nm I igPHEFFIICi koor Leest „Onze Eilanden" DAAR KAN NIEMAND TEGEN OP W OOSTEN, Iel. 243 NOL IDIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinill SN. |DER J. .40 kracht IJDER iRNIS - Tel. 93 ECTIEBEDR1JF Iparochie (Fr.) WOENSDAG 24 MEI 1933 LANDBOUW feuilleton ^NDEfJ ZIGEUNERBLOED. pijn iMfnUoedi's pAed&r Oude Tonge, vm. ds. Verkerk eu 's av. leeskerk. Ooltgeusplaat, vm. ds. v. Aseh eu 's av. leeskerk, Laugstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk eu 's av. ds. Bouw. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds*Polhuis en nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. eu nam. dhr. Jonker. Üuddorp, vm. eu nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ds. Schaafsma, 's av. leeskerk. Den Bommel, vm.leeskerk,'s av. ds.Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds. de Graaft'. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. 1 .Vliddelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Biois. |M| Herkiugen, vm nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm., nam. en 'sav. dhr. Honkoop uit 1 Rotterdam. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 1 Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Ihr. leb. fr«I. I brk. EZ ING lambeieo |nkele weken. 'dam Idezen bon in de 19 Mei li a.s. Prijzen die thans be lachelijk zijn in den Iïrvoer van uw adres: lot 38, Tel. 15154 bVersa. lAanbevelend. It, ronde knol, |s A gekeurd. v/h. TOEBOSCH, Wesle Wagenstraat 85=87 ROTTERDAM Axminster Karpetten 3x4 thans voor 25 00 17.50 en 12 50 34 X 44 thans reeds v.af 17 90 Tapis Beige Karpetten in moderne en andere dessins 3x4 thans voor 22.50 15.00 10 50 en 6.90 Pluchette Overgordijnen per paar 3 50 Bouclé Loopers, mooie dessins 0 39 Mystère's, thans reeds vanaf 0.69 Raamgarnituren, in alle maten voorhanden, Thans vanaf 0.79 2-persoons WolMatrasstel Thans 17.50 2-persoons Kapok-Matrasstel Thans 25.00 Opklapbed, gratis geplaatst, thans voor 5 50 Houten Ombouw thans voor 5.75 Nog enfcele vuil geworden 2-persoons Wollen Dekens thans voor 2.90 2 Fauteuils en 4 Stoelen (leerdoek) voor 19.50 2 Fauteuils en 4 Stoelen (moquette) voor 21.50 Massief eiken Ligstoel (verstelbaar) met 2 mooie Kussens thans voor 4 90 Wij maken gratis Gor dijnen, en leggen gratis Loopers op de trap, en leggen gratis Zeilen. RECLAME Boven de 10.00 geven wij als reclame een prima eiken Voetbank CADEAU I met moquette bekleed. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 56 00K DE POOT-AARDAPPEL LEEFT! Bewaarplaatsen met licht en lucht. Nieuw type ontworpen. Teekeningen te bekomen bij de afd. Gebouwen van het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en -Gebouwen te Wagenlngen. Aan een artikel van den rijkslandbouw- architect H. J. van Houten, over pootaard- v,.-bewaarplaatsen met bovenlicht, voor kei ide in het „Landbouwkundig Tijdschrift" maandblad van het Ned. Genootschap voor Landbouwwetenschap, ontleenen wij het vol gende: Wijlen de heer D. Noteboom te Klundert deed proefnemingen, door poters in bakjes in het ht te laten voorkiemen. Dit experiment slaagde uitnemend, en sedert is dit systeem, vooral in de kleistreken, op ruime schaal toe gepast. leder kent natuurlijk die bewaarplaatsen voor pootaardappelen, welke vooral in de laatste jaren in tal van streken van ons vaderland zijn verrezen. Voorloopig werd echter aan één factor niet voldoende aandacht geschonken, hetgeen tot ernstige gevolgen aanleiding gaf. Dat ook een aan.ippelbewaarplaats een goed ventilatie systeem dringend noodig heeft, vergeten werd. Men ventileerde wel, maar.slechts zoolang de buitentemperatuur het toeliet. in de bewaarplaatsen kwam dan ook na eenigen tijd een nijpend gebrek aan zuurstof. Ook de aardappel leeft. Ook de aardappel gebruikt zuurstof. Weldra was er slechts zuur- stofarme lucht in de. bewaarplaatsen over. Hoe arm aan zuurstof die lucht werd, is menigmaal zeer duidelijk gebleken. Soms werd getracht, door een paar lampen de noodige ver warming