijzen. Door de verbeterde cuituurmethoden in ons land zijn de exploitatiekosten voor de bedrij ven zeer aanzienlijk verhoogd; deze meerdere uitgaven zullen echter alleen worden gedaan, zoolgng het product tegen redelijke prijzen kan worden verkocht. Nu zijn de prijzen van de verschillende soorten kleinfruit de laatste jaren al niet meer loonend. Mede daarom is noodzakelijk, dat de prijs van het grove fruit zooveel mogelijk op peil wordt gehouden, op dat deze belangrijke tak van bodemcultuur niet te gronde ga, met het gevolg, dat ook de fruitteler op directen steun uit 's rijks schat kist wordt aangewezen. Ondanks de betrekkelijk geringe oogsten der laatste jaren daalden de prijzen in 1932 zeer sterk: in Juni werden groote hoeveelheden buitenlandsche appels van den vorigen oogst in Rotterdam in de koelhuizen opgeslagen, wat de prijzen der binnenlandsche vroege appels drukte, terwijl massa-aanvoeren van speciaal Amerikaansche appels in December tot Fe bruari de prijzen onzer prima Nederlandsche bewaarappels (Goudreinetten) dermate druk ten, dat het bewaren op een mislukking uitliep. De Amerikaansche appels werden in Rotter dam tegen dumping-prijzen verkocht: meer malen werden slechts de vrachtkosten ver goed. Reëele prijzen, gebaseerd op productie kosten plus onkosten zouden die van onze eigen vruchten niet drukken. Terwijl dezen winter gebleken is, dat de prijs der' Ameri kaansche appels ook dien van onze prima.' appels bepaalt. Naarmate de invoer in andere landen meer wordt bemoeilijkt, worden steeds groote partijen Amerikaansche vruchten in ons land ingevoerd. De productie ginds neemt wel af, maar blijkbaar ook, als gevolg van de crisis, de consumptie ginds. Naar men ons van welingelichte zijde mee- deelde, aldus „De Veldbode", zal de appeloogst j ten slotte meevallen: we kunnen in Nederland waarschijnlijk nog rekenen op een zeer behoor lijken appeloogst. Om zich een denkbeeld te vormen van de toeneming van den invoer van buitenlandsch fruit, zij hier meegedeeld, dat die van appels van 1927 tot 1932 vermeerderde van 8721 tot 24.264 ton, waarvan resp. 5754 en 15.783 ton uit de Ver. Staten, terwijl onze uitvoer sedert daalde van 31.825 tot 21.722 ton, waarvan 25.895 en 17.184 ton naar Duitsch land. Terwijl ook de invoer van pruimen in de zomermaanden zeer is toegenomen: Italië steunt de teelt en vooral den export van deze zomervrucht. BOTER-CONSUMPTIE STERK GEDAALD. Gevolg van prijsverhooging. Een zeer belangrijke kwestie, die bij de door de regeering genomen maatregelen ter onder steuning van het veehoudersbedrijf naar voren komt, is de vraag, hoever men met liet kunst matig verhoogen der boterprijzen kan gaan, zonder de consumptie zoodanig aan te tasten, dat het verlies aan afzetjde voordeden van de prijsverhooging gaat overtreffen. Ten einde eenigszins in het oog te kunnen houden hoe het met den afzet der boter in het binnenland onder de door de Crisis-Zuivel-Cen- trale tot stand gebrachte prijsverhoogingen van boter, margarine en andere spijsvetten verloopt, vraagt de F.N.-Z., aldus schrijft de secretaris der F. N. Z. in het officieel orgaan, elke maand van een 50-tal zijner aangesloten fabrieken, die geacht kunnen worden den grootsten boterverkoop aan particulieren te hebben, regelmatig van de inwerkingtreding der C.Z.C. af opgave van dezen boterverkoop per week, benevens de genoteerde prijzen. Van deze cijfers worden over overeenkomstige perioden van 4 of 5 weken vanaf 1930 de ge middelden berekend om na te gaan, hoe de boterverkoop zich ten aanzien der voorgaande jaren verhoudt. De aldus verkregen absolute verkoopcijfers over de jaren 1930, 1931, 1932 en 1933 tot Juni, zijn in o.a. staatje in percentages van 1930 omgerekend door de verkoop van 1930 op 100 te stellen. BOTERVERKOOP Boterverkoop AAN PARTICULIEREN aan Particulieren. Percentages. Maand. 