De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders t Mfk Land- en Tuinbouw BINNENLAND De Koningin beantwoordt Roosevelt's oproep. Leest „Onze Eilanden". ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 MEI 1933. 3 ten 1 ge- anj er- ien op den ze be llet ebt. de i te i we t en - en Toen ven- ltaat j en den. •orst, k ge- jn- t de i ter komt ver en in kken, inder zijn, ïatige van effen g een niet zijn. is tiet t men et ten v, het onze land- briek, orden keer- ereikt, ET op 1, Bur- ig. De -g aan- zemer, Spuy- ent de de no lezen, een op- -oodige ing der dat hij lichting notulen en om- op het dit niet oek ge- is zelfs bestek dat het gehad, ld. Ook tie over uizennet edraagt bedrag aldaar ing had erleiding 'oor het den Ban sgebouw genoemd 1 den heer als lid rek naar a.s. Naar 'oorzitter „Gedu- >t gehad, en bij te n aan de ik U voor ilks altijd ïoop, dat :eds moge Igens: „Ik door deze te nemen, kende ik amerhand ente sym- ik wegga, rplaatsing iding, die n. Ik'hoop Wel zijn geloof ik, komen. Ik men Gods ge de ver- rijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1—30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo v«kr«g dc heer H. Koning, dc Wilp. Gr. van 32 jonge hennen eieren in December en 05 j in Je koude maand |anuarl j.l. dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. h \-C? 1L Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam* Bertels' Opfokvoeder heetc veel beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens groeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek. Odoom. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurraalscm. 12 October 1929. Bertels' Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was, maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfis. Machinale Broederi) Nuis. Gn. 3 Maart 1933. (Adv.) ipname op 21 April 1933. In kas was 4.285,21. 3. Van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen de wijzigingen der begrooting over 1932 en 1933 en de overeenkomst met de Voet- balvereeniging „Nieuw-Helvoet" betreffende de verhuur van het sportterrein. 4. Het verslag over 1932 van den Keurings dienst van Waren. 5. Van den Minister van Onderwijs, K. en W. een beschikking, waarbij voorschot op de rijksvergoeding over 1933 wordt vastgesteld op 15.050,— en het voorloopig verhaal we gens over 1933 verschuldigde pensioensbijdra- _gen op 1.350,en een beschikking, waarbij I is bepaald, dat de Bijzondere School over 1932 te veel heeft genoten 6,67. 6. Het rapport van den schoolarts over het eerste kwartaal 1933. 7. Een tweetal missives van den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij de steunregeling voor de werkloozen werd verlengd tot/met 6 Mei en 3 Juni 1933, en een missive, waarbij wordt bericht, dat slechts 20,subsidie wordt toegekend over 1932 in de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. 8. Een verzoek van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland om ƒ5,beschik baar te willen stellen voor het aanbieden van een huldeblijk aan dien Bond ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek in te willigen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Een adres van de Oudercommissie van de School aan den Westdijk, houdende verzoek om het nabij die schooi gelegen terrein en huis van den heer Kruik aan te koopen en dit in te richten voor speelplaats voor de school kinderen. Naar aanleiding van deze aangelegenheid is een schrijven ingekomen van den Heer Inspec teur van het Lager Onderwijs, waarin het adres der Oudercommissie wordt gesteund. Na dis cussie stelt de heer Boere voor het adres aan te houden. Dit voorstel wordt gesteund door den heer van Beesten. De stemmen staken hierover Voor stemden de heeren Boere, van Beesten en Wezemer. De overige heeren stem den tegen. 