geneest -en wergfmaii -fmid Geeft U op als Abonoé. PLUIMVEETEELT VROUWENHOEKJE ïssss: Van Spionnen en Spionnage ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 MEI 1933. stem der leden beluisterend en rekening hou dend met hun wenschen, zich gedragen wist door „den wil des volks". Terecht schreef de -„Ned Sport" destijds: „Wij beschouwen nog altijd den A. N W. B. als het aangewezen lichaam om het toerisme in den uitgebreidsten zin des woords te behartigen" En zoo kwamen als vanzelf ook de bemoei ingen op watertoeristisch gebied tot stand. De Boud heeft zijn taak ook op dat terrein naar zijn beste weten en kunnen gediend en met hard werken en groote geldelijke opofferingen vervuld. Het eere-lid en oud-lid van het Dage- lijksch Bestuur, de heer J. C. Redelé, leidt deze Bondsbemoeiïngen op energieke en sympathie ke wijze. De A. N. W. B. behartigt sedert de laatste jaren de belangen van liet watertoerisme samen met de Kon. Verbonden Nederlandsche Watersport-Vereenigiugeu, een samenwerking, welke goede vruchten afwerpt. En het luchttoerisme? Ook daaraan wordt nu in samenwerking met de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart sinds het voorjaar van 1933 gewerkt. intense en meer verplichtende samenwerking dan nu bestaat. De Vereenigde Staten van Europa, gelijk deze ook iu ons land worden gepropageerd, hebben zich niet volledig uitgesproken met be trekking tot de overzeesche bezittingen van de voornaamste Europeesche rijken. En deze vormen toch een grooten factor op zichzelf. Zonder deze overzeesche bezittingen is er in derdaad te denken aan Vereenigde Staten, die uitsluitend Europa omvatten; met deze over zeesche bezittingen is het verschil tusschen zoodanige Vereenigde Staten en den tegen woordige!! Volkenbond niet zoo uitermate groot. Ook hier valt te bedenken of het ver standig is een poging te doen om een geheel Amerika te stellen buiten de samenwerking, gelijk in den Volkenbond wordt beproefd en waarbij de medewerking van Amerika onmis baar is en blijkt! De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede is er, na de in haar laatste algemeene Ver gadering gehouden beraadslaging toe over gegaan om een commissie samen te stellen, die regelmatig aandacht zal wijden aan alle gres ontvangen. De regeering der Ver. Staten geeft er zich rekenschap van, dat zij alleen geen oplossing van het vraagstuk kan vin den, on ziet in deze bijeenkomst onder de auspiciën van den Volkenbond het bowjjs, dat de staten het er over eens zijn, dat de graanpoaitie der wereld in evenwicht ge bracht moet worden door een oplossing, die een meer bevredigend prijsniveau waar borgt. De Ver. Staten zijn er zich van bewust, dat hiervoor zoowel de medewerking van de graan-esporteerende- als van de impor- teerende staten noodig is, en dat de crisis slechts dan opgelost kan worden, wanneer men er niet voor terugdeinst de oorzakon der tegenwoordige malaise aan te pakken. In dit verband wees de heer Morgentbau ten slotte op de ontstellende cijfers der werkloosheid (13 millioen in de Ver. Staten, 60 millioen in de overige landen). namelijk sneller dan hennetjes en krijgen gauwer gebrek aan vitamine dan hennetjes, In dit geval zou ik dus partij 3 een extra scheutje levertraan geven b.v. 2 gram per 100 gram meelvoer. Zorg echter de traan bij een vertrouwd adres te koopen, traan met te hoog zuurgehalte doet meer kwaad dan goed. Een tweede interessante brief behandelt ook kuikens in bakkunstmoeders, maar hier zit de kwaal ergens anders. Deze