EERSTE BLAD bTflTTfïïHÏÏTTfc ODEBLAD 3 "iniiuiumia I STUDIE-WATERVERF Het Beste! lar in eiken boekhandel. Inkelijk. adverteert in i onze eilanden *1 ZATERDAG 6 MEI 1933 15E JAARGANG. - N°. 51 Week-revue. feuilleton. ZIGEUNERBLOED. MIJN HAR DT'S LANDBOUW en VEETEELT $k moet U nog zeggen, wat ons overkomen is den terugweg, toen wij ergens stopten. Een ar boerenjongens hadden de lucht van Uw vinding gekregen, en toen wij uit de uit- anning traden om weer verder te gaan, zagen j eenige dozijnen van deze jongelieden zich rdringen om onzen wagen. Zij hadden de tapkraan van onzen radiator opengezet en ilden er beurtelings hun kale boterhammen der. Een hunner was bezig, den aanzet- 'engel af te likken. Ik kan U dus wel zeggen, mijne Heeren, dat t de laatste maal is geweest, dat ik naar mijn uidenier loop om mijn auto rijklaar te laten aken. Het is duidelijk dat U Uw eigen vin- ng nog nooit heeft toegepast. Maar als U erkelijk zelf al eens limonadestroop in Uw .diator hebt gedaan, dan houd ik mij aanbe llen voor een lijstje Uwer ondervindingen. Met gevoelens van befrekkelijke hoogach- ng, F. H. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: [Jpgegeven door Van der Graaff Co. N.V. afd. Handelsinformatiên). [Rotterdam, 23 April N.V. Stoomboot My. Maasuymph", Coruelis Trompstraat 4. Rot- eidam R.-c mr. A. J. Marx; cur.: rnr. J. h shout. VEILINGSBERICUT van Vrijdag 28 April 1933 der Coöp Tuiubouw en Veilingsvereen. „OOST VOORN E". Kropsla 1,— tot ƒ4,— per 100 krop. Radijs 1,10 tot 2,20 per 100 bos. Prei u.80 tot 1,50 per 100 bos. Postelein 0,20 per k g. Spinazie 1.50 tot ƒ5,— per 100 k.g. Aardbeien 2,06 tot 2,36 per k.g. Dubb. stamb. 77,— per 100 k.g. Tomaten 0,49 per k.g. Peen 12,— tot 25,- per 100 bos. Witlof ƒ0,04 tot 0,11 per k.g. Bloemkool I 8.- tot 24,— per 100 st. Bloemkool II 3,50 tot 16,— per lOOst. Rabarber 1,60 tot 2,70 per 100 bos. Witte Asperges f 0.42 tot 0.62 per bos. Blauwe Asperges 0,20 tot 0,49 per bos. Selderjj f 2 10 per 100 bos Kipeieren netto 1.80 tot 2,— per 100. Kleine Eieren 1,70 per 100. Aanvoer 68 836 stuks. abonneert op [halt laar. Zendt het t 2.AO oer dosiwIs- ian de uitgevers van mtvangt bovenst, ge- D. Dost bediend kun- |en t 3.- op te zenden. c 2 2 per maand met -J en. In ieder nummer efd van damesKlee- gag. klnderkleedlna- a Langeweg) 1 r belangstei- tuinman alle worden ver- Prijs per kwartaal 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent* Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Buitenland. De viering van den 1 Mei-dag is in de verschillende landen zonder noemenswaar dige incidenten verloopen, ook te Berlijn. De Duitsche ryksregeering, die met onmis kenbaar talent de Duitsche volksziel met stygend succes weet te bespelen, heeft te Beriyn den eersten Meidag doen vieren als de dag van den Nationalen Arbeid en vol gens de uiteenloopende schattingen is hier aan door ongeveer 1 millioen menschen aan deelgenomen op bet groote Tempelboferveld. Geen enkele regeering verstaat beter de kunst der propaganda dan de Duitsche. Het eerste groote volksfeest onder de regeeriDg Hitier te Potsdam droeg een overheerschend nationalistisch karakter, de viering van den Meidag te Berlijn droeg het stempel van het nieuwe Duitsche socialisme van de nationaal- socialisten. Minister Göbbels, de minister van propa ganda, die het Meifeest heeft voorbereid, heeft een waar meesterstuk van organisatie geleverd. Niets maar dan ook letteriyk niets was over het hoofd gezien of verwaarloosd, alles was er op