predikbIÜrtën. anguinose. Sanatogen gebruiken, lat mijn Zenuwen beter zijn WOENSDAG 17 MEI 1933 De Vredesverdragen van Versailles c.s. ZIGEUNERBLOED. Vijftig jaar A. N. W. B. 1 TIJD WIJZIGING. Aanvang van den Zomertijd. lu den imulit van Zondag 14 op Xlaan- dug 15 zul de Zomertijd aanvangen. JIKN ZETTK DUS ZONDAGAVOND BIJ HET NAAK BEU l! AAN UE DOK WREKEN EEN DDR VOOBOXT. Zondag 14 Mei 1933. NEOERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vin. Ds. v. Ameide en 'sav. dhr. Vetter. Sommelsdgk, vm. leeskerk en 's av. ds. v. Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart, tlerkingen, vm. en 'sav. dhr. 0verweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Boumau. Ouddorp. vm. leeskerk en nam. ds. v. Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Bouw. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en's av. ds. v. Asch. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm.leeskerk en's av. ds. v. d. Wal. Stad aan 't Haringvliet, vm.en 'sav. ds.Polhujjs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Stellendam, vm. en 'sav. ds. v. d. Velde. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. - Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. rl CUR. GEREFORMEERDE KERK. tön j Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. kn 1 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. I Ouddorp, vm. ds. Foppema. plantaardig Tonicum. king, zenuwzwakte, is honderd malen het gevolg ze gaat ook menigmalen eene ziekte vooraf. Het ottige cirkel. Het bloed is arm, de organen zijn [gering; het bloed wordt arm, en blijft arm. Ziet verbeteren, dan zijt ge er. Wordt het bloed beter, iker; wordt de eetlust beter, dan wordt ook het tal die talrijke en verschillende gevallen is de inose! De Sanguinose geeft aan het bloed nieuwe terkt het, door het in aanraking te brengen met mekkende bestanddeelen, die zij put uit het levende Iist per flacon f 2.6 fl. f 11.12 fl. f21. alle Apothekers en Drogisten. Co», De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. DERLANDSCH FABRIKAAT. I-erk meer inspanning kost dan vroe- e spoediger vermoeid zijt en kleine Jen U prikkelbaar maken, neem dan besluit Uw lichaams- en zenuw- te sterken met Sanatogen. :n voert juist die stoffen toe pkos- albuminfe die noodig zijn om de an bloed en zenuwen te voeden, r ge Uw vroegere weerstandsver- n korten tijd terugkrijgt, nde Berlijnsche Prof. Dr. Eulenburg lan ook: nrijf Sanatogen meer en meer voor, om- pet zonder uitzondering op den langen goed verdragen wordt en snel en deug- tot de toeneming der krachten en leene beterschap bijdraagt", ag heden een bus Sanatogen en ge reldra sterker -en gezonder voelen. natogen Het Zenuwsterkend Voedsel ijgbuf in ,11e Apotheken en Drogisterijen eanet/l.-n pet bu,. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07ö ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 54 Het in I919 door de overwinnaars met Duitschland gesloten Vredesverdrag van Ver sailles staat niet op zichzelf. Daarop zijn ge- volgd vredesverdragen met Oostenrijk, met Bulgarije, met Hongarije en ook met Turkije, welk laatste verdrag, aanvankelijk te Sèvres gesloten, moest worden herzien tot het Vredes verdrag van Lausanne van 1923. Deze ver dragen vormen niet slechts één geheel in zoo verre, dat zij een einde maakten aan eenzelfden oorlog, maar ook, wijl zij tezamen een nieuw territoriaal stelsel aan Europa hebben ge bracht. Men kan gerust zeggen, dat na het Congres van Weenen de landkaart van Europa niet zoo ingrijpend meer is herzien als in deze vredesverdragen is geschied. Wat echter ten tijde, dat deze vredesverdra