ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD No. 53 13 Mei 1933 Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 MEI 1933. 5 MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot de ruim 49-jarige diepzeevisscber Maths, van Delft is naar een der ziekenhuizen te Rotter dam vertrokken, teneinde aldaar een operatie te ondergaan, welke met goed gevolg heeft plaats gehad. Tot bet onderwijs aan de bijzondere lagere Groen van Prinstereschool z(jn by de aangifte van nieuwe leerlingen 19 kinderen toegelaten. Hoewel reeds eenige weken geleden buiten dè gemeente een aanvang is gemaakt met het leggen van de buizen voor de water leiding, is men deze week begonnen in de gemeente en liggen reeds enkele straten opgebroken. Sinds de vorige opgaaf zQn aan de kaai alhier aan veldgewassen aangevoerd en per scheepsgelegenheid verzonden: 17(10 HL. aardappelen en 2000 balen koepeen. De prijzen der aardappelen zjjn stijgende, voornamelp van Bravo's, Roode Star en Bovenlanders. Auto-ongeval. Terwijl Dinsdagavond circa 8.30 uur een luxe auto, bestuurd door den heer L. Vis uit Sommelsdp, waarin als passagier mej. Bijlevelt was gezeten, door de Nieuwstraat reed, geraakte de auto plotseling in een put, wegens het opbreken van de straat. De auto kwam op zp kop te staan en werd belangrijk beschadigd. Mej. B. viel door de voorruit en werd bloedend verwond. Ook de chauffeur liep verwondingen op. Later werd de auto uit den put gehaald. *- Baldadigheid. Omstreeks 7 uur is gis teravond op het Kerkhof gelegen aan den Ring door eenige baldadige jongens een groot perk tulpen vernield. Door de gemeente werkman J. Vr. op heeter daad betrapt, zpn de heeren in handen der politie gesteld. We zullen hopen dat ze hierdoor een goede les te lezen zullen krijgen. SCHAAKNIEUWS. Schaakclub „Ons Genoegen" te MiddelharniS'Sommelsdük. De einduitslag van den door de schaakclub „Ons Genoegen" gehouden winterwedstrtjd is als volgt: Groep I (gespeelde partijen 10). 1 G. v. Gelder 8 pnt. 2 L. Bund6J 3 A. v. Seters 5J 4 G. Tiemens5J 5 A. Visser4f 6 L. Weeda0 Groep II. 1 D. Bund. 2 G. Mooiweer. 3 C. Ie Comte. 4 A. Verbrugge. 5 J. v. Dutjnen. Door de geringe opkomst van deze groep is het niet mogelijk het aantal punten op te geven. Groep III (gespeelde partijen 8). 1 H. Tiemens 7 pnt. 2 C. Tiemens. 6 3 D. Jacobi3 4 S. van der Valk. 2J 5 J. Rotsma lï De nummers 1 en 2 van elke groep won nen een prijs van 2,50. De volgorde van bovenstaande namen geeft aan de volgorde op de nieuwe ranglijst. Door de geringe opkomst is besloten de laatste 8 weken van Mei niet meer te spelen. De eerstvolgende speelavond is dus de eerste Dinsdag in September. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 10 Mei 1933. Bloemkool ƒ7,— tot 14,- per 100 stuks. Sla 1,50 tot ƒ2,— per 100 krop. Radijs 1,40 tot ƒ2,- per 100 bos. Sjalotten 0,75 per 100 bos. Rabarber f 2,60 tot 2,70 per 100 bos. Peen 10,20 tot 10,80 per 100 bos. Spinazie 1,25 tot ƒ5,- per 100 k.g. Postelein 14,60 per 100 k.g. Aardbeien 0,80 tot 0,42 per pond. Veiling van Donderdag 11 Mei 1933. Kipeieren 47-52 K.G. 1,40 tot 1,70. idem 57-58 2,15 2,25. idem 59-60 2,25 2,45. id. bruin 57-59 2,25 2,35. Eendeieren2.- 2,45. Per 100 stuks. Aanvoer 18.750 eieren. Boter 0,71 tot 0,76 per pond. 'SOMMELSDIJK. