Tandarts BUIJS iven EERSTE BLAD s. ons ZITDAG ,^r ZATERDAG 3 JUNI 1933 BERICHT. ZIGEUNERBLOED. s V/teder LANDBOUW ;ERK. uiaas uit v. Asch. Irerweel. Jouw. Ameide. 'sav. ds. leeskerk. rkeek uit fsma. de Graaff. rk. tK. Maandag (Tweede Pinksterdag). NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vin. dhr. Vermaas uit Rotterdam. Sonimelsdyk, vin. ds Van Aseh. Dirksland, viu. ds Van der Wal. Ht-rkingeu, vm. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw. SteUeud&m, 'aav. dhr. Bouuiau. Goedereede, geen dienst. Ouddorp. vm. ds. Van Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk. OoltgenspUat, vin. ds. Kleyne. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, geen opgaaf. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuys. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm ds. Zeilstra. Melissant, vm. leeskerk. Stellendam, vm. leeskerk. Ouddorp, vm. leeskerk. Oültgeusplaat. vm. dh. Lengkeek uit Rotterdam. Den Bommel, vui. ds. Schaafsma. Stad aan't Haringvliet, vm ds. de Graaf. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. leeskerk. Dirksland, vm. ds. de Blois. Herkingeu, vm. leeskerk. Ouddorp, vm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK- Middelharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, geen dienst. Niemand zal een succesvol adverteerder worden, indien hij niet het geld, dat in adver tenties wordt gestoken, als een belegging beschouwt. Het is niet logisch het geld, dat men voor doeltreffend, zaakkundig advertee- ren besteedt, zuiver als onkosten te'beschou wen. Het is evenzeer een belegging als fabrie ken of machines dit zijn. houdt Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanaf halt 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanat half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS,'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. Zenuwcel. 600 kzer vergjoot.-'ï&g aan eetlust, slapeloosheid.) - het bevat immers de na tuurlijke bouwstoffen van zenuwkracht: phosphorus en geconcentreerd melk- eiwit. Met Sanatogen zult gij U spoedig flinker en krach tiger voelen - Uw zenuw- slapte zal verdwijnen, Uw eetlust verbeteren en een gezonde slaap zal terug- keeren. Meer dan 30 jaar hebben geneesheeren over de ge- heele wereld Sanatogen met succes als zenuwster kend voedsel voorgeschre ven - waarom zoudt gij het dan niet eens eenigen tijd gebruiken Begin er nog vandaag mee. terkend Voedsel, pgisterifen vanaf fL Lper bus. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 59 Wegens de Pinksterdagen verschijnt ons blad a.s. WOENSDAG NIET. De Uitgeefster. Week-revue. Buitenland. Ondanks de talrijke andere zorgen waar de Amerikanen over puzzelen om uit hun misère te geraken, trekt het resultaat van bet onderzoek, dat de senaatscommissie voor het baokwezen naar de zaken van de firma J. P. Morgan en Co. instelt sterk de aan dacht. Bij dit onderzoek zyn inderdaad heel merk waardige dingen aan het licht gekomen. Een bankiersfirma als Morgan en Co., dat wijd vertakte belangen heeft, tracht vanzelfspre kend een bepaalden invloed uit te oefenen, strookende allereerst met de belangen der eigen brandkast. Hierin steekt niets merk waardigs, doch de manier waarop de firma Morgan en Co. zich dezen invloed heeft trachten te verzekeren, is op zijn zachtst uitgedrukt bijzonder merkwaardig. De firma Morgan heeft blijkens het ingestelde onder zoek de vrienden der firma, tevens vrienden van grooten invloed, op waarlijk vorstelijke wijze voor deze vriendschap gehonoreerd. Woodin, de huidige minister van financiëD, Owen Young, Newton Baker, Raskob, Nor- man Davis, Oud-president Coolidge, de be kende piloot Lindbergh, mevrouw Parker en anderen hebben zich mogen verheugen in de koesterende gehouden vriendschapsstralen van het huis Morgan en hebben, de één meer de andere minder, voordeelige transacties met de bank kunnen aangaan, waarbij hun, zonder dat er ook maar het geringste risico aan verborgen was, voor tonnen aan winst I toevloeide. Men wist in Amerika