brief luidt: Heb gisteren kuikens afgeleverd welke zeer vlug en levenslustig waren. Kreeg heden bericht alle kuikens ziek. Bi) aankomst bleek mij dat, de kuikens in bakkunstmoeders zaten, per 100 kuikens een bak van 1 50 M. lang, 80 cM., breed, 50 cM. boog met glas bedekt. De kuikens zaten of lagen in de kunstmoeders met oogen dicht, velen be wusteloos, een 15-tal dood. Temperatuur in orde, in de kunstmoeders een scherpe carbolineumlucht, eigenaar ver klaarde pas de kunstmoeders van binnen gecarbolineord te hebben. Heb alle kuikens teruggehaald en op gaas geplaatst, hebben --i' -„-vm-inKa Europeesche Samenwerking. Mede wellicht tengevolge van het feit, dat de Volkenbond niet zoo spoedig de resultaten heeft gebracht, die men van hem verwacht, en waarbij men niet bedenkt, dat de Volken bond eerder op de eeuwen dan op de jaren is ingesteld, is in ons land en daarbuiten een sterke belangstelling waarneembaar voor wat men kan noemen Europeesche samenwerking. Samenwerking vooral op economisch, wellicht ten deele ook op politiek gebied, maar voor alles ten doel hebbende aan de verwarring, die in het bijzonder in Europa heerscht, een einde te maken. Want niemand kan blind zijn voor het feit, dat de moeilijkste vraagstukken in Europa hun oorsprong vinden en dus ook oplossing moeten verkrijgen. Het economisch vraagstuk is niet geheel, maar toch wel groo- tendeels een Europeesch vraagstuk, en zelfs een vraagstuk van verschillende Europeesche deelen. Het ontwapeningsvraagstuk is een bij kans geheel Europeesch" vraagstuk, niet min der dan dat der veiligheid, daaraan zoo nauw verbonden. Geen wonder, dat inen gezocht heeft naar middelen om Europa nauwer tot elkander te brengen. De behoefte daaraan ge voelen wij eiken dag, en steeds meer, naarmate de tolmuren, die in Europa de landen scheiden, hooger worden. Deze belangstelling is zeker een gelukkig verschijnsel. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in den loop van het vorig jaar een studiecommissie ingesteld, die onder lei ding van Mr. W. van Lanschot te 's Hertogen bosch, thans Voorzitter dezer Vereeniging, daaraan een uitvoerig rapport heeft gewijd. Dit rapport neemt, gelijk begrijpelijk is, geen stel ling ten aanzien van eenige bijzondere oplos sing, die men gedacht heeft. Het bespreekt het denkbeeld van Pan-Europa evenzeer als dat van de Vereenigde Staten van Europa. Maar het laat niet na te wijzen op de moeilijk heden, die in de voorgestelde oplossingen zijn gelegen. En evenmin aan de onvolkomenheden, die de verschillende middelen uiteraard ver- toonen. Pan-Europa wordt veelal met Pan-Amerika vergeleken, zonder dat intusschen voldoende bedacht wordt, dat Pan-Amerika in den oor- spronkelijk gedachten vorm allerminst is ver. wezenlijkt. Er is ongetwijfeld te Washington een Pan-Amerikaansch Bureau, waarheen bij kans alle Amerikaansche Staten hun vertegen woordigers zenden; er zijn om de zooveel jaren Pan-Amerikaansche conferenties, die belang wekkende vraagstukken op bijkans elk gebied behandelen, maar de dwingende kracht ont breekt aan dit Pan-Amerika al evenzeer als het ontbreekt aan de Vereenigde Staten van Europa, gelijk Brïand die zich heeft gedacht. Deze zijn in het algemeen terecht, onderdeel van den Volkenbond geworden. Hierbij toch heeft vooropgezeten de bedoeling, dat de Vol kenbond, die er eenmaal is, geen schade mag ondervinden van eenigen nieuwen vorm van Europeesche samenwerking. Evenmin als deze Europeesche samenwerking de richting mag aannemen van