I J' Leest „Onze Eilanden" V- Plaatselijk Nieuws Thans f 0.55 p. kg. bus PLUIMVEETEELT 1 as Enkele geschikte partijen blauw- en wit las konden tot vorige weeks prezen koopers nden, terw(jl afwijkende soorten weinig tentie genoten. Ook voor de partijen dauw- nrtvlas bestond weinig animo en konden "■echts enkele partijtjes worden verkocht. Eleetriciteils-, gas- en drinkwatervoor ziening op Goeree eu Overflakkee. De minister van staat, commissaris der oningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. r. dr. H. A. van Karnebeek, heeft gister- chtend ten Provinciebuize te 's-Gravenhage eïnstalleerd de door Ged. Staten vanZuid- olland ingestelde commissie, welke rap- ort zal uitbrengen omtrent de mogelijkheid an een gecombineerde electriciteits- en gas- oorziening op het eiland Goeree en Over- akkee. Bij dit onderzoek zal ook worden nage- |gaan, in hoeverre thans in aanleg zijnde drinkwaterleiding in deze combinatie kan worden opgenomen. In zijn installatierede vestigde jhr. Van Karnebeek de aandacht op het groote be lang van het onderzoek voor de betrokken streek. Spr. eindigde met den wensch, dat het werk der commissie met succes bekroond mag worden. De voorzitter der commissie, mr. J. D. Verbroek, lid van Ged. Staten, beantwoordde de rede van jhr. Van Karnebeek en dankte hem voor de vriendelijke woorden, waar mede hij de commissie heeft willen instal- leeren. De commissie is als volgt samengesteld: mr. J. D. Verbroeb, lid van Ged. Staten, voorzitter-; prof. ir. C. FeldmaDn te Delft, provinciaal adviseur inzake electriciteits- voorzieuing; prof. ir. Chr. K. Visser te Delft, provinciaal adviseur inzake gas- en drink watervoorziening; L. J. den Hollander, bur gemeester van Middelharnis en Sommelsdijk J. H. Dijkers, wethouder van Sommelsdijk; D. J. Visscher, burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant; W. J. Donkersloot Lzn., burgemeester van Ooltgensplaat en Den Bommel; H. Vooys, burgemeester van Oude Tonge; A. A. Mijs, wethouder van Sommelsdijk; G. J. F. Gobius du Sart, bur gemeester van Ouddorp; J. A. Cbarbon, bur gemeester van Goedereede en Stellendam; j. A. van Nieuwenhuizen, wethouder van Helissant; mr. H. W. J. Muidei, administra teur ter Provinciale Griffie, secretaris; H. Al ter,/Qdjunct-commies ter Provinciale Griffie, ad£lh«ï,ecretaris' Ima uit ELHAKNIS. Onze vorige plaatsge noot de heer E. D. Piguillet, Brigade-Comman dant der Rljksveldwacht, thaDS gestationeerd te Leiden, hoopt 15 Mei a.s. den dag te her denken, dat hij vóór 40 jaar in Overheids dienst trad, waarvan 25 jaar bij de Rijks- veldwacbt. Naar wfj meenen zal- het den t' jubilaris op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De hoofdprijs van deSommelsdijksche Paarden- en Veeverloting viel ten deel aan onzen ingezetene den transportarbeider H. Wervers. Nog werden door enkele gemeen tenaren kleinere prijzen gewonnen. Werkloozen-siatistiek. Gedurende de week van Maandag 1 Mei tot en met Zater dag 6 Mei 1933, hebben zich btj den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente 68 personen van verschillende vak ken als werkzoekenden doen inschrijven, t.w.: 20 landarbeiders, 5 letterzetters, 4 timmerlieden, 17 diepzeevisschers, 3 schil ders, 9 transportarbeiders, 1 opperman, 1 kabelmonteur, 2 boekbinders, 4 boekdrukkers, 1 borstelmaker, 1 machinezetter (monotype). B(j K. J. van Splunter is een postduif komen aanvliegen gemerkt *3-1933-0 17954. De eigenaar kan het dier aldaar terugbe komen. Op de openbare lagere jongens en meis jesschool werden op 1 Mei j.l. 42 nieuwe leerlingen toegelaten. Mevrouw Kodde, die als onderwijzeres