Ingezonden Stukken ^Offlcieele Mededeelingen. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 3 MEI 1933. Men schrijft ons: AAN DE LIJN BIJ FLAKKEE—ERASMUS. De spanning heerschte geweldig, het zat al eenige dagen bij supporters en spelers te krie belen, nu „Flakkee" het kampioenschap kon behalen of verspelen. Verscheidene Heeren hadden vergeten hun koffie thuis te komen drinken, weer anderen konden niet eten, of deden of ze lekker gegeten hadden. Ook ge beurde het dat lieele sigaren werden opgegeten inplaats van uitgerookthet waren alle maal zenen en nog eens zenen die hen te pak ken hadden. Het terrein zag er best uit, het materiaal was in orde, dus maar afwachten hoe de buit gedeeld zou worden. Vader had voor de eerste maal z'n vrouw meegenomen.... ze had nog nooit een match gezien, maar ja nu zou het zoo geweldig worden, daar moest Moe ook bij zijn weet je! Maar man, wat doen ze nou feitelijk? Hè zei Pa, dat heb ik toch thuis allemaal al verteld. Ze probeeren een kool te maken. Wat is een kool, man? Ja, een kool is een kool als ze de bal in dat netje schoppen. Hé, waarom fluit die meneer toch telkens? Ja, dat is de scheidsrechter maar 't is een snert vent, en dat doet ie nou om Flakkee te peste. Zoo zei een Mijnheer naast Pa, die vent fluit best. Zoo, vinnu? 't ls knudde vond Pa, een kindje van Pechvogels, een crisis-scheidrech- terü De buurman geeft geen antwoord, wil natuurlijk Pa op de fiets zetten. Het spel gaat door, aanval op aanval wordt ondernomen, tot dat Sjaantje een opleg balletje overschiet, 'n Prutser zei Meneer, die moet je naar China sturen om te leeren schie ten. Pa vond 't een lastige positie. Hé zei Mijnheer toen Hoogmoed een schot probeer dedie mikt op de garderobe. Spul, me neer!! Vader zag Erasmus al fuiven, keek scheel van sjachrijn, kleur had hij niet meer.zijn dasje hing lamlendig over zijn vestje, totdat hij bijna ontplofte, van Beek kreeg den bal te pakken, een draai, een schotkooooo..111 Hoera!! leve Flakkee... een prachtkool vond Vader, een sofbal zei meneer, de keeper kan 't niet zien. Dat is klets, zei Pa, u snapt niets van voetbal mijnheer, dat kan, zei Mijnheer, maar die kool was afreitneem afscheid rijmde Pa. Moe danste ook mee met de kool van Pa's club. Alleen snapte ze maar niet waarom ze zooveel moeite deden om dien bal te pakken te krijgen en als ze hem hadden gaven ze hem weer weg. Da's tactiek zei Pa, dat moet je leeren Moeder! Ja zei meneer en uwes man ook, da's nuttig. Gelukkig brak de rust aan. Spelers gingen zich wat verkwikken en Pa moest even achter 't buffet voor een beetje opluchting. Is me dat een angst, en we zijn er nog lang niet. Stemming aldus onder Pari. Nauwelijks was het spel weer hervat of daar had je de pret, met een goed opgezetten aanval werd No. 2 in 't net gedeponeerd. Pa kwam op adem, danste een rumbavooruit dan Moe der spring dan tochhup Flakkee. 't Was weer afreit zei meneer. Ja zei Vader, maar u moet toch morgen eens naar Hartogs gaan om een brilletje, uw oogjes gaan achteruit. Scheids rechter is partijdig, zoo kun je wel winnen. daar vloog meneer naar boven met een Eras mus aanval afreitafreit brulde-Pa 'n kanjer tegen de paal'n mooie afreitbal kunnen zijn zei Pa .Wat is afreit man? Dat weet uwes man niet juffrouw, en de scheids rechter weet het ook niet. Daar gaan je toch zeker wei collecte voor houden vroeg Mijnheer. Verrek zei Pa, dank u van 't zelfde zei meneer, die geen raad wist om niet in een proestbui uit te schieten. Ja, ja, Ja, goed, nee, ja kool riep Pageen kool zei meneer, wel kool zei Pa. Samen naar Hartogs zei meneer, gelijk had ie 't was wel off-side. Dat kan hij nu wel doen zei meneer de overwinning is nu toch binnen. Alstublieft voor 't kampioenschap!! voor den scheidsrechter zei meneer, zie je wel Vader wat een vuile politiek!! was er nu toch maar een gaatje om in den grond te kruipen dacht