El Burgerlijke Stand SPORTNIEUWS jij Mar Marktberichten I ring getuigen, zijn de werkzaamheden ter ge meente-secretarie zoodanig toegenomen en dus danig gewijzigd, dat geen vergelijk meer te maken is met die van een kwart eeuw geleden. Buitengewoon veel werk wordt er thans van U geëischt, maar ik ben er van overtuigd, dat U dit met genoegen verricht, omdat het is voor de gemeente waar U geboren en opgevoed zijt en U daarom lief moet zijn. Ik heb U reeds vanaf 1 Mei 1914, door dagelijkschen omgang, leeren kennen als iemand wien steeds het belang der gemeente ten zeerste ter harte gaat en die voor dat belang geen moeite of opoffering te groot vond. Geachte Secretaris, hartelijk gefeliciteerd met Uw zilveren jubileum en wensch U daarbij toe, dat het U gegeven moge zijn nog tal van jaren, met opgewektheid in het genot van een goede gezondheid, Uw betrekking te kunnen I en mogen blijven vervullen. Ook U Mevrouw Wittekoek bied ik te dezer gelegenheid onze beste gelukwenschen aan, U toewenschende getuige te mogen zijn van nog vele dienstjaren van Uw echtgenoot. Ik eindig met den wensch, dat wij te zamen nog vele jaren vriendschappelijk mogen samen werken in het belang van de administratie dezer gemeente. Ook namens de onderafdeeling Goeree en Overt'lakkee van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, U als bondsvriend, onder aanbieding dezer bloemen, hartelijk gefeliciteerd. U, mijnheer de Voorzitter, mijn oprechten dank voor het verleende woord. Daar niemand meer het woord verlangde, den jubilaris toe te spreken, werd hem het woord verleend. De Secretaris sprak aldus: en ,-r ;d, ng iet og im als en il- ge st, re- g'j ap ik en lo- ig- :ve gij >gt en. tot ins ch. en- ar- op- or- :en in- als een in ;de n". ran de ijks en. en- ren :oe. ren vel- ïeel eer ik >or- het lord :hte roe- je n- het nen iing roor ezer oals het %e~ pop- Uw lier, als zijn. eder aam ning agen tot n ik irva Mijnheer de Voorzitter, lk dank U vriendelijk voor de hartelijke woorden tot mij gericht, (en niet minder de overige sprekers) en mijn oprechten dank aan U Burgemeester, heeren Raadsleden, Gemeente- Ambtenaren, alhier aanwezige en niet aanwe zige Ingezetenen, voor de prachtige geschenken, die U mij, Mijnheer de Voorzitter, zooeven, namens allen hebt aangeboden. Dit zijn voor mij blijken van waardeering en blijvende herinneringen aan den dag van heden, waarop ik voor 25 jaren geleden ben benoemd tot Secretaris dezer gemeente. Heeren Burgemeester, Wethouders, Raads leden, Gemeente-ambtenaren, in een woord alle aanwezigen, ben ik zeer erkentelijk voor Uw tegenwoordigheid. Wanneer ik zoo terugblik op dien afgelegden weg, is er zeer veel in de gemeente veranderd en verbeterd, en komen dagen in herinnering, waarop ik soms zat te twijfelen, hoe kom ik door dat buitengewone vele werk heen, ik denk o.a. aan de dagen toen die treurig-ailes vernietigende oorlog uitbrak, met gevolg de distributie enz., dit alles is gelukkig voorbij, en helaas nu zitten we voor het verdere gevolg het werkloozen-vraagstuk, waarvan het einde niet is te zien, en wat zullen daarvan weer de gevolgen zijn, indien niet spoedig een oplossing in dezen wordt gevonden. Door dat alles worden de werkzaamheden, voor ons gemeente-ambtenaren steeds zwaar der en ingewikkelder, waarbij komt, dat van ons het onmogelijke, het uiterste wordt ge- eischt, en wordt vergeten, dat wij slechts zijn een onderdeel der Staats- en Provinciale ma chines. Voornamelijk ook het Hoofd der gemeente heeft tegenwoordig ook een zware taak te ver vullen. Gelukkig hebben wij een burgemeester, die, ik ben er van overtuigd, medeleeft met zijn ingezetenen en personeel, en zooveel in zijn vermogen is, de belangen der