PREDIKBEURTEN. Thans f 0.55 p. kg. bus Ingezonden Stukken Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 MEI 1933. 3 b uitko- igryk ia «itrüden :ztkerd frügen, ■or tiet jUn zul- 'Srnoede- p.V.H.) jtnoodi- 'laan de li, voor sterren Jr onze Ren dan lerkerk. kos. Duitsch Poolse tie aangekomen 3,40, 77 kos. Hongaarsche disp. 3,60, Canada no. 2, disp. 3,75, 76/6 kos. Bahia Blanca disp. ƒ3,60 Gerst 59,60 kos. Donau aangek, 68, 65/66 kos. La Plata aangek, 75, 70/71 kos. La Plata disp. 80, 69 kus. La Plata disp. 77, 63/4 kos. Zuid-Russische disp. 74. Haver 52 53 kos. Boheemsche, disp. 3,85, spoedig gewacht 3,80, Canada no. 3 disp. ƒ4,50, 49 kos. La Plata disp. 3,65, 45/46 kos. Donau disp. 3,50. Mais per 2000 kilos: Gele La Plata, nieuwe oogst, aangekomen ƒ67, idem idem stoomend 67, Donau ünlfox aangek, ƒ61, id. stoomend ƒ62, witte Afrikaansche no. 2 disp. 70, witte Russische disp. 68, Mixed Russische disp. 69. ROTTERDAM, 22 Mei. Fijne Zaden. Geen noteering. ROTTERDAM, 22 Mei. Binnenlandsche Granen. Geen noteering. ROTTERDAM, 22 Mei. Vlas. In het land was er in de afgeloopen week weder een gere gelde vraag. Door het kleine aanbod waren zaken echter zeer beperkt. Heden aan de beurs bestond de aanvoer uit: 6140 K.G. blauw vlas, 3000 K.G. Groningsch, 3500 K.G. geel en 1000 K.G. dauwroot. In blauw vlas bestond goede attentie voor de be tere soorten en werden deze dan ook vlot ver kocht. Voor wit vlas bestond minder attentie en kon de aanvoer slechts langzaam gedeelte lijk geruimd worden. Men betaalde voor blauw vlas van ƒ40624, terwijl voor wit vlas ƒ40— 50 geboden werd. ROTTERDAM, 22 Mei. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer 6140 K.G. blauw schoon 4060 et.; 3000 K.G. Groningsch, 4050 et.; 3500 K.G. Hull, geel, 40—50 ct. 1000 K.G. dauwroot, 2540 c., per K.G. Eeni- ge kooplust, prijzen onveranderd. Aanvoer vlas verkocht. Op het land eenigen handel. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 22 Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 0,75—1, Zeeuwsche blauwe 1.702,25, Zeeuwsche eigenheimers 40—75 ct., Zeeuwsche bonte 1,702,25, voeraard- appelen 20ct„ bravo's 1,75—2,25, roode ster 1,502, alles per H.L.Malta's 79 ct., Malta springs 12—134 ct., per K.G. Met flinken aanvoer kalme vraag. AMSTERDAM, 22 Mei. Aardappelmarkt. Aanvoer vijf ladingen, 3127 H.L. De prijzen waren heden onveranderd. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag). itiddelharnis, 'sav.dhr. Wildschut uit Rotterdam Sommelsiiijk, vm. ds. Van Asch. Dirksland, rra. ds Van der Wal. Herkiugen, vm. dhr Overweel. Melissant, 'sav. ds. Van der Wal. Stelleudam, 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, geen opgaaf. Ouddorp. 'sav. ds. Van Ameide. Nfeuwe Tonge, geen dienst. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Oen Bommel, geeo opgaaf. Stad aan 't Haringvliet, 'sav. ds. Polhujjs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Zeiistra. Melissant, 'sav. leeskerk. Stellendam, 'sav. leeskerk. Ouddorp, 'sav. leeskerk. OollgeDspJaat, geeo opgaaf. Den Bommel, 'sav. ds. Schaaisma. Stad aan 't Haringvliet, 'sav ds. de Graaf. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, 'sav. ds. de Blois. Dirksland, vm. ds. de Blois. Herkingen, 'sav. leeskerk. Ouddorp, 'sav. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ooddorp, 'sav. ds. Foppema. MEISJE DOOR DEN ROOK GESTIKT. Nachtelijke brand in een manufacturenzaak te Enschede. ENSCHEDE, 22 Mei. Een felle brand, waarbij een 25-jarig meisje om het leven is ge komen, heeft vannacht in een perceel aan de Alsteedschestraat alhier gewoed. In het pand, in de benedenverdieping waarin de manufac turenzaak is gevestigd van den heer Lieven- bach, was om kwart voor twee alles nog nor maal. Om 2 uur was het één vuurzee. Van alle kanten, boven en beneden, voor en achter, sloegen de vlammen uit. Slechts met groote moeite en met achter lating van alles, kon de familie L., vrouw, man en zoon, in nachtgewaad de straat op vluchten nadat zij eerst het dienstmeisje, de 25-jarige Lena Ve'iker, afkomstig uit Gronau, die op de tweede verdieping sliep, gewaarschuwd had den. Het meisje pakte in allerijl haar kleeren en holde de trap af. Men kon haar op straat hooren gillen. Toen ineens.was het stil. De brandweer vond haar later gedeeltelijk verkoold op den overloop liggen. Haar kleeren had zij nog in de armen ge klemd. Waarschijnlijk is zij gestikt in rook en vlammen, die haar in het gezicht sloegen. Inmiddels verspreidde het vuur een enorme hitte. De ruiten in het belendende perceel, waar het agentschap van „De Telegraaf" is geves tigd, sprongen. Ook aan de overzijde sprongen ruiten en bladderde de verf van deuren en kozijnen. De brandweer gaf volop water, doch eerst om half vier was het vuur gedoofd. Van den inboedel was niets overgebleven dan een verkoolde, druipende massa. Van het huis bleef alleen de kamer van het dienstmeisje volkomen intact. MIDDELHARNIS. Mejuffrouw Th. A. Drij vers telefoniste aan liet Post-, I clegraaf- en Telefoonkantoor te Middelharnis, is met ingang van 1 Juni a.s. in gelijke betrekking verplaatst naar Dordrecht. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 Mei 1933 hebben zich bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling 56 personen van verschil lende vakken als werkzoekenden doen inschrij ven. De stoomboot „Schelde", welke thans in de plaats van de stoomboot „Middelharnis" den dienst van Middelharnis op Rotterdam on derhoudt, zal, in verband met den diepgang en den waterstand in het Spui, haar route door het Voornsche kanaal nemen, Sinds de vorige opgaaf zijn aan de kaai alhier aan veldproducten aangevoerd en per scheepsgelegenheid verzonden: 1600 H.L. aardappelen, t.w. Red-Star, Bravo's en Beve landers. Onze PRIMA LAKVERF. Beter dan andere. Snel drogend, hooge glans goed gevulde bussen. (Adv.) SOMMELSDIJK. De schilder C. van Beek alhier heeft het woonhuis met sigarenzaak van den Heer A. Joppe, aan de Voorstraat voor- loopig voor een jaar gehuurd, met recht tot koop. De in deze gemeente tijdens de voor- jaars-markt gehouden Emma-bloem-collecte heeft opgebracht de som van 136,30. DIRKSLAND. Door den heer C. Both Pz. werden de vier burgerwoonbuizen in de Wernerlaan gemijnd op ƒ8580,— en de twee heerenhuizen aan de Paulina v. Weellaan door Mej. A. S Lokker-Jfijs te Middelharnis op f 6200, De huizen waren eigendom van Joh. Nieuwland alhier. Toen de timmerman Adr. de Berg in het Ziekenhuis bezig was een mastieken vloer in de Operatiezaal te leggen, had hy het ongeluk met zyn rechterhand in een emmer kokende mastiek te vallen. Met hevige pijn werd hy by Dr. Boot gebracht die de eerste pynverzachtende maatregelen nam. De hand is nog geheel met mastiek bedekt. Vermoe- deiyk zal de genezing langen tyd duren. Het ongeluk had als oorzaak den rook, waar door het uitzicht zeer belemmerd werd. A.s. Donderdag vertrekt de Zangver- eeniging „Excelsior" Daar Baarn, waar zy deel zal nemen aan het groot Nationaal Concours aldaar. HERKINGEN. Doopouders, die hunne kin deren in de Herv. Kerk wenschen te laten doopen moeten daarvoor aangifte doen in de consistoriekamer a.s. Woensdagavond te 74 uur. De doop zal worden bediend door Ds. van Asch te Sommelsdijk. Aan de beurt van periodieke aftreding