i iSïïëiis RECHTZAKEN VERSLAGEN De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: bCtóf-dev Rijkswerf De „Oranjetrein". 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 MEI 1933. den Volkenbond onbeperkt vertrouwen zal schenken. Dat men z(jn fouten, z()n vele fouten en onvolkomenheden niet zal zien. Integendeel, de Volkenbond heeft behoefte aan vrienden die hem zyn feilen toonen, niet andere dan dat, dan zyn het zonderlinge vrienden. De Volkenbond heeft behoefte aan vriendeu, die ook vertrouwen in hem heb ben; vertrouwen in de grondgedachte, waar op by steunt. Zy, die de Volkenbondsge dachte aan de hand van de geschiedenis ontleden, worden in zulk vertrouwen ge sterkt. Veelal komt de critiek van den kant dergenen, die, om maar heel zacht uit te drukken, van den Volkenbond en zyne mo gelijkheden geen byzondere studie hebben gemaakt. En in den regel staat de scherpte van die critiek in volslagen omgekeerde evenredigheid tot de kennis over den Vol kenbond. Teneinde daarin te voorzien, bestaat in Nederland, geiyk in bykans alle landen, een Volkenbondsvereeniging: „de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede". Zy steunt op wat men kan noemen het Volkenbondspa- cifisme, een realiteit, iets wat er concreet Is en wat niet meer weg kan en zal gaan. Zy is het ook, die telkenjare, dezen IS Mei- Volkenbondsdag organiseert teneinde den gemiddelden Nederlander, die zich dikwerf paoiflstischer waant dan hy in werkelykheid is, van de noodzakelykheid van het bestaan van den Volkenbond te doordringen. Telkenjare vorderen weinige schreden op den moeieiyken en langen weg, die te gaan is. Hopen wy, dat men ook dit j"aar zal vorderen! geheel geen handvest heeft. Pleiter verzocht een clemente straf. Uitspraak 23 dezer. C. P. 25 jaar, vrachtryder, te Dirksland, die vervolgd was wegene verduistering, is door de rechtbank vrygesproken. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzit ting. Brandstichting. Dinsdag heeft terechtgestaan de 34-jarige koopman A. de W., te Achthuizen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, terzake dat hy in den nacht van 27 op 28 Februari f.1. opzetteiyk brand had gesticht in zijn woning, door eenige karton- nen doozen op den zolder met een lucifer aan te steken. B(jna het geheels huis met den daarbljbehoorenden winkel was afge brand. Ook voor de In de buurt gelegen woningen was het vuur niet zonder gevaar geweest. Verdachte bekende. Hij had de doozen om vier uur aangestoken. De president; Jezat onder de schuld, niet? Verdachte: Niet zoo bar. Door den president wordt dan ter sprake gebracht een zelfmoordplan van verdachte. Deze zou met dit doel voor een rijksdaalder poeiers hebben gekocht. De kwestie gaat echter voor de perstribune grootendeels ver loren. Getuige A. M, Smeets zeide, 's morgens om 7 uur het huis van verdachte te hebben zien branden. Verdachte had geen enkele blusschingspoging gedaan. Getuige had de brandweer gewaarschuwd. Getuige J. J. de Best was de buur van verdachte. Diens huis stond vlak naast het zijne, en had zoowel vuur- als waterschade ondervonden. Getuige antwoordt op een vraag van den president, of verdachte ook met een kartonnen doos met polissen heeft ge- loopen tijdens den brand, dat hy dit niet heeft gezien. Getuige vertelde daarop, boe het in Agustus van het vorige jaar ook eens in den winkel van verdachte heeft gebrand. Getuige B. de Voogd, agent te Middel- harnis van de VerzekeriDgsmaatschappy Neerlandia, deelde mede dat door z;jn be middeling verdachte een polis met genoemde maatschappy had gesloten van 1685 gulden. Het was getuige ter oore gekomen, dat ver dachte den laatsten tijd allerlei meubelen uit zyn huis