EERSTE BLAD ZATERDAG 29 APRIL 1933 ZIGEUNERBLOED. LANDBOUW en VEETEELT Huiduitslag. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,— 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 49 W eek-revue. Buitenland. De twee Duitache gasten te Rome, Goering en Yon Papen, hoewel sohitterend ontvan gen, hebben voor wat hun eigenlijke politieke zending betreft, leelijk bot gevangen. Von Papen is er niet in kunnen slagen van het Vaticaan toestemming voor het vormen van een nieuwe katholieke partij te verkrijgen, omdat het Vaticaan wenscht vast te houden aan het beproefde Centrum en daarvoor ook alle redenen heeft. Strijd tusschen het Cen trum en de door Von Papen gewenschte nieuwe katholieke party, zouden de katho lieke belangen eerder schaden dan voordeel brengen. Maar het bitterst voor Berlijn is dat Goering en Von Papen er niet in geslaagd zyn Itali- aansche sanctie te verwerven om in Oosten- ryk de vrye hand te krygen. Het wordt al gemeen als zeker aangenomen dat dit het hoofddoel van het Duitsdhe bezoek is ge weest, Berlijn wenschte de vrye hand in Oostenrijk om de „Anschlus" in snel tempo even te voltrekken. Voor de regeering Hitier, die voor wat de buitenlandsche politiek be treft een succes zoo hard noodig heeft, tot nu toe necft Beriyn nog niets anders dan bokken gescnoten, zyn de resultaten van het Paaschbezoek aan Rome teleurstellend De geweldige haast van den Oostenrykschen bondskanselier om ook tydig in Rome te arriveeren ligt nu voor de hand en nu Mussolini zien blijkbaar niet voor betDuit- sche Anschiuss-karretje laat spannen, komt Doifuss opgeruimd uit Rome terug en heeft zich gehaast te verklaren, dat Oostenryk in Italië een trouw vriend heeft waarop het vast kan vertrouwen. Ook de Pransche pers, die met zorg en wantrouwen de reis van de Duitsche politieke pelgrims heeft gevolgd, toont zich over den afloop heel tevreden en de karige bericüten hierover in de Duitsche bladen zijn in dit opzicht veelzeggend. Rosenberg, de naüonaal-socialistische des kundige op buitenlandsch gebied, die onlangs te Beriyn verkondigde, dat de eerste phase van de groote Germaansche revolutie zal zyn beëindigd, zoodra 80 millioen Duitschers nationaal-socialist zijn (daarvoor zou men dan ook de Oostenrijkers en nog anderen moeten rekenen) zal nog eenig geduld moeten hebben en dat is voor de nieuwe machtheb bers te Beriyn niet de sterkste zyde. Voor het oogenblik zit er voor hen niets anders op dan te berusten, de Oostenryksche bonds kanselier is hun te glad geweest en pas te gelegener tijd zal Berlijn opnieuw een poging in deze richting kunnen ondernemen, tenzy de ontwikkeling der toestanden in Oostenryk een voor hen zoo gunstige wending neemt, waarover straks, dat zulks niet noodig is. Voor het oogenblik is het bovendien niet gewenscht voor Beriyn om met vuur te spelen, de nieuwe regeering in Duitschland heeft voor alles vrede noodig en verder heb ben de heeren nog wat in de eigen keuken op te knappen. De stryd in het Duitsche kabinet spitst zich meer en meer toe, de heeren van de nationale verheffing en natio nale eenheid kibbelen op weinig verheffende wyze over de bezetting der vette en minder ruim betaalde baantjes en zijn het in dit f ÊU ILLt TON CH. GARVICE Uit het Engelsch dogr HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 39) Marion gaf geen antwoord en lord Raymond liep verder. Toen hij echter een paar uur later naar haar vroeg, vernam hij, dat zij reeds naar haar nieuwe woning vertrokken was. Hij nam plaats voor zijn schrijfbureau en haalde een brief uit de iade. Zijn gelaat betrok weer, want de meeste epistels, welke hij