Padie suffert geeft natuurlijk niks. Hier mevrouw 3 kwartjesvan mijn, van mijn vrouw en van MeneerHyena gebrul, dat eenigszins verflauwde toen Lajos er eentje vloerde, dat is zeker een ongevallenverzeke ringsagent vroeg meneer, die zoekt zeker werk. Nee zei Pa die had bij jullie willen spelen, maar ze vonden hen te nietig. Vooruit riep Pa,.toe dan Herkes, toe dan v. d. Meide. ja... van Beek en met een formidable kogel was 't gebeurd 30. Pa was nergens en Moe tjotterde mee. Een sigaar meneer vroeg Panee merci 'k ruik al gas genoegde scheidsrechter rookt ze beter. TjuutTjuutTjuuteinde. Hoera.Hoera.leve Flakkee en in dikke drommen werden ze meegevoerd naar de spre kerstribune. waar ze nog eens heerlijk wil den genieten van de sprekers die Flakkee wenschten te huldigen. Toch stond Pad aar ook nog niet veilig, want meneer kwam nog gauw even zeggen, dat, wanneer ze een kam pioensfoto lieten maken, toch vooral de scheids rechter een goede plaats moesten geven. Thuis gekomen danste Pa de eendentrot en Moe kon maar niet begrijpen waarom al dat geld voor den scheidsrechter was....dat was toch niet eerlijk!!! Met cognac hebben ze Pa toen bij moeten maken. PATTY. Duurder dan een huishouding Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val ls in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 ct. of een dub bele doos a 90 ct. en morgen zult U van dit on gedierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. B46 land, in den Zuidhoek. Verhuurd aan den Heer Corns. Both Pz. te Dirksland. B. 15 98.45 H.A. (34 G. 242 R. V. Maat) BOUWLAND, te Melissant, (vroeger On waard) in den polder Kraaüenisse, zijnde de 2de kavel van dien polder. Verhuurd aan den Heer Jac. Buth G.Jz. te Dirksland. In diverse perceelen en combinaties. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. D. A. Werner te 's-Gravenhage. Breeder omschreven by Notitie. Notaris VAN DER SLUYS. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 3 MEI 1933, 's nam 3 uur, in de zaal Odeon, veiling, en Op WOENSDAG 10 MEI 1933. 's nam. 3 uur, in Café Vermeulen te Dirksland, afslag van: A. 3.73 60 HA. (8 G. 41 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirks- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Uitkijk, kijk uit! In de rubriek „op den uitkijk" van de „Maas- en Scheldebode", d.d. 29 April 1.1., wordt maar weer eens te hooi en te gras raakgescholden op de Openbare School. Hoe wel wij zoo langzamerhand wel aan de weet zjjn gekomen, dat de strijdmiddelen tegen de Openbare School nu niet bepaald altijd even fair zjjn, treft dit stukje ods toch weer eens bijzonder door de infame leugens die hierin worden verkondigd. Hoewel dit stukje den oppervlakkigen lezer niet in de aller- eerste plaats zal opvallen als te zjjn speciaal bedoeld tegen het openbaar onderwjjs proeft men bij nadere beschouwing al reeds vlug een bekend venijnsmaakje. Schrjjver zegt o m.: „De openbare school" heet z.g. de „nationale school", maar een nationaal feit, zooals de Prins-Willem-her- denking toch by uitnemendheid is, mag in de Openbare School niet gevierd worden. Het gaat in onze dagen wel ver." Inderdaad, geachte Uitkyk, het gaat ver. d.w.z. U gaat ver! Hoewel geen ruime blik van U gewoon meende ik toch wel dat U tenminste zoover kon zien dat U de lampions en vlaggen kon zien, die in Middelharnis— Sommelsdyk werden medegevoerd door de leerlingen der openb. scholen in den optocht, ter gelegenheid van den Prins-Willem-her denking gehouden, nota bene onder leiding van het personeel der openbare scholen van Middelharnis en Sommelsdjik. Mocht U af wezig geweest zijn dan zult U toch als mede werker aan een plaatselijk blad wel van een en ander af hebben geweten. Of „mocht" deze optocht niet gehouden worden, zooals U zegt, dan zult U toch zeker wel willen toegeven dat de openb. onder wijzers zelfs buiten hun boekje zjjn gegaan om deze