5 o-Centrum - Middelharnis /room Voorstraat A 253 OEREE OVERFLAKKEE. ZATERDAG 13 MEI 1933 ZIGEUNERBLOED. Overspannen MIJNHARDT's Vijftig jaar A. N.W. B. op geregelder opkomst en vogelschade. De beooodigde hoeveelheid zaaizaad is 100 tot 125 K G per H A.. de rUeuw(jdte40A60c.M. De inaisteelt voor groenvoer verdient extra belangstelling als noodgewas zooals b.v.het vorig jaar bp de waterrampen te Smilde eu in Westerwolde. Na vroege aardappels, suil- rogge enz. kan nog een redelUk gewas maïs geoogst worden dat over 't geheel door het vee, mitaredelpk verduurzaamd, graag wordt opgenomen. KLEINE TARWEOOGST IN DE V.S.I Uooge verwachtingen voor Europa. ROME, 2 Mei. Het Internationale Land bouw Instituut te Rome deelt mede, dat volgens de statistieken van het Instituut de tarweoogst 1933 in de Vereenigde Staten de kleinste zal ztyn die bp het Instituut is ge registreerd. De totale tarweoogst zal 334 millioen bushel bedragen of nog aanzienlijk minder dan de reeds zeer schrale oogst van 1932. De weersomstandigheden z(jn ook voor het winterkoren zeer ongunstig geweest. Het Instituut verwacht in Europa echter een zeer gunstigen oogst, die belangrijk hooger zal zpn dan de oogst van de laatste jaren. log J de ld. Idat net het >ro- oor aar >des gen ver was itee iling •oef- ras- enz aar ds de ïoort igere VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 10 MEI 1933,'s nam. 3 uur, in Café Vermeulen te Dirksland, afslag van: A. 3.73.60 H.A. (8 G. 41 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirks land, in den Zuidhoek. Verhuurd aan den Heer'Corns. Both Pz. te Dirksland. B. 15 98.45 H.A. (34 G. 242 R. V. Maat) BOUWLAND, te Melissant, (vroeger On waard) in den polder Kraaijenisse, zijnde de 2de kavel van dien polder. Verhuurd aan den Heer Jac. Buth G.Jz. te Dirksland. In diverse perceelen en combinaties. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. D. A. Werner te 's-Gravenhage. Breeder omschreven bij Notitie. Notaris VAN DER SLUTS. Op VRIJDAG 12 Mei 1933 's nam. 3$ uur, te Dirksland in Zaal „Odeon"bp Veilingen Op VRIJDAG 19 Mei 1933, 'snam. 3J uur, in de Zaal van den heer Vermeulen aldaar, bp Afslag van Twee Heerenhuizen aan de Paulina van Weellaan, Vier Huizen aan de Wemerlaan te Dirksland; Twee Huizen aan den Nieuw Kraayerschen dpk te Me lissant, alles in eigendom van den heer J. P. Nieuwland te Dirksland, in diverse perceelen en combinaties. Notaris AKERMAN. PHILIPS demonstratie zonder verplichting Oiilcieel Philips Reparateur DRES VOOR Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENITËN van 16 regels1.20 Elke regel meer0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tei. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 53 Week-revue. Buitenland. Es gibt joden Tag etwas Neues im Westen, de Duitsch nationaal-socialistische revolutie- wals holdedeboldert rusteloos voort, niemand weet het einde ook maar bp benadering te gissen. Maar de nieuwe machthebbers te Berlpn zpn nog lang niet aan het einde van hun politiek Latpn. Deze week hebben de heeren te Berlpn zich verlustigd in de laaiende, lekkende vlammen, waardoor de in de ban gedane en verboden boeken van Duitschland's meest bekende auteurs zpn vernietigd.Boeken van Joden, van marxisten, van pacifisten, alle boeken van niet-Arische afkomst,zpn een verboden artikel in Duitsch- land, zpn deswege verzameld en onder mu ziek en redevoeringen, door ze aan de vlam men prps te geven, vernietigd. De nieuwe machthebbers in Duitschland willen het zoo, ook al maakt Duitschland