ontving, bicken van onaangenamen aard. Eén in het bijzonder van Levy Jacobs herinnerde hem in krachtige ter-1 men aan zijn belofte*, lord Raymond zag de toe komst donkerder in dan ooit, want Luke Smeaton had hem nog steeds het aandeel in den buit niet gebracht en hij wist niet, wanneer hij den man weer zou ontmoeten. „Wel vervloekt nog toe!" mompelde lord Ray mond, „het loopt mis, wanneer ik het niet spoedig krijg." Over hetgeen gebeuren zou, als hij het geld niet betaalde, behoefde hij zich echter niet langer ongerust te maken, want er werd eerbiedig op de deur getikt. Voor hij antwoord gaf, sloot hij den brief weg. „Wat is er? vroeg hij ongeduldig, toen zijn opzicht ver van eens. Hugenberg, waarvan b(j aanhouding wordt verzekerd dat h(j spoe dig als de zondebok de dorre woestijn zal worden ingezonden, heeft in een lange ver klaring getracht den indruk te wekken dat er van eenige oneenigheid in het kabinet geen sprake is, doch deze te lange verklaring heeft eerder de geruchten over zijn spoedig heengaan versterkt. Hugenberg en ook Von Papen hebben hun spel reeds lang verspeeld. Goering heeft te Rome aan Muasolini ver zekerd dat in Duitschland uitgevoerd wordt wat de nationaal-socialisten willen en dat dit de eenigen zijn die wat te zeggen hebben. Dit wordt met den dag duidelijker en dat is voor Hugenberg niet erg prettig. Zijn eigen partij genoot en beginnen hem boven dien ook nog in den steek te laten.Zoo z(jn de Duitsch-nationalen in Brunswük en bloc naar de nationaal-socialisten overgegaan, verklarend o.m. dat de Duitsch-nationalen in stad en land, die zich nu nog niet bij den door hen ondernomen stap volkomen kunnen aansluiten, dit straks toch ook zullen doen. Hugenberg, die zich als politicus reeds vaker heeft vergist en deswege een doorniemand benijde reputatie heeft, blijkt zich dus nog maals te hebben vergist en loopt gevaar een leider zonder party te zijn. De Oostenrijksche regeering voelt zich min der prettig door den uitslag van de gemeente raadsverkiezingen te Innsbruck, alwaar de helft van de gemeenteraad moest worden ver nieuwd De Oostenrijksche nationaal-socia listen hadden reeds van te voren aangekon digd, dat zy een groot succes zouden behalen, dat duidelijk zou aantoonen hoe snel hun stijging in Oostenrijk tewerk gaat. Alle par tijen hebben, juist omdat dit min of meer als waardemeter werd aangemerkt, dan ook bun uiterste best gedaan om een nationaal- socialistiscbe overwinning zoo klein mogelijk te houden. Zelfs is Doifuss, de Oostenrijksche kanselier, er voor naar Innsbruck getrokken. Het is evenwel op een geweldige overwin ning der nationaal-socialisten uitgeloopen, welke van de 20 Z9tels er 9 veroverden,zulks ten koste der andere partijen. Geen enkele partij is er zonder kleerscheuren afgekomen. Deswege voeren nu de nationaal-socialisten ook daar weer een grooteren mond, wat nog wordt aangewakkerd nu ook een gedeelte der Stiermarkscbe Heimwehren, men spreekt van 10 000 man, tot de nationaal-socialisten zijn overgeloopen. Maar voor de regeering Doifuss is dit alles een leelijke tegenvaller, een zorg meer in dezen zoo zorgvollen tijd. Doorgewinterde optimisten komen nage noeg niet meer voor, hoogstens is er nog een flink aantal gematigde optimisten. Maar Genève herbergt op het oogenblik nog een verzameling doorgewinterde optimisten, die, nu het overal kraakt van spanning, kalmpjes zjjn begonnen over het ontwapeningsplaD van Mac. Donald. Men keuvelt daar in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie heel genoeglijk over problemen, over welker uitvoerbaarheid niemand durft te denken. Maar de heeren kunnen