liet weghalen. Getuige vertelde ook nog, dat een orgel, dat toen de polie gesloten was, nog in het huis stond (ver dachte was organist), en dat hij in bruikleen had van de kerk, ook tusschentyds uit het huis was weggehaald en overgebracht naar zijn opvolger, J. J. Best, zonder dat verdachte hiervan aangifte had gedaaD, Dr. S. Weyl, als psychiatrisch deskundige gehoord, deelde mede, dat verdachte hem verklaard had verdoovende middelen te ge bruiken, o.a. cocaïne. Hy scheen in zeer eigenaardige kringen te verkeeren. Verdachte kwam weer terug op zjjn zelf moordplannen. Hy zeide, slechts in gesloten zitting meer te willen onthullen, vooral in verband met de verdoovende middelen. De deuren worden dan een oogenblik ge sloten. By heropening bleek, dat verdachte gezegd had de verdoovende middelen te gebruiken met het doel zich onbewust van het leven te berooven. Het O.M., mr.J. F. HoeffelmaD, requisitoir nemend, zeide niet te gelooven, dat verdachte naar by beweerde den brand had ge sticht, als poging tot zelfmoord. Alle feiten w(jzen er op, dat het verdachte te doen ge weest is om de verzekeringspremie. Ver dachte staat in zij a dorp bekend ais onbe trouwbaar en zonderling. Het deskundigen rapport van dr. Weyl concludeert slechts een licht-verminderde toerekeningsvatbaar heid. Daarmee rekening houdende, heeft het O.M. één jaar en drie maanden gevangenis straf geSischt. De verdediger van verdachte, mr. U. de Groot, heeft er op gewezen, dat men aan i Wij spreken de hoop uit, dat do handel en dc de bekentenis van verdachte eigeniyk in het 1 veiling steeds naar nauwere samenwerking Jaarverslag der Vereeniging Centrale Vel ling voor Goeree Overilakkee te Mlddelharnis, over het boekjaar 1932 1933. Bij de samenvatting onzer werkzaamheden over het afgeloopen jaar moeten wij een nog somberder toon laten liooren dan het voor gaande jaar. We hadden zoo vurig gehoopt, dat dit jaar ons de verbeide opluchting zou brengen, doch het keerpunt is blijkbaar nog niet bereikt. Nog steeds dieper zakken wij in het moeras, De donkere wolken blijven zich nog altijd hooger en hooger opstapelen. Het is niet te verwonderen, dat men daar.onder op den duur moedeloos wordt, doch het mag nimmer on verschilligheid tengevolge hebben. Onze land- en tuinbouwers brachten met nieuwe energie hun akkers in exploitatie en zagen met trots, hoe hunne met zooveel zorg gekweekte producten uitgroeiden tot een rijken oogst. Echter heeft men moeten ondervinden, dat een rijke oogst geen welvarend bedrijf verzekert. Een belangrijk deel van den oogst ligt nog op het land en de hoop, om dit nog tegen loonende prijzen af te zetten, hebben on2e landbouwers reeds opgegeven. Het is voor den buitenstaander zeer makkelijk om moed in te spreken, doch om moed te houden is voor den getroffene minder gemakkelijk. Hij, die in de goede jaren prijs gesteld heeft op zijn financiën, is in staat geweest om een kleinen spaarpot te vormen, om zijn inventaris te vernieuwen en te verbeteren, zijn veestapel op hooger peil te brengen, enz., enz., zoodat hij de eerste klappen wel heeft kunnen op vangen, doch tegen een crisis, die thans den land- en tuinbouw teistert, is de meest zuinige, oppassende, vlijtige werker niet opgewassen. Zijn reserve is uitgeput, zijn inventaris vraagt om onderhoud en vernieuwing, zijn bezittingen zijn tot op het uiterste bezwaard en belast, zoodat geen credieten meer aan hem worden verleend en toch moet hij verder, want zijn gezin vraagt iederen dag om verzorging. Het menscheiijk vernuft, zoowel op tech nisch- als op economisch gebied, heeft de pro ductie weten op te voeren tot een hoogte, die nog nimmer is bereikt en bij dit resultaat ziet men