eekbank a 100% Boerenleenbank ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD Vraagt ons Mveitentle-tarifii 1S9» 1 "f>V 590 Middeltiarnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk No. 55 20 Mei 1933 SPORTNIEUWS Plaatselijk Nieuws Burgerlijke LANDBOUW Uitvoer-Controle-Bureau ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 MEI 1933. Uni Bouclé Da mesmantel met mouw-pellerine waarom bontrand. Geheel met serge gevoerd en mooie corsage. In bleu Delft,gris en beige Maten 40 tot 46 «vi liVistra Dames rok met ooien. Crêpe aag en strik, mo- »rne pofmouw, aaropknoopgar- »ering.lndiverse eurcombinaties. laten 40 tot 48 HOOGSTRAAT -straat 20 im els dijk baf f 3,— f 7,— f 5,50 SORTEERING De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 6—8 uur ten huize van den kassier iui VOETBAL,. Voor binnen- en buiten de lijners. Hl. Wanneer we een voetbalveld zien liggen, klaar om bespeeld te worden voor een wed strijd, zou zien we dat langs het speelveld en over bet speelveld heen groote witte lijnen getrokken zijn. Allereerst hebben we de grens lijnen, die de grootte van het speelveld aan geven. De beteekenis hiervan is niets anders dan, alleen binnen deze lijnen mag gespeeld worden. Iedere keer, dat de bal over deze lijnen gaat, is de bal buiten het spel gekomen en moet of een ingooi of een uitschop genomen worden. Aan de hoeken van het speelveld zien we bij een behoorlijk voetbalveld tenmin ste en bij een competitiewedstrijd in ieder geval, een stok met een vlaggetje. Deze vlagge- stok moet lj meter lang zijn. Op dit punt wordt nogal eens gezondigd en bezigt men te korte stokken. De K.N.V.B. heeft speciaal aan de scheidsrechters order gegeven hierop te let ten, omdat te korte stokken voor buitenspelers noodlottig kunnen zijn, ze kunnen met het lichaam in den stok vallen, wat bij lange stok ken niet zoo gemakkelijk plaats zal vinden. De stokken mogen geen punt hebben, ook al om bij onzachte aanraking een verwonding tegen te gaan, en ze moeten een driekantig vlaggetje hebben in de clubkleuren. Door den K.N.V.B. is bepaald, dat greppels en slootkanten geen grenslijnen vormen, alleen de witte streep is de lijn. Deze witte streep wordt van kalk getrokken, of door een klein machientje, maar veel handiger, en ook veel minder duur is de methode, die we op het Flakkee-veld al jaren doen, men neemt kalk en afgewerkte carbid, meng dit in een oude ketel en ga over de lijnen heen, die er van vroeger nog staan. Moeten nieuwe lijnen ge trokken worden, omdat het veld nieuw is, of opgeknapt en de oude lijnen verdwenen, zoo mete men de plaats precies uit waar de lijnen beginnen. Dan spant men een touw over het veld heen van paaltje op paaltje, en giet, zachtjes voortloopende de witte vloeistof over den lijn op het gras. De lijn is misschien niet zoo mooi als van een machientje, maar de kosten zijn belangrijk minder en in de praktijk voldoet deze methode opperbest. Op deze ma nier duurt het kalken niet zoo erg lang ook. Men moet er verder om denken, dat ook door het doel gekalkt wordt, de doellijn moet afgebakend zijn, al zal deze ook vrij spoedig door den doelverdediger vertrapt en onzicht baar gemaakt zijn. Na den omtrek aangegeven te hebben, wor den de andere lijnen opgemeten en aangekalkt. Allereerst de middellijn, die de lengte van het veld in tweeën verdeeld. Deze vinden zal weinig toer