J; 'i i te lD Leest „Onze Eilanden' Ingezonden Stukken SPORTNIEUWS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 JUNI 1933. rat iet bau erd aar [ion jor 7 as 308 am |gel pen ier- hier hoopt ze deze op tafel te vinden, zeide ze. Maar met de mode moest ik bij haar vandaag *Dg |ren aen |zer ers- I ter (tote bÜ loen likte |rm en in lök |lOS' W hei iden litie i dr St. |der; be- Iitie- dige het Ift, is niet aankomen. Ze interesseerde zich op het oogenblik alleen voor groentenwinkels en vond een schaaltje zachtrose aardbeitjes veel be langrijker dan de mooiste japon. Dat nam niet weg, dat ze zelf een schattig toiletje droeg, van zware crêpe met groote groene moezen. De gedrapeerde kraag, de mouwen en de cein tuur waren van effen groene zijde. Ik kon niet nalaten op te merken, dat haar gebrek aan interesse dan toch zeker nog niet van zoo heel ouden datum was, gezien de keuze van haar japon. „Eerst sinds een week", biechtte ze op: „toen de eerste jonge sappige asperges op mijn bordje lagen.Maar ik heb wel iets leuks in I half- Ische een Jen op losch- len en Inden Karige I prooi leerd Tgelp i ver feest, fetten llder I. en IEF Irselen. liddag had ik iendin I; van- ichten limone epraat gs ge- boter Ia ver- tingen i peul- ik ge- zoo'n ir aan- iten in rtelden Simone 'an een et voor dat ze Dan mijn taschje, dat je misschien interesseert". Uit Simone's groote handtasch kwam een knot billardgroene wol te voorschijn, die ervoor diende'de laatste hand te leggen aan een leuke wollen doek, die Simone bezig was te breien: groenfond, met witte en zwarte streepen. Dezen doek wil ze dragen op een eenvoudig effen wit japonnetje, de uiteinden achter op den rug gekruist en onder de ceintuur geschoven. Simone deed den doek even om, om mij de bedoeling te laten zien en het leek mij een heel aardig idee. Practisch ook om op een koelen zomerdag onder den mantel te dragen en ook heel geschikt bij een tennisjaponnetje, wanneer men de armen graag vrij heeft. „Ik ben nog meer dingen aan het maken," vertelde Simone levendig, toen ze mijn bewondering zag. „Als het weer heel mooi en warm is, zul je mij zien verschijnen met een hoedje dat alleen bestaat uit een paar einden lint en wat kleine bloempjes. Een band sluit om het hoofd, twee andere gaan schuin over de haren. Verder blijft het hoofd onbedekt. Ik heb lila lint ge kozen, bij mijn lila zomerjapon. De bloempjes zijn van ftuweel in iets donkerder tint. Ik ge bruikte ze ook voor een halsketting, zooals op het oogenblik mode is Simone scheen zelf niet te bemerken, dat ze onwillekeurig toch weer op het chapiter mode beland was - en zette ze als een armband rondom de kap van mijn handschoenen. Nu moet ik er nog een taschje bij maken van dezelfde stof en dan ben ik klaar. Je zult eens zien, hoe aardig het staat." Ik twijfelde er geen oogenblik aan, gezien Simone's handigheid en goeden, smaak. Op het oogenblik kan men op ontelbare manieren z'n kleeding met handwerk verfraai en. Een mijner kennissen maakte voor den zomer een witte voile blouse met kleurig Roe- meensch borduurwerk, in den kruissteek ver sierd. Het resultaat is heel mooi, maar vordert nog al geduld. Met breien en haken bereik' men vlugger een aardig effect en er is op dit gebied een enorme keuze in jasjes en vesten, bolero's en blouses, veelkleurige sjawls, en de meest uiteenloopende modellen van mutsen en baretten. Ook kragen en revers zoowel als handschoenkappen kunnen gebreid wordend We zagen ook snoezige kraagjes van Engelschl borduursel, met open zoompjes. Met den steel-1 steek met allerlei producten uit de nuttige! en fraaie handwerken versierd. W1LHELMINE. De abonnementsprijs van Hef Nleovef Modeblad. 