alles bergafwaarts gaan. Ongetwijfeld reiken de Tarwewet, Zuivelwet, Bietenwet, enz., ons de helpende hand. Ook werd het afgeloopen jaar de tuinbouw met 5.000.000,uit de schatkist gesteund, wat zeer zeker op prijs wordt gesteld, doch het blijven kwakzalversmiddelen, die lang niet voldoende zijn om den grootsten nood te lenigen. En wat zal het komende jaar ons brengen? De vooruitzichten daarvoor zijn donker. Bijna alle grenzen worden hermetisch gesloten, waar door onze export ten gronde dreigt te gaan. Bijna ieder land tracht het benoodigde voor mensch en dier in eigen land te produceeren. Ook wij zouden dezen weg kunnen bewan delen, ware het niet, dat wij voor verschillende grondstoffen op het Buitenland waren aan gewezen. Heeft er dus geen uitwisseling van onze producten plaats, dan zullen we heel veel moeten ontberen. Invoer, waar geen uitvoer tegenover staat, is op den duur voor geen land bestaanbaar. In de omzetcijfers van onze veiling komt de desolate toestand ook duidelijk tot uitdruk king. Hoewel de aanvoer grooter was dan het vorige jaar, hebben we dit jaar voor 101.644,70 minder geveild. Geveild werd als volgt; Diverse groenten Zacht fruit Appelen en peren Aardappelen Diverse bessen Tomaten via vei ling Rotterdam Aardbeien Eieren Uien Boter en kaas 10.555,30 2.559,66 4.234,73 25.503,44 3.846,11 1.103,45 14.562,34 24.308,63 120.983,78 429,66 Diverse producten1.157,36 42375 K.g. 1185843 14471 12063 97986 799099 St. 3930168 K.g. Totaal 209.244,46 In de samenstelling van ons Bestuur kwam dit jaar geen verandering. Aan de beurt van aftreding zijn de Heeren j. A. Slis, A. J. den Boer, G. C. van Schouwen en J. A. van Nieu- wenhuizen te Achthuizen. Het personeel bleef stationnair. Aan hen past ons een woord van dank voor hun ijver en plichtsbetrachting, dit jaar betoond. Het ledental der Vereeniging bedroeg 197 tegen 196 in het vorige jaar. Vergaderd werd door het Dag. Bestuur 4 maal, door het Alg. Bestuur 6 maal, terwijl de leden 1 maal in Algemeene Vergadering bijeen kwamen. De vergaderingen kenmerkten zich door een prettigen geest en een aangename samenwer king. De verstandhouding tusschen kooplieden en veiling liet niets te wenschen over. Alle koop lieden hebben regelmatig aan hunne verplich tingen voldaan, waarvoor wij hen van deze plaats gaarne een woord van dank brengen. zullen streven om gezamenlijk een gereeden afzet voor onze producten te vinden. Op de kweekers rust de taak, om de pro ducten in hun eigen belang in prima conditie ten verkoop aau te bieden. Dit kan helaas van allen nog niet gezegd worden. Kregen we het vorige jaar op de Algemeene Vergadering nog een complimentje voor de behaalde winst met onzen tuin, ad 196,36, dit jaar hebben wij de slagen van de crisis niet kunnen pareeren. De netto-opbrengst be droeg slechts 45,82 en toch hebben wij niet minder ons best gedaan. De aanvoer van appelen en peren was dit jaar kleiner dan verleden jaar, doch de prijzen bewogen zich op hooger peil. Meer en meer ziet men door de kweekers de verschillende bestrijdingsmiddelen tegen allerlei ongedierte toepassen, wat niet alleen de productie ver hoogt, maar ook de kwaliteit van de vruchten ten goede komt. De aanvoer van zwarte bessen was ruim 7000 K.G. minder dan het vorige jaar, doch de opbrengst was ruim 1000,hooger. Het is zeer goed merkbaar, dat verschillende kwee kers tot rooiing van de struiken zijn over gegaan. De aardbeien werden evenals het vorige jaar weer op dagveiling verkocht. Bij voldoenden aanvoer is deze methode verre te verkiezen boven het veilen in voorkoop. De gemiddelde prijs was ruim 5 cent per K.G. hooger dan verleden jaar. Enkele kweekers deelden ons mede, dat de winst weliswaar niet groot was, maar toch niet onbevredigend genoemd kon worden. Waar geen uitbreiding van kassenbouw op het eiland meer plaats vindt en in de bestaande kassen, die uitsluitend voor de druiventeelt bedoeld zijn, geen tomaten meer kunnen wor den gekweekt, wordt de aanvoer daarvan allengs kleiner. Lagen de prijzen het vorige jaar reeds verre beneden den kostprijs, dit jaar was de waardedaling nog grooter. 