Van Spionnen en Spionnage. BINNENLAND Leest „Onze Eilanden". ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 MEI 1933. 3 jeugd, zelfs al zjjn geen van beide voorhanden. Nu weet ik wel, dat er heel veel tegen het mantelcostuum te zeggen valt. Wat al klaag zangen over rokken, die veel gauwer leeljjk en versleten zijn dan het manteltje, esthe tische bezwaren over de leeljjke „vlakver deeling" om het zoo maar eens uit te drukken in een donkere beneden-en een lichte bovenhelft en, niet te vergeten, het practische be zwaar, dat men eigenlijk nooit „gekleed" is, wanneer men het manteltje aflegt. En toch doet dit alles niets aan het succes van het man telpak af Heeft een vrouw, die eenmaal op een bepaald kleediugatuk haar zin heeft gezet, zich ooit door welke bezwaren ook, van do wijs laten brengen? Zjj tracht veel liever aan die bezwaren tegemoet te komen, in dit geval b.v. door bij het man telcostuum twee gelijke rok ten te nemen, zooals een heer ook dikwijls twee pan talons bij z(jn pak bestelt. En verder vergeten wij zelf, zoowel als ieder die ons ziet, graag de minder mooie vlak- verdeeling, wanneer we in zoo'n snoezig modern blousje gekleed z(jn. Opvallend veel mantel pakjes zijn op het oogenblik van gestreepte stof gemaakt. Deze strepen worden op allerlei wijze toegepast en gecombineerd. Men gebruikt ze in de lengte, in de breedte, men zet reepen streepstofzóó aan elkaar dat er een vischgraat ontstaat (hetgeen voor namelijk voor de mouwen gebruikt wordt Deze laatste vertoonen dikwijls het raglan- model en loopen soms tot bijna aan deD hals door. Het omgekeerde komt echter nog veel- vuldiger voor: de schouders zijn doorkappen verbreed, die over den bovenarm vallen. Naargelang men het noodig heeft, smaller of breeder in de schouders te schijnen, kan men het eerste of het tweede maaksel kiezen. Een vorigen keer vertelden we reeds, dat men op het oogenblik de blouse graag, door kleur en versieringen, met het mantelcos tuum in overeenstemming brengt. Verder houdt men van lichte blouses bij donkere rokken en wat heel nieuw is van donkergekleurde blouses bij lichte mantel- costuums. Men neemt hiervoor speciaal ge drapeerde modelletjes, die van voreD schuin overkruist gesloten worden. De rechterzijde van den hals is glad, de linkerzijde eindigt in een lange slip die van voreD op de blouse door een breede schuif wordt getrokken. Schotsche stof wordt zeer veel als gar- neeriDg gebruikt op de voorjaarsmantel pakken. De eenvoudigste versiering in dit genre bestaat b.v. in een liggend kraagje met groote Schotsche strik en. onder aan de mouwen, Schotsche manchetten. Aardig zfln ook mantel pakjes met driekwart lange of hal ve mouwen. Meestal ver vangt dan de blouse van genop te, fleurigs etof, het ont brekende mouwdeel. Aanlokkelijk zijn voor ons, vrouwen, de tallooze kleinigheden waarmede we op 't oogenblik ons toilet kunnen voltooien. De win kels liggen er vol mee en de keuze is moeilijk. Aller liefste kleurige mutsjes met bijpassende sjawls of meer uitgebreide ensem bles van hoedje, tasch, sjawl en bandschoenen. Zeer chic zijn handschoe nen, die volmaakt met de japon of het costuum over eenkomen. Vele dames brengen daarom een lapje van de japonstof, wol, jersey, fluweel etc. naar den handschoenenmaker, die er, in combi natie met leer, een paar keurige handschoe nen van fabriceert die een zeer persoonlijk karakter dragen. Fijne handschoenen met zeer breede, mooi bewerkte kappen zfln zeer prijzig, onder de zes gulden kan men in dit genre bijna niets krijgen. Geen wonder, dat dames, die een beetje handig met de naald weten om te gaan, trachten aan een paar gewone handschoenen zelf zoo'n paar mooie kappen te bevestigen - dikwijls met veel succes. Misschien ontstaat er in dezen tijd wel een nieuw spreekwoord: „Wie niet rijk is, moet handig zyn..." Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wi| dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nlenwe Modeblad". Hit nfterst pracflscbe Nederlandscbe modetljdscbrllt, betwelk ook een schal van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, Is bl| de uitgevers dezer Courant tegen sterk geredneeerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nlenwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppalronenbladen, bedraagt slechts I 1,20 per kwartaal, Iranco per post I 1.50. (2e Serie). IX. Vergeefsche pogingen om in Zuid-Rusland door te dringen. Maar deze andere geschiedenis doet de vraag rijzen of niet de raadselachtige Gravin heeft woord gehouden. Waaruit dan weer zou zijn af te leiden, dat zij een machtige organisatie achter zich had, die zij, waar de Fransclien niet van haar wilden weten, ter beschikking van de Russen stelde. Al zou zij het echter niet hebben gedaan, zoo is men geneigd op te merken, dan was liet toch zeer twijfelachtig of de expeditie, die Zuid-Rusland moest bin nendringen, kans van slagen had geboden. De expeditie werd ondernomen vanuit Odessa. Einde Januari 1919 werd het Geal lieerde front, bijkans uitsluitend door de Franschen bezet, gebractit op een afstand van meer dan 100 K.M. van de kust. Men bedenke wel: in een vijandig land, ontbloot van voorraden, ver verwijderd van het hoofd kwartier, dus ver van de basis en van de be schermende artillerie van de vloot. Een 70.000 man troepen, voornamelijk Franschen, maar ook Grieken, Polen, Russische vrijwilligers en zwarte troepen, trokken stoutmoedig verder in het land, dat ook een Napoleon niet had vermogen te overmeesteren. De verhalen, die Robert Boucard ons gedocumenteerd doet over dezen tocht, bewijzen, dat gedeelten van het Afrikaansche leger, met niet anders dan met hun zomeruitrusting waren gekleed, en dat Grieksche eenheden, geschoeid slechts met sandalen, door de sneeuw moestenjvoortrukken. Men bedenke daarbij, dat een groot deel dezer troepen in den wapenstilstand het oogenblik had begroet, dat zij naar het Vader land zouden kunnen terugkeeren. Niet slechts Koloniale, doch ook moederlandsche infanterie werd op de marsch gesteld om de steeds voort durende vervolging van den vijand in het binnenland te ondernemen. Kan het verbazen, dat, gezien den vloedgolf van radicale stroo mingen, die door geheel Europa ging, een dezer infanterie-regimenten in verzet kwam; de kreten van demobilisatie aanhief en mar cheerde onder het zingen van liederen, die nu niet bepaald tot de militaire behoorden. Boucard spreekt dan ook met de meeste be slistheid tegen, dat de rebellie, die zich al spoedig van het expeditionaire corps zou meester maken, op de vloot is begonnen; integendeel, de troepen te land zijn begonnen en de vloot heeft hun voorbeeld overgenomen. Men houde daarbij rekening met den toe stand, waarin de bevolking verkeerde en de landstreken, die men betrad. Die bevolking was slecht gevoed, had tientallen van jaren onder den ergsten Czaristischen druk geleefd en zag nu de bevrijding van dezen druk voor zich. Maar zij verkeerde ook in vrees ten aan zien van de wreedheden der Bolsjewieken, die tot alle denkbare uitersten overgingen, wan neer de Fransche troepen werden geholpen. Om een enkel voorbeeld te noemen van de wijze, waarop werd opgetreden. De stad Kherson, tevoren door de roode troepen bezet, werd door dezen ijlings ontruimd bij het naderen van het expeditiecorps en de verge zellende witte vrijwilligers. De vooraanstaande