zich op die manier onsterfelpk belachelijk. Het is de wereld op zpn kop zetten, het is nog nooit eerder in een beschaafd land vertoond, het lpkt wel een terugkeer tot voor de middeleeuwen. Op die manier moet de mas9a in nationaal- socialistische richting verder worden opge voed en de Duitsche jeugd zal op de school het nationaal-socialistische onderwps met den paplepel slikken, volgens de door den rpksminister uiteengezette richtsnoeren, wel ke wp hier laten volgen: „De Duitsche school moet den politieken mensch vormen, die in al zijn denken en handelen in dienst staat van zijn volk en die met de geschiedenis van zijn land en volk innerlpk verbonden is. De Duitsche school moet dus, met inachtneming van de locale kleuren van Duitsche stammen, de gemeenschapsgedachte bevorderen die het krachtigst erfdeel van onze voorvaderen is. Bp het onderwps in vreemde talen moet aan de Germaansche talen de voorkeur ge geven worden boven die van Latijnschen oorsprong. Het geschiedenis-onderwijs moet volkomen gereorganiseerd worden: bij de vaderlandsche geschiedenis moet uitvoerig worden stilgestaan bij den wereldoorlog, de vernedering van ons volk door het verdrag van Versailles en bp de ineenstorting van de liberalistisch-marxistische gedachten wereld, die dat tractaat aanvaard heeft. Het lot der van ons afgescheurde Duitsche broeders moet meer in het licht worden gesteld. Bp het biologisch onderwijs moet de „Rassenkunde" meer en beter worden onder wezen; de blik van den leerling voor ras verschillen moet gescherpt en moet hem gewezen wórden op het gevaar van ver menging van Duitsch bloed met vreemd bloed, in de eerste plaats met Joden. Een belangrpk onderdeel van de opvoeding i3 de lichameipke opvoeding, waarbp niet alleen op lichameipke geoefendheid gelet moet worden, maar tevens de liefde tot den krpgsdienst moet worden hersteld,zoo dat de Duitsche jeugd het weer als zijn hoogsten vaderlandschen plicht en eer zal beschouwen voor het vaderland te dienen." Tot zoover deze merkwaardige uiteenzet ting. De Duitsche jeugd zal dus worden opgekweekt tot waardige Hitleriaantjes in den dop, de liefde voor het militaire dril- 8y8teem zal hen worden bpgebracbt, naaet de noodige rassenhaat en haat tegen het buitenland. Als ze dit alles goed en flink hebben geleerd dan zpn de nieuwe macht- FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Botte. 43) „Laat dat maar aan mij over," antwoordde Denville. „Ik zal de papieren wel verschaffen en zorgen voor een predikant." „Dan laat ik het aan jou over, mijn jongen. Jij moogt voor dezen keer mijn getuige zijn." HOOFDSTUK XXIV. Tijdens de afwezigheid van Tazoni en Maya toonde de oude Martha zich buitengewoon actief. Zij Had de leiding van het kleine gezelschap op zich genomen en dwong stipte gehoorzaamheid af. Het kamp werd opgebroken en de zigeuners trokken naar een rustig plekje niet Ver van Londen, waar zij wisten, dat genoeg te verdienen zou zijn om den kleinen troep in het leven te houden. Vandaar uit maakte Martha uitstapjes, die soms twee, drie dagen duurden. Zij vernam allerlei dingen, die haar bij het zoeken naar het verdwenen meisje te pas konden komen. Een van de eerste ontdekkingen, welke zij deed, was, dat hebbers tevreden, dan zpn het volgens rpks minister Frick ware Duitschers, maar tevens een ontzagipk gevaar voor den wereldvrede. Inmiddels heeft Duitschland een merk waardig record veroverd, staat het in dit opzicht aan de spits van alle zoogenaamd beschaafde volken, n.l. een zelfmoord-record. Dagelpks