gen werden opgesteld, reeds werd gezegd, begint waarheid te worden. De daarin aan de overwonnen landen opgelegde bepalingen zijn in economisch opzicht te drukkend en hebben in politiek opzicht nieuw onrecht geschapen in de plaats van velerlei bestaand onrecht, dat zij ophieven. Vandaar, dat telkenmale vraagstukken naar voren komen, die voor de toekomst een alleronvriendeiijkst uiterlijk heb ben en tot alle denbkare verwikkelingen kun nen leiden. Vandaar dat meer en meer, naar mate blijkt, dat ook de Ontwapeningsconfe rentie aan den invloed van deze vraagstukken onderhevig is, de vraag wordt gesteld of en zoo ja op welke wijze de oplossing ervan, al dan niet door herziening der vredesverdragen moet worden ter hand genomen. in het laatste nummer van „De Volkenbond" het officieel orgaan van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, wordt aan dit onder werp een uitvoerig artikel gewijd door den Heer H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen- secretaris dier Vereeniging. Deze wijst er op, dat men de oogen niet kan sluiten voor het feit, dat een groot, zoo niet het grootste ge deelte dezer vredesverdragen reeds is gewijzigd en opgeheven. De economische en financieele bepalingen, die tientallen artikelen omvatten, zijn, aangezien de daarin door de overwinnaars bedongen voordeelen aan een beperkten tijds duur waren gebonden, reeds voor een goed deel in onbruik geraakt. Hoofdstuk VI, dat de uitlevering van den ex-Keizer en de be straffing van de „oorlogsmisdadigers", maar dan slechts van de overwonnen landen, eischte, is eigenlijk nooit in werking getreden. Hoofd stuk vili, dat de herstelbetalingen omvat, is te Lausanne practisch tot een einde gekomen, en slechts art. 231, het zoogenaamd schuld artikel, waarvan de uitlegging een strijdpunt vooral van den laatsten tijd uitmaakt, staat nog min of meer overeind. En het mag de vraag heeten of Hoofdstuk V, dat in alle deze Vredesverdragen aan overwonnen landen be perkingen op het gebied hunner bewapeningen oplegt, nog kan blijven bestaan sedert, zij het ook slechts in beginsel, te Genève de Duitsche gelijkgerechtigheïd is erkend. Dit een en ander doet vanzelf zien, dat politieke verdragen als deze, zeifs al heeten zij voor de eeuwigheid gesloten, een bestaan hebben, dat met eeuwig heid slechts de overeenkomst van het onbe grijpelijke en het onzekere heeft. Over de volkenrechtelijke mogelijkheid van herziening der Vredesverdragen is in de afge- loopen jaren reeds veel getheoretiseerd. De eene deskundige gaat heel wat minder ver dan de andere. Maar allen brengen de vraag van herziening in verband met art. 19 van liet Grondverdrag van den Volkenbond, dat be paalt, dat een uitnoodiging tot partijen in een bepaald verdrag kan worden gericht, indien blijkt, dat de toepassing van een bestaand verdrag niet meer mogelijk is. Een der groote vragen waarom het gaat is deze of daarvoor eenstemmigheid vereischt is. Juist in den laatsten tijd zijn vooraanstaande deskundigen er op uit om aan te toonen, dat wellicht voor een terzake aan te nemen rapport eenstemmig heid is vereischt, maar niet voor liet doen der uitnoodiging. Dat is van practisch belang, omdat, al is de waarschijnlijkheid niet groot, zoodoende toch de mogelijkheid wordt geopend op eene uitnoodiging in den bedoelden zin, al zouden bepaalde Staten zich daartegen ver zetten. Maar aan den anderen kant brengt het de practische oplossing van een bepaald vraag stuk niet veel verder, wijl ongetwijfeld voor de aanbeveling van eenige wijziging in een bestaand tractaat, gesteld het zou daartoe in den Volkenbond kunnen