communisten werden in hechtenis genomen, en de Generale Staf van het bezettingsleger plakte een uitnoodiging aan de ingezetenen om het Sovjet-juk van zich af te schudden en vrijwillig dienst te nemen tegen de Sovjet- overheerscners. Honderden vrijwilligers meld den zich aan; zij werden verzameld en onder geleide van pijpers en tamboers gebracht naar een kamp in de omgeving van de stad, waar zij zouden worden geoefend en gehuisvest. Nie mand heeft deze vrijwilligers ooit teruggezien. Want zij zijn daar in koelen bloede gemuti leerd, gemassacreerd door degenen, die hun tot instructeurs zouden dienen en die in werkelijkheid niet anders waren dan verborgen agenten van de Russische Tcheka. De terug tocht der Bolsjewieken was 'n schijnmanoeuvre en geheel de dienstneming van sommige ele menten een zuivere comedie teneinde de tegen standers der revolutie te treffen, en deze werden helaas maar al te goed getroffen. Het kon aan de oogen van de bevelvoerende leger- en marineautoriteiten niet verborgen blijven, dat geheel de expeditie een ramp dreigde te worden. Om dit te voorkomen, besloot Admiraal Amet zich tot Parijs te wenden teneinde de noodige versterkingen te verkrijgen. Toen hem deze werden geweigerd, en daartegenover de vijand zich krachtiger dan tevoren toonde, overwon de Admiraal zichzelf en telegrafeerde op dringende wijze aan Parijs om toestemming te verkrijgen tot den terug tocht van zijn troepen en zijn schepen, De toe stand werd daarin naar waarheid geschilderd en de terugtocht als 'n noodzakelijkheid genoemd, wilde men een omvangrijke ramp voorkomen. Dat men vol spanning het bericht van Parijs afwachtte, wie zal het niet begrijpen? Eindelijk kwam het de kortheid van het antwoord deed, nog voordat het ontcijferd was, hopen, dat het gunstig was. Maar toen de officieren van den Staf net ontcijferde antwoord voor zich hadden, moest de jongste zich opofferen om het den Admiraal aan boord van den kruiser Joan Bart over te brengen. Het luidde niet anders dan: Herwin Uzelf; ik zeg: Herwin Uzelf en wacht bevelen af. Toen moest al spoedig het onherstelbare gebeuren. De strijd diende hervat, en de voornaamste schepen van het eskader kregen bevel om zich naar Sebas- topol te begeven teneinde den voortgang van den vijand te stuiten. Het ging zoo goed en zoo kwaad als het ging. Maar nadat gedurende een dag een gedeelte van Sebastopol was gebombardeerd, kwamen de matrozen in opstand. Het begon op de Joan Bart, waar de vlag van den Admiraal woei; deze werd neer gehaald en de roode vlag werd er ónder toe juichingen van de op het strand en de kade verzamelde opstandelingen voor in de plaats geheschen. De matrozen van den kruiser „France" volgden dit voorbeeld. Eenmaal meester van de schepen en ook van de toe stellen aan boord dier schepen, traden de op standelingen onderling met elkander in ver binding, en het behoeft niet gezegd te worden, dat zoowel de positie als liet leven van den Admiraal en zijn officieren in gevaar verkeerde. Het moge zijn, dat te land, in Sebastopol, tal van maritieme en continentale troepen aan de orde getrouw bleven, dit^neemt niets weg van het feit, dat de toestand erg genoeg was. Hadden de officieren van liet Fransche eskader niet een groote mate van vooral zedelijken moed getoond, wie weet of de afloop iets beter ware geweest dan die van Russische schepen in de haven van Helsingfors, welker officieren het eerst aan het roode oproer ten offer vielen. Op den dag na den opstand, zagen de man nen van de Jean Bart hun kapitein met ver bazing, die spoedig meer werd dan verbazing, de hut, waarin hij vrijwillig verblijf had ge houden, 'verlaten en zich begeven naar dat deel