berekend een zoo groot mo gelijk effect te bereiken. Militaire marschen, een bonte verscheidenheid van uniformen, honderden schynwerpers, een machtig en kostbaar vuurwerk, een fakkeloptocht van meer dan Amerikaansche afmetingen, dui zenden vaandels en dan naast de anderen ook Hindenburg en Hitier als feestredenaars, dat alles moest trekken en slagen. En de afwezigen thuis werden toch ook nog be reikt, omdat alles via de radio werd uitge zonden. Alleen éen onderdeel, en dit onderdeel interesseert naast de Duitscbers zelf het buitenland het meest, is tegengevallen, de rede van Hitier, voor zoover deze dan be trekking heeft op de regeeringsplannen, voornamelijk wat de bestrijding der werke loosheid betreft. Tot nu toe wist men weinig of niets omtrent de regeeringsplannen dan wat vage aanduidingen en het lange zwijgen deed de verwachtingen stijgen. En wat Hitier te Berlijn hierover verkondigde was wel allerminst een nieuwe en geniale gedachte, het was slechts een oud en versleten lap middeltje van bedenkelyken aard, elders reeds vruchteloos eerder toegepast. De wer keloosheid zal in Duitschland worden be streden door werkverschaffing in twee groe pen: de particuliere werkverschaffing en die door overheidszorg. De openbare werkver schaffing zal bestaan in een geweldig pro gram van aanleg van wegen, de particuliere zal zich richten op het herstel woningen. Het cardinale punt, hoe hiervoor de ver- eischte middelen te vinden, bleef in de rede van Hitier buiten beschouwing, doch deze practische kant van dit vraagstuk is vermoedelijk ook niet het hoofddoel van het te Berlijn gevierde Meifeest geweest. Hoofd doel was propaganda voor de nationaal- socialistische beginselen en dit hoofddoel is bereikt en dus kan Hitier tevreden zijn. Iedere dag, iedere minuut groeit de macht van Hitler in Duitschland, Seldte, de leider van den Stalen Helm is met zyn organisa tie ook reeds overgegaan naar de nationaal- socialisten, alleen Hugenberg staat nog als een eenzame in zyn stryd, terwyi Von Papen al sinds geruimen tyd niet meer meetelt als factor van beteekenis. Hitier heeft, door de plotseling bezetting van de gebouwen der socialistische vakvereenigingen en de afzet ting der leiders en vervanging door aanban- hangers, ook allen invloed der socialistische vakvereeDigingen uitgeschakeld en het meest voor de hand liggende is dat ook de christe- iyke vakvereenigingen, die trouwens in Duitschland nooit veel tebeteekenen hebben gehad, binnenkort ook onschadeiyk worden gemaakt. Adolf Hitler is, zooals de „D.A11.Z." het in zijn commentaar op Hitler's rede op merkt, bezeten door den gloeiendsten ijver om de Duitschers tot één natie te maken, om de punten van verschil op het gebied van klasse, stand en godsdienst te overbrug gen, om bet geheele volk te doen samen smelten in één enkele krachtvolle persoon- iykheid beheerscht door een vastberaden nationalen wil en een niet te lesschen dorst naar eer en vrijheid. Tot nu toe gaat het den fanaticus Hitier nog steeds voor den wind, het Duitsche volk, voorgelicht door een pers die alleen datgene mag schrijven wat de regeering welgevallig is, verkeert nog min of meer in feestroes, maakt zich gelukkig met de hoog gekoes terde verwachtingen, doch daar staat het gevaar tegenover, dat indien ook Hitier niet slaagt, de reactie des te heviger zal zyn. Ook de Russen hebben den Meidag op de gebruikelyke wijze gevierd en deze Russische viering, typeerend voor den tijd, droeg hoofd- zakelyk een militair karakter. Honderden