ingezetenen en gemeente behartigt. Ik spreek hierbij dan ook gaarne de hoop uit, Burgemeester Vooys, dat het ons gegeven zij nog vele jaren samen te mogen arbeiden in het belang der ingezetenen tot bloei en welvaart dezer gemeente. Niet gaarne zou ik hierbij vergeten, den Ge meente-Ontvanger en het verdere personeel ter Secretarie, op wier vriendschappelijke, be hulpzame medewerking ik steeds heb mogen rekenen, daarvoor aan U mijne heeren mijn oprechten dank, en niet minder aan het overige gemeente-personeel. U zult het met mij eens zijn, Mijnheer de Voorzitter, wanneer Burgemeester; Secretaris en het overige personeel, onvriendschappelijke, aangename wijze, trachten de gemeentebelan gen, zooveel mogelijk te behartigen, hetgeen hier gelukkig het geval is, zulks is in het ge meentebelang, voornamelijk in een malaise- tijd als thans, en verlicht onze taak, om het gemeente-scheepje drijvende te houden, zoo lang het mogelijk is. lk eindig met de hoop uit te spreken, dat de verstandhouding tusschen allen, Burge meester, Gemeente-Ambtenaren, Wethouders en den Raad mag blijven zooals zulks thans het geval is en wij allen te zamen nog vele jaren mogen arbeiden in het belang dezer gemeente. En ten slotte nogmaals breng ik U allen dank voor Uw alier tegenwoordigheid, ook namens mijn vrouw en dochtertje, ook voor de aangeboden geschenken, en in het bijzonder U, Burgemeester, voor datgene wat u gedaan hebt om dezen dag voor ons tot een onver- getelijken te maken. En ook kan ik Ida Vooys niet vergeten voor de mooie bloemen, ons aan geboden, dank te zeggen. Ik heb gezegd. Nadat Voorzitter den Secretaris had dank gebracht voor de voor hem sympathieke woor den, sloot hij deze vergadering met den wensch uit te spreken, dat de verstandhouding goed I moge blijven. j OOLTGENSPLAAT. Na Zondagmorgen Ibevestigd te z(jn door De. Fokkema van Amstelveen, heeft Ds. J. D. Kle(jne des namiddags z(jn intrede gedaan als predikant ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 31 MEI 1933. van de Ned. Herv. Kerk alhier. H(j koos zich tot tekst Timotbeüs 1 vers 16. Na de prediking dankte de predikant Ds. Fokkema voor het aannemen van de uitnoodiging hem te willen bevestigen. Verder richtte h(j het woord tot de heeren D. Korteweg,T. Vetter, Ds. PolhuUs, W.J. Donkersloot Lzn., Kerke- raad en allen die in kerkel(jken dienst zijn. Ds. Klettne werd hartoiyk welkom geheeten door den heer D. Korteweg namens den kerkeraad, door den burgemeester en den consulent. Daarna liet Ds Polhu(js den leeraar toezingen Psalm 134 vers 3. Het kerkgebouw was stampvol. DEN BOMMEL. Vorige week werden van deze haven vervoerd:6396 H L. aardappelen. In de afgeloopen week stonden b(j den a»ent der arbeidsbemiddeling 96 werkloozen ingeschreven, daarvan waren er j.l. Zaterdag 26 b(j de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst. Naar w(j van betrouwbare zijde ver nemen is de alhier gestationneerde rijks veldwachter N. K. van Hormon in verband met de ongeregeldheden te IJmuiden naar die gemeente gedetacheerd. In de op 24 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der coöpera tieve weegbrug no. 1, werd besloten over het afgeloopen jaar 10 pCt. dividend uit te keeren. Donderdagmiddag fietsten eenige dames aan den Scbaapsweg, toen plotseling één hun ner kwam te vallen, even voor de autobus die juist aankwam. De chauffeur wist door krachtig remmen vlak bij de dames te stop pen, zoodat erger werd voorkomen. Doch de chauffeur van de auto van de Wed. Maas tricht, die achter de autobus reed, had van dit voorval niets gezien, zoodat de auto achter tegen de bus aanbotste Aan de auto werd veel materieele sshade aangericht, aan de bus niets. Persoonlijke ongelukken kwamen wonderlgk genoeg niet voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET.» Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli a.s. tot Voorzitter van den Brienenspolder benoemd de heer C. Jlagielsen alhier. VEILIN GSBERICHT van Maandag 29 Mei 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORNE". Kropsla 0,50 tot 2,10 per 100 krop. Radijs 2,80 per 100 bos. Postelein 0,17 tot 0,20 per k.g. Spinazie 0,10 per k.g. Aardbeien 0,38 tot 0,96 per k.g. Boonen (groote) 38,— per 100 k.g. Boonen dubb. stam 85,— tot 87,— per 100 k.g. Boonen stamsntj 54,— tot ƒ57,- per 100 k.g. Boonen stoksnlj 74,- per 100 k.g. Tomaten A 30,10 per 100 k.g. B 28,— per 100 k.g. C 30,90 per 100 k.g. CC 23,20 per 100 k.g. bonken 0,23 tot 0,25 per k.g. Komkommers (w.) 13,— tot ƒ16,per 100 k.g. Peen 10,— tot 19,— per 100 bos. Peen 0,12 tot 0,16 per k.g. Bloemkool I 5,— tot 15,— per 100 st. Bloemkool II 3,- tot 11,- per lOOst Sjalotten 1,70 per 100 k.g. Witte Asperges 0,16 tot 0,25 per bos. Blauwe Asperges 0,10 tot 0,17 per bos Selderij 2,70 per 100 bos. rz. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Mattheus Spek, 25 jaar en Helena van Zetten, 23 jaar, beiden alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Pieter Christoffel Kalle, 24 j. en Gijsbertje Mans 21 j. Overleden: Pieter Kaslander, 78 j., wedn. van Grietje Ridder; Jannetje Verhaagen, 70 j., ecbtgenoote van Gillis van den Berge. NIEUWE TONGE. Geboren: Jannetje, d. v. J. Verseput en J. Hoogerwerf. Getrouwd: M. Kievit, 28 j. en A. V.Ant werpen, 23 j. VOETBAL. J.l. Zondag zag Fiakkee 2 of liever een combinatie van 2 en 3 geen kans om behoorlijk party te bieden aan de Vlaar- dingers. Het feit, dat alle spelers uit het tweede, die eenigszins prominent waren, langzamerhand naar het eerste verhuisden en door beginnelingen uit het derde moesten vervangen worden, speelt wel de hoofdrol hierin. We kunnen het onzen jongens niet al te kwalijk nemen dat z(j met 3—8 de Flakkee-vlag moesten strijken... Puck van Heel traint Fiakkee, Wie als sportman wil slagen, moet trainen Men moet de finesses van de sport-groepen leeren om vooruit te komen. Aanleg is niet alleen voldoende, training is de kroon op het werk. Hoe beter trainer, hoe beter een ploeg wordt, mits natuurlijk de animo even redig is, met het verlangen om hooger op te komen. Fiakkee 1 heeft voor dezen zomer den hoer Van Heel, meer bekend onder den naam van Puck van Heel in de sportwereld laat men dat titeltje gauw weg -, bereid gevon den om onzen Geel-Blauweu de hoog-noodige lessen te komen geven in de techniek van het voetbalspel. Wy zyn over deze keus van het Flakkee-bestuur zeer enthousiast als we weten dat Van Heel ook O.V.V. traint, en deze ploeg dit jaar weer kampioen ge worden is, in den K N.V.B. nu, dat zyn bewyzen dat Van Heel prachtig werk als trainer verricht. Mogen we by onze jonge lieden voetbalspelers het noodige enthou siasme vinden om deze wyze voetballessen te komen bijwonen. Wy hopen dat alle voetballers die in aanmerking komen voor Fiakkee I en 2 en de juniorissen, die eens de geel-blauwe shirt moeten dragen, present zullen zyn. De heer Van Heel is voortaan Dinsdag avond op het veld, alleen voor voetballers. Kyklustigen andere vereenigingen en voetballers mogen alleen komen kyken ook dit is interessant om te zien hoe de training iD zyn werk gaat tegen betaling van 10 cent. Laten we herinneren, dat Puck van Heel een der meest op den voorgrond tredende spelers is van het Nederlandsch elftal en by afwezigheid van Dr. Van der Meulen,als aanvoerder van onze nationale oranjeploeg is opgetreden. Hy behoort tot de groep voetballers, die onder speciale training van den Engelschen trainer Bob Glendenning, fit