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot dykgraaf van het waterschap „De pijkring Flakkee", A. A. MHs te Som- melsdljk. De heeren L. J. Buth, M. Knape Az. 6? r 7°'werk h'bben allen hun benoeming ais lid van de Schoolcommissie dezer Ge meente aangenomen. Gedurende de maand April 1.1. vestig den zich alhier 11 personen, 19 ingezetenen vertrokken, geboren 2 kinderen en overleden gestoten"811' t6rWl11 2 huwel«keD werden De vrouw van M. v. d. S. alhier had het ongeluk bjj het verrichten vau huiselijke werkzaamheden haar hand zoodanig te ver wonden dat geneeskundige hulp noodzake lijk was. DlltKSLAND. Het Bouwland van de erven Mej. Werner te 's-Gravenhage, liggende in den Zuidhoek, werd afgemijnd door Jac. Verolme te Middelharnis op 720,— per gemet en het Bouwland in den polder Kraaljenisse, groot ruim 34 gemeten, werd afgemijnd door den huurder Jac. Buth alhier op ƒ810,— per gemet. Deze prys is zeker slecht; de helft der waarde van 5 jaar ge leden. De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente opgebracht 127, HEttKINGEN. Het bouwen van een derde schoollokaal voor rekening der Hervormde schoolvereeniging is na gehouden inschrij ving gegund, het smidswerk aan de wed. L. A. Klem, timmerwerk aan J. G.Noordtjk, metselwerk aan J. van der Velde en verf- werk aan M. Kareis. Tegen Dinsdag 16 Mei a.s. des avonds te 7 uur zal op het gemeentehuis een be stuursvergadering worden gehouden van de Vereeniging S.B.Z. Door den hoogen waterstand is het spui, waarin de werkverschaffing plaats heeft, ingevloeid, waardoor stagnatie in de werk zaamheden is gekomen. De stemgerechtigde ingelanden van den polder Klinkerland zijn tegen Maandag 15 Mei a.s. des voorm. 9J uur opgeroepen ter ver kiezing van een voorzitter, aftr. D. Breesnee en een bestuurslid, aftr. M. Lokker. Vanuit de haven dezer gemeente werden deze week vervoerd 71000 K.G. veevoeder en een scheepslading ingemaakte aardbeien. De rekening over 1932 van den polder Klinkerland beloopt in ontvangst 18980,14J, uitgaven 16061,25, batig slot 2918,884- De omslag van den polder Dirksland (algemeen beheer) is gebracht van 15, op 13,- per H.A. STELLENDAM. De vorige week werd van hier verzonden 80 H.L. aardappelen. Bij de aangevangen nieuwe cursus der scholen zyn ingeschreven als volgt: Openb. Lagere School 9, Bljz. School 13 en de Ned. Herv. School 8 leerlingen. De werkzaamheden met het verzwaren der z.g. zomerkade beginnen al aardig te vorderen. Door de garnalenvisschers werd vorige week 5 dagen gevischt. Gemiddeld werd per dag en per vaartuig 50 60 K.G. gevangen en aan de pellerijen geleverd. OUDDOHP. Tegen enkele personen uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding jachtwet. De timmerman Jan Mierop had het ongeluk zoodanig met een beitel in zijn linkerhand te steken, dat geneeskundige hulp noodige was. In de weervisscherijen zijn deze week een zalm gevangen en ruim 4000 Haringen. Woensdag stonden bij de arbeiders bemiddeling 30 werklooze arbeiders inge schreven. Met het onweer van Dinsdagavond z(jn van den landbouwer KI. Meyer Wz. 2 varkens door de bliksem gedood en van de Wed. D. Mierop een best werkpaard. Aan de metselaars De Ronde uit Goede reede en P. v. d. NieuwendLjk alhier, is op gedragen een woonhuis in den Oostdyk te bouwen voor rekening van D. v. Splunder uit de Oostduinen. NIEUWE TONGE. Potitie-nieuws. Aan gifte werd gedaan van diefstal van pl.m. 25 liter benzine uit de tank van een auto, staande in een garage op den Stovendyk alhier. De vraag naar aardappelen (Red Star) tegen steeds hoogeren prijs biyft aanhouden. Thans wordt door den groothandel reeds 1,50 per H.L. besteed. Het aantal werkloozen is weer afge nomen. Momenteel staan 20 werkzoekenden ingeschreven. OUDE TONGE. Alhier besteedt men voor de „Red Star"-aardappelen 1,25 per H.L. Een zoontje van den heer P. Koole had het ongeluk zijn hand zoodanig te ver branden, dat medische hulp moest worden ingeroepen. De muziekvereeniging „Vooruit" zal op 2en Pinksterdag deelnemen aan het Nationaal Concours te Rotterdam in de 4e