Leest,, OnzeEilanden" Juni en Maandag 5 Juni s nJ inbieding PREDIKBEURTEN. Cent, voor kinderen ÏO Cent n 35 Cent, kinderen 10 Cent LHARNIS Belasting AMBEIEN. E SALAMANDER A Gir-IBORfTS flJANOl WOENSDAG 31 MEI 1933 LANDBOUW ZIGEUNERBLOED. HEIDSC1JFERS LEN. erleden jaar. toestand op de ar- verder verbeterd, irzen Ingeschreven .250.000 gedaald, „ste punt werd be- niaand het aantal aald, terwijl ver der werkloosheid roeg. arbeiders kan op uit de statistieken et aantal tewerk- 1033 het laagste deze statistiek tot toegenomen, ter- ning 600.000 heeft haffing, met rijks- 114.000 personen ze maand nog ge- den arbeidsdienst jitgevaardigd: Het :n "van vrouwelijk aren is on-sociaal, :n man moeilijker en de vrouw van :rwijderd. Boven- •n eerder recht om deeden. GEREDEN, ranken. Gisteravond om- gische auto, toebe- Rompu, aardappel (België), tusschen in het kanaal ge- eer Van Rompu ,is de beide andere dder van Zuiddorpe auto, waarvan de blijven branden, is gehaald en naar de lent vervoerd voor :k is gebleken, dat is, zoodat deze zeer s en de bestuurder iet stuur is kwijt- n het kanaal terecht /an Philippine (Zee- opgehaald en voor nen. KERKELIJKE BELASTING EN ZEGELWET. De heer S. te Heerenveen, die eenigen tijd geleden benoemd werd tot adtninistreercnd kerkvoogd der Hervormde gemeente aldaar, kreeg dezer dagen onverwachts een mede- deeling van den inspecteur der belastingen, dat hem twee boeten waren opgelegd elk van 100 gulden, wegens overtreding van de Zegelwet bij de inning van de kerkelijke belasting. De heer S. zich van geen kwaad bewust ging bij den inspecteur informeeren eu het bleek, dat hij deze twee kwitanties van deze belasting, beide tot een bedrag boven de tien gulden, bij den heer S. te Heerenveen in beslag genomen had en waarop de geëischte zegels ontbraken. De heer S. erkende dat hij deze kwitanties had afgegeven en geïnd, maar daarbij geheel te goeder trouw had gehandeld. Ook zijn voor ganger had op deze kwitanties nooit zegels ge plakt, omdat deze door een vroegeren inspec teur was ingelicht, dat voor kerkelijke belas ting deze zegels niet vereischt werden. De tegenwoordige inspecteur deelde die op vatting "niet, waarom de lieer S. ook nog eens bij andere deskundigen zijn licht opstak en ook deze oordeelden, dat voor deze kerkelijke be lasting de Zegelwet niet van toepassing is. De heer S. stelde daarop den Kerkeraad met het geval in kennis en deze heeft zich nu tot den minister van financiën gewend met de vraag, welke opvatting juist is. Zondag 28 Mei 1933. \EDERLANUStlH HERVORMDE KERK. Middelharois, vm. en 's av. ds. Severijn uit Utrecht. Somraelsdqk, vm. en 'sav. ds. v. Asch. Dirksland. vm. ds. v d.Wal. en'sav dhr. Baart. Herkingen, vm. eu 'sav dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr Boumau. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp, vm. en nam. ds. v. Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 'sav. ds.Bouw (doop) Oude Tonge, vm. leeskerk en'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat. vm ds. Fakkema van Amstelveen (Bevestiging) en nm ds Kleijne (Intrede). Langstraat, vm. dhr. Vetter Den Bommel, 'sav. ds. Polhuijs- Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en's av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant. geen opgaaf. Stellendam, vm. en nam. ds. Sap. Ouddorp, vm. en nm.ds. v. Lummel van Zuidland Ooltgensplaat, vm. en 'sav. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Sehaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkiogen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. TE ROTTERDAM, epsrs opgehaald. Hedenmiddag te is uit de Konings- n den heer Schepers nen weet, de vorige ijze om het leven is terugweg naar Dor- - s de geopende brug QeCÏt U OP BA AOOllOe, Dit er ÏRTEERING betalen vindt ieder leuk. 