van het schip, waar de roode vlag uit woei. Hij richtte op den gewonen toon het bevel tot de verzamelde matrozen om de vlag neer te halen en er de gewone Fransche vlag voor in de plaats te stellen. Ontvangen inet uitroepen van sarcasme, wendde hij zich tot de matrozen; bezwoer hen na te denken wat zij deden, en toen ook dit niet hielp, begaf hij zich met vasten pas in de richting van de vlag. De matrozen schenen geneigd hem den weg te versperren, maar toen hij, vast voorwaarts gaande, commandeerde, dat zij de rijen zouden openen, was er eigenlijk niemand, die hem durfde weerstreven. De roode vlag ging neer; de Fransche vlag woei spoedig weer. Toen kwam het oogenblik dat de bemanning zich rekenschap gaf van de zedelijke overmacht van dezen eenen man, die met slechts een valide hand ter beschikking, dit stoute stuk had aangedurfd en hen allen overheerscht. En dezelfde mannen, die nog kort tevoren hadden geroepen: ter dood met de officieren, zij hieven nu den kreet aan: Leve de Comman dant. Admiraal Amet toonde zich in deze moeilijke dagen volkomen berekend voor de positie, waarin hij zoo plotseling was geplaatst. Men wist, dat hij een vastbesloten- karakter had; wist ook, dat hij geen enkele daad van oneer1 zou begaan. Toen, twee dagen na de muiterij, een geleide resolute tirailleurs van het land leger onder bevel van een Kolonel zich aan het Admiraalschip vervoegde, vond het geen matrozen, geen dienst. De Kolonel zeide Admiraal Amet, dat zijn troepen volkomen waren te vertrouwen. Zijn Senegaleezen waren bereid de Jean Bart te bezetten en de beman ning in hechtenis te nemen, zoodat de ver diende straffen daaraan konden worden vol trokken. Maar Admiraal Amet weigerde. Zijn mannen hadden slechts tijdelijk het hoofd verloren, opgestookt door enkele rad draaiers, die natuurlijk hun straf niet mochten ontloopen. Met eigen hand wilde de Admiraal de orde herstellen, want hij bleef vertrouwen in zijn matrozen behouden. Niets mocht op of tegen de vloot ondernomen worden zonder een schriftelijk door hem onderteekend bevel; hij liep liever het gevaar te worden beleedigd, desnoods bedreigd, dan troepen en dan nog wel Afrikaansche troepen aan boord toe te laten. En toen enkele uren daarna een sloep van den Engelschen Admiraal, die onder de bevelen van Admiraal Amet was geplaatst van dezen het bericht kwam brengen, dat ook hij ter beschikking van zijn Franschen collega stond om de orde aan boord te herstellen, werd ook dit aanbod in dank afgewezen. Het mag tegenover een opstandige bemanning gewaagd lijken, Admiraal Amet waagde het, terwiile van zijn vlag, terwiile van zijn matrozen. Want deze kwamen inderdaad spoedig tot bezinning. Zij hadden zich tijdelijk vrij ge maakt van de banden, waarin de dienst hen hield, maar waren wellicht niet reeds vanuit Constantinopel de troepen en schepen onderweg om hen te straffen? En zoo dit niet het geval was, moest die straf dan toch niet na eenigen tijd komen? Zoo kwam al spoedig de bezinning al waren de Admiraal en zijn officieren het daarover eens, dat de aanstokers ernstig dienden gestraft. Die aanstokers moesten zich aan boord van de „France" bevinden, en ten einde deze te verwijderen, werd aan dit schip bevel gegeven om de terugreis naar Toulon te ondernemen. Wilde liet evenwel die terug reis aanvaarden en volbrengen, dan dienden de officieren, die aan boord van het schip op gesloten waren, te worden bevrijd; dan dien den ook de orders, door deze officieren gegeven, te worden opgevolgd. Het noodige werd gedaan teneinde te voorkomen, dat tegen de bevelen van de officieren in kon worden gehandeld. De route zou rechtstreeks naar Frankrijk zijn; een Britsch