Afdeeling. Wegens ernstige baldadigheid is tegen eenige jongens alhier proces-verbaal opge maakt. B. en W. hebben aan timmerman Van den Berghe vergunning verleend tot het bouwen van twee woonhuizen aan de Julianastraat. DEN BOMMEL. B. en W. hebben aan J. M. Jansen een verlof A ingevolge de Drank wet geweigerd, op grond dat de lokaliteit niet voldoet aan de daartoe gestelde eischen. Totdat God. Staten een beslissing daar omtrent zullen hebben genomen zal de Bur gemeester dezer gemeente ten gemeente huize voor de inwoners zyn te spreken Dinsdags- en Donderdagsvoormiddag. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat te werk gestelde werk loozen, op straffe van uitsluiting eventueele wijziging van gezinsinkomsten ter kennis van het gemeentebestuur ts brengen. Boven dien wordt er de aandacht op gevestigd dat personen aan wien passend werk wordt aan geboden, niet in de werkverschaffing kunnen blijven of worden toegelaten. De Emma-bloemcollecte heeft in deze gemeente opgebracht 34,49J. De uitslag van de j.l gehouden wed vlucht van uit Vilvooirde, afstand 89 K|M. is als volgt. Getost 8 uur. Aankomst le vogel 8.57.15 uur, laatste vogel 10.11.8 uur. De pryzen werden "gewonnen door: Kwakernaat-Meijer le, 4e, 5e, 6e, 9e en 12 pr(js; Joh. du Pree 2e en 10 prys; C. v. Gelder 3e prys; P. Mant 7e en 8e prys; Ant. Polak 11e prys. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Mr. W. Verheul, volontair ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot adjunct-controleur aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, afdeeling werkverschaffing ensteun- verleening. De vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd 3250 H.L. aardappelen, By den agent der arbeidsbemiddeling in deze gemeente stonden gedurende de week van Maandag 1 tot en met Zaterdag 6 Mei 1.1. 4 werkloozen ingeschreven. I. VAN ES. De burgemeester van Pernis, tevens bur gemeester en secretaris van Hoogvliet, de heer I. van Es, wordt morgen 70 jaar. In verband hiermede heeft zich uit de burgery, zoowel.vau Peruis als van Hoogvliet een comité gevormd, om den burgemeester te huldigen. De heer Van Es geboren op Flakkee was, na eerst landbouwer te zijn geweest, van 1905-1913 burgemeester van Scherpenisse, van 1913 af burgemeester en secretaris van Hoogvliet en is sinds 1916 burgemeester van Pernis. In verband met de annexatieplannen van Rotterdam zal waarschyniyk de heer Van Es de laatste burgemeester van de gemeenten Pernis en Hoogvliet zijn. Vooral de laatste jaren zijn onderzijn burgemeesterschap vele belangryke werken in Pernis tot stand ge komen. Ondanks zyn leeftyd geeft de burgemees ter zich nog met grooten y'ver aan zijn werk. De officieele huldiging zal morgenavond plaats hebben. VEILINGSBERICHT yan Woensdag 10 Mei 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingevereen. „OOSTVOORNE". Kropsla 0,40 tot 1,80 per 100 krop. Radys 0,80 tot 1,20 per 100 bos. Prei 2,20 per 100 bos. Postelein 0,09 tot 0,12 per k.g. Spinazie 1,40 tot 5,— per 100 k.g. Aardbeien 0,90 tot 1,28 per k.g. Boonen dubb. stam 0,94 per k.g. Tomaten A 0,46 tot 0,49 per k.g. B 0,42 per k.g. C 0,43 tot 0,48 per kg. CC 0,39 tot -,- per k.g. Bonken 0,46 per k.g. Komkommers(w.) 11,-tot ƒ12,-p. 100k.g. Peen 6,— tot 17,— per 100 bos. Peen 0,10 per k.g. Bloemkool I 8,— tot 21,— per 100 st. Bloemkool II 4,— tot 15,— per lOOst. Witte Asperges f 0,18 tot 0,35 per bos. Blauwe Asperges 0,11 tot 0,20 per bos. DE ZAAK LOS. De laatste dagen is in de zaak Los weinig nieuws gekomen. Wat de Justitie te Rotter dam eventueel meer te weten is gekomen, daarvan is niets uitgelekt. Meerdere arres taties hebben hier op het eiland nog niet