2 maal per maand verscbM' nende In 24 bladzijden mei telkenmale 2 fjratla knippatronen binden, bedrasö1 slechts I 1,20 per kwartaal, franco P€' post f 1.50. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hellevoetsiuis, 7 Juni 1933. Geachte Redactie, Gaarne zou ondergeteekende dit stukje in uw veelgelezen blad geplaatst zien en U bij voorbaat danken. Als ooggetuige vau den wedstrijd Flakkee- H.V.V. wenscht schrijver niet over den wed strijd te schrijven of over de leiding. Want dit laatste was meer als treurig. Maar zou het geachte bestuur eens willen wijzen op de treu rige houding der F/flAfe-supporters. Meer als erg; ik heb mij staan verbijten. Want uitdruk kingen bv. als: „er moet bloed aan den bal", er moet gewonnen worden, al komen de dar men aan t net". Dit zijn toch geen woorden die in een beschaafd land mogen voorkomen. Of mogen we Flakkee daar nog niet onder rekenen? ik geloof dat dit het geval toch niet is. En dan moet mij nog iets van het hart, wat ik als erg laf moet beschouwen. Een Hel- voetscli meisje moedigde haar trouwe rood- broeken aan, waarschijnlijk niet naar den zin van een Flakkee-supporter. Deze vond het bepaald erg flink om het meisje onverwachts een klap te geven, hetgeen wel eens ernstige gevolgen had kunnen hebben. Nu, ik vind dat dergelijke dingen als erg laag zijn te beschou wen. Zou het voor het bestuur van Flakkee niet een goede aanwijzing zijn om dergelijke elementen voorgoed den toegang tot het ter rein te ontzeggen. Volgens ingezetenen van Middelharnis schijnt dit niet de eerste keer te zijn dat bezoekende vereenigingen op die ma nier behandeld worden. U nogmaals dankend, teeken ik, W. N. Bronwasser. Om den schijn te vermijden, dat we de Hellevoetsche sportvrienden hun klachten niet willen aanhooren, willen wij dit ingezon den stuk plaatsen, doch herhalen nog eens met nadruk, dat voortaan ingezonden stukken over sportkwesties onvermijdelijk naar de prulle- mand verhuizen, tenzij onze sportredacteur ze belangrijk genoeg acht ze te behandelen in zijn rubriek. We kunnen begrijpen dat H.V.V. na Zondag hevig teleurgesteld is geweest.maar wijzen tocli heel veel beschuldigingen met groote des kundigheid af. Onze sportredacteur, die al jarenlang lief en ieed met de Fiakkeesche sport- beweging deelt, streeft op het veld en in zijn artikelen naar een goeden supportersgeest. Dat supporters uitdrukkingen gebruiken, die ande re supporters misselijk vinden, wat is er aan te doen! Buitendien is dit heel merkwaardig, de gebezigde uitdrukkingen... zijn ingebur gerde gezegden, die op het veld van Flakkee door voetballers onder elkander als grappige, overdrijvende gezegden gebruikt worden. Ieder die met Flakkee heeft getraind kent de uit drukking „bloed aan den bal", wat heelemaal niet ernstig opgevat moet worden als moord dadig. Het is synoniem, zij het heel drastisch, met opzitten op den bal, zwoegen enz. Meer niet. H.V.V. hoeft zich niet ongerust te maken, dat Flakkee op den verkeerden weg is. Heeft dat meisje door haar al te enthousias te en uitdagende wijze van aanmoedigen, soms niet een beetje aanleiding gegeven dat een kleine Flakkee-supporter zich niet inhou den kon! Laten we er over zwijgen waar twee kijven hebben twee schuld een suppor ter wordt niet „gemolesteerd" zonder zich misselijk te gedragen. A propos wat moeten Flakkee-voetballers en -supporters denken van Hellevoetsiuis op de mededeelingen: „als jullie bij ons komen, neem dan brancards en ziekenwagens mee!" Is dat de H.V.V.