't Kwam zelfs voor, dat ze totaal onverkoopbaar waren. Het veilen van aardappelen in kisten neemt nog steeds toe. Wij waren genoodzaakt ons kistenmateriaal weer uit te breiden. Ruim 11.000 kisten kochten wij dit jaar aan, zoodat we thans over een voorraad beschikken van ruim 28.000 kisten. Hoe droevig of het ook dit jaar met de vroege aardappelprijzen gesteld was, hebben zij, die vroeg verkocht hebben, nog de hoogste prijzen gemaakt. Niemand had dan ook een dergelijke catastrofe verwacht, zooals we die thans meemaken. Het vervoer geschiedde wederom per vracht auto tot volle tevredenheid van kooper en verkooper. Jammer genoeg hebben we dit jaar weer moeten ervaren, dat enkele kooplieden en leden onzer Vereeniging zich schuldig heb ben gemaakt aan fustmisbruik. Ons Bestuur stelt zich voor, door het heffen van hooge boeten, daartegen met kracht op te treden en zal bij herhaling dergelijke kooplieden en kweekers desnoods van de veiling uitsluiten. Wij vertrouwen, dat de georganiseerde handel dergelijke practijken eveneens zal laken en zijn leden er op zal wijzen, om het ledige fust ten spoedigste terug te zenden, dit in het be lang van beide partijen. Met de uien, het hoofdproduct onzer veiling is het in het laatst van de campagne slecht afgeloopen. Vóór Januari waren de prijzen redelijk te noemen, doch de half Januari intre dende vorst heeft alles bedorven. Deze heeft veroorzaakt, dat, met het oog op den grooten aanwezige voorraad, niet voldoende is geruimd kunnen worden. Zoodra de dooi intrad, en de uien weer verhandelbaar waren, werden zoo danige hoeveelheden op de markt gebracht, dat de consumptie ze niet kon opnemen, met het gevolg, dat de prijzen met groote sprongen omlaag gingen. Nog een vrij aanzienlijke hoe veelheid is zelfs onverkocht gebleven. Aan de hand van de gemiddelde opbrengstcijfers van het vorige- en van dit jaar hebben wij eens nagegaan, wat de prijsdaling van de uien voor ons eiland beteekent. We hebben n.l. berekend, dat de opbrengst van de uien dit jaar ongeveer één millioen gulden lager is dan het vorige jaar. Voegt men hierbij de minderopbrengst van de aardappelen die, zuinig geschat, op twee millioen gulden kan worden gesteld, dan brengen beide producten drie millioen gulden minder op dan het vorige jaar. Dit beteekent een nrinderontvangst van 100,per inwoner van Flakkee. Het behoeft zeker geen betoog, dat ieder, zoowei boer ais niet-boer, dit aan den lijve zal voelen. De sorteeringstations breidden zich uit met Dirksland en Herkingen. Oude Tonge daaren tegen heeft in 't geheel geen uien aangevoerd, terwijl Ooltgensplaat verre beneden den aan voer bleef van het vorige jaar. De stations veilden als volgt; Station Ouddorp 723.950 K.G. Goedereede 856.997 Dirksland 917.272 Herkingen. 