militaire vliegtuigen in de lucht, honderden tanks, artillerie, mitrailleurs enz., het was alles militair wat de klok sloeg en de fleg matieke Russen hebben dit alles zonder geestdrift aangezien, alle redevoeringen van vadertje Stalin en anderen ten spijt. Ook te Weenen was het militaire element overheerschend op 1 Mei, niet om aan de viering hiervan deel te nemen, doch als voorzorgsmaatregel. Heel Weenen, het cen trum met de regeeringsgebouwen en dat der banken, is door een zoo sterk mogelijk cordon van militairen omsloten geweest, terwyl buiten het afgezette gedeelte de sociaal democraten, ondanks regeeringsverbod, heb- gedemonstreerd. En de Oostenrijksche nationaal-socialisten, die nog heftiger tegen de regeering Dolfuss ageeren dan de sociaal-democraten, hebben ook op hun wijze te Weenen bet feest van den Arbeid gevierd en hun leider heeft daarby aangekondigd, dat bet volgend jaar, evenals te Berlijn, ook te Weenen op nationaal- socialistische wijze Meifeest zal worden ge vierd. Onmogelijk is bet niet, vooral niet, wanneer de regeering Dolfuss tegen twee fronten moet blijven vechten, tegen de sociaal-democraten en tegen de nationaal- socialisten. De Belgische regeering sukkelt aan de algemeene kwaal, de tekorten groeien met den dag en het uur en de regeering acht nieuwe volmachten hoodig om het financieel herstel te verwezenlijken. Tegen de ver leening dezer volmachten zijn behalve de sociaal-democraten ook gekant verschillende CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 41) Als het meisje niet krankzinnig was, zou sir Harry Raymond liefst een pak slaag geven een afstraffing, welke het rechtsgevoel van den Engelschman meer bevredigt, dan welke rechter lijke uitspraak ook. „Wij moeten onmiddellijk vertrekken. Bent u klaar?" vroeg Beriford op dezelfde kalme manier. „Ik wacht reeds om haar van dien duivel te redden, sinds den avond, waarop zij mij werd ontstolen," antwoordde Tazoni. „Prachtig. Dan zullen wij een stukje eten en zoodra het donker is er per auto heen gaan." Het grootste deel van den tocht werd zwijgend afgelegd. Sir Harry begreep de stemming van zijn metgezel. Zij stopten bij een weg, die, naar sir Harry mededeelde, vlak langs het landhuis aan de kreek liep en slopen in het donker voort om uit te vinden of zij konden binnendringen zonder Maya's bewakers te alarmeeren. „Er zal wel een ladder zijn in den stal," zeide Tazoni fluisterend, toen zij de met ijzeren hekwerk voorziene ramen zagen. „Wij moeten van den kant van de rivier af binnendringen, dan hebben wij ook geen last van democratische Vlamingen, niet omdat ze de noodzakelijkheid van ingrijpende maatrege len niet erkennen, doch uit vrees dat de regeering hierbij eenzijdig te werk zal gaan en het eerst de kleintjes gaat uitkleeden. Er valt in België wel het een en ander op te knappen, niet alleen op het gebied van misbruiken bij ondersteuning by werkeloo- zen, doch ook op het gebied van de schande lijke cumulatie van baantjes, waarvan be paalde hooggeplaatsten prefiteeren en de invaliditeitspensioenen, die vrijwel alle actieve officieren genieten. Van de 12.877 officieren, die gedurende den oorlog hebben meegevochten, zijn er 7448 in het genot van pensioen gesteld. Het merkwaardige evenwel is, dat de meesten dezer heeren thans nog rustig hun dienst doen en dus naast hun tractement ook pensioen opstrijken. En de tegenstanders van de door de regeering ver langde machtigingswet verlangen dan ook dat aan deze ergerlijke toestanden een einde zal