kruiser begeleidde de „France" tot in de monding van den Bosporus om te voor komen, dat de „France" neiging zou vertoonen te landen, en ook de basis te Constantinopel ontving draadloos de noodige instructie. Heeft de Soldatenraad aan boord van de „France" iets begrepen van de bedoeling, die bij het vertrek naar Toulon voorzat? Zooveel is zeker, deze heeft geprobeerd onderhande laars naar den Admiraal te zenden, maar dit had weinig gevolg, want nauwelijks waren die onderhandelaars aan boord van de Jean Bart gekomen, of zij dienden het schip ook weer te verlaten. De terugreis van de „France" bracht van zelf het einde van de zoo lichtzinnig begonnen muiterij. De officieren, die met den ietwat zonderlingen titel van raadgevers tot de be wegingen van het schip, die zij natuurlijk commandeerden, waren toegelaten, verkregen meer gezag naarmate de kusten van Frankrijk in het zicht kwamen. De „France" werd naar Bizcrta gedirigeerd; daar zou zij zich ter be schikking van den maritiemen Prefect hebben te stellen, terwijl de helft der bemanning bij aankomst met verlof kon gaan. Hoe dit bevel diende te worden opgevat, bleek al spoedig bij aankomst. De noodige maatregelen waren genomen, en de a,inleggers van deze muiterij kregen de straffen, die zij uiteraard verdiend hadden. Ongeveer 28 onder hen werden tot straffen boven de vijf jaren veroordeeld, maar ook de commandant van een der schepen, die dit aan zijn muitende matrozen had overge laten, stond voor den krijgsraad terecht. Een officier-machinist die met de muiters gemcene zaken had gemaakt, werd te Gallatz in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hij op het punt stond naar de Russen te vluch ten. Aan boord van den kruiser Waldeck Rousseau gebracht om naar Frankrijk te worden getransporteerd, slaagde hij in een poging om de bemanning van dit schip tegen de officieren op te zetten. De Schout bij Nacht, die aan boord van dit schip was, toonde zich bereid, teneinde aan de bedreiging zijner matrozen te voldoen, de terugreis naar Frank rijk te ondernemen. Admiraal Amet aarzelde, nadat hij dit vernomen had, niet lang; de bedoelde Schout bij Nacht ontving bevel zijn commando over te geven en werd door een torpedojager opgenomen om naar Constanti nopel te worden teruggebracht. DE KONINGIN RICHT ZICH TOT HET NED. VOLK. De Vader des Vaderlands leeft nog steeds in ons liart voort. Nu de herdenking van den 24sten April zoowel hier te lande als iD het R(jk buiten Europa en bij onze landgenooten in den vreemde tot het verleden behoort, wensch ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit verschillende uiteenloopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigden om de figuur van den Vader des Vaderlands, is op treffende wijze gebleken dat h(j voor ons allen geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en verèering is onafscheidelijk verbonden met onze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft en welke in het heden zooals in het verleden zoo uitnemend bij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden mijn ge dachten menigmaal bij den langen worstel strijd met zfln zware beproevingen, zoowel door ieder persoonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen, beproevingen, waarin de leider van onze onafhankelijkheidsbewe ging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid te deelen, bouwende op den „potentaat der potentaten", onwrikbaar in zijn geloof aan uitredding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk ik aan de ongunst der tijden, waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd worden, een nood, welke het wereldgebeuren om ons, buiten ons