viering te doen plaats hebben en treft dus allerminst de onderwijzers de blaam die U hun toewerpt omtrent allermiserabelst optreden, bdz. Verder zegt U: „Eo de openbare scholen, waar de roode onderwijzers blijkbaar een zeer groot element vormen (U vergeet in- tusschen toe te lichten waar dit uit blijkt), worden er de dupe van (n 1. van de doorU bedoelde ziekte verschijnselen van dezen tijd) en de ziel van het Volkskind wordt dag in dag uit verwoest. Geachte Uitkijk, ik tart U om één „ver woesting" op te noemen. Ik neem aaD dat U wel weet, al wilt U het waarschijnlijk niet weten, dat er op de Openbare Scholen niet gepolitiekt wordt, zooals U zich ver- oorloott te insinueeren. Overigens is daarover den laatsten tjjd door den heer Weitering in dit blad al voldoende gesproken. Ik zal mij tijd en papier besparen door U slechts daar naar te verwijzen. Waarschijnlijk zult U echter wel ergens een gevalletje opgeduikeld bebben, waar een openbaar onderwijzer even over de schreef is gegaan en dan is Uw gave tot generali seeren groot genoeg om onmiddellijk den naam van dezen dader te vervangen door „de openbare onderwijzers". Deze „vriendelijkheid" die U den open baren onderwijzers toeroept is dus op de keper beschouwd niet meer dan een laffe leugen en als het op generaliseeren aan komt verwijs ik U slechts naar een der num mers van één onzer groote dagbladen van vorige week, waarin gemeld werd, dat op een plaats in ons land aan twee Cbr. Scholen verkiezingspropaganda werd gemaakt en door de onderwijzers model-stembiljetten aan de kinderen werden medegegeven waar op het hokje achter Colijns naam eerst door de leerlingen mocht worden roodgekleurd. De onderwijzers verzochten den kinderen deze biljetten thuis te toonen en dan erbij 'o zeg gen dat er zóó gestemd behoorde te worden. In verband hiermede zouden we dus kun nen zeggen: „ziehier de allermiserabelste houding van de onderwijzers der bjjz scho len". Wij leden van Volksonderwijs en met ons ieder weldenkend mensch, gebruiken echter zoo'd strijdmiddel niet, en weteD eeD dergelijk op zichzelf staand geval naar waar de te schatten. Om nog even terug te komen op de Pr Willem-herdenking. Weet Uitkijk niet dat o.a. ook te Ouddorp op beide Openbare scho-1 len de kinderen werden geiracteerd ter ge legenheid van genoemde feesten. Ik vestig er de aaudacht op dat door de Cbr. school niet de medewerking werd verleend om een feestelijke viering te bewerkstelligen.1) Alles bijeen genomen weet Uitkijk dus geen enkele steekhoudende reden op te geven om in dit verband de Openbare school aan te vallen. HU liegt en scheldt er dus (en dit is wél blijkbam) maar weer eens wat oplo8. Is dit misschien één van de goede tendenzen die volgens hem in deze dagen in ons volk naar boven komen. Hopen we dan datUitkUkin dit verband alléén ons volk moge vertegen woordigen. Of is bet misschien een tegen beter weten in koppig vast houden aan een onboudbaar standpunt, dat de Openbare school nu een maal behoort te wolden beschouwd als de verwofs ster der jonge kinderzieltjes? Misschien kan bet dan eenig nut bebben als UitkUk zUn kennis van de Vlakke Meet kunde eens opfriscbt en bedenkt dat een punt een cirkel met straal nul, en daarna zUn „breeden" blik eens even laat weiden over het bekende gezegde van een Duitsch WUsgeer: „Viele Leute haben einGezichts- kreiz mit Radius nul, und das nennen sie ein Standpunkt." U mUnheer de Red. dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogacbtend KEEK UIT. Noot van de Redactie. Ook de Willem de ZwUger-herdenking te Middelharnis, gevolgd door een lampion optocht scheen niet in den smaak te vallen bU de besturen der ChristelUke scholen Op het verzoek van de commissie, die dezen rondgang in elkaar zette, en bestaande uit jongeliéden waarvan slechts 1 (zegge één) openbaar onderwijs genoot en al de vier an deren ohristeiyk onderwys of de