't Bedrag is steeds te klein. Gedézalf verlost oud en jong van d'hevigste likdoornpijn. 45 ct. per doos bij apothekers en drogisten. IICALE GENEZING jnekklgste Aambeien genezen binnen enkele weken. >straat 59. R'dana entrale Proeftuin voor e en Overflakkee ldelharnls (Langeweg) «en werkdag voor belangstel- RATIS TOEGANKELIJK, nscht geeft de tuinman alle en, die mochten worden ver- Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren iLEEST EN ADVERTEERT IN I ONZE EILANDEN Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Diens taan vragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Landbouwonderwijs. Verslag van dou toestand der Vereeuiging over liet jaar 1932. In het nu afgesloten jaar leed de vereeni- fing een verlies door het heengaan van den roorzitter, den heer P. vau Schouwen, welke (oor lichamelijke omstandigheden, ongeacht ;ijn hoogen leeftijd, zijn plaats meende te noeten ruimen voor jonge kracht. Wan- ïeer w(j in onze herinnering terugroepen de noeilfjkheden, welke hij het hoofd had te lieden bij de oprichting der vereeniging, aijn zorg bij den bouw der school en zijn [voortdurende toewijding aan het belang der Jvereeniging, dan mogen wij zfjn heengaan I— hoewel billijken zeer zeker betreuren. I Wij wenschen, dat hij nog vele jaren mag terugzien op zijn welbesteed leven, waarvan I dit deel zeker niet tot het minste behoort. Hoewel de wereldcrisis ook ons treft, zfjn er geen bijzondere reden tot pessimisme. Immers het aantal leden bleef met 216 op ongeveer gelgke hoogte als vorige jaren, evenals dat der donateurs Enkele polders, 2 gemeentebesturen, 5 landbouwvereenigin- gen en 6 boerenleenbanken bleven helaas nog doof voor onze herhaalde verzoeken om ons te steunen met een donatie, terwijl deze than: het belang moesten begrijpen, nu som mige leden door de moeilijke tijdsomstandig heden huune lidmaatschapsplichten noode kunnen nakomen. Het aantal leerlingen blijft voor een streek als de onze met een 40-tal zeker beneden de maat. Wij hebben goeden moed, dat het nieuwe cursusjaar daarin esn gunstige ver andering brengen zal. Naast het gewone onderwijs werd nog een cursus gegeven in landmeten. Het hoofd der school is langzamerhand een vraagbaak geworden voor schier den geheelen Flakkeeschen landbouw. Van 1 Mei 1932 tot en met 29 April 1933 werden door hem verstrekt 122 schriftelijke, 182 telefo nische en 342 mondelinge of in totaal 646 adviezen, over de meest uiteenloopende on derwerpen, als veevoederrantsoenen, behan deling van machines, bemesting, variëteiten plantenziekten, inkuilen van aardappelen enz. WJj weaschten wel, dat deze welwil lendheid van ons schoolhoofd zoodanige waardeering vinden mocht, dat een groot deel van deze vraagstellers, zich aansloot bij de vereeniging en daardoor haar voortbe staan hielpen verzekeren. Door de noodzakelijke bezuiniging van Staatswege, is versterking van de middelen uit de localiteit nu méér noodzakelijk dan in vorige jaren, terwijl wij door de praktijk van jaar tot jaar nog meer overtuigd wor den van de onmisbaarheid van onze school en verzoeken dan ook allerwegen om finan- cieelen en moreelen steun. FLAKKEESCHE BOERENBOND. In verband met berichten dat door de „Commissie in zake steun aan de suiker bietenteelt" reeds garantiebewijzen zouden zijn verstrekt.; heeft het bestuur zich ge wend tot de commissie, voornoemd, van wie wij navolgend antwoord ontvingen. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle. 48) «Orodat bet waarschijnlijk een zeker iemand zou nelpen aan de justitie te ontkomen. De strik- Ken z'jn uitgezet en hij moet er nu inloopen ook." „Maar dat huwelijk mag niet plaats hebben," interrumpeerde sir Harry hi tfH. °°k we' n'e* voltrokken worden," lonk het merkwaardige antwoord. „In elk geval moet ik meneer.Tazoni verzoeken zich niet op artworth Manor te vertoonen, vóór en aleer ik net vraag. kunnen we dan wel doen," zeide sir Harry, dJ. detective had slechts oog voor Tazoni, die rustig antwoordde: ».lk geef u mijn woord." HOOFDSTUK XXVII schErppfPinrHdD?n Voo.,r zi*n huweüjk met Veronica briefie ian 7uïy^ ,,ee" eenigszins eigenaardig dat oógenbük in Parijs vertMWe00"7'"6' di° °P L/B. „Bergen op Zoom 23 Mei 1933. De Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond, Herkingen. Mynheer I In antwoord op Uw schryven d.d. 19 dezer, deelen w() U mede, dat nog geen garantie- bewyzen zpn verstrekt. Afgezien van den daarvoor benoodigden tyd, kan dit ook nog niet, daar de steun aan de bietenteelt nog niet wettelpk vaststaat, in afwachting dat deze er komt, gaat onze commissie echter door met de voorioopige werkzaamheden; daaruit vloeit echter voort, dat een difiaitieve toezegging in den vorm van een garautiebewys thans niet kan ver strekt worden. U kunt dus ten volle tegenspreken dat er reeds garantiebewijzen zouden zijn afgegeven. Wel hebben wp van vele telers het ver. zoek ontvangen om uit te rekenen hoeveel bieten zij zullen mogen zaaien, waarop door ons onder het noodige voorbehoud is ge. antwoord. Dit zal wel de bron zijn, waaruit de be weringen komen, dat door ons reeds garantie zou zijn verstrekt. Wij stellen ons voor, wanneer het Depar tement daarmede accoord gaat, om binnen enkele weken aan de bekende telers aan vraagformulieren te verzenden, waarop kan worden ingevuld, hoeveel garantie men wenscht en die o.m. gebaseerd mostzynop vroegere bietenteelt. Zooals bekend heeft de Minister in uitzicht gesteld, dat de bieten- steun zal worden gebaseerd wat de hoeveel heid betreft, op l/3 van (80 van eigen teelt in de jaren 1929 en 1930 en 100 van de teelt 1932). Wanneer deze biljetten zijn binnengekomen en nagegaan, kan met de verstrekking van garantiebiljetten worden aangevangen, indien dan n 1. de regeling wettelijk is komen vast te staan. Hopende U hiermede voldoende te hebben ingelicht, verblyven wy inmiddels Hoogachtend Commissie in zake steun aan de Suikerbietenteelt. (w.g.) p. o. Dr. P. J. H. VAN GINNEKEN". De Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond A. W. KEIJZER. Herkingen, 26 Mei 1933. POOTAARDAPPELEN VOOR FRANKRIJK. De bond van Fransche aardappelhandelaren heeft zich op zijn jongste congres te Lyon uit gesproken voor herstel van den vrijen invoer van geselecteerde pootaardappelen, welke van wege een door de Fransche regeering erkend keuringsinstituut zijn goedgekeurd. De invoer van buitenlandsche pootaardappelen wordt voor vele gebieden nog een besliste noodzake lijkheid genoemd. Het werk der Fransche keu ringsdiensten behoort te worden aangemoedigd doch deze kunnen voor vele variëteiten in de bestaande behoefte slechts in onvoldoende mate of zelfs nog in het geheel niet voorzien. De bestaande invoerrechten vormen voor de Fransche pootgoedtelers een voldoende be scherming. Ook den invoer van niet geselec teerde poters, waaraan in sommige streken behoefte zou bestaan, wenschen de genoemde handelaren op ruime schaal te zien gehand haafd. In een andere motie wordt de wenschelijk- heid betoogd, de sorteering der buitenlandsche pootaardappelen voortaan