komen, eenstemmig heid wel noodig is. De Wereldbond der Kerken, zoo herinnert het artikel in „De Volkenbond", heeft ter laatste vergadering, in Augustus 1932 te Ge nève gehouden, het vraagstuk van herziening der Vredesverdragen besproken. Het werd door Prof. Fischer uit Weenen met een uitvoerig memorandum ingeleid, dat, ter wille van de belangrijkheid der zaak, naar de nationale afdeelingen werd verzonden met verzoek dat deze haar oordeel zouden zeggen. De Neder- landsche afdeeling vroeg, alvorens zoodanig oordeel uit te spreken, de meening van des kundigen ais Prof. Anema, Dr. Nederbragt, Prof. Rutgers en Prof. Verzijl over deze aan gelegenheid. Maar na breedvoerige discussiën is aan den Secretaris opgedragen om aan het uitvoerend comité te berichten, dat naar het oordeel van de Nederlandsche afdeeling de Wereldbond niet bevoegd is om in concrete punten herziening der Vredesverdragen als eisch van Goddelijke gerechtigheid te stellen, zooals, geiijk het orgaan nader uiteenzet, aan iederen lezer wel direct duidelijk zal zijn bijv. ten aanzien van den Poolschen Corridor en de teruggave van de koloniën aan Duitschland. „Prof. Fischer mag zeggen, dat door den Cor ridor het Duitsche Rijk in tweeën is geknipt, doch hij vergeet, dat de geschiedenis niet in 1919 bij het Vredesverdrag van Versailles is begonnen en in het einde der achttiende eeuw Polen toch ook niet volgens goddelijk recht werd verdeeld. En is het Goddelijk recht om teruggave aan Duitschland van het door dit land in 1898 van China geroofde Kiautsjoc te eischen? Wel oordeelt de Nederlandsche afdee ling, dat het de taak van den Wereldbond is, om, waar de bestaande Vredesverdragen inder daad volgens zeer velen den vrede in den weg staan, en deze speciaal in Duitschland en Oostenrijk groote ontevredenheid wekken, op te roepen tot den vasten wil om door overleg en niet door geweld tot een beide partijen bevredigende oplossing der moeilijkheden te komen." Wat voor den Wereldbond geldt, geldt zeker ook voor andere organisaties op pacifistiscli gebied. In het bijzonder in de zoogenaamd neutrale landen. Uiteraard is het voor den gemiddelden neutraal niet moeilijk om eenig standpunt, welk ook, terzake van brandende politieke vraagstukken, die bij de eventueele herziening der Vredestractaten zijn betrokken, in te nemen. Dat daarvoor een groote kennis FEUILLETON, CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 44) Maya gaf een vage beschrijving van Luke; toen zij echter vertelde dat hij enkele woorden Ro- maansch had gebezigd zij het ook met verkeerd accent huiverde Martha en gromde zij als een wolvin. „Dan is hij het geweest!" riep zij uit. „De ver rader! Nu ontkomt hij me niet meer!" Plotseling begon zij een en ander te pakken in het bundeltje, dat zij gewoonlijk op haar zwerf tochten meenam. „Ik ga weer naar Northbridge, kind," zcide ze, „daar heb ik nog wat te doen om den verrader te straffen en Tazoni terug te vinden. Wees niet bezorgd voor je veiligheid. Elk van de mannen heeft gezworen nacht en dag over jou te waken. Morgen volgt het kamp. Er kan jou niets overkomen, maar ga niet alleen uit." Maya, die haar vrijheid dankte aan de sluwheid van de oude vrouw, kon niet anders doen dan gehoorzaamheid beloven. De voortdurende zorg voor lord Northbridge en de bittere gedachte, dat Tazoni de man was geweest, die den ouden man had neergeslagen, ondermijnde de gezondheid van Veronica. Diepe van ieder dier vraagstukken op zichzelf noodig is, behoeft geen betoog en dat dikwerf ook hier de aanwezige kennis in omgekeerd even redige verhouding staat tot de stelligheid van het ingenomen