aan te brengen. Maar.die lampen gingen uit. De lucht bevatte niet meer voldoen de zuurstof, om de verbranding te onderhouden Een ander geval. Arbeiders, werkzaam in zulk een goed afgesloten bewaarplaats, werden on passelijk door de verstikkende lucht. En in zulk een ruimte, waar de lampen doofden en de menschen onpasselijk werden, lagen, dag in dag uit, de pootaardappelen. Er moest dus voor voldoende ventilatie wor den gezorgd, zóó, dat ook gedurende de vorst periode, wanneer de deuren gesloten bleven, een goede luchtverversching kon plaats hebben. Dat was geen moeilijke opgave. Onder den grond konden de aanvoerbuizen worden gelegd, uitmondend in de middengang. Verder moesten een paar luchtkokers door het dak worden aangebracht. Men had daardoor een inrichting van afvoer van de zuurstof- arme en aanvoer van versche lucht. De deuren konden dus gerust gesloten blijven om de koude te weren. Bezwaren der oude bewaarplaatsen. Maar weldra bleek, dat dit systeem toch niet in alle opzichten volmaakt was. Er deed zich weldra een ernstig bezwaar voor. De poters in de bakjes beneden langs de wanden bleken niet voldoende van versche lucht te worden voor zien. Het gebeurde, dat deze aardappelen nat en beschimmeld werden. De bewaarplaatsen bleken nog een ander be- zwaar te hebben. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle. I 46) „Raymond vergeet je den brief niet, dien je me gevraagd hebt voor je te posten?" „O, ja," glimlachte Raymond, „hier is-ie." „Dank je. Ik zal hem wel op de bus doen," zeide Denville. Toen hij bruid en bruidegom naar hun auto had gebracht, keerde hij terug naar zijn kamers. Daar opende hij de enveloppe, welke Raymond Ihem had overhandigd en bekeek den cheque, welke leen bedrag van duizend pond vertegenwoordigde. „Die schooier," mompelde hij. „Hij zou cr tusschenuit zijn getrokken zonder tc betalen, maar dat huwelijk zal hem niet meevallen." Inmiddels waren lord Raymond en zijn echt- genoote onder den naam Westworth op weg naar Parijs. De lichtstad verveelde hetn echter spoedig. Zij waren er nog geen week, toen hij reeds verklaarde, dat hij noodzakelijk terug moest naar Londen. „Maar Geoffry, we zouden toch een maand hier blijven," beklaagde Judy zich. „Ik besterf het hier van verveling." „Van mij ook?" vroeg zij scherp. „Dat zeg ik niet," antwoordde hij loom. „Laten De klacht werd gehoord, dat de poters in de bakjes, welke langs de middengang stonden, te weinig licht kregen, zoodat men genoodzaakt was, de bakjes op regelmatige tijden van plaats te doen verwisselen, ten einde een regelmatige spruitvorming te bevorderen. De beteekenis van overvloedig licht voor de bewaring van pootaardappels is op duidelijke wijze aangetoond door onderzoekingen, welke verricht zijn in het Laboratorium voor Myco logie en Aardappelonderzoek. Dr. Wellensiek heeft aangetoond, dat de z.g. „onderzeeërs" het gevolg zijn van te veel „af- spruiten". Wanneer echter voldoende licht aan wezig is en de temperatuur in de bewaarplaats niet te hoog wordt, behoeft het „afspruiten" niet plaats te hebben en kan de volle kiem- kracht bewaard blijven. Een en ander bracht ons er toe, een nieuw type van bewaarplaatsen voor pootaardappelen te ontwerpen, waarbij zoo veel mogelijk met alle bezwaren werd gerekend en dat beter aan de eischen kon beantwoorden dan het bestaan de type. Niet alleen de lichtvraag kon daardoor afdoende worden beantwoord, maar ook de ventilatie-moeilijkheid kon beter worden over wonnen, al bleef het principe van het venti latiesysteem ook zóó als we boven reeds aan gaven. Daarbij wordt niet alleen voor de zijwanden glas gebruikt, doch ook voor het dak. Hierdoor ondervangen we het bezwaar, dat de poters in de bakjes langs de middengang te weinig licht krijgen. De bovenbelichting is over de geheele lengte van de bewaarplaats en ter breedte van 2 meter aangebracht. Wij krijgen hierdoor inderdaad een zee van licht. Wanneer nu de bakjes met eenige russchenruimte geplaatst