Modeblad 3 4 mmm z ^Z^lïonnebrancl ONZE EILANDEN itterend ser cachet ilaire Hypotheekbank NDBRIEVEN a 100% TWEEDE BLAD ds begrepen ien verkoop te Zierikzee I'S STUDIE-WATERVERF Het Beste! uuinuiHüHUI^ No. 57 27 Mei 1933 Plaatselijk Nieuws Van Spionnen en Spionnage. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 27 MEI 1933. e Costuums op n Ateliers ver- Jigd zijn beter |°/o goedkooper r 1 goecü Costuum 2 slechte, dat is d goedkooper iet geelt baar in eiken boekhandel. :KH ÖP een hall laar. zendt het e!«S ad. f 2,AO oer postwis- Igiro aan Ce uitgevers van >n U ontvangt bovenst, ge- slechts D.DOSt bediend Kun- ihooren t 3.- op te lenden. C 2 ;hijnt a x oer maand met nbladen. In ieder nummer idenheld van damesKlee- en 2 pag, tclnderhleeding- - JIIUDELÜ vUNIS. De ftymaustiekveree- nitjingen „Sparta" en „Hygiöa" zullen op Zaterdag 3 Juni en Maandag 5 Juni as. met bun dames- en heerenafdeeliog deelnemen aan het Groot Bondsfeest te Rotterdam. De tuinier de heer P. C van den Broek alhier had het ongeluk met het in een kipkar vervoeren van groente, dat de kar uit de rails liep en deze zoodanig over een voet kreeg, dat hy dit lichaamsdeel ernstig ver- woudde en geneeskundige hulp noodzakelyk was. Waarschuwing Wegens overtreding van de Motor- eu Rijwielwet, te weten om over dat gedeelte van den weg langs den Oost- havendyk te rijden dat voor rijwielen ver boden is,zyo door de gemeente-veldwachters alhier vele fietsrijders verbaliseerd. Het zoontje van den beurtschipper M's. Zoon had bij het spelen aan den Westhaven- dyk het ongeluk in de aldaar vrij diepe sloot te geraken. Op zjjn hulpgeroep kwamen eenige werklieden toegeloopen, die het ventje uit zijn benarde positie verlosten. In verband met bet fietsrfiden over den Westdijk in daartoe verboden uren, is deze week door de politie tegen een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt. Op het Hemelvaartsd-ag gehouden concours van muziek- en zanggezelschappen te Nieuwerkerk a. d. IJsel behaalde het gemengd koor „De Volkszang" alhier in de afdeeling uitmuntendheid een eersten prijs met 303 punten en het mannenkoor „Zang- lust" alhier in de afdeeling uitmuntendheid een tweeden prijs met 290 punten. Dinsdagmiddag is tijdens het lossen van vee van de tramboot onze vroegere dorpsgenoot J. van Gelder tusschen de kajuit en een rund bekneld geraakt. Hij werd by aankomst -te Hellevoetsluis onder genees kundige behandeling gesteld, daar eenige ribben gekneusd waren. SOMJIELSDIJK. Vorige week stonden by den agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente ingeschreven als werkloos en werk zoekend: 17 landarbeiders, 7 transportarbei ders, 1 timmerman en 1 machinist groote vaart. Het zoontje van den heer J. M. had bij het voetballen het ongeluk te vallen en daarbij zijn pols te breken, zoodat hij zich direct onder geneeskundige hulp moest stellen. STELLENDAM. Dezer dagen had de wed. G. Grooteüboer het ongeluk, toen zij het petroleumstel aan wilde steken, haar hand te verbranden doordat het doosje met luci fers vlam vatte. Zij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Door de garnalen visschers werd vorige week 5 dagen gevischt, gemiddeld werd per dag en per vaartuig 60 K.G. gevangen en aan de pellerijen geleverd. Donderdagavond is de heer Z. Erkelens uit Goedereede per motorboot van den heer Jansen naar een der Ziekenhuizen te Rot terdam vervoerd tot het ondergaan eener operatie. GOEDEREEDE. Ons rustig dorpje werd Donderdagmorgen