zich te keeren tegen eenige andere continentale opvatting. Geen Pan- Europa, zoo is herhaaldelijk en terecht gezegd, dat b.v. tegen Amerika zou zijn gericht. Nu brengt intusschen Pan-Europa in den concreten vorm gelijk men erover spreekt, met zich, dat Engeland met zijn Dominions een af zonderlijke organisatie zal vormen. Dit moge, althans economisch, reeds in zekeren zin het geval zijn, het kan niet in het belang van Euro pa zijn dit te accentueeren. Gezien b.v. wat op het oogenblik op politiek gebied geschiedt, zou de medewerking van Engeland niet aan Europa moge ontvallenNaast dit Pan-Europa zal er dan komen een Pan-Amerika, intenser dan het nu is, en een Pan-Azië, samengesteld uit het tegenwoordig Azië zonder Rusland, omdat Aziatisch en Europeesch Rusland samen in één rijk zullen worden ondergebracht. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk om theo retisch de gedachte voor te staan, dat zoo danige werelddeelvorming aan den Volken bond geen nadeel zal brengen, maar, waar de ontbindende tendenz in de menschheid nu eenmaal sterker is dan de samenbindende, moet dit gevaar toch danig worden onder de oogen gezien. Nog afgescheiden van het feit, dat een lichaam als een werkelijk Europeesch parlement heel wat moeilijker te verwezen lijken zal zijn dan een Volkenbond met meer vraagstukken, die op de Europeesche samen werking betrekking hebben. Van deze com missie is Prof. Mr. A. Aneina, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Voor zitter en Mr. C. P. van Wijngaarden te 's-Gra- venhage onder-Voorzitter en tevens Secretaris. Het behoeft wel geen betoog, dat voor deze commissie thans werk genoeg is te doen en dat ook zij een vruchtbaar terrein voor zich heeft. EEN AFZONDERLIJK MINISTERIE VAN LANDBOUW. Verzoek der Samenwerkende Boeren bonden aan de Koningin, Men verzoekt ons publicatie van het vol gende: De besturen van de Samenwerkende Boeren bonden in Nederland hebben per schrijven het volgende onder de aandacht van H.M. de Koningin gebracht. Aangezien de landbouw en de landbouwen de bevolking van fundamenteele en cultu- reele beteekenis voor onzen Nederlandschen staat en ons Nederlandsche volk moeten wor den geacht, vereisehen, naar de meening van bovengenoemde bestureD, de vraagstukken dezen tak van volksbestaan betreffende, zeer bijzondere studie. Vooral in dezen crisistijd is gebleken van welk een groot belang het zou zijn geweest, wanneer ons land reeds voor het uitbreken daarvan, een goed geoutilleerd ministerie van Landbouw zou hebben gehad, waarvan de daaraan verbonden ambtenaren den gebeelen economischen gang van bedrijfsleven konden overzien. Waar ook bijna ieder omliggend land een afzonderlijk ministerie van Landbouw heeft en daar dus algemeen de behoefte hieraan blijkt te worden gevoeld nemen vorenge noemde besturen de vrjjbeid, Hare Majesteit nog eens te wijzen op de groote beteekenis, welke deze tak van volksbestaan, waarbij on geveer de helft van het Nederlandsche volk is betrokken, voor onze geheele natie heeft. Op grond hiervan verzoeken genoemde be sturen Hare Majesteit in het thans te for- meeren Kabinet een afzonderlijk ministerie van Landbouw op te willen nemen, met daar onder een bekwaam en alleszins deskundig directeur-generaal. Ondanks de noodzakelijke bezuiniging op de staatsuitgaven moet h.i. het vraagstuk van den landbouw zoo belangrijk wordeD geacbt, dat uitgaven voor instelliDg van een dergelijk goed geoutilleerd ministerie, alleszins zijn gewettigd. BEPERKING DEB