niet meer volgens de afmetingen, doch in plaats daarvan naar maatstaf van liet gewicht der knollen aan te duiden. Het congres achtte het voorts noodzakelijk op de vroege aardappelen uit Marokko een in voerrecht te heffen, waarvan de opbrengst zou moeten dienen, om den uitvoer van Fransche aardappelen door middel van uitvoerpremies aan te moedigen. Het werd niet wenschelijk geacht wijziging te brengen in het bestaande verbod van invoer van Spaansche aardappelen. Daarentegen zou den gedurende het komende seizoen 6000 ton pootaardappelen uit Engeland en Algerië wor den toegelaten. TEGEN HET GEKNOEI MET ZAA1-ERWTEN IN FRANKRIJK. Indertijd werd door Dr. Sevenster, den rijks- landbouwconsulent te Parijs in „Handelsbe richten" medegedeeld op welke wijze een aan tal minder gewenschte elementen van het ter rein van den invoerhandel in Nederlandsche pootaardappelen verjaagd, op het gebied van den invoer van Nederlandsche zaaierwten met meer vrucht meende werkzaam te kunnen zijn. Gewone ongekeurde groene erwten, ten deele nog heel slecht getrieerd, waarvan de waarde 100 frs. niet belangrijk overtrof, werden hier te lande onder bedriegelijke voorspiegelingen voor prijzen van 450 tot 500 frs. per 100 K.g. aan den man gebracht. Tegen deze handelingen is spoedig een rechts vervolging ingesteld. In deze zaak heeft de rechtbank te Parijs thans vonnis gewezen. De hoofdschuldige is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar, zijne handlangers tot respectievelijk 18 maanden en 8 maanden ge vangenisstraf. Deze veroordeelingen zijn on voorwaardelijk. Aan de landbouwers is voorts een recht op schadevergoeding toegekend. Door deze voorbeeldige veroordeeling zullen, naar men mag hopen, de erwten- en andere schandalen hier thans voor goed tot het ver leden behooren. (Adv.) „Beste Hubert. Ik hoop, dat je gelegenheid zult vinden vóór Dinsdag thuis te komen. De zaak is, ik wou graag, dat je een beetje op Judy Slade lette, want ik verwacht moeilijkheden van haar-kant. Ik sta op het punt met Veronica Dartworth te trouwen en zou graag zien, dat alles in orde was, voor Judy het te weten komt. Je kunt er echter nooit zeker van zijn, dat de kranten er niet achter komen. In dat geval zou zelfs de duivel Judy niet weerhouden om een geweldige scène te maken. Houd haar uit mijn buurt tot na het huwelijk. Ik zal je vriendendienst niet vergeten. Je Raymond." Denvillc had schik in dit briefje, vooral omdat hij wist, dat Judy op de hoogte was van Ray mond's plannen. Zij had hem geschreven: „Dit is de kans, waarop je gewacht hebt. Jij komt tusschenbcide en brengt aan het licht, wat voor schurk hij is; op die manier verdien je de eeuwige dankbaarheid van de Dartworth's, inclusief de hand cn het fortuin van de dochter. Dat is immers je bedoeling? Ik mag dus wel op jou rekenen, gedurende de bittere uren, die komen. Tot ziens. Judy." P. S. Onze lord komt hier eiken dag en schijnt van plan, dat vol te houden tot het eind toe. ik geloof, dat hij dol op mij is, zoodat het niet zoo heel erg zal zijn als de waarheid uit komt. Toch voel ik mij niet erg gerust, want ik weet, dat op dat spoedige huwelijk met Veronica Dartworth vooral door heni is aan gedrongen. Snap jij waarom?" MELKVERSTREKKING AAN SCHOLEN. „Het Alg. Zuivel- en Melkhygiënisch Week blad" gaat voort met verschillende mededee- lingen te publiceeren over de wijze, waarop men in het buitenland trachtjhetjbinnenlandsch gebruik van melk- en zuivelproducten te ver- grooten. Het publiceert in zijn nummer van 19 Mei een officieel Bazeisch rapport over de verstrekking van melk in scholen, hetwelk