er niets bederven, hoogstens kunnen er wat gepeperde reke- ningen aan de departementen van buiten landsche zaken worden ingezonden. Een teleurstelling kan het niet worden, omdat er niets van verwacht wordt. De nieuwe bediende de tweede sedert de ziekte van lord Northbridge binnenkwam. „Er is een man om u te spreken, mylord," werd hem medegedeeld, „doch hij wenscht zijn naam niet te noemen." Raymond dacht een oogenblik naen antwoordde „Laat hem toch maar boven komen." Enkele oogenblikken later werd Luke Smeaton binnen gelaten. Lord Raymond schrok, maar met een waar schuwenden blik op den bediende, die het vertrek nog niet had veriaten, zeide Luke: „Het spijt me, dat ik u lastig moet vallen, maar ik vernam, zoo juist, dat u een jachtopziener vraagt en daarom ben ik zoo vrij, mij zelf aan te bieden." Lord Raymond keek hem onderzoekend aan. Hij meende te begrijpen, dat zijn medeplichtige niet meer zou zinspelen op hun vorige ontmoeting en van plan was, ook als zij alleen waren, zich te gedragen, alsof zij elkander niet kenden. „Ja," zeide lord Raymond, „ik heb inderdaad een jachtopziener noodig en ais je behoorlijke getuigschriften kunt toonen, heb ik er geen be zwaar tegen, je aan te stellen." „Mijn naam is Smeaton," mylord. Ik ben de echtgenoot van Marion." „Dat is in elk geval een aanbeveling," antwoord de lord Raymond. „Ga zitten." „Wat mijn getuigschriften betreft, ik was ge- ruimen tijd in betrekking op landgoederen in het buitenland. Den laatsten tijd bekroop mij echter het verlangen terug te kecren naar Engeland. Ik ben in het bezit van een getuigschrift, dat u wel zal overtuigen." Een glimlachje speelde om den mond van Luke Britsche begrooting trekt slechts vier en een half millioen pond sterling meer uit voor militaire doeleinden, in Frankrijk hebben verschillende socialisten voor de oorlogs- begrooting gestemd, iedere groote mogend heid voert zyn militaire uitrusting zoo hoog mogelijk op, er gaan weer scheepsladingen wapens en munitie naar Hongarije, nu via Bulgaarsche havens volgens de Roemeensche bladen, in Duitschland wordt in koortsachtig tempo gedrild en gemarcheerd, in het Verre Oosten bulderen nog steeds de kanonnen, omdat de Japansche landhonger nu eenmaal niet te bevredigen is, en dus verwacht nie mand veel van gepraat over heel mooie plannen. Het is heel erg jammer, maar de naakte feiten zijn minder gevaarlek dan versluierde gevaren, Mac Donald, die weer vanuit Amerika op de thuisreis is, zal, daar is weinig twyfel aan, geen plezier van zijn ontwapeningsplan beleven. Het kabinet-Ruys afgetreden. 's-GRAVENHAGE, 26 April. - Het kabinet heeft onder dagteekening van 25 April de portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. H. M. heeft de beschikbaarstelling in overweging genomen en den ministers verzocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken te blijven belasten. Ondermelk als Veevoer. „Reeds in den vorigen zomer heeft men met het voeren van ondermelk hier en daar ervaringen opgedaan en de afdeelingen van de Friesche Maatschappij van Landbouw heb ben daarover gerapporteerd. Nu is het m.i. wel goed, schrijft de heer H. Leignes Bak hoven in het „Friesch Landbouwblad", „er eerst nog eens even op te wijzen, dat in vele deelen van ons land en ook in een deel van onze provincie het voeren van onder melk volstrekt niet nieuw is, maar eerder een gedeeltelijke terugkeer is tot vroegere toestanden en dan moet er tevens op ge wezen worden, dat men indertijd op den lichten grond van meening was, dat onder melk noodzakelijk was voor de kalveropfok en de varkenshouderij. Er was zelfs van de zijde van vele