standpunt, behoeft evenmin nader te worden uiteengezet. Herinneringen aan een eens gevoerd gesprek over de moeilijke Wilna-quaestie met iemand, die zich terzake op een zeer stellig standpunt stelde en uit ons gesprek voor het eerst vernam, dat er „Pool- sche deelingen" in de geschiedenis zijn geweest, komen daarbij vanzelf voor den geest! Maar het is begrijpelijk, dat dergelijke, hoezeer ook door volkomen zuivere bedoelingen ingegeven pleidooien van neutrale zijde in de betrokken landen kunnen en zullen irriteeren. Te meer, waar beide partijen er op uit zullen zijn om zulk een neutraal oordeel ten hunnen gunste te ventileeren. Hoeveel te meer moet niet de vraag gesteld worden om met een soort van leuze, die op herziening der vredesverdragen in het algemeen gericht is, juist het tegen gestelde wordt bereikt van wat zij bedoelt te bereiken. Zij zal uiteraard aan de zijde der genen, die door de vredesverdragen hebben geleden, met groote instemming worden be groet. Maar de algemeenheid van een dergelijke leuze zal hen, die, bijv. ook in Frankrijk, ernstig beseffen, dat herziening der vredes verdragen noodig is, den arbeid eer belemme ren dan bevorderen. In de landen, die voor deelen hebben genoten, en wellicht nog maar zeer twijfelachtige voordeelen van den vrede, zijn er genoeg, die doordrongen zijn van de onbillijkheden, die in menig opzicht in de vredesverdragen liggen opgesloten. Zij zouden echter ongetwijfeld geen algeheele her ziening van deze verdragen wenschen, althans niet op het oogenblik, omdat het de vraag is of daaruit niet een veel grooter chaos zou voortkomen dan thans reeds aanwezig is. Dit neemt echter niet weg, dat tegelijkertijd moet worden gewerkt aan den uitbouw en de verdere toepassing van bedoeld artikel 19. Het komt er juist op aan hierin de mogelijkheid neer te leggen, die het arme Europa kan ver lossen van de vele schrikbeelden, die het boven het hoofd hangen, indien niet een veiligheids klep wordt gevonden voor de vele, te vele vraagstukken van spanning, die daarin aan wezig zijn. S|2ï*O0tC&l komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. (Adv.) bare en gewaardeerde bakens voor den toerist, waarvoor in den loop der jaren reeds een bedrag van meer dan acht ton gouds als het ware in den grond werd gestoken ten gerieve van alle toeristen en weggebruikers. Men kan zeggen, dat ongeveer per 5 K.M. kunstweg één zoo'n Bondsvisitekaartje is ge plaatst. Dat er een wereldramp, de laatste oorlog, noodig geweest schijnt te zijn, om vele men- schen tot de overtuiging te brengen van de onmisbaarheid der Bondswegwijzers, is wel hoogst teleurstellend geweest, doch in zoover toch ook weer verheugend, omdat juist in de oorlogsjaren, toen op last van onze regeering de borden van de wegwijzers verwijderd moesten worden, procentsgewijs de grootste toeneming van het ledental van den A.N.W.B. viel te constateeren. Toen gevoelde men aan den lijve wat men miste, en drong bij velen het besef door, dat de A. N. W. B. den steun van iedereen waard is. Soms, wanneer de afhankelijkheid onzer wegwijzers al te duidelijke taal spreekt, ge beurt het ook nu nog wel, dat men tot deze overtuiging wordt gebracht. Dat is in kritieke oogenblikken, wanneer de wegwijzers hun on misbaarheid ten duidelijkste demonstreeren en het zelfverwijt wordt gewekt, dat men den A. N. W. B. met al zijn goede zorgen voor den weggebruiker niet eerder reeds daadwerkelijk steunde. In den beginne ondervond de plaatsing der wegwijzers wel eens moeilijkheden en tegen werking. Een hééi sprekend voorbeeld! De Toeristenbond kon eens geen toestem ming krijgen voor het