door eenige personen in opschudding gebracht, die met ladder en haken trachtten iets uit de haven te halen Aangezien er niemand wist wat er had plaats gehad gaven de allengs grooter groep nieuws gierigen het vermoeden van een drenkeling, dat als een loopend vuurtje werd verspreid. Ten slotte bleek tot groote hilariteit van de nieuwsgierigen dat de drenkeling was een groote haan van den landbouwer H. L Van de Diakonie der Ned. Herv. Kerk zyn 2 perceelen bouwland verhuurd. Daar voor waren hoogste inschrijvers KL Tanis en C. Erkelens. A.s. Dinsdag wordt op postkantoor dt ouderdomsrente uitbetaald en wel des v.m. 8.30 11 uur, n.m. 2 3 uur en 's avonds van 5.30-7 uur (n.t.). Ook vroeg. Bij den heer P. C. Goekoop alhier zijn de eerste nieuwe aardappelen ge- geteD welke goed van smaak waren. OUDDORP. Aan verschillende boomgaar den is door de nachtvorsten nog al schade aangericht, vooral aan de peren die nu al afgevallen zfin. Als zeldzaamheid kan gemeld wordan dat by den landbouwer D. Voogd aan den Dorpsweg een vijgeboom staat waaraan al ruim 50 vijgen hangen. Aan E. Grinwis Pz. is door B. en W vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Dljkstelweg alhier, de bouw daarvoor is opgedragen aan den metselaar T. de Ronde en de timmerlieden Gebr' Van Koppen. Dinadaemorgen ia op het strand alhier geland het Mil. Vliegtuig 545 Z. Soesterberg. wegens een klein defect aan den Motor. JSr i°k u zich 2 personen in. Na reparatie met behulp van L Akershoek en T. Bouman steeg het ,llegtuig weer op. Woensdagavond werden in Hotel Spee door het bestuur van den polder West N. by inschryving verhuurd voor den tyd van 10 jaar, 17 perceelen bouwland: le perceel, H. Mastenbroek Ea. 30,— 2e C. Mierop Lz42,— 3e K. de Vogel65,11 4e E. v. d. Wende 61,11 5e M. Hoek Jz.62,50 6e KI Aleman Cz. 36,— 7e KI Mastenbroek Lz. 40,20 Se Jb. Mastenbroek Lz. 40,20 9e KL Mastenbroek Lz. 70,10 10e E Hoek Jz„66,— lie P. Meyer Lz68,20 i2e KL Mastenbroek Lz. 69,10 13e Kryn Meyer66,23 14e T. Grinwis Ez. 61,- 15e KL Mastenbroek Lz 70,35 16e Steven Visser 65 11 17e KL Mastenbroek Lz. 37,50 alles per gemet. NIEUWE TONGE. De levering vanpl.m. 250 M3. keislag voor rekening van den polder „Klinkerland" is gegund aan de firma De Reu van Goes. Het vervoer per auto werd opgedragen aan den heer Adr. Visbeen alhier voor 60 cent per M3. Als curiositeit kan worden gemeld, dat in een schuurtje staande in den moestuin van den heer S. A. alhier, een roodborstje in één der zakken van een aldaar hangende broek zijn nestje heeft gebouwd en thans op een zestal eitjes zit te broeden. De exploitatierekening van de Coöp Ver. Aardappelbewaarplaats Nieuwe Tonge No. 2 sluit met een ontvangst en uitgaaf van 598,39. Tot voorzitter werd herkozen de heer P. C. Tijl en als bestuurslid de heer P. van Alphen J.zn. OUDE TONGE. Schipper Jac. Kik had het ongeluk met zijn hand tusschen de motor van zijn vaartuig te geraken, waardoor hy zoodanig werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer Osseweijer heeft 1150 Ma. bouw grond, gelegen aan de Emmastraat, onder hands aangekocht van den heer C. Snijder. De Burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Zaterdag 27 Mei, des v.m. 10£ uur. De heer F. Osseweijer heeft twee woon huizen aan de Emmastraat onderhands ver kocht aan ds. Velkerk alhier. Aan N.V. Pullemans Autobedrijf is op dracht gegeven tot het bouwen van drie autogarages, t w. voor Gebr. Heestermans, bakkers, en Gebr. Van Schelven, graanhan