aldus luidt: Den 19den December 1930 kreeg het Schulfursorgeamt (onderafd. „Sociale Za ken") van het „Erziehungsdepartement" (afd. Onderwijs) der stad Bazel de opdracht, om in Februari 1931 practische voorstellen in te dienen ten aanzien van de verstrekking van melk op scholen. Ten einde die meikverstrekking niet te inge wikkeld te maken werd besloten een proef op Hubert Denviiie kon het echter weinig schelen, waarom lord Raymond Veronica wenschte te trouwen. Voor hem was het genoeg te weten, dat de langbegcerdc buit eindelijk binnen zijn bereik kwam. Hij pakte dan ook onmiddellijk zijn koffers cn vertrok naar Londen. De dag van het huwelijk brak aan niet stralen- den zonneschijn, doch kreunend ais een gevangene, die weidra zal worden terechtgesteld, begroef Veronica het gelaat in de kussens. Er was geen uitweg meer. Als zij degenen, van wie zij hield, wilde redden van financicclen ondergang, mocht zij geen oogenblik aarzelen. „Ik moet goed begrijpen, waar ik aan toe ben," had zij tot haar vader gezegd, toen deze haar het geval voorlegde. „Lord Raymond wil ons dus het geld lecncn op voorwaarde, dat ik zijn vrouw word?" „Je stelt het wel wat hard voor," antwoordde lord Dartworth smeckend. „Geoffry beloofde mij liet geld te zullen geven, maar hij heeft er niet de beschikking over, alvorens hij getrouwd is." Daarom had zij beloofd de vrouw van lord Raymond te worden, maar niemand besefte, wat deze belofte haar kostte. Toen Veronica gekleed was en de bruidssluier was vastgespeld, zond zij haar kamenier weg. Zij sloot dc deur af, liep naar haar schrijfbureau en nam uit een laatje het boekje, waarin Tazoni zijn gedichten had geschreven. Gejaagd schreef zij op het titelblad. „Onze wegen worden voor altijd gescheiden. Vergeef me. Veronica." Vervolgens pakte zij het tn cn adresseerde het betrekkelijk kleine schaal te nemen, voorshands de meikverstrekking te beperkern tot de mid delbare scholen. Nadat eerst de noodige voorbereidingen ge troffen waren (circularies aan de schoolhoofden ter verdeeling onder de leerkrachten en door deze via de kinderen aan de ouders, bonboekjes formulieren voor bestellingen en statistische doeleinden, welke iedere school afzonderlijk moest invullen, bespreking met de melkinrich tingen) kon einde Mei met de verstrekking van melk aan de schoolkinderen van enkele uitge zochte scholen middelbare scholen be gonnen worden. Door onderling overleg was men tot een verdeeling gekomen der scholen onder de beide groote melkinrichtingen van Bazel, nl. Banga en de A.C.V., terwijl men voorts tot het besluit gekomen was om bij deze proef uitsluitend rauwe modelmelk te verstrekken. Dank zij de degelijke voorberei ding was de vraag op de scholen zoo groot, dat weldra rauwe modelmelk tekort schoot om aan alle aanvragen te voldoen en ook gepas teuriseerde melk versterkt diende te worden, welke laatste in flesschen met blauw etiket afgeleverd werd. De melk werd verkocht in fleschjes van 1/4 liter, en wel voorzien van een hygiënisch ge- praepareerd rietje, aangezienj het door het rietje gedwongen langzame drinken het nuttig effect van de melk verhoogt. Kwartliterfleschjes a 9 ct. De prijs voor de scholen van deze kwart- iiter-fleschjes „af melkinrichting" werd be paald op 7 cent. Om te voorkomen, dat de kin deren misbruik zouden maken van het door hun ouders gegeven geld voor deze melk, werden bonboekj.es verstrekt, waarin de kosten voor de school aan deze melkdistributie ver bonden, ingecalculeerd waren, daaronder be grepen breuk en verlies, zoodat de detailprijs kwam te staan op 9 cent per stuk. De onderafdeeling „Sociale Zaken" van de afdeeling Onderwijs der gemeente rekende af met de melkleveranciers en belastte in haar boekhouding de scholen voor de afgegeven bon boekjes. Op den eersten Juni was de meikverstrek king in een twintigtal scholen aan den gang. Er werden 2965 fleschjes betrokken. Geleide- i lijk nam dit aantal nog iets toe, zoodat medio J Juni het verbruik rond 3500 fleschjes per dag1 was. Na de vacantie, in September, werd, mede j onder invloed van het koelere weer, minder i melk gevraagd (I Sepmtember 1453, 15 Sept 919, 30 September 7J2 fleschjes), zoodat kort voor of kort na de herfstvacantie in de scholen de verstrekking van schoolmelk gestaakt werd. In totaal werden 146.810 fleschjes melk aan de middelbare scholen van Bazel in 1931 ver-! strekt, waarvoor de melkleveranciers ontvingen Zwitsersche fres. 22.024.15 of omstreeks 7 cent per fleschje. Een vergadering van schoolhoofden, in wier scholen deze meikverstrekking bij wijze van proef had plaats gevonden, sprak als haar inee- ning uit, dat deze meikverstrekking in een be hoefte voorziet en zij derhalve het volgend jaar dient voortgezet te worden. BIETENPLANTJES WELDRA „OP EEN." De beste rijen-afstand. Men schrijft ons: Door het warme weer zetten de jonge suiker bietenplantjes thans zoo sterk aan, dat de rijen „op één" gezet kunnen worden. Hoewel de laatste jaren de zaaitijd steeds Vergiftiging opgroote schoai Het wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze voldoende voedsel konden vinden, meende hij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tijd later schreef hij: „Ten einde raad probeerden we Rodent met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten, Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten, Rodent zal ze absoluut uitroeien. Het trekt dit onge dierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent. Koop nog heden een enkele doos k 50 cL of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 48 (Ad?.) pakje aan Richard Francis te Londen. Even later tikte lady Dartworth op de deur en volgde Veronica haar moeder naar beneden, nog een spijtigen blik werpend op de kamer, welke zij van jongs af als de hare had beschouwd. De bisschop, en familielid, zat beneden te praten met het eenige bruidsmeisje van Veronica, want in elk opzicht zou het huwelijk op uiterst eenvoudige wijze worden voltrokken," zulks over eenkomstig dc wenschen van lord Raymond. De plechtigheid zou plaats vinden in de kapel, welke tot de Manor behoorde en slechts de voor naamste pachters en enkele van de bedienden mochten, behalve de naaste familieleden, aan wezig zijn. Als in een droom betrad Veronica aan den arm van haar vader de kapel; zij keek lord Raymond zelfs niet aan, toen hij naast haar kwam staan. Heel uit dc verte klonk de stem van den bisschop haar toe, toen de dienst begon. Veronica vroeg zich af, of zij er iets mee te maken had, of dat ze misschien luisterde naar het formulier, dat voor iemand anders werd gelezen: „Ik vraag van u beiden, zooals gij gevraagd zult worden en zult beantwoorden op den dag des oordeels, dat gij belijden zult, indien u ecnig beletsel bekend is, waarom dit huwelijk niet mag worden voltrokken." Er ontstond eenige beweging achter in de kapel. Lord Raymond wankelde, toen hij iemand hoorde zeggen: „Ik verbied dit huwelijk." „Met welk recht," vroeg dc bisschop ernstig. Een gesluierde gestalte schreed naar voren. „Mijn recht kan niet worden betwist; ik ben de vrouw van lord Raymond." „Judy Slade!" stamelde lord Dartworth, toen iets vroeger wordt genomen, ongeveer hal April, zorgt het koude weer er meestal wel