de school belangeloos van 1 Januari iot 30 April diende, vertrok als zoodanig. Op 1 Mei werd echter de onder wijzer L. F. van der Sluijs als volontair aan de school verbonden, zoodat het aantal leer- kiacbten ongewijzigd bleef. Zaterdagmiddag werd op de kaai door de gebrs. Wtjnhoff een hollend paard gegre pen, bespannen voor een wagen, dat vanaf den Langeweg aan den haal was gegaan. Het mag wel een wonder heeten, daar het dier dwars door de gemeente was gehold, dat geen ongelukken z(jn gebeurd De eigenaar was de landbouwer KI. Vroeginde- we(j Az. In de jongstleden Zaterdag gehouden vergadering van den Centralen Ouderavond op Flakkee. werd tot bestuurslid gekozen de beer G. Tanis te Goedereede, zulks in de plaats van den heer H. van Es, die niet her kiesbaar was. Het bestuur benoemde daarna tot haar voorzitter den heer D. Verwetj te Oude Tonge. Beiden namen hun functie aan. •Te water geraakt. In het vroege morgenuur werden Maandag morgen de bewoners van de kaai door hevig hulpgeschreeuw dat uit de haven opsteeg, plotseling opgeschrikt, land Een passagier voor de stoomboot Middel- erom harnis was vanwege de gladheid en door het ;som. duister misleid te water geraakt. was Door spoedig toegeschoten hulp van 14 ma» blauw werd bij, met touwen vast geBjord, op de» wroot vasten wal geheschen. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 10 MEI 1933. lilo an- ;ra- lein ing gra- leek lisp. f4, lada nca, iche, 1,70. kos. ata, f75, ïgek. eed I disp. euwe naar oude 166- disp. f 70, Geen Het zware reddingswerk werd door alle kaaibewoners, nog gekleed in nachtgewaad, vanuit de ramen gadegeslagen. De passagier het varken van den heer A. Ki-ygsman na van den schrik bekomen te zjjn, kon de reis naar Rotterdam voort zetten. Met groote meerderheid van stemmen is herbenoemd tot bestuurslid van den polder .Het Oude Land" de heer M. S. Zeedijk. Da rekening van 1932 werd vastgesteld als volgt: Ontvang10.629,60£ Uitgaaf8.884,15 Batig slot1.745,45£ De begropting 1933 werd vastgesteld als volgt: Ontvang 11.285,99}; Uitgaaf idem. De polderlasten voor 1933 zjjn als volgt vastgesteld: Omslag kostbaar land 6,50 per H.A. Omslag vroonland 4,77 per H.A. Omslag uitslag Noordland idem. In de gehouden poldervergadering van den polder Het Oudeland van Middelharnis en van het „Waterschap de Oude polders loozende op do haven van Middelharnis" is besloten het salaris van den secr.-penn. met 20% te verminderen en van het overig per soneel (behalve van den bode) met 5%. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaft Co. N.V. afd. Handelsinformatiën). Uitgesproken: Rotterdam, 5 Mei. Beschier v, d. Nieuwen- djjk, borstelfabrikant, Nieuwstraat, Middel harnis. R.c. mr. D. M. Paré, our. mr. A. Zaajjer te Dirksland. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 5 Mei 1933. Bloemkool ƒ2,— tot 15,10 perlOOstuks. Sla 1,60 tot 2,50 per 100 krop. Rabarber 3,10 tot 3,80 per 100 bos. Peen 8, per 100 bos. Selderij ƒ2,— per 100 bos. Radijs 2,10 per 100 bos. Spinazie 2,50 tot 3,50 per 100 k.g. Postelein 10,10 per 100 k.g. Aardbeien 0,42 tot 0,48 per pond. Boter 0,60 tot 0,78 per pond. Veiling van Maandag 8 Mei 1933. Bloemkool 1,10 tot 13,50 per lOOstuks. Sla 1,70 tot 2,10 per 100 krop. Radijs 2,50 tot 2,70 per 100 bos. Spinazie 2,80 tot f 5,60 per 100 k.g. Postelein 14,50 per 100 k.g. Boter 0,70 tot 0,74 per pond. Onze PRIMA LAKVERF. Beter dan andere. Snel drogend, hooge glans goed gevulde bussen. (Adv.) SOMMELSDIJK. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven als werkzoeken den: 71 landarbeiders, 2 timmerlieden, 9 transportarbeiders, 1 machinist groote vaart, 1 typograaf, 2 land bouwknechts en 1 koksmaat. Als werkloos stonden inge schreven 41 personen. DIRKSLAND. Maandagnacht te 1 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een schuurtje toebehoorende aan C. v. 't H. en welk schuurtje pl.m. 10 meter van de woning was verwijderd. De brandklok en de brandhoorn noodigde de spuitgasten uit zich in functie te begeven. Toen de brand weer verscheen was niets meer te redden, zoodat de spuit alleen de taak kreeg een schuur, waar veel vonken op vielen, natte houden. Een poging van den agent Bakker, om den brand met een snelblusscher te dooven, mislukte. Naar we vernemen was het schuurtje met inhoud wel verzekerd, doch toen de verzekering werd afgesloten stond het op een andere plaats. - Wegens het begeleiden van een paard waarbij de begeleider op een fiets was ge zeten, werd tegen den landbouwer D. P. proces-verbaal opgemaakt. Daar velen van deze bepaling der wegenwet onkundig xUn zij men gewaarachuwd. Toen J. P. per motorrijwiel in den Rattenoordschen weg een paard passeerde, waarop een man was gezeten, schrok het dier van den motor, draaide om en duwde J. P. in de sloot. De motor was ernstig beschadigd en P. had een onderhuidsche verbloeding aan het been. Aan de beurt van aftreding als be stuurslid van den polder Oude Plaat is de heer E. van den Doel. De rekening van den polder levert een goed slot op van ƒ2666,21. - Het aantal ingeschreven werkzoeken den daalde verleden week tot 43. •HERKINGEN. In den ouderdom van 77 jaar is j.l. Zaterdag overleden de heer J. den Boer, die van 1905 tot 1931 onafgebroken lid van den gemeenteraad is geweest en van 1910 tot 1931 wethouder van deze gemeente. De gemeente laat in werkverschaffing door veldarbeiders het Spui uitbaggeren, waardoor een dertigtal werkloozen tewerk z()n gesteld. GOEDEREEDE. De vorige week hebben de garnalenvisschers van 300— 400 kilo gar nalen per week en schuit gevangen. De zee- viaschers hadden van 120 150 per week. B(j de werkzaamheden aan de te stich ten Waterleiding in de Oostduinen, had een werkman het ongeluk in een 12 Meter diepen put te vallen, doch werd bijtijds gered. B|j den Correspondent der Arbeidsbe middeling stonden ingeschreven 11 landar beiders, 1 timmerman en 1 schilder. Op 1 Mei zijn op de O.L.-School 11 leerlingen en op de Bijzondere School 6 leer lingen toegelaten. Het Hoofd der plaatselijke politie al hier, maakt bekend dat ter gem.-secretarie kosteloos verkrijgbaar z(jn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte voor dit jaar, aanvangende 1 Juli e.k. en eindigende 30 Juli 1934. Belang hebbenden worden uitgenoodigd hunne aan vragen voor 15 Juni a.s. te doen. OUDDORP. De garnalenvisschers hebben de afgeloopen week met de zeilscheepjes van 40—60 kilo garnalen per dag gevangen. De motorblazers hebben vaD 100 120 kilo per dag gevangen. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen tegen 10 cent per kilo, zoodat er maar een klein weekgeldje mee verdiend wordt. De zeevisschers maakten een geringe week. In de weervisscherijen werden geen zalmen gevangen. In deze gemeente zijn niet minder dan 65 landbouwers die met een paard rijden. De vorige week zijn hier in de haven in lossing geweest 2 schepen met samen een inhoud van ruim 20.000 H L. eier- en stukkolen en die bestemd waren voor de twee landbouwvereenigingen en was het lossen weer een uitkomst voor de werk loozen. Op de gehouden vergadering van de Vereeniging V.V.V. werd wegeDS periodieke aftreding van een bestuurslid herkozen de heer R. Foppema en wegens vertrek van Dr. G. A. Polderman werd de heer Brussard gekozen. NIEUWE TONGE. Twee vrouwen konden het den laatsten tijd niet best met elkaar vinden. Er ontstond een hevig meenings- verschil en tengevolge daarvan een scheld partij, weike op beleediging uitdraaide, waar van aangifte werd gedaan. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: J. L.Me(jer uit Ooltgensplaat. Vertrokken: Pietje Looi) naar Middelhar- dis; J. C. Braber en gezin naar Sommelsdijk; J. v. d. Ouden naar RotterdamM. Noteboom naar Dirksland; P. M. van Driel naar Middel harnis; J. Holster naar Middelharnis. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier ontving van het Class. Bestuur van Brielle diligentverklaring inzake het beroe- pingswerk tot 5 Aug. a.s. Door het bestuur van den polder „Duive- waard" is de levering van pl.m. 100 M3 grint opgedragen aan den heer L. v. d. Doel Pz. alhier voor 1,80 per M3. OUDE TONGE. De heer Joh. Kik geraakte met zpn kar met koopwaar aan de Langeweg in de sloot. Met eenige materieele sehade liep dit incident af. Gedurende de afgeloopen week melddeD zich bij den Agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan33 landarbeiders en 7 jand- bouwknechts, terwijl 98 werkloozeD in de werkverschaffing werden te werk gesteld. J.l. Maandag vierde onze havenmeester W. den Rooljen zijn 25-jarig jubileum| als zoodanig. Tevens jubileerde hij met 25 jaren als: Bestuurslid van de afd. „Scbuttevaer", sluiswachter aan de sluis van den polder Oudeland, Onbezoldigd Rijksveldwachter en bode van de afdeeling der My. tot Nut van 't Algemeen. Te zijner eere woei van alle schepen in de haven de vaderiandscbe drie kleur. OOLTGENSPLAAT. De postduivenver- eeniging „De Reisduif" heeft Zondag met 59 duiven deelgenomen aan den wedvlucht van Vilvoorde. Afstand 84 K.M. De prijzen werden gewonnen door P. van der Vliet le en 2e; 0. Leljdens 3e; Joh. van Oostende 4e en 7e; A. Vermaat 5e; Gebr. Van der Welle 6e en lie; J. van Nimwegen 8e, 9e en 12e; C. Wielaard 10e. De duiven waren losgelaten te 8 uur. Aankomst eerste duif 9.7.27 uur, laatste 10.23 22 uur. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week z(jn uit deze gemeente vervoerd:4850 H.L. aardappelen, 200 H L. uien en 250 H.L koepeen. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling staan 102 werkzoekenden ingeschre ven; daarvan waren j 1. Zaterdag 59 personen bi) de werkverschaffing geplaatst. Het 3-jarig zoontje van C vanderSluy heeft bij een val zoodanige verwondingen opgeloopen, dal geneeskundige hulp nood zakelijk was. Loop der bevolking. IngekomenA. Visser en gezin van Wasse naar; A. J. Jongeling van Berg-Ambacht; D. J. Steketee van ScherpeDisse; W.Jansen van Bleiswijk; W. Mijs en gezin van Sommels dijk; A. Verkerke van Rotterdam; M.Stoop van Rotterdam; C. van de Grijp en gezin vaD Nijmegen; L. Qentile van Nijmegen; C. J. van de Swaluw van Haarlem. Vertrokken: D. Brouwer naar Brandwijk; G. Horians eu gezin naar Hoek van Holland; M. Wagemans naar Ooltgensplaat; P. van Wijk naar Ooltgensplaat; A. du Pree naar Dordrecht; Wed. M. T. Dane-vau Gorselen gezin naar St. Maartensdijk; Wed. M Dane- Wesdorp naar Stavenisse; D. J. Holleman naar Nieuwe Tonge; Th. de Waal en gezin naar Middelharnis; C. M. van de Swaluw naar Leeuwarden; A. Bu(js en gezin naar Oolt gensplaat; Wed. J. Legierse-van Wijk naar Naaldwijk; E. J. H. Legierse naar Drunen. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 5 Mei 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORNE". Kropsla 1,— tot ƒ3,— per 100 krop. Prei 1,40 per 100, bos. Postelein 0,06 tot 0,10 per k.g. Spinazie 2,60 per 100 k.g. Vroege Aardappelen 12,— tot 16,- per 100 k.g. Aardbeien 1,48 tot 2,12 per k.g. Tomaten A 0,39 tot 0,43 per k.g. C f 0,35 tot 0,40 per kg. 00 0,29 tot 0,33 per k.g. Bonken 0,41 per k.g. Peen 11,— tot 21,- per 100 bos. Witlof 0,12 tot 0,16 per k.g. Bloemkool I 13,— tot 22,— per lOOst. Bloemkool II 4,50 tot 15,— per lOOst. Sjalotten 2,80 per 100 k.g. Rabarber 1,10 tot 2,50 per 100 bos. Witte Asperges f 0,22 tot 0,40 per bos. Blauwe Asperges 0,14 tot 0,25 per bos. Kipeieren netto ƒ2,— tot 2,30 per 100. KleiDe Eieren 1,70 per 100. Aanvoer 65 677 stuks. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe. Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord Insluiten en blad vermelden. Beenzwakte van Kuikens. Deze week weer een massa vragen van lezers, wat ik zeer prettig vind, bovendien een aantal doode kuikens en duiven aan mijn huis, wat ik nu niet zoo aangenaam kan vinden. Wat moet ik met die doode dieren in mijn woon huis? Met het warme weer gaan ze spoedig in ontbinding over, vooral als ze, doordat ik eenige dagen uit de stad was, nog extra lang blijven liggen. Ze zijn dan waardeloos voor het onderzoek en ik voel er niet veel voor om geregeld met doode dieren van mijn huis naar de Rijksseruminrichting te fietsen. Gevolg: Dieren naar mijn huis opgezonden worden niet onderzocht. Verder nog even een verzoek bij zendingen naar de Rijksseruminrichting duidelijk op het pakje naam en adres van af zenden te vermelden. Hoewel het haast on gelooflijk lijkt komt het geregeld voor dat er dieren ontvangen worden zonder eenige aan wijzing van de herkomst. In de maand April zelfs al vijf gevallen. Ik blijf voortdurend ver melden: Het is Uw grootste belang bij sterfte direct doode dieren op fe zenden. Het adres is allereenvoudigst, niets dan Rijksserum inrichting te Rotterdam. Dit onderzoek door een Rijksinstelling geschiedt geheel gratis, ik wijs daarop, omdat er ook particulieren zijn, die pluimvee onderzoeken en daarvoor een halven gulden per stuk berekenen. Dat wordt dan met de kosten van het pakket al gauw een gulden en deze twee kwartjes kunt U zich besparen. Bovendien lijkt het mij voor de toe standen in Nederland geheel onjuist als het Engelsche systeem van allerlei laboratoria, waar men doode dieren onderzoekt, hier toe gepast zou worden. Voor de bestrijding der ziekten is het van groot belang dat de gegevens op één officieele plaats verzameld en bestu deerd worden. Zendt dus doode dieren op voor gratis onder zoek naar de Rijksseruminrichting. Op het oogenblik echter, en nu kom ik op het onder werp voor vandaag, met één uitzondering, n.l. als onder Uw kuikens van eenige weken oud beenzwakte, kromme teenen of zooiets mocht optreden. In dat geval doet U het beste een aantal der diertjes, desnoods een tiental, levend op te zenden. Bij de beenzwakte der kuikens hebben we te doen met een voederingsfout en deze is bij doode kuikens niet te constateeren, althans in vele gevallen niet. Er komt thans veel been zwakte voor onder de jonge kuikens, doch de oorzaken daarvan zijn zeer verschillend. Een oorzaak, die wij al verschillende jaren kennen, is de Engelsche ziekte. Deze uit zich bij kui kens door zwakte in de beenen, voorafgegaan meestal door een stijve gang. Deze vorm van beenzwakte is meestal snel te genezen als men aan het voer 2 goede levertraan toevoegt, mits natuurlijk de grondstoffen van het voer goed zijn en in de juiste verhouding gemengd. Deze Engelsche ziekte is trouwens bij doode kuikens nook nog wei te onderkennen. Als men n.l. de loopbeentjes der kuikens buigt zullen ze bij goed gevoerde kuikens breken met een knappend geluid, net als een dor takje. Bij Engelsche ziekte blijven