490.545 Middelharnis 887.081 Ooltgensplaat 53.900 Totaal 3.929.745 K.G. of 78.595 balen. Van een vlotte gebruikmaking van de sor teeringstations kunnen we helaas nog niet spreken. Men hinkt nog altijd op twee ge dachten, de kaai en de veiling. Blijkbaar kan men niet inzien, welk resultaat in de toekomst met de stations is te bereiken. De groep „kat uit den boom kijkers" be lemmeren het streven van onze pionniers in hooge mate. Zij bevorderen immers, dat de handel zijn benoodigde kwantum altijd uit dc hand kan koopen, waaruit volgt, dat de con currentie op de veiling niet tot haar recht kan komen. Bij groote vraag, en niet voldoende aanbod uit de vrije hand, is het meermalen gebleken, dat de prijzen op de veiling den toon aangaven. Daarom roepen wij U toe, biedt elkaar de helpende hand en organiseert U in I de sorteerstatiuns. I Ten slotte mogen wij niet onvermeld laten de verschillende proeven, die dit jaar zijn ge- nomen met de aardappelkisten ten dienste van de uien. De abnormale regenval in den ver schenen herfst maakte liet bergen van de uien voor velen bijna ondoenbaar. Dag in dag uit moesten de uien worden omgewerkt en nog wist men ze niet droog te krijgen. Hiervoor hebben onze kisten een goe den dienst bewezen. De uien werden nat in de kisten gedaan en op rijen van 5 hoog op het land gezet, alleen van boven met een ouden zak afgedekt en 14 dagen later kon men ze veilen. Zoolang de voorraad kisten strekt, be hoeft men dus zijn uien niet langer op het land te laten liggen, dan men zelf wensclit Een andere proef werd genomen met de uien in kisten, inplaats van in een ren te bergen. Omstreeks half September hebben we 450 kisten met uien op een stapel gezet en toen de winter ging naderen, de Noord- en Oostzijde met papier en stroo beveiligd. Toen de vorst intrad is de Zuid- en Westzijde even eens met papier beveiligd en het resultaat was schitterend. De uien waren kurkdroog en hadden hun oorspronkelijke kleur behouden. Op 24 Januari, midden in de strenge vorst, zijn ze binnen gehaald en onder trosmerk ge veild. Er bleek slechts 4 krimp te zijn. Ook werd nog een proef genomen met de uien in kisten, inplaats van in zakken ter veiling aan te voeren. Hiermede voorkomt men, dat de uien tijdens het vervoer en ver laden beschadigd worden. 300 H.L. uien in kisten aangevoerd, tegen 300 H.L. in zakken, gaf bij het in kisten vervoeren 5 zakken minder tarra. Misschien kan een en ander aanleiding zijn dat onze kisten ook voor uien tegen een matige huur kunnen worden gebruikt. Dit zou van grooten invloed kunnen zijn op de te heffen huur voor onze aardappelkisten. Over het algemeen draagt ons verslag een pessimistisch karakter, doch wij kunnen niet anders dan de feiten noemen zooals ze zijn. Ondanks alles, we moeten verder, al is het dan ook slechts met de eenige hoop, dat men in Regeeringskringen bewust blijft, dat het ten gronde gaan van den land- en tuinbouw, het mede sleuren van andere groepen van onze bevolking tengevolge moet hebben. Ons land en tuinbouwbedrijf is nu eenmaal geen fabriek, die bij tijdelijk gebrek aan afzet kan worden stopgezet. Met de vurige hoop, dat in 1933 het keer punt van de crisis zal mogen worden bereikt, besluiten wij ons 17e jaarverslag. De Secretaris. Gemeenteraad van N1EUW-HELVOET op 10 Mei 1933, nam. 2 uur. Voorzitter is de heer F. W. van Driel, Bur gemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De volgorde der stemming wordt door loting aan gewezen als volgt: de heeren Boere, Wezemer, van Beesten, Kramer, van den Ban, Spuy- broek en de Jonge. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de no tulen der vorige vergadering voor te lezen, welke worden goedgekeurd, behoudens een op merking van den heer Kramer, die de noodige toelichting had verwacht van een wijziging der begrooting 1932. De Voorzitter zegt, dat hij in de vorige vergadering voldoende toelichting heeft gegeven en 'deze alsnog in de notulen zal worden opgenomen. De Voorzitter deelt mede, dat hetgeen om trent den bouw van het kleedlokaaltje op het sportterrein is medegedeeld, als zou dit niet behoorlijk zijn opgeleverd, na onderzoek ge bleken is niets dan laster te zijn. Er is