heel goed, dat het gewoonte was de vriendschap met kostbare cadeaux te onderhouden en bij eventueele aan het licht komende schandaaltjes werd dit dan ook geregeld bevestigd Alleen betrof het dan als regel tweede klas gelukzoekers van het genre „het doel heiligt de middelen" wier namen aan de openbare schandpaal werden genageld. Nu gaan ook de meest schitterende reputaties over de tong, bevin den zich onder de boven genoemden ook medewerkers en adviseurs van president Roosevelt en dat maakt de zaak nog een weinig extra pijnlijk. Er gaan du stemmen in Amerika op om ook buiten het bankwezen een scherp onder* zoek ic te stellen naar het doen en laten I van andere groote industrieele en handels ondernemingen, maar ook zonder dit heeft Amerika nu reeds schandalen genoeg gehad. En president Roosevelt, die als gouverneur van New-York zelf krachtig heeft gestreden om de ietwat zonderlinge bankrekening van James Walkar, ex-burgemeester van New- York, goed uit te pluizen, wat James Walker niet aangenaam kon vinden en hem dwong het burgemeestersambt vaarwel te zeggen, heeft voorloopig aan de economische puzzels FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. I Oeaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. HOOFDSTUK XXVIII. - Alleen Veronica was zich ten volle bewust van I hetgeen de detective, die er zoo onbeduidend uit- Izag, bedoelde. Dit beteekende, dat de man, dien I zij liefhad, volkomen vrij uitging. Haar geloof in I "ern bleek gerechtvaardigd en dit stemde haar gelukkig ondanks alles. I Aangezien lord Dartworth de naastbijzijnde magistraat was, zag de detective zich verplicht hem te verzoeken, den gevangene onmiddellijk I aan een verhoor te onderwerpen. Lord Dartworth ■Ï"a -et' nu a"es was afgeloopen. Dezen dag I ''ij gehoopt gered te zuilen worden en nu stond hij opnieuw voor den ondergang. I Hij scheen plotseling een oud man geworden. veronica voelde diep medelijden met hem, voorai omdat 7.i| besefte, hoe tenauwernood zij zelf aan lheLgeVaar was ontkomen. Zij zou zich nutteloos °en opgeofferd om hem te redden. Teeder sloeg mÜ flT °.m hem hcen en (luisterde: 1™a.™ n> vadertjel Misschien is het niet zoo erg als u vreest." Veronica's kalmte bracht lord Dartworth tot reeds meer dan de handen vol. Een land met 13 millioen werkeloozen, met een ver twijfelde landbouwbevolking en nog enkele andere minder prettige zorgen, zal er in zijn benauwdheid meer voor gevoelen aan maat regelen van internationaal herstel te gaan denken en aan gaan meewerken, dan een onafzienbaren berg van corruptie te gaan uitpluizen. Wat overigens zeker noodig is, maar niet het meest dringende. De meest interessante strijd in Europa wordt nog steeds in Oostenrijk gestreden tusschen de dictatoriale regeering Dolffuss en de nationaal-socialisten, welke door de regeering zoo scherp mogelijk worden be streden. De Duitsche regeering, die eenige honderden propagandisten naar Oostenrijk heeft gezonden, geroutineerde krachten, die met hun routine en de hun ter beschikking staande gelden de Anschluss moeten bevor deren, ziet den feilen strijd der Oostenrijk- sche regeering tegen de nazi's met groote ergenis en Berlijn heeft er dan ook niet erg lang over gedaan om hiervan te doen blijken. Heel laconiek kondigde Berlijn aan, dat naar aanleiding van de noodverordeningen van de Oostenrijksche regeering, welke tegen de nationaal-socialisten gericht z(jn, het ge vaar bestaat, dat in Oostenrijk vertoevende Duitsche nationaal-socialisten door onkunde met deze bepalingen in conflict met de Oostenrijksche overheid kunnen komen, wat een verstoring der vriendschappelijke be trekkingen tot gevolg zou hebben. Om dit te voorkomen heeft daarom de Duitsche minister van binnenlandsche zaken met in gang van 1 Juni een speciaal visum voor Oostenrijk iDgesteld, dat slechts verleend wordt tegen betaling van 1000 Mark. Uit zonderingen worden slechts toegestaan voor het geregelde zakenverkeer tusschen de beide landen en het kleine grensverkeer. In een verklaring