de beentjes echter week en laten zich buigen zonder te breken, net als een jong groen takje. Ook aan den snavel is de ziekte gemakkelijk te herkennen als zij wat verder gevorderd is. De snavel is dan geheel week en laat zich ge woonweg opzij buigen en haast zijdelings tegen den kop drukken. Bij een flink kuiken is de snavel hard en kan slechts heel weinig terzijde gebogen worden. Men lette er eciiter op dat ik zeg: terzijde buigen, want op en neer be wegen kan 'men een vogel-boven-snavel ge makkelijk. Bij een zoogdier is de bovenkaak vast aan den schedel verbonden. Bij een vogel echter is die verbinding erg beweeglijk en kan de bovensnavel, bij een eend al heel sterk, een heel eind op en neer bewogen worden. Heeft men de kuikens thans buiten in de zon in grasrennen loupen, of geeft men ze wat jong, versclr groenvoer, dan is er geen last van Engelsche ziekte. De Engelsche ziekte is n.l. een gebreksziekte waarbij de kalkstof- wisseling in liet lichaam gestoord is en er niet voldoende kalk in de beenderen afgezet wordt. De kalkstofwisseling, of beter gezegd de stof wisseling van verschillende mineralen, wordt geregeld door een der vitamines die bekend zijn, n.l. het vitamine D. Dit vitamine vormt zich onder invloed van bepaalde stralen uit het zonlicht, de z.g. ultra-violette stralen uit bepaalde stoffen in het lichaam. Zoodra het kuiken in de zon loopt vormt zich vitamine D in het vet der huid en heeft het diertje, als het voer verder goed is, geen kans op Engel sche ziekte. Krijgen de kuikens geen zon of zitten ze achter vensterglas (dat de ultra violette stralen niet doorlaat) in hun hokken, dan moet men ze ongeveer 2 levertraan in het meelvoer bijmengen om ze voor ziekte te behoeden. Bij Engelsche ziekte staat men dan ook vaak verbaasd over het resultaat vaii een paar druppels levertraan. Dr. te Hennepe. EEN VERDWENEN ARABIER. Door een drietal landgenooten vermoord. Het lijk in de Seine geworpen. In de eerste helft van de maand Maart kwam er bij de politie te lvry, dicht bij Parijs, een Arabier, of liever gezegd een Algerijn, zooais er zoovelen in Frankrijk zijn, die zijn ongerust heid te kennen gaf over het verdwijnen van een anderen Algerijn, zijn neef Djeffane Ackli. Het bleek, dat Djeffane, een chauffeur, sinds den lOen Maart noch op zijn werk, noch in zijn huis was geweest. Volgens den neef was hij op stap gegaan met een aantal landgenooten, die hem geld schuldig waren. Ook van andere zijde kreeg de politie de mededeeling, dat er wel wat gebeurd zou zijn met Djeffane. Het waren meestal Algerijnen, die van hun ongerustheid blijk gaven en het merkwaardige was, dat het allen neven van Djeffane schenen te zijn. Het gevolg van deze klachten was' natuurlijk, dat de politie een onderzoek instelde, maar succes bleef uit en leek er op, of er een rapport zou verschijnen van vergeefsche onderzoekingen. De speciale dienst van de politie, die zich bezig houdt met de zaken der Algerijnen, had echter ook inlichtingen gekregen en deze waren duidelijk genoeg. Landgenooten, die aan de zijde van Djeffane stonden, maar die hun naam liever niet bekend wilden hebben, ver klaarden, dat Djeffane op den lOen Maart was op stap gegaan met drie kameraden, Gaoua Bachir, Tayeb ben Kaid en Belhouas Soucif. De vier vrienden gingen naar Parijs en brach ten daar een vroolijken avond door in allerlei cafétjes en huizen van vermaak. Djeffane werd door de drie anderen, op aan stichten van Gaoua, die een verklaarde vijand was van Djeffane, wegens een liefdesgeschiede nis en een zakenkwestie, dronken gevoerd. Toen dit doel eenmaal bereikt werd, ging het