FT. PLUIMVEETEELT VROUWENHOEKJE PARI JSCHE MODEBRIEF H Mar Marktberichten Plaatselijk Nieuws PREDIKBEURTEN. Thans f 0.55 p. kg. bus 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 MEI 1933. alls ver 1 i liet* 110' g" sai vei. da de he ni Pl U ht lil ai ei b 0 v 1 k .bevroren vleesch). Hoewel erkend moet wor den, dat door een stopzetting van den vleesch- invoer in ons land de Deensche belangen ge schaad worden, mag dit toch geen reden zijn om dezen invoer in stand te houden. Wordt de invoer van Deensch vleesch be paald op 100 van den invoer van dit artikel in de jaren 1927 en 1928, dan beteekent dit, dat deze invoer practised geheel wordt stop gezet. Ongeveer een jaar geleden is het Deen sche invoercontingent ongeveer verdubbeld. Blijkbaar werd deze maatregel genomen om de Denen gunstig te stemmen, zoodat zij zou den voortgaan verschillende artikelen o.a. su perfosfaat, in ons land te koopen. Het gaat echter niet aan de belangen der veehouderij nog langer op te offeren aan die van onze industrie. Denemarken mag het ons niet kwa lijk nemen, dat wij thans, nu onze vee- en vleeschafzet overal in de knel zitten, niet bereid zijn meer vleesch in ons land toe te laten dan in de jaren 1927 en 1928. Wat Argentinië betreft bestaat er geen enkele reden om den invoer van vleesch uit dit land nog langer te ontzien. Ook buiten den vleeschinvoef is Nederland een zeer belangrijke afnemer van Argentijnsche exportproducten (graan, lijnzaad, enz.), waartegenover slechts een zeer onbeduidende uitvoer van Nederland- sche artikelen naar Argentinië gesteld kan worden. Er dienst dus zoo spoedig mogelijk aan den vleeschinvoer in ons land een einde te komen." Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnè's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 9oa te Rotterdam. Postzegel voor antwoord Insluiten en blad vermelden. Allerlei vragen over Kuikens. Ik schreef verleden week dat beenzwakte soms binnen een paar dagen te genezen is met een weinig levertraan, echter alleen, als het beenzwakte is, veroorzaakt door Engel- sche ziekte. Want er zijn by kuikens ook andere oorzaken voor beenzwakte en kromme teenen, die niet een gevolg z(jn van Engel- sche ziekte, doch een gevolg van een on juiste verhouding tusschen de kalk en phos phorus in het voer. Dus ook wel een voe- dingsfout maar heel wat anders dan het gebrek aan D-vitamine van daareven en deze vorm is dan ook met levertraan weinig te beheerscben. Hier moet het voer zelf ver anderd worden. Een derde vorm van beenzwakte kan ont staan door levertraan, die te zuur is, een vierde vorm zien we bij longontsteking. Kortom, er zijn vele oorzaken van been zwakte en de schade, die uit dat verschijn sel voortspruit, kan enorm zyn, terwijl door een bijna niets kostende wjjziging in het voer de ziekte snel geneest. In geval van beenzwakte raad ik dan ook aan eerst te spreken met den voederhandelaar. Helpt diens advies niet binnen drie dagen dan niet laDger afwachten, doch advies van uw dieren arts inroepen of een aantal levende kuikens opzenden naar de Rtjksseruminrichting. Ge nezen ze, dan krijgt U ze binnen een paar weken terug. Ik zeg daar: spreek ingeval van been zwakte eerst eens met Uw voederhandelaar. Dit is toch de eerste, die als het met uw kuikens niet goed gaat de schuld krijgt en die vaak geheel onschuldig is. Vele voeder- handelaars hebben hun vertegenwoordigers geinstrueerd adviezen te geven bij de klanten en vaak doet zoo'n persoonljjk bezoek van een deskundige al groote fouten verhelpen. Neem b.v. het volgende geval eens: De be treffende voederhandelaar schrijft mij naar aanleiding van een vraag die ik hem stelde: „Onze vertegenwoordiger deelt ons mede dat de