10. Een bericht van den heer Boere, dat hij met-ingang van 15 Mei a.s. ontslag neemt als Wethouder. De Voorzitter zegt, dat de heer Boere nog geen twee jaren als zoodanig zitting heeft gehad. Hij was altijd actief en nam steeds een welwillende houding aan, waardoor de samenwerking niets te wenschen overliet. Ook hem ziet spr. noode heengaan, doch be grijpt, dat hij door omstandigheden ontslag moest nemen. De heer Boere blijft echter zijn functie waarnemen, totdat zijn opvolger is be noemd. De Voorzitter bedankt den heer Boere voor ai hetgeen deze als Wethouder heeft ver richt. De heer Boere bedankt den Voorzitter voor de welwillende woorden hem toegespro ken. 11Van Ged. Staten bericht van ontvangst van de verordening ter uitvoering van art. 4 sub 2 der Hinderwet; terwijl van hetzelfde College een schrijven is ingekomen betreffende de laatst ingezonden wijziging der Algemeene Politieverordening, waarbij opmerkingen wor den gemaakt over het venten met gedrukte stukken en het vernietigen van planten. Met algemeene stemmen wordt besloten aan deze bemerkingen tegemoet te komen. Bespreking gascontract. De Voorzitter zegt, dat, als bekend is, dit contract afloopt I Juli 1933. De gemeenten Hellevoetsluis, Nicuw- Helvoet en Nieuwenhoorn hebben eik een con tract met de gasfabriek. Nu hebben Hellevoet en Nieuwenhoorn hun contract opgezegd, ter wijl de Directie der Gasfabriek het contract met Nieuw-Helvoet heeft opgezegd. Hellevoet- sluis is in connectie getreden met de gasfabriek, zonder daar ooit met Nieuwenhoorn of Nieuw- Helvoet over te hebben gesproken. Zoowel Nieuwenhoorn ais Nieuw-Helvoet hadden geen bijzondere eischen, voor zoover bekend, voor de nieuwe concessie. Spr. zegt, dat hij enkele maanden geleden naar de Directie der gas fabriek is geweest met verzoek om de voor waarden te mogen weten, waarop een nieuw contract zou kunnen worden aangegaan. Het antwoord was, dat nu niet Hellevoetsluis nog geen overeenstemming was verkregen, onmo gelijk met Nieuw-Helvoet kon begonnen wor den. Spr. vernam, dat Hellevoetsluis zoodanige eischen stelde, dat de gasfabriek die absoluut niet kon accepteeren. Spr. wenschte niet te treden in die eischen van Hellevoetsluis, aan gezien dit liet goed recht dier gemeente is. Anders is liet met de strafverordening, die Hellevoetsluis heeft vastgesteld. Deze verorde ning houdt o.iii. in, dat het verboden is zonder toestemming van Burgemeester en Wethou ders gasbuizen te hebben in gemeentegronden. Als nu Hellevoetsluis geen gas krijgt, bij verbod om in die gemeente gasbuizen te mogen heb ben, zouden Nieuwenhoorn en NieuwHelvoet ook zonder gas zitten. Spr. vindt, dat het niet aangaat een dergelijke verordening te maken, die laatstgenoemde gemeenten dwingt de door Hellevoetsluis gestelde eischen over te nemen, en belemmert iu het zelfstandig samenstellen van voorwaarden, die noodig werden geacht voor hun eigen contract. Op verzoek van den Burgemeester van Hellevoetsluis heeft spr. oisteren een conferentie gehad met zijn anibt- «enooten van Nieuwenhoorn en Hellevoetsluis. Spr. heeft toen tegen den Burgemeester van Hellevoetsluis gezegd, dat hij tegen deze ver ordening bezwaar zal maken. Spr. stelt voor, naar aanleiding van art. 186 der Gemeentewet, dat de Raad dezer gemeente tegen deze ver ordening in beroep gaat en derhalve aan de Kroon en de Gedeputeerde Staten zal verzoe ken de schorsing of de vernietiging daarvan wel te willen bevorderen wegens strijd met het algemeen belang. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van het bezwaarschrift, dat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De Voorzitter zal deze aangelegenheid in den Haag nader toelichten. Ingekomen is nog een concept-contract met de N.V. Gasfabriek Hellevoetsluis, dat nog onderzocht moet worden. Bespreking verbreeding gedeelte Moriaansche weg. De Voorzitter zegt, dat van het Polder bestuur van Nieuw-Helvoet een schrijven is ingekomen, waarbij toestemming wordt gege ven tot verbreeding van den Moriaanscheweg vanaf den heer H. van den Ban tot aan den Oostdijk onder de noodige voorwaarden. De Gecommitteerde Ingelanden moeten aan dit besluit nog hunne goedkeuring verleenen. Spr. vraagt, namens B. en W., machtiging om, na verkregen goedkeuring, het werk met des kundige voorlichting aan te besteden en uit te voeren. Met algemeene stemmen wordt deze machtiging verleend. De heer Wezemer merkt op, dat de breedte van den weg niet minder moet worden dan 5 Meter en vestigt ook de aan dacht op het gedeelte weg vanaf den heer Joh. van den Ban tot aan de woning van den Secretaris. De heer Kramer vestigt de aan dacht op het weggedeelte bij den heer Abr. Touw. De heer van den Ban zegt, dat dan rekening moet gehouden worden met laatst genoemden eigenaar. Rondvraag. De heer Boere leest een motie voor van den Voorzitter van den Gemeente raad van Nieuw-Beijerland betreffende den noodtoestand der arbeidersbevolking. Deze motie is aldaar met algemeene stemmen aan genomen en houdt in, dat de boeren groote subsidie krijgen voor tarwe- en suikerbieten- bouw, terwijl de arbeiders zoo weinig mogelijk aan het werk worden gesteld. Daarbij werd de wensch uitgesproken, dat de landbouwers de arbeiders steeds in dienst houden. Spr. brengt deze motie hier onder de aandacht. Daaraan is nog toegevoegd een minimum arbeidsloon. De Voorzitter zegt, dat hierover ook in de Tweede Kamer is gesproken, de rijkssteun komt daardoor niet tot zijn recht. De heer Wezemer vestigt de aandacht op de sloot aan den Moriaanscheweg vanaf den heer van den Berg tot aan den heer van den Berg. De heer van Beesten vraagt of arme boeren, die in nood zitten, kunnen worden geholpen met steun der gemeente. De Voorzitter ant woordt, dat de regeering dit moet goedvinden. De heer van Beesten meent, dat dit gevraagd kar. worden. De heer Kramer zegt, dat op 14 April j.l. de slooten aan den Straatweg een dag of zes zoo goed als droog gestaan hebben. De schotten stonden open. Bij brand zou dit kapsie veroorzaken. De Voorzitter zegt, dat hem dit ook is gebleken en hij voor het schot bij den heer Achterberg of Spoon een slot heeft laten maken, hopende dat dit nu in orde '1' X°.orts zegt de heer Kramer, dat op 24 April j.l. vanaf de openbare gebouwen niet is gevlagd. De Voorzitter zegt, dat dit nergens om gelaten is en dat daaromtrent geen voor schrift bestaat. Daarna vraagt de heer Kramer naar het onderzoek van den zoon van Verwoerd. De t,°rJantwoordt, dat hij geen tijd heeft gehad om persoonlijk naar de stichting te gaan, «och van den Geneesheer-Directeur een brief heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat deze na nle' "1u's kan verpleegd worden. mrw i r Spttybroek vraagt inlichtingen in verband met een schrijven van den heer de Vlëlke Ctl hCm betreffende den brand b'i De Voorzitter zegt te zullen informeeren of blijven besctókkën!PUit Riikswerf mogen Daarna sluiting. gedeeld, dat deze rijdende tentoonstelling als zoodanig door de inschrijvingen van tal van vooraaustaunde bedrijven en middel-indu- strieOu, alsmede speciale exposities van de K.L.M., het Kon. Instituut, de Spoorwegen e.a. een volkomen succes belooft te worden. In verband met de voorbereiding, nood zakelijk