toedoen, heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan, om ons door aanpassen, taaie volharding en eensgezindheid, den greep van den tijd te doen trotseeren en met den Ijver en de wilskracht, die de omstandig heden gebieden de handen ineen te slaan en allen tezamen te offeren en te arbeiden voor, wat God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. Moge de viering, die achter ons ligt en de daarbU opnieuw aan den dag getreden aan hankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk, dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zegen voor ons allen te zjjn geweest. WILHELMINA. EEN WOONWAGEN AANGEREDEN. Elf personen onder de overblijfselen vandaan gehaald. ROERMOND, 9 Mei. Hedenavond onge veer kwart voor negen reed op den weg Echt Roermond, ter hoogte van het kasteel Hattem, een woonwagen, waarin 11 perso nen gezeten waren. Op dat moment werd de woonwagen, welke getrokken werd door een paard, ingehaald door een autobus, be stuurd door zekeren J. Smeets te Linnen. Vermoedelijk door het slechte achterlicht zag de bestuurder den woonwagen te laat. Hij trachtte nog uit te wijken, doch mede door de gladheid van den weg kon h(J een aanrijding niet meer voorkomen od met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed de bus op den woonwagen van achteren in. De woonwagen werd van den weg geslingerd en kwam totaal vernield in de sloot aan den kant van den weg terecht. De inzittenden, behalve eenige oudere per sonen waren eenige kinderen in den wagen, moesten van onder de overblijfselen van den woonwagen vandaan worden gehaald. Twee kindereD, beiden jongens van ongeveer 10 jaar oud, waren er het ergst aan toe en moesten met ernstige wonden per auto naar het St. Laurentiusziekenhui8 te Roermond worden overgebracht, waar zD ter verpleging werden opgenomen. De woonwagenbewoners bleken te zyn zekere familie Jager uit Geleen. Een vrouw had eenige wonden in het gelaat bekomen, terwijl de andere acht slachtoffers er met lichte verwondingen, meerendeels builen, lichte kneuzingeD en schrammen afkwamen. De chauffeur van de autobus was onmid dellijk met een andere auto doorgereden1 naar Roermond, om daar de politie van het gebeurde in kennis te stellen. Deze ging op onderzoek uit, terw(j] geneeskundige hulp eveneens spoedig ter plaatse was. In de autobus had alleen de bestuurder gezeten. De bus werd zwaar gehavend. De chauffeur Smeets was op weg van Linnen naar Roermond om daar arbeiders te halen om deze naar hun werk te brengen. Naar w(j nader vernemen, heeft een jongen een been gebroken, terwijl de tweede ge wonde knaap een schedelfractuur heeft op- geloopen. Volgens de verklaring van den chauffeur reed de woonwagen geheel rechts van den weg, doch hy had den woonwagen eerstop het laatste moment ontdekt in verband met het feit dat deze wagen geen groot achter licht had. Voorop hing een gewone stal lantaarn. De politie van Roermond heeft proces verbaal opgemaakt en stelt een nader onder zoek in. WAPENSMOKKELAARS BETRAPT. Auto met 155 pistolen en 300 scherpe patronen in beslag genomen. 's-GRA VENHAGE, 10 Mei. De Haagsche politie is op het spoor gekomen van een bende wapensmokkelaars, die den laatsten tijd zich bezig hield met het smokkelen van wapens en munitie uit België naar Nederland om ze hier te verkoopen. Zoo was de politie er achter gekomen, dat Zondag in Spoorwijk een bezoek zou worden gebracht door een aantal wapensmokkelaars om daar te trach ten de smokkelwaar van de hand te doen. Toen in een dar straten van Spoorwyk Zon dag voor een perceel, waar een Duitscher woonde, een auto stilhield en drie wapen smokkelaars zich naar binnen begaven, trad plotseling de politie naar