GRAANPRODUCTIE? Besprekingen tusschen de vier voor naamste graanexporteerende landon te Genève. GENÈVE, 10 Mei (per tel.) Heden is te Genève een conferentie gehouden van de vier voornaamste graan exporfceerende landen der wereld, der Ver. Staten, Canada, Argentinië en Australië. Deze conferentie is bijeengeroepen door de voorbereidende com missie voor de economische en monotaire conferentie van Londen die tot de conclusie is gekomen, dat het graan vraagstuk aan een voorbereidend onderzoek onderworpen dient te worden, ten einde de conferentie te Lon den in staat te stellen dit vraagstuk met vrucht te behandelen. Ook het internationale landbouw instituut te Rome kwam tot de zelfde slotsom. Deze bijeenkomst zal ver moedelijk door een consultatie tusschen een grooter groep landen worden gevolgd. De vertegenwoordiger der Ver. Staten, Morgentbau, heeft heden namens zijn regee ring een verklaring afgelegd, waaruit bl(1kt, dat de Ver. Staten bereid zijn met. de andere graan-exporteerende landen samen te wer ken om de graanproductie te beperken, ten einde het prijsniveau op te voeren en de producenten in staat te stellen weer als koopers van industrieele producten te doen optreden. De president der Ver. Staten zal daartoe de noodzakelijke machtiging van het Con- DE CRISISVARKENSCENTRALE VRAAGT KWALITEIT. Uniforme aftrek van 3 cent voor te week spek. De Ned. Varkenscentrale schrijft; Gelijk bekend, is met ingang van 3 April j.l. het nieuwe uitbetalingssysteem naar kwaliteit door de Nederlandsche Varkens centrale ingevoerd. Daarbij is bepaald, dat varkens met week spek steeds naar den laagsten prijs (die welke geldt voor de var- keus III C) zullen worden uitbetaald. Wij hebben gemeend hierin verandering te moeten brengen zoodanig, dat een uniforme aftrek van 3 cent per K.G. plaats vindt, wanneer blijkt, dat het spek van het betrok ken varken week is geweest. Hierdoor wordt voorkomen, dat eenerzijds een te. groote af trek plaats vindt voor varkens, die overigens aan alle eischen voldoen (I A) en dat ander zijds geen aftrek plaats vindt voor varkens, welke tot de laagste klasse behooren (III C). Tevens zouden wij het van belang achten, wanneer de aandacht gevestigd werd op het feit, dat de prjjs van gerst op ditoogenblik ongeveer gelijk is aan die van maïs, terwijl gelijk bekend is van het voeren van gerst een goeden invloed uitgaat op de hardheid van het spek. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingei 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER BEENZWAKTE EN CARBOLI- NEUM-DAMPEN. Vorige keer had ik het over de been zwakte. Ik laat nu hier een brief van een lezer volgen, die met deze kwaal zit te tob ben. Hij schrijft: Ik heb tot nu toe vier koppels kuikens, allen in hetzelfde hok, goed afgescheiden van elkaar. De eerste 130 stuks geboren li Maart (de brief is van 24 April), de tweede (50 stuks) 12 dagen later. Bijzon der mooie kuikens, behoefden zelfs na 16 dagen geen warmte meer, zijn opgefokt in bakkunstmoeders. Dan de 3e partij weer 12 dagen later (130 Witte LeghornkuikenB) uit dezelfde machine als de eerste koppel en 270 stuks uit een nieuwe machine. Dit zijn Barnevelders en Blauwen. De 3e en 4e partij (9400 stuks) gingen onder eenjkachelkunst- moeder. Direct trad kannibalisme op en na ongeveer een week eenige met slappe poo- ten, allen haantjes. De kuikens wilden heel slecht naar buiten en steeds kwamen er meer met slappe pooten b{j. Ze zijn oogen- schtjnlljk goed gezond, druk op het voer, de oogen staan goed