slaan Duitschers, in vertwpfeling en angst, de hand aan zichzelf. Een der Duitsche dagbladen gaf tot voor kort dage lpks een lijstje van deze droeve zelfmoord epidemie, doch het lpstje werd te lang. Berlpn was op deze eere-rubriek niet gesteld en dus werd het verboden. De ongelooflpke gestrengheid waarmede Berlpn tegen de marxisten optreedt is overi gens geen beletsel geweest om haastig de verlenging der verdragen van vriendschap met Rusland te ratificeeren. Zaken gaan voor het beginsel, vooral als het financieel voor- deelige zaakjes betreft. En ook bp de Russen is de Hereurius-knobbel flink ontwikkeld en erg gevoelig voor klandizie, vooral nu ze in conflict liggen met de Engelschen. Wel merk waardig dat de Duitschers en Russen zoo'n haast hebben om elkaar in de armen te vallen, deze twee doodsvijanden, maar beiden een zamen in de groote wereldpolitiek. In de internationale politiek is dat meer vertoond. Ook Rome, fel optredend tegen het commu nisme, heeft nooit een voordeelig Russisch zaakje versmaad. Principes zijn mooi, ze worden ook in de internationale politiek gehuldigd... als ze geen geld kosten. Und mein Liebchen was willst du noch mehr? De Duitsche broeders in Oostenrijk maken steeds meer kabaal in het wankelende Oosten- rijksche huisje, dat onder deze herrie dreigt te bezwpken. De regeering Dolfuss, met alleen de katholieke christen-socialistische partij achter zich, krpgt het steeds meer aan den stok met de nationaal-socialisten, terwijl de sociaal-democraten zich op hetoogenbiik merkwaardig koest houden. De regeering, trachtend den nazi-vloed te stuiten, heeft voorloopig alle verkiezingen opgeschort, heeft een uniformverbod uitgevaardigd en wil alle ambtenaren en gepensioneerden een nieuwen eed afnemen, waarin de aansluiting van Oostenrpk wordt afgekeurd en verworpen. Dit alles is tegen de nazi's gericht en daar over zpn deze hevig verbolgen. Afgeloopen Zondag hebben de nazi's in verschillende plaatsen ernstige relletjes veroorzaakt, welke in de meeste gevallen slechts met militaire hulp onderdrukt konden worden. Het kolkt en bruist dus wel heel erg in den Oosten- rpkschen politieken heksenketel, de spanning neemt nog toe omdat de nazi's een grootsche betooging hebben aangekondigd en verschil lende kopstukken uit de Duitsche nationaal- socialistische beweging een bezoek aan Wee- nen hebben aangekondigd. Dank zij den ster ken arm heeft de regeeriDg Dolfuss zich tot nu toe staande weten te houden, maar de nazi's rekenen er vast opjdat, hoe Mussolini hierover ook mag denken, dat de aansluiting van Oostenrpk bij Duitschland slechts eeD kwestie van 'tijd is. Maar de ergste dingen worden in Oostenrpk wel voorspeld, doch gebeuren gelukkig nooit, 't Is een schrale troost. In Spanje is weer eens een complot tegen de regeering ontdekt, met als gevolg talrpke arrestaties, met als begeleidend verschijnsel zij Luke Smeaton, haar zoon, die den stam ontrouw was geworden, in de zaak betrokken wist. Op haar tochten slaagde de oude Martha er dikwijls in binnen te dringen in de deftige land huizen, zoogenaamd om de toekomst aan de be dienden te voorspellen, maar in werkelijkheid om al pratende een en ander aan de weet te komen. Het lukte haar zelfs de woning van lord North- bridge op Grossvenor Square binnen te komen en daar het gesprek tc brengen op den jongen lord, maar de bedienden wisten weinig van hun meester. Zij dachten, dat hij op Northbridge Hall vertoefde, maar misschien ook bevond hij zich op zijn buiten aan de Theems. „Heeft