bewuste pluimveehouder 300 kuikens heeft, 17 dagen oud in een houten bokje met een bodemoppervlakt van 3J bfl 2$ Meter Het is voorzien van vaste ruiten met een klein valluikje waardoor alleen geventi leerd kan worden. Er z(jn reeds 100 kuikens gestorven, zoodat hier de natuur reeds ge holpen heeft om de overbevolking gedeelte lijk op te heffen." Ziehier weer een allertreurigst beeld van onkunde, gevolgd door groote schade. Steeds wordt gewaarschuwd de kuikentjes ruimte, lucht en licht te geven en hier ontbreekt vrijwel alles op dat gebied en nog verbaast de eigenaar zich dat de diertjes by bosjes sterven. In zekeren zin is de taak van voor lichting geven dankbaar, omdat men soms een prachtig succes er mee heeft, maar aan den anderen kant laat men den moed haast zakken als men ziet hoe hopeloos noncha lant de menschen zyn. Jaar op jaar verbaas ik me er over zooveel geld er toch verloren gaat in den broedtyd en den opfoktyd door verwaarloozing van de eenvoudigste regelen der hygiene, het is werkelijk een vermogen dat op die manier verloren gaat. Ik geef toe, er is tegenwoordig veel voer in den handel dat schandelijk goedkoop doch ook schandelijk slecht is. Ik ben op het oogenblik een voederproef met groepen van 500 kuikens begonnen. Van de eene groep ztjn er na 6 weken 15 dood, van de tweede groep 18 en van de derde,schrik niet, maar eventjes 60! En niet aan besmettelijke ziek ten, elk kuikentje is door m(j onderzocht, het zyn allemaal gevallen van toevallige ziekten, waaruit blijkt hoe het weerstands vermogen van de eene groep geheel zoek is. Dat is nog niet alles, want nog grooter verschillen treden langzamerhand in de ge wichten op. Zoo wegen de kuikens van de eerste groep, waar alle haantjes al uit zyn, op den leeftjjd van 5 weken gemiddeld on geveer 250 gram, die van de tweede groep, waar de meeste haautjes al uit zyn, gemid deld 240 gram en die van de derde groep, waar alle baantjes nog niet duideiyk van te herkennen zyn slechts 165 gram. Reken nu maar eens uit hoe geweldig duur die hen netjes komen met dat derde soort voer op gefokt. Er is nog meer. Een andere lezer schrijft my: Gelezen hebbende over de sterfte der kuikens heden ten dage, is dat volgens my geen wonder. Ten eerste te sterke inteelt en ten tweede te goedkoops kunstmoeders. Voor ongeveer vyf jaren terug leverde ik eea massa kachelkunstmoeders af, welke ik garandeerde voor zuivere werking. Na dien tyd is de verkoop verminderd omdat myn kachels te duur waren. Zy konden echter nauwkeurig op temperatuur geregeld wor den en daar letten de menschen nu niet meer op, als het maar goedkoop is. Zelf nam ik proeven met zoo'n goedkoope kunst- moeder en een goede en wat waren de re sultaten? By de minderwaardige kregen de kuikens vuil aan hun achterste en onder de goede was alles in orde. Hoe kwam dat? By de goede een geregelde temperatuur, steeds gelijkmatig hoog, by de goedkoope's nachts te koud en overdag verbranden." Welnu, de lezer heeft gelijk en zyn proef klopt absoluut met andere wetenschappeiyk gecontroleerde proeven waarby bleek, dat de kuikens zeer gevoelig zyn wat hun inge wanden betreft voor temperatuurwisselin gen. Als ze kou vatten krygen ze het eerst last van hun darmen, hoewel ze ook gemak- kelyk longontsteking oploopen. Een kuikentje dat last van zijn darmen krygt is praktisch verloren! Binnen een paar dagen siyt het geweldig, blyft achter by de rest en komt den schok niet weer te boven. De goedkoope kunstmoeder blykt ook in zoo'n geval weer akelig duur te komen in de praktyk. De. te Hennepe. DE MODE VAN VROEGER KEERT TERUG. Iets over driekwart lange mantels. Zuinigheid is een deugd, zegt men. Zuinig heid is ook wel eens een noodzakelyke