AENIS w PHILIP' trum - Middelharnis - Voorstraat A 253 OVERFLAKKEE. LHOUWER rigineele echte prima Java-Kapok WOENSDAG 21 JUNI 1933 LANDBOl LANDBOUW en VEETEELT tnoordherberg „Het Ankertje", U P L U E PLUIMVEETEELT Gatrouwd: J. van der Slu(js 49 jaar en H. G. Visser 39 jaar. Overleden: J. M. Polak 33jaar echtgenoot van T. Broekhujjaen. HERRINGEN. Geboren: Johannis Willem, z. v. W. M. van der Veer en L. de Geus; Marinus, z. v. C. van 't Hof en J. de Ruiter Gehuwd: P. C. Kalle j.m. 24j.enG.Mans j.d. 21 j. GOEDEREEDE. Geboren: Jacomljntje, d. v. Pieter van Heest en Pieternella Grinwis. Getrouwd: Jan v. d. Wende, 27 j ,te Rot terdam en Cornelia de Ketjzer, 2S i Kom mer Willem Tanis, 30 j. en Jacom(jntje van Splunder, 23 j. Overleden: Jannetje van Splunder, 66 j., eehtgenoote van Krijn Troost; Abel de Vries, 77 j., ongehuwd; Levenloos kind van het mannelijk geslacht van KI. Boshoven en Elizabeth Heerschap. a 7J ets. van Dr. J. B. MEENK en U an kiespijn. Portret in de poeder en drie- fop. Neemt niets andets bij Uw Drogist. stratie zonder verplichting Philips Reparateur VOOR het grootst goedkoopst TAPIJTMAGAZIJN SOMMELSDIJK damast, zware vulling f 40,50. Gevuld met de |ok. 2 pers. Bedstel bestaande uit Bed, Peluw en t allerbeste prima Java Kapok met goede kwa- idzak compleet f 4,75, f 6,95. f 8,35. Kinderledikantjes verschillende maten, _i f5,95, f6,75. f8,25. Nachtkastjes f3,90 f4,50. ïaschkast f 7,95. Itjes voor wieg of wagen f 1,35, voor Kinder- Jïprei t 1,05, f 2,45, zeer mooi. N9,75. Loostijk 37, 57 cent per el. |(draad- of Netmatrassen E,75, f 16,75. 15 jaar garantie. Kussenvulling 24 en 29 cl. per pond uit tot een bezoek aan ons magazijn, bver onze kwaliteiten en lage prijzen. KOOP Prij's per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07' ADVERTENTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 63 VRETER1J VAN HET SCHILDPADTORRETJE EN DE LARVEN VAN DE AASKEVER IN BIETEN. Door het Instituut voor suikerbietenteelt te [Bergen op Zoom werd de Plantenziekten- cundigen Dienst in kennis gesteld met het op reden van vreterij van het schildpadtorretje n de larven hiervan in bieten in het Zuiden •an ons land. Deze mededeeling en het feit, at in andere deelen van ons land de larve an den aaskever schade aanricht in het jonge ietengewas, geven er aanleiding toe hier de ndacht te vestigen op de middelen, waar- lede deze vreterij kan worden tegengegaan. Het schildpadtorretje en zijn larven vreten iten in de bladeren, zoodat deze er erg ge wend uitzien. Het kevertje heeft een schild- ïdaehtig voorkomen. Het is in het begin iets oenachtig en daarna meer vuilbruin ge- urd. De larve is meer geelgroen. Aan de uiten van het lichaam van de larven be nden zich zijdelings vertakte dorentjes, ter ijl eveneens een soort staart aan het lichaam lorkomt, die gewoonlijk over het lichaam is bogen en waarop de uitwerpselen worden rzameid. De larven van den aaskever zijn at en zwart van kleur. Ze vreten, wanneer t gewas nog jong is, soms de bladeren in hun heel op, bij oudere bladeren blijven alleen de jofdnerven over. De bestrijding van beide parasieten kan o.a. ischieden door het gewas te bespuiten met 'senicum houdende middelen zooals Parijsch- •oen en loodarsenaat. Parijschgroen wordt ngewend in een verhouding van 1 op 1000 us I ons op 100 1. water), terwijl hieraan nige kalk wordt toegevoegd 1 kg. op 0 liter). Een goede menging en verdeeling >rdt verkregen door van het benoodigde irijschgroen met een weinig water en kalk n papje te maken, en dit papje alsdan met rest van het water te mengen. Loodarsenaat is als droog poeder en als sta verkrijgbaar. Van het poedervormige darsenaat wordt een oplossing gemaakt ter :rkte van 0.3 (dus 3 ons op 100 1. water), n de pasta een oplossing ter sterkte van (dus 5 ons op 100 liter water) genomen. De vloeistof