3.6 tot D AMI prR PUROL Het Bestuur c spaarbank maak dat met ingang v£ 1933 de rente c gelden wordt ver DE SALAMA I N.V. Insulaire Hype 4^2% PANDBRIEVq Op e/ke wond De 18-Mei Volkenbondsdag. VERSLAGEN i N K n( KIPSTRAAT [591 RO te Zierikzc 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 6 MEI 1933. 3. Grond. De grond, die aan de aardappelen zit, moet zooveel mogelijk verwijderd worden. 4. Inbrengen der aardappels. Hoofdzaak is, zeer vast aanstampen. Daar toe is het nuttig alle of een deel der aard appels te snijden met een bietensnijmachine, die daartoe aan den rand van den kuil opgesteld kan worden. Ook kan men met een spade de aardappelen in den kuil fijn steken. Om de melkzuurvorming te bevorderen verdient het aanbeveling de aardappels laagsgewijze (30 c.M.) te besprenkelen met wat karnemelk b.v. met een tuingieter. 5. A/dekken en verzwaren. Men kan den kuil afdekken met bordpapier of zakken of met een dun laagje stroo. Hierna brengt men er een flinke laag grond op (60 tot 90 c.M.) Men moet er voor zorgen, dat de vorm van boven goed bol blijft. Scheuren in de grondlaag moet men steeds onmiddellijk dicht slaan. Inregenen is het grootste gevaar waaraan de kuil blootstaat. Hoe eerder men tot inkuilen overgaat, des te beter. De verliezen door het bewaren zijn dan nog het kleinst. De Rijksveeteeltconsulenl voor Zuid-Holland, Ir. P. Verhoeven. Telken jare wordt op IS Mei, zoo ook dit jaar, in zooveel mogelijk geheel het land aan dacht gevraagd voor den Volkenbond. Zulks gaat uit van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", de typische Volkenbondsvereeni- gifii* in ons land, die als zoodanig ook de Nederlandsche afdeeling vormt van de te Brus sel gevestigde Union der Volkenbondsvereeni- gingen over geheel de wereld. Wat is, zoo wordt menigmaal gevraagd, de bedoeling van dezen Volkenbondsdag en waar om heeft deze op 18 Mei plaats? De Volkenbondsdag heeft ten doel om zoo veel mogelijk op een en denzelfden dag de aandacht te vestigen op den Volkenbond, zijn 'beginselen, zijn arbeid. Want wel neemt de gemiddelde Nederlander van zichzelf aan, dat hij op de hoogte is van den Volkenbond en ontleenen velen daaraan het recht dezen te critiseeren, maar zoodanige kennis is op den keper beschouwd, dikwerf niet in groote mate aanwezig. Dat kan daarom niet verwonderen, omdat er tusschen den Volkenbond in theorie en in praktijk een groot verschil is. Dat is overal zoo. De Volkenbondsgedachte is een groot en een grootsch ideaal; in de praktijk toegepast, kan zij niet anders dan, voor het oog van den tijdgenoot althans, uiteenvallen in tal van kleine, practische aangelegenheden. Men ziet den Volkenbond werken; door de boomen ziet men dikwerf het bosch niet meer. Vandaar critiek; vandaar teleurstelling; van daar soms ontgoocheling, die begrijpelijk is. Slechts degenen, die het doel van den Volken bond in het oog houden, en die beseffen, dat deze op de tientallen jaren, zoo niet op de eeuwen is ingesteld, veel meer dan op de jaren, vallen niet aan dergelijke ontgoocheling of teleurstelling ten offer. Op den Volkenbondsdag nu wordt eenmaal in het jaar aan het Nederlandsche volk, met medewerking van scholen, pers en ook tal van Kerken, drie machten, die tezamen op de openbare meening een grooten invloed hebben, duidelijk gemaakt wat de Volkenbond is en wat hij tot dusverre deed. Maar ook wat in de toekomst van hem te verwachten is. En ook, waarin hij heeft gefaald, en waarin de openbare meening hem moet steunen. Dat ge schiedt op de meest uiteenloopende wijze; het geschiedt door het geschreven en gesproken