als bestuursleden van het lager landbouw onderwijs te Sommelsdijk zijn de Heeren C. A. A. Kort te Melissant en P. Voogd te Goede reede. Met Hemelvaartsdag zal de secretarie alhier den geheelen dag gesloten zijn. Momenteel zijn bij het bureau der ar beidsbemiddeling alhier geen werkloozen meer ingeschreven. Door het armbestuur werd in het jaar 1932 aan een aantal personen bedeeling toe gekend met een uitgaaf van ruim 1200, GOEDEREEDE. Op Hemelsvaartdag hoopt de zangvereeniging G.G.K. deel te nemen aan het Concours te Ouderkerk a/d. IJsel. Aan de nieuwe vischmarkt te Rotter dam werd de eerste viscb aangevoerd door de zeevisschers van hier, P. Redert, A. Re- dert, Jan v. Dam en T. Grinwis. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 200 - 300K.G. garnalen per week gevangen. De zeevisecher Jan v. Dam had het on geluk dat zjjn vischnet in de schroef te ge- ra»kt;een schade van ƒ26,— Adam Tanis en T. Grinwis maakten door scheuren ieder een schade van 25, OUDDORP. De garnalenvisschers hebben de afgeloopen week van 40—50 K.G. garna len met de zeilscheepjes, en de motors van 100-120 K.G. garnalen gevangen, alles af geleverd aan de peileryen. De zeevisschers maakten een geringe week. De zeevisscher J. Zandburg maakte door scheuring aan de netten een schade van 80,- en Jb. v. d. Klooster een schade van ƒ40,-. stonden by de Arbeidsbemiddeling 10 werkeloozen ingeschreven. A.s. Donderdagavond bestaat voor de Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot aangifte voor den H. Doop. Ds. H. H. van Ameide alhier heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Groot Ammers. Het postkantoor is voor het publiek geopend op werkdagen v.m. 8 30 11 uur, n.oi. 2—8 uur en 'sav. 5 30—7 uur. Zater dags v.m. 8.30-11 uur, n.m. van 2—3 uur. Met het strooien vau kunstmeststoffen, had een werkman het ongeluk een gedeelte daarvan in een zyner oogen te krygen waar door geneeskundige hulp noodzakeiyk was. Voor de lichting 1927 zullen in de maand Sept. enkele personen dienstplichti gen te Breda voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagavond zal in do Ned. Herv. kerk de bediening van den Heiligen Doop plaats hebben. Doopvaders gelieven zich aan te melden in de consistorie kamer der kerk as. Vrydagavond tusschen 7 en 8 uur. Ongelukken. Vrydagmorgen had er by de chicboreifabriek „De Onderneming" een aanryding plaats tusschen een vrachtauto bestuurd door A. Huyzer en een vrachtauto bestuurd door W. de Gast. Daar het uitzicht daar ter plaatse belemmerd is, hadden de bestuurders elkaar te laat opgemerkt, waar door een aanryding onvermydeiyk was. Met eenige schade aan beide auto's liep dit on geval zonder persooniyke ongelukken af. OUDE TONGE. A.s. Donderdagmiddag 2 uur zal „Xerxes P' op eigen terrein nog maals tegen „Volharding I" spelen. Hemelvaartsdag speelt „Excelsior" op het terrein Houtrust te den Haag tegen „Klimop". Zaterdagavond a.s. speelt „Excelsior" wederom op eigen terein tegen „T.H.O.R." van Dirksland. De gebroeders A. enP.Saarlooswaren voornemens met hun zelfgebouwde water fiets „Zeemeeuw" naar Rotterdam te pedde len, na te Oud-Beijerland by familieleden te hebben overnacht. Hun plan is echter ten gevolge van het warme weer mislukt. Nab(j den Bommel hebben zij hun plan moeten laten varen. Mej. C. van Schouwen verwondde zich zoodanig tijdens korfbalspelen aan haar pols, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gedurende de afgeloopen week meld den zich bij den Agent der arbeidsbemidde ling als werkloos aan: 16 landarbeiders, 1 transportarbeider, 1 landbouwknecht, 1 chauf feur en 1 gas- en waterfitter, terwyi 90 werk