kosten. Over de heele breedte van het veld loopt deze lijn heen. In het midden van deze middellijn komt het middelpunt te staan, op die plaats een extra „klodder" kalk. Om dit middelpunt heen wordt een cirkel getrok ken, met een straal van 9 meter. Daarna gaan we de doelen en hun gebied verzorgen. Allereerst de doelen zelf. Een doel of op zijn Engelsch goal moet aan den binnenkant gemeten worden. De lengte is van binnenkant zijpaal tot binnenkant andere zij paal 7,32 meter, en de hoogte is 2,44 meter. Hiervan kan nooit afgeweken worden, en elk clubbestuur moet er op letten dat deze ruimte's niet veranderen. Verder moeten de latten niet doorbuigen, mogen weer niet te groot zijn ook. De grootste maat is dat de latten 121 c.M. dik mogen zijn. Minimum maten zijn niet aangegeven, maar bepalen zich naar het feit, of ze doorbuigen of niet. Doorbuigende palen moeten afgekeurd worden, eveneens b.v. een constructie van ijzeren gasbuizen, omdat deze geen nauwe begrenzing toelaten, door de rond heid van buizen. Uitstekende stukken paal naast of boven het doel mogen niet Voorkomen. Verder moe ten de palen wit geverfd zijn. Sommige vereenigingen nemen flinke zij palen, met eenplank van 12c.M. breedteopzijn kant als „deklat". Deze constructie heeft dit voor, dat de plank nooit zal doorbuigen, wat latten altijd gaan doen. Het eenige zou zijn, om doorbuigen tegen te gaan, is dat iedere maand de deklat werd omgekeerd, een op lossingdie geen enkele vereeniging kan Handhaven! Achter de doelen wordt een net gespannen, voor het gemak van publiek, doelverdediger en scheidsrechter. Het is niet verplicht, volgens de spelregels, maar zeer sterk aanbevolen, vooral omdat dan het zitten van een bal zooveel beter gecontroleerd kan worden. Wanneer de doelen staan kunnen we het doelgebied gaan uitbakenen. Men meet 5£ me ter uit naar den kant van den hoekvlag van den doelpaal af. We krijgen dus een lengte «"I* doelgebied van 18,32 meter. Nu wordt m het speelveld vanuit die hoeken Van dit gebied loodrecht op de buitenlijn, een paar n van .oveneens 5J meter. Dan ae 18,82 meter verbindingslijn van die twee punten, dat wordt dus een lijn die 51 meter voor het doel langs loopt, en het doelgebied is k aar. Precies eender worden de lijnen ge trokken van liet strafschopgebied, die ethrer lb£ meter van den doelpalen af beginnen en dan ook 161 nieter voor liet doel langs voor loopen. Het'strafschopgebied is dus 40,32 me ter lang en 16| meter breed, daarbinnen het doelgebied, in welks midden liet doel zit. Op 11 meter van het midden van den doellijn komt een extra prop kalk te liggen, dit is het penalty-punt, terwijl een straal van 9 nieter, buiten vanuit dit penalty-puut een kleine boog wordt getrokken, een kleine boog alleen in het speelveld buiten het strafschopgebied! Wanneer we ten slotte nog rondom de hoek- vlaggen een kwartcirkel in het speelveld trek ken met een straal van 91 c.M., dan is het kalken van liet voetbalveld gebeurd. Rekenaars zullen tot de ontdekking komen dat het kalken van een voetbalveld aan den kalker van een eerste klasse terrein een tippe ling bezorgt vanminstens 665 meter! On geacht de gangetjes om kalk en water te halen, alleen maar 665 meter van lijnen die het speelveld, en de bijpassende gebieden begren zen J- B. HERE WEDSTRIJD ter gelegenheid van het 121-jarig jubileum en kampioenschap van „Flakkee". Van