viertal in den taxi naar lvry terug. Volgens afgelegde verklaringen zou men bij de Seine gekomen, de chauffeur weggestuurd hebben en daarop Djeffane vermoord hebben, door hem de keel af te snijden. Dit zou door Gaoua zoo wild gedaan zijn, dat het hoofd bijna van de romp gescheiden werd. Daarop werd het lijk van Djeffane bezwaard met steenen in de rivier geworpen! Naar aanleiding van deze inlichtingen wer den de drie vrienden van Djeffane gearres teerd. Zij ontkenden ten stelligste iets van de verdwijning van Djeffane af te weten, maar al spoedig viel een hunner door de mand en een verhaal, dat vrijwel geheel overeenkomt, met de inlichtingen door de politie verkregen Men heeft toen een onderzoek ingesteld op de plaats waar het lijk van Djeffane in de rivier gewijrpen zou zijn. Men heeft er gedregd, maar men heeft het lijk tot nog toe niet gevonden. Het spreekt vanzelf, dat de drie Algerijnen in de gevangenis gebracht zijn. EXPLOSIE-RAMP IN PORTUGAL, Een kruitfabriek verwoest. Tot dusver acht dooden geborgen. Groot aantal arbeiders gewond. LISSABON, 29 April. In de staatskruit- fabriek te Barcelona bij Lissabon heeft Zater dagmiddag een geweldige ontploffing plaats gehad. Een der gebouwen van de fabriek is geheel verwoest. Tot dusver zijn reeds acht dooden geborgen. Bovendien werd een groot aantal arbeiders meer ot minder ernstig gewond, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat zij tot ver in den omtrek werd gehoord. De oorzaak van den ramp kon tot nog toe niet worden vastgesteld. In de puinhoopen van het ingestorte deel der fabriek wordt nog altijd ijverig naar slacht offers gezocht. DE VERWIKKELING IN DE ZAAK LOS, TUINDER TE DIRKSLAND. Reeds in ons vorig nummer hebben w(j melding gemaakt dat er iets bijzonders gaande was inzake de finantieele aangele genheden voor den bouw van een warenhuis voor bovengenoemden tuinder Los. Wjj maakten reeds melding dat de heer Los op transport gesteld was naar Rotter- dam en dat er meerdere arrestaties hadden plaat-s gehad of alBnog 'tonden volgen. Nader kunnen wjj over deze zaak mede- deelen, alhoewel het uiterst moeiljjk is daar over juiste berichten te verkrijgen, daar de meest fantastische berichten de ronde doen omtrent den otnvaDg der bedragen en de personen die er b(j betrokken zouden zijn. De heer Los sch(jnt afkomstig van Zwfln- drecht en is nadat h(j eerst in het Westland als tuinder is werkzaam geweest, als cbet- tuinder in dienst gekomen b(j den heer Sieling te MelissaDt. In 1931 werden door den heer Los plannen gemaakt om voor eigen reke ning een Warenhuis te laten bouwen. In het najaar van 1931 verhuisde h(j naar Dirksland. Eigen middelen scheen de man niet te bezitten. Teneinde echter een warenhuis te bouwen moet men eerst grond bezitten. Hij kwam in aanraking met W. K. en kocht daarvan een Btuk land gelegen aan den Staverscheu weg. Van K. vorderde b(j een kwitantie 1600,— hooger dan de koopsom die overeengekomen was. Daarna werd het hout werk voor het Warenhuis aanbesteed en gegund aan den timmerman L. L. te Dirks land waarvan een kwitantie werd verkregen van 5000,— dat moest dienen als te zijn betaald voorschot op de te bouwen kassen. Waar echter na den bouw toch alles betaald moet worden zocht de tuinder iemand die hem hypotheek wilde verstrekken op de te bouwen complexen kassen en kwam daartoe in aanraking met een makelaar ofcommis- sionnair Sm. te Dordrecht, die den heer L. op z(|n beurt verwees naar NotariB S. te Dordrecht. L. deelde dien notaris mede den bouw van z(jn bedrijf en vroeg 60% hypotheek, de overige 40% zou door hem worden of z(jn betaald waarvan