wordt met behulp van een Iverisateur over het gewas verspoten. Daar zooveel Parijschgroen ais loodarsenaat are maaggiften zijn, betrachte men de noo- ;e voorzichtigheid. N'adere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij n Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- gen en bij de hierbij werkzame ambtenaren, mede bij de rijkslandbouwconsulenten. (PORT NAAR DENEMARKEN ONRUST BAREND GEDAALD. Onze handelsbalans dreigt passief te worden. [Terwijl wij hier te lande met een overvloed vee zitten en de rundveeprijzen zich op J laag niveau blijven bewegen, zoodanig, dat ■CrisisVarkenswet in haar werking wordt ge- laad, gaan wij nog steeds door met het in- fren van buitenlandsch vleesch. Geen won- 1 is het, schrijft het „Alg. Ned. Landbouw dat onze boeren korzelig worden als ze Iren, dat elke week hier te lande circa 500 geslachte Deensche koeien worden aangevoerd, terwijl wij deze gemakkelijk zelf konden leve ren. En daarnevens komt hier nog steeds het bevroren rundvleesch uit Argentinië, al loopt deze hoeveelheid volgens de gegevens van de Statistiek den laatsten tijd belangrijk terug. Het is ons bekend, dat indertijd de invoer van Deensch vleesch ietwat ruimer is gemaakt, omdat onze handelsbalans naar dat land actief was, m.a.w., dat wij meer invoerden in Dene marken dan Denemarken in Nederland. Ten behoeve van deze uitvoer naar Denemarken van veekoeken, cokes, zwavelzuren ammoniak, ruw ijzer, schoeisel, kleeding, cacaoboter en gepelde rijst en nog veel meer artikelen, moes ten de belangen van de veehouderij wijken. Het wil ons intusschen voorkomen, dat, ondanks deze tegemoetkomendheid onzerzijds, Denemarken al aardig bezig is door middel van zijn deviezenregeling onzen export naar dat land om hals te brengen. Volgens de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van onzen export naar Denemarken in de jaren 1930, 1931 en 1932 resp. 30.9 millioen, 26.2 millioen en 9.8 millioen gulden. Vergeleken b'ij 1931 daalde dus deze export in 1932 met niet minder dan 62.5 pCt. Wij weten wei, dat een belangrijk deel van deze waardedaling op rekening komt van de daling der prijzen als gevolg van de inflatie van het Deensche ruil middel. Doch dit is niet meer dan 30 Dank zij zijn rigoureuzen deviezenmaatregelen heeft Denemarken dus den invoer uit Nederland met 32.5 doen verminderen. Onze handelsbalans met Denemarken, welke in 1930 nog met 14 millioen gulden actief was, en in 1931 nog met 9.3 millioen, is in 1932 zoodanig verslechterd, dat het actiefsaldo tot 2.2 millioen is gedaald. Het is dus te verwachten, dat de rollen spoedig zullen zijn omgekeerd, dat n.l. Dene marken hier meer zal invoeren dan ons land naar Denemarken zal leveren. Onder die om standigheden is het toch wel wat te veel ge vraagd, dat de invoer van Deensch vleesch hier nog maar steeds zal worden toegelaten. Wij zien geen enkele reden waarom, nu in i Denemarken blijkbaar ten gunste van Enge- I land, onze invoer meer en meer teruggaat, wij niet hetzelfde zouden doen. Ook begrijpen wij niet, waarom het nu weer onze veehouders moeten zijn, die hier voor de naar Denemarken uitvoerende bedrijven, het gelag moeten be ialen. Ook voor deze aangelegenheid zal de conferentie te Londen eenig licht kunnen ver schaffen, besluit het blad. I FOUTIEVE OPGAVEN VAN TARWEBOUW? Belangrijke verschillen in Groningen. 