woord; het geschiedt in beeld; het geschiedt in eiken kring, die daarvoor vatbaar blijkt. Op den 18 Mei geschiedt het om duidelijk te maken, dat Nederland, het land van Hugo de Groot, bij voorkeur is aangewezen om zijne krachten in dienst van den Volkenbond te stellen. Bij de bevordering van de Volken bondsgedachte vermogen ook kleine landen meer dan dikwerf wordt aangenomen. Door hun voorbeeld, door hun aandrang en door de stem, die ook de kleinen te Genève in het kapittel hebben, kunnen zij veel bereiken. De datum van 18 Mei symboliseert den aanvang van een periode, waarin voor Nederland een nieuwe internationale taak bleek weggelegd. Op dien datum toch werd in 1899 te 's-Gra- venhage de eerste Vredesconferentie geopend. Over de resultaten van deze en haar opvolg ster kan men oordeelen gelijk men wil één ding kan men niet ontkennen, dat door deze conferenties aan den Haag en Nederland een bijzondere plaats in het internationaal bestel werd aangewezen. Want uit de eerste Vredes conferentie kwam het Permanente Hof van Arbitrage voort; teneinde dit te herbergen schonk Carnegie zijn Vredespaleis, dat thans nevens het Permanente Hof voornoemd het Hof van den Volkenbond en de Academie voor Internationaal Recht bevat, nog gezwegen van de schitterende en omvangrijke bibliotheek, die aan het Vredespaleis is verbonden, en die zonder meer eenig in de wereld kan worden geheeten. Ook dit jaar zal op den 18 Mei-Volkenbonds dag aller aandacht worden gevraagd. Laat men die aandacht schenken, en bedenken, dat al voldoet de Volkenbond ongetwijfeld niet aan alle verwachtingen, de tijdgenoot niet altijd de meest objectieve beoordeelaar is. Juist nu, waar de Volkenbond behoefte aan steun heeft, innerlijk en uiterlijk; juist nu, waar teleur stelling velen zich van hem doet afwenden; juist nu, dat de hechtheid van zijn grondslag daardoor in gevaar zou kunnen komen, dient hij gesteund. Het is te hopen dat velen dat doen: juist nut Vergadering van den Raad der gemeente HELLEVOETSLU1S, op Vrijdag 28Aprll 1933, des nam. 71 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Secretaris: de heer F. I. Swart. Afwezig met kennisgeving de heer Frijdal. De notulen van de vergadering van ''7 Ja nuari j.l. worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken; 1. G. S. zenden goedgekeurd terug het raadsbesluit d.d. "8 November 193°, tot hef fing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting. G, S. zenden goedgekeurd terug het raadsbesluit d.d. "7 Januari j.l.; tot af- en overschrijving, gemeente-begrooting dienst '33. 3. G. S. zenden goedgekeurd terug raads besluiten d.d. "7 Januari j.l. tot wijziging en af- en overschrijving, gemeente-begrooting, dienst 193". 4. G. S. schrijven, dat het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad dezer gemeente voor kennisgeving is aan genomen. 5. G. S. zenden afschrift van het K. B. van "7 Januari j.l. waarbij beschikt is op het be roep, ingesteld door den Raad dezer gemeente tegen het besluit van G. S., waarbij goedkeu ring is onthouden aan het raadsbesluit van 1" October 193° tot onderhandsche aanbeste ding van de levering van brandstoffen. 6. Afd. HellevoetsluisNieuw-Helvoet der Zuid-Hollandsche Vereeniging ,,Het Groene Kruis", zendt jaarverslag der afdeeling over het jaar 193". 7. B. en W. der gemeente Rotterdam zen den begrooting Keuringsdienst van Waren voor het jaar 1933. 