-uitdrukking voor Forsch spel? Laten de voetballers hun hoofd koel houden als Flakkee dit als serieus moest beschouwen welnu, dan verzocht ze immers den Bond oin te spelen in Hellevoetsiuis zonder publiek! Heil u, die de kunst beminnen Heil u, „Amicitia", Heil u, die de gaven gaven, Voor den tour la Belgia. Heel de „Dirkslandsche Natie" Leeft in leven met IJ mee. Met zoo'n kranige prestatie Is een elk toch wel te vreê. Wat ons niet te vreé kan stemmen Is wanneer U concerteert. Dat de jeugd in al uw deugden Uw muziek niet respecteert. Jeugd van Dirkeland, meisjes, jongens, Speelt uw spel, lacht, joolt en praat. Maar dan elders, niet ter zyde, Van hem die... te luist'ren staat. Dirksland, 6 Juni '33. B. L. G. HULDE AAN „AMICITIA". Zeer geachte muzikanten, Hoog geachte Dirigent, Welkom 1 Welkom tn ons midden, Waar de vreugd geen grenzen kent. Uw prestatie is geweidigi Dit blgkt ook weer dezen keer. Uit den vreemde komt ge strijken Met de hoogste lof en eer. Lof en eerl de hoogste prijzen l Z(jn voor „Amicitia"! Met haar doel-bewuste leden, RUP voor Bes, Ges, D en A. Eendracht is het beste teeken Dat zich kenmerkt, 'tallen tijd; Doch vooral is dit te loven, By een taak, aan kunst gewyd. Hoog verheven staat uw leider Die zich steeds ten volle biedt, Zelfs zyn reizen uit de „Lichtstad" Tarten hem zyn „willen" niet. Immer trouw aan de parolen; „Oefent leden; repeteert!" Laat den wil U niet ontnemen, Lescht uw Lust, de les die leert. Bombardon, piston en bugles, Trommen, norren en trompet, Laat ze klinken de Trombones, Houdt steeds allen zelfden tred. Voert uw vaandel immer voorwaarts, Trek er zelfs ons land mee uit; Wat ge daar in Belg-6 oogstte, Is voorwaar een rijke Ouit. VOETBAL. Nu is bet dan vrywel of geheel definitief geworden, de eilanden-clubs,Flakkee,Helle voetsiuis en Olivio spelen om hel kampioen schap van den R.V.B. seizoen 1932/'33. Van al de Rotterdamsche vereenigingen is er geen enkel er in kunnen slagen het zoo begeerde kampioenschap te verwerven, deeilandsche voetballers, zoo vaak met minachting be groet door de stedelyke sportbeoefenaren in den aanvangsperiode van het spel, hebben langzaam, maar o zoo zeker bun spelpeil weten op te voeren, nu tot een dusdanige hoogte, dat zy de Rotterdamsche sportbroe- ders van den R.V.B vooruit zijn. Op dit punt is het resultaat wel zeer merkwaardig. Alle deze vereenigingen zullen in den K.N V.B. overgaan, en ook daar zal bet langzaam, maar zeker crescendo gaan, tot de vereeni gingen komen op het spelpeil, dat zy niet vermogen te kunnen overschryden. Het is mijn overtuiging, dat vereenigingen als Flak kee mettertyd tot een goede tweede klasser zal kunnen opstygen, maar voor we zoover zullen zyn zullen we weer een nieuwe gene ratie voetballers verder bezitten. Zooals nog slechts één der oprichters zy het dan als reservist in zekeren zin nog meegeholpen Beeft om Flakkee K N.V.B.-er te maken zoo zal misschien nog een der tegenwoordige sterren als reserve dit mooie eindpunt kun nen helpen bereiken. Maar wp gelooven dat dit schoone doel nog wel eenige jaren ver wijderd van ons afligt, dan zal men spreken over Bunt, Hartog, Fun, Lieven, De Wilde, Van Beek en al die andere dappere geel- blauwen zooals nu over Vis, Jongejan, Iem en Piet Zaayer Leen van Keetje, Nipius, De Gast, Volkmaars, Boomsma, Freek Pen, Van Hemert en al die andere eens zoo populaire geel-blauwe voetballers, in vriendelyke her innering, zonder dat de namen meer zeggen dan alleen van goede en voortreffeiyke geel- blauwen, die misschien eens zooveel waard waren als de „Goden-ploeg van nu". Ook in de sport kent men vergetelheid helaas. Maar zy is my er toch niet minder lief om! FLAKKEE—HELLEVOETSLUIS. De eerste strijd is gestreden, Flakkee heeft de punten binnengekregen in een stryd, die voor velen onvergeteiyk zal biyven. In een