delaars, beiden alhier, en voor Poortvliet, autoverhuurder te Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week werd van uit deze gemeente vervoerd 2765 H.L. aardappelen. M. H. alhier had een dezer dagen het ongeluk te vallen, waardoor ze haar arm kneusde. Geneeskundige hulp werd inge roepen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling alhier stonden gedurende de week van Maan dag 15 tot en met Zaterdag 20 Mei j.l. 5 werkloozen ingeschreven. Door den gemeente-veldwachter alhier is tegen T. N. proces-verbaal opgemaakt terzake het onbeheerd laten staan van een motorrijtuig, waarvan de motor nog in wer king was. (Adv.l WAAROM MOET GIJ ADVERTENTIES LEZEN? door MELIS STOKE. De man die, in zijn studeerkamer gezeten, de nieuwstijdingen en artikelen van zijn cou rant van A. tot Z. leest en de advertenties overslaat, streelt zich ijdellijk met de hoop dat hij weet „wat er in de wereld te koop is". 'Hij is als iemand die door een straat loopt zonder links of rechts te kijken naar.de uit stallingen van de winkels. Zulke mensclien zijn niet wereldwijs. Ze zijn studeerkamergeleerden. Zooals aan weerszijden van den verkeersweg de winkeletalages een beeld geven van aiies wat verkrijgbaar is voor ons gemak en genot, voor onze voeding, leering en beschaving, zoo vertoonen ons de advertenties de mogelijk heden die we ons door arbeid kunnen verschaf fen. De advertenties zijn de winkeletalages die, ter weerszijden, den weg verlevendigen waar langs zich het leven en de wereld voort-1 bewegen. Want gelijk de winkeluitstallingen de mo-J derne straat stoffeercn, zooals we ons de stad niet kunnen voorstellen zonder reclameborden en lichtreclames, zoo zou de courant, ondanks, de rijke schakeering van haar redactioneelcn inhoud, doodsch zijn zonder de advertenties. Men kan nu eenmaal in deze wereld niet volstaan met het kennisnemen van de berich ten omtrent tarievenoorlog en economische restrictie, zonder dat men de realistische il-. lustratic aan de achterkant van de tekstpagina daarbij in beschouwing neemt. De advertenties zijn de boodschappen van den handel waarin de practijk van de economie tot uitdrukking komt. In landen waarin men zich niet zooveel te voet door de winkelstraten beweegt als ten onzent, b.v. in onze overzeesche gewesten, daar nemen de advertenties in de couranten zelfs een deel van de etalage-mogelijkheden over. Iedereen die Indische couranten gelezen heeft herinnert zich de mededeelingen van de winkeliers omtrent het aankomen van deze of gene versche zending uit Europa. Wanneer de kooper niet langs de uitstallin gen gaat dan moeten de uitstallingen langs zijn oog defileeren op de pagina's van de courant die hem wordt thuisbezorgd. Dit is een over brugging van den afstand van verkooper tot afnemer, ten koste van den eerste en voor het gemak van den laatste. Dit criterium nu mag in het algemeen aan gelegd worden voor de reclame. En het feit dat de verkooper geld beschikbaar heeft om bij advertentie zijn publiek te bezoeken, duidt er reeds op dat zijn aanbieding van waarde is. Vanwaar immers komt het geld dat een ver kooper kan uitleggen voor zijn reclame? Van eerdere koopers zijner artikelen immers. Elke eadvertentie is in wezen een tevredenheids betuiging van afnemers, want indien die zich niet in voldoende mate bij den verkooper had den aangemeld zou hem het geld niet zijn toe gevloeid dat hij weer kan besteden voor liet oproepen van nieuwe klanten middels adver tenties. In