helder, maar de pooten willen niet. Ze fladderen op de vleugels naar de voerbakjes, anderen blijven liggen waar ze zijn en als men ze wat voer voor strooit verslinden ze dat met graagte. Eerst waren het zeker 90% baantjes die ziek waren, nu beginnen er ook hennetjes bij te komen. De vierde partij ia uit dezelfde machine als de 2e koppel, weer 12 dagen na de 3de koppel geboren. Deze is tip top in orde. Ik vermoed verlamming of jicht. Hier hebben we nu oen geval waar gron dig onderzoek zeer gewenscht is. De brief geeft verschillende inlichtingen, doch niet genoeg en we moeten naar veel punten vra gen. Ik neem aan dat het voer voor alle kuikens hetzelfde is, dan moet hier in de derde partij iets bijzonders zitten. Het ver schil kan liggen in het zonlicht, de bak kunstmoeders staan meestal buiten en de kuikens krijgen dus licht dat niet door glas van zijn ultra-violette stralen beroofd is. De derde partij echter zit binnen en wil slecht naar buiten. Gezonde kuikens gaan graag naar buiten met goed weer. Het optredende kannibalisme wijst ook al op verveling en mogelijke overbevolking. Niet uit te schake len is ook do invloed der broedmachine, die voor deze partU voor het eerst gebruikt werd. Ten slotte wijst het feit dat de haantjes het eerst ziek worden er op, dat bet voer net goed genoeg is om kuikens die buiten kun nen loopen goed te houden, doch faalt als de kuikens binnen zitten. Haantjes groeien echter voor ongeveer 80 de oogen dicht. In één kunstmoeder met veel ventilatie waren de kuikens het minst ziek. Zonder t wijfel zijn hier de kuikentjes ver giftigd door de scherpen carbolinenmdampen en hebben deze op de slijmvliezen der oogen en van de luchtwegen een ontsteking ver oorzaakt. Dergelijke scherpe dampen werken op kuikens of beter gezegd op vogels veel schadelijker in dan op zoogdieren. Bfj for maline dampen krijgt men ook met kuikens gauwer vergiftiging dan met zoogdieren. Dat komt omdat de slijmvliezen der lucht wegen bij vogels veel en veel grooter zijn dan bij zoogdieren. De vogel heeft n.l. in zijn lichaam een aantal groote z g. luchtzakken. Deze luchtzakken, die tot in de beenderen liggen, staan in verbinding met de longen en de lucht die door de longen stroomt, stroomt ook in de luchtzakken. Hier blijft deze lucht gedeeltelijk meer in rust dan in de longen. De oppervlakte van het slijmvlies dat met het schadelijke gas in aanraking komt en blijft is dus grooter dan bjj zoog dieren en wordt meer van het vergif opge nomen en daardoor is dus de uitwerking ernstiger. Toen ik een aantal der gestorven kuiken tjes open maakte bleek direct de scherpe, prikkelende werking van de carbolineuin dampen, de longen waren hevig aangedaan en konden alleen door de ontsteking al niet meer normaal werken. De arme diertjes zijn dus gesneuveld door onoplettendheid van den eigenaar en een waarschuwing hoe voorzichtig men moet zijn met sommige ontsmettingsmiddelen. In dit verband wijs ik ook nog even op het gevaar dat creoline en carbolineum opleveren in kippenhokken, dit met het oog op reuk en smaak der eieren. Deze eigenaardige reuk dringt door de schaal der eieren heen en maakt ze ongenietbaar. De. te Hennepe. ACHT UREN STUURLOOS IN VOLLE ZEE. Onaangenaam avontuur van Engclsche matrozen. Een onaangenaam avontuur heeft een vijftal Engelsche zeelieden beleefd. Zij be hoorden thuis op het Cromer Knol) Vuur schip, dat benoorden de Theemsmonding gestationneerd is. De v(jf zeelieden waren bezig in een reddingsboot buitenboords werk zaamheden