1 GRONINGEN, 15 Juni. De gewestelijke tarwe-organisatie heeft bij het uitoefenen van controle ontdekt, dat verschillende opgaven omtrent de grootte van met tarwe beplante oppervlakten en de werkelijke oppervlakte nogal uiteenloopen. In een geval was de op gave 25 grooter dan de werkelijkheid. Men verwacht dat strenge maatregelen zullen wor den genomen tegen foutieve opgaven. GROOTE PARTIJEN GROENTE „DOOR- GEVEILD". Te Hoogezand heeft men de laatste dagen groote partijen groente „doorgeveild". Giste ren 18.337 stuks spitskool, 2725 stuks bloem kool en 1100 kroppen salade. Het grootste deel hiervan wordt vernietigd. Hetjcrisiscomité krijgt wel naar behoefte, doch die behoefte is zeer klein. I FEUILLETON. te DORDRECHT. I de geschiedenis der lijfstraffelijke rechtpleging). Zou die tasch met geld maar hier laten ld," zei Jan Smldt. „Dat is maar heen en f loopen en dan geeft zoo'n tasch met geld lr zorg voor niks." Tit gc mal, die zorg gesp 'k om me lendenen I," lachte de schipper, die zijn rol meesterlijk (de en de daad bij het woord voegend, deed lot straks hoor Smidt," riep hij, de deur uit end met Marie. juten gekomen haalde hij verlicht adem. Pi net huis, Rome genaamd, gekomen, dat Se passen verder gelegen was, rukte hij zich 'aps los, greep haar gevoelig bij den arm 'egde haar ernstig toe: (at u met me hebt willen doen, doe dat land meer, meisje. Door een toeval..., door I genade, ben ik aan uw schandelijken toeleg jrnien. Waag het nu met niemand meer, want I„. J rs llct Berecht aanklagen." - woorden maakten op Maric een diepen Vhinn w'lde zich zwijgend verwijderen, doch CrinEa 'laar vast en terwijl hij haar El ?anzaB, voegde hij haar toe L.nori Waar Jacobs de goudsmid van L.nrdv.m ,,vcn is - Nergens anders dan in r U|L ik weet dit, want zelf heb ik hem SPECIFIEKE WERKING VAN LIJNMEEL. Minder belangrijk dan veelal aangenomen wordt. Aan het rijkslandbouwproefstation te Hoorn is door dr. E. Brouwer een onderzoek naar de specifieke werking van lijnmeel ingesteld. De resultaten van het onderzoek worden als volgt samengevat: Met behulp van 26 tuberculosevrije, zwart bonte melkkoeien werd een voederproef ge nomen, waarbij per koe en per dag 2 K.G. lijn meel werd vergeleken met een mengsel van 1.2 K.G. grondnotenmeel 0.6 K.G. maïs meel. Het lijnmeel was volgens opgave van den fabrikant in ons land bereid uit Laplata- zaad. Het doel der proef was na te gaan of op deze wijze een specifieke werking van het lijnmeel, in vergelijking met het vermelde mengsel, aan den dag zou treden. Om de even- tueele gunstige werking zoo duidelijk mogelijk naar voren te brengen, ontvingen de beiae groepen in de voorperiode, ja zelfs reeds lang daarvóór, geen lijnkoek of meel, terwijl de hoofdperiode zoo lang mogelijk werd genomen (acht weken). Van een specifieke werking werd echter niets waargenomen. De opbrengsten aan melk en vetvrije droge stof waren bij de twee groepen namelijk practisch gelijk. De vetopbrengst en het vetpercentage waren bij de met lijnmeel gevoederde groep een weinig hooger, maar het verschil was zoo gering, dat wij hieraan geen wezenlijke beteekenis mogen toekennen. Het gehalte der melk aan vetvrije droge stof en kaasstof was eveneens practisch gelijk. Ook bij', het levend gewicht deden zich geen ver schillen voor. Ook de glans van het^haarkleed, de consistentie van den mest en dergelijke waren practisch gelijk; hetzelfde was het geval met de gehaltes van het bloedserum aan kalk en anorganisch phosphaat. Het joodgetal van het botervet werd door de iijnmeelvoedering een weinig verhoogd; echter niet méér dan I) a2 eenheden. "Al bleek dus op deze wijze van een specifieke werking van het lijnmeel, behalve op het jood- getal van het botervet, practisch niets, de mogelijkheid blijft natuurlijk open, dat deze wél aan den dag zou zijn getreden, indien een ander, minder gevarieerd, eenzijdig grond- rantsoen zou zijn gegeven, of indien de proef perioden nog veel langer hadden kunnen wor den gerekt. Toch blijkt duidelijk, dat de speci fieke werking van het lijnmeel geenszins zóó sterk aan den dag treedt als men veelal meent. ENTEN VAN LUCERNEZAAD MET GOEDE RESULTATEN. Hooger eiwitgehalte van de planten. Door dr. F. C. Gerretsen is een onderzoek ingesteld naar de resultaten van het enten van lucernezaad met