voren en omsingelde den auto, waarna eenige ambtenaren het huis binnendrongen. In den auto werden 155 automatische pistolen en 300 scherpe patronen in beslag genomen. In het bewuste perceel werden de drie wapensmokkelaars, die drie Brabanders bleken te zyn en de bewoner, een Duitscher, in hechtenis genomen. By een ingesteld onderzoek werd in de woning verder niets verdachts gevonden. De drie Brabanders en de Duitscbers werden naar het hoofdbureau van politie overge bracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De auto, de pistolen en de munitie zijn in beslag genomen, Ingevolge de wettelijke bepalingen konden de wapensmokkelaars niet langer dan zes uur in hechtenis worden gehouden en moesten daarna weer worden vrijgelaten. De Duitscher, voor wien de wapenzending bestemd was en die blijkbaar hier zijn afnemers had, is de grens over gebracht. De wapenen waren afkomstig uit Luik. Zooals men weet, is de wapenhandel in België vrij. Vandaar dat men herhaaldelijk probeert wapens van België naar Nederland te smokkelen. Welke bedoeling de Duitscher met den wapenverkoop had, is nog niet uitgezocht. Uit het verdere onderzoek is nog gebleken, dat de drie Brabanders zich ook met den botersmokkelhandel bezig houden. De boter wordt in vrij groote partijen in België aan gekocht, waarmede men bier een zoet winstje weet te maken. Vermoedelijk zal de in beslag genomen auto geconfiskeerd worden. VOETBAL. A.s. Zondag speelt Flakkee I thuis tegen A.V.S. een oude competitie-tegenstandster, van wie Flakkee in Rotterdam verloor met 2—1. A.V.S. staat bekend als een zeer spor tieve en zeer sterke tegenstandster, die we gaarne op het Flakkee-veld weer opnieuw in actie zullen zien, We verwachten, vooral nu de zenuwachtigheid van een winnen of de kampioenskans is weg, er niet is, een mooien en prettigen wedstrijd, waarnaar het een genot is te k(jken. Voor binnen- en buiten de lijners. ii. Hoe voetbal precies ontstaan is weten we niet, weet niemand, maar het verhaal gaat, dat reeds in de middeleeuwen een soort balspal moet geweest zijn met doelen waar doorheen een bal getrapt moest worden. Dit spel werd in de straten gespeeld, de straten, zooals ze toen waren, zonder asphalt- wegen, zonder klinkersteenen of zoo iets In Engeland kent men nog een Wall-spel, waarbfi het doel een muur is en dat alleen nog op de Engelsche kostschool Eton ge speeld wordt en dat mogeiyk een over blijfsel is van het oude voetbalspel, of een broertje in andere gedaante van ons moderne spel. Het moderne voetbal dateert uit het mid den van de vorige eeuw, toen men in Enge land de onderscheiding heeft gemaakt tus- schen voetbal en rugby. Voetbal en rugby vereischen beide eenzelfde soort veld, waarover we het thans alleen willen heb ben, als inleiding voor de regels. Het veld, dat voor voetbal vereischt wordt, is heel wat mooier dan de straten der oude middel-eeuwsche straat-voetballers of der Wall-players uit Eton. Elk terrein is lang niet voor voetbal geschikt, zooals de niet- voetbaldeskundige denkt. Voetbal vraagt juist een heel mooi veld, hoe mooier het veld, hoe mooier het spel. Voetballers spre ken dan ook van een terrein met effect, of een ideaal terrein zonder effect, wat een geheel vlak terrein is, zonder kleine ver hevenheden, zonder greppels, zonder heuvel tjes. Ai deze oneffenheden hebben een ge weldigen invloed op het stuiten van den bai, op het doorschieten in zyn gang, op de regelmatigheid van den toesnellenden voorzet. Aangezien elke onderbreking in den gang van een voetbal voor een speler een onzekerheid van bespelen beteekent, zullen juist op mooie, geheel vlakke velden fraai -el geleverd kunnen worden. Het