voo dat deze voorlijkheid tot normaal wordt terug gebracht. Indien het weer meeloopt, werk vroeg zaaien gunstig op de opbrengst, door he verlengen van de groeiperiode. Als er geen misplaatsen van beteekenis zijn zijn 50 a 60 duizend bieten per H.A. vol doende, hetgeen overeenkomt bij een rijen- afstand van 45 c.M. met een afstand van 25/3C c.M. in de rij. De rijen afstand kan men ook 40 of 50 c.M nemen; een zoo wijd mogelijke rij geeft mindei arbeidsloon, hetgeen bij bietencultuur een voorname factor is en blijft. Vooral komt dit tot uiting, als men het gewas met een schoffel tuig bewerkt inplaats van alles met de hand. Het sinds eenige jaren ernstig optreden var de „bietenvlieg", waardoor de blaadjes in erge mate lijden, brengt velen er toe de bieten niet te vroeg op één te zetten, daar de vlieg zoo- doendeeen ruimere disch wordt voorgezet. Overigens is vroeg op één zetten het best, daar de planten daarna sneller groeien. In verschillende bouwstreken verbouwt mer niet meer dan één perceel suikerbieten, dat dar bij gunstig weer met „eigenvolk", vaste werk krachten, verzorgd kan worden, voordat de aardappelen etc. om intense verpleging vragen Op die manier maakt men de beschikbare werk krachten het meest productief en verbouwt meri het goedkoopst bieten. Behalve bietenvlieg kunnen ook luizen het gewas schade toebrengen. De bestrijdingsmid delen, resp. kiezelfluornatrium en nicotine- oplossing, helpen niet evenredig aan de daar toe te nemen moeite. Bieten lijden verder meer dan eens aan een of meer vergelingsziekten gedurende den zomer. Men heeft hiervan 4 vormen onder kend. Het optreden staat in verband met de weersgesteldheid, vooral met aanhoudend vochtig weer. Tegen deze kwalen is weinig te doen. Ook de verdere verpleging, besloten door al of niet aanaarden, dient tijdig te geschieden opdat de groei der planten Vliet worde belem merd. Ten slotte helpt de rijke stikstofgift, die soms zelfs opgevoerd wordt tot 200 K.G. zuivere stikstof per H.A., mee om het vele onkruid baas te worden. Of ze echter het suiker gehalte bevordert, blijft aan twijfel onder hevig. iiinTTTiTrimiiniiiiiinniiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiHiiniiiinruiitniiininiHiininmniinTnniTinïïnnnm uniiiiiuiiiiiiiiiiiiiujiiiiiiuiuuiiijuiiiiuiiiiuiitiijniuiiiiniinniii.iiiiiiiiiiiinniiiiiinnniniD] de indringster haar sluier terugsloeg. „Is dat waar?" vroeg hij aan lord Raymond, buiten zich zelf van schrik. „Wel nee!" schreeuwde deze. ..Dat is gelogen. Idioot," riep hij heesch tot Judy, „je bent mijn vrouw niet. Dat was maar voor-den-gèk-houderij." Zij lachte, terwijl zij nog dichter op hem toe trad. „Maar dan ben jij het slachtoffer geweest," her nam zij. „Het huwelijk was wettig; jij viel in den kuil, dien je voor mij wou graven! Ik ben je wettige vrouw." „Waar is het bewijs?" vroeg lord Dartworth. „Mijn getuige, die het huwelijkscertificaat bij zich heeft, bevindt zich hier in de kapel," ant woordde judy. Nu stapte ook Hubert Denville, cynisch glim lachend, naderbij. Lord Raymond besefte, dat hij het spel verloren had. Hij durfde er niet aan te denken, wat de gevolgen zouden zijn, maar het flitste door hem heen, dat hij nog altijd het land kon verlaten en dan bevrijd zou zijn van Luke Smeaton en al zijn moeilijkheden. Ergens in Zuid- Amerika kon een nieuwe toekomst voor hem openstaan. Maar op ditzelfde moment voelde hij een hand op zijn schouder en klonk de hatelijke stem van Fraser, den detective: „Lord Raymond, gij zijt mijn gevangene, als verdacht van inbraak met geweldpleging." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1