verschillende groote vereenigingen uit Rotterdam mocht „Flakkee" blijken van belangstelling ondervinden ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap en 12J-jarig jubileum. Verscheidene spelers van de vereeniging Sparta hebben daarom goed meenen te doen „Flakkee" als herinnering aan haar kam pioenschap baar een eerewedstrfld aan te bieden. Hun elftal is een vriendenelftal, komt uit onder den naam van HillegersbergToer- elftal en bestaat uitsluitend uit spelers uit de le en Reserve le klasse K.N.V.B. Of de linksbuiten van dit elftal, tevens linksbuiten van D. F.C. I en ex-speler van het Nederlandsch B-elftal, C. Mijnders, zal kunnen uitkomen, is niet zeker, daar bij enkele weken geleden in den wedstrijd D F.C. Ajax een blessure heeft opgeloopen. Op de middenvoorplaats staat W. Nieland, de middenvoor van Sparta I in het vorig seizoen, welke echter overschrijving naar Xerxes heeft gevraagd. Rechtsbuiten is C. Alleman uit Sparta II. Rechtshalf is De Puy, aanvoerder van Sparta II. Op de midhalf- plaats staat L. Verheul, speler van Sparta II, die in vriendschappelijke wedstrijden reeds 7 maal voor Sparta I i3 uitgekomen. De doelverdediger C. v. d. Peppel zal Snelleman onder de lat van Neptunus I opvolgen. De rest van dit elftal bestaat uit veelbelovende spelers, zoodat het geheel een zeer sterke combinatie vormt en ons dus as. Zondag een schitterende wedstrijd te wachten staat. Het „Flakkee"-bestuur meent goed te doen dit jaar alleen vriendschappelijke wedstrijden te spelen tegen flinke combinaties of ver- eenigiDgenwaaruit voor de „Flakkee"-spelers wat valt te leeren. Nu met deze wedstrijden reeds a.s. Zondag een aanvang wordt gemaakt, verwacht z(j dan ook een flinke belangstelling. A. van dee Sluijs. STELLENDAM. Zaterdagmiddag speelden de junioren van R.O.H.D.A. tegen de junioren van Excelsior van het havenhoofd te Goede reede. Deze wedstrijd werd gewonnen door R.OH.D.A. met 5-3. NIEUWE TONGE. Zaterdag speelt M.V.V.I tegeo N.T.V.V. I te Melissant, terwjjl N.T. V.V. II op eigen terrein bezoek krijgt van M.V.V. II. OUDE TONGE. A.s. Zaterdagavond speelt Xerxes I te Bruinisse tegen Volharding I aldaar. Korfbal. J.l. Woensdagavond speelde Excelsior I van hier te Melissant tegen A.D.O. II aldaar. Eerstgenoemde won met 6-0. Korfbalprogramma voor 20 Mei. OUDE TONGD.Excelsior A.D.O. DIRKSLAND. Thor G.O.K.V. VOETBAL. Zondag zien w' een combinatie Van Sparta I en II gewis Die bier naar Flakkee wil komen Om te winnen hoe 'took is. Jongens met Flakkeesche kleuren Weet wat gij te doen nu staat Want die Sparta-maDnen geuren Als zij Flakkee nu verslaat. Maar als ieder, uwer krachten Deze toont zijn wij tevree Dan zal Sparta zelf erkennen Flakkee hoort K.N.V.B.!! FLAKKEESCHE VOETBALBOND. Er is weer uitkomst op ons eiland Jongere spelers houdt u goed De F.V.B. zal weer beginnen Doet dus allen mee zoo 't moet. Deez' F.V.B. is voor ons eiland Een zeer wel geziene gast Voor elke ploeg een competitie Houdt spel en spelers voetbal vast Een dorp, een club niet in een Bond Wordt niet geteld hoe z'ook bestondl Sommelsdijk. M. V. M1DDKLUARNIS. Woensdagmiddag had het 8-jarig dochtertje van den ljjnwerker- conducteur E. van der Velde met hot touwtje springen bet oogeluk dat het touw om baar hals strikte waardoor het kind bjjoa den adem werd afgesneden en zoodanig aan den hals werd verwond, dat