dien zin duidt dus een groote en regelmatige advertentie-campagne er op, dat de verkooper een populair en beproefd product aan de markt brengt. En zoo is zij tegelijker tijd een soort testimonium. Wanneer de vraag gesteld wordt waarom ge advertenties moet lezen, dan kan die niet alleen beantwoord worden met de mededeeling dat iemand er geld voor over heeft gehad om U langs den weg der advertenties zijn tijding te brengen. Hoofdzaak is dat andere menschen hem daartoe in de gelegenheid hebben gesteld. En aldus volgt ge, door op een advertentie in te gaan, feitelijk het spoor van voorgangers. Er is echter nog een andere reden waarom ge uw courant niet terzijde moet leggen zonder de advertenties gelezen te hebben. De courant immers is een vriend die U op de hoogte houdt. Ze brengt u echter nog in anderen zin op de hoogte. Ze is een soort bergbaan met'minimum tarief die U op een hoogte brengt waarop ge met een enkelen blik een gansch panorama kunt overschouwen. Gé ziet in de advertentie de economische wereld wijd voor U uitliggen. Alle afstanden zijn overbrugd. Terreinen van productie die mijlenver uiteen liggen ziet ge in hun verband en met een enkelen blik allen tegelijk. Ge ziet de prijzen voor Uw voeding en huisvesting, Uw kleeding en gerief, en dat alles in zoo groote verscheidenheid als een landschap dat ge over- schouwt van den hoogsten top en bij het klaarste uitzicht. Men zou wel dwaas zijn, om indien men voor enkele centen de hoogte kon bereiken vanwaar het uitzicht ver en vrij is, desondanks in de laagvlakte dolend en vermoeid rond te gaan. Ge zoudt daar verdwalen en niet meer weten waar ge heen moest gaan. Men zou wel dwaas zijn om in de steden en het land, en door de gansche wereld te blijven ronddolen op zoek naar de adressen der pro ducenten, wanneer men in een courant, voor enkele centen geplukt, dat gansche panorama in vogelvlucht aan zijn voeten kan vinden. Daarom moet men de advertenties in zijn courant lezen. Ze zijn het economisch pano rama voor Uw leven van eiken dag. En ze doen U „op de hoogte" blijven van hetgeen er in de wereld „al zoo allemaal te koop is". BURGERLIJKE STAND. MIDDELHARNIS. Geboren: Johanna Adriaantje, d. v. Bi tiaan de Groot en Geertrui Jordaan. Ondertrouwd: Johannis Vroegindewejj 24j. en Theodora Vroegindeweij 25 j. Overleden: Sübilla Sara Polak, d.v.Levie Polak en Margaretha Gazan, 1 j, SOMMELSDIJK. Geboren: Johanna, d. v. Johannes Schel- levis en Grietje Kranse, Gehuwd: Jacobus Guldemeester 24 j. te Dirksland en Maria van der Veer 20 j. alhier Marines Kievit 28 j. te Nieuwe Tonge en Arendje van Antwerpen 28 j. alhier. VOETBAL. Plakkee II speelt a.s. Zondag op eigen terrein tegen Vlaardingen een wedstrijd die nog zeer van belang is voor het kam pioenschap reserve 1ste klas. OUDE TONGE Hemelvaartsdag speelde Xerxes I op eigen terrein tegen Volharding I van Bruinisse. De thuisclub won met 4 0. A.s. Zaterdagavond speelt. Xerxes I te Herkingen tegen H.V.V. I aldaar, terwjjl Xerxes II op eigen terrein zal spelen tegen H.V.V. II. ZWEMMEN. OUDE TONIJE. A.s. Zaterdagavond uur zal het zwemterrein aan den Su(jspolder- schendljk officieel worden geopend. De mu- ziekvereeniging „Vooruit" verleent muzikale medewerking. (Tweede Serie). X. De Spionnage van Sovjet-Rusland. In het oude Rusland, dat van den Tzaar, bestond de Ochrana, de geheime dienst, die veel meer was dan spionnagedienst alleen, en die zonder bezwaar voor tegenspraak almach tig kon worden genoemd