de jonge lord dan ook een huis vlak bij de rivier? Ja, liejste, liet staat in je hand ge schreven, dat je een rijk huwelijk zult doen. Waar ligt dat huis?" Geen van de bedienden wist het, doch Martha dacht er niet over, bij de pakken te gaan neerzitten. Al dien tijd zocht Maya naar middelen om aan haar gevangenschap te ontkomen, onbekend als zij was met de vele pogingen, welke gedaan werden om haar te vinden. De bedienden bleven vriendelijk, maar durfden niet mede te werken aan een ontvluchting. Terwijl het meisje eenzaam dc dagen doorbracht, voelde zij zich meer en meer dankbaar tegenover Tazoni, die haar geleerd had van boeken te houden, omdat boeken nu haar eenigen troost vormden. Op een ochtend, terwijl zij zat te lezen, drong het gemompel van stemmen in de halt tot haar door en bén van dc dienstboden, die baar altijd met de grootste welwillendheid verzorgde, kwam naar boven en riep opgewonden: „Er is een oude zigeunervrouw. Zij wil ons de toekomst voor een mislukte staking der syndicalisten en wat bomaanslagen, welke zich voornamelpk tot materieele schade beperken. Het is in de jonge Spaansche republiek ook lang geen land van volle vleeschpotten, de uiterst rechtsche en linksche elementen bestoken de regeering om het hardst, welke dan ook alle krachten moet bpzetten om op het regeeringskussen te bipven. Voor hoelang? De dreigende regeeringBcrisis in België, als gevolg van de strpd voor en tegen het flnan- cieele volmacht-voorste), lpkt bezworen. Het verzet der democraten is gebroken door de toezegging van den minister van financiën, dat de sociale wetten zullen worden geëer biedigd, doch dat enkel de misbruiken zullen worden uitgeroeid. Waar ook de liberalen vrpwel en bloc zullen voorstemmen wordt de aanneming van het ingediende volmacht- voorstel als zeker aangenomen, ook al zal de meerderheid hiervoor gering zijn. Jaspar, die om te beginnen een tekort van 1200 millioen frank moet wegwerken, zal uit den aard der zaak daarbp heel stevig het snoeimes moeten hanteeren, wil het financieele karretje weer in een goed spoor komen. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) li. Nadat het wedstrijdwezen, waarin mis bruiken waren geslopen, welke de ontwikke ling der vereeniging als Toeristenbond belem merden, in 1898 was afgevoerd van de lijst der Bondswerkzaamheden, kon de A. N. W. B. zich uitsluitend wijden aan de bevordering van het toerisme. In snel tempo werden de Bondsbemoeiïngen uitgebreid. Het is niet doenlijk hiervan een vol ledig denkbeeld te geven in een kort bestek. Doch enkele grepen uit de zoo rijke Bonds- geschiedenis mogen niet achterwege blijven, om de lijn aan te geven, waarlangs de A.N.W.B. zich in de eerste jaren ontwikkelde. 1889. Instelling der Wegen-commissie, wel ke in 1898 een afzonderlijke tak van dienst van den A. N. W. B. werd. 1892, Proeven met een stoomwals op een nieuw aangeiegden grintweg te Maastricht. 1899. De Bond verleende een crediet van 1500,— om van Bondswege een proef van verbetering te geven van de route Hillegers- berg—Bergschenhoek. 