christelijke scholen nu hunne medewerking wilden ver- leenen werd afwijzend beschikt Een besluit, overigens geheel in de iyn van de groote afschuwelijke verdeeldheid van ons land, waar men geen Nederlanders, doch alleen politiek-kortzichtigen vindt, die alleen op ka9te letten. AAN HET STRAND. Mijnheer de Redacteur, zoudt u mij een klein plaatsje in uw blad willen afstaan? Bij voorbaat hartelijk dank. Aan het strand. Hoe heerlijk, zich te kun nen zonnen in het warme zand! Hoe heerlijk, 't stof en vuil der stad door een bad te kunnen afspoelen! Aan het strand, de uitgestrekte zee voor zich ziende, verheft zich de geest en gaan onze gedachten naar hoogere sfeeren. De zee is een open boek, waarin men de grootheid en de macht van den Schepper leest. Aan het strand, daar voelen we hoe nietig en klein we zijn. De zee trekt ons aan, evenals de magneet het ijzer aantrekt. De zee heeft ons vele droeve geschiedenissen te vertellen, maar zij spreekt ook van hoop, van kracht en moed. Het hart van vele jongelingen popelt in hun boezem, als ze de zee van nabij zien. Op de zee was eens Nederlandsch roem; op de zee is nog onze toe komst, onze hoop. Duizenden en duizenden, vermoeid door het harde werken, afgemat door ziekte of gekweld door aardsche zorgen, vin den aan het strand, bij de zee, genezing, ver kwikking en nieuwe hoop. Gesterkt naar geest en lichaam keeren ze weer huiswaarts om hun gewone bezigheden te hervatten. O, indien het strand en de zee eens konden spreken, wat zouden zij ons veel te vertellen hebben. Hoe veel smart daar is geleden en hoeveel vreugde daar is genoten, heeft schaars een menschelijk oog bespied; maar hoeveel daar gedankt werd en gebeden, ook in stilte, weet God alleen, Hij antwoordt niet. De zee doet ons denken aan Gods Geest die over de wateren zweefde; zij doet ons denken aan de schepping; zij doet ons denken aan verieden grootheid en toe- komstigen roem. Zij is het symbool van kracht en geweld; zij is een bron van ellende maar ook van geluk en welvaart. Diep in haar schoot verborgen bergt zij onnoemelijke schatten en ontelbare lijken van hen, die het waagden, haar geweld en kracht te trotseeren. Aan haar oevers echter verspreidt zij genezing, onschul dig genot aan groot en klein. Gelukkig land, dat een zee bezit. De ge schiedenis van zulk een land is roemrijk. Ge lukkige stad of gelukkig dorp dat een strand bezit en het centrum vormt waar zieken en gezonden verkwikking vinden. Niets maakt meer indruk op den mensch dan de zee. Aan het strand staande is men gedwongen uit te roepen: Wat zijn ze groot, o ,Heer, de werken Uwer handen! Ook Ouddorp heeft het geluk en het groote voorrecht een strand te bezitter, waar velen laaf'nis kunnen vinden naar lichaam en geest. Maar, helaas! inplaats van Gods rijke en milde gaven als vrije mensch vrijelijk te kunnen ge bruiken, zijn er daar eenige farizeën, zoekende naar hun eigen verloren ziel, voor wie alles in de wereld zondig en onrein is, zelfs het gebruik van Gods goede gaven, den mensch tot zijn heil gegeven. Deze Judassen, zij ergeren zich aan den splinter in het oog van anderen en zien den balk in hun eigen oog niet. Zij weten niet wat het zeggen wil: „Een vroolijk hart wordt door Salomo geprezen, maar een knie zend hart wordt van de hand gewezen." Zij gelooven, dat elkeen ook zoo slecht is en in zak en asch bij de verstoorde muren van Jerusalem moet neerzitten en weeklagen. Zij kennen liet aloude eenvoudige Evangelie niet: Verheugt u, want heden is de Messias geboren. Ze doen evenals de farizeën van het Oude Verbond en spieden rond, om te zien of alles wel naar de letter gedaan wordt. Zij hooren de stem Van Jezus niet die zegt: „Wee u, gij farizeën, van buiten schijnt gij heilig en vroom, maar in-l wendig zijt gij mestlioopen Zij willen ver losten zijn en treuren nog met David Zij heb ben niet den moed, uit te roepen: Halleluja! wij zijn gered! Huil geest is zoo vertroebeld, hun ziel zoo bezwaard, dat ze niets anders zien dan zonde en zij gelooven, dat alle men schen zoo zijn en zoo moeten zijn en nanaeien als zij. Zij hebben geen geloof, zij vertrouwen lezus en Zijn Woord niet, zij leven nog onder cle oude bedeeling, waar van mets anders ge sproken wordt als van gij zult en gij moet De vrijheid die is in Christus kennen ze niet, die stakkerds. Zij begrijpen niet wat Paulus be doelt als hij zegt: „Hetzij gij eet, hetzij gij drinkt, het zij gij iets anders doet, doet alles ter eere Gods". Ze willen anderen in dien poel van ellende en somberheid meesleuren, ja zelts, hen daartoe dwingen. Ik lees in het verslag van de raadsvergade ring van Ouddorp dat 6 (het heilige getal) vroede vrome vaderen, die den plicht op zich hebben genomen om de belangen, de welvaart en den bloei der gemeente en der ingezetenen te bevorderen, bezig zijn dit door een ongeluk kig voorstel te verhinderen om redenen boven duidelijk omschreven. Zou men weenen of lachen? De wet gebiedt Zondagsrust, d.w.z. dat op dien dag alle slaafsche werken am bachten, koophandel en processen verboden ziin tenzij de nood het anders vereischt. Zij, hoed af voor deze despoten, gaan verder en willen Zondags alles stop zetten, d.w.z. geen voetbal, geen onschuldig vermaak, cafés en logementen gesloten, kortom alles potdicht. Dat is geenszins de bedoeling van den wet gever En met welk recht eischen zij dat? Luister, ik zal het u vertellen. Dezer dagen had ik een gesprek met een van zulke heeren. Hij zeide mij, Zondags moet alles stilliggen en mag er niets worden gedaan, ik vroeg hem, maar waarom dan niet? Omdat het ons etg?1 dat men op Zondag voetbal speelt of feestjes organiseert. God heeft dien dag uitgekozen om te rusten en om Hem te eeren. We mogen dus dien dag niet misbruiken en ons aan wereld- sche vermaken overgeven. Die dag is Hem gewijd. Zes dagen zult gij werken, den zeven den zult gij rusten. Dat is Gods gebod, mijn heer. Ik kon niet nalaten eventjes te lachen en zei: Mijn beste mijnheer, luister eens even. jullie ergert het, als anderen bijv. voetbal spelen of een café bezoeken, maar gelooft u dan niet, dat anderen jullie gedrag ergert. Waarom zouden anderen moeten doen wat u doet? Wie geeft u het recht om anderen van zijn vrijheid te berooven? Als jullie den Zondag op joodsche manier willen vieren, dat is jullie goed recht, maar als anderen daar mets voor voelen, dat gaat jullie niets aan, en daar heb ben iullie niets mee te maken. De wet garan deert vrijheid van geweten en godsdienst en indien ik op Zondag voetbal wil spelen, dat gaat iullie geen klap aan al ergeren jullie je dood. Vrijheid van godsdienst en overtuiging. Verder, mijn waarde heer, alle achting voor Uw overtuiging, maar een beetje meer eelbietj voor de gevoelens van anderen zou toch wel op zijn plaats zijn. Een beetje meer verdraag zaamheid, daaraan hebben we vooral in dezen tijd groote behoefte. Vergun mij echter u te zeggen, dat jullie Gods gebod, wat betreft den Zondag, niet nakomen, ja zelfs er lijnrecht tegenin gaan. Den zevenden dag zult gij rusten, maar jullie rusten den eersten dag, want weet u dan niet, dat de Zondag de eerste dag van de week is en niet de laatste, en weet u dan niet dat de Zondag een menschelijke inzetting is, ontstaan ongeveer in de derde eeuwAls u dan zoo vroom wilt zijn, dan moet u aan den Bijbel vasthouden en niet naar dogmas of menschelijke inzettingen leven. Indien aan de wet wordt voldaan, hebben jullie mets meer in de pap te brokken. Maar zeg mij nu eens, met welk recht wilt u dan anderen naar uw pijpen laten dansen? En nu kwam, wat ik wilde hooren. Ja, zie, onze natie is een christe lijke natie, en de christenen zijn de oudste bewoners van ons land en hebben nu de over hand. Daarom hebben wij het recht te eischen, dat de Zondag gevjprd wordt