worden, ontvangen alle voldoende licht. Dat is een belangrijke verbetering. Er is een plafond aangebracht om de vorst te weren, en ander zijds, om te hooge temperatuur te voorkomen. Dit horizontale plafond moet natuurlijk van glas zijn, om het licht van boven door te laten. De bakjes voor de poters behooren van ge lijke afmetingen te zijn. In de practijk voldoen de volgende maten goedvoor de lengte 60 c.M. en voor de breedte 40 c.M.de zijwanden neemt men dan 9 c.M. hoog. Het verdient aanbeveling, om den bakjes voor de eerstelingen zijkanten te geven van niet meer dan 6 c.M. hoog. De bodem bestaat uit latten met eenige tusschenruimte. De fundeering, voetmuurtjes en vloer zijn van beton. Regelmatige luchtverversching. Voor den aanvoer van versche lucht zijn langs de zijwanden goten in den vloer gemaakt. Deze worden afgedekt met betontegels, welke met een open voeg worden gelegd. Zij moeten uitneembaar zijn. Deze goten staan in verbin ding met de putjes op de hoeken buiten de bewaarplaats; zij kunnen aan de binnenzijde door schuiven worden afgesloten. Ook naast de deuren zijn putjes gemaakt. Van die putjes liggen buisleidingen van 20 c.M. wijdte tot op drievierde van de lengte van de bewaarplaats, waar eveneens putjes zijn aan gelegd. Vanaf deze putjes liggen leidingen van 15 c.M. wijdte naar de zooeven genoemde goten. De putjes worden zonder bodem aange legd en met roosters afgedekt. Voor de goten en buisleidingen wordt gaas aangebracht. Door dit systeem kan een regelmatige lucht verversching plaats vinden. Bij vorst worden de schuiven voor de goten gesloten en dan heeft de luchtaanvoer uitsluitend plaats door we maar gaan pakken en met den nachttrein vertrekken." Hij zag niet het glimlachje, dat om de lippen van zijn vrouw speelde. Toen zij in Londen terugkwamen nam Judy opnieuw haar intrek op haar eigen kamers en Raymond keerde terug naar zijn hotel, waar een brief van lady Dartworth met een uitnoodiging om op Dartworth Manor te komen dineeren, lag te wachten. „Ik ga!" besloot hij. „Er is geen tijd te ver liezen. Ik moet zoo spoedig mogelijk vasten grond onder de voeten zien te krijgen." „Waar heb jij toch gezeten?" vroeg lady Dart worth, toen zij elkander hadden begroet en aan tafel plaats namen. „Biarritz," antwoordde hij, zonder op te kijken. „Dan begrijp ik, dat mijn brief je niet heeft bereikt," zeide lord Dartworth, die, naar het scheen, hem sedert enkele dagen had gezocht. „Ik ben blij, dat je terug bent, vóór we weg gaan," zeide lady Dartworth. „Veronica en ik vertrekken morgen naar de stad." „Ik heb het den laatsten tijd overdruk gehad," vertelde haar echtgenoot glimlachend, al wist hij een zekere onrust, die op zijn gelaat tot uitdruk king kwam, niet te verbergen. „Waarom gaat u dan' ook niet voor een poosje naar de stad?" vroeg lord Raymond. „Blijf je nu voorloopig op Northbridge?" ging lady Dartworth voort. „Misschien," antwoordde Raymond. „Ik heb het niet zoo druk meer op het oogenblik, zoodat ik, als u in Londen bent, wel lust heb ook over te komen." „Dat is aardig," antwoordde lady Dartworth. de buisleidingen, welke vorstvrij onder den vloer liggen. De samenstelling van het raamwerk der wanden en bekapping kan van hout zijn. Op iederen hoek wordt het raamwerk echter door twee ijzeren staven geschoord. Deze schoren zijn noodig. Een ventilatie-koker midden boven de be waarplaats zorgt voor den afvoer van de be dorven lucht. Deze koker is driedeelig. De middenopening wordt brandvrij gemaakt, ten einde hierin een ijzeren buis te plaatsen, waarin de pijp kan uitmonden van de kachel, welke bij harde vorst gestookten kan worden. De beide zijkanalen dienen voor luchtafvoer. Aan de einden in de topgevels worden voorts nog luchtopeningen aangebracht, welke van buiten van een kpaje worden voorzien en van binnen door schuiven afgesloten kunnen wor den. Landbouwers, die zulk een bewaarplaats voor aardappelen willen bouwen, kunnen de benoodigde teekeningen op aanvrage bij de afdeeling Gebouwen van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wage- ningen bekomen. We meenen er nog op te moeten wijzen, be sluit schrijver, dat het genoemde type bewaar plaats met bovenlicnt zich bijzonder goed leent voor coöperatieve bewaring. De partijen poters van de verschillende leden worden hierbij dan onder dezelfde gunstige omstandigheden be waard. r„ is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv.) WENSCHEN DER LANDBOUW ORGANISATIES. Vasthouden aan den richtprijs van de melk, welke bij totstandkoming der Crisiszuivelwet is gesteld. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh te De Wijk had dezer dagen de ge wone maandelijksche vergadering der Eerste Afdeeling van het Kon. Ned. Landbouwcomité plaats in hef gebouw van het Landbouw comité, Z.O. Buitensingel 234ö te 's-Graven- hage. Mededeeling werd gedaan van de pogingen om ter zake van de beperking van den vee stapel overeenstemming te brengen tusschen het standpunt van de drie Centrale Landbouw organisaties en dat van den F. N. Z., waarvoor intusschen de kansen zich gunstig laten aan zien. De vergadering was unaniem van oordeel, dat dezerzijds moet worden vastgehouden aan het bereiken van den richtprijs per K.G. melk, welke bij de totstandkoming der Crisiszuivel wet als doel is gesteld. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den directeur eener Landbouwmaat- schappij, waarin geklaagd werd over het hooge zegelrecht verschuldigd voor contracten op basis van z.g. mobiele pacht werd besloten zich andermaal tot den minister van Finan ciën te wenden. Reeds onder dagteekening van 2 Maart 1932 is op voorstel van het Kon. Ned. Landbouwcomité bij dezen minister er op aangedrongen de bepalingen der Zegelwet zoodanig te wijzigen, dat de mobiele pacht meer aanmoediging ondervindt, hetgeen zou kunnen worden bereikt door de bedoelde pachtovereenkomsten van zegelrecht vrij te stellen subs, de mogelijkheid te openen van restitutie van teveel betaald zegelrecht. In verband met het feit, dat het verhuren tegen „mobiele pacht" den laatsten tijd sterk toeneemt, zoude een tegemoetkomende hou ding tegenover dezen vorm van pacht alge meen op prijs worden gesteld. Klachten over wildschade. In verband met het ontvangen van klachten over schade veroorzaakt door wilde eenden, werd op voorstel van het Bureau besloten, den minister van Economische Zaken en Arbeid te verzoeken wel te willen toestaan dat in den zelfden tijd waarin kievitseieren mogen wor den gezocht ook eendeneieren mogen worden geraapt. Tevens werd de wensch uitgesproken, dat onze organisatie voortaan vertegenwoordigd zoude zijn bij het overleg dat elk jaar ten Departemente plaats vindt omtrent het tijd stip van opening der jacht. Eindelijk dient het eens te komen tot een meer billijke toepassing van de spreuk „Wien water deert, die water keert", zoodat niet alle lasten meer op de landelijke eigendommen worden gelegd. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft nu een commissie benoemd, welke van den druk der waterschapslasten en de middelen tot ver lichting voor den boerenstand een studie zal maken. Het ingekomen ontwerp-adres van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, waarin de wenschen van "den georganiseerden land bouw waren vervat, welke wenschen ter ken nis van de eerlang op te treden nieuwe regee ring zullen worden gebracht, werd na eenige redactiewijzigingen goedgekeurd. Men achtte het echter wenschelijk, dat zoo spoedig moge lijk na het optreden der nieuwe regeering een deputatie uit de Centrale Landbouworganisa ties de nooden en wenschen van den boeren- I stand bij de regeering zoude voordragen, waar- bij het bovengenoemd adres als leidraad zou 1 kunnen dienén. Daarnaast dient echter in een meer uitvoe rig toegelicht en gemotiveerd urgentie-pro gramma te worden uiteengezet, welke maat regelen van overheidswege moeten worden ge nomen ten behoeve van den in nood verkee renden landbouw. TER