worden gehou den voor de internationale wedstryden. Is dit op zichzelf al niet een aanwyzing dat de nieuwe Fiakkee-trainer tot de aller- besten behoort, die Fiakkee kon verkrijgen I Kom op, geel-blauwenl Flakkee-Hellevoetsluis. En ten slotte, nog een bericht voor a.s. Zondag. G(j, die plannen hebt om a.s. Zondag naar Ouddorp te gaan om tot ontsteltenis der Ouddorpsche vroedschap aldaar te baden en pret te maken in het mulle zand der dui nen gaat niet! Gij, die a.s. Zondag naar Rotterdam wilt gaan om U op te sluiten in een donkere bioscoop tot het aanschou wen eener laffe liefdesgeschiedenis-film, gaat nog minder! Gp, die a.s.Zondagüw familie wilt bezoeken ver van het Middelharnissche voetbalveld, schrijft hun, dat de Pinkster haan nog een week langer leven mag, (zijn vreugdegekraai verheuge thans Uw gemoed), want, gij allen, die op uitgaan belust zijt, blijft a.s. Zondag thuis, gaat Zondagmiddag naar het Flakkee-veld, alwaar we de groote Derby krijgen van dit seizoen, Flakkee- H.V.V., de eerste wedstrijd om de gouden medaille voor den kampioen R.V.B. Smeedt plannen met vrienden en ver wanten, om dezen wedstryd bij te wonen, den wedstrijd van dit seizoen! J. B. DIRKSLAND. Behalve goede muzikanten blijken de leden van „Amicitia" bovendien ook dito voetballers te zijn. Zaterdagavond n.l. speelde een elftal uit het corps tegen een combinatie uit D.V.V. 1 en II. De pauze gaf D.V.V. een voorsprong met 10, doch na de pauze maakte Boeli twee doelpunten zonder dat D.V.V.er in slaagde hun doelpunten'tal te verhoogen. Amicitia had deze buitengewoon interesante wedstrijd dus met 21 gewonnen. Vooral de onderdirecteur van „Amicitia" de Bonte toonde zich een keeper die voor de toekomst groote verwachtingen biedt. De Zondag gehouden wedstrijd van de Veteranen tegen D.V.V. I eindigde me: 43 voor D.V.V. HERKINGEN. Voetbaluitslagen van j.l. Zaterdag: H.V.V. I, M.V.V. 1, 3—4; H.V. V. 2—O.T.V.V. 2 3—1. De voetbalvereniging H.V.V. 1 speelt a.s. Zaterdag op eigen terrein een wedstrijd tegen Xerxes 1 uit Oude-Tonge en op 2de Pinksterdag een wedstrijd tegen Dreischor 1 te Dreischor. STELLENDAM. Zaterdagavond speelden de junioren van R.O.H.B.A een wedstrijd tegen G.S.V. junioren te Goedereede. Deze wedstrijd werd gewonnen door R.O.H.D.A. met 61. OUDDORP. Zaterdag speelden de G.S.V. junioren een wedstrijd tegen R.H.O.D.A. uit Stellendam, welke door Rhoda werd gewonnen met 62. Zondagmiddag nam G.S.Z. 1 een revanche wedstrijd voor hun rekening van 49 tegen D.V.V. uit Dirksland. Een welverdiende zege. Ruststand 0—0. NIEUWE TONGE. Voetbal. Zaterdagavond speelde N.T.V.V. 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Hercules" uit Achthuizen. De uitslag was 51 voor onze plaatsgenooten. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagavond werd het nieuwe sportveld in gebruik genomen door de voetbalvereeniging „De Zwervers" en een match gespeeld tegen „Vios" van den Bommel, welke door „Vios" gewonnen werd met I0. De muziekvereeniging „U.D.I." verleende bij den optocht door de gemeente haar mede werking. OUDE TONGE. Zaterdagavond had de officieele opening plaats van het zwemterrein van de zwemvereeniging „Zwemlust" aan den Suijspoldcrschendijk alhier. Te ruim 6 uur werd, voorafgegaan door de muziekvereeni- j ging „Vooruit" afgemarcheerd van het plein der Oude School, door het dorp naar het ter rein. Een enorme mcnschcnmenigte te voet en j per rijwiel volgde de muziek. Op het terrein I stonden keurig de kleedkamers opgesteld, waar van eenige driekleuren woeien en twee club- vlaggen in de kleuren wit-groen, waarop met gouden letters „Zwemlust" prijkte. Als een gladde spiegel lokte de Krammer de zwem- lustigen tot een bad. Voorzitter, de Heer