plaatsen van een weg wijzer in een kleine gemeente, niettegenstaande de bewegwijzering volgens het vaste systeem het plaatsen van een wegwijzer op het be treffende kruispunt noodzakelijk maakte. De Bond kon alleen toestemming verkrijgen, wan neer men om de gemeente heen een zeer bekend café zou passeeren. Na lang wrijven en schrij ven bleek toen, dat de wethouder der gemeente de eigenaar van het café was! Later is het den Bond toch geiukt, zijn zin te krijgen. Ook wel werd op een aanvraag door den veldwachter geantwoord: „Ik en de burge meester vinden het niet noodig." Voor dergelijke toestanden komt men, wan neer aan het plaatselijk inzicht de beweg wijzering zou worden overgelaten! Over de grenzen. De complete geschiedenis van de grens- documenten voor motorrijtuigen berust hier te lande uitsluitend bij den A. N. W. B.-Toe- ristenbond voor Nederland. Uit de grens- papieren, welke hij aanvankelijk alleen aan de wielrijders verstrekte, n.l. in den tijd, dat in ons land nog geen of nagenoeg geen auto's werden gebezigd, zijn de triptieken ontstaan ten behoeve van automobilisten en motor rijders, dank zij het initiatief van den A.N.W. B., en meer in 't bijzonder van twee leden van zijn bestuur, n.l. de heeren G. A. Pos en wijlen J. C. Burkens, toen in 1897 het eerste wereld congres van toeristenbonden in Europa te Amsterdam en Brussel werd gehouden, waar van de oprichting van de Ligue Internationale des Associations Touristes (L. I. A. T.) in 1898 te Luxemburg het gevolg is geweest. De heer Pos is van deze internationale vereeniging permanent secretaris geweest van het begin tot het uitbreken van den oorlog in 1914. In de plaats van de L. 1. A. T. kwam na den oorlog de A. I. T. tot stand, waarin alleen toegelaten werden de toeristenbonden uit de entente-landen. Men scheen aanvankelijk het eerste initiatief van den A.N.W.B. in 1897 vergeten te zijnMaar de Engeische Automobile Asso ciation was het niet vergeten; zij stelde toe lating voor van den A. N. W. B., op grond van zijn eervol en verdienstelijk verleden, waartoe dan ook besloten werd. De A. N. W. B. heeft toen van zijn nieuwen zetel een dankbaar gebruik gemaakt om ook de toelating te bevorderen van de toeristen bonden in de andere neutrale landen en in de centrale landen, welke toelating geleidelijk tot stand kwam. Behalve het verstrekken van de benoodigde papieren voor buitenlandsche reizen, is de reisinlichtingendienst, welke zoowel voor het binnenland als voor de geheele wereld reis plannen opstelt en informaties verstrekt, een der belangrijkste takken van Bondsbemoeiïng geworden. Van welk een groote beteekenis de reis inlichtingendienst en die der grensdocumenten zijn geworden, blijkt wel uit het volgende: Verstrekt reisinlichtingen in 1932: Autotochten16.657 Motortochten1.109 j Fietstochten3.900 Wandel- en ruitertochten2.182 Watertochten1.427 Algemeen (trein- en bootreizen e. d.) 9.835 m. Timmeren aan den weg tot nut van 't algemeen. Zijn de belangstelling, zorgen, adviezen en financieele offers op het gebied van aanleg en onderhoud van wegen en rijwielpaden, het uitzetten der wandelwegen, de kenteekens van de verschillende Bondsinstellingen: Bonds- hotels, Bondscafé's, -noenzalen, -donkere ka mers, -garages, -rijwiel en motor-herstellers, -rijwielbewaarplaatsen, -stallen, enz., reeds onder het „Timmeren aan den weg" te rang schikken, het meest spreken tot de massa de wegwijzers, welke ten getale van meer dan 3500 langs de wegen zijn geplaatst als betrouw- kringen kwamen onder haar oogen en langzamer hand verloor zij haar prettige manier van doen. behalve in de ziekekamer, waar