brandende zon hebben 22 eilandscbe voet- na: ers gestreden, met alle eoergie die ze hadden, met alle wilskracht voor de supre matie van hun ploeg. Ze hebben gegeven, wat ze konden en daarbij wel eens ver geten, dat voetbalspelen een spel is. Na een gelukkig Hellevoetsch dóelpunt heeft Van E* voor de rust gelijk gemaakt, daarna bleek dat H.V.V te veel van zyn krachten gegeven had, na de rust heeft Flakkee zeer gauw de stand opgevoerd tot 4—1, waarna elke party nog een doelpunt, gemaakt heeft, zoodat met 5-2 Flakkee de eerste zware wedstryd heefi gewonnen. Flakkee vond Van Beek in top vorm, en Fun in een bijna ongenaakbare vorm en het verdere team al evenzeer vaar dig om het beste te geven, wat ze konden Jammer is het, dat Fun tydens den wedstrijd geblesseerd is geraakt, wat meer voorzichtig heid zy den Hellevoetersaanbevolen voortaan met het aanvallen van den doelverdediger I Het maakt geen erg prettigen indruk te moeten hooren dat men een dergelykerr uit stekenden doelman zoo venijnig aanvalt, dat hem een lichameiyke kwetsing wordt toe gebracht, en daarby zyn shirt grootendeels vernieltl Als dat meermalen gebeurde zou Fun het voetballen vaarwel moeten zeggen, want voor een speler geiyk deze doel man zijn dergelijke onkosten, als telkens je trui wordt vernield, moeilijk te drageDl En wanneer men zyn oor te luisteren legt, dan boort men voldoening b(j de Flakkee- aaDhangers. en groote teleurstelling by de Voorne-bewoners De wedstrijd op zichzelf wordt in het midden gelaten, laten we de supportera herinneren aan het feit, dat een goed sportman zijn verlies, draagt en aan vaart. De sterkste wint, en de zwakkere legt het loodje, misschien is in Hellevoetsiuis H V.V. sterker, wie weet, wij kunnen het niet zeggen. Maar thans heeft Flakkee zoo on dubbelzinnig bewezen en niet alleen met 3 doelpunten verschil, maar ook in het veld, dat de Fiakkeesche voetballers superieur zijn aan de Hellevoetsluische. Ook daarin kan een verandering komen, waarom zouden we erover gaan twisten. Laat spel vooral spel biyven, een genoegen en een ontspanning, maar geen onderwerp voor een heet debat, met groote roode koppen van cbagrijn en woede. Parbleu, H.V.V -ers, laten wy vrien den blijven, al winnen jtlUie of winnen wy. OLIVIO—FLAKKEE. A.s. Zondag moet Flakkee naar Olivio, een verre reis, waarvoor we een beetje ons hart vasthouden. Het zal Flakkee niet alleen niet gemakkeiyk gemaakt worden, maar deFlak- kee-ploeg is niet volledig. Allereerst is het meegaan van Fun niet zeker. Fun heeft tegen Hellevoetsiuis een dusdanige verwondingop- geloopen dat een spier gescheurd is gewor den. Eerst Zondagmorgen zullen we weten of Fun zich in staat gevoelt zyn taak als doelverdediger voor de Flakkee-ploeg te ver vullen. Wie hem zal vervangeD kunnen we niet zeggen. Dan of Van Beek present zal zyn is het tweede vraagstuk I Van Beek moet volgende week examen doen, een dag ver lies om te studeeren is heel wat en als hy beBluit om mee te spelen waarop wy in geen geval ptessie willen uitoefenen dan beteekent dit een groote opoffering van zyn kant. De supporters van Flakkee zullen onze ploeg vergezellen en zy, die mede willen, geven dit even te kennen aan den heer Gerrit van der Sluis, schoenmaker in de Tien Azen te Sommelsdy k, secretaris van de supporters- vereeniging. Wy meenen, dat vele supporters mee willen om Flakkee aan te moedigen in zyn zwaren stryd by Olivio. HËRKINGEN. VoetbaluitslagenH.V.V. 1- Xerxes I uit Oude Tonge 2—1, H.V.V. 2- Xerxes 2 uit Oude Tbnge 4 1, H V.V. 1- Dreischor 1 wedstryd gespeeld te Dreischor 2-2. STELLENDAM. Zaterdagavond speelden de junioren van RO.H.D.A een wedstryd tegen M.V.V. 2 te Melissant. R