bacteriën-preparaten. De verkegen resultaten vat hij als volgt samen: In de onderzochte klei- en zavelgronden in het Noorden van ons land komen wel lucerne- bacteriën voor, doch niet in zoo grooten getale, dat enting overbodig wordt. Tusschen het aantal knolletjes, dat aan de lucerneplanten werd gevonden en de dikte van de stengelbasis bleek een duidelijk verband te bestaan. Een onvoldoende kalktoestand van boven zoowei als ondergrond teekende zich af in een verminderde opbrengst aan lucerne. Door enting werd op alle gronden de hooi- opbrengst vermeerderd, varieerend tusschen 6 en 780 pet., welke gunstige invloed soms na 3 en 4 jaren nog was waar te nemen. Door enting werd in 85 pCt. van de gevallen het eiwitgehalte van de planten verhoogd, ge middeld met 14 pCt. Een normale stikstofbemesting op ongeënte lucerne gaf in meerdere gevallen aanleiding tot een verminderde opbrengst in de tweede en volgende sneden, en is uit dien hoofde ten sterkste af te raden. Bij niet onder dekvrucht gezaaide lucerne, welke ozen o Ween geringe stikstofbemesting heeft ontvangen, kan men door enting het on kruid tot een minimum beperken. indringers dood gevonden In de fouragepakhuizen van den heer Jellesma te St. Nicolaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 ct. importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 44 (Adv.) er achter gelaten. Maar God heeft niet gedoogd, dat ook ik. Toen liet hij haar los en ze verwijderde zich snel, zonder een woord terug gezegd te hebben. De schipper bleef haar nog een oogenblik na staren en keerde in zwaarmoedige stemming naar zijn schip terug. De geheele familie was in de gelagkamer tegen woordig, toen Marie er in terugkeerde. Ook Andries, haar broeder, was er thans bij. Ontsteld zagen ze haar aan en zij richtten allerlei vragen tot het meisje, dat op een bank was neer gezonken. „Wat is er met u gebeurd?" vroeg Jan Smidt, z'n dochter met een trek van angst aanziende. „We zijn verraden!... „...III!...." „Wat?..." „Verrraéaaóden?. „Als Willem van Dongen z'n mond niet houdt!" sprak Marie bevend. „Waarom hebt ge 'm niet teruggebracht?"... „Dat is het juist". „Vooruit dan! Vertel dan..." „Op straat gekomen heeft hQ me gezegd, dat hij gezien had wat ik hem wilde doen.Hij heeft me gewaarschuwd het met niemand anders meer te probeeren, daar hij ons anders zal aanklagen. Ook wist-ie dat. „Wat wist-ie dan?. „Dat Jacobs, de goudsmid, hier in huis gebleven was. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe. Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Mijn Kippenhouderij in Treurzang. Heden ontving ik een bijzonder zielige brief naar aanleiding waarvan ik een en ander zou willen bespreken. De brief luidt als volgt: „Mijn kippenhouderij is een treurzang. Be gonnen met kuikens koopen, spoedig haast alles dood. Pullorum, ook nog een partij met allemaal zwerende koppen. Na een paar dagen kon men groote harde stukken etter uit de oogleden drukken. Met tobben bracht ik 120 kippen groot van de 900 kuikens. Maar toen kwam diphtherie en kippen met zwerende oogen, het slot was: ik had nog ongeveer 50 kippen. Nu stierven er de laatste week tien kippen. Ze laten een paar dagen de vlerken hangen, de kam en lellen worden blauw en binnen twee dagen zijn ze dood. Ik sneed er zelf een open, volgens mij was alleen de lever ziek, ik dacht bijna: Is 'dat geen soort ver giftiging! Van de tien kippen waarover ik schreef, werden er twee door mij afgemaakt omdat ze verlamming hadden in de pooten.' De rest stierf aan de verschijnselen waaraan de twee kippen stierven, die ik naar de Rijks- seruminrichting gezonden heb. Ik meen dat mijn kippen achtereenvolgens vijf of zes ziek ten doorgemaakt hebben. Er loopen er nu nog een paar te sukkelen en wat ik ook doe, altijd is het resultaat de dood!" Hier zien we nu een der vele