komen. Anders zullen althans de christen democraten niet voor de volmachten stem men, tenzij ze op het laatste oogenblik worden omgepraat en tijdelijk hun politieke bezwaren aan den kapstok hangen. In de ontwapeningsconferentie te Genève hebben zoowel de Pransche als deEngelsche vertegenwoordigers op zeer scherpe wijze stelling genomen tegen de bekende Duitsche eischen. Tegen tegenstand zal Berlijn niet hebben verwonderd, doch men zal zich te Berlijn wel hebben verwonderd, en hevig ge- ergerd, dat de Italianen hierbij bleven zwij gen, het eerste land dat rechtsgelijkheid en herziening voor Duitschland heeft bepleit. Van je vrienden. dit beroerde hek. Wij kunnen een eind verder op wel een boot krijgen. Bij den oever van de rivier klommen zij over een heg om voorzichtig voort te kruipen tot vlak onder het venster van Maya. Er brandde nergens licht. Nu het onmogelijk bleek binnen te komen zonder ladder, besloot Tazoni naar den stal te gaan, terwijl sir Harry de wacht zou houden om er zeker van te zijn, dat zij niet konden worden verrast. Tazoni kroop naar den stal. Zijn zigeuner- instinct, dat onmiddellijk de aanwezigheid van paarden zou ontdekken, wees uit, hoe de stal den laatsten tijd niet was gebruikt en daaruit leidde hij af, dat er ook wel geen personeel zou zijn. De deur was gelukkig slechts met een grendel gesloten. Hij drong binnen en bleef staan om tc weten, of niemand hem had gehoord. Klaar blijkelijk was dit niet het geval en daarom durfde hij iets vlugger te werk gaan bij zijn zoeken naar hulpmiddelen om de kamer van Maya te bereiken. Het heldere maanlicht deed Tazoni een ladder ontdekken, misschien niet lang genoeg, maar in elk geval bruikbaar. Hij sleepte die naar buiten en bevond zich enkele oogenblikken later reeds bij sir Harry, die rapporteerde, dat alles veilig was. Alleen het maanlicht zou de beide mannen kunnen verraden, indien toevallig iemand voor één van de vensters verscheen. „Wij moeten zoo vlug mogelijk voortmaken," fluisterde sir Harry. „Voor zoover ik weet, zijn er alleen vrouwen in huis, zoodat wij met ons beiden altijd in de meerderheid blijven. Vooruit maar!" De ladder bleek een paar voet te kort, maar Tazoni slaagde er in het venster tc bereiken op een manier, die sir Harry's bewondering wekte. Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. Vergadering van 27 April 1933. B en W. van Dordrecht berichtten, dat zij niet konden besluiten tot staking van den verkoop van electrische apparaten in de buitengemeenten. Wel echter is, overeen komstig den wensch der Kamer door den Gemeenteraad besloten tot invoering van het instituut van erkende installeurs, voorloopig alleen voor Dordrecht, doch geleidelijk ook voor de buitengemeenten in te voeren. De Raad van Ministers deelde aan de Com missie voor den weg Gorinchem-Elst mede, dat het instellen van een wegschap voor ge noemden weg niet zou kunnen leiden tot een versnelden aanleg van dezen weg. Boven dien werden in het voorgelegde plan alle risico's voor rekening van het rijk gelaten. Besloten werd tot instelling van een onder zoek naar de regeling op het punt van ver- leenen van ventvergunningen in de gemeen ten behoorende tot het district der Kamer. Gewenscht werd het geacht, dat zij, die in een andere gemeente een gevestigde winkel nering hebben, op bewijs van het hoofd der politie van hunne gemeente, zonder vent vergunning zouden worden toegelaten. Een concept-adres aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp-omzetbelasting werd, na