8. N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, gevestigd te 's-Gravenhage, zendt verslag over het boekjaar 193". Deze stukken worden, op voorstel van den Voorzitter, voor kennisgeving aangenomen. Aanwijzing tijdvakken art. 15 Leerplichtwet.' De voorzitter deelt mede, dat de heer In specteur van het L. O. op vaststelling van deze tijdvakken prijs stelt, alhoewel het ver- leenen van land- en tuinbouwverlof in deze, gemeente wel niet veel zal voorkomen. De heer van Kralingen vraagt wie de advi seur inzake deze aangelegenheid is geweest, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit be doelde inspecteur is ®eweest. De voorgestelde tijdvakken komen den heer van Kralingen wat vroeg voor. Ook vraagt deze nog of reeds verloven zijn verleend, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Op voorstel van B. en W. worden de vol gende tijdvakken aangewezen: 1°. de twee eerste volle weken in April. Mocht de Paaschvacantie hierin vallen, dan wordt deze termijn met een week verlengd. de "e en 3e volle week in Juni. Mocht de Pinkstervacantie hierin vallen, dan wordt deze termijn met een week verlengd. Vergoeding ef. art. 101 L.O. wet 19"0 voor de Bijzondere School over 19"9. Op voorstel van B. en W. wordt, z.h.s. vast gesteld de vergoeding ex. artikel 101, over 19"9 voor de Bijzondere School, op 1195,"9. Dit bedrag wordt verminderd met "96,55 wegens ontvangen schoolgelden, zoodat het school bestuur recht heeft op 898,74. Idem over 1930. Eveneens wordt, op voorstel van B. en W., z.h.s. vastgesteld de hiervoren bedoelde ver goeding, over het jaar 1930, en wel op 854,37. De ontvangen schoolgelden bedroegen 7,67. Het schoolbestuur heeft dus recht op 6"6,70. Vergoeding ef. art. 101 L.O. wet 19"0 voor de Bijzondere School, over 19"8, 19'9, 1930. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststel ling der driejaarlijksche afrekening der ver goeding ex. art. 101 der L. O. wet 19'0, voor de Bijzondere School over de jaren 19'8, 19"9 en 1930. Op voorstel van B. en W. wordt deze afre kening z.h.s. vastgesteld als volgt: Over 19"8 heeft het schoolbestuur tegoed ƒ871,10 vergoeding; het schoolgeld bedroeg 365,48, terwijl aan voorschot genoten was ƒ614,40. Over 19"9 zijn deze cijfers respect. 1195,"9, "96,55 en ƒ580,en over 1930 resp. 854,37, ""7,67 en 580,—. Aan het schoolbestuur is derhalve nog uit te keeren 365,44. Door het schoolbestuur was over genoemde jaren uitgegeven resp. 1513,71 J, 103",9"J en 540,61 J. Voorschot vergoeding art. 101 L. O. wel 19"0 voor de Bijzondere School over 1933. Z.h.s. wordt dit voorschot, op voorstel van B. en W., vastgesteld op 500,zooals dit door het schoolbestuur was gevraagd. Verhuur voormalig brandspuithuisje West zanddijk. In het raadsbesluit d.d. "7 Januari, tot ver huur van het voormalig brandspuithuisje aan den Westaanddijk, aan de N.V. „Petrolifère" te 's-Gravenhage, wordt op voorstel van B. en W., z.h.s. opgenomen een huurtermijn van 1 jaar, met een opzeggingstermijn van 3 maan den. Volgens genoemd besluit was de verhuring geschied tot wederopzeggens toe. Vaststelling pensioensgrondslagen, intrekking daarvan en verleenen van ontslag. De Voorzitter deelt mede, dat eenige amb tenaren van den buitendienst van den Pen sioenraad alhier een bezoek hebben gebracht, teneinde voor eene richtige uitvoering van de Pensioenwet eenige kwesties op te lossen. In verband hiermede is het noodzakelijk ten aan zien van eenige oude functionarissen alsnog enkele pensioensgrondslagen vast te stellen, te wijzigen en in te trekken, alsmede over te gaan tot het nemen van eenige ontslagbesluiten voor oude functionarissen. De heer van Kralingen vraagt den voorzitter eene inlichting inzake den grondslag voor den agent van politie Duisterhof. De Voorzitter licht den heer van Kralingen in en zegt, dat over het vaststellen van den pensioensgrond slag dikwijls verschil van gevoelen en ziens wijze bestaat tusschen den Pensioenraad en de gemeentebesturen, terwijl ook dikwijls de Pensioenraad van eens genomen besluiten weder terugkeert en een andere zienswijze openbaart. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. ten aanzien van oude Looij, die het plantsoen schoon houdt, het ontwerp besluit niet is overgelegd, voor vaststelling van een pensioensgrondslag, hetgeen door ge noemde ambtenaren gevraagd was, aangezien deze bij het opdragen van het werk reeds ouder dan 65 jaar was. Z.h.s. worden de verschillende ontwerp besluiten, overeenkomstig het voorstel van B. en W., vastgesteld. Wijziging en af- en overschrijving, begrooting. Op voorstel van B. en W. worden vast gesteld een tweetal besluiten tot wijziging en af- en overschrijving van en op uitgaafposten der gemeente-begrooting, 193", alsmede een tweetal besluiten, tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1933. Verhuur gedeelte Glacis aan „Zwaluwen". De Voorzitter deelt mede, dat van genoemde korfbalvereeniging een verzoek is ingekomen van een gedeelte van het Glacis gebruik te mogen maken en wel dat gedeelte, dat bestemd is voor terrein voor lich. oefeningen. B. en W. stellen voor dit terrein aan genoemde vereeni ging in gebruik te geven tegen eene vergoeding van 40,per jaar, overeenkomstig de nader door hen vast te stellen voorwaarden. De Voor zitter licht nog toe, dat eenige speling noodig is, in verband met het spelen op verschillende dagen. Gevraagd is voor den Zaterdag en Woensdag. Ook moet eventueel gelegenheid zijn om op een anderen dag te spelen. 'De heer van Kralingen merkt op, dat de Hemelvaartsdag, de Paasch- en Pinksterdagen hiervoor wel geschikt zijn en vraagt den Voor zitter hiermede wel rekening te willen houden. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. (Adv.) Verpachting grasgewas. Van den heer Luijendijk is ingekomen een verzoek het grasgewas op het Glacisterrein te mogen pachten, alsmede dat langs de ber men van den Glacisweg en in het Plantsoen. De Voorzitter licht toe, dat wat betreft het eerste reeds door den raad machtiging is ver strekt. B. en W. stellen thans voor een en ander in het geheel te verpachten voor 55, per jaar, waarmede de raad met algemeene stemmen instemt. De heer van Sintmaartensdijk merkt nog op, dat tweemaal maaien in 't plantsoen veel te weinig is. Verleden jaar was het hoog, waarop de voorzitter antwoordt dat het z.i. ook te hoog was. De Voorzitter zegt vervolgens, dat gemaaid zal moeten worden tweemaal per jaar, op door B. en W. aan te wijzen tijdstippen. Het gras moet onmiddellijk weggehaald wor den. Men moet evenwel rekening houden met het weer; dit heeft op een en ander wel eens invloed. De heer van Sintmaartensdijk zegt nog, dat het oog van het plantsoen zoo gauw verloren gaat, als het gras zoo hoog is. Hondenbelasting 1933. Z.h.s. wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W., het primitief kohier honden belasting, dienst 1933, vastgesteld op 387, Commissie tot wering van schoolverzuim. Tot leden van deze commissie worden her benoemd de heeren G. Gebraad, G. Werkema, D. Huijser en N. Cornelisse. Voor den heer van Hartingsveldt wordt benoemd de heer P. J van Beveren. Concessie gasfabriek. De Voorzitter wil voorstellen de geheimhou ding betreffende de voorloopig gevoerde be sprekingen inzake deze aangelegenheid opge legd, op te heffen. Indertijd was het noodig, dat niet weken tevoren over deze kwestie werd gepraat, aangezien de belangen der ge