voor enkele zeer bijzondere inzen dingen, is de vertrekdatum thans o/Jieieel vastgesteld op 12 Juni. De eerste trein zal in Oranjekleur geschil derd worden door een der meest bekende Nederlandsche Verffabrieken en gedoopt worden den „OraDjetrein". Binnenkort zullen meer uitvoerige bijzon derheden kunnen worden bekend gemaakt. De „Oranjetrein" de^p! terloops melding van £.i !l foderlandschen Tentoonstel- lingstrein. Thans kan reeds worden mede- BESCHADIGING VAN BLADEREN VAN APPELBOOMEN. Op vele plaatsen vertoonen de bladeren van verschillende appelvariëteiten opvallende verschijnselen. De bovenzijde der bladeren is rimpelig. Aan de onderzijde laat de opperhuid los van het aangrenzende weefsel. Door scheurtjes, welke vaak in de losgelaten opperhuid ontstaan, is het bladmoes als een lichtgroene, korrelige massa zichtbaar. Ter voorlichting van belanghebbenden deelt de Plantenziektenkundigen Dienst mede, dat deze verschijnselen niet het gevolg zyn van een parasitaire aantasting, ook niet, zooals wel vermoed wordt, van een bescha diging door een sproeimiddel, maar dat zij veroorzaakt zijn door de strenge nachtvor sten van enkele weken geleden, resp. de lage temperatuur der laatste weken. Ook bij andere gewassen kunnen dergelijke verschijnselen als gevolg van lage tempera turen worden waargenomen. Het loslaten en scheuren van de opperhuid kan men b(J enkeie tulpenvariëteiten zeer sterk zien. VOEDERPROEVEN VAN HET VEE- VOEDER BUREAU IN ZUID-HOLLAND. Men schrijft: Onder leiding van rjjksveeteeltconsulent ir. Verhoeven is op de proefmesterj) te Giessen-Nieuwkerk nagegaan de waarde van fabriekswei tegenover die van ander voeder. De samenstelling van dit laatste was als volgt: 1. Voor varkens tot 35 k g. in pet.: 20 gerste-, 10 erwten-, 10 tarwe-, 20 haver-, 10 bruin-rijstvoeder, 10 gele-maïs en 5 rogge meel, 5 tarwegries, 3 grondnoten en 5 visch- meel (met 100 gram gestandaardiseerd D-vitamine-oplossing), 1 gedroogde gist, koolzure kalk en zout. 2. Voor varkens van 35 70 k g. in pet.: 30 gerste-, 30 gele-maïs, 10 rogge-, 10 haver- en 6 bruin-rljstvoedermeel, 10 tarwegries, 3 vischmeei (met 60 gram gestandaardiseerde D-vitamine-oplossing), J koolzure kalk en zout. 3. Voor varkens van 75—100 k.g. in pet 40 maïs, 30 gerste-, 10 erwten-, 15 rogge en 4 bruin-rljstvoedermeel, J koolzure kalk en zout. 4. Voor varkens boven 125 kg. in pet.: 50 maïs, 30 gerste-, 10 erwten- en 9 rogge meel, koolzure kalk en zout. Het proefplan omvatte 8 hokken, waarvan 2 geen wei kregen, 2 een vervangmiddel (n.l. een dubbele hoeveelheid Dohyfralolie), 2 een normale hoeveelheid wei en 2 wei zooveel als de dieren wilden opnemen. De verkregen indruk is, dat een gemiddelde gift van 10 h 12 L. wei per k.g. gewichts toename de beste resultaten afwerpt. Dat is dus ongeveer 5 a 6 L. wei per varken en per dag, waarbij natuurlijk rekening gehou den dient te worden met de gewichtstoename in de verschillende perioden. Uit gemaakte berekeningen blijkt verder, dat 1 k.g. voer- mengsel overeenkomt met 16 L. wei. Bij de genomen proef kwamen de productie kosten op ongeveer 22 cent per k.g van 95-155 k.g. gewicht kwamen ze gemiddeld op 23.5, van begin- tot eindgewicht op 23 cent. Dit zyn dan de voederkosten, waarin niet begrepen z(jn de prijzen der biggen, de vervoerkosten, de verzorging, de rente en alle mogelijke verdere onkosten. Er werden verder nog vergelijkende proe ven genomen met bostel van hier en bostel van de spiritusfabrieken. Men wil deze proe ven nog eens herhalen, omdat de varkens van beide groepen niet geheel waren, zooals ze behoorden te zijn. De voorloopigeindruk is, dat de groei en het voedergebruik der 4 