plaats gehad. Wel kunnen wij mededeelen dat de makelaar W. J. N. van Middelharnis 6d de landbouwer H. P. uitDirksland, Donder dag door de Justitie op vrije voeten zyn gesteld. Los en L. Lugthart worden alsnog in voorarrest gehouden te Rotterdam. MIDDELHARNIS. Geboren: Jacoba, dochter van Jacobus Cornells Holleman en Anna Pieternella van Alphen; Klaas, zoon van Abraham Vroeg- indewelj en Elizabeth van der Slik; Jozina Maria, dochter van Jan van der Valk en J. van den Doel. Ondertrouwd: Hubrecht Knape, 27inwo nende te Rotterdam en Lena P. Smit, 23 j., wonende alhier. Getrouwd: Jacobus Ferdinand Niepoth, 25 j., wonende te Amsterdam en Trijntje W. Overdorp, 21 j., wonende alhier. Overleden: Jozina van den Doel, oud 39 j., echtgenoote van Jan van der Valk. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Marinus van der Veer 27 jaar, te Middelharnis eu Adriaua Hartensveld 25 jaar, alhier. HERKINGEN. Overleden: Jan den Boer 77 j.,wedn. van Hester Korvink. NIEUWE TONGE. Getrouwd: F. de Jong j.m. 30 j. en J.C. Breur j.d. 23 j.; Fl.Stolk j.m.26j.en Jac.v. Schetsen j.d. 23 jaar. DEN BOMMEL. Geboren: Willem, |z. v. M. Hameeteman en J. v. d. Made; Jobina Adriana, d. v. A. J. van Peperstraten en C. M. Niesthoven; Leendert, z. v. P. Berkenbosch en J. van der Linde; Anthonius Theodorus, z. v. C. L. D. van Vugt en J. A Buys; Geertruida Catharina, d. v. J. Broeders en J. v. d. Heiden. De Land- en Tuinbouwtentoonstelling. De Land- en Tuinbouwtentoonstelling, uitgaande van de Vereeniging van Oud leerlingen van Tuinbouweursussen Flak- keesch Belang", by verkorting „Flabéla" genoemd, wordt gehouden op 17, 18 en 19 Augustus a.s., in het Veilinggebouw te Middelharnis. De tentoonstelling omvat o.a. de volgende rubrieken: Groenten en Fruit, Landbouw gewassen, Zaai- en pootgoed, Bloemen, enz. enz. Het geheel belooft iets moois te worden, iets nieuws voor Flakkee. Wij hebben de medewerking van vooraanstaande personen op land- en tuinbouwgebied, zoowel op als buiten ons eiland. Aan de tentoonstelling zullen wy enkele attractie's en wedstryden verbinden, o.a. een bloemenwedstryd voor leerlingen der scholen. Wij hebben nog plaats voor enkele stands. Ook voor inzendingen van land- en tuin- bouwgewassen en bloemen is nog ruimte beschikbaar. Alle inlichtingen betreffende deze tentoon stelling worden gaarne verstrekt door den Secretaris H. VAN DER MEIDE, SOMMELSDIJK. SLUW OPGEZETTE 8CHIJNINBRAAK. Zij werd volgens instructies yan burchtheer uitgevoerd. Gehuurde inbrekers. Iu de zaak vau de geheimzinnige inbraak op het Kasteel Nyenrode te Breukelen, waar ruim een jaar geleden miniaturen en schii- derpen werden gestolen, is thans licht ge komen. Het geheele geval bleek een aaneen schakeling te zijn van misdaden, bedreven door een uitgebreide groep personen. Het gevolg is geweest, dat gearresteerd zijn de burchtheer, M. Onnes van Nyenrode, een particulier detective J. C. Johanknegt Mzn., diens secretaresse mej. Nöggeratb, voorts een zekere J. W. Koning, renstalbezitter te 's-Gravenhage, een zekere Witbraat, eigenaar van een bloemenmagazijn te Amsterdam, een inbreker F. Biesing, alsmede drie andere inbrekers. In totaal zpn dus negen personen wegens dit misdryf in arrest. Zooals men zich herinneren zal vond ruim een jaar geleden, om precies te zijn, in den nacht van 29 Februari op 1 Maart, in het kasteel Nyenrode te Breukelen een buiten gewoon geruchtmakende inbraak plaats. Niet minder dan vijf schilderijen, een vijftigtal miniaturen en een aantal gouden en zilveren voorwerpen werden op onverklaarbare wyze gestolen. Deze behoorden vermoedelijk alle den bewoner van het kasteel, den heer Onnes van Nyenrode toe. Op