te verrichten. De boot isthdens den arbeid op drift geraakt en dreef ver van het vuurschip weg. De kameraden op het vuurschip moesten machteloos toezien hoe de reddingsboot een speelbal der golven was geworden en steeds verder van het vuur schip verwijderd werd. Per radio werden noodseinen gegeven. Het Engelsche oorlogs schip „St. Just" kreeg dadelijk opdracht de schipbreukelingen op te sporen. Na laDg zoeken is het aan dit schip gelukt de red dingsboot te vinden. De mannen, die zeer uitgeput waren, werden aan boord genomen. Zij hadden meer dan acht uur rondgedreven in een woeste zee en ten prooi aan koude en regenvlagen. Zij waren doornat door het overkomende water. Er was geen voedsel aan boord en oven- min beschikten de schipbreukelingen in de afgedreven reddingsboot op voortbewegings middelen. PARIJSCHE MODEBRIEF MANTELC08TUUM8 VAN GESTREEPTE STOF. Parijsche kleinigheden. Wanneer we ons den geheelen winter, van het begin tot bet einde, in een langen, be- schuttenden mantel gewikkeld hebben, zoo verlangen we in het voorjaar eens, ter af wisseling naar een kleedingstuk, dat minder lang en minder beschuttend is. Vandaar mis schien, dat elk voorjaar opnieuw het mantel- costuum met zoo'n vreugde begroet wordt. Een mantelpak geeft de illusie van lente en jeugd, zeifs al z(jn geen van beide voorhanden. Nu weet ik wel, dat er heel veel tegen het mantelcostuum te zeggen valt. Wat al klaag zangen over rokken, die vee) gauwerieeltjk en versleten zijn dan het manteltje, esthe tische bezwaren over de leelijke „vlakver- deeling" om het zoo maar eens uit te drukken in een donkere beneden-en een lichte bovenhelft ed, niette vergeten, het practische be zwaar, dat men eigenlijk nooit „gekleed" is, wanneer men het manteltje aflegt. En toch doet dit alleB niets aan het succes van het man telpak af. Heeft een vrouw, die eenmaal op een bepaald kleedingstuk haar zin heeft gezet, zicb ooit door weike bezwaren ook, van de wijs laten brengen? Zij tracht veel liever aan die bezwaren tegemoet te komen, in dit geval b.v. door bij het man telcostuum twee gelijke rok ten te nemen, zooals een heer ook dikwijls twee pan talons bij zjjn pak bestelt. En verder vergeten w(j zelf, zoowel als ieder die ons ziet, graag de minder mooie vlak- verdeeling, wanneer we in zoo'n snoezig modern blousje gekleed zijn. Opvallend veel mantel pakjes zijn op het oogenblik van gestreepte stof gemaakt. Deze strepen worden op allerlei wijze toegepast en gecombineerd. Men gebruikt ze in de lengte, in de breedte, men zet reepen streepstof zóó aan elkaar dat er een vischgraat ontstaat (hetgeen voor namelijk voor de mouwen gebruikt wordt Deze laatste vertoonen dikwijls het raglan- model en loopen soms tot bijna aan den hals door. Het omgekeerde komt echter nog veel- vuldiger voor: de schouders zijn door kappen verbreed, die over den bovenarm vallen. Naargelang men het noodig heeft, smaller of breeder in de schouders te schijnen, kan men het eerste of het tweede maaksel kiezen. Een vorigen keer vertelden we reeds, dat- men op het oogenblik de blouse graag, door kleur en versieringen, met het mantelcos tuum in overeenstemming brengt. Verder houdt men van lichte blouses bij donkere rokken en wat heel nieuw is van donkergekleurde blouses bij lichte mantel- costuums. Men neemt hiervoor speciaal ge drapeerde modelletjes, die van voren schuin overkruist gesloten worden. De rechterzijde van den hals is glad, de linkerzijde eindigt in een lange slip die van voren op de blouse door