loozen in de werkverschaffing werden te werk Jubileum Secretaris Wittekoek. A.s. Zaterdag hoopt de heer M. Wittekoek zyn 25-jarig ambtsjubileum als Secretaris dezer gemeente te herdenken. De loopbaan van den Secretaris, geboren 15 Nov. 1S79 te Oude Tonge, begon in 1893 als volontair ter Secretarie alhier. Het verdere verloop is als volgtvan 15 November 1897 tot 24 April 1899, klerk ter Secretarie te Oude Tonge; van 23 April 1899 tot 24 December 1899 militaire dienstvervulling; van 1 Jariuari 1900 tot 19 November 1900tydeiyk Ambte naar ter Secretarie te Schiedamvan 1 Dec 1900 tot 1 April 1904, klerk ter Secretarie Oude Tonge; van 1 April 1904 tot l|Juli 1906, ambtenaar ter Secretarie te den Ham (Overyssel), van 1 Juli 1906 tot 26 October 1907, klerk ter Secretarie te Oude Tonge; van 26 October 1907 tot 27 Mei 1908, tyde- Ijjk Secretaris te Oude Tonge en vanaflaatst- genoemden datum tot heden Secrataris De heer Wittekoek was nog vanaf 1 Juni 1904 tot 1 Juli 1906 Ambtenaar van den Burgeriyken Stand te Den Ham en vanaf 1 Juli 1906 tot heden Ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier. Het zal den jubilaris Zaterdag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. DEN BOMMEL. De timmerman Clir. O., werkzaam aan den bouw van de villa van J. Mijs aan den beneden Oostdijk, stapte op den in aanbouw zijnden zolder terzijde van een plank, met het gevolg dat hij van een hoogte van 4 Meter op een Schaafbank kwam te val len. Met eenige kneuzingen en ontvellingen liep het ongeval nog wonderlijk goed af. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 99 werkzoekenden ingeschreven; daar van waren er op Zaterdag 20 en Maandag 37 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst Tot op heden is het met de werkgelegen heid in deze gemeente niet voorspoedig gegaan. Het gevolg daarvan is geweest dat vele arbei ders bij de werkverschaffing werden geplaatst. De post werkverschaffing aan werkloozen is dan ook thans uitgeput." Naar wij vernemen is er behalve dit laatste nog een factor die, indien geen overeenstemming kan worden ver kregen, het niet onwaarschijnlijk zal maken dat de werkverschaffing zal moeten worden stopgezet. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. A. J. Westra-Hoekzema, te Mijnsheeren- land. daarna op de gewone wegen zooals elke autobus. Dit vervoermiddel zal een dienst onderhouden van OostvoornenaarRockanje, en Rockanje Hellevoetsluis. De dienst geeft vier aansluitingen op Oostvoorne per dag en dén op Hellevoetsluis. Laten wy vertrouwen dat dit nieuwe ver voermiddel aan de verwachtingen voldoet. Mogeiyk geeft deze combinatie ook nieuwe mogelijkheden ter opheffing van de grieven van het Flakkeesche publiek ten opzichte van het tramvervoer. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Eliza van der Boom, 24 j., en Nelletje van Dpk, 24 j., Gerrit Cornelia Wielaard, 25 j., alhier en Johanna van Nim- wegen, 23 j., te Ooltgensplaat; Adrianus Dykgraaf, 28 j te Dirksland, en Cornelia van der Baan, 24 j .alhier; Jacob Kievit, 26 j-, en Leentje Spee, 25 j. Overleden: Geertrui Jacoba Human, 82j., wed. van Adrianus Leendert KorvinkPhilip- pus Vyfhuize, 73 j echtgenoot v. Willemtje Roolj De Railauto van de Rotter» damsche Tramweg- Maatschappij. Dezer dagen ontvingen wy een dienst regeling van het nieuwe vervoermiddel der RT M. De R.T M. heeft een autobus gecom bineerd met de tram. Deze wagen zal zoo lang er rails liggen, over de rails ryden en (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hebben wij Davld nagevolgd in zijn kwaad, volgen wij hem dan ook in zijn boete. Mijnheer de Redacteur, vergun