eigen schap die we, in tyden van groote malaise goed- of kwaadschiks leeren moeten. Velen, die vroeger het bestaan van deze deugd nau- welyks kenden, hebben het daarin, dank zy den crisistijd, tot een waar meesterschap gebracht. En toch we mogen nog zoo zuinig zyn, nooit zullen we het in die mate worden als onze overgrootmoeders. Deden zy b.v. niet haar geheele leven met één enkele mooie japon? Toen veranderde de mode nog niet zoo dikwyis als nu. Een tijd van minder afwis seling, maar van groote rust en evenwicht. Toch biedt de mode niet die afwisseling als men oppervlakkig zou denken. Steeds weer komt ze op het zelfde thema terug. Indien we werkelijk zoo zuinig waren als onze overgrootmoe ders, zoo zouden we telkens weer kleeren uit vroeger jaren die we dan natuuriyk zorgvuldig in koffers hadden opgeborgen met kamferballetjes tegen de motten en vloeipapier tegen het kreukelen kunnen op dragen. Het laatste nieuwtje van de hui dige mode, den drie kwart langenmantel, zouden we dan uit onzen koffer kunnen opdiepen, want het is nog niet zoo lang ge leden dat we dien droegen. Een japon met een driekwart langen mantel behoort op hetoogenbliktotdemeer gekleede costuums. 's Morgens, om te winke len, boodschappen te doen, enz. draagt men korte jasjes, bolero's, pelerines, enz. Maar zoodra men iets meer gekleed wil zyn, komt de driekwart lange mantel aan de beurt. De meer eenvoudige zyn geheel recht, zonder ceintuur, en aan den hals met een strik.gesloten. Heel dikwijle is de mantel van andere stof, dan de rok, b.v. van Schotsche stof, 'n aardige streep of geblokte stof. Een keurig geheel verkrijgt men met een mantel in zwart-en-wit geruite stof en een effen zwarte rok, waarby men een witte blouse draagt. Houdt men van sterkere kleuren, zoo kan men b.v. een leuk ensemble kiezen in blauw en rood. Een vlamroode japon met een donker blauwe ceintuur en lange mouwen meteen groote ballon beneden den elleboog. De don kerblauwe mantel heeft half lange mouwen, die met een wyde strook zyn afgewerkt. Het rood van het japonnetje komt ruimschoots te zien, aan de mouwen en aan den breeden rand die onder den mantel uitkomt. En wenscht u iets dat nog modieuzer is? Een zwarte mantel op een witten rok, die met roode en zwarte motiefjes bedrukt is, Onder den mantel kan een gebeele ja pon, maar evengoed een rok en blouse gedragen worden en het allernieuwste op dit gebied is een zeer lange, tuniekvormige blouse in lichte tint, die enkele centi metere onder den mantel uitkomt. Dat staat eigenaardig, maar, volgens onze smaak tenminste, niet bijzonder mooi en bovendien ie het niet zeer practisch. By alle meer ge kleede toiletten wor den op hetoogenblik deze mantels gedra gen, zelfs by avond japonnen. In het laatste geval zijn ze natuurlijk van zyde of fluweel vervaar digd en iets eleganter maaksel dan de man tel die als tailleur dienst doet. Deze laatste is zeer eenvoudig en sober van lijn, recht met raglanmouwen, die eveneens heel eenvoudig en recht zijn en zonder manchet ten. Door verschillende kleur- en stofcombi- naties kan men dan toch een weinig fantasie aanbrengen, wanneer men dit noodig acht. En hierbij moeten we vooral niet vergeten, dat zwart met wit altijd fyn en smaakvol blyft. We bewonderden onlangs een ensemble van zwarte wol met één enkele zeer breede, wit satynen revers en wit satynen mouw opslagen. Over het algemeen geeft de driekwart lange mantel een mooie, slanke lyn aan ons figuur en is voor oudere of niet heel slanke dames veel beter geschikt dan het korte kwieke manteltje, dat we verleden jaar zoo veel zagen. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- scben Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wfi dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nlenwe Modeblad". Dit uiterst practlsche Nederlandsebe modetijdscbrlll, hetwelk ook een scbat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, Is bij de uitgevers dezer Conranl legen sterk gereduceerden prils verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Hel Nlenwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt slechts I 1,20 per kwartaal, iranco per post 1 1,50. VOETBAL. Flakkee in topvorm. In een door beide partijen zeer goed ge speelden wedstryd won Zondag Flakkee I van een sterke Sparta-combinatiemet5-2. Het heugt ons byna niet Flakkee zoo'n prachtparty voetbal te hebben zien speleD, het deed ons gewoonweg de hitte vergeten als wy de voorhoede, het anders zooveel be- critiseerde deel van den ploeg, in vliegensvlug tempo, aanval op aanval zagen ondernemen, en de Sparta-verdediging moest meerdere malen de ruggen van Hartensveld c.s. be kijken, als ze weer yiings tusschen hen door waren geglipt, doch de Sparta-doelman ver stond zijn vak ook, en verschillende malen klaterde het applaus, als hij weer een pracht- schot gestopt had. Alleen de halflinie van Flakkee was minder, terwyi Van Beek een „extra" bewaking genoot. Toch komt van zijn voet het eerste doelpunt. De Spartanen schieten hard en dikwijls, maar meestal is hun schot onzuiver gericht. In de rust worden Flakkee bloemen aan geboden in verband met het behaalde kam pioenschap. De tweede helft wordt weer op volle kracht gespeeld, Flakkee is sterker en weet dan ook de meeste kansen te benutten, achtereenvolgens scoren Van Es, Hoogmoed en Hartensveld, terwyi Sparta 2 doelpunten maakt, zoodat het einde van dezen zeldzaam fraaien wedstrijd een 5 2 overwinning voor Flakkee brengt. ZWEMMEN. Nu het warme weer ineens gekomen is, biykt opnieuw, hoe populair het zwemmen is. En het nieuwe seizoen belooft belangryk te worden, want nu de aportafdeeling van F..Z. C. zich aangesloten heeft by den Zeem- kring Rotterdam en Omstreken (Z.R.O.) kunnen onze Flakkeesche zwemmers uitko men op de groote wedstrijden. Belangrijk is het nu, dat de polo-ploeg diversu wedstrijden zal spelen, en zoo zyn we er van verzekerd dat wy drie ir vier thuiswedstryden krygen, en evenveel uitwedstrijden. Dit voor het eerste jaar. Reeds binnen enkele weken zul len de polo-wedstryden beginnen, vermoede- lyk Sportvereeniging Hillegersberg (S.V.H.) thuis. Tevens heeft de F.Z O. een uitnoodi- ging ontvangen om deel te nemen aan de wedstryden in Ridderkerk op 15 Juli, voor de Z R O. waar dus de minder groote sterren een kans krijgen. Dit bericht is voor onze jongeren van veel belang, trainen, en dan met een behooriyke ploeg naar Ridderkerk. VOETBAL. Circa twee uur Zondagmiddag Het Stadion was al bezet Velen werden aan loketten Door een staanplaats nog gered. Even tweeën, aller oogen Zyn gericht op 't kleedlokaal Want deez' combinatie waren K.N.V -Bers allemaal 't Applaus bewyst, dat zy daar komen 'r. Z(Jn 2de klassers door elkaar Flakkee moest en kon nu toonen Als er kans: is wy staan klaar. Htt fluitsignaal klinkt, 't is beginnen, 'tSpei gaat nog wat heen en weer Tot de motor zich laat hooren, Onze Wim trekt nu van leer, Een Flakkeeêr langs de lynen Loopt in spanning door 't gebrul Ja nog harder dan de motor Toe, toe van Brek ja,, mooi... een nul De Spartamannen zien 't gebeuren Met 5-8 werd z(j geklopt De Flakkeeêrs kampioenen Hebben z' onverwacht gefoptl! sommelsdijk. M V. DIRKSLAND. Naar we vernemen zal Zaterdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld worden door een elftal uit de Muziekver- eeniging „Amicitia" tegen D.V.V. alhier. NIEUWE TONGK. Voetbal. J.l Zaterdag speelde N.T.V.V. II eea vriendschappelijk! n