zelfs meer aan ten koste gelegd dan het bestek vereischte. De heer de Jonge zegt, dat het goed is, dat onderzoek heeft plaats gehad, waardoor de aannemer in eer is hersteld. Ook deelt de Voorzitter mede, dat de garantie over 1932 inzake de uitbreiding van bet buizennet der waterleiding aan den Westdijk bedraagt 70,80. Uit de berekening van dit bedrag blijkt, dat het aantal aangeslotenen aldaar niet is vermeerderd. De heer Kramer meent, dat vergunning had moeten worden gevraagd om de waterleiding ten behoeve van het kleedlokaaltje door het beursgebouw te leggen. De heer van den Ban zegt, dat dit het bestuur van liet beursgebouw aangaat. De Voorzitter zegt, dat genoemd bestuur daarover niet heeft geklaagd. Ingekomen stukken: Een adres van den heer de Jonge, houdende verzoek ontslag als lid van den Gemeenteraad wegens vertrek naar den Helder met ingang van 15 Mei a.s. Naar aanleiding van dit adres zegt de Voorzitter het volgende tot den heer de Jonge: „Gedu rende de 7 jaren dat U zitting hebt gehad, verzuimde U zelden de vergaderingen bij te wonen en hebt U Uw beste krachten aan de belangen der gemeente gewijd, ik dank U voor al hetgeen door U is verricht en zulks altijd in een goede verstandhouding en hoop, dat het U en Uw gezin in Den Helder steeds moge welgaan." De heer dc Jonge antwoordt vervolgens: „Ik dank U voor de gelegenheid mij door deze vergadering geboden om afscheid te nemen. Toen ik voor het eerst zitting nam, kende ik Nieuw-Helvoet niet, doch langzamerhand groeide ik in en werd mij deze gemeente sym pathiek. Het is met weemoed, dat ik wegga. Ik ben evenwel blijde met mijn overplaatsing en dank voor de welwillende houding, die steeds tegenover mij werd ingenomen. Ik hoop, dat het de gemeente moge welgaan. Wel zijn er donkere wolken boven haar, toch geloof ik, dat de gemeente die te boven zal komen. Ik wenscli alle heeren met hun gezinnen Gods besten zegen toe." Daarna verlaat de heer dc jonge de ver gadering. 2. Het proces-verbaal der kasopname op zijn roet de minste kosten verkregen roet Opfokvoeder 130 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4 10weken,. 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H. Koning, de Wilp, Gr. van 32 jonge hennen 774 eieren in December cn 65} in de koude maand Januari J.l. dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. j Bertels' Opfokvoeder heeft veel beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens groeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek, Odoorn. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurmalsem, 12 October 1929. Bertels' Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was, maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfis, Machinale Broederij Nuis. Gn. 3 Maart 1933. (Adv.) 21 April 1933. In kas was 4.285,21. 3. Van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen de wijzigingen der begrooting over 1932 en 1933 en de overeenkomst met de Voet- balvereeniging „Nieuw-Helvoet" betreffende de verhuur van het sportterrein. 4. Het verslag over 1932 van den Keurings dienst van Waren. 5. Van den Minister van Onderwijs, K. en W. een beschikking, waarbij voorschot op de rijksvergoeding over 1933 wordt vastgesteld op 15.050,en het voorloopig verhaal we gens over 1933 verschuldigde pensioensbijdra gen op 1.350,— en een beschikking, waarbij is bepaald, dat de Bijzondere School over 1932 te veel heeft genoten 6,67. 6. Het rapport van den schoolarts over het eerste kwartaal 1933. 7. Een tweetal missives van den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij de steunregeling voor de werkloozen werd verlengd tot/met 6 Mei en 3 Juni 1933, en een missive, waarbij wordt bericht, dat slechts 20,— subsidie wordt toegekend over 1932 in de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. 