BESTRIJDING DER ZIEKTE VAN AUJESKY. Volledige scheiding bij de stalling van rundvee en varkens. Op initiatief van verschillende instellingen op het gebied van landbouw en veeteelt is, naar „De Boerderij" meldt, te Bodegraven een ver gadering gehouden, waarin namens de Rijks- seruminrichting en den Veterinairen Diénst door dr. Laurens, dr. Vink en dr. Hooft, mede- deelingen zijn gedaan over de ziekte van Au- jesky, welke zich het vorige jaar voor het eerst ondér het vee in deze gemeente openbaarde. Dr. Laurens gaf een uitvoerige uiteenzetting van het vermoedelijk ontstaan" der ziekte, het verloop en de z.i. mogelijke bestrijding en voor koming. Gebleken was, dat het samenbrengen van varkens en rundvee in den stal een zeer ongun- stigen factor vormde. Door verschillende proe ven was uitgemaakt, dat de smetstof zeer hard nekkig is en dat hieraan niet door koude, warmte en sommige ontsmettingsstoffen de kracht is te ontnemen. Mede in dit verband drong spr. er op aan steeds waakzaam te blij ven, want hoewel, misschien ook door den weidegang thans geen ernstige gevallen zijn voorgekomen, is het volstrekt niet onmogelijk, dat de ziekte zich in den volgenden staltijd weer openbaart. Hoewel omtrent de oorzaak der ziekte hier te lande nog niets vaststaat, meende spr. toch reden te hebben het gebruik van handelsserum te ontraden, daar er een vermoeden bestaat, dat de ziekte door niet volkomen zuiver serum is veroorzaakt. Ten slotte werd door dr. Hooft nog eens de ernstige medewerking der veehouders ingeroe pen en de volgende maatregelen ter bestrijding van de ziekte aanbevolen: 1°. Volledige scheiding, vooral bij de stal ling van varkens en rundvee. 2°. Onmiddellijk kennisgeving van ver dachte gevallen aan den veearts, vooral bij ziekte van varkens. De veearts verleent in een dergelijk geval kosteloos zijn medewerking. 3°. Bestrijding van vliegen, muggen en andere insecten. 4°. Verdelging van ratten en muizen. 5°. Grondige schoonmaak en daarna ont smetting van de stallen, waarvoor de ingre diënten door het rijk beschikbaar worden ge steld. NEDERLAND IMPORTEERT 25.000 SLACHTKOEIEN. Kan deze invoer blijven gehandhaafd? In het „Friesch Landbouwblad" werpt de heer N. H. B(link) de vraag op of de invoer in ons land van ongeveer 25.000 slachtkoeien per jaar gehandhaafd blijven kan. „In de eerste vier maanden van het loopende jaar bedroeg de invoer in ons land: bevroren rundvleesch 797.000 K.G. versch rundvleesch1.550.000 „Zien we elkaar daar dan weer?" „We zullen het Vee eens naar den zin maken," beloofde Raymond. Toen de dames de kamer verlieten, vroeg lord Raymond, om een gesprek in te leiden: „Hoe staan de zaken, lord Dartworth?" „Slecht," luidde het onverwachte antwoord en voor het eerst merkte zijn gast, hoe bezorgd lord Dartworth er uitzag. „Wat is er aan de hand?" vroeg Jiij. „Herinner je je nog, dat wij eens gesproken hebben over een wonderlijk rijke kopermijn?" „Ja. Ik herinner mij zoo iets," antwoordde Ray mond belangstellend. „Nou, die rijke mijn blijkt tegen te vallen. Wij hadden er zoo op vertrouwd, dat we al ons geld er in hebben belegd. Ik ben één van de directeuren, heb er een enorm bedrag in gestoken en ben ver antwoordelijk voor een nog grooter bedrag, als de zaken misloopen. Dezer dagen kreeg ik bericht, dat ze op een wel zijn gestuit, tengevolge waar van de mijn door het water volkomen waardeloos is geworden. Als er geen wonder gebeurt, loopt het mis. Dan gaat niet alleen Dartworth Manor er aan, maar ook het geld van mijn vrouw en het fortuin van Veronica. De directeuren zijn er van overtuigd, dat de zaak nog te redden is, als wij geld kunnen opnemen. Maar de aandeden vliegen achteruit." „Hoeveel hebt u noodig?" vroeg lord Raymond. „Vijftigduizend pond," was het sombere ant woord. ,Dat is een heel bedrag." ,Dat is het inderdaad! Ik hoop, dat we liet bij elkaar kunnen krijgen. Als ik iemand kan vinden, die helpen wil, zal hoogstwaarschijnlijk de zaak. nog in orde komen. Ik