1930 1931 1932 1933 Januari 100 124 146 113 Februari 100 119 134 108 Maart 100 116 137 108 100 104 127 94 Mei 100 109 143 83 Juni 100 111 122 Juli 100 118 112 Augustus 100 116 104 September 100 114 103 October 100 116 96 November 100 118 95 December 100 117 93 Er is geen diepgaande studie voor noodig om te zien, dat het met onzen boterafzet in het binnenland den verkeerden kant uitgaat, het geen trouwens niemand verwonderen zal. Voor al de maanden April en Mei van dit jaar geven cijfers, die sterk in de richting wijzen, dat ons afzetgebied vrij sterk aan het inkrimpen is. Dit zijn juist de maanden, waarin het meng- percentage op 40 is gebracht met een gelijk blijvende verhouding tusschen boter- en margarineprijzen. Wel is waar was ook de ver koop in de laatste 3 maanden van 1932 be neden dien van de overeenkomstige maanden van 1930 gedaald, doch de daarop volgende 3 maanden haalden dit weer op, een verschijnsel, dat in het begin van het jaar blijkbaar als regel voorkomt. Bij de beschouwing dezer cijfers dient men er vooral ook rekening mee te houden dat deze afkomstig zijn van bedrijven, die uiteraard in hun verkoop het minst zullen worden aan getast door de concurrentie der margarine. De bij den F.N.Z. aangesloten bedrijven met den grootsten boterverkoop aan particulieren zijn n 1. de coöperatieve melkinrichtingen, grooten- deels gevestigd in of bij de grootere provincie steden in het Noorden, Oosten en Zuiden des lands. Zij bedienen als regel de beste clientèle dezer steden en mag aannemen, dat dit de trouwste botereters zijn. Wij zijn er dan ook vast van overtuigd, dat de cijfers van den boteromzet der melkinrichtingen en groote winkelinaatschappijen in de groote steden in het Westen des lands een vrij wat ongunstiger beeld zullen vertoonen. EGYPTISCHE UIEN. De groote oogst van Egyptische uien van dit jaar was veroorzaakt doordat een groo tere oppervlakte beplant was en dat was weer het gevolg van nieuwe irrigatiewerken. Om nu de markt te ontlasten is de Egyp tische regeering opgetreden als kooper tegen een bepaalde minimumprijs. De bedoeling is de gekochte uien weer los te laten tusschen 31 Mei en 31 Juli. Gewooniyk kwamen na 31 Mei slechts weinig Egyptische uien meer in Engeland aan; dat zal dus nu anders zijn. De Egyptische regeering wenscht door uitbreiding der uiencultuur en door het ge noemde opkoopsysteem een deel der markt te veroveren, die anders voor de pootuien alleen was. Een en ander zal vermoedelijk wel invloed hebben op de prjjs der pootuien. De eerste verscheping van deze „regee- ringsuien" vond plaats op 13 Juni j.l. Het Hoofd der Landbouwschool Sommelsdijk. M. B. SMITS. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een j'aar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul taat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier ge bruikte. „Het resultaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent be smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis be vrijd zijn. Imp.. Fa.B. Meindersma - Den Haag. B45 (Adv.) III. MOEDER EN DOCHTER. De herberg „Het Ankertje" te Dordrecht, was intusschen bij het volk verdacht geworden, daar het meer en meer was gaan opvallen, dat personen, die er gelogeerd hadden, voor immer verdwenen. Ook waren er den laatsten tijd in de "stad twee moorden gepleegd, die niet opgehelderd waren geworden. Een rijke, door haar milddadigheid bekende weduwe Cleysken Gijsberts werd in haar huis ver moord, terwij! alle draagbare goederen, zoomede gouden en zilveren kostbaarheden geroofd waren. Op deze misdaad was een tweede gevolgd en wel op de vrouw van een welgesteld man, Meyns genaamd, die naar de kerk was gegaan en niet teruggekomen was. De kastelein van „Het Ankertje", Jan Sniidt, was een jaar geleden gestorven. De zoon Andries had men sedert maanden niet meer in huis gezien. Voor dien tijd, toen Jansje daar nog niet aan wezig was, had de dochter Marie een jongmensch, Jacob Schiltman geheeten, iemand van goeden huize, eveneens willen vermoorden. Deze was ech ter, evenals de Rijnschipper Van Dongen, den dans ontsprongen. Om de een of andere reden had hij van dezen aanslag op zijn leven geen aanklacht gedaan en wellicht zouden er nog meer onschuldige