O H.D.A moest het onderspit delven met 5—1. GOEOEREEOE. Zondagmiddag speelde de korfbalvereen. G.D.K.V. een propaganda- wedstryd tegen Rozenburg-combinatie 2e kl. N.K.B. te Goedereede, welke door Rozenburg werd gewonnen met 3-1. Ondanks het warme weer hield G.D.K.V. kranig vol en konden de Rozenburgers het slechts winnen met bovenstaande cyfers. Maandag 2e Pinksterdag speelde G.S.V. 1 tegen het Bokselftal uit Middelharnis, welke door de boksers verdiend werd gewonnen met 5-0. Het was te warm voor de G.S.V .ers NIEUWE TONGE. Voetbalprogramma, voor as. Zaterdag: NT.V.V. I gaat op be zoek by H.V.V. I te Herkingen.N.T.V V.IJ ontvangt n.m. 6 uur op eigen terrein H.V.V. II van Herkingen. OUDE TONGE. Voetbal. „Xerxes I" won te HerkiDgen met3-0 van „HV.V I"aldaar, terwijl „Xerxes II" op eigen terrein mei 4-1 klop kreeg van „H.V.V. II". Verslag Concoursen enz. DIRKSLAND. 2den Pinksterdag aanvaardde „Amicitia" de tocht naaf Oostmalle in België, waar zij deel zou nemen aan een internationaal concours. Deze reis verliep zonder eenige hin dernis en we kwamen te twee uur op het ter rein aan. Dit terrein, eigendom van Baron van Renesse en behoorende bij zijn kasteel, was het ideaal van een concoursterrein. Het aantal deelnemende corpsen bedroeg 23 waarvan alleen „Amicitia" en het Koninklijk'muziek corps van Hasselt uitkwamen in de hoogste eereafdeeling. De uitslag was voor „Amicitia" schitterend, want zij behaalde een eerste prijs met een puntenaantal van 359. Men bedenke dat „Amicitia" slechts 26 muzikanten had en Hasselt 50, welk corps te vergelijken is met een stedelijk orkest. Bovendien telde het be roepsmusici onder hare leden. De leiding van Amicitia's Directeur Berg man was weer boven lof, waardoor hij het diploma verwierf van te zijn een goed een vol maakte dirigent. De voorzitter van het concours-comité richt te eenige hartelijke woorden tot de Hollanders, die de groote reis gemaakt hadden om de kunst der muziek ook over hun grenzen te brengen, waardoor de band der internationale kunst gemeenschap hechter wordt. Natuurlijk waren de leden van „Amicitia" in de beste stemming, waarna de reis naar Brussel, waar overnacht zou worden, werd aanvaard. Den anderen morgen vertrok het corps reeds vroeg, teneinde Leuven en omstreken te be zichtigen. Helaas kreeg de voorrijdende auto bus een defect, waardoor zij in het bosch van Tervenne op sleeptouw moest worden ge nomen. Bij een scherpe bocht in de stad Leu ven brak de verbindingsketting en daar deze wijze van rijden niet voort kon duren, moest de auto eerst gemaakt worden. Dit proces duurde ongeveer 5 uren, waardoor, men be sloot, na het prachtige stadhuis en bibliotheek te hebben bezichtigd, per trein naar Antwerpen te gaan. Te half acht kwamen ook daar de bus sen aan, waarna te ruim 8 uur de afreis aan ving. Slechts 2 minuten voor het vertrek van de laatste pont te Moerdijk kwamen we daar aan en waren pas tc 4 uur in de kaai te Dirks land. De onvergetelijke reis was achter den rug- Woensdag had zich, spontaan een huldi gingscomité gevormd, teneinde de groote pres tatie van het Corps te vieren. Hiertoe was voor Odéon een tent opgeslagen, waar Amicitia de concoursnummers zou uitvoeren. De Voorzit ter D. Poortvliet sprak vanaf de teiit de zeer groote menigte toe, waarna onder groote stilte de nummers werden ten gehoorc gebracht. Na het eindigen van ieder stuk werd luid geapplau disseerd. Hierna werd een omgang door de ge meente gemaakt, waarna in dc zaal Odéon, die er feestelijk uitzag, de officieelc huldiging plaats voiid. De Voorzitter vau het Comité, de Heer Rooij, zeide dat deze gebeurtenis van groote beteckenis is voor Dirksland en dat hij