geneeskundige be handeling noodig was. Mejuffrouw A. Burgerhout is vooreen operatie naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam vertrokken, welke operatie met gunstigen afloop beeft plaats gehad. De vrouw van den vischboerLt, Tam boer viel Maandagavond van den zolder, waarb(j zij zich zoodanig kweste dat medische hulp noodzakelijk was. Ook haar pols was gebroken. Door een tot op heden onbekend per soon werd deze week uit een schuur van de Gebr. Gideön aan den Achterweg een mud tarwe gestolen. De politie is met het geval in kennis gesteld. Centrale Veiling voor Goeroe Ovorflakkee te Middelharnis. Veiling van Woousdug 17 Mei 1933. Bloemkool ƒ8,— tot ƒ19,20 per 100 stuks. Sla 1,60 tot ƒ2,— per 100 krop. Radfis 2,tot 2,50 per 100 bos. Rabarber 2,80 tot per 100 bos. Peen 10,60 tot 10,80 per 100 bos. Sjalotten ƒ0,35 tot per 100 bos. Spinazie 6,40 tot 14,— per 100 k.g. Postelein 17,10 tot 17,40 per 100 k.g. Aardbeien 0,48 tot per pond. Boter 0,68 tot 0,72 per pond. Veiling van Donderdag 18 Mei 1933. Kipeieren 47-55 K.G. 1,65 tot 2,10. idem 57—60 2,35 2,60. id. bruin 57 59 2,50 2,60. Eendeieren 2,10 2,50. Ganseieren 7,10. Per 100 stuks. Aanvoer 16.750 eieren. Boter 0,70 tot 0,73 per pond. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 24 MEI 1933 des namiddags 2 uur (n.t.) te Middelharnis aan het Kerk- pad achter de Nieuwstraat, verkooping van Borstelwerken en aanverwante artikelen, als: Borstels, Vegers, Bezems, Sponzen, Zeemen, Thermoflesschen, Mesjes enz. Ten verzoeke van Mr. A. Zaatjer te Dirks- land, als curator faillissement B. van den Nieuwendtjk. Deurwaarder GROENENDIJK. DE FRUITHAL - Tel. 200 MIDDELHARNIS Aspergies, Tomaten, Aardbeien, Perziken, Bloemkool, Spinazie, Postelein, Komkommers, Prima Aardapdelen. Sappige Sinaasappelen. (Adv.) SOMMELSDIJK. In verband met de in voering van den Zomertijd zullen de Gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk alhier, te jbeginnen met a.s. Zondag aanvangen morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur (n.t.) Vorige week stonden bij den Agent der Arbeidsbemiddeling dezer Gemeente in geschreven 31 landarbeiders, 8 transport arbeiders, 2 landbouwknechts, 1 timmermaD, 1 machinist groote vaart, 1 koksmaat en 1 metselaar. Als werkloos stonden 1.1. Zaterdag hiervan ingeschreven 23. HERKINGEN. Tijdens het spelen in de vischbank, had het zoontje van J. H. het ongeluk te vallen waarbij bij een pols brak. Dr. Huisman verleende geneeskundige hulp. De rekening van den polder Dirksland sluit met een ontvang van 8524,11 J, uit gaaf 5S81,48£, batig slot 2642,63J. Door het inwerking treden van den zomertijd zijn de schooltijden vastgesteld als volgt: v.m. van 9J tot 12J uur, nam. van 2 tot 4 uur. De kerkdiensten zullen ge durende dien t(jd aanvangen v.m. 10J uur, nam. 3 en 7 uur. STELLENDAM. De heer P. Vis heeft be dankt als directeur der muziekvereenigiDg „De Hoop" alhier. Dinsdag is de vrouw van M. Keijzer Stz. naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vertrokken tot het ondergaan eener operatie. Door de garnalenvi3schers werd vorige week 5 dagen gevischt; gemiddeld werd per l en per vaartuig 60 K G. gevangen en aan de pellerijen geleverd A 10 ct. per K.G. GOEDEREEDE. D. v. Gelder alhier zal een zomerhuis laten bouwen aan de Oude Nieuwlaudscheu langen weg. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaff Co. N.V., afd. Handelsinformatiën). V ernietigd: J. van Waaide te Goedereede. OUDDORP. Door enkele landbouwers in deze gemeente wordt voor eigen risico zomer- wortelzaad verbouwd. De vorige week hebben een aantal hoofden van gezinnen zich naar het Gem - huis begeven om steun van den Algem. Armen te krijgen, waar hun toen boDDen zijn uitgereikt. Naar men verneemt zal door de Ned. Herv. Kerk dit jaar geen steun aan de werkloozen worden gegeven, zoodat nu de Gemeente er alleen voor zit. Door de wederinvoering van den zomer tijd zullen van af a s. Zondag de kerkdien sten overal aanvangen v.m. 10 uur enn.m. 3 uur (n.t.). Aanbelanghebbenden kan medegedeeld worden dat door de Varkens CeDtrale de merken der eerste periode per 1 Oct ver vallen en zullen daarna geen merken uit de eerste periode aangebracht worden. Biggen die voor 1 Januari 1934 geboren zijn,zullen gemerkt moeten worden met merken uit de eerste periode tot 1 October, of uit de tweede periode. In Jverband hieimedezullen voor 5 Febr. 1934 de merken van de derde periode niet aangebracht mogen worden. NIEUWE TONGE. Door het bestuur van de polder „Battenoord" en „Klinkerland"is de levering vaD pl.rn. 400 M3. keislag opgei dragen aan de firma De Reu van Goes. De gemengde zangvereeniging Apollo" alhier, zal op 2en Piuksterdag op het cop- cours te Rotterdam deelnemen aan het num mer Sneeuwklokjes (Iz. J. Olmen). Het zoontje van E. van Zielst geraakte spelenderwijs aan het Korteweegje in de sloot. Mej. de Geus wist het ventje met het toesteken van een raagbol weer vlug op het droge te brengeD. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis is gebracht, dat aanvraagformulieren ter be koming van een viscbakte gratis ter ge meente-secretarie z(jn te verkrijgen en wel eiken werkdag van des v.m. 9 tot 12 uur. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de l(jst van stemgerechtigde ingelanden van de polders loozende door het Oudelau.d van Oude Tonge en polders loozende door den Sujjspolder, gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage zijn nedergalegd ten kantore van den Secretaris, den heer M.Wittekoek. Gedurende dienzelfden tijd liggen de reke ningen der ontvangsten en uitgaven over 1932 en de begrootingen voor 1933 van ge noemde polders ter inzage op de Polders kamer. Ingekomen: Cornelia Broeder uit Den Bommel, Neeltje Noteboom uit Nieuwe Tonge, Louis M. A. van der Vliet uit Ter- neuzen, Johannes G. Middendorp uit Doeti- cbem. Vertrokken: Adrianus C. Bogerman naar Den Bommel, Maria H. van der Maden naar Den Bommel, Jacomfintje van der Linden naar Barendrecht. OOLTGENSPLAAT. Sedert de laatste op gaaf werden per scheepsgelegenheid ver zonden: 37.270 kilo aardappelen, 45.000 kilo koepeen. Nog 50.000 kilo aardappelen en 7500 kilo koepeen. De prijzen zijn stijgende. DEN BOMMEL. A s.Woensdagmiddag2 uur zal ten huize van Dr. P. Oosthoek gelegen heid bestaan tot kostelooze vaccinatie tegen de pokken. De leverantie van leermiddelen voor de openbare lagere scholen voor 1933 is gegund aan de laagste inschrljfster, de firma M. Breur Zonen te Ooltgensplaat. Burgemeester en Wethouders hebben aan bet Vlaggetjesdag-comité van het Chr Militair verband te Breda toestemming ver band tot het houden van een vlaggetjesdag in deze gemeente op 31 Augustus a s. Een kindje van P. Berkenbosch is door een rat in een handje en in het