mij een klein plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. In Uw blad No. 54 van den 17den Mei 1.1. lees ik onder „Ingezonden" een amende hono rable van iemand, die de pen ook eens heeft willen probeeren, maar ten slotte toch heeft moeten inzien, of liever gezegd, gedwongen ge worden is om in te zien, dat de pen een heel gevaarlijk instrumentje is, vooral in handen van ongeoefenden. De pen kan men wél ver gelijken met een jong paardje onder leiding van een onervaren bestuurder. Zoo'n diertje kan soms dwaze sprongen maken, en niet zelden gebeuren er dan ongelukken, die hadden ver meden kunnen worden, indien een ervaren bestuurder de teugels vast in de hand had ge had. De pen en de tong zijn de gevaarlijkste wapens die er op de wereld zijn. Er zijn tegen woordig veel, veel te veel van die schrijvertjes, maar 't gaat met hen evenals met kinderen die met lucifers spelen. In 't begin is het erg prettig om vuurtje te stoken, maar opeens ontstaat er een brand, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Toen ik dat ingezonden stuk las, was ik diep getroffen door de ruiterlijkheid van den schrij ver, die zonder omwegen zijn fout bekende, al was het dan ook gedwongen. Ik kan niet anders zeggen, dan veel achting te hebben gekregen voor den mij onbekenden schrijver, en 't is zeker, dat zijn tegenpartij even ruiterlijk zal hebben gehandeld en hem vriendschappelijk de hand tot verzoening zal hebben aangeboden Om te doen zooals de schrijver van dat stuk deed, daartoe behoort veel moed en eerlijkheid. Aan de oprechtheid van dat amende honorable zal wel niemand twijfelen en niemand van de tegenpartij zal hem een kwaad hart toedragen. Ik laat dan ook deze regels vergezeld gaan met den oprechten wensch dat hij in zijn voornemen, van zich niet meer voor zulke dingen te lee- nen, zal blijven volharden. Het geheel doet ons echter zien, tot welke ondoordachtheden een secte- of partijgeest kan leiden, zoodat het bekende spreekwoord: „Doel heiligt de middelen" dikwijls maar al te zeer in praktijk wordt gebracht, 't Laat ons duidelijk zien, dat onder het mom van Chris ten of Christelijk in een zoogenaamd Christelijk blad, zeer vaak zwaar gezondigd wordt tegen de naastenliefde. Slecht en verdacht maken, eer rooven en liegen, dat zijn zoo van die ge wone middeltjes, (van de buitengewone midde len wil ik nog niet eens spreken) die vele zoo genaamde Christenen, als tegenstaanders van het openbaar onderwijs gebruiken, om hun zaak of secteschool te verdedigen. Gegronde redenen ter bestrijding daarvan hebben ze niet, daarom wordt in vele gevallen naar de vuilste middelen gegrepen, naar vuile eieren gegrepen, om daarmede een eerlijk persoon of een eerlijke zaak te bekogelen. Maar 't zijn toch zeker niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen. Dit tot troost. Als iets in een courant staat, dan gelooven vele menschen, dat liet ook waar zijn moet, omdat ze onbe kend zijn daarmede, dat er in een courant, en vooral een Christelijke courant, o, zoo veel ver draaid en en gelogen wordt. De openhartige bekentenis van den schrijver van het ingezon den stuk is weer een sprekend bewijs daarvoor. Ik heb hier op mijn schrijftafel een aantal brie ven van Christelijke onderwijzers, die dit gaarne onderteekenen. Een van die onder wijzers is zoo eerlijk te schrijven, dat hij nog nooit onchristelijker is geweest, als sedert hij Christelijk onderwijzer is. Wat hij mij boven dien nog schrijft is voorloopig niet voor 't pu bliek bestemd. Een ander Chr. onderwijzer schrijft of liever, beschrijft een onderhoud dat hij eens had met een Chr. partijleider, een