zij altijd de vroo- lijkheid zelf was. Doch de scherpe oogen van dokter Browne merkten het. „Miss Dartworth, ik zou u aanraden eens een paar dagen naar de stad te gaan om een beetje afleiding te zoeken. Als u zoo doorgaat, zoudt u ziek worden." Toen lady Dartworth vernam, wat de dokter had geadviseerd, wist zij haar dochter te over reden, de uitnoodiging van Gertrude Plunkett, een poosje bij haar te komen logeeren, aan te nemen. Lord Raymond was immers ook in Londen en lady Dartworth rekende er stellig op, dat de jongelui elkander zouden ontmoeten. Zoo gebeurde het dan ook, dat Veronica een paar dagen later met lady Gertrude zat te praten in de gezellige Londensche kamer. „Wij moeten het ons eens gezellig maken, nu jij hier bent. Kennissen zijn op het oogenblik bijna niet in de stad, maar ik weet een paar jongelui, die jou wel zullen aanstaan." „Wie zijn je nieuwe protégé's, Gertrude?" vroeg Veronica glimlachend. „Als je mij voor den gek gaat houden, stuur ik je terug naar je moeder." „Ik vraag het alleen maar uit belangstelling," lachte Veronica. „I's het een jongmcnsch met lang haar en een knap gezicht, die onbegrijpelijke verzen schrijft, of is het een artist met lange nagels en een groene das?" „Natuurlijk veronderstel je dat weer, maar dit maal is het iemand, die nog niets bijzonders gedaan heeft, maar heel veel belooft voor de toekomst." „Zoo, zool" antwoordde Veronica. „En zal ik niet hem kennis mogen maken?" „Om je de waarheid te zeggen, hij logeert bij ons," hernam lady Gertrude. „Wij hebben een ongeluk gehad met den auto en de stakker werd ernstig gewond. Robert mag hem erg graag en heeft hem werk gegeven. Ik zal Robert telefonee- ren, dat hij vroeg thuiskomt. De jongeman is arm en heel trotsch; als wij niet onder elkaar zijn, weigert hij gewoonlijk bij ons aan tafel te eten. Maar van avond moet hij komen. Ik zal hem vertellen, dat Harry Beriford komt die twee kunnen het best met elkaar vinden. „Waaruit ik opmaak, dat Harry niet is uitge- noodigd, maar nu gevraagd zal worden, alleen voor mij. Wat kun jij toch heerlijk jokken, Ger trude." Dien avond zat Veronica tc praten met sir Harry Beriford, toen Richard Francis binnen kwam. De gastvrouw liep hem tegemoet om te vragen, waarom haar echtgenoot nog niet thuis was. „Ik zou het u niet kunnen zeggen. Toen ik weg ging, was er niets bizonders meer." Alle kleur weck uit Veronica's gelaat. Het werd haar of dc hcele kamer begon te draaien. Dit was dus dc manier, waarop Tazoni er in geslaagd was uit handen van de politie te blijven. De man, die verdiende in de gevangenis te zitten, bedroog haar vrienden. „Veronica, mag ik jc voorstellen aan onzen huis genoot, den heer Francis?" Veronica sloeg dc oogen op en keek Tazoni, den dief, aan. Nu zij tegenover hem stond, wist zij, dat zij hem niet zou kunnen ontmaskeren. Hij keek haar aati; een groote vreugde straalde uit zijn oogen; maar de blijdschap verstierf weer Op het gebied van het toerisme is de A. N. W. B. universeel. Beseffende, dat de wielrijder van vandaag de watertoerist van morgen kan zijn, de auto mobilist van vandaag de wandelaar van mor gen, de motortoerist van vandaag de lucht- toerist van morgen, de ruitertoerist van van daag de wielrijder van morgen men ga zoo maar voort heeft hij zijn bakens naar alle richtingen geplaatst. Hij denkt en werkt voor alle toeristen en weggebruikers en stelt voor hen uitgaven in den vorm van kaarten, gidsen en voorwerpen, inlichtingen op toeristisch en toeristisch-technisch gebied, reisplannen en grensdocumenten beschikbaar. De Bond interesseert zich voor het behoud van natuurschoon en