in geheel het groote Russische Rijk. Haar leiding was aan niemand, behalve aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Chef der politieafdeling ver antwoording verschuldigd; haar bevelen waren wet voor iederen Russischen beambte. Mocht zij zich. hebben vergist, dan kon het herstel later komen, maar komen deed het eigenlijk nooit. Het stelsel van de Ochrana bracht mede, geiijk de geheime politie van Fouché ten tijde van Napoleon, dat ook schijnbaar eenvoudige en rustige burgers werden nagegaan en be luisterd. Wie een positie van eenige beteekenis innam, kon ervan verzekerd zijn, dat een dossier omtrent zijn persoon, zijn relaties, zijn gewoonten bij de Ochrana aanwezig was. Maar, niet ten onrechte gold het motto: beter te veel dan te weinig, werden ook eenvoudige lieden in het oog gehouden en werd in café's, in vergaderingen, bij wedstrijden, kortom overal daar waar personen elkander ontmoet ten het oor te luisteren gelegd. Een beambte Doos 30 en 60ct. (Adv.) van geringe beteekenis in een klein stadje in de Ukraine heeft eens tot zijn nadeel onder vonden hoe al-wakend het oog der Ochrana was. Hij was een ijverig ambtenaar, die de hem gegeven bevelen uitvoerde; niet vroeg naar het hoe en waarom; kortom het model van een ambtenaar gelijk Rusland die kon wenschen. Eens bracht hij zijn verlof voor een deel in Zwitserland door; hij bezocht Zürich, hij besteeg den Utli-berg, hij wandelde er, maar had geen enkel avontuur, dat hij zich later kon herinneren. En toch, vanaf het oogenblik, dat hij. terugkeerde, gevoelde hij dat zijn gangen werden nagegaan; meer dan eens werd hij door zijn chefs en door de politie aan een verhoor onderworpen; voorrechten hem vroeger toegestaan, werden ingetrokken. Hij mocht zich tenslotte gelukkig rekenen, dat hij er aldus afkwam, want later bleek hem dat gedurende zijn doodonschuldige vacantie- reis hij in betrekking was geweest met een der meest bedenkelijke Russische revolution- nairen. Hij had dezen voor het eerst ontmoet in een café te Zürich, toen de man, bemerkende dat hij Rus was, hem een courant ter lezing aanbood; hij was hem enkele dagen later toe valligerwijze op den Utli-berg tegengekomen en had met hem het schitterende uitzicht be wonderd; hij had hem nog eens in hetzelfde café gezien en weer enkele woorden met hem gewisseld. Dat was alles, maar de Ochrana, die waakte tot in de verste uithoeken van de wereld, wist het en vond het verdacht! Men verlieze daarbij niet uit het oog, dat de stout moedigste nihilisten somtijds zijn aangetroffen in de hoogste ambtelijke kringen, ja dat meer dan een hofdame van het keizerlijk gevolg bereid is gebleken aan nihilistische samen zweringen medewerking te verleenen! Teneinde de revolutionnaire beweging, naar mate deze verder in en buiten Rusland om zich heen greep, te bestrijden, bediende de Ochrana zich van het weliswaar niet door haar uitgevonden, maar toch ongetwijfeld door haar voor het eerst op groote schaal toegepaste middel van contra-spionnage in den kring der revolutionnairen zelf. Niet alleen hadden nihilisten en revolutionnairen het wakend oog van de politie te vreezen, maar bijkans nim mer waren zij zeker van de zuiverheid van degenen, die in hun plannen deelden. Werd aan den eenen kant, teneinde het gevaar voor persoonlijke ontdekking te verminderen, aan de samenzwerende revolutionnairen of nihilis ten zelden of nooit opening gedaan van den naam en persoon der medeplichtigen, en kwamen zij