van de N.S.D.A.P. wordt gezegd, dat zij zich tenvolle de. ernstige ge volgen van dezen maatregel voor het toch reeds noodlijdende vreemdelingen verkeer van Oostenrijk bewust is, maar dat, nadat alle middelen, om de regeering Dolfuss tot andere gedachten te brengen, hadden ge faald, er geen andere weg overbleef. De arme Oostenrijkers worden door hun grootere Duitsche broeders wel heel erg ge knepen en het wordt, omdat de nationaal- socialistische beweging in Oostenrijk nog steeds groeit, steeds meer betwijfeld of Dul- fuss den ongelijken strijd wel zal kunnen volhouden. De Oostenrijksche regeering voelt zich zelf blijkbaar toch ook niet al te sterk en heeft volgens onthullingen van nationaal- socialistische zijde reeds met dr. Habicht, landsinspecteur der OostenrflkscheN.S D.A.P. onderhandeld over deelneming der nazi's aan de regeering. Deze onthullingen zijn nadien door den bondskanselier wel gedeeltelijk ont kend maar tevens bevestigd. Dat deheeren elkaar niet achter de schermen gevonden hebben zal wel aan de eiscben der nazi's gelegen hebben, welke niet gewend zijn met weinig genoegen te nemen, vooral Diet als ze weten dat de tijd voor hen werkt, dat iedere dag hun groei voortgaat. En dat is in Oostenrijk ongetwijfeld het geval. Ook hier brengt de radeloosheid duizenden in de armen der nationaal-socialisten. het besef van zijn verantwoordelijkheid. Hij gaf den detective bevel den gevangene in de eetzaal te brengen en de getuigen, welke hij noodig achtte, onmiddellijk op te roepen. Lord Raymond keek ais verwilderd om zich heen, maar hij werd door twee stevige politie mannen vastgehouden, zoodat er geen kans be stond om te ontvluchten. Of hij de misdaad inder daad had gepleegd, moest nog bewezen worden, maar de ontzettende verdenking, die op hem rustte, ontnam hem de weinige sympathie, welke zijn eigen personeel nog voor hem had. Slechts lady Dartworth weigerde in zijn schuld te geiooven. „Wat ze ook tegen je aanvoeren, Geoffry, ik geloof het niet," (luisterde zij hem toe, doch het gelaat van lord Raymond drukte zulk een name- loozen angst uit, dat men tegen wil en dank aan zijn schuld moest geiooven. Voor Judy en Hubert Denville scheen deze gang van zaken, hoewel verrassend, toch niet onbegrijpelijk. Zij wisten, dat hij er in elk geval toe in staat was, al hadden zij bij het maken van hun plannen geen oogenblik op zulk een wending gerekend. „Dit is wel de grootste verrassing," merkte Denville sarcastisch op. Judy's gelaat stond hard. „En toch ben ik de toekomstige gravin van Northbridge." „Ja zeker, maar ze zullen je niet ontvangen," was het bijtende antwoord. „In eik geval moeten we eens kijken, hoe het afloopt," ging Denville voort. Samen begaven zij zich naar de eetzaal. „Zijn alle getuigen aanwezig?" vroeg lord Dart worth op somberen toon aan den detective. De Duitschers zelf zitten nog altjjdopde zegeningen van het Hitlerbewind te wach ten. Van een vermindering der werkeloos heid valt heel weinig of niets te merken, de te vergeven baantjes zfjn bezet, het wach ten is op verdere wonderen, welke op zich laten wachten. Een wonder waarop de nationaal-socialis ten niet erg gesteld zjjn is, dat ze ondanks hun hevigen strijd tegen de communisten, tot nu toe niet kunnen verhinderen, dat de commu nistische actie in het geheim wordt voort gezet, dat er communistische blaadjes in Duitschland met duizenden worden ver spreid, ondanks alle maatregelen dit te be letten. Het heeft reeds onmiddellyk na het optreden der HitlerregeeriDg de aandacht getrokken, dat de communisten min of meer geheel voorbereid waren op scherpe maat regelen. Nergens is het gelukt meer dan ge wone brochures te ontdekken bjj invallen in gebouwen by communisten in gebruik, de Duitsche filiaalhouders van Moskou, die met ieede oogen moeten aanzien dat Moskou nog graag een voordeelig zaakje met Hitier af sluit, zijn oogenschLjnlijk geslagen maarniet vernietigd. Dat weet men te Berlijn ook heel goed. Men weet daar zoo langzamerhand wel, dat met het arresteeren van enkele honder den leiders het marxisme niet is uitgeroeid en dat het onweerstaanbaar over Duitsch land zal losbarsten indien de regeering Hit- Ier mocht falen. Twee machtige factoren kunnen de Duitsche regeering een steun zijn, een gunstigen afloop zoowel van de ontwa- penings- als van de economische conferentie. Het wordt hoog tyd, het rammelt gevaarlijk in de Europeesche politieke porceleinkast, er zijn reeds heel wat scherven gemaakt en als de heeren zich niet haasten, zal het de moeite van redden niet meer waard zijn. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv DE VIRTANEN-MBTHODE IN NEDERLAND. Rechten overgedragen aan de landbouworganisaties. In de laatste jaren heeft in Finland een nieuwe conserveeringswljze van groenvoeder haar intrede gedaan. Deze bestaat daarin, dat aan de massa een mengsel van sterke minerale zuren wordt toegevoegd in zoo danige hoeveelheid, dat de zuurgraad tus schen Ph 3 en 4 wordt gebracht. Het groote voordeel van deze methode, die Daar den uitvinder prof. dr. A. I. Virtanen te Helsingfors de A. I. V.-methode wordt genoemd, is, dat de verliezen tot een mini mum worden beperkt, terwijl het eiwit zoo goed als onveranderd blijft. De landbouwers, die eiwitrijke voeder middelen als jong gras, klaver, wikken, „Ik heb ben laten roepen en zij zijn bij de band." „Laten we dan onmiddellijk beginnen," was het koele antwoord. „Mylord," begon de detective, „ik vraag uw vergunning om mede te dcelen, dat wij heden morgen, krachtens bevelschrift uit Londen, heb ben gearresteerd Luke Smcaton, verdacht van in braak en krachtens hetzelfde bevelschrift dezen arrestant als verdacht van inbraak met geweld pleging. De beschuldiging betreft verder een poging tot het verkrijgen van den titel en de be zittingen van Northbridge onder valsche voor wendsels en het zich opzettelijk uitgeven voor den wettigen erfgenaam." „Dat is een leugen! Ik weet nergens van," schreeuwde Raymond, die zich vastklampte aan een stroohalm. „Luke Smeaton is de vader van den arrestant, mylord. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd en verklaard, dat de gevangene van al deze feiten op de hoogte was, toen de misdaad op Northbridge Hall werd gepleegd." Lord Dartworth wendde zich met doodsbleek gelaat naar den gevangene. Het eerste oogenblik sprak nienland. maar toen gilde de vrouw, die zichzelf de toekomstige gravin van Northbridge had genoemd, op hartverscheurenden toon. Hu- bert Denville's vingers klemden zich om haar pols en bracht haar tot stilte. Maar buiten hem bemoeide zich niemand met haar. Zij had hoog spel gespeeld en verloren. „Ik had gaarne Martha Smeaton hier als ge tuige," zeide de detective en de politieman, die aan de deur stond, wenkte een der wachtenden. Toen deze Raymond zag, speelde een spottende glimlach op haar gelaat en zij begon op zulk een veldboonen enz. in groenen, liefst jeugdigen toestand, inkuilen, zijn daardoor in staat hun vee in den winter voldoende of byna voldoende eiwit in dien vorm toe te dienen. Zij zijn dus niet of in althans veel mindere mate dan tot nu toe gedwongen eiwit in den vorm van duur krachtvoeder aan te koopen. Vooral in deze tijden, nu het geld steeds schaarscher wordt, is zulks van groote beteekenis. Doordat op de Finsche werkwijze patent is aangevraagd, heeft de invoering in de landen, welke het niet aankochten, moeilijk heden opgeleverd. In andere landen als Zweden, Noorwegen, Engeland, Ierland, zijn instructeurs door Valio opgeleid en deze zorgen voor de verspreiding in de practijk. De leiding berust steeds in handen van het lichaam, dat de rechten van Valio heeft gekocht. Gewoonlijk zijn dit landbouworga nisaties, in Engeland, waar de landbouw slecht georganiseerd is, de Imperial Chemical Industries. Kosten van aankoop en voorlichting kun nen verkregen worden door den prijs van het zuur iets te verhoogen, terwijl men door de exploitatie van het patent in een hand te houden kan voorkomen, dat het procédé op onjuiste wijze wordt toegepast. Zoo