daarom ook de uitnoodiging, om als feest redenaar op te treden, had aangenomen. Hij kon dat geruster doen, omdat de Burgemeester uitstedig is, en daarom deze taak niet op zich kon nemen, welke hij zeer zeker gaarne liad willen vervullen. Spreker zeide, dat hij reeds meermalen voor „Amicitia" sprak en vooral nu is hem die taak zeer sympathiek. Hij felici- teerde Directeur, bestuur, leden en de inwoners met het behaalde succes en ook met de be houden thuiskomst, want met het drukke ver keer is het gevaar om per autobus te rijden groot. De lafijnsche spreuk, welke in het Hol- landsch beteekent: „Kwam, zag en overwon" is zeker voor de volle 100 van toepassing op Amicitia, omdat zij, sedert haar 11-jarig be staan slechts eenmaal een 2de prijs heeft gehad Wat nu echter is bereikt spant de kroon, om dat zij in de hoogste eereafdeeling den eersten prijs behaalde met 359 punten plus het direc teursdiploma. Dat is het bewijs dat de heer Bergman als dirigent superieur is. Gelukkig dat nu ook weer eens iets goeds uit Dirksland' kan vermeld worden en zelfs in België heeft de naam van ons dorp nu een goeden klank. Spr. richtte zich voorts tot den heer Bergman en meende dat, nu deze helaas hef eiland gaat verlaten, deze kroon op zijn arbeid hem het afscheid minder pjjnlijk zal doen zijn. Laten we hopen, dat Amicitia spoedig een ander zal vmden, die echter, naar zijn meening, slechts innemen V3" Bergman' diens plaats zal Deze, slechts in telegramstijl weergegeven rede, werd hartelijk toegejuicht. Hierna sprak het oud-lid J. C. de Bonte, die alle hef en leed vanaf de wederoprichting van „Amicitia had meegemaakt. Gelijk in het leven van ieder mensch tijden van tegenslag en voorspoed voorkomen, is dit ook het geval met vereenigingen. Laat u door teruggang niet ontmoedigen, daar deze zeer zeker, na het ver trek van Bergman, zullen intreden, maar be gint opnieuw en houdt stand. Al zal het dan geen Bergman zijn, die de ledige plaats in- neemt, toch kan „Amicitia" zijn roem blijven handhaven. J Hierna sprak de heer Joh. Holleman, als bewonderaar van Bergman, eenige woorden van waardeering en toonde uit eigen ervaring de moeilijkheden, die een dilettantencorps heeft te overwinnen. Hij besprak de onrust in de-Gemeente, toen de telefoon maar geen ge luid deed hooren. Toen echter om 11 uur de uitslag werd bekend gemaakt, was het gejuich met van de lucht en vele honderden menschen stonden toen nog op de Voorstraat, omdat zij, voordat zij ter ruste gingen, eerst den uitslag wilden weten. 6 Hierna gaf de Voorzitter een humoristisch overzicht van het verloop der reis, waarna hij 11 Heer Bergman besprak als mensch met een fijn besnaarde ziel, waardoor hij instaat is het innerlijk goede in ieder mensch naar voren te brengen. Alsnu trad de Heer Bergman naar voren die op zeer duidelijke wijze het verband aan toonde tusschen het maken van goede muziek en geestelijk contact. Vooral is dat contact bij de leden van „Amicitia" aanwezig, waardoor het komt dat hij zoo bijzonder veel van het corps houdt. Hij dankte de leden voorden ijver waarmee gestudeerd is en prees vooral den onderdirecteur de Bonte, die zeer zeker een groot deel in het behaalde succes toekomt. Hii dankte voorts allen die zooveel waardeerendè woorden tot hem hadden gericht. Het spijt spreker dat hij het corps moet verlaten, maar gelukkig zal hij veel aangename herinneringen aan „Amicitia" behouden (daverend applaus) Hierna sloot de Heer Rooij dezen buiten gewoon gezelligen avond. De smid Knöps, die als supporter de reis had meegemaakt, bracht een humoristisch oogenblik, omdat hij den leider diskwalificeer de omdat deze hem niet tijdig gezegd had, dat