zooals in den Bijbel staat, en hebben wij het recht, dat men ons, door zulk een wereldsch gedrag met ergert. Ik zei, neen, mijn beste vriend, dat is weer mis, of heeft u zoo weinig van de vaderlandsche geschiedenis onthouden om te weten, dat de eerste bewoners van ons land, onze voorouders, heidenen waren, en waar staat geschreven, dat als de christenen de overhand krijgen, zij de 'lakens maar kunnen uitdeelen zooals het hun belieft? in den Bijbel nergens en in de wet evenmin. In den tachtigjarigen oorlog hadden de Spanjaarden en de Roomschen de overhand, dus hadden zij, volgens u, het recht iullie te ringelooren. Maar wat hebben de Protestanten gedaan? Openlijk verzet ge pleegd. De menschen uit dien tijd lieten zich niet langer ringelooren, en zoo zal ook eens de tijd komen, en eerder als u vermoedt, dat het met iullie macht of streven naar macht en met jullie dwingelandij uit zal zijn. Ziet u dan niet dat alles begint te scheuren? Ziet u dan niet dat de menschen zoo langzaam genoeg er van krijgen om christelijk geregeerd te worden? Ziet u dan niet dat het juist de christelijken zijn, ik bedoel de christelijke par tijen die het communismus, de werkeloosheid, de ontevredenheid en verbittering in de hand WelunVe* hebben in Ouddorp een mooi strand en dat kan een centrum worden, waar honder den badgasten komen. Door de badgasten komt er geld in de gemeente. Geld is wel slijk, maar jullie hebben dat toch ook wel graag. Elk neringdoende kan in dezen slechten tijd dan nog iets verdienen, maar dat mag volgens jullie niet. Op Zondag mag er niets gebeuren. Maar waarom hebben jullie dan met reeds vroeger liet voorbeeld gegeven? indien jullie werkelijk gelooven dat men den Zondag in dien zin moet heiligen, waarom hebben jullie dan niet vroeger uw winkels enz gesloten waarom gewacht totdat er een wet is die de Zondagsrust voorschrijft? Als jullie werkelijk doordrongen waren van hetgeen jullie beweren te gelooven, hadden jullie dat vroeger zonder dwang gedaan overtuigd, dat God die daad zou zegenen en Hij jullie niet door Zondags- sluiting schade zou laten lijden. Die voorstel en in Ouddorp zijn te gek om los te loopen. Indien iemand in den zomer bijv. een kamer n een hotel heeft gehuurd, en hij gaat Zondags uit dan is voor liern, als hij terugkomt, de deur gesloten. Volgens die voorstellen moet alles gesloten zijn en mag er niemand binnengelaten worden. De liooge wijze raad heeft liet ver boden. Misschien ontwikkelt zich die hersens- ziekte nog zoo ver, dat het verboden wordt Zondags naar het strand te gaan of te gaan wandelen. Als er op Zondag eens een ge zelschapje menschen naar het strand komt, maar geen eetwaren mee heeft genomen, denkende, dat men die daar wel kan koopen, dan moeten ze maar honger lijden, want de hooge wijze raad heeft het bevolen. Als er zuigelingen meegenomen worden en er gebrek is aan melk, dan moeten die kinderen maar hongeren of zeewater drinken, want alles is gesloten en er mag niets worden verkocht, op bevel van den hoogen wijzen vromen raad Kom kom, niet meer dwaasheid in de wereld brengen als er al reeds is. De mensch heeft van God verstand gekregen, laat ons dan dat verstand ook gebruiken, en geen dwaasheden doen Geen wetten maar voorbeelden trekken. God heeft den Sabbath ingesteld en niet den Zondag. Wat God doet is onveranderlijk om dat Hij zelf onveranderlijk is, was dit niet zoo, dan was Hij geen God maar een mensch. En wat God zelf heeft ingesteld en bevolen, mogen en kunnen menschen niet veranderen onder welk voorwendsel het ook zij. Nergens staat immers geschreven: Gedenk dat gij den Zon dag heiligt. Alle achting voor hen die den Zon dag vieren, ik vind het mooi, maar men moet ook achting hebben voor andersdenkenden en niemand heeft het recht een ander een juk op te leggen in strijd met Gods gebod zooals ze daar in Ouddorp met den Zondag willen doen. Weest