8. Een verzoek van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland om ƒ5,— beschik baar te willen stellen voor het aanbieden van een huldeblijk aan dien Bond ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek in te willigen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Een adres van de Oudercommissie van de School aan den Westdijk, houdende verzoek om het nabij die school gelegen terrein en huis van den heer Kruik aan te koopen en dit in te richten voor speelplaats voor de school kinderen. Naar aanleiding van deze aangelegenheid is een schrijven ingekomen van den Heer Inspec teur van het Lager Onderwijs, waarin het adres der Oudercommissie wordt gesteund. Na dis cussie stelt de heer Boere voor liet adres aan te houden. Dit voorstel wordt gesteund door den heer van Beesten. De stemmen staken hierover Voor stemden de heeren Boere, van Beesten en Wezemer. De overige heeren stenri den tegen. 10. Een bericht van den heer Boere, dat hij mei-ingang van 15 Mei a.s. ontslag neemt als Wethouder. De Voorzitter zegt, dafde heer Boere nog geen twee jaren als zoodanig zitting heeft gehad. Hij was altijd actief en nam steeds een welwillende houding aan, waardoor de samenwerking niets te wenschen overliet. Ook hem ziet spr. noode heengaan, doch be grijpt, dat hij door omstandigheden ontslag moest neineu. De heer Boere blijft echter zij i functie waarnemen, totdat zijn opvolger is be noemd. De Voorzitter bedankt den heer Boere voor al hetgeen deze als Wethouder heeft ver richt. De heer Boere bedankt den Voorzitter voor de welwillende woorden hem toegespro ken. 11. Van Ged. Staten bericht van ontvangst van de verordening ter uitvoering van arL 4 sub 2 der Hinderwet; terwijl van hetzelfde College een schrijven is ingekomen betreffende de laatst ingezonden wijziging der Algemeene Politieverordening, waarbij opmerkingen wor den gemaakt over het venten met gedrukte stukken en het vernietigen van planten. Met algemeene stemmen wordt besloten aan deze bemerkingen tegemoet te komen. Bespreking gascontract. De Voorzitter zegt, dat, als bekend is, dit contract afloopt 1 Juli 1933. De gemeenten Hcllevoetsluis, Nieuw- Helvoet en Nieuwenhoorn hebben elk een con tract met de gasfabriek. Nu hebben Hellevoet en Nieuwenhoorn hun contract opgezegd, ter wijl de Directie der Gasfabriek het contract met Nieuw-Helvoet heeft opgezegd. Hellevoet- sluis is in connectie getreden met de gasfabriek, zonder daar ooit met Nieuwenhoorn of Nieuw- Helvoet over te hebben gesproken. Zoowel Nieuwenhoorn als Nieuw-Helvoet hadden geen bijzondere eischen, voor zoover bekend, v I de nieuwe concessie. Spr. zegt, dat hij enfl maanden geleden naar de Directie der fabriek is geweest met verzoek om de v|y waarden te mogen weten, waarop een nil I contract zou kunnen worden aangegaan. antwoord was, dat nu met Hellevoetsluis I geen overeenstemming was verkregen, onB gelijk met Nieuw-Helvoet kon begonnen tB den. Spr. vernam, dat Hellevoetsluis zooda? I eischen stelde, dat de gasfabriek die absol I niet kon accepteeren. Spr. wenschte niet I treden in die eischen van Hellevoetsluis, gezien dit het goed recht dier gemeenttB Anders is het met de strafverordening, Hellevoetsluis heeft vastgesteld. Deze vero! I ning houdt o.m. in, dat het verboden is zoiH toestemming van Burgemeester en WetlM ders gasbuizen te hebben in gemeentegrond Als nu Hellevoetsluis geen gas krijgt, bij veid om in die gemeente gasbuizen te mogen d ben, zouden Nieuwenhoorn en NieuwHel^B ook zonder gas zitten. Spr. vindt, dat hetfl aangaat een dergelijke verordening