voorbeelden hoe men met kippenhouderij veel geld ver liezen kan en er nog een hoop moeite en zorgen door op den koop toe heeft. Verder zien we hoe leelijk wij gedupeerd zijn als we be ginnen met kuikens waar pullorum onder heeft gezeten, iets waarvoor ik altijd waarschuw. Meestal houdt men van kuikens waar pullorum onder geheerscht heeft een partij zwakke dier tjes over, die aan allerlei ziekten ten offer val len. Daarvan is deze brief wel een treurig be wijs. Nadat de pullorum uitgewoed was trad blijkbaar snot op, waardoor de dikke koppen en zwerende oogen ontstonden. Van de 900 kuikens waren nu nog 120 kippen over en daaronder brak diphtherie uit, zoodat erjnaar 50 overbleven. Hier is dus de fout begaan dat de roch reeds zwakke diertjes niet bijtijds tegen diphtherie ingeënt zijn. Laat nu eiken lezer alvast notee* ren dat hij al zijn kuikens tegen dat ze vier a vijf maanden oud zijn door den dierenarts Iaat inenten tegen diphtherie. Deze enting is bijzonder goedkoop geworden doordat de Rijksseruminrichting de entstof tegen uiterst lagen prijs voor de dierenartsen beschikbaar stelt. Dit is nu juist gedaan om de kippen houders in deze sombere tijden er toe te bren gen hun pluimvee in te laten enten en dat door deskundigen te laten doen. Ga niet zelf met dat werk beginnen, het lijkt gemakkelijk en goedkoop doch het loopt heel veel op ge knoei en mislukkingen uit. Wendt U daarom tot den dierenarts, dan wordt U betrouwbaar geholpen. Wacht nu echter vooral niet tot de jonge kippen al aan den leg zijn of totdat het gure najaar gekomen is, dan is het meestal te laat! Als de kippen aan den leg zijn is het te laat, omdat ze dan door de enting een schok krijgen waardoor de eierproductie vermindert en wij dus schade lijden en als we wachten tot het gure najaar is het te laat, omdat dan meestal de ziekte er al is en we dan ondanks de enting vele dieren kunnen verliezen. Onthoudt eens en vooral dat de enting tegen de diphtherie der kippen is een voorbehoeden de enting, die bijgezonde jonge dieren toe gepast moet worden. Het is geen geneesmiddel zooals 99 van de 100 kippenhouders denken en hopen. Laat men dus enten op den leeftijd van 4 a 5 maanden, dit raad ik U ten sterkste aan, wacht niet tot de ziekte er is, dan is het te laat en lijdt men groote schade. Dat is dus punt één! Onze briefschrijver heeft zijn dieren, die het dubbel noodig had den, niet bijtijds laten inenten en houdt dus na een heele zomer tobben van 900 kuikens, zegge 50 hennen over. Nu begaat hij de tweede enorme foutl Van deze hennen gaan er een paar dood en hij gaat ze zelf opensnijden en „vindt alleen de lever ziek" en „denkt" „dat ze vergiftigd zijn." Kan men nu ooit duide lijker voorbeeld vinden voor mijn telkens her haalde waarschuwing: „snijdt nooit zelf zieke of gestorven kippen open." Ten eerste omdat zelfs de beste deskundige aan een open gesneden kip meestal de ziekte niet herkennen kan. Ik mag toch wel van eenige ervaring spreken na misschien in de laatste jaren een dertig duizend kippen opengemaakt te heb ben. Ik kan het niet zien als'ik er niet allerlei laboratorium fulpmiddelen bij haal, zooals de microscoop en voedingsbodem om bacteriën te kweeken. Welk nut heeft het dus als een leek of een deskundig een kip openmaakt zonder die labo ratorium hulpmiddelen? Door wat we zien als kip open is worden we toch niet wijzer Daarvoor is een veel dieper gaand onderzoek noodig. Maar ten tweede bestaat het groote gevaar dat door het opensnijden smetstof verspreid wordt en dat is hier blijkbaar ook gebeurd. Een leek kan een kip niet zóó opensnijden of hij besmet de heele omgeving. Ten derde zijn er ziekten ook voor den mensch gevaarlijk, zooals tuberculose en para- Vrouw Smidt slaakte een gil, die niets men- schelijks had. „Dan zijn we verraden..." „Zwijg, moeder," riep