hij de Fransche taal moest ieeren. Voortaan moet eerst gezegd worden, welke taal gespro ken moet worden, want hij had ernstige moei lijkheden ondervonden, toen hij in Brussel verdwaald was en hij geen Fransch kende. STELLENDAM, Zaterdag en Maandag werd onder enorme belangstelling en schitterend weer het Festival gehouden. Zaterdag werd het terrein geopend. Met de muziek voorop marcheerde alles al naar het tereein, waar een concert gegeven werd door De Hoop en de Zangvereeniging „Excelsior". Maandag was eigenlijk de officieele dag, reeds vroeg was men in de weer om alles gereed te maken. Om 11 uur arriveerde de vereenigingen uit Hellevoetsiuis, N. Helvoet, Oostvoornc en Kockanje en werd gemarcheerd naar de school waar dc instrumenten zoolang geborgen werden tot 1 uur. Het uur der opstelling voor den optocht was reeds aangebroken, dus ging alles naar de haven waar men vandaan ver- trok, intusschen was de muziekvereeniging uit Ooltgensplaat gekomen, en vertrok de optocht met het Eerecomité in auto's gezeten door de gemeente, wat natuurlijk veel volk op de been bi acht, waarna naar. het terrein geloopen werd ontbonden werd. Hierna had de officieele opening plaats in de danstent op liet terrein door den Voorzitter van het uitvoerend commité, den heer Holleman Dc Voorzitter sprak als volgt: De Voorzitter spreekt ongeveer als volgt: Dames en Heeren, Als Voorzitter van het Uitvoerend comité van het festival, rust de plicht op mij deze met een enkel woord te openen. Ik doe dat met u allen hartelijk welkom toe iv ,,!r?,lVan, düze P'aats- Vervolgens wensch ik verschillende dankbetuigingen uit te spreken ten eerste aait den Eedlachtbaren Heer Burge meester dezer gemeente die tof mijn spijt hier met tegenwoordig kan zijn. Ik meen namens allen te spreken als ik hem dank betuig voor de onbeperkte medewerking die wij van hem mochten ondervinden bij de voorbereidende werkzaamheden. Vervolgens een woord van dank aan de heeren van het Eere-comité, die allen bereid waren zitting te willen nemen en dus bewijs gaven dat zij met ons streven sympathiseerden. Vervolgens een woord van dank tot zang en muziek voor uwe welwillende medewerking. Want zonder u zou het onmogelijk geweest zijn dit festival tc houden. Hoewel hier geen wedstrijd of jury is, toch twijfel ik er niet aan, of gij allen uw best zult doen en trachten een schoon geheel te vormen. Ik hoop ook dat gii de beste indrukken van Stellendam zult mogen mede nemen, opdat wij, indien van hier eens een oproep gedaan werd voor een nationaal concours wij niet tevergeefs bij u zullen aan kloppen, van ons wederkeerig hulp fe ver wachten. Alsnu tot hem, die ons steeds bijstond met raad en daad namelijk den heer Gottschall een woord van hartelijken dank. Hun die voor de verschillende vermakelijk heden hebben gezorgd een woord van dank. Ik hoop dat zij goede zaken mogen maken. Ook een bijzonder woord van dank tot de E.M.G.O., die ons ook zeer zeker veel steun heeft verleend. Ook de heeren Bol, v. d. Wende en Huijzer een woord van bijzonderen dank, menschen op dien leeftijd, die zoo veel op offeren, dwingen bewondering af. De heer v. d. Wende uit Goedereede was het die ons in de moeilijke dagen hielp. De heer Huijzer de nestor der muziek. Ik zou willen dat velen eens het voorbeeld van deze heeren volgden, dan zou liet in de muziekwereld er heel anders uitzien. Ik hoop dat de zang- en muziekvereeniging dezen dag niet zai beschouwen als een dag van uitspanning, maar zeer zeker een dag tot ver edeling van den schoonen zang en muziek. Voor ik eindig doe ik nog een beroep op u allen. Indien er iets verzuimd mocht zijn, dan bied ik u daarvoor mijn excuus aan, het