Chr. Redacteur, een predikant en een Chr. schoolhoofd Het Chr. schoolhoofd zei: ze hebben vol komen gelijk fd.w.z. de voorstaanders van 't openbaar onaerwijs. v. 0.) maar we moeten er toch iets tegen schrijven, Nu, zei de predi kant, we kunnen die woorden anders opvatten en uitleggen. Neen, zei de Chr. Redacteur, het eenige middel is, niet direct op de zaak in gaan, maar de persoon zelf aanpakken. We moeten een stuk schrijven niet met naam on derteekend, en den persoon een beetje zwart maken, maar zoo natuurlijk, dat we niet met den strafrechter te doen krijgen. We moeten ook eenige staaltjes van slecht volksonderwijs en vooral van de wanorde die op de openbare scholen heerscht daarin vlechten. We hoeven geen personen of plaatsen te noemen. Dan zul len ze wel genoeg hebben. Ze gaan er toch niet op in onder voorwendsel, dat ze het beneden hun waardigheid of het de moeite niet waard achten, in werkelijkheid, omdat ze niet dur ven en... onze zaak is gered. Als wij dat schrijven, wordt het geloofd. We moeten alles doen om te houden wat we hebben en De schrijver van het ingezonden stuk in Onze Eilanden heeft ruiterlijk bekend, dat er op de persoon in kwestie noch op het openbaar onderwijs niets valt aan te merken en, tot zijn groote eer geeft hij onomwonden toe, dat hij afschuwelijk heeft gelogen en overdreven, en dat hij het vaste besluit heeft genomen, zich niet meer tot zulke laagheden te vernederen, en zich dus ook niet meer op dat glibberige zondige pad te wagen. We lezen hier voor den zooveelsten keer een getuigenis van een vakman, die zelf zegt, dat op 't volksonderwijs niets is aan te merken. Dat is de voorstaanders van 't volksonderwijs een troost, tevens een aanmoediging in den strijd; de voorstaanders van het Chr. onderwijs is dat schrijven wel een oorzaak van ernstige overweging. Het geval van bedoelden onder wijzer staat echter niet alleen. Velen moeten, als ze eerlijk zijn, bekennen, dat het openbaar onderwijs nog altijd de kroon spant, maar zij hebben niet den moed daartoe. Van den eenen kant is het de schaamte en wat zullen de ge- loofsgenooten wel zeggen enz. enz., van den anderen kant de vrees in ongenade te vallen en hun positie te verliezen. Bovendien worden ze zoodanig door een sectegeest beheerscht, dat ze niet anders kunnen dan op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Ze zijn door hun partijdigheid, sectegeest en fanatismus zoo ver hard en verstokt, dat ze geheel blind geworden zijn voor het goede van openbare scholen. Na tuurlijk zullen de voorstaanders van 't Chr. onderwijs op 't Eiland zeggen, dat die onder wijzer er niets van weet, of dat hij dat zoo maar heeft geschreven om vrede te houden of, dat hij geen ware Christen is enz. enz. Met het laatste argument komen ze van dien kant altijd voor den dag. Die onderwijzer zal door dat stuk te plaatsen, wel vrienden van zijn kleur hebben verloren, men zal hem niet zoo heeiemaa] meer vertrouwen, maar juist dat zai hem sterkte en moed geven, om, zonder zijn beginsel te verloochenen, het goede van 't volksonderwijs te blijven erkennen en er rond voor uit te blijven komen. Van zulke men schen een beetje meer, en van de andere soort een goed deel minder en de diepe kloof tus schen openbaar en bijzonder onderwijs was overbrugd, en alle hatelijkheden, slecht- en verdachtmakerijen zouden ophouden. Elke er kende school heeft recht van bestaan, maar door slecht en verdacht maken, door liegen en kuiperij zooals aan den Christelijken kant maar al te dikwijls gebeurt, toonen zij zeer duidelijk dat de weg dien zij bewandelen allesbehalve Christelijk is. Voor besluitlooze