een breede schuif wordt getrokken. Schotsche stof wordt zeer veel als gar neering gebruikt op de voorjaarsmantel pakken, De eenvoudigste versiering in dit genre bestaat b.v. in een liggeDd kraagje met groote Schotsche strik en, onder aan de mouwen, Schotsche manchetten. Aardig zijn brekende tnouwdeel. Aanlokkelijk zijn voor ons, vrouwen, de tallooze kleinigheden waarmede we op 't oogenblik ons toilet kunnen voltooien. De win kels liggen er vol mee en de keuze is moeilijk. Aller liefste kleurige mutsjes met bijpassende sjawls of meer uitgebreide ensem bles van hoedje, tasch, sjawl en handschoenen. Zeer chic zijn handschoe nen, die volmaakt met de japoD of hetcostuum over eenkomen. Vele dames brengen daarom een lapje van de japonstof, wol, jersey, fluweel etc. naar den handschoenenmaker, die er, in combi natie met leer, een paar keurige handschoe nen van fabriceert die een zeer persoonlek karakter dragen. Fijne handschoenen met zeer breede, mooi bewerkte kappen z^jn zeer prijzig, onder de zes gulden kan men in dit genre bijna niets krjjgen. Geen wonder, dat dames, die een beetje handig met de naald weten om te gaan, trachten aan een paar gewone handschoenen zelf zoo'n paar mooie kappen te bevestigen dikwijls met veel succes. Misschien ontstaat er in dezen tijd wel een Dieuw spreekwoord: „Wie niet r^k is, moet handig z^n..." Onze lezeressen» die uitvoerig wen schen Ingelicht te worden over de laat ste mode» zoowel voor dames als kin deren» raden wl) dringend aan een abonnement te nemen op »»Het Nieuwe Modeblad*'. Dit ntterst practische Nederlandscbc modetljdschrllt, hetwelk ook een schat van gegevens btedt voor handwerken In alle genres» fs hl] de uitgevers dezer Courant tegen sterk geredneeerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verscbtl- ende In 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatronenbladen» bedraagt slecbts I 1»20 per kwarlaal» franco per post I 1.50. (2e Serie). IX. Vergeefsche pogingen om in Zuid-Rusland doi te dringen. Maar deze andere geschiedenis doet de vraB rijzen of niet de raadselachtige Gravin hetS woord gehouden. Waaruit dan weer zou zifl af te ieiden, dat zij een machtige organisatB achter zich had, die zij, waar de FranschB niet van haar wilden weten, ter beschikkii van de Russen stelde. Al zou zij het ech niet hebben gedaan, zoo is men geneigd op merken, dan was het toch zeer twijfelach of de expeditie, die Zuid-Rusland moest bi nendringen, kans van slagen Had geboden. De expeditie werd ondernomen vani Odessa. Einde Januari 1919 werd het Ge lieerde front, bijkans uitsluitend door Franschen bezet, gebracht op een afsta van meer dan 100 K.M. van de kust. M bedenke wel: in een vijandig land, ontbk van voorraden, ver verwijderd van het hoo kwartier, dus ver van de basis en van de I schermende artillerie van de vloot. Een 70.C man troepen, voornamelijk Franschen, mi ook Grieken, Polen, Russische vrijwillig en zwarte troepen, trokken stoutmoei verder in het land, dat ook een Napoleon had vermogen te overmeesteren. De verha!