is de eerste keer en er is dus veel te leeren. t enslotte een verzoek tot u allen. Dat ieder zal trachten het festival zoo goed mogelijk te doen slagen, dat geen enkele wanklank zal gehoord worden. Hiermede verklaar ik het festival voor ge opend en stel ik voor een dronk te wijden op het welslagen van het feest. Hierna nam de heer Huijzer het woord en sprak als volgt: Mij geheel aansluitend aan de door den heer Holleman gesproken woorden, zij het mij ver gund nog een enkel woord daaraan toe te voegen. Als medeoprichter der Muziekvereeniging „de Hoop" herdenken wij thans met weemoed; aan hem, die zich geheel, aan hun die de eerste leden waren, overgaf, en met hart en ziel, geheel belangloos, niet alleen de leiding, maar ook het financieeie |edeelte, op zich liet rusten. Het was onze hartevriend van Dongen, zoo onverwachts ons door den dood ontnomen. Zijn nagedachtenis zal door ieder die hem gekend hebben, steeds in eere worden gehouden. 't Was in 't jaar 1918 dat enkelen in navol-, ging van ande:e gemeenten, wilden trachten .een muziekvereeniging op te richten. Doch hieraan waren groote uitgaven verbonden. Wie zou ons meest behoeftige Stellendammers daar aan helpen. Na veel moeite, waren er eenige meergegoede ingezetenen zoo wel willend, eenige rentelooze aandeelen ons te verschaffen, en met wat wekelijksche contri butie, konden we tien instrumenten ter onzer beschikking krijgen en kwam de vereeniging tot stand. Aan vele schommelingen is men onderhevig geweest. Wij hadden tijden van sterke opleving. Dit getuigd voor ieder het ons door de burgers geschonken vaandel dat met vele 1ste en 2de en andere prijzen is getooid. Dan echter kwam men weer tot verval, doch de grootste ramp trof ons, dat we onzen, daar straks genoemden directeur van Dongen moesten missen. Thans mag men echter weder eenige opleving ondervinden. Wel is waar zijn de tijden moeilijk, docli de naam der vereeni ging doet ons leven, wijl die ons, van af 'tbe- gin, tot heden staande hield. Wij hopen dat deze dag de vereeniging een vasten vorm mag geven. Laat ons eensgezind feestvieren. Dat de vereeniging het wel mag gaan, ook op financieel standpunt. Dat deze onderneming in alle deelen mag slagen, en geen wanklank- mag worden vernomen. 'k Heb gezegd. Vervolgens sprak de Voorzitter van de Muziekvereeniging vau N. Helvoet als volgt: Dank voor de hartelijke woorden door den Voorzitter gesproken en voor de hartelijke en vriendelijke" ontvangst. Mocht hun hulp weer noodig zijn, zijn we bereid weder hulp te verleenen. Ook hoopt hij dat indien noodig ook deze muziek „De Hoop" wederkeerig hulp zal ver leenen. Hij spreekt de wensch uit dat dit festival zal mogen slagen. Hierna was de plechtigheid afgeloopen en begaf men zich naar buiten, waar een aanvang werd gemaakt met het concert, welke door de verschillende vereenigingen gegeven werd, hier werd met genoegen naar geluisterd. Van de vermakelijkheden werd gretig gebruik gemaakt, tot groot genoegen" van iedereen werd geen enkel wanklank of wanordelijkhe den waargenomen; wat natuurlijk een hceie goede indruk maakte op het publiek. Door ongeveer 2500 personen werd het terrein betreden, zoodat liet dus niet aan belang stelling ontbrak. 's-Avonds werd een concert gegeven door de muziekvereeniging te Nieuw Helvoet, welke prachtnummers ten beste gaven. Het was reeds middernacht toen liet terrein gesloten werd, doch keerden allen voldaan en rustig huiswaarts zonder dat ecu incident zich heeft voorgedaan, zoodat men mag terug zien op een dcrgclijkcn dag. I il k d ,e ir r- X de I lie I eli M •k-'v rd it- el- de sen m- Jtop vijl eer

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3