hokken varkens weinig uiteenliepen. Voor deze proeven werd uitsluitend ge bruik gemaakt van volbloed stamboek- materiaal. Over de bereikte groeiresultaten is rapporteur zeer tevreden, gezien de be zwaren, waarmede hij te kampen gehad heeft. Daar de geldende pr(jzen destijds zeer laag waren, werden de dieren na proef door- gemest tot het gemiddeld gewicht ongeveer 400 pond was; de leeftijd vrijwel van alle dieren was toen één jaar, zooals uit de papieren bleek. HET ZWARTE GOUD. Verschenen is het eerste nummer van „Het Zwarte Goud", veertiendaagsch tijd schrift voor den brandstoffenhandel en aan verwante bedrijven in Nederland, als eerste uitgave van de N.V. Uitgeverij en Publici- teitsmaatscbapplj „Het Vakblad", i.o. te Am sterdam. (Administratie-adres: N.V. Druk kerij Levisson, 's-Gravenhage „Het Zwarte Goud" wil zoowel den ge- organiaeeiden als den niet-georganiseerden kolenhandel bestrijken. Het beoogt de be langen van den geheelen zelfstandigen kolen handel voor te staan en draagt daarom een neutraal karakter. Naast artikelen, welke direct op het vak betrekking hebben, wil „Het Zwarte Goud" tevens den detailhandelaren voorlichting geven by de organisatie van hun zaken op het gebied van reclame, verbruiksontwikke- ling, administratie etc. en zal ook artikelen van algemeenen aard bevatten, ontwikkeling of ontspanning der lezers beoogende. Boven dien bevat het blad een vaste juridische rubriek onder redactie van Mr. N.Okmaen een vaste belastingrubriek onder redactie van J. Hermans, accountant. Het eerste nummer opent met een inlei dend artikel van den redacteur, Dr. Th. van Luytelaer en met een redactioneel interview met den heer Jan Veldhuizen, bestuurslid der Vereeniging van Importeurs van Huis brandkolen, andere dan Duitsche(Verkolim), over de onlangs tusschen de Nederlandsche en Duitsche mijnen tot stand gekomen kolen- conventie. Verder brengt dit eerste nummer van „Het Zwarte Goud" o.a. de volgende artikelen: „Waar komen onze kolen van daan?" door Prof. Ir. C. L. van Nes, „De Russische Kolenproductie onder het Vijf jarenplan", ontleend aan de Deutsche Berg- werks Zeitung, „Vier werelddeelen binnen de drie weken", door Mr. W. J. van Balen, „Het Getuigschrift", door Mr. N. Okma, „Het invullen van het aangifte-biljet voor de in komstenbelasting", door J. Hermans e.a Voor een der eerstvolgende nummers wordt een artikel aangekondigd van de hand van Ir. H. Capiau, Directeur Géneral du Comptoir Beige des Charbons Industrials et du Syndicat Beige des Cokes et Charbons h Coke. WERKLOOSHEID BLEEF STIJGEN. Meer economische bedrijven. Onderstaande cijfers, ontleend aan het Maandbericht van bet Gem. Bureau van Statistiek, kunnen een nader inzicht geveo in den economischen toestand van Amster dam. Werkloosheidscijfers. Jan. Fbr. Mrt. Jah. Fbr. Mrt. 1933 1933 1933 1932 1932 1932 Bouwvakarb. 66.8 61.2 50.6 52.8 48.3 48.2 Metaalbewerkers 46 0 46.3 42.2 38.2 40.2 45.0 Houtbewerkers 53.8 54.3 50.0 44.5 42.2 40.2 Typografen 17.0 16.9 17.2 11.3 12.9 13 1 Diamantbew. 83.9 81.8 82.0 89.7 90.6 88.9 Sigarenmakers 29.6 32.7 34.4 24.7 26.2 29.0 Bakkers12.7 12.7 12.4 8.4 9.7 10.4 Slagers11.9 11.5 10.1 5.7 6.4 6.8 Kleedingbew. 28.6 18.4 12.4 21.6 12.1 9.1 Handels- en kan toorpersoneel 10.9 11.4 5.1 5.9 6.5 7 0 Fabrieksarb. 26.4 26.7 26.2 20.7 19.1 18.1 Transportarb. 26 2 20.3 17.4 214 17 5 14.2 Landarbeiders. 50 7 51 0 27.9 64.3 66.8 58 9 Technici16 3 14.8 15.2 9.7 11.7 11.2 Hotel-, café- en restaurantpers. 15.3 15.1 13.3 8.3 13.0 10.5 Gemengde groep 15.3 14.2 12.6 14.4 15.9 14 8 Alle groepen (met diamantbew.)35.3 33.2 30.5 29.4 29.6 29.3 Alle groepen (zon- derdiamantbew.) 