wedstryd tegen M V.V. II van Melissant, welke na hard werken werd gewonnen met 3-0; NT.VV. I - M.V.V, I 2-2. OUDE TONGE. Voetbal. J.l. Zaterdagavond speelde in Bruinisse „Xerxes" tegen „Vol harding I" aldaar. Eerstgenoemde wou met 5—2. Korfbal. J.l. Zaterdagavond won „Excel sior" op eigen terrein met 4—0 vanA.D.O. van Melissant. DEN BOMMEL. Voetbal. A s Donderdag wordt van 2\ tot 4£ uur een voetbalwed- stryd gespeeld tusschen V.I.O S. alhier, tegen Ajax I uit Zuid-Beierland. Dit is de eerste vereeniging welke van den overkant te Den Bommel op bezoek komt. Dat het voor V I.O.S. een zware partij zal worden kan men opmaken uit het feit dat Ajax I al verscheidene malen uitkwam en met succes tegen vereenigingen uit de 2e klas R.V.B en D.V.B V,I.O.S. 2 speelt 's avonds tegen Zwervers 2 uit Óoltgensplaat. Voor beide wedstrijden is een medaille beschikbaar gesteld door in gezetenen uit deze gemeente. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 22 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 718 vette runderen, 403 vette kalveren, 239 schapen of lammeren en 758 varkens. Prijzen per 4 kilo: koeien 16—18 ct., 22426 ct. en 2830 ct.ossen 1718 ct., 21224 ct. en 25-27 ct.stieren 16-17 ct., 1921 ct. en 2224 ct.vette kalveren 22\—21\ ct., 32437£ ct. en 424474 ct.; varkens 14 ct., 15"ct. en 15j ct. Zuiglammeren 79, overj. lamineren 811, per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was ruim,' de handel was traag en de prijzen ondergingen bijna geen verandering. Stieren waren weinig aangevoerd, de handel was eveneens traag en de prijzen waren onge veer gelijk aan die van laatstleden Dinsdag. Vette kalveren waren zeer ruim aangevoerd, de handel was slecht en de prijzen waren over de geheele linie lager. Een enkel prima kalf ging nog tot 24 c. boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was minder, de handel in schapen was traag, en in lammeren willig. De prijzen bleven vrijwel stationnair. Varkens waren iets minder aangevoerd, de handel was lui en de prijzen waren over de geheele linie lager. Boter, Melk, Kaas en Eieren. APELDOORN, 22 Mei. Gemeentelijke Eier- hal. Aanvoer 475.000 stuks. Prijzen van ƒ1,80 tot 2,25, middelmarkt 1,98 de 100 stuks. Handel kalm. OUDEWATER, 22 Mei. Kaas. Aanvoer 138 partijen, tezamen 6210 stuks, wegende 31.050 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk ƒ24 26, idem mindere 20—23. Handel 'traag. ROERMOND, 22 Mei. Aanvoer 6.400.000 stuks. Groote kippeneieren 23, kleine idem 1,501,90; eendeneieren 22,50. Granen, Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 22 Mei. Buitenlandsche gra nen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk.) Stemming lusteloos. Rogge 75/75 kos. Zuid-Russische disp. ƒ3,60 77/78 kos. Noord-Russische disp. ƒ3,90, 72/73 kos. Duitsch/Poolsche aangekomen 3,40, 77 kos. Hongaarsche disp. 3,60, Canada no. 2, disp. ƒ3,75, 76/6 kos. Bahia Blanca disp. 3,60 Gerst 59/60 kos, Donau aangek, 68, 65/66 kos. La Plata aangek, 75, 70/71 kos. La Plata disp. 80, 69 kos. La Plata disp, 77, 63/4 kos. Zuid-Russische disp. 74. Haver 52/53 kos. Boheemsche, disp. 3,85, spoedig gewacht 3,80, Canada no. 3 disp. ƒ4,50, 49 kos. La Plata disp. ƒ3,65, 45/46 kos. Donau disp. 3,50. Mais per 2000 kilos: Gele La Plata, nieuwe oogst, aangekomen 67, idem idem stoomend 67, Dunau/Galfox aangek, ƒ61, id. stoomend ƒ62, witte Afrikaansche no. 2 disp. 70, witte Russische disp. f 68, Mixed Russische disp. 69. ROTTERDAM, 22 Mei. Fijne Zaden. Geen noteering. ROTTERDAM, 22 Mei. Binnenlandsche Granen. Geen noteering. ROTTERDAM, 22 Mei. Vlas. In het land was er in de afgeloopen week weder een gere gelde vraag. Door het kleine aanbod waren zaken echter zeer beperkt. Heden aan de beurs bestond de aanvoer uit: 6140 K.G. blauw vlas, 3000 K.G. Groningsch, 3500 K.G. geel en 1000 K.G. dauwroot. In blauw vlas bestond goede attentie voor de be tere soorten en werden deze dan ook vlot ver kocht. Voor wit vlas bestond minder attentie en kon de aanvoer slechts langzaam gedeelte lijk geruimd worden. Men betaalde voor blauw vlas van ƒ4062|, terwijl voor wit vlas ƒ40 50 geboden werd. ROTTERDAM, 22 Mei. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer 6140 K.G. blauw schoon 4060 ct.3000 K.G. Groningsch, 40—50 ct.; 3500 K.G. Holl. geel, 40—50 ct.; 1000 K.G. dauwroot, 2540 c., per K.G. Eeni- ge kooplust, prijzen onveranderd. Aanvoer vlas verkocht. Op het land eenigen handel. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 22 Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 0,75—1, Zeeuwsche blauwe 1,702,25, Zeeuwsche eigenheimers 40—75 ct., Zeeuwsche bonte 1,702,25, voeraard- appelen 20 ct., bravo's 1,75—2,25, roode ster 1,502, alles per H.L.; Malta's 7—9 ct.. Malta springs 12—134 ct., per K.G. Met flinken aanvoer kalme vraag. AMSTERDAM, 22 Mei. Aardappeimarkt, Aanvoer vijf ladingen, 3127 H.L. De prijzen waren heden onveranderd. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag}. MiddeJharois, 'say. dhr. Wildschut uit Rotterdam Sommelsdijk, vm. ds. Van Asch. Dirksland, ra. ds Van der Wal. HerkiDgen, vin. dhr Overweel. Melissant, 'sav. ds. Van der Wal. Stellendam, 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, geen opgaaf. Ouddorp, 'sav. ds. Van Ameide. Ni'euwe Tonge, geen dienst. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk. Óoltgensplaat, geen opgaaf. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, geen opgaaf. Stad aan 't Haringvliet, 'sav. ds. Polhuijs, GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Zeilstra. Melissant, 'sav. leeskerk. Stellendam, 'sav. leeskerk. Ouddorp, 's av. leeskerk. Óoltgensplaat, geen opgaaf. Den Bommel, 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan't Haringvliet, 'sav. ds. de Graaf. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, 'sav. ds. de Blois. Dirksland, vm. ds. de Blois. Herkingen, 'sav. leeskerk. Ouddorp, 'sav. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK- Middelharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, 'sav. ds. Foppema. MEISJE DOOR DEN ROOK GESTIKT. Nachtelijke brand in een manufacturenzaak te Enschede. ENSCHEDE, 22 Mei. Een felle brand, waarbij een 25-jarig meisje om het leven is ge komen, heeft vannacht in een perceel aan de Alsteedschestraat alhier gewoed. In het pand, in de benedenverdieping waarin de manufac turenzaak is gevestigd van den heer Lieven- bacil, was om kwart voor twee alles nog nor maal. Om 2 uur was het één vuurzee. Van alle kanten, boven en beneden, voor en achter, sloegen de vlammen uit. Slechts met groote moeite en met achter lating van alles,"kon de familie L., vrouw, man en zoon, in nachtgewaad de straat op vluchten nadat zij eerst het dienstmeisje, de 25-jarige Lena Veiker, afkomstig uit Gronau, die op de tweede verdieping sliep, gewaarschuwd had den. Het meisje pakte in allerijl haar kleeren en holde de trap af. Men kon haar op straat hooren gillen. Toen ineens... was het stil. De brandweer vond haar later gedeeltelijk verkoold op den overloop liggen. Haar kleeren had zij nog in de armen ge klemd. Waarschijnlijk is zij gestikt in rook en vlammen, die haar in het gezicht sloegen. Inmiddels verspreidde het vuur een enorme hitte. De ruiten in het belendende perceel, waar het agentschap van „De Telegraaf" is geves tigd, sprongen. Ook aan de overzijde sprongen ruiten en bladderde de verf van deuren en kozijnen. De brandweer gaf volop water, docli