te mad die laatstgenoemde gemeenten dwingt de d Hellevoetsluis gestelde eischen over te neid en belemmert in het zelfstandig samenstid van voorwaarden, die noodig werden ge^Ê voor hun eigen contract. Op verzoek vanB Burgemeester van Hellevoetsluis heeft ;B gisteren een conferentie gehad met zijn ad genooten van Nieuwenhoorn en HelIevoets^B Spr. heeft toen tegen den Burgemeester I Hellevoetsluis gezegd, dat hij tegen deze ordening bezwaar zai maken. Spr. stelt ed naar aanleiding van art. 186 der Gemeente^! dat de Raad dezer gemeente tegen deze I ordening in beroep gaat en derhalve aai! I Kroon en de Gedeputeerde Staten zal ver ken de schorsing of de vernietiging daa wel te willen bevorderen wegens strijd mei algemeen belang. Vervolgens doet de Voorzitter voorlt van het bezwaarschrift, dat met algem stemmen wordt goedgekeurd. De Voorz zal deze aangelegenheid in den Haag n: toelichten. Ingekomen is nog een concept-contract de N.V. Gasfabriek Hellevoetsluis, dat onderzocht moet worden. Bespreking verbreeding gedeelte Moriaan weg. De Voorzitter zegt, dat van het Po bestuur van Nieuw-Helvoet een schrijve? ingekomen, waarbij toestemming wordt g ven tot verbreeding van den Moriaansclv vanaf den heer H. van den Ban tot aan Oostdijk onder de noodige voorwaarden! Gecommitteerde Ingelanden moeten aart besluit nog hunne goedkeuring verleenen. vraagt, namens B. en W., machtiging orj verkregen goedkeuring, het werk met kundige voorlichting aan te besteden en J voeren. Met algemeene stemmen wordt] machtiging verleend. De heer Wezemer n op, dat de breedte van den weg niet minder! worden dan 5 Meter en vestigt ook del dacht op het gedeelte weg vanaf den heerl van den Ban tot aan de woning vanl Secretaris. De heer Kramer vestigt de I dacht op het weggedeelte bij den heer I Touw. De heer van den Ban zegt, dati rekening moet gehouden worden met lJ genoemden eigenaar. Rondvraag. De heer Boere ieest een r voor van den Voorzitter van den Gemel raad van Nieuw-Beijerland betreffende! noodtoestand der arbeidersbevolking, motie is aldaar met algemeene stemmen! genomen en houdt in, dat de boeren gfl subsidie krijgen voor tarwe- en suikerb® bouw, terwijl de arbeiders zoo weinig moB aan het werk worden gesteld. Daarbij I de wensch uitgesproken, dat de landboi de arbeiders steeds in dienst houden brengt deze motie hier onder de aan Daaraan is nog toegevoegd een mir arbeidsloon. De Voorzitter zegt, dat hi ook in de Tweede Kamer is gesproke njkssteun komt daardoor niet tot zijn De heer Wezemer vestigt de aandac de sloot aan den Moriaanscheweg van neer van den Berg tot aan den heer v Berg. De heer van Beesten vraagt of arme b die in nood zitten, kunnen'worden ge' met steun der gemeente. De Voorzitte woordt, dat de regeering dit moet goedv De heer van Beesten meent, dat dit ge ,an worden. De heer Kramer zegt, d 14 April j.|. de slooten aan den Straatw ag of zes zoo goed als droog gestaan li De schotten stonden open. Bij brand z Kapsie veroorzaken. De Voorzitter zeg hem dit ook is gebleken en hij voor het Achterberg of Spoon ee v "'oken, hopende dat dit nu i AnrU-0. zegt de lleer Kramer, dat eevlaii de °Penbare gebouwen om offlt Voorzltter ^gt, dat dit n schrik bestaat?" 031 daaromtrent geen ondwzrvïv Vraagt de beer Kramer na Voorzitter Var n zoon van Verwoe gehad mf antwoordt, dat hij geen tij ioch von P,ersodnliik "aa'- de Stichting t heeft nnt, Geneesheer-Directeur ee patiënt ntïfT"' waaruit blijkt, da De heer e u verpleegd word verband mot vraagt ™chtin lonet en h«mnuSrhrijven van den 11 Vlekke hem betreffende den bra wij ov^r °de'hra te zu,,en informc Daarna sluiting.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2