31.3 29.2 26.3 23.6 23.9 23.9 Bovenstaand staatje, omtrent de werkloos heid onder de leden der bij de werkloosheids verzekering aangesloten vakvereenigingen, doet zien, dat de werkloosheid bij nagenoeg alle groepen wederom hooger is, dan in bet eerste kwartaal 1932; vooral b(j de bouw vakarbeiders, houtbewerkers, sigarenmakers en fabrieksarbeiders zijn de stijgingen be langrijk. Het bedrag der uitkeeriDgen aan werkloozen steeg dan ook met bijna 26 pCt. van 4.196.000 tot 5.269 000 in bet af- geloopen kwartaal Ook de cijfers der gemeente-arbeidsbeurs geven een bewys van den nog steeds ongun- stigen toestand der arbeidsmarkt. Het aantal aanbiedingen van werkzoekenden bedroeg 88471 (78698); het aantal aanvragen van werkgevers 10297 (11281), terwijl slechts 8177 (9091) plaatsingen tot stand kwamen. Het aantal nieuwe gevallen van onderstand door de voornaamste instellingen voormaat- schappeljjken steun was lager dan in het le kw. 1932 (4542 tegen 4905) Aan school kinderen werd door de gemeentelijke kinder voeding een veel grooter aantal porties voed sel verstrekt (716.500 tegen 688.600); „Hulp voor Onbehuisden" en het „Leger des Heils" verstrekten 84 400 nachtverblijven (90.600). Het bedrag der door de gemeentelijke banken van leening betaalde beleensommen was echte wederom lager 567 188 tegen 676 844). Bij de spaarbanken (rijkspostspaarbanken spaarbank voor de stad Amsterdam) werd 1 408.000 meer ingelegd, dan terugbetaald 3.691.200). Het aantal faillissementen van te Amster dam gsvestigde natuurlijke rechtspersonen bedroeg 168 tegen 194 in het eerste kwartaal van verleden jaar. Daarentegen nam het aantal economische misdrijven (diefstal, verduistering, heliDgen bedrog) sterk toe (3899 tegen 2038). Hier onder waren niet minder dan 1446 (655) rijwieldiefstallen. 8CURIKBARENDE VAL VAN DE MIDDELEN. Bezuiniging dringend geboden. De Rtjksmiddelenstaat over April van dit jaar wordt pas interessant voor hem die de cijfers van vroegere jaren ernaast legt. Wy laten ze, ter overdenking door al degenen, die in de dringende noodzakelijkheid van drastische bezuiniging nog steeds niet willen gelooven, hieronder volgen. Tevens vindt men erb(j afgedrukt do opbrengsten van de Ryksmiddelen over de eerste vier maanden van elk jaar. Jaar April Eerste 4 mnd, (in millioenen guldens) 1927 42.3 166.8 1928 42.4 1628 1929 42.4 161.2 1930 44.1 169.2 1931 39.0 154.8 1932 35.4 139.5 1933 28.6 123.2 Commentaar overbodig! DROEVIGE ONGEVAL TE KIBL- WINÜEWEER. Kind vun vier jaar subiet zijn broertje dood. HOOGEZAND, 17 Mei. Een droevig on geluk is gisteren in het naburige Kiel-Winde weer gebeurd. De arbeider Van Oeseburg was bezig zyn jachtgeweer in te schieten Zyn kinderen waren by hem in de buurt, Zyn zoontje van vier jaren trok op een on verwacht oogenblik aan den haan van het schietwapen. Het schot ging af, en helaas werd toen een negenjarig broertje in de borst getroffen. De knaap overleed na weinige minuten. Vergaande Ontwapening acht Nederland geboden. Onvoorwaardelijk accoord voorgestelde stappen te doen. 'S-GRAVENHAGE, 18 Mei. H. M. de Koningin heeft onder dagteekening van 17 Mei het volgende regeeringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington: Het is, mijnheer de president, een groote voldoening voor Mij, dat het antwoord van Nederland op uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan ik spreek, ver afschuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den ooriog. Evenzeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt liet uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkengemeenschap om door daden te too- nen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van de sterkste