een kleine toevoeging, goedgekeurd. Adhaesie zal worden verleend aan het schrijven van de Kamer te Utrecht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken over aan passing van onze tijdregeliDg gedurende de zomermaanden aan den Midden-Europee- schen en gedurende? de wintermaanden aan den West-Europeeschen tyd. Het tijdstip van overgang zou dan moeten samenvallen met de invoering van den zomertijd in de overige West-Europeesche landen. In verband met de enquête van de Neder- landsche Kamer te Parys sprak de Kamer als haar oordeel uit, dat verkryging van een sluitende handelsbalans met ieder land af- zonderiyk niet door dwangmaatregelen van de overheid mag worden nagestreefd. Bij de rondvraag vestigde de heer Looijen de aandacht op het destijds verzonden adres aan den Ministerraad over werkverruiming. De Voorzitter verzekerde, dat dit adres nog steeds de aandacht van het Bureau had, terwijl overigens de werkverruiming door de versnelde bruggenbouw over het Hollandsch Diep, de Noord en de Maas, juist in het district der Kamer op het punt stond met kracht te worden ter hand genomen. Een schryven van de afdeeling-Gorinchem van den Nederlandschen Aannemersbondaan den Minister van Waterstaat over de wensche- ïykheid bij de uitvoering van baggerwerken meer aandacht aan de belangen der kleinere bedrijven te schenken, werd voor kennis geving aangenomen. Zij wachtten een oogenblik om te luisteren. Niets werd gehoord dan het schreeuwen van een uil boven de rivier. Tazoni probeerde het venster open te schuiven, maar het bleek, zooals hij ver moed had, gesloten. Niet in het minst uit het veld geslagen, haalde hij zijn zakmes te voorschijn en wist hij de knip terug te schuiven. Toen opende hij het venster en trad binnen, terwijl sir Harry zich posteerde bij de ladder, om bij de hand te zijn, als hulp noodig mocht blijken. Tazoni bevond zich in een soort boudoir en bij het maanlicht zag hij, dat het vertrek rijk was gemeubileerd. Recht tegenover het venster bevond zich een deur, die op een kier stond, terwijl aan zijn linkerhand een andere deur was, maar gesloten. Op de teenen liep Tazoni door de kamer om door dc deur te gluren in het andere vertrek, dat, zooals hij verwachtte, een slaapkamer bleek te zijn. Deze kamer had een venster in den voorgevel van het huis. Zijn adem inhoudend duwde hij de deur open. Hij sloop naar het bed en fluisterde„Maya." Er volgde geen antwoord. Hij herhaalde den naam, ditmaal luider. Nog volgde geen antwoord. Be seffend, hoe kostbaar dc minuten waren, besloot hij haar tc wekken. Hij schoof de lange witte gordijnen, die voor het bed hingen, terzijde. Zijn oogen, gewend als ze waren aan dc schemering van den zomernacht, zagen, dat het bed leeg was. Het moest echter kort tc voren zijn gebruikt, want dc lakens waren opengeslagen en dc wanorde in de kamer wees uit, dat iemand in het vertrek had vertoefd. Om zich heen kijkend, merkte hij een andere deur, welke hij behoedzaam opende. Nu kwam hij in dc kleedkamer, die er uitzag, of de bewoner overhaast was vertrokken. Het venster INKRIMPING VAN VEESTAPEL. Pleidooi van den regeeringscommissaris voor de iiulpverleening aan de melkveehouderij, „Als het getij verloopt, verzet men de bakens. Voor den Nederiandschen veehouder is het gety verloopen; hij zal dus, aan het oud-vaderlandseh spreekwoord gehoorzaam, de bakens hebben te verzetten, óók wat den zuivel betreft," aldus begon de heer L. Bückmann, regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de