kun- Den landbouwers in Finland, die vierkante silo's hebben, geen zuur bekomen, omdat deze vorm ongeschikt is gebleken. In Duitschland heeft men het patent nog niet gepubliceerd. Daar is door Kirsch en Hildebrandt te Königsberg een geïmiteerde Finsche werkwijze ingevoerd en op groote schaal gepropageerd door de Siloringe. In Nederland bleef de toepassing tot enkele proeven beperkt. Deze werden genomen naar het Duitsche voorbeeld. Plannen om van overheidswege het nemen van proeven vol gens het Duitsche voorbeeld te bevorderen waren reeds in verren staat van voorberei ding, toen 15 April de Finsche patentaan- vrage werd gepubliceerd. De meening van velen, dat in Nederland het octrooi niet kon worden verleend, was daardoor onjuist ge bleken. Gelukkig heeft onze regeering de situatie gered door met Valio een overeenkomst te sluiten, waardoor het nemen van proeven op uitgebreide schaal mogelijk is gemaakt. De heer G. L. Rosenquist, vertegenwoor diger van Valio, heeft in de week van 15 op 20 Mei te Utrecht en te Groningen cursussen gegeven aan een aantal ambtenaren van den Landbouwvoorlichtingsdienst en andere be langstellenden. In samenwerking met de rijkslandbouw- en rijksveeteeltcoDsulenten worden in ver schillende provinciën silo's gebouwd. Het wetenschappelijk onderzoek naar de resul taten is opgedragen aan het Rijkslandbouw- proefstation te Hoorn, terwijl een onderzoek aan den gang is aan de veeartsenijkundige faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De door onze regeering verkregen rechten op de toepassing van het procédé van Vir tanen zijn overgedragen aan de groote land bouworganisaties. De distributie van het benoodigde zuur, schimmelgif enz., geschiedt door het Centraal Bureau vau het Koninklijk Nederlandsch Landbou wcomité te Rotterdam en de centrale handelsorganisaties van den Katholieken Nederlandschen Boerenbond, via de plaatselijke aankoopvereenigingen. Bestel lingen worden nu reeds aangenomen. De officieele handleiding voor de bereiding van verschrikkelijke wijze tegen hem uit te varen, dat het lord Dartworth de grootste moeite kostte, haar het zwijgen op te leggen. „Ik was er bij, toen de kinderen verwisseld werden," kraakte de oude Martha, „en ik nam het andere zelf mee." „Dan was u medeplichtig," zeide lord Dart worth op ernstigen toon. Kroongetuige,mylord !"waarschuwde de detec tive op zachten toon. „Wie is uw volgende getuige?" vroeg lord Dart worth. „Wij hebben hier een bekentenis, afgelegd door Marion Smeaton, de moeder van den gevangene en mede onderteekend door Martha Smeaton en mijzelf. Bovendien is in ons bezit een geteekende verklaring, volgens welke zij den gevangene zag, toen deze het vertrek, waar de aanslag werd ge pleegd, verliet. Zij herkende hem, ondanks zijn vermomming. „Voorts mylord," ging de detective voort, „be schikken wij over de verklaring van lord North bridge zelf, die bevestigt, dat zijn aanrander nie mand anders is geweest, dan de gevangene." In de stilte, die nu volgde, hoorde men alleen het snikken van lady Dartworth. „Mylord, ik vraag u verlof. Tazoni, den... zigeuner, hier te laten komen," hernam de detec tive op kalmen toon. Plotseling, tot groote verrassing van alle aan wezigen, riep Veronica uit: „Die" is onschuldig, vader! Hij redde mij het leven hij is de eerlijk ste man, dien ik ken." De oogen van loid Dartworth richtten zich op het gelaat van zijn dochter, dat bleek was, alsof een witte sluier het bedekte, maar hij sprak geen A. I. V.-voeder zal dezer dagen op groote schaal kosteloos worden verspreid. De directie der Staatsmanen heeft het drukken er van voor haar rekening genomen. De invoering der A. I. V.-methode wordt vergemakkelijkt door het feit, dat het bou wen van betonnen silo's betrekkelijk goed koop is door de lage prezen van cement en jzer. Een betonnen silo van 5 M. door snede kan door een landbouwer met behulp van een deskundige voor minder dan ƒ100,— worden gebouwd. Ook het hout voor de opzetsilo is niet duur. Dank zij de groote belangstelling, welke voor dit vraagstuk bestaat, zullen wij aan het einde van den a.s. winter kunnen be- oordeelen of de A. I. V.