ouders kan het gebeurde, zonder eenig gewetensbezwaar aan leiding zijn, om hun kinderen toch maar liever naar de openbare school te sturen, want, ze hebben het toch zelf kunnen lezen, dat op 't volksonderwijs niets is aan te merken, maar op het christelijk onderwijs nogal veel, meer dan mooi staat. Mijn schrijftafel zucht onder den last van bezwaren die in den loop des tijds zich hebben opgestapeld en waarvan in afzien- baren tijd, een dik boekdeel het licht zai zien. Het kan met ons verbrokkeld onderwijs toch niet zoo verder gaan. Men denke slechts aan de geschiedenis van de oprichting van de zoo genaamde Chr. scholen te Middelharnis en Stellendam. Men denke aan al die leugens, be drog en kuiperijen die daartoe zijn gebruikt. Ook hier weer: „Doel heiligt de middelen". Maar Christus zou toch zeker zulke middelen niet hebben gebruikt, en een oprecht Christen evenmin. Maar, nu staat er toch een vlaggetje hoog in top, niet niet een hakenkruis, maar met het hoogklinkende woord Christelijk, misschien als schandteeken. De gemeenten zitten nu met de handen in liet haar en weten de gemeente- rekeningen niet sluitend te maken. Dieper en dieper zakken ze in de schulden en de armen en de werkloozen worden de dupe. De belasting betaler ziet steeds maar hoogere cijfers op zijn aanslagbillet. Voor een goed deel liad dat alles kunnen vermeden worden als men den bouw van die scctescholen achterwege had gelaten, waarvoor toch eigenlijk heelemaal geen be hoefte bestond, in beide-gemeenten waren toch Christelijke scholen, misschien wel niet zoo fijn van gehalte, maar toch ook niet met zulk een geschiedenis. Nu zitten de gemeenten voor zware lasten. Een terug is niet meer mogelijk. Dan vooruit maar, dan nog dieper in de schul den, of er nog een paar prulschooltjes bij gebouwd. Mogen veler oogen worden geopend en moge deze onderwijzer, door zijn openhartigheid aan velen den weg hebben getoond tot vrede en eendracht. Dan is liet waar wat geschreven staat: „Naast de zonde ligt de zegen; uitliet kwaad wordt toch nog iets goed geboren." Dat ingezonden stuk is en blijft een docu ment van waarde. 's-Gr. Dr. v. O. Geeft U op ah Aboni:é. ROOFOVERVAL TE WATERINGEN. Oude rietdekker neergeslagen. WATERINGEN, 22 Mei. hl den afgeloo pen nacht omstreeks drie uur is de 83-jarige L. Krispijn, rietdekker van beroep, wonende aan de Schoollaan 30 alhier, iiet slachtoffer geworden van een brutalen overval. Een.on bekend gebleven persoon heeft hem met een ijzeren voorwerp drie wonden aan het hoofd toegebracht. De uude man, die als eenigsziiis bemiddeld bekend staat, heeft met een stoel I den indringer op de vlucht gedreven, in de woning werd niets vermist. De toestand van den aangevallene is gunstig. De indringer is met groote brutaliteit te werk gegaan. De Schoollaan is een hofje in het centrum van de Wateringsche kom. in een van de laat ste huizen van het straatje woont de 83-jarige Krispijn met een huishoudster. Deze was ech ter wegens ongesteldheid in het ziekenhuis te Den Haag opgenomen, zoodat de oude man alleen thuis was. in den afgeloopen nacht om tien minuten voor drie was K., zooals wel meer zijn ge woonte was, opgestaan om even naar buiten te gaan. Bij het openen van de scheidingsdeur tusschen woon-slaapkamer en keuken flitste plotseling het licht van een electrische zak lantaarn in zijn gezicht, en hoorde hij zich toe voegen: „je geld of je leven". Tegelijkertijd kreeg de oude heer eenige harde slagen met een stuk ijzer op zijn hoofd. Hoewel hevig verschrikt, greep hij een stoel en begon zich onder hulpgeroep te verdedigen. De indringer nam hierop de vlucht zonder