De Vin beklom het spreekgestoelte en sprak als volgt: „Dames en Heeren, leden en niet-leden der Zwemvereeniging „Zwemlust" voor we zoover zijn, dat ons eigen zwembad voor het gebruik geopend verklaard kan worden rust op mij als Voorzitter van „Zwemlust" de taak niet enkele woorden onze zwemlustige beweging in te leiden. Namens het Bestuur heet ik U allen van harte welkom, in het bijzonder den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester onzer Gemeente, die zich, toen we hem vroegen om bij de ope ning tegenwoordig te willen zijn en de ope ningsplechtigheid te willen verrichten, direct gaarne hierin toestemde, waardoor hij blijk gaf een open oog te hebben voor de zwem beweging in onze Gemeente. Wij, als Bestuur, zijn daar zeer erkentelijk voor. Dan nog de hier aanwezige ingezetenen van en buiten Oude-Tonge, waarvan wij een renteloos voor schot mochten ontvangen een bijzonder wel kom, want zij zijn het geweest die ons in staat stelden onze voorloopige plannen te ver- wezelijken. Gaarne heet ik ook in het bijzonder welkom de vertegenwoordigers van onze zustervereeniging te Middelharnis en niet te vergeten de Heeren Gebr. Boomsma, die ons steeds belangeloos met raad en daad terzijde stonden ais zulks eventueel noodig was. Ten slotte nog de muzikanten van ons muziek gezelschap, die ook direct bereid waren bij de opening hunne medewerking te verleenen. Wanneer wij eens heel ver terug gaan, naar het oude Rome, zoo omstreeks het begin onzer jaartelling, dan vinden wij in de spreekwijz van de wereldstad van die dagen deze uit drukking terug voor een heel dom mensch. „Hij kon niet lezen en niet zwemmen". Wij in onzen modernen tijd zeggen, „hij kan niet lezen of schrijven", als we van iemand willen zeggen dat hij beneden elke maatschappelijke ont wikkeling staat. Of hij misschien verder een goed mensch is, is met deze woorden geheel buitengesloten. Doch in deze Romeinsche zegs wijze zit iets karakteristieks. Zij zeggen met deze uitdrukking iets, wat wij zoovele malen willen vergeten, dat geleerdheid alleen niet voldoende is, maar dat wij ook moeten denken, dat de iichaamsontwikkeling haai deel moet hebben. Wij kijken al te veel naar de hersens van iemand als hij jong is, we sluiten jonge menschen op in kamers om hen te laten leeren, om verder te komen. Dat alles is goed, prachtig zelfs, maar het kan niet gaan, zonder dat het lichaam ook zijn noodige ontwikkeling krijgt. En voor de noodige lichaamsoefening is juist zwemmen de beste sport. We kunnen veel doen, gymnastiek of voetballen, hardloopen of touwtje springen, om ons lichaam fit te houden doch bij zwemmen halen zij het geen van allen. En dan vooral de reinheid van het lichaam er bij. Dr. Allebé heeft gezegd, „wasschen is goed, baden is beter, doch zwemmen is het beste van alles". Zoo is het inderdaad. Zwemmen is het beste van alles. Wij hebben dat eeuwen en eeuwen lang onderdrukt, maar wij vinden deze waarheid terug. Het was vroeger verbo den voor alle menschen om te zwemmen, dat waren de duistere middeleeuwen. Maar de moderne tijden hebben vele ideeën gewijzigd, in Holland en ook hier. Wie zou gedacht hebben voor tien jaren dat b.v. in Middelharnis in 1933 een Zwemclub zou zijn met 300 leden. Niemand onzer, en gaat kijken, hoe daar de zwemvreugde zomers hoogtij viert. Arm en rijk zwemt samen, met en voor elkander, de zwemsport heeft hen ver broederd, dokter en notaris zwemmen met arbeiders samen en ze vinden het gewoon. Zoo hoop ik dat onze zwemsport ook hier ver broederend zal werken. En moge ik deze wensch uitspreken, dat in de naaste toekomst voor Oude-Tonge ook geldt, wat eens voor het oude Rome gold, „hij kan lezen en zwemmen". Dat alle Oude-Tongenaren, van