-methode voor onzen landbouw de beteekenis heeft, welke velen er aan hechten. ENGELANDS VOORZIENING VAN MELKPRODUCTEN. Accoord met de export-landen. LONDEN, 29 Mei. In antwoord op ver schillende in het Lagerhuis gestelde vragen betreffende den invoer van melkproducten, verxlaarde heden de Britsche minister van Landbouw o.a. reden te hebben om te ge iooven, dat de buitenlandsche naties, die voornamelijk betrokken zijn bij den invoer in Groot Brittannië van room, gecondenseer de volle melk, gecondenseerde ondermelk en melkproducten, er in zullen toestemmen b(j wijze van noodmaatregelen om de melk- industrie van En,eland bij te staan, door haar invoer van deze producten naar het Ver. Kon. gedurende de drie maanden Juni, Juli en Augustus a.s. te beperken tot quanta, niet hooger dan 80 van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige periode van het vorig jaar werden verscheept. De markt positie zal elke maand opnieuw worden nagegaan. Aan landen, wier export naar Engeland betrekkelyk klein is geweest, is verzocht er voor te zorgen, dat hun ver schepingen naar Engeland op dit lage niveau gehandhaafd blijveD. Ik heb alle hoop, zeide de minister, dat de overzeesche dominions, met wier ver tegenwoordigers ik overleg heb gepleegd, alle pogingen in het werk zullen stellen om te komen tot samenwerking voor zoover zij betrokken z$n by den export van deze pro ducten. De minister zeide voorts in contact te hebben gestaan met de groote fabrikanten in Engeland en de toezegging te hebben gekregen dat in verband met deze regeling er niet langer sprake zal zijn van een ver mindering hunner productie. EENZIJDIG GEVERFDE SPREEUWEN. Onderzoek door Plantenziektekundigen Dienst te Wagen ingen naar den vogeltrek. Een vogelkundig vraagstuk waarbjj o.a. de fruitteelt groot belang heeft is de kwestie waar de spreeuwen vandaan komen, die in den pluktijd vaak zoo schadelijk z$n in ker senboomgaarden. Een gedeelte dezer vogels is ongetwijfeld uitgebroed in de streek, waar zij de schade doen, maar andere zijn van elders aangevlogen. Zelfs jonge, nog maar kort te voren uitgevlogen spreeuwen ver plaatsen zich in Juni reeds over groote af standen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen tracht nu iets meer te weten te komen over de trekbewegingen dezer woord. Tazoni kwam binnen, vergezeld door zijn boezemvriend, sir Harry Beriford. „Mylord," ging de-detective voort, als wilde hij over de interruptie van Veronica heenpraten, „zoo als u weet, was er een belooning uitgeloofd voor de aanhouding van dezen getuige. Ik mag u echter niet onthouden, dat er geen ander bewijs is van zijn schuld, dan hetgeen tegen hem werd in gebracht door den gearresteerden Luke Smeaton en diens zoon. Overtuigend is gebleken, dat zij hem valsch beschuldigden. Het was voor hem noodzakelijk, dezen getuige uit den weg te ruimen. Degene, die hier bekend was als Tazoni, de zigeu ner en te Londen onder den naam van Richard Francis, is de wettige erfgenaam van North bridge." Aanvankelijk durfde niemand een woord te uiten, maar sir Harry verbrak de stilte door te roepen: „Drommels nog toe! Is dat effe lollig!" Enthousiast begon hij iedereen de hand te geven. „Breng mij asjeblieft hier vandaan," mompelde Judy tot Hubert Denville. Toen de politieman de deur achter hen sloot, fluisterde hij een collega toe: „Die zijn er ook leelijk ingcloopen!" Intusschen was lord Dartworth op Tazoni toe- gestapt en schudde hij dezen de hand. „Dit is het eenige gelukkige oogenblik in de donkerste uren van mijn leven," zeide hij. Tazoni wendde zich van lord Dartworth naar Veronica en zijn gelaat straalde, toen hij haar hand nam in de zijne. „Goddank! Goddank!" mompelde zij. Toen werd de ontroering haar te machtig cn zij zakte ineen. (Slot volgd.) ic he Eli j fo rd it- ti de een in to p vijl •eer

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1