hoofdje gebeten. Geneeskundige hulp is ingeroepen. J. C. Bakelaar heeft tijdens de werk zaamheden aan de werkverschaffing een ongeval bekomen. Geneeskundige hulp is ingeroepen. (Adv.) MIDDELHARNIS. Geboren: Jacomientje, d. v. J. Witte en D. Bakelaar. Getrouwd: H. Knape 27 j. en L. P.Smit 23 jaar. HERKINGEN. Geboren: Zeger, z. v. M. Kievit en G. P. Klink. Verslag der algemeene vergadering van het Uitvoer-Contröle-Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, gehouden op 5 Mei 1933 in het jaarbeursgebouw te Utrecht. Aanwezig zijn: het voltallig Bestuur, afge vaardigden van 25 Veilingsvereenigingen en 12 leden-exporteurs. De Voorzitter, de heer R. P. Bonthuis, opent om 2 uur de vergadering. De notulen der Algemeene Vergadering 1932, gepubliceerd in „De Tuinderij" en „Het Cen traal Orgaan" van 15 April 1932, worden on veranderd goedgekeurd, evenwel zal worden rekening gehouden met het feit, dat enkele leden gaarne een meer uitvoerig verslag zagen gepubliceerd. Het jaarverslag over 1932, gepubliceerd in „De Tuinderij" en „Het Centraal Orgaan" van '7 April 1933, geeft geen aanleiding tot op- of I aanmerkingen. Hierna brengt de heer G. Dekkers namens de Commissie voor het nazien der Rekening en Verantwoording, bestaande uit, behalve genoemde heer Dekkers, de Veilingsvereeni gingen te Alkmaar en Rotterdam (Z.-H. Eilan den), verslag uit en deelt mede, dat de admini stratie volkomen accoord bevonden is. -,A De Voorzitter zegt de Commissie dank voor de door haar verrichte werkzaamheden. Hierna krijgt de heer Valstar het woord tot het houden van zijn inleiding over „Ome uil- voer in verband met de handelspolitieke moeilijk heden". Spreker vangt zijn inleiding aan met liet betuigen van zijn instemming met 't openings woord van den voorzitter, speciaal wat be treft de noodzakelijkheid de kwaliteit van onze producten zoo hoog mogelijk op te voe ren. Ér bestaat in dezen tijd een gevaar, dat men daarvan niet voldoende doordrongen is. De moeilijkheden bij den afzet der producten van de veilingen hebben geleid tot den Tuin- bouw-steunwet, met het daarin vervatte systeem van minimumprijzen, die echter het gevaar in zich heeft, dat de tuinder niet meer probeert zijn product in de best mogelijke con ditie aan de veiling aan te voeren. Hierop zal speciaal acht gegeven moeten worden willen wij voor de toekomst beter geprepareerd zijn. Al is de toekomst donker, toch mogen wij aan een herstel van normale toestanden niet wan hopen. De tendenz der laatste jaren is op tuinbouw gebied geweest een verbetering der kwaliteit. Negen jaar geleden hebben wij het U. C. B. gesticht, uitgaande van de gedachte, dat er nog heel wat goed te maken viel op het gebied van de kwaliteit van ons product. Verscheidene jaren zijn wij groote leveran ciers aan het buitenland geweest en in de toe komst zal men wederom veel gebruik van ons product kunnen maken, echter onder die voor waarde, dat door ons de meest felle aanval wordt gericht om onze positie terug te krijgen. De autarkische gedachte in 't buitenland heeft veel bedrijven uit den grond doen verrijzen, die in normale omstandigheden geen reden van bestaan hebben; deze zullen bij het terug- keeren daarvan vanzelf moeten verdwijnen als wij tenminste zorgdragen, dat wat door ons wordt geëxporteerd in tip-top conditie is. Het verheugt spreker, dat wij heden weder om bijeen zijn