1900. Een Bondssubsidie beschikbaar ge steld als bijdrage in de kosten van verharding van een zandweg tusschen Hoogezand en Slochteren (Knijoslaan), mits op dien weg nimmer tol van wielrijders zou worden ge heven. Aan de gemeente Schoterland kende de Bond een bijdrage toe in de kosten voor de vervan ging van vlonders door bruggen in een wegje in de Boven-Knijpe, 1904. Eerste proeven met stofvrij maken spellen. Mag zij het u ook doen? Maar dan moet u geen dingen uithalen, die ons in moeilijkheden kunnen brengen." Reeds het woord zigeuner wekte nieuwe hoop bij Maya. Misschien was het wel iemand, die een boodschap van haar zou willen overbrengen naar haar eigen stam. Maya liet echter niet dadelijk merken, hoe blij ze was en antwoordde: „Ik voel er weinig voor; liet tegenwoordige is al somber genoeg en ik ben zoo bang, dat de toekomst nog droeviger zal worden." Het dienstmeisje voelde medelijden en ging vriendelijk voort: „Het is een aardige vrouw en zij heeft allerlei leuke dingen bij zich. Tocl Gaat u even mee?" Dit was voor Maya aanleiding om zich gewonnen tc geven. „Kom dan direct!" maande dc dienstbode nog, die onmiddellijk naar beneden snelde, zoodra zij wist, dat Maya zou volgen. Het was maar goed, dat Maya alleen naar beneden ging, want wat zij zag, ontroerde haar diep. In dc hall zat, een doekje met snuisterijen op den schoot, dc oude Martha. „Mag ik u de toekomst voorspellen, lady?" vroeg Martha, die echter geencrlci ontsteltenis liet merken. „Geef dc oude vrouw een zilverstukje en zij zal ii zeggen, wat de toekomst brengt."' Maya las in Martha's oogen, dat zij doen moest, wat haar gevraagd werd en stak ongeloovig de hand uit. De dienstboden groepten om haar heen, terwijl de oude vrouw voor dc anderen onbegrijpe lijke woorden mummelde en over de hand van het meisje streek. „Het leven van dc lady zal gelukkig zijn Maya, vrienden zijn in dc nabijheid. Ik zie rijtuigen met paarden en rijtuigen zonder paarden mor- van wegen, welke proeven steeds werden uit gebreid, langer dan tien jaar aaneen. Wanneer wij in het archief de mededeeling vinden, dat in 1906 in de Tweede Kamer bij den Minister erop aangedrongen werd, om te doen onderzoeken, hoe de wegen ingericht kunnen worden voor het gebruik van automo bielen, door deze wegen aanmerkelijk te ver- breeden, dan zou men, nu, 37 jaar later, opper vlakkig beschouwd, aan een grapje denken! Tegen wegenvernielingen wegenveront reiniging trok de Bond herhaaldelijk te velde. De demonstratie van wegenverbetering en ■wegenonderhoud en van trekproeven op ver schillende soorten van wegen bij gelegenheid van de groote landbouwtentoonstelling te Deventer, was niet alleen een buitengewone propaganda voor den Bond, maar ook een uit nemend middel om opnieuw belanghebbenden en belangstellenden een denkbeeld te geven van het verband, dat bestaat tusschen wegen en verkeersmiddelen. De verbreeding van den rijksweg Den Haag- Den Deyl, waarvan het toenemende verkeer de noodzakelijkheid duidelijk aantoonde, vorm de sedert 1908 een der punten van het rijkbe- laden programma der Wegen-Commissie. In 1912 werd door het Bondsbestuur een Hoefbeslag-Commissie ingesteld om tot een voor paarden en wegen beter hoefbeslag te komen. De urgentie der wegverbetering deed het Bondsbestuur ertoe besluiten in 1914 een aanvraag te richten tot den Rijkswaterstaat om ƒ25.000,beschikbaar te stellen voor liet aanleggen van modelwegen in een zestal provinciën, ter lengte van 1 K.M. elk. Jammer genoeg werd deze aanvraag afgewezen, zoo dat elke aanschouwelijkheid, elk tastbaar voorbeeld voor de richting, die men op het gebied van wegenverbetering moest inslaan, bleef ontbreken. Echter vermocht deze teleurstelling niet den ijver der Wegen-Commissie te doen lu wen; in hetzelfde jaar werd in Wassenaar door den Bond en de gemeente een teersteenslag- weg aangelegd. Ondanks den oorlog bleef de commissie nuttig werk verrichten. In 1916 verscheen haar rapport omtrent het maken van ver harde wegen ten