als haar eventueele hoogste norm. Vreedzame regeling, aldus vervolgt de Ko ningin, is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internatio nale geschillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vérgaande ontwapening thans gebie dend noodzakelijk is; immers voortgezette be wapening leidt tot wedloop in bewapening en gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke gij voorstelt als eerste en belangrijkste bijdrage tot daadwerkelijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressie-verdrag betreft, ben ik het met u eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaan de en geldige non-agressie-verdragen en gel dende verplichtingen om te ontwapenen plech tig worden bevestigd, ten einde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De a.s. economische conferentie kan ver zekerd zijn van den acrieven en van ganscher harte gegeven steun van mijn regeering. De economische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en financieel leven, internationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche con ferentie een daadwerkelijke en duurzame ver lichting ten gevolge zal hebben. Tevens ver trouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde regeeringen zicli zuilen laten leiden door de onveranderbare wetten van economische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige meening en individueele belangen gaarne zou den zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met mijn regcering en volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen, waaraan gij uitdrukking hebt gegeven, in vervulling zulleii komen. (w.g.) WILHELMINA R. WIE LEEST ADVERTENTIES? De Parker Vulpen, de Blue-Band margarine e.a. zijn typische voorbeelden van producten, die in slechts enkele jaren tijds tot algemeene bekendheid zijn gekomen. Er zal geen verschil van meeninp 'over bestaan, dat deze bekend heid natuurlijk behalve aan de goede kwali teiten dezer producten, hoofdzakelijk te danken is aan de voor deze artikelen gemaakte reclame, welke grootcndeels uit advertentie reclame bestond. Willen we het begrip „advertenties lezen" iets ruimer opvatten en er mede onder ver staan liet zien van de advertenties, dan moet noodzakelijk uit het vorige volgen, dat vrijwel iedereen advertenties leest. En vraag nu eens aan 5 mannen of zij adver tenties lezen. Tien tegen één dat minstens drie ervan beweren ze nooit in te zien. Maar toch schrijven zij met een Parker- of Swan-vulpen, toch rooken zij Karei 1 sigaren, tocli scheren zij zich met Gilette mesjes, kortom den gehee len dag gebruiken zij artikelen, welker reclame door hen zoogenaamd genegeerd wordt. En wat de huisvrouw betreft behoeft ge slechts in de Provisiekast te kijken om te weten of zij advertenties leest. Ge ziet er Van Houten's of Droste's Cacao, Douwe Egberts' of Dijkstra's koffie of thee, Maggi's Soepen, biscuits van Verkade of Patria, enz. Nagenoeg alleen pro ducten, welke regelmatig en constant gead verteerd worden. Volgt uit het vorige, dat nagenoeg ieder advertenties ieest, dan wil dit nog geenszins zeggen, dat de belangstelling ervoor even groot is bij man als vrouw, terwijl ten aanzien van de soorten artikelen natuurlijk een verdere nuanceering bestaat. De bijna onoverkomelijke moeilijkheid in het vaststellen van exacte gegevens omtrent het vorige schuilt in de psychische eigenschappen van den mensch. Vraagt men of iemand adver- tenties leest en krijgt men „Ja" tot antwoord, dan weet men iets positiefs,"krijgt men „Neen" dan wil dit alleen zeggen, dat de ondervraagde zich niet bewust is advertenties te lezen, maar geenszins dat hij ze niet leest. De reclame heeft hier