welke rich ting of politiek den norm vinden om te ge nieten van het bad, dat wij thans in gebruik zullen nemen. Wasschen is goed, doch zwem men liet beste. Dames en Heeren, ik beëindig mijn openingswoord, met de beste wenschen voor den bloei van ons zwembad en onze vereeniging. Ik dank U." Hierna sprak de Heer M. Boomsma van Middelharnis een kort woord. Hij wees op het geen was bereikt op liet gebied der zwemsport in Middelharnis, gedurende het tijdvak van vijf jaren, dat de F. Z. C. bestaat. Voorts wees hij er op, dat het zwemmen niet alleen moet worden gezien als een soort vermaak, doch als een zekere vereischte om in nood zich zelf te helpen of anderen die hulp te kunnen ver schaffen. In dit verband wees hij op de Reddingsbrigades, die het aantal verdrinkings- gevallen in Nederland in één jaar tijds van 900 tot 500 wist terug te brengen. Doch ook dit cijfer is nog veel te hoog. Ouders laat uw kinderen zwemmen leeren, het kan noodig zijn. Daarna verzocht Voorzitter den Ed. Achtb. Heer Burgemeester Vooys een woord te spreken om vervolgens de openingsplechtigheid te verrichten. De Burgemeester sprak als volgt: „Aan uwe uitnoodiging om deze zwemge- legenheid officieel te openen heb ik gaarne gevolg gegeven. Het is een verblijdend verschijnsel dat uwe vereeniging heeft ingezien, dat het baden zoo- als dit tot het vorig jaar plaats had niet langer bestendigd kon blijven. Dat uwe vereeniging, ondanks de ongunst der tijden, den moed heeft gehad, om deze zwcmgclegenheid in het leven te roepen, getuigt zeer zeker van een onwrikbaren wil hetgeen moet worden gerespecteerd. Over het algemeen toch wendt men zich maar dadelijk tot de gemeente, die moet er inaar voor zorgen! Uwe vereeniging heeft dit niet gedaan maar ze heeft zelf de zaak in handen genomen. Door deze daad heeft uwe vereeniging een mooi stuk werk tot stand gebracht. Het particulier initiatief heeft uitnemend werk verricht. Dit neemt echter niet weg, dat de gemeente hier niet lijdelijk mag blijven toezien. De gemeente behoort nu, het particulier initiatief steunend, regelend te gaan op treden. Dit kan niet anders dan in het belang van uwe vereeniging zijn en bevorderlijk voor het badleven. Inzonderheid is dit noogig om excessen te voorkomen. Wie het badleven op de groote badplaatsen van nabij heeft gezien, vraagt zich met be zorgdheid af, waar dit op moet uitloopen. Ernstige misstanden heeft men op deze bad plaatsen kunnen waarnemen. En het moet inderdaad verwondering wekken, dat de plaatselijke overheid niet eerder heeft ingegrepen. Het gevolg van deze nalatigheid is natuur lijk, dat nu de hooge overheid weldra met voorschriften zal komen. Ik doe voor niemand onder wanneer het betreft eerbiediging van de persoonlijke vrij heid, maar de vrijheid die men zich in het algemeen bij het badleven aanmatigt, gaat m.i. alle perken te buiten. De grenzen van welvoeglijkheid zijn reeds verre overschreden. in het badleven heerscht sedert geruimen tijd een toestand zooals die bij het dansen viel waar te nemen. Niet het dansen als zoodanig was oorzaak, dat de regeering gemeend heeft te moeten ingrijpen, maar tegen de excessen. Verontrustend was het, wat men meermalen in dansgelegegenheden kon constateeren. En tegen deze excessen moet men, ook bij 't badleven in onzen tijd waken. Het moet daarom worden toegejuicht, dat men hier de ontkleedgelegenheden van de dames en heeren zoover van elkaar heeft gezet. Ik geef u dan ook gaarne de verzekering te willen medewerken om hier tegen excessen te waken. De plaatselijke overheid kan dit niet alleen en om dit te bereiken roep ik in de eerste plaats de volle medewerking van uwe ver eeniging in. Een zwemgelegenheid in onze gemeente is op