bate van de landen, gelegen ten oosten van het B. L. Tijdens-kanaal in de provincie Groningen. Zij bleef voortgaan met het uitgeven van brochures, welke de vruchten waren van degelijke studie en veel jarige practische ervaring. Niet alieen door particulieren, doch ook door officieele lichamen, zooals gemeente-, waterschaps-, en verschillende wegbesturen, wordt advies bij haar ingewonnen, terwijl in van overheidswege ingestelde commissies haar adviezen op prijs worden gesteld. De Bond gaf ten behoeve der wegen verbete ring van rond 400.000, Aan den aanleg van rijwielpaden heeft de Bond seder 1892 zijn bijzondere aandacht gewijd en schatten gelds besteed. De oprichting van rijwielpadvereenigingen, op initiatief van den A. N. W. B., heeft ten gevolge gehad, dat in verschillende gedeelten van ons land netten van vrijliggende rijwiel paden zijn aangelegd met subsidie van den Bond, welke paden zich slingeren door bos- schen en duinstreken en over heide. Op deze paden vindt de wielertoerist zichzelf terug; vèr van liet stadsgewoel en liet enerveerende gennacht komt de hand, die je zal redden. Zijde en bloemen, alles voor de lady laat niemand iets merken. De lady is droevig gestemd, maar liefde zal de tranen wegwissclien. Zoodra de oude vrouw uitgesproken was, vroe gen ook de dienstboden haar de toekomst te voor spellen en weer niet onbegrijpelijke woorden, die alleen voor Maya bestemd waren, kreeg de gevan gene bevel, zoo spoedig mogelijk naar boven te gaan en daar plaats te nemen voor het venster, langs hetwelk zij het best zou kunnen ontvluchten. Met de oogen gaf het meisje te kennen, dat zij de oude vrouw volkomen had begrepen. De dienstboden deden nog allerlei inkoopen, doch Maya begaf zich naar boven, terwijl de woor den van de oude Martha haar ais muziek in de ooreti klonken. Haar slaap- en kleedkamer gaven uitzicht op den hoog ommuurden tuin en op den weg, langs welken Martha zou passeeren. Dc kleedkamer lag het verst van dc vertrekken, waar dc dienstboden sliepen; daarom posteerde Maya zich voor dit venster. Toen de oude vrouw langzaam wegging door den tuin, stond het personeel in dc deur haar na te kijken. Eén van dc meisjes liep met haar mee om het hek zorgvuldig te sluiten en gedurende al dien tijd keek de oude Martha geen enkele maal achter zich. Maar toen zij buiten het lick trad, ivcndde zij zich nog even tot degene, die haar uitgeleide had gedaan. Maya bemerkte, dat de oude vrouw bijna onmiddellijk liet goede venster had ontdekt en haastte zich naar haar eigen zitkamer, waar zij het grootste deel van den dag placht door te brengen. moderne verkeer op de groote wegen; hij vindt daar de rust en voelt zich één met de natuur. Sedert 1910 aanvankelijk op beschei den voet, doch later meer en meer georga niseerd en intensief heeft de A. N. W. B. aandacht geschonken aan de belangen der ruiters, voor wie tengevolge van liet toe nemende snelverkeer op de groote wegen, afzonderlijke paden steeds meer urgent werden. De A. N. W. B. is de eenige toeriiten- en verkeersbond, die de ontwikkelings-geschie- denis van de auto heeft beleefd. in 1886 meldde het Bondsorgaan: „Voor vrienden van de vélocipède-sport zal het van belang zijn te vernemen, dat een groote voor uitgang op dit gebied te vermelden is, n.l. door een uitvinding van de firma Benz en Co., te Mannheim. Er wordt in deze fabriek tegen woordig een driewielige vélocipède gemaakt, die door een motor, in constructie overeen komend met den gasmotor, gedreven wordt. Het heele voertuig is