menschen in „Het Ankertje" gruwelijk vermoord zijn geworden, zoo de justitie het toeval niet gun stig was geweest. Op zekeren dag kwamen te Baardwijk twee mannen in een herberg, die in beschonken toe stand twist met de andere bezoekers maakten. Vergadering van den Raad der gemeente Ooitgensplaat op Vrijdag 23 Juni, des nam. 3.30 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, gaat voor in gebed en heet alie leden welkom. De secretaris leest daarop de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De" VOORZITTER neemt daarop het woord j om mede te deelen, dat zijn beantwoording van de vraag van den heer'Hobbel in de vorige raadsvergadering omtrent de sluiting van de openbare school wegens de keuring, niet juist I geweest is. Spr. had den heer Meijer verweten zijn plicht te hebben verzaakt. Bij'nader onder- zoek is gebleken, dat genoemden heer geen (schuld treft. Door een verzuim ter secretarie waar spr. reeds veertien dagen van te voren opdracht had gegeven om den heer Meijer te I waarschuwen, was het hoofd te laat in kennis (gesteld. Spr. wil gaarne zijn woorden terug nemen. Dan komen aan de orde de ingekomen stuk ken. Ingekomen is een afschrift van het volledig De oudste trok een mes en zeide tegen zijn tegenstander: „Dit mes, dat den weg kent, zal ik je onder je ribben steken. De andere gasten voorkwamen echter, dat er bloed vloeide. Het toeval wilde echter, dat bij het trekken van het mes de scheede op den grond was gevallen. Het was een scheede met zilveren banden bezet en op een der banden kwam de naam Willem Blommers voor. Een der bezoekers dacht onmiddellijk aan den moord die te Oudenbosch was gepleegd en ver wijderde zich-'ongemerkt met de scheede. Hij liet het voorWerp^aaivd&n schout zien, die onverwijld met eenige dienaren de herberg binnendrong en de twee verdachte personen gevangen nam. Ze gaven op te zijn Andvies en Peter Smidt, kooplieden van beroep. Ze beweerden op den dag van den moord niet te Oudenbosch geweest te zijn. Maar de meid van dc vermoorde herkende Andries onmiddellijk, doch Peter niet, daar deze zich wat vermomd had en gewoonlijk een valschen naam opgaf. Men beweerde dc schecdc gekocht te hebben van een rondtrekkend marskramer. Na verhoor liet de schout beide bandieten goed bewaken en zond bericht aan den schout van Dordrecht, Jan Drcnkwaard, die onmiddellijk een onderzoek deed of dc beide broeders op den dag van den moord niet in Ondenbosch waren geweest. Daar men vermoedde dat moeder en dochter aan de misdaad niet vreemd zouden zijn, deed men een inval in het „Ankertje". Zij verklaarden slechts enkele voorwerpen van Andries te hebben gekregen, die zij meenden, dat op den moord be trekking hadden. Zij wilden deze vrijwillig aan het gerecht afstaan, indien dit kon leiden de waar heid aan het licht te brengen. Het was een gouden kruis, dat men Andries voorhield, als zijnde afkomstig van den moord op de weduwe Janneke Blommers, hetgeen hij na op de pijnbank te zijn gelegd bekende. Tevens bekende hij den moord in tegenwoordigheid van zijn broeder Peter gepleegd te hebben." Deze wilde niets bekennen en bezweek onder het pijnigen. Men beproefde ook door middel van de pijn bank te weten te komen van Andries, waar hij de andere goederen van den moord afkomstig, had geborgen, maar hij hield vol ct niets van af te weten. De schout begaf zich daarop weder naar moeder en dochter en bracht ze onder het oog, dat zij meer juweclen, gmid en zilver moesten hebben geborgen en dat zij, op de pijnbank zouden gelegd worden, indien zij die voorwerpen niet teruggaven. „Is dit alles, vrouw Smidt?" vroeg de schout. „Ja, heer schout," antwoordde zij bevend en zij wierp een zijdelingschen blik op haar dochter Marie. „Kunt gij daarop een eed doen in tegenwoordig heid van den stadhouder?" „Volgaarne, lieer schout." „En uw dochter eveneens?" Met doorborende blikken zag dc schout het inderdaad schoone meisje aan. Zij sloeg haar oogen neer en sprak eindelijk: „Ja... heer schout (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1