steunt op velerlei wijzen, ook financieel, de pogingen om vernietiging van natuurschoon tegen te gaan. en hij begroette haar, alsof hij haar nooit tevoren had ontmoet. Koel boog zij voor hem, om bijna onmiddellijk het gesprek met sir Harry Beriford weer te hervatten. Toen even later telefonisch werd medegedeeld, dat Robert Plunkett opgehouden werd en niet bijtijds thuis zou zijn voor het diner, leidde sir Harry Beriford de gastvrouw naar de eetkamer. Tazoni klemde de lippen op elkaar, toen hij Vero nica zijn arm bood. Hij wist, wat zij van hem moest denken en zag uit haar houding, dat zij van plan was, hem zoo veel mogelijk te negeeren. „U kunt niet oordeelen!" zeide hij op zachten toon. Zij schrok. Zou een onschuldig man de gast vrijheid van menschen als lady Plunkett aanvaar den, terwijl zijn naam voor de buitenwereld ge schandvlekt was? „U kunt alleen oordeelen, naar hetgeen u ge hoord hebt en u weet lang niet alles," hernam hij. Zonder te antwoorden, legde Veronica haar vingers op zijn arm en volgde zij lady Gertrude naar de eetkamer. Tazoni sprak weinig aan tafel en Veronica ver baasde zich, dat een man, die per saldo toch slechts een vagebond was, zich zoo uitstekend wist te gedragen. Kon iemand als hij werkelijk aansprakelijk zijn voor een berooving. Zij besloot te wachten met haar oordeel, totdat hij haar een en ander zou hebben medegedeeld. Lady Gertrude was vast van plan zich tc wreken op Veronica voor dc spottende manier, waarop deze over haar protégé had gesproken; heel on schuldig stelde zij na het diner voor: „Veronica, ik ben bezig meneer Francis biljarten f te leeren. Zou Jij hem niet eens les willen geven 35.110 Aantal in 1932 afgegeven grensdocumenten: Triptieken32.856 Carnets6.863 Douanekaarten4.569 Intern. Rijbewijzen34.078 Intern, wagenbèwijzen30.825 109.191 Nog op een ander gebied was de A. N. VV. B. pionier: dat van „veilig verkeer". Begonnen met het populariseeren van de wettelijke verkeersvoorschriften in een voor een gewoon tnensch begrijpelijken vorm, heeft de Bond jaar op jaar" op tal van manieren en met groote geldelijke opofferingen het pu bliek, vooral de jeugd, bekend trachten te maken met de regels, waaraan het verkeer zich dient te onderwerpen. „Veilig Verkeer" thans een algemeene leus, is oorspronkelijk voor de afwisseling?" Tazoni's oogen waren smeekend op haar gericht en zonder het zich bewust te zijn, antwoordde Veronica, het graag op zich te nemen. Het kwam zoo uit, dat Veronica met sir Harry Beriford het vertrek verliet. „Ken je meneer Francis al lang?" vroeg zij. „Nog niet lang, maar lang genoeg om te weten, dat hij de aardigste en knapste kerel is, dien ik ooit heb ontmoet." „Je hebt me eens verteld, dat je zoo weinig vrienden hadt, Harry." „Maar ik hoop, dat ik hem als zoodanig mag beschouwen," luidde het prompte antwoord. „Ga je mee biljarten?" vroeg Veronica, toen zij in de salon kwamen. „Nee. Ik ben verplicht Gertrude te begeleiden bij een paar liedjes, die ze moet instudeeren. Luister vooral niet naar de mislukte pogingen en doe de deur van de biljartkamer goed dicht." „Ik denk er niet over,'' lachte Veronica. „Ik wil dat wel eens hooren. ik herinner me van een vorige gelegenheid, dat Gertrude jou een presse- papier naar het hoofd gooide, omdat je geen maat wist te houden." „Wij hebben sindsdien betere manieren geleerd," betuigde lady Gertrude. „Wat zoo veel wil zeggen als: ga nou asjeblieft weg!" plaagde Veronica. „Dat spel is toch zeker camouflage?" begon zij uit de hoogte, zoodra zij en Tazoni zich in de biljartkamer bevonden. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1