dikwerf samen op zoodanige wijze dat herkenning uitgesloten moest heeten dit bracht voor den stoutmoedige» politie spion de mogelijkheid met zicit om zich, wan neer hij ntaar van een wachtwoord of een herkenningsteeken en zekere gebruiken vol ledig op de hoogte was, in een'comploteerend gezelschap binnen te dringen. Dat is meer dan eens geschied, maar afgescheiden daarvan waren zelfs vooraanstaande revolutionnaire figuren somwijlen in dienst van de politie. Zij hielpen mede plannen smeden, die zij onmid dellijk daarna uitbrachten; zij waren ook agents provocateurs in dien zin, dat zij per sonen, die wel verdacht, maar nog niet schul dig waren, tot een of andere daad aanzetten, die hen in de gevangenis bracht. In het bij zonder de arbeidersbeweging in Petersburau 1905, waarbij Vader Gapon, 'de bekende pries ter zich aan het hoofd stelde, telde agents provocateurs in haar midden, en, zijn de'ont- hullingen juist, die men later heeft ontvangen, dan behoorde vader Gapon zelf tot de spion nen der politie. Is dat waar, dan kleeft aan zijne herinneringen het bloed van den rooden Zondag van Februari 1905. Langen tijd is Gapon's medeplichtigheid verborgen gebleven, maar op een dag heeft men onverwachts in de kelders van een leegstaand huis zijn lijk gevonden, doodgestoken met een mes, waar aan een papier was gehecht, dat te kennen gaf, dat door deze daad aan wraak was vol daan I De staatsgreep van October 1917 bracht, te plotseling dan dat vernietiging of verberging daaraan had kunnen voorafgaan, de rijk ge vulde dossiers van de Ochrana in handen van de Bolsjewieken. En deze hebben er gebruik van gemaakt. De hoogere ambtenaren van de Ochrana, voor zooverre zij nog aanwezig en in leven waren, konden hun geen diensten be wijzen; zij waren ook te gehaat bij de vroegere revolutionnairen dan dat zij gespaard konden worden. Maar de lagere beambten, die ge handeld hadden op bevel van de chefs zonder in den regel zelfs te weten om wie en wat het ging, konden aan het nieuwe regeersteisel goede diensten bewijzen. Oorspronkelijk werd de Ochrana vervangen door de Tcheka, een afkorting van Tcherzvytchaika, hetgeen be- teekent: buitengewone commissie. Maar de Tcheka maakte zich na eenigen tijd gehaat zelfs bij de aanhangers van liet roode bewind en compromitteerde zich in de oogen van hét buitenland door terechtstellingen op al te groote schaal en zonder het minste bewijs toe te laten. Tegenover de Tcheka was het op treden van de Ochrana, dat toch werkelijk meedoogenloos genoeg was, kinderspel. De Tcheka onderging dientengevolge een reorga- nisatie en veranderde ook van naam. Door Djerazjinski, den eersten President .georgani seerd, verkreeg zij den naam van Gepoe, af korting van de drie letters G P Oe, naar den Russischen naam die beteekent: politiek be stuur van den Staat. Djerzjinski werd door een dergenen, die hij wreed had achtervolgd, vermoord. In zijn rede van 17 October 1924 zeide hij; De ons ter vervoeging gestelde op drachten zijn in den regel overdreven of zon der meer fantastische gedachten, onze rap porten notoire leugens, want onze methoden maken het noodzakelijk dat ieder onzer agenten zooveel liegt als hem noodig voor komt. En inderdaad, de Gepoe heeft grooter macht dan ooit de Ochrana heeft bezeten. Deze toch had naast zich een afzonderlijken dienst van de Russische Intelligence Service en had zich niet te bemoeien met de spionnage in en van het buitenland; dit waren afzonder lijke aangelegenheden, die