meente wellicht geschaad zouden kunnen worden. Indien de zaken verkeerd voorgesteld werden, zou dit schade kunnen doen. De heeren kunnen dan vrijuit spreken, althans in zoo verre als zij van de opheffing gebruik kunnen maken. De heer van Kralingen vraagt den voorzitter zich duidelijk te willen uitdrukken. Aan den eenen kant wil hij den heeren vrijheid van spreken geven, terwijl hij aan den anderen kant hen weer vastlegt. Hieromtrent wil spre ker wel meer vernemen. De Voorzitter deelt mede, dat het dan wellicht beter is, dat in besloten zitting nog een en ander wordt toe gelicht, doch acht zichzelf niet geroepen hier toe een voorstel te doen. Willen de heeren zulks, dan vindt hij dit goed. Nuttig acht hij het wel. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten over te gaan in besloten zitting, waar na de voorzitter de vergadering schorst. Na heropening spreekt de voorzitter als volgt: Zooals U allen bekend is, werd door U in de vergadering van den 9 Juni 193", op voor stel van B. en W„ besloten de concessie welke aan de N.V. „Gasfabriek Hellevoetsluis" indertijd is verleend, en die op 30 Juni 1933 zou vervallen, op te zeggen. Dit was destijds noodig met het oog op de bepaling van art. "de lid van de concessie-voorwaarden, welke inhield, dat, wanneer niet 1 jaar voor den afloop der concessie schriftelijke opzegging was gedaan, de overeenkomst geacht zou worden opnieuw voor 5 jaar te zijn aangegaan. Toen maals is in het kort mondeling uiteengezet waarom het niet wenschelijk was om die con cessie op de thans nog geldende voorwaarden te verlengen, maar daarentegen eenige nieuwe voorwaarden daaraan te verbinden, in het be lang van de gemeente. Zoo spoedig mogelijk is vervolgens deze zaak door ons ter hand genomen en hebben wij ons, zoo U weet, tot de Ver. van Nederl. Gemeenten gewend, met het verzoek ons in deze van advies te willen dienen. De directie dier vereeniging beval ons, als daartoe geschikt, aan, den heer J. C. Mul der, Directeur van de Haagsche Gasdistributie- Maatij. te Loosduinen. Deze is vervolgens na eenige correspondentie en mondeling overleg met voorstellen gekomen, waarop z.i. eene nieuwe concessie kon worden verleend. Een en ander maakte een onderwerp van ernstige overweging uit in het college van B. en W. en bedoelde voorstellen werden, in eenigszins verzachten vorm, door B. en W. overgenomen. Het bovenstaande hoewel het U allen reeds bekend is meenen wij goed te doen nog maals in herinnering te brengen, in verband met de eigenaardige houding door de N.V. Gasfabriek Hellevoetsluis in deze zaak aan genomen. Immers, toen ons standpunt ten op zichte van de nieuwe voorwaarden was vast gesteld, hebben wij reeds vanaf Juni 193" getracht om tot een persoonlijke (mondelinge) behandeling te komen. Maandenlang zijn wij toen afgescheept met brieven, waarin o.a. werd beweerd dat de President-Commissaris, die volgens de statuten der N.V. daarbij tegen woordig moest zijn, buitenslands was en ons wel nader bericht zou geworden. De zaak bleef dus slepende en eindelijk was de N.V. van meening dat zij over nieuwe concessie voorwaarden niet kon onderhandelen, alvorens eene verklaring onzerzijds was afgelegd, dat de gemeente Hellevoetsluis geen gebruik wenscht te maken van het recht om, volgens de bepalingen van de loopende concessie, de fabriek over te nemen voor eene, door de com missie van 3 deskundigen volgens art. 13 daar toe benoemd, geschatte waarde. De N.V. meende dat eene verklaring als bedoeld, eigen lijk aan elke bespreking moest vooraf gaan. Hiermede waren wij het niet eens en hebben daarom herhaaldelijk op besprekingen aan gedrongen. Evenwel, zooals gezegd, bleef de Pres.