haar plaats. Wij Nederlanders leven nu eenmaal in een waterland en onze gemeente valt hier niet buiten. Het doet echter vreemd aan nu nog te hooren dat er personen zijn die niet kunnen zwemmen. Ingezetenen wat ik u raden mag; „Beoefent de zwemsport." De zwemsport heeft in ons land reeds een groote hoogte bereikt. Het Buitenland ziet op ons, omdat wij Nederlanders ernstige mededingers zijn. ik hoop dat hier de zwemsport zóó mag worden beoefend dat ook de inwoners onzer Gemeente straks ernstige mededingers worden. En hiermede verklaar ik deze zwemgelegen heid geopend." Nadat de Burgemeester het lint had door geknipt, stroomden zwemmers en bezoekers het terrein op. „Zwemiust" mag met groote voldoening op een zeer geslaagden avond en tevens een zeer ordelijken avond terugzien. De organisatie was in één woord „af'. D. T. Voetbal. J.l. Zaterdagavond verloor „Xer xes I" op eigen terrein met 21 van „De Jonge Sprataan I" van Middelharnis. Korfbal. Zaterdagavond won „Excel sior I" met 92 van „T.H.O.R. 1" van Dirksland. J.l. Donderdag speelde „Excelsior" te s-Gravenhage op Houtrust tegen „Klimop" van Leiden. Eerstgenoemde verloor met 41. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 29 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 728 vette runderen, 463 vette kalveren, 286 schapen of lammeren, 819 varkens. Koeien 1517 c.; 22125 c.274 29 c.; ossen 16—17 c.; 21—224; 24—26; vette kalveren 2025 c.3035 c.; 4045 c. alles per pond; overj lammeren 610; zuig- iammeren 7—9 beide per' stuk; varkens 14£ c„ 15, 16 c. De aanvoer van koeien en ossen was ruim, de handel was redelijk. Er was iets meer vraag en de prijzen ondergingen bijna geen verande ring. Een enkel prima best beest ging nog tot één cent boven noteering. Stieren niet genoteerd wegenste weinig aanvoer. Vette kalveren waren zeer ruim aangevoerd en de handel was zeer slecht. Eerste kwaliteit was tegen hogere prijs gemakkelijk te plaatsen. Voor afwijkende kwaliteiten konden de oude prijzen niet moeite bedongen worden. Een enkel prima kalf ging nog van 2J tot 5 cent noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was gering. De handel was zeer slecht, dc prijzen waren lager. Varkens met redelijken aanvoer, kalmen handel en de prijzen bleven vrijwel gelijk aan die van dc vorige week. Boter, Melk, Kaas en Eieren. APELDOORN 29 Mei. Gemeentelijke eierhai. Aanvoer 460.000 stuks. Prijzen van 1,70 tot 2,25, middelmarkt 1,95 dc 100 stuks. Handel kalm. I OUDEWATER, 29 Mei. Kaasaavoer 140 J partijen, tezamen 6300 stuks; wegende 31.500 1 K.G. Eerste partij Gouda niet rijksinerk 2426; idem mindere 20—23. Handel matig. ROERMOND, 29 Mei. Eiermijn. Aanvoer 6.000.000 stuks Groote kippeneieren 2.20— 2.80; kleine idem 1,351.70; eendeneieren ƒ0,802.20 de 100 stuks. T1EL, 29 Mei. Boter 1,60—1,65 per K.G. eieren 1,502 per 100 stuks. Aanvoer 110.000 eieren. Granen, Meel, Oliën enz. ROTTERDAM, 29 Mei. Fijne zaden (boeren- noteering) karwijzaad 25—26 per 100 K.G., overige zaden niet genoteerd. ROTTERDAM, 29 Mei. Binnenlandsche granen. Geen noteering. ROTTERDAM, 29 Mei Binnenlandsche granen. Geen noteering. ROTTERDAM, 29 Mei. Buitenlandschc granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk). Stemming: Prijshoudend. Rogge Canada No. 2, disponibel ƒ3,70, 77 kg. Hongaarsche, disponibel 3,60, 74/75 kg. Zuid-Russische, disponibel 3,55, 77/78 kn. Noord-Russische, disponibel 3,85, 72/73 kg. Poolsche, disponibel 3,45, 75/76 kg. Bahia Blanca, aangekomen 3,55. Gerst 65/66 kg. La Plata, aangekomen ƒ77,idem stoomend 76, 6364 kg, Zuid- Russische, disponibel 75, 60/61 kg. Donau- gerst, disponibel 72, idem stoomend 70, 69 *g. La Platagerst, disponibel 79, 70/71 kg. La Plata, disponibel 82, Haver Canada No 3, disponibel 4,50, 52/53 kg. Boheemsche aangekomen 3,80, 49 kg. La Plata, disponibel ƒ3,65, 47—48 kg. Donau, disponibel 3,50. Mais per 300 K.g. Gele La Plata, nieuwe oogst aangekomen 67,50, idem stoomend 67,50, Donau/Galfox, dispone! 