welk tijdstip de daders het kasteel zijn binnengedrongen was niet bekend. Dien nacht stormde het: dit zou, meende men, verklaren dat geen der bewoners het ge rinkel van vallend glas heeft gehoord, toen de daders eenige ruitjes verbryzelden. Om drie uur heeft een politie-agent van Breu kelen nog een ronde voorbij het kasteel gedaan, doch naar hy verklaarde, niets ontdekt. De eerste die iets van het gebeurde be merkte zou iemand van het personeel ge weest zijn. Die zag dat de lijsten van een aantal schilderijen tegen den muurstonden en dat er kale plekken aan den wand waren. Doch dit vond hij niets bijzonders, omdat herhaaldelijk schilderijen verhangen werden. De heer des huizes echter, die om kwart over negen met zpn secretaresse de hal, de groote ridderzaal en de Louis XV zaal be zocht, bemerkte wèl dat er iets bijzonders was. Ook zag hy dat een vitrine niet ge sloten was geweest, geheel geplunderd was. Er waren een aantal gouden en zilveren voorwerpen gestolen, o.a. gouden ringen met emaille bezet, gouden flacons, gouden hor loges, waaronder een gegraveerd exemplaar uit de zestiende eeuw, een huwelijkskoffertje met vergulde Bybelsche voorstellingen, naal denkokers, naai-étui's on lodereindoosjes. Voorts werden vyf schilderijen gestolen. Belooning yan f 10.000. Ofschoon een betooning yan 10.000,— werd uitgeloofd hoorde men aanvankelyk geruimen tyd Diets. Er werd omtrent dezen diefstal groote geheimzinnigheid betracht; De assurantiemaatschappij, die meer dan een ton moest uitkeeren, haalde er een deskun dige bij. In de kunstkringen deden vreemde verhalen de ronde. Tot plotseling, twee maanden later bekend werd, dat er onderhandeld werd tusschen de verzekeraars en vertegenwoordigers van de daders, althans van de personen, die de schilderijen en andere zaken in handen had den. Het onderzoek door het parketteUtrecht ingesteld, had niet het minste resultaat: het onderzoek der politie te Breukelen kon zelfs geen onderzoek genoemd worden. Eenigen tyd later werd bekend, dat een gedeelte der schilderyen was teruggevonden en dat over eenstemming was bereikt tusschen de daders en de expertise-flrma A. Kievit waarvan directeur is de heer L. v. d. Dussen. In de wereld der kunsthandelaars haalde men over deze gebeurtenissen zoo'n beetje de schouders op: men stond zeer sceptisch tegenover den diefstal en de verwikkelingen. Een klein onderzoek omtrent een andere zaak gaf den officier van Justitie te Amster dam, mr. J. A. van Thiel, den sleutel tot dit doolhof van sporen en raadselen.Zoo bereik ten eenige maanden geleden het parket ge ruchten, dat er valsche sigarettenbons, z.g. Turmac-bon, vervaardigd worden en dat lie den op deze wijze de firma voor cadeaux op lichten. De bons bleken in Belgié gemaakt te zijn en ze werden uitgegeven door een combinatie die er op ongeoorloofde wyze van profiteerde. De centrale in zake falsificaten hier ter stede zat er al achter heen en zoo leidde een spoor naar het detectivebureau van Johanknegt, gevestigd aan de Stadhouders kade. Het resultaat was een huiszoeking waarby de jeugdige officier mr. Van Thiel, die met deze belangrijke zaak naam zou maken, tegenwoordig was Bij hetgeen ont dekt werd viel de geheele affaire der Turmac- bons in het niet. Men vond nameiyk in een kast van het kantoor twee miniaturen, af komstig van de inbraak op het kasteel Nljen- rode, alsmede een aantal brieven die er op wezen, dat de detective Johanknegt iets van het gebeurde wist. Uit hetgeen de justitie en de ambtenaren van de Centrale Recherche lazen kon de gevolgtrekking gemaakt wor den, dat het hier een schijninbraak betrof. De detectieve en zijn assistente of secre