herkend te kunnen worden. Op het roepen kwam een buurman van den aangevallene, de heer Van Z., die naast hem woont, toesnellen. Hij zag zijn buurman, die inmiddels het licht in de keuken had aangestoken, met bebloed gelaat en hevig ontdaan voor het raam staan. Een zoon van den lieer Van Z. en ook de buurman hebben daarop den gemeenteveld wachter en den rijksveldwachter van Kwints- heul gewaarschuwd, die onmiddellijk ter plaatse een onderzoek instelden. Uit de woning bleek niets vermist te zijn. Ook zijn geen kas ten of deuren geforceerd, zoodat de man door het opstaan van den heer K. is verrast ge-' worden. De indringer heeft zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit van het keu kenraam. Hij heeft door dat gat de boven- en benedengrendels van de buitendeur, die naast het raam staat, kunnen openschuiven. De deur was niet afgesloten, zoodat na het verschuiven van de grendels hij naar binnen kon gaan. De buren hebben ook den geneesheer ge waarschuwd, die den aangevallene heeft ver bonden. Hij bleek drie diepe wonden aan liet hoofd te hebben bekomen; één van 6 c.M. lang. De krasse oude heer was door den overval hevig geschrokken, doch heeft verder geen on aangename gevolgen van den aanslag onder vonden. Een paar uur later zat hij in zijn woning in gezelschap van een buurman ge moedelijk te praten en smakelijk zijn pijpje te rooken. Uit de wijze, waarop de aanvaller is binnen gekomen, wordt vermoed, dat de man met de plaatselijke situatie goed bekend is geweest of daaromtrent door anderen is ingelicht. Een der buren beweert na den overval een man op de fiets zonder licht te hebben zien wegrijden, doch hij kon geen signalement opgeven. Wel moet deze fiets" een leegeri band hebben gehad, hetgeen ook blijkt uit de sporen, welke de politie ter plaatse heeft gevonden. Verder is bij het eerste onderzoek het vermoeden ge rezen, dat de indringer langs een omweg bij het huisje moet zijn gekomen. De brutale aanslag heeft in het anders zoo rustige Wateringen groote ontsteltenis veroor zaakt. Verdachte aangehouden. Onze Haagsche correspondent meldt dat de burgemeester van Wateringen in den afgeloo pen nacht aan de Haagsche politie de aan houding en voorgeleiding verzocht heeft van een 27-jarig koopman, genaamd W. H. L, G., wonende aan de Rozemarijnstraat hier ter stede, die ervan verdacht wordt den overval te hebben gepleegd. G. is in den afgeloopen nacht door de recherche in zijn woning aan gehouden. Hij is, zonder door de Haagsche politie verhoord te zijn, onmiddellijk naar Wateringen op transport gesteld. (Tel.) EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Twee Lithauers staan gereed. NEW YORK, 20 Mei. Heden, op den ver jaardag van Lindbergh's historische transat lantische vlucht, zullen twee in Lithauen ge boren aviateurs, kapitein Darius en kapitein Gincras, een vlucht over den Atlantischen Oceaan ondernemen van New York naar Wil na. Hun machine, de „Lithuanica" staat reeds gereed voor het vertrek. GEEN „WIJNPROEF" MEER VOOR DEN NIEUWEN BURGERVADER. KEULEN, 20 Mei. Het oude gebruik van de „wijnproef" is in liet kleine stadje Romrod in Hessen afgeschaft. Sedert de 15de eeuw was het de gewoonte, dat elke nieuw benoemde burgemeester een zilveren beker bevattende U pint wijn, in een teug moest leegdrinken. Slaagde hij hierin niet, "dan kwam het hem duur te staan, want hoe meer wijn hij in den beker liet, hoe meer flesschen wijn hij voor zijn wethouders moest koopen. In verhand met de ongunstige economische omstandigheden, heeft men deze oude ge- iwoonte echter thans opgeheven.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3