-Comm. maar steeds in het buitenland en heeft het langen tijd geduurd eer er een conferentie als door ons gevraagd, kon plaats hebben; zelfs nog op den 31 sten Dec. 1932 en daarna op 14 en 18 Jan. 1933, stond de Di rectie van de Gasfabriek nog afwijzend tegen over het mondeling overleg, totdat dan einde lijk op den 9den Februari de heeren bereid werden bevonden aan ons verzoek gevolg te geven; een verslag van het besprokene in die bijeenkomst ligt bij de stukken, waaruit U o.a. zal blijken dat in 't geheel geen resultaat werd bereikt, maar onze voorwaarden onderzocht zouden worden, waarna men verder zou zien. Einde Februari kwam het antwoord van de N.V. hetwelk in een lange beschouwing alle door ons gestelde voorwaarden afwees, en waarbij een geheel nieuw voorstel waarin dat standpunt in de verschillende artikelen tot uitdrukking komt, was ingesloten. Nadat ook dit voorstel weder door onzen adviseur was onderzocht en diens meening te dien opzichte aan ons had medegedeeld, en welke alsnog eenige toegevingen van ondergeschikt belang inhield, waarmede wij ons, om een eind aan de zaak te maken, hebben vereenigd, hebben wij het resultaat daarvan zoo spoedig mogelijk aan de N.V. gezonden. Dit was op 31 Maart 1.1. Op 5 April d.a.v. kwam opnieuw een missive van de N.V., waarin de door ons gedane toe zeggingen werden geincasseerd, doch wederom jegens de voornaamste voorwaarden, n.l. de contractsduur, de gasprijs, en de geëischte retributie, een afwijzende houding werd aan genomen. De N.V. blijft steeds weigerachtig om iets, hoe gering ook, aan de gemeente te vergoeden voor het verleenen van de concessie, daarentegen alle voordeelen voor zich alleen blijvende opeischen, met daarenboven hunner zijds het recht om, als onverhoopt de onder neming niet voldoende meer zou rendeeren, de concessie met 5 jaar op te zeggen. Even min willen zij een maximum gasprijs aanvaar den, zelfs niet in vergelijking met naburige gemeente-gasfabrieken. Bij herhaald schrijven (13 April) wijzen zij elke tegemoetkoming af. Voor het niet willen betalen van een retributie als door ons verlangd wordt, geeft men als motief aan dat het bedrijf dat niet kan dragen. Overeenstemming bleek, ook na verdere brief wisseling, niet te verkrijgen. De N.V. rekent er blijkbaar op dat het gemeentebestuur, dat de raad, tenslotte toch wel zal toegeven aan hunne o.i. onredelijke, en op geen enkel recht g gronde eisch, om een nieuwe, langdurige, en kostelooze concessie, zonder eenige rechten of voordeelen voor de gemeente. Wij staan in deze voor een gewichtig besluit, een ernstige vraag, maar wij kunnen, mogen en willen U niet adviseeren om op die eischen in te gaan. Wij zouden de burgerij blootstellen aan alle mogelijkheden, bij het cadeau geven van een concessie zóó, als de N.V. die verlangt. Wat zou men kunnen verwachten van ondernemers die na zooveel jaren van gunstige bedrijfs resultaten, voor onze gedupeerde gemeente zelfs niet het geringste offer te willen brengen? Wij meenen dat de weg, die door den raad behoort te worden ingeslagen, door deze gang van zaken, duidelijk is aangewezen en het geen oogenblik aan twijfel onderhevig is, door welk besluit gij alleen het waarachtig gemeen tebelang kunt dienen, enbaas blijven in eigen huis 1 Want, ook déér gaat het om in ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteifs producten: Murwe ea halfz. Lijnzaadkoekjes Lijozaadschilfers Lijnraeel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-8'/» vocht, dat ia 5% vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. (A'iv déze kwestie. Tóch is het een ernstig en moeilijk vraagstuk waarover die beslissing moet geno men worden. Immers zal een tijdelijk onder breken van de gasvoorziening waarop de N.V. het blijkbaar aanstuurt, voor velen een groot ongerief veroorzaken, waardoor allicht een onbillijk oordeel zou worden uitgesproken door sommigen, die niet dieper doordenken en geen rekening houden met de groote belangen die in de toekomst voor onze gemeente daarmede op het spel staan. Dit echter mag en moet U niet terughouden van Uw plicht, om alleen datgene te bevorde ren, hetwelk in het werkelijk belang der ge meenschap is! Onze plicht te doen, zóó, als wij dat klaar en duidelijk zien, is een der eerste eischen van goed en verstandig beleid. Alleen dèn gaat men vrij uit, wót er verder dan ook geschiedt. Resumeerende, stellen wij U voor, de voor waarden, waarop eventueel een nieuwe con cessie aan de N.V. Gasfabriek Hellevoetsluis zal worden verleend vast te stellen volgens het hierbijgaand besluit en de verdere uit voering van de daartoe noodige maatregelen aan B. en W. op te dragen. Hierna wordt met algemeene stemmen be sloten de hiervorenbedoelde geheimhouding op te heffen, waarna de voorzitter vraagt of een der heeren algemeene beschouwingen wil hou den. De heer van Kralingen zegt zijn stem niet aan dit voorstel van B. en W. te kunnen geven. Het is hier een moeilijke zaak. Spreker wijst op de eigenaars van woningen, die toch reeds zooveel achteruit zijn, en nu wellicht voor nog meerdere kosten gesteld zullen wor den door het moeten aanschaffen van electri- sche verlichting. Ook de zakenmenschen zullen klappen krijgen, aangezien, als Nieuw-Helvoet wel van gas voorzien zal zijn, veel kans be staat, dat verschillende menschen daar zullen gaan wonen. En deze hebben al genoeg te lijden gehad.. Voorts wijst spreker op het per soneel, dat op de fabriek werkzaam is. We hebben al werkloozen genoeg. De menschen, die er werkzaam zijn, brengen toch ook be lasting op, en dit alles zullen we moeten mis sen. Men moet rekening houden met de ge meente-gebouwen. Voorts, zegt spreker, wil hij wel gaarne vernemen welke gunstige resul taten er zijn, zooals de voorzitter zegt. De Voorzitter antwoordt, dat de heer van Kralingen de zaak niet goed inziet. Als de raad B. en W.'s voorstellen volgt en mede de ver ordening vaststelt, die zij den raad zoo dadelijk zullen voorleggen, inzake 't leggen en houden van verschillende geleidingen en buizen in de openbare straten enz. in de gemeente, dan is absoluut elke twijfel uitgesloten, dat gas ge leverd kan worden in Nieuw-Helvoet en Nieu- wenhoorn. Voorts zegt spreker, dat het hem vreemd voorkomt, dat de gasfabriek zich dan zou kunnen redden, en anders in den naasten toekomst niet. Dat men bij stichting van een bedrijf eene garantie vraagt, kan spreker zich indenken. De onderneming bestaat echter jaren en de feiten, die ons bekend zijn, wijzen er op, dat de aangevoerde motieven, uit de lucht zijn gegrepen en volkomen ongegrond zijn. De gegevens zijn den heer van Kralingen ook bekend. Spreker wijst vervolgens op het wetboek van koophandel, in verband met het overleggen van de balans en verlies- en winst rekening der N.V's aan de Kamers van Koop handel, hetgeen echter niet van toepassing is op die N.V.'s, wier aandeelen op naam zijn gesteld, wat met de N.V. „Gasfabriek Helle voetsluis" het geval is. De wet is op dit punt gewijzigd, en wel in dien zin, dat ook laatst bedoelde N.V's aan genoemde bepaling onder worpen zijn," doch dit is een bepaling, waar voor