dan Bijbelsch, mijne heeren vroede vaderen en begint dan met den Sabbath, dat is Gods gebod, en dan zoudt ge een klein recht kunnen hebben om zulke, nu dwaze, voor stellen te doen. Ik vraag mij zelf af, hebben die vroede vaderen daar dan mets beter te doen dan over zulke dwaze voorstellen te spreken of ze in te dienen? ls dat, wat men noemt, de belangen der gemeente en der in woners behartigen? Heeft door die voorstellen de gemeente of de enkeling eenig maatschappe lijk voordeel? Neen, integendeel, mets dan schade 't Is niets anders dan misbruik maken van de positie om met geweld een sectegeest te verspreiden. Zouden door zulke maatregelen de menschen beter worden? Och, kom! Men zaait verbittering, haat en versnippering en de ellende die er op het oogenblik heerscht wordt nog grooter. Weest toch mannen van gezond verstand en weet wat de gemeente en de enke ling van noode heeft. Werk, brood en geld willen de menschen hebben, want zonder dat is het volbrengen van Gods Wil niet goed mogelijk, en laat elkeen vrij in zijn godsdien stige overtuiging en legt niemand een dwang op Indien gij dan werkelijk zoo van uw over tuiging doordrongen zijt, weest dan ook over tuigd dat uw voorstellen toch niet in goedi aarde vallen en doet daarom maar liever zoo als jezus leert: Indien ge in een stad niet wel ontvangen wordt, veegt het stof van uw voe ten envertrekt." Den reinen is alles rein, den onreinen alles 0rlDat de kinderen van de Chr. school niet aan de huldiging van den Prins van Oranje deel- namen, verwonderde mij heelemaal niet. Bij- zondere scholen, ik wil zeggen, sectescholen, kweeken verdeeldheid maar geen eenheid, haat maar geen liefde. Inplaats van onze jeugd in vrijheid en eensgezindheid op te -voeden, was het hoofd der Chr. school zoo onbeschaamd en onbeleefd, om bruut weg de uitnoodiging van den burgemeester af te wijzen. Daardoor is bewezen, weinig opvoeding en beschaving, geen achting voor het wettig gezag, den burge meester en niet doordrongen te zijn van den waren christelijken geest, maar beheersent te worden door een verfoeilijken sectegeest, een geest van versnippering, een geest van zelf verheffing boven anderen, een geest van weinig vaderlandsliefde of eerbied voor den stichter van liet vrije Nederland, een geest, arm aan kennis van "onze roemrijke geschiedenis een eeest van weinig oprecht godsdienstig gehalte, ik zou haast zeggen, een geest die grenst aan anarchie. Zulk een geest moet, liet kan niet anders, verpestend op onze jeugd werken. Wat was het mooi, op dien dag op den Dam, voor het paleis te Amsterdam, al die roomsche kloosterzusters en broeders met hun leerlingen geschaard te zien naast leerlingen van open bare scholen ,om onze geliefde koningin en de nagedachtenis van den grooten Zwijger te hul digen Wanneer het geldt eenheid en vader landsliefde, dan kennen onze roomsche broe ders geen kleur of partijen, maar wedijveren om het Oranjehuis te huldigen. Waar wij, geschaard om den troon van Oranic het gebed van den stervenden Zwijger herhalen: Mijn God, ontferm U over mij en mijn arm volk", daar ook moeten wij blijven getuigen, dat wij zijn een één en eenig volk. 8 's Gr. Dr- v- OLIFANT VERWONDT TWEE PERSONEN. V.D. meldt uit MUnchen. Toen Zondagochtend de directeur van het dierenpark Heilabrunn met den oppasser der olifanten, Werner, Heck, den dagelijksclicii rondgang maakte om de hoeven der olifanten na te zien, heeft een der olifanten, Boy, mei zijn slurf de beide mannen gegrepen en in een hoek geworpen. Beiden zijn ernstig gewond naar liet ziekenhuis overgebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelbarnis doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zUne vergadering van 31 Maart 1933 is vastgesteld de volgende verordening. Verordening tot wijziging van bet Reglement van Politie voor de Buhut- sluis, llaven en Kaai of Havenkom vuu