haar invloed uitge oefend op het onderbewustzijn, wat door den mensch t.zt. in een actieve handeling omgezet kan worden. De buitenlandsche litteratuur, speciaal de Amerikaansche en de Duitsche, geeft ons veel materiaal over het lezen van advertenties. Voor ons land is dergelijk materiaal echter slechts van betrekkelijke waarde, omdat deze cijfers geen rekening houden met het Neder landsche advertentiewezen, noch met de Nederlandsche mentaliteit. Een in ons land ingesteld onderzoek geeft echter wel eenigszins een inzicht in het lezen van advertenties door huisvrouwen. Met op zet zijn in dit onderzoek aan huisvrouwen de vragen gesteld, omdat uitgegaan werd van het feit, dat de huisvrouw de koopster is van de meeste artikelen. Van de 5352 ondervraagde huisvrouwen gaven 4912 tot antwoord, dat zij regelmatig advertenties in dagbladen lezen. Al wil dit niet zeggen, dat92 der huis vrouwen alle advertenties leest, wel beteekent het, dat practisch iedere huisvrouw regel matig de advertentie-pagina's der bladen doorziet. Een zeer belangrijk gebeven! Zou men nog kunnen veronderstellen, dat bepaalde klassen van de bevolking eerder of minder geneigd zijn advertenties te lezen, de cijfers geven ook hier weer inzicht. Verdeeld over de drie klassen der bevolking de arbeidersklasse, de middengroep en de beter gesitueerden bleken de percentages waarin door huisvrouwen van deze groepen adver tenties in dagbladen gelezen werden, te zijn: arbeidersklasse. 91.6 middengroep 91.6 beter-gesitueerden 93.1 De advertentiepagina's vormen dienover eenkomstig een der belangrijkste deelen van de courant, zelfs de belangstelling voor stads- berichten en fotopagina's gaven maar iets hoogere percentage's dan de belangstelling voor advertenties. Ongetwijfeld is er een differentieering in de belangstelling voor advertenties, welke in ver band staat met het aangeboden artikel. Ook ten deze geven de cijfers van het bedoelde on derzoek eenig licht. Zoo werden o.a. gegevens vergaard over de belangstelling in de dagbladen voor de befaamde familieberichten, voor ver makelijkheden-advertenties en voor de adver tenties van warenhuizen en magazijnen. Zeer interessant was het resultaat, dat er als volgt uitziet: Arbeidersklasse. 64.1 19.1 85.6 Middengroep 81.41.7 86.7 Beter-gesitueerd. 86.72.8 84.2 Tot slot, wat moet nu verstaan worden onder liet lezen van advertenties? In eerste instantie beteekent liet niets anders dan dat de adver tentie een prikkel geeft, dus de aandacht weet le trekken, een aandacht, welk door psycho logen op tijdsduur werd gemeten-en bleek te varieeren van ca. 18 seconden. Blijkt de persoon, wiens aandacht getrokken is belang stelling voor het aangebodene te hebben, dan eerst wordt de advertentie gelezen in de strikte beteekenis van dit woord. En de tijdsduur hiervan is geheel willekeurig. Men ziet hieruit, dat „Wie leest advertenties" een onderwerp is, waar veel meer aan vastzit dan in een kort artikeltje kan gegeven worden. H. J. H. Hermens. VEILINGSBKRICHT van Vrijdag 17 Mei 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORNE". Kropsla 2,50 tot per 100 krop. Radys 1,20 tot per 100 bos. Postelein 0,18 tot 0,23 per k.g. Spinazie 0,05 tot ƒ0,08 per k.g. Aardbeien 1,14 tot per k.g. Perziken 0,14 per stuk. Tomaten A 0,41 per k.g. B 0,43 per k.g. Cf 0,41 per kg. CC 0,35 per k.g. Bonken 0,39 per k.g. Peen 8,— tot 17,— per 100 bos. Peen ƒ6,— tot 12,— per 100 k g. Bloemkool I 10,— tot 26,— per lOOst. Bloemkool II 5,— tot 17,— per lOOst. Sjalotten 1,80 per 100 bos. Witte Asperges f 0,22 tot 0,35 per bos. Blauwe Asperges 0,14 tot 0,24 per bos.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3