veehouderij, zijn Dinsdagavond voor de A.V.R.O. gehouden radiorede over: „De beperking van den rundveestapel". De heer Bückmann ging daarna over tot een uitvoerige beschouwing van de zienswijze van hen, die het menggebod afgeschaft willen zien en den afzet van de boterproductie in het binnenland zoeken. Hij onderwierp hun meening aan ernstige critiek en vervolgde: „Ik zit, zelfs bij een binnenlandsch gebruik van het gemiddelde der bloei-jaren 1920— 1924, een mengpercentage van 25 en een export van een goede 10 millioen K.G. boter, met een overschot van meer dan 20.000.000 K.G., waarmee ik nergens weg kan en dan weet ik voor mij geen andere oplossing dan een zoodanige beperking van den veestapel, dat dit niet te verkoopen overschot er niet komt en er bovendien een zekere prikkel bestaat, op den duur van de menging af te komen. Te dien einde zal er m.i. ongeveer 24.000.000 K.G. boter per jaar minder ge produceerd moeten worden. Te eer neig ik tot deze oplossing over, omdat het voor de boeren ook geldeiyk veel voordeeliger is, dat er zooveel minder ge produceerd wordt. In het stelsel van de kleinere productie verdwynen ca. 200.000 stuks vee, wat een werkkapitaal is van meer dan ƒ20.000.000. Blyven die 200.000 stuks vee in de productie en moet de boer in verband daarmede met de boterpryzen naar beneden, dan veriieBt hij in één jaar tyds op die koeien 10.000.000. Verkoopt de boer die koeien, dan ontvangt hij daarvoor 20.000.000 en bovendien voor zyn producten nog 20.000.000 meer. Daarby is de CriBis-Zuivel-Centrale er dan zeker van, die productie kwyt te raken, wat zy in het geval van de grootere productie niet is. By een groothandelprys in het binnenland van 1.25 en een exportprijs van 0.55 brengt de productie van 66.000.000 K.G. maar een goede millioen guldefi minder op dan de productie van 90.000.000 K.G. by een binnen- landschen prys van 1.10. „Hoe zal men er in slagen de paar honderd duizend koeien, die opgeruimd moeten wor den, te krijgen, te betalen en van de hand te doen?" Het is uit de kringen van den landbouw zelf, dat een oplossing van dit vraagstuk is voorgelegd, die om haar eenvoud gelyk ia te stellen met het ei van Columbus. Heel onze steun aan den zuivel en de varkensteelt aldus werd gezegd gaat uit van het beginsel, dat het onbiliyk is den consument groote crisiswinst te doen behalen uit de armoede van den boer. Vandaar de heffingen op boter, margarine, andere vetten en var- kensvleesch. Op dit beginsel is evenwel één uitzondering: het geslachte rundvleesch, dat in den groothandel veel goedkooper is dan voor den oorlog. Is bet-zoo werd gevraagd- nu niet billijk, dat die groothandelsprys door middel van een heffing van b.v. 10 ets. per pond verhoogd wordt, welke heffing aan de Crisi8-Zuivel-Centrale wordt afgedragen tot dekking van de verliezen, te iyden op den verkoop van het vleesch der uit de markt te nemen melkkoeien? De opbrengst van de heffing op twee vette runderen zoo werd becijferd, zou volstaan om het verlies op één melkkoe te dekken en in een jaar tyds is men dan van de zaak af, terwyl men waar schijnlijk tevens de gelegenheid zou vinden, te bewerken, dat men een beteren en ge zonder veestapel overhoudt. HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN. In verband met de zeer lage aardappel prijzen zullen er waarschijnlijk vele veehouders zijn, die dit jaar aardappelen in wenschen te kuilen. Naar aanleiding hiervan, wil ik hier onder eenige punten laten volgen, waarop men moet letten bij het inkuilen van aardappelen. 