Andries de zoon. „Maak geen lawaai. U schreeuwt het uit, of heel Dordt het moet hooren... Heb maar geen vrees. De schipper vertrekt morgenochtend vroeg. Wat kan hij trouwens tegen ons getuigen?..." „Voor mij zal hij dat niet doen!" sprak Marie. „Hij heeft het me beloofd." „Maar welke duivel heeft hem dat ingeblazen?" riep de moeder, „Ja wie?" „De ekster is niet in de gelagkamer geweest!" riep Jan Smidt. „Verraad heeft er plaats gehad," stampvoette Andries. „Laten we haar.die Jans, eens onder vragen." Allen wendden zich tot het meisje, dat met bleek gelaat de gesprekken had aangehoord. „Waarom hebt ge hem gewaarschuwd?" Deze woorden stieten vaderen zoon bijna gelijk tijdig uit, terwij! ze het meisje eenige duwen gaven. „Waarom hebt ge het gedaéón?..." riep de vader met een vloek. „Nu ja... ik heb hem gewaarschuwd, omdat ik hem wilde redden. Omdat ik het niet langer kan aanzien, dat hier in huis steeds hemeltergende misdaden gepleegd worden. Ik ga weg en zal hier nimmer terugkeeren. „Daarmede hebt gij te lang gewacht, huiche laarster," beet dc moeder haar toe. „Nee, meisje, nu wilt ge er uit... Maar nu blijft ge hier. Ge zijt onze medeplichtige cn ge zult wel wachten ons te verraden." „Verraden zal ik jelui niet, want God zal jelui toch wel slaan. M'n aanklacht is dus overbodig. Gij zijt m'n vader en gij m'n moeder, als 'k jelui zoo nog moet beschouwen. Ik zal jelui niet aan klagen. Maar ik bid u... kom terug van dit vreeselijk misdadig leven..." „Hoort me nou zoo'n vrome eens een boet predikatie houden," schreeuwde Andries. „Trap ze direct het huis uit... direct..." „Ja weg, meid," schreeuwde Jan Smidt. „Weg, me huis uit!" „Op den brandstapel zie 'k jelui nog, als jelui zoo doorgaat," riep Jansje. Andries begon haar nu vreeselijk te mishandelen en ook de vader liet zich niet onbetuigd. Dit gruwelijk tooneel werd kalm aangezien door de moeder en Marie. Dan plotseling greep Andries het arme meisje aan en terwijl de vader de deur opende, smakte de zoon zijn zuster de straat op. Ze bleef niet lang liggen. Het bloed vloeide uit haar neus en mond. Waar moest ze heen? Zonder doe! liep ze den kant van dc Rietpoort uit. Dc Merwede ziende, bekroop haar de lust er zich in te storten, omdat het leven voor haar toch niets meer was. Den ganschen nacht doolde ze rond cn uren huilde zij haar leed uit, zittend tegen een paal, waaraan schepen gemeerd werden. Langzamerhand begon het te dagen en op de schepen werd het levendiger. Plotseling hoorde zij haar naam roepen en op ziende ontwaarde zij den jongen schipper van den vorigen avond. „Heil... holèl. „Heil... hola!... Zijt gij niet Jansje Smidt?" „Ja," riep ze terug. „Kom op de loopplank, meid, want ik heb, geloof ik, m'n leven aan u te danken." Hij kwam haar tegemoet en hielp haar over de plank gaan. „Maar wat is u overkomen, Jansje?" riep hij, Jiaar bebloed gelaat ziende. „Ze hebben me mishandeld..." „Het tuig!" „Ik moet hier weg. Ik kan niet langer in Dordt blijven. Ik heb geld noch kleeren en ik weet nie mand waarheen ik me begeven kan." „Maak u niet bezorgd, Jansje," sprak de schip per getroffen. „Dat alles komt terecht. Voorloopig zijt gij op mijn schip en ik breng u, waar gij wezen wilt. Neem m'n uitnoodiging aan en laat me naast God uw besten vriend in nood zijn... Ik heb hier aan boord een zuster en aan haar zal ik u toevertrouwen. Zij zal goed voor u zijn, omdat gij mij hebt gered." Het eerlijke gelaat van den jongen schipper trof haar en vol vertrouwen liep ze achter hem aan naar het achterste deel van het schip, waar zich de roef bevond. 11. DE MOORD. Er is een jaar verloopen en het is in begin September 1538. Twee mannen, aan hun kleeding te oordeelen tot den burgerstand behoorend, sloe gen den weg in van Breda naar Oudenbosch. (Wordl vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1