om aan de toekomst van het U. C. B. aandacht te wijden, waaruit blijkt, dat de grondgedachte van het U.C.B. als een levensvoorwaarde wordt beschouwd voor on zen land- en tuinbouw. Van het allerhoogste belang moet daarbij echter worden geacht: de samenwerking tus- schen producent en handelaar. Eerst heeft het Centraal Bureau van de Vei lingen gemeend het alleen te moeten doen, is daarvan echter teruggekomen, het als een noodzakelijkheid voelend tot samenwerking met den handel te komen, die in het U. C. B. tot een zeer gelukkige samenstelling is ge worden. Spreker legt daarom zoo den nadruk op dit punt, omdat er een gevaar dreigt. De actie nX den laatsten tijd door de landbouworganisa ties gevoerd, bedoelt iets van geheel "andere gedachte te stichten. Zij meenen, dat alleen de producenten de controle op den uitvoer raakt. Spreker's persoonlijke meening is, dat deze splitsingsgedachte bij den landbouw voortkomt uit zelf-export neigingen. Af te lei den valt dit uit de wensch van den landbouw om op het verpakkingsmateriaal het U.C.B.- merk voor te schrijven, daarmede het merk van den handelaar verdringend. Het U. C. B. heeft zich daartegen altijd verzet. Spreker kan zich ook niet voorstellen, dat de Regeering haar steun aan de vorming van dit soort coöperaties zal geven. Juist in dezen tijd kan op een nauwe samen werking tusschen producent en handelaar niet genoeg den nadruk worden gelegd, opdat on der de oogen kan worden gezien met welke middelen wij uit den nood kunnen geraken (applaus). De Voorzitter bedankt den heer Valstar voor zijn inleiding en gelooft, dat de daaruit voortgevloeide discussie goede resultaten kan afwerpen. Bij de rondvraag wordt behandeld een in gekomen schrijven van de Veilingsvereeniging te Terneuzen, betreffende de balans-" en exploitatierekening. Daarin worden de op merkingen gemaakt, dat liet bedrag per 31 Dec. 1932 op de girorekening aanwezig, te hoog wordt geacht, dit kon beter rentegevend wor den belegd, terwijl verder het totaalbedrag aan loonen, salarissen en reiskosten, een groot percentage der totaal-uitgaven bedraagt. Bovendien wordt verzocht mede te"deelen hoe de post debiteuren is samengesteld. De lieer Huyssen Dieleman (Veilingsver eeniging Terneuzen), licht nog mondeling toe, dat naar zijn meening in deze tijden moet worden gestreefd naar een verlaging der on kosten. Deze zijn hooger dan het vorige jaar. De Voorzitter deelt" mede, dat wat betreft het bedrag op de girorekening aangegeven, dit de meest veilige weg is. Overigens is de I rente eener bank zoo gering, dat dit geen gewicht in de schaal legt. De onkosten wor- den zoo laag mogelijk gehouden. De Secretaris "geeft de gevraagde inlich tingen omtrent den post „debiteuren", i Door den Heer de Wilde (V.V. Middelhar- nis) wordt gevraagd door wien het Bestuur wordt gedechargeerd voor zijn gehouden be heer en aan wien het Bestuur' rekenplichtig is. De Voorzitter antwoordt dat bet Bestuur ingevolge de statuten aan de vergadering van aangeslotenen geen verantwoodring schuldig is, waarop de Heer de Wilde antwoordt dat de vergadering van aangeslotenen dan volkomen doelloos is, dat het Bestuur dan alleen vormt de vereeniging en tegelijkertijd dan de hoogste macht is, "dat liet Bestuur alle zaken regelt, alle besluiten neemt, de gelden beheert, kortom

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5