1. Plaats van Inkuilen. Men graaft een kuil op een tamelijk hooge plaats.ln elk geval moet er voor gezorgd wor den boven den grondwaterstand te blijven. De kuil kan rond of langwerpig gemaakt 'wor den. De hoeken moet men afronden. 2. Spruiten. De spruiten moeten zooveel mogelijk van de aardappelen verwijderd worden. Dit "kan men b.v. bereiken door de aardappelen over een hor te laten loopen. De meeste spruiten rollen er dan wel af. stond open en dichterbij komend, om in den tuin te kunnen kijken, ontdekte hij een touwladder. Alles werd hem eensklaps duidelijk. Maya was ontsnapt met hulp van buitenaf, waarschijnlijk dezen zelfden nacht. Efndeiooze dankbaarheid kwam in hem op, toen hij terugkeerde. „Nou?" vroeg sir Harry. „Waar is ze?" „Dat weet ik niet. Ze is weg!" „Wat kan dat betcekencn?" „Zij is ontsnapt," hernam Tazoni. „Er hangt een touwladder uit het raam van de kleedkamer." „Het wordt merkwaardig. Heb je eenig idee, wie haar geholpen kan hebben, of zou zij er zelf in geslaagd zijn?" „Ik begrijp er niets van, maar ik moet haar vinden, want voor zoover ik kan nagaan, verkeert zij nu in nog veel grooter gevaar. Ik moet mijn belofte houden." „Ssst," fluisterde sir Harry. „Ik hoor iets." Klaarblijkelijk waren dc bedienden gealarmeerd; nog voor zij hun boot bereikten werd licht ont stoken op Maya's kamer en een luide kreet gaf te kennen, dat men het open venster en de ladder had ontdekt. „Laten wc hopen, dat zij op bet oogenblik veilig is," zeide sir Harry, terwijl hij de riemen opnam. „Arme Maya," mompelde Tazoni verdrietig. Het begon tot hom door te dringen, dat zijn krankzinnigheid, Veronica lief te hebben, zijn zusje in zulke moeilijkheden had gebracht. „Maya!" herhaalde sir Harry. „Maya! Die naam past iiaar buitengewoon." Een glimlach speelde j om zijn lippen, al merkte Tazoni, in het donker onder dc boomen langs den oever, dit niet op. HOOFDSTUK XXIII. Gevolg van Smeatons boodschap aan lord Ray mond was het besluit een bezoek aan de ..Cottage" enkele dagen uit te stellen. Wei zou hij er heen gaan vóór hij naar Northbridge terugkeerde. Om zichzelf echter schadeloos tc stellen, besloot hij Judy Slade op te zoeken. Hij kon er zeker van zijn met haar enkele gezellige uren te passee- ren. Zoodra hij dan ook met zijn dringendste schuldeischers had afgerekend, lunchte hij op zijn club en vervolgens nam hij een rijtuig, dat hem naar haar kamers in Sloan Street bracht. Een keurig dienstmeisje noodigde hem uit in een klein, smaakvol gemeubeld vertrek een oogen blik te wachten, terwijl zij miss Slade zijn komst zou melden. Lord Raymond vond gelegenheid, wat hij zag, eens op tc' nemen en vond alles van een verfijnden smaak. De stoelen waren groot en gemakkelijk, de losse kussens en gordijnen gaven iets zachts aan de kamer. Miss Siade kwam na een paar minuten binnen; zij stak hem beide handen toe en begon met te zeggen, dat zij buitengewoon blij was hem te zien. Er werd thee gebracht en terwijl hij haar kleine handen zag spelen met de fijne kopjes, consta teerde Raymond, dat zij meer bewonderenswaar dig was als gastvrouw in haar eigen kamer, dan als gast op Dartworth. Werkelijk jammer, dat zij niet zoo rijk was als Vee, want in dat geval zou hij haar zeker hebben getrouwd. Na een paar uur gezellig te hebben gebabbeld, vertrok bij, echter niet zonder een uitnoodiging te hebben aangeno men den volgenden avond in Sloan Street te komen dineeren. (Wordt vervolgd). 7

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1