wou, dat je vader beter was; hem zou ik de zaak kunnen voorleggen en hij zou mij niet in den steek laten. Geoffry, jij bent de eenige, die mij kunt helpen." „Wat kan ik voor u doen?" vroeg Raymond met voorgewende hartelijkheid. „Ik behoef je niet te zeggen, dat het mij al bijzonder moeilijk valt, jou te vragen, maar de noodzakelijkheid verplicht mij er toe. Geoffry, bij je huwelijk ontvang je twintigduizend pond." „Ja, maar ik ben nog niet getrouwd," glim lachte lord Raymond. „Dat weet ik wel; maar een schriftelijke ver klaring in dien geest is voldoende. Daarmee zou den wij het vertrouwen van het publiek kunnen herwinnen." Lord Raymond vulde zijn glas opnieuw en nipte er peinzend aan. „Lord Dartworth, ik weet een beteren uitweg, die bovendien voor mij lang niet onprettig is. Het fortuin van Vee is voor u van groote waarde. Vee en ik hebben elkaar gekend, sinds wij kinderen waren en wij houden van elkander, tenminste, ik houd veel van haar en ik geloof niet, dat zij het land aan mij heeft. Zou het niet verstandig zijn. Northbridge en Dartworth samen te voegen. Kunt u haar aan mij toevertrouwen?" Lord Dartworth stak zwijgend zijn handen toe. „Als zij je vrouw wil worden, zal ik mij er niet tegen verzetten. God weet, dat ik alles zou willen geven om haar gelukkig tc zien." „U kunt er zeker van zijn, dat ik haar gelukkig zal maken." Toen zij in het salon kwamen, zat lady Dart worth, diep in gedachten, gebogen over een brief. „Oeoffry," begon zij, „ik heb slecht nieuws Te zamen 2.347.000 K.G. Wordt aangenomen, dat de vleeschinvoer ook in de volgende maanden op dezelfde hoogte gehandhaafd blijft, dan volgt hieruit, dat "de import per jaar ruim 7 millioen K.G. zal be dragen, wat met ongeveer 25.000 slachtkoeien gelijk gesteld kan worden. Er dient o.i. de vraag te worden gesteld, of deze invoer onder de thans bestaande omstan digheden gehandhaafd kan blijven. Dat er in ons land veel, waarschijnlijk zélfs te veel vee aanwezig is, wordt algemeen erkend. Een hoog regeeringsambtenaar heeft onlangs de afslach ting van 200.000 koeien openlijk verdedigd. Intusschen gaan wij echter door geregeld weke lijks een vijfhonderdtal slachtkoeien in te voeren. Hiermede rekening gehouden kan boven staande vraag o.i. niet anders dan ontkennend beantwoord worden. De maatregel, die in de eerste plaats ge nomen, dient te worden om het teveel aan vee en vleesch in ons land weg te werken, is een stopzetting van den invoer. Dit zal reeds aan stonds eenige verlichting op de vleeschmarkt brengen. Het rundvleesch, dat hier te lande wordt ingevoerd, is vrijwel uitsluitend afkomstig uit Denemarken (versch vleesch) en Argentinië voor je. Marion Smeaton is vannacht gestorven." Veronica keek naar lord Raymond, bang, dat hij zich den dood van de oude vrouw zou aan trekken. Wat zij zag vervulde haar echter met verbazing. Blijdschap was te lezen in de oogen van den jongen man. HOOFDSTUK XXVI Het werd algemeen bekend op Northbridge, dat Luke Smeaton vrijwel eiken avond dronken was, terwijl hij over dag zoo goed als niets uit voerde. Maar geen van de bedienden durfde er over te spreken, omdat de man plotseling gesteld was boven degenen, die jaren lang in dienst waren geweest op het landgoed. Het heette, dat Luke Smeaton een heel goed salaris moest hebben, want hij beschikte altijd over contanten en als hij dronken was, bazelde hij over middeltjes om makkelijk aan geld te kunnen konlen. Hij ging zelfs verder en beweerde, dat hij lord Raymond geheel in zijn macht had. Degenen, die hem hoorden bazelen in de her berg, letten er weinig op, maar als er eens een enkelen keer een vreemdeling in de nabijheid was, zweeg Luke. Op een avond, toen hij weer te veel had gebruikt, bevond zich behalve de gewone gasten nog slechts een slaperige boerenknecht in de gelagkamer. „Hoe gaat het met je baas, Smeaton?" vroeg één van de aanwezigen, speculeerend op Luke's vrijgevigheid. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1