onder verschillende ministeries ressorteerden. Juist omdat deze afzonderlijke diensten moesten worden ont zien, stond de Ochrana tegenover stoutmoedige - samenzweerders, die dit wisten en in hun voordeel aanwendden, dikwerf machteloos. De Gepoe heeft deze fout vermeden, want evenals bij de Tcheka zijn er twee secties, die de Ochrana niet kende, die van de contra- spionnage in Rusland en die van de spionnage in het buitenland. Geheel het samenstel van de Gepoe neemt een wijk in Moskou, de Ljubljanka, in beslag; daar zijn echter niet alleen de bureaux van de Gepoe, maar daar zijn ook de gevangenissen en de opslagplaatsen van het materiaal, dat ze noodig heeft. Zij, die in de gevangenissen van de Gepoe worden opgesloten, weten tevoren zeker, evenals de politieke gevangenen der Ochrana in de Peters- en Paulsvestingen het wisten, dat zij die som bere muren niet veriaten dan om naar Mur mansk, Tobolsk, Marin of wellicht nog verder, naar het doodseiland Solowski te worden ver voerd. Evenals het roode Rusland van het Czarisme de politiemethoden heeft over genomen, heeft het de Siberische straffen overgenomen en deze eerder erger dan beter gemaakt. Vigilant in zijn boek, dat de ge heimen van de moderne spionnage behandelt, en inderdaad dingen vertelt, die men nauwe lijks kon vermoeden, weet mede te deelen, dat op dit eiland het jaarlijksch aantal van over leden politieke gevangenen 3000 bedraagt. Maar de Russen, hoe gaarne zij goed zijn in gelicht, houden van deze dingen geen statis tieken aan! Hoe goed de Gepoe waakt, blijkt niet alleen uit de'soms fantastisch schijnende, en toch vermoedelijk geenszins overdreven verhalen, die uit Rusland tot ons overkomen, maar blijkt uit de practische ervaringen van vol komen onschuldige personen. Eeïi Amerikaan, die lid was van een der hulpcommissies, ging met een Amerikaansche missie mede teneinde levensmiddelen te brengen aan de stervende Russische bevolking in de jaren, die onmiddel lijk op het einde van den oorlog volgden. Reeds voordat hij den Oceaan was over gestoken, was hij gewaarschuwd om voorzich tig te zijn in zijn uitlatingen, ook voordat hij voet op'Russischen bodem zette. Hij verbleef enkele weken te Londen, zag er vrienden en bekenden en werd een der laatste dagen van zijn verblijf te dineeren genoodigd bij den Aartsbisschop van Canterbury. Hij zag in het aannemen van deze uitnoodiging niets'gevaar- lijks, te meer, omdat de Aartsbisschop in het werk ter bestrijding van den hongersnood in Rusland was geïnteresseerd. Maar toen hij tenslotte in Moskou aankwam, bleek het hem, dat de Russische politie op de hoogte was van alle degenen met wie hij had gesproken, en in het bijzonder belang stelde in het diner bij den Aartsbisschop cn de personen, met wie hij daar aan tafel had gezeten. Het scheen een oogenblik, dat men hem zelfs den toegang tot Rusland wilde verbieden. Zijn eigen Doops gezinde gemeente in Amerika had hem ver zocht het noodige te doen voor de Doops gezinden, die aan den hongersnood waren overgegeven. Maar onze Amerikaan kende geen Russisch, vertrouwde terecht niet alle inlichtingen, die hem door de Sovjet-ambte naren werden gegeven, en trachtte daarom langs anderen weg uit te vinden, waar hij zijn hongerlijdende géloofsgenooten kon vinden. Op een feestavo'nd, die hij bijwoonde, kwam hij in aanraking met een zekere" Gravin Tolstoi, een achternicht van den grooten schrijver van

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5