terrein zelf moet niet alleen geheel vlak zjjn, maar begroeid met kort gras. Koolasch is uit den booze eigenlyk, al lykt bet niet kwaad. Kort gras, geschoren. Men zie maar eens het onderscheid tusschen een prima veld als het Sparta-stadion in Rotter dam en dat van een dorpsvereeniging, die haar speelveld ook als oefen veld moet ge bruiken! Het eerste terrein lokt en noodt tot snel spelen, de bal loopt nauwkeurig zoo de speler het wilde hebben en het kon doen. Op een dorps-voetbalveld komen on verwachte afwijkingen in den loop van den toerollenden bal voor, die zeer nadeelig voor het spel-gehalte zyn! En hoe grooter het veld, hoe beter en mooier het spel. Het grootste veld „kreeg" de volgende maten 119 meterlangen 91 meter breed, de kleinste hebben voldoende aan 91 meter bij 46 meter, maar dat is rykeiyk kort. Het spel op zulk een veld is gedrongen, de spelers loopen te veel in elkander, ze kunnen zich niet ont plooien, omdat het veld geen „snelheid" toe laat. Iedere voetbalclub moet er naar streven het grootst mogefljke veld te krijgeD, en liever het met het toelatende publiek op een accoordje gooien om nog een paar meter te winnen in breedte en lengte, dan het veld bekorten! Elke meter meer lengte en elke meter meer breedte beduidt een groote winst, en in spel-qualiteit en in spelgenot, 'zoowel van spelers als voor toeschouwers I Door den K.N.V.B. is nader bepaald, dat de velden de volgende internationale maten moeten hebben in afwijking van deze regels: lengte 101 tot 110 meter, breedte 64 tot 73 meter! Alzoo |is het grootste voetbalveld binnenlijns 110 meter bij 73 meter! Dat per slot het voetbalveld nog goed ge draineerd moet zijn spreekt vanzelf, gladde terreinen met plassen, die niet verzakken kunnen zyn onaangenaam. Ze zorgen voor te veel valpartijtjes en doen het spel afbreuk. Het is aan te bevelen dat spelers, op oogenblikken dat ze niets te doen hebben, zelf de gelykmaking van het voetbalveld helpen verzorgen, de molshoopen verwijde ren, „putten" dichten, te hooge graspollen wegsteken enz. Hebben zp per slot niet zelf het meeste profijt van deze kleine, ge zamenlijke moeite! J. B, NIEUWE TONGE. N.T.V.V. I gaat Zater dag op bezoek by Xerxes I. Laten we hopen, dat ons elftal niet te onvolledig is. Dit is een vriendschappelijke wedstryd. Voor N.T.V.V. II is geen wedstrijd vastge steld. OUDE TONGE. A.s. Zaterdagavond 6 uur speelt „Xerxes" op het terrein aan den Molen weg een vriendschappelyke wedstrijd tegen „N.T.V.V." van Nieuwe ToDge. De voetbalvereeniging „Xerxes" heeft zich met het Ie elftal aangesloten by den Flakkeeschen voetbalbond. DEN BOMMEL. Heden speelde V.I.O.S. I alhier tegen het toer-elftal Nu of Nooit I, uit spelers samengesteld van de N.V. Bato uit 's-Gravenhage. Voor dezen wedstrijd was een medaille uitgeloofd door N.O.N. I. Het is een prettigen hoogstaanden strijd ge worden, waarin beide partijen zich ten volle gaven. De rust ging in met 11. Hoewel na de rust met geestdrift werd begonnen, brak het einde aan met een overwinning van 3—1 voor V.I O.S. I. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag aanstaande wordt alhier een vriendschappe- lyken wedstrijd gespeeld tusschen V.V. S. I en Hercules I van Achthuizen. V- HEEMST^ (Adv.) VERKOOPINGEN. Op VRIJDAG 19 Mei 1933, 'snam. 3J uur. in de Zaal van den heer Vermeulen te Dirks- laud: Afslag van Twee Heerenhuizen aan de Paulina van Weellaan, Vier Huizen aan de Wernerlaan te Dirksland; Twee Huizen aan den Nieuw Kraayerschen dyk te Me lissant, alles in eigendom van den heer J. P. Nieuwland te Dirksland, in diverse perceelen en combinaties. Notaris AKERMAN.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3