eerst om half vier was het vuur gedoofd. Van den inboedel was niets overgebleven dan een verkoolde, druipende massa. Van liet huis bleef alleen de kamer van het dienstmeisje volkomen intact. MIDDELHARNIS. Mejuffrouw Til. A. D vers telefoniste aan het Post-, lelegraaf- Tele'foonkantoor te Middelharnis, is met ing van 1 Juni a.s. in gelijke betrekking verpla; naar Dordrecht. Werkloozen-statistiek. Gedurende de w van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 1933 hebben zich bij den Correspondent Arbeidsbemiddeling 56 personen van verse lende vakken als werkzoekenden doen inscl ven. De stoomboot Schelde", welke than de plaats van de stoomboot Middelharil den dienst van Middelharnis op Rotterdamt derhoudt, zal, in verband met den diepgang den waterstand in het Spui, haar route d het Voornsche kanaal nemen. Sinds de vorige opgaaf zijn aan de I alhier aan veldproducten aangevoerd en scheepsgelegenheid verzonden: 1600 Ij aardappelen, t.w. Red-Star, Bravo's en Bd landers. Onze PRIMA LAKVERF. Beter dan andere. Snel drogend, hooge glans goed gevulde bussen. (Ad l SOMMELSDIJK. De schilder C. van I alhier heeft het woonhuis met sigarenzaak den Heer A. Joppe, aan de Voorstraat v loopig voor een jaar gehuurd, met recht koop. De in deze gemeente tijdens de jaars-markt gehouden Emma-bloem-colL heeft opgebracht de som van 136,30. DIRKSLAND. Door den heer C. Both; werden de vier burgerwoonhuizen in; Wernerlaan gemijnd op 8580,— en de t heerenhuizen aan de Paulina v. Weel door Mej. A. S Lokker-MLjs te Middelh; op f6200, De huizen waren eigen van Joh. Nieuwland alhier. Toen de timmerman Adr. de Be™ het Ziekenhuis bezig was een mastieken v in de Operatiezaal te leggen, had hm ongeluk met zjjn rechterhand in een en kokende mastiek te vallen. Met hevigeB werd hy bij Dr. Boot gebracht die de ej pijnverzachtende maatregelen nam. De i is nog geheel met mastiek bedekt. Ver* deiyk zal de genezing langen tyd dj Het ongeluk had als oorzaak den rook, door het uitzicht zeer belemmerd wer<l A.s. Donderdag vertrekt de Zanj eeniging „Excelsior" naar Baarn, waa deel zal nemen aan het groot Natie Concours aldaar. HERKINGEN. Doopouders, die hunn» deren in de Herv. Kerk wenschen te i doopen moeten daarvoor aangifte doen |3 consistoriekamer a.s. Woensdagavond t uur. De doop zal worden bediend door Ds Asch te Sommelsdijk. Aan de beurt van periodieke aftrB als bestuursleden van het lager landkH onderwijs te Sommelsdijk zijn de Heeren A. Kort te Melissant en P. Voogd te Gl reede. Met Hemelvaartsdag zal de secr< alhier den geheelen dag gesloten zijn. Momenteel zijn bij het bureau da beidsbemiddeling alhier geen werkloozen ingeschreven. Door het armbestuur werd in hei 1932 aan een aantal personen bedeelin» gekend met een uitgaaf van ruim 12ijj GOEDEREEDE. Op Hemelsvaartdag1 de zangvereeniging G.G.K. deel te nfl aan het Concours te Ouderkerk a/d. I Aan de nieuwe vischmarkt teR dam werd de eerste visch aangevoerd de zeevisschers van bier, P. Redert, dert, Jan v. Dam en T. Grinwis. De garnalenvisschers hebben del loopen week van 200 300K.G. garnale week gevangen. De zeevisscher Jan v. Dam had hf|j| geluk dat zyn vischnet. in de schroef raakt; een schade van 25,— Adam Tanis en T. Grin wis maakte™ scheuren ieder een schade van 25, -H OUDDORP. De garnalenvisschers h de afgeloopen week van 40—60 K.G. Jen met de zeilscheepjes, en de moto® 100—120 K.G. garnalen gevangen, al® geleverd aan de pellerijen. De zeevis! maakten een geringe week. De zeevisscher J. Zandburg maakt® scheuring aan de netten een schade van en Jb. v. d. Klooster een schade van Er stonden by de Arbeidi 10 werkeloozen ingeschreven.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2