een overgangstermijn is vastgesteld, die vijf jaren bedraagt, welke nog niet om zijn, zoodat,, waar de bepaling derhalve nog niet in werking is, overlegging nog niet plaats heeft gevonden. Spreker zegt nogmaals, dat de beweringen, dat de retributie niet gedragen kan worden, alle grond missen. Het is een rendabel bedrijf, maar er is met de ondernemers niet te han delen. Ze krijgen een monopolie en spreker is van oordeel, dat over een retributie van 500,door de ondernemers niet gesproken had mogen worden. De heeren zijn evenwel niet bij machte dit in te zien. Vervolgens verwijst spreker naar de café bedrijven, wat die' niet moeten betalen en noemt als voorbeeld de heer Lakens, die alleen voor een doorloopende muziekvergunning een jaarlijksch bedrag ad 240,moet betalen, terwijl daarbij nog andere vermakelijkheids belasting komt. Een werklooze man, die ver gunning komt vragen om muziek te maken, moet daarvoor nog van zijn armoede een gul den betalen. Een gasfabriek, die rendabel is en waar kapitaal in zit, kan dat niet? Ook is wel beweerd, dat de winst is gekomen door de andere fabrieken der combinatie, t.w. die te Gorredijk en te Heusden. Het is spreker echter gebleken, dat de fabriek te Gorredijk ongeveer reeds 8 jaren stil ligt en dat die tc Heusden slechts 20 retorten heeft, dat wil zeggen, dat zij slechts de l;:lft van de grootte van de fabriek te Hellevoetsluis heeft. Het is dan toch niet mogelijk, dat dit fabriekje de kosten van de fabriek te Hellevoetsluis kan betalen, 't Gemeentebestuur wordt misleid, en dit vindt spreker niet in den haak. De ƒ500, kan de N.V. best betalen, als men in aan merking neemt de winsten, die zij gemaakt heeft. Al ware 't, dat in de laatste jaren met verminderde winst was gewerkt, ja, zeg pari, dan nog had het plicht geweest te betalen. Als we in een anderen tijd leefden, als er niet zulke zware wolken boven de gemeente hingen, dan zou spreker voor een gemeentelijke exploi tatie voelen. Hieromtrent is echter niet met de naburige gemeenten onderhandeld, zoodat hun meening daaromtrent niet bekend is. Spreker wijst op de jarenlange exploitatie van het waterleidingbedrijf, welker baten thans ten bate van de burgerij kunnen worden aan gewend. De vrees van den heer van Kralingen is on gegrond, zooals ik heb aangetoond. Als de raad het advies van B. en W. maar volgt. Dit college is inzake deze aangelegenheid ge lukkig homogeen. De voorwaarden en de ge stelde eischen berusten op een redelijk motief, zoodat, waar alles nu voldoende is toegelicht, de raad zich kan uitspreken. De heer van Sintmaartensdijk vindt het een moeilijke zaak. Dg kwestie is echter zoo net in zijn geheel besproken, zoodat het hem over bodig voorkomt er verder over te redeneeren. Spreker wil dit even opmerken, aangezien de heer van Kralingen zoonet nog gesproken had. De Voorzitter merkt op, dat de heer van Kra lingen zich in het openbaar verantwoorden wil, waar niets tegen is. 11 stl hij e\l stl vJ dl dJ vl ml m| w| 211 tel g< 'dc G hl in| wl Vraagt onze druppels en pillen, ter re loop, door H.H. Doktoren aanbevolen. Fransche, Duitsche en Engelsch< garandeerd onschadelijk voor de gez Alleen bij ons is succes verzekerd misleiding of teleurstelling. Koo; pillen, hygiënische artikelen en gumi zaak, waar U zeker van kan zijn v: cesvol geholpen te worden en niet d dige namaak op de lange baan gesc! zijn van oudst bekend het soliedst adres. Let daar vooral op. Bij inzending dezer annonce met 25 porto ontvangt U franco ons inlichtin: lijke en volledige inlichtingen.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2