60,50, idem stoomend ƒ61, witte Afrikaaiische No. 2 disponibel 69,Russische Mixed, disponibel 68,Amerikaansche Mixed, disp. 74,—. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 29 Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 0,60—1Zeeuwsche blauwe 1.502.10Zeeuwsche eigenheimers 0,30 0.60; Zeeuwsche bonte 1,502.10; Voeraard- appelen 2025 ct.Bravo's 1,752.25; Red Star 1,251.90 alles per H.L.; Malta's 79 ct.Malta's springs 1314J ct. per K.G. Met redelijke aanvoer kalme vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 29 Mei. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters). 3000 K.G. blauw, schoon 45—50 ct. per K.G.: 10.000 K.G. Holl geel 4055 ct. per K.G. Aanvoer niet groot, waardoor de handel onbeduidend is. Nog een arrestatie in verband met fraude te Dirksland. Schuldigen verklappen eikaar. ROTTERDAM, 29 Mei. Nog steeds is het onderzoek tegen verschillende landbou wers en andere inwoners van Dirksland, die verdacht worden zich aan fraude in de be kende hypotheekaffaire te hebben schuldig gemaakt, in vollen gang. Werden eenige weken geleden twee verdachten, die reeds in het Huis van Bewaring alhier waren in gesloten, op vrije voeten gesteld, thans heeft wederom een arrestatie plaats gehad, welke in verband blijkt te staan met een ander geval van fraude dat aan het licht is ge komen door het huidige onderzoek. De rijks politie te Dirksland heeft nu op last van den officier van Justitie te Rotterdam in hech tenis doen Demen een 45-jarigen gewezen landbouwer C. den H., die zich tegenwoordig koopman noemt en tegen wien reeds lang verdenking bestond, dat hij bö deze onver kwikkelijke geschiedenis betrokken is. Deze verdachte, die een tydlang samen werkte met den tuinder K., heeft destijds onaangenaamheden met z(jn compagnon'ge kregen, hetgeen ook de aanleiding is geweest, dat Den H. naar de politie liep en de frau des, die door den tuinder gepleegd werden, aan het licht bracht. L. werd gearresteerd en met hem de makelaar N. uit Middelhar nis, alsmede de landbouwer P. en de tim merman L., welke laatste verschillende broei kassen voor den tuinder had gebouwd en daarvoor een kwitantie uitschreef, die veel hooger was dan het bedrag dat hem rech tens toekwam. Ook dit gebeurde om een hoogere hypotheek op de onroerende goede ren te kunnen krijgen. Nadat alle arrestan ten naar het Huis van Bewaring waren overgebracht, werden vijf dagen later de makelaar N. en de landbouwer P. op vrye voeten gesteld. Bij het onderzoek in deze ingewikkelde zaak hebben ten slotte de arrestanten, die zeer gebelgd waren tegen C. den H., omdat deze de affaire aan het rollen had gebracht, mededeeling gedaan over strafbare feiten als bedriegelyke bankbreuk, vaischheid in ge schrifte en oplichting, waaraan de aanklager zich zelf zou hebben schuldig gemaakt. Een en ander zou ook in verband staan met het faillissement van C. den H., dat in November van het vorige jaar werd uitgesproken. Voorts zou hy betrokken zyn b(j het bekende geval van vergiftiging van tomaten in Dirks land, waarvan toen de tuinder, die later is gearresteerd, de dupe zou zyn geworden. Achteraf is komen vast te staan dat deze vergiftiging met voorkennis van den tuinder is geschied. C. den H.is thans naar Rotterdam overgebracht en in het Huis van BewariDg ingesloten, waar zich ook nog steeds bevinden de tuinder L. en de timmerman L., allen uit Dirksland. N.v. d. D.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3