| die Robert Boucard ons gedocumenteerd d over dezen tocht, bewijzen, dat gedeelten het Afrikaansche leger, met niet anders met hun zomeruitrusting waren gekleed, dat Grieksche eenheden, geschoeid slechts j sandalen, door de sneeuw moestenjvoortrukk Men bedenke daarbij, dat een groot c dezer troepen in den wapenstilstand oogenblik had begroet, dat zij naar het Va< land zouden kunnen terugkeeren. Niet slee Koloniale, doch ook moederlandsche infant werd op de marsch gesteld om de steeds vo durende vervolging van den vijand in binnenland te ondernemen. Kan het verba dat, gezien den vloedgolf van radicale st mingen, die door geheel Europa ging, dezer infanterie-regimenten in verzet kw de kreten van demobilisatie aanhief en cheerde onder het zingen van liederen, did niet bepaald tot de militaire behoor<| Boucard spreekt dan ook met de meeste slistheid tegen, dat de rebellie, die ziel spoedig van het expeditionaire corps meester maken, op de vloot is begon integendeel, de troepen te land zijn begoil en de vloot heeft hun voorbeeld overgenot Men houde daarbij rekening met den stand, waarin de bevolking verkeerde ei landstreken, die men betrad. Die bevol was slecht gevoed, had tientallen van onder den ergsten Czaristischen druk g en zag nu de bevrijding van dezen druk zich. Maar zij verkeerde ook in vrees ten zien van de wreedheden der Bolsjewieke: tot alle denkbare uitersten overgingen, I neer de Fransche troepen werden geho Om een enkel voorbeeld te noemen va wijze, waarop werd opgetreden. De Kherson, tevoren door de roode troepen t werd door dezen ijlings ontruimd bij naderen van het expeditiecorps en de v zeilende witte vrijwilligers. De vooraanst; communisten werden in hechtenis gene en de Generale Staf van het bezetting: plakte een uitnoodiging aan de ingeze om het Sovjet-juk van zich af te schudd vrijwillig dienst te nemen tegen de Si overheerscners. Honderden vrijwilligers den zich aan; zij werden verzameld en geleide van pijpers en tamboers gebracht een kamp in de omgeving van de stad, w; zouden worden geoefend en gehuisvest mand heeft deze vrijwilligers ooit terugg Want zij zijn daar in koelen bloede g( leerd, gemassacreerd door degenen, dn tot instructeurs zouden dienen en c Werkelijkheid niet anders waren dan verf agenten van de Russische Tcheka. De tocht der Bolsjewieken was 'n schijnmanc en geheel de dienstneming van sommis menten een zuivere comedie teneinde de I standers der revolutie te treffen, en werden helaas maar al te goed getroffeH Het kon aan de oogen van de bevelvoiM leger- en marineautoriteiten niet verlH blijven, dat geheel de expeditie een I dreigde te worden. Om dit te voorl^B besloot Admiraal Amet zich tot Pai H wenden teneinde de noodige versterkinM verkrijgen. Toen hem deze werden gewl B en daartegenover de vijand zich krachtig B tevoren toonde, overwon de Admiraal z I en telegrafeerde op dringende wijze aan; B om toestemming te verkrijgen tot den tocht van zijn troepen en zijn schepen, stand werd daarin naar waarheid geschil: de terugtocht als 'n noodzakelijkheid ge wilde men een omvangrijke ramp voor Dat men vol spanning het bericht van afwachtte, wie zal het niet begrijpen? Ei kwam het de kortheid van het antwoor nog voordat het ontcijferd wras, hops het gunstig was. Maar toen de officier den Staf liet ontcijferde antwoord vo hadden, moest de jongste zich opoffe het den Admiraal aan boord van den Joan Bart over te brengen. Het luid anders dan: Herwin Uzelf; ik zeg: Uzelf en wacht bevelen af. Toen in spoedig het onherstelbare gebeuren. F diende hervat, en de voornaamste sche het eskader kregen bevel om zicli naai topoi te begeven teneinde den voortg: den vijand te stuiten. Het ging zoo zoo kwaad als het ging. Maar nadat ge een dag een gedeelte van Sebasto] gebombardeerd, kwamen de matrc opstand. Het begon op de Joan Bart, vlag van den Admiraal woei; deze we gehaald en de roode vlag werd er 011

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2