taresse, mej. Nöggerath, die eveneens in het huis aanwezig was, werden dien morgen gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring. By het verhoor door rechter commissaris legden zy de verklaring af, dat de inbraak in het kaBteel, zooals men dat op de vlakte noemt, „een kunstje" was ge weest, m.a.w. een wassen neus. Van het detectivebureau voerden twee draden naar Den Haag en naar Amsterdam. Zoo kwam men terecht by een zekeren J. W. Koning in de residentie, iemand die totaal aan lager wal was en die in velerlei opzichten een scharrelaar genoemd kan worden. Hy was de bezitter van renstallen geweest en was nu nog by rennen hier te lande geïnteresseerd. EEN RAADSVERGADERING VERSTOOR D Door een dronken wethouder. In Stein (L.), dat langzamerhand een be- ruchten naam heeft gekregen om zijn luid ruchtige raadsvergaderingen, is het deze week gebeurd, dat een wethouder in aan geschoten toestand in de raadsvergadering kwam. Hy permitteerde het ziGh zelfs om in hemdsmouwen te verschy'nen en begon direct zich in de debatten te mengen. Hy sloeg, vertelt men aan het Handelsblad, met de vuisten op tafel en uitte in minder parlementaire bewoordingen beschuldigingen aan het adres van raadsleden, den burge meester; ook de pastoor werd niet ver schoond. Het liep ten slotte zoo hoog, dat de voor zitter de zitting schorste. De wethouder ging heen, maar keerde even later terug en het spelletje begon opnieuw, in nog veel ergeren graad. Ten slotte deed de voorzitter het voorstel den rustverstoorder door de politie te laten verwijderen, maar dat voorstel vond geen meerderheid. De burgemeester gelastte daarna den veld wachter den dronken wethouder uit de raads zaal te zetten. Met groote moeite lukte dat. Wat later in den avond werd de wethouder ter ontnuchtering in het arrestantenlokaal opgeborgen. HET DREIGEND LANDBOUWCONFLICT IN WEST-BRABANT. Een bemiddelingspoging. Men meldt ons: Donderdag is ten gemeentehuize te Roosen daal een samenkomst gehouden van partijen, betrokken in het landbouwconfliet in Wes telijk Noord-Brabant, onder voorzitterschap van den rijksbemiddelaar professor mr. Aal- berse. Het conflict vindt zijn oorzaak in de weige ring der landbouworganisaties om de be staande loonen der arbeiders na 15 Mei, wanneer de collectieve arbeidsovereenkomst afloopt, te continueeren. Z(j wilton deze met 10 pet. verlagen. De werknemers gaan daar mede niet accoord. Zy hebben met de pa troons tweemaal onderhandeld eerste maal op 1 Maart j.l. doch men kwam niet tot overeenstemming. De arbeiders-organisaties (r.k., christelijke en moderne) hebben arbi trage voorgesteld, te leggen in handen van professer Koenraadt, maar de werkgevers organisaties hebben deze geweigerdz(j mo- tiveeren dit aldus, dat zij al meerdere malen arbitrage hebben aanvaard, maar telkens in het ongelijk werden gesteld hoewel zy de overtuiging hadden het juiste standpunt in te nemen. De boeren motiveeren de door hen ge- wenschte loonsverlaging aldus: De regeeringssteun in zijn verschillende vormen heeft den landbouwers niet gebracht wat zij ervan hadden verwacht; speciaal de crisiszuivelwet is tegengevallen en brengt in plaats van 5 nauwelijks 3 cent per liter op. Voor een groot deel moeten de boeren met verlies werkeD. Hoe gaarne zy de arbeiders ook hun zeker niet te hoog loon gunnen, het is nu eenmaal niet vol te houdeD. Tenzij de regeeringssteun hooger zou worden is de huidige loonstandaard dan ook niet te handhaven. Bovendien wyzen de landbouworganisaties er op dat, wanDeer in de kringen Steen bergen, Dinteloord en Fynaart de loonen met 10 pet. worden verlaagd, deze kringen

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5