niet veel grooter dan een gewone tricycle en maakt een zeer aangenamen en eleganten indruk." In artikelen, berichten en in de vragenbus van „De Kampioen" en later in het Technisch Bijblad, dat na enkele jaren werd omgedoopt in „Motorkampioen" en weer later „Auto kampioen", werd ruimschoots aandacht ge schonken aan de techniek van de automobiel, en zoo was ook in dit opzicht de Bond de eerste, die aan het zich in vlug tempo ont wikkelend sneivervoermiddel aandacht schonk en de eerste beoefenaars van het automobi lisme en van de motorsport leverde. En al mogen er sedert andere vereenigingen met meer beperkte taak voor automobilisten en motorrijders zijn opgericht, het meeren- deel der Nederlandsche toeristen en weg gebruikers, die van auto of motorfiets ge bruik maken, is lid van den A. N. W. B., die voor een luttele contributie het meest geeft en op het gebied van wegenverbetering, verkeer en toerisme van zijn oprichting af gangmaker is geweest. De Bond heeft den Nederlander, die ver wend was geworden door fiets en auto, de aantrekkelijkheid van het wandeltoerisme duidelijk gemaakt en weer leeren wandelen. Het rijwiel, dat de menschen naar buiten bracht en hun de wonderen der natuur leerde kennen; het rijwiel, dat hun spieren staal de, hun blik verruimde, deed het verlangen ontstaan ook de intieme schoonheid der na tuur op te zoeken, op piekjes, waar men met de fiets niet kon komen. De eerste Bondswandelweg (Amsterdam- Arnhem) kwam in 1914 'tot stand en was dadelijk een groot succes; het Bondsbestuur zag hierin een duidelijk-sprekende aanwijzing, dat dit werk zich in veler sympathie verheugde en ging voort met het uitzetten van nog meer wandelwegen: in Friesland, Groningen,Drenthe Overijsel,Gelderland, Limburg, Brabant, Utrecht en Noord-Holland, welke tezamen on geveer 2000 K.M. lang zijn. Het beschavend en opvoedend element van het wandeltoerisme zal wel niemand ont kennen. Steeds groeide het werk in beteekenis en omvang. Steeds kwam de aandrang uit den boezem der leden zelf, zoodat bet bestuur, de Zoodra het donker werd, begaf Maya zich naar haar slaapkamer. Zij kleedde zich uit als naar gewoonlijk, doch zoodra de dienstbode, die haar als kamenier was toegevoegd, verdwenen was, kleedde zij zich weer aan en sloop naar het venster van de kleedkamer. Uren duurde het, voor zij gerucht hoorde bij de vensterbank. Het volgende oogenblik stapte een man de kamer in. Het was Collin. Zij greep hem bij den arm, maar hij legde waarschuwend zijn hand op haar mond, tilde haar op en klom langs een touwladder naar beneden. Het was haar, of zij droomde, doch weldra hoorde zij Collin's stem, die haar tot de werkelijk heid terugbracht. „Ik zag een paar kerels rondsluipen. Neem Maya mee, dan kan ik eens zien, of we niet worden gevolgd. Deze woorden waren gericht tot de oude Martha, die plotseling, als uit den grond, was opgerezen. Beide vrouwen haastten zich langs zijpaadjes en lanen naar dc plaats, waar de zigeuners kampeer den en tegen den morgen bereikten zij de tent, die zoo lang Maya's tehuis had gevormd. Slechts Collin en Zilla waren in het geheim betrokken, zoodat haar terugkomst voor dc andere stamgenooten een groote verrassing vormde. „Je zat gevangen in het huis van lord Raymond, meisje, al heeft hij je zelf niet meegenomen," vertelde de oude Martha, toen Maya haar Den ville beschreef de ander deed het alleen op zijn verzoek. Vertel liever eens, welke duivel jelui uit het kamp heeft weggelokt." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1