hij de kwitanties reeds be zat n.l. die van W. K. en L. L. Verzweeg daarbij natuuriijk dat voor die kwitanties geen voldoening van de daarop voorkomende bedragen was verkregen. Deze vraag om hypotheek werd daarop toegezegd. Wij ver nemen dat een candidaat notaris sterk tot die toezegging heeft aangedrongen. Daarop werd het betonwerk gegund aan de metselaar A. M. te Melissant welke aan Los een nota ter hand gesteld schijnt te hebben van 1400,— boven de werkelijke kosten. Door deze manipulaties had Los be wezen tot een bedrag van 8000,— meer lan de werkelijke kosten. Daarop moest, voordat de hypotheek verstrekt werd, een taxatie plaats hebben van het gebouwde be drijf dat ongeveer 14000,— gekost moet hebben. De beêedigde makelaar W. J. N. te Mid delharnis werd met deze taxatie belast, waar na een hypotheek verstrekt werd van 12500,— door bemiddeling van Notaris S. De glashandel, die het glas leverde, werd geforceerd voor zijn levering tweede hypo theek te geven. De ambachtslieden die ech ter hun werk hadden geleverd verkregen niet de geheeie betaling en daardoor moet van die verstrekte hypotheek nog geld ge bleven zijn in den zak van Los. Het schijnt echter dat het hierbij nog niet kon bljjveE, want in het afgeloopen jaar rezen de plannen er een tweede complex bij te bouwen, waarvoor hij laDd gekocht heeft van H. P. te Dirksland, vlak naast zijn bestaande bedrijf. Man dezen verkooper schijnt Los, hetzelfde Bpol he-halend, ook een kwitantie verkregen te hebben van 1600,— boven de koopsom. Wii vernemen, dat bil met het verkrijgen van geld voor die tweede kas niet zoover gekomen is, dat hypotheek verstrekt is. Deze berichten schijnen de politie ter oore gekomen te zijn, die deze daarop den officier van justitie in handen heeft gesteld. Maandag voor een week werd daarop Los gearresteerd en gelijktijdig in arrest gehou den. Ook de timmerman L. L. werd opge pakt, die bekend moet hebben die feiten gepleegd te hebben, waarna deze Maandag avond weer op vrije voeten is gesteld. W. K. moet ook bekend hebben zich schuldig te hebben gemaakt aan afgifte van kwi tanties, waarvoor geen betaling was ver kregen. Gezien deze man reeds geruimen tijd ziek te bed ligt, werd niet tot arrestatie overgegaan. A M. te Melissant werd eveneens Dins dag of Woensdag verhoord en vastgehouden, die, naar wp vernemen,Zaterdagavond weer op vrije voeten is gesteld, na bekend te hebben. Vrijdag zijn Los en H. P. op transport gesteld naar Rotterdam ter beschikking van den Officier van Justitie. Vrijdagavond zijn opnieuw arrestaties ver richt.. Toen werd de makelaar W. J. N. uit Middelharnis naar Dirksland uitgeleverd om vervolgens Maandagmiddag ook naar Rotter dam te worden vervoerd. Zaterdagavond laat heeft men ook weer de timmerman L. L. gearresteerd die even eens Maandag naar Rotterdam is gebracht. Thans zitten er dus vier van het eiland te Rotterdam in voorloopige hechtenis. Wij vernemen dat ook twee personen te Dordrecht in arrest zitten, doch zekerheid is daaromtrent niet te verkrijgen. Volgens geruchten zullen' er hier nog meerdere arrestaties volgen. Het is een ingewikkelde en uitgebreide zaak waarbij vele personen betrokken schij nen te zijn. Wjj hopen echter dat dergelijke knoeierijen grondig uitgezocht kunnen wor den. Deze voorvallen bederven zeer veel voor de eerlijke menschen. die met. hard werken trachten hun verplichtingen na te komen en langs die ladder zich verheffen willen in de samenleving. 3e he CH k- rd it-1 el de ;enl m- nmnmmninniinnmmmrirmninmirnintriminrmrrinmrfirrminnrintmntnirnnnrainfn

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3