Middelharnis. Artikel I. Na artikel 6 van het reglement wordt ge voegd een artikel luidende als volgt: Artikel 5a. Des Zondags zullen vaartuigen slechts worden geschut des morgens van 7 9 uur en voorts in geval van ziekenvervoer en dergelyke spoedgevallen Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den dag na bare afkondiging. Zynde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 21 April 1983, G. S. No. 33 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 Mei 1933. De Secretaris, De Burgemeester, L BLOOT. L.J. DEN HOLLANDER. de Pr de ge de lidl dul sc! tri MIDDELHARNIS. Zondagavond had aan de Rottenburgerweg, even buiten de ge meente, een auto-ongeval plaats, wat nog euj betrekkelyk goed is afgeloopen. De heer Van dy R. kwam met een luxe auto, waarin een Ht vyftal personen waren gezeten, man, vrouw afl en drie kinderen aldaar aangereden, toen D. plotseling de stuurinrichting defect geraakte en en de auto, met een flinke vaart in de vry diepe sloot reed en over den kop sloeg. Door Wl voorbygangers bygestaan, konden allen ge- va lukkig worden geholpen, doch moesten allen dr naar den geneesheer, daar niemand onge- zyj deerd was. De vader moest er het ergst aan opi toe zy'n. Later werd de auto, die belangryk Se beschadigd was, met eeu bok op den beganen weg gebaald. j, Sinds de vorige opgaaf zyn aaD de kaai v en haven alhier aangevoerd en|perscheeps- n gelegenheid verzondeD: 1100 H.L. aardap pelen en 1750 balen koepeen. De pry8 is uiterst laag. In den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente heeft de heer Jb. Koote Abr.z. zyn benoeming tot ouderling, en de heer M. van der Velde Kl.z. zyn benoeming tot diakeD aangenomen, zoodat hiermede de kerkeraad weer voltallig is. Bevolkings-register. Loop der bevol king in de gemeente Middelharnis, gedurende de maand April 1933. Ingekomen: H. N. A. HeeriU3 van Haarlem; C. N. Koning van Rotterdam; A J. S. van Dam van Sommelsdyk; Pietje Looy van Nieuwe ToDge; L. van den Bos van Zwolle; C. A. Hofland van Oostvoorne; Ki l" Koningswoud van Rotterdam; W. Miedema van Tietjerksteradeel. I'a Vertrokken: H. J. Tiemens naar Am- hem; W. Jansen naar Rotterdam; V. J. A 11 Puyvelde en gezin naar 's-Gravenhage; B. van den Bos naar Pijnacker; Corn. N. Tiele- g man naar Rilland Bath; N. Bloeme naar Melissant; J P. Smit naar Rotterdam; Am. van der Veer naar Vlaardingen; L. van den Bos naar Berkel; J. Schellius naar Som melsdyk; Joh. Blok naar Rotterdam en St. van Erkel naar Nieuwe Tonge. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 2S April 1933. Bloemkool 2,80 tot 15,50 per 100 stuks. Savoye kool ƒ5,— per 100 stuks. Roode kool ƒ6,— per 100 stuks. Sla 2,30 tot 8,10 per 100 krop. Radijs J 0,95 tot 1,90 per 100 bos. Rabarber 4,70 per 100 bos. Prei ƒ2,— tot -,- per 100 bos. Spinazie 3,10 tot 5,40 per 100 k.g. Postelein 12,50 tot 15,— per 100 k.g. Boter 0,70 tot 0,81 per pond. Aardbeien 0,73 tot 0,76 per pond. Veiling van Maandag 1 Hei 1933, Bloemkool 2,60 tot 16,40 per 100 stuks Sla 2,80 tot 3,70 per 100 krop. Rabarber 4.60 tot 5 80 per 100 k.g. Spinazie 1,50 tot ƒ3,80 per 100 k.g. Postelein 15,— per 100 kg. Witlof 12,- tot per 100 k.g. Aardbeien 0,62 per pond. SOMHELSDIJK. Morgen Woensdag 3 Mei a.s. zal des avonds van 6 tot 8 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, herstemming plaats hebbeD voor de verkie zing van 2 notabelen ter vervulling van de vacaturen D. de Mooy en W. Mys. Zondag 7 Mei a.s. 's morgens 10 uur> hoopt voor de Vryz. Herv. op te treden Ds. G. J W. Oldeman, Predikant van Delft, in de zaal van den heer Van Rikxoort aan den Langeweg. HERRINGEN. Het raadsbesluit tot over dracht van grond aan het Herv. school bestuur tot bouw van een derde schoollokaal, is goedgekeurd, zoodat weldra met den bouw kan worden begonnen. Ook in deze gemeente werden ter herj

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2