boeren heel wat verzet tegen de uitbreiding van de zuivelfabriek met een kaasmakerij omdat men de noodzakelijke ondermelk niet wilde missen. Het bleek echter, dat men het zonder ondermelk koD stellen, wanneer men in plaats daarvan maar doelmatige voedermiddelen ter vervanging koos. Voor de varkens ging het voorname lijk sm de vervanging van het eiwit door ander dierlijk eiwit. Daar het melk-eiwitin den vorm van kaas hooger waarde had dan als veevoer, was deze gang van zaken een logische. Nu dit, laten wij hopen tijdelijk, niet meer het geval is, kan de ondermelk weer pro ductiever gemaakt worden door gebruik als veevoeder. Dit kan m.i. de kalveropfok en de var kenshouderij als zoodanig slechts ten goede komen, terwijl onze import aan dierlijk eiwit in den vorm van visch- en diermeel er door beperkt kan worden. Dat ondermelk buitengewoon goed te ge bruiken is bjj de opfok van kalveren en by de varkensfokkery en -mesterjj behoeft dus eigenljjk geen verder betoog. Het is echter wel merkwaardig, dat in de verschillende rapporten der afdeelingen volstrekt niet steeds gewag gemaakt wordt van bijzonder goede resultaten met ondermelk verkregén. Hiervoor moeten oorzaken zyn, waarnaar ik echter slechts kan raden, maar die m.i. niet toegeschreven moeten worden aan de onder melk als zoodanig, maar aan andere om standigheden. Vroeger gaf men de gepasteuriseerde on dermelk veelal zoet, nu gezuurd. Men zuurt, omdat men bang is voor rotting in het warme jaargetyde en die vrees is niet denkbeeldig Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daarover heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. (Adv.) Smeaton, toen hij een dikke enveloppe voor lord Raymond neerlegde. Niet weinig verbaasd en zich afvragend, waarom Luke Smeaton de grap zoo lang volhield, scheurdeRaymond de enveloppe open. De inhoud bestond uitsluitend uit bank papier. „Vindt u het voldoende?" vroeg Smeaton, zoo dra hij vond, dat Raymond tijd genoeg had gehad om van zijn verbazing te bekomen. „Ja zeker," antwoordde Raymond gejaagd. „Ik zal je aanstellen. Je je kunt nu wel gaan." „Mag ik vragen, wat mijn loon is?" vroeg Luke opstaand. „Laten we zeggen tweehonderd pond per jaar." De man glimlachte en liep naar de deur. „En de woning? Mijn vrouw vertoeft op het oogenblik in de nieuwe hut. Zou ik misschien. „Ja zeker. Ga daar wonen, als je er zin in hebt," viel Raymond hem in de rede. „Maar ga nu alsje blieft, want ik heb het druk." Zijn gelaat was doodsbleek. Toen Luke verdween, steunde hij het hoofd in de handen en huiverde van angst. Hij meende zoo veilig te zijn en toch mocht lord Northbridge sterven, dan waren er twee menschen in zijn onmiddellijke nabijheid, die het in hun macht hadden hem in de gevangenis te brengen. Niet weinig verbazing wekte het, dat Luke Smeaton in dienst genomen was op Northbridge, vooral, omdat men den uitgesproken afkeer voor zigeuners, dien lord Raymond altijd liet merken, kende. Had hij Luke Smeaton niet altijd als een struik- roover en misdadiger beschouwd? Luke Smeaton gaf echter weinig aanleiding tot Nu hoor ikuitdepractyk vaak de klacht, dat de kalveren de gezuurde ondermelk slecht verdragen, omdat zy sterk „klonterig" is. Juist btf-voer noodzakelijk. Volgens de meening van zuiveldeskundi- gen kan ondermelk echter zoodanig gezuurd worden dat zy op hot oog veel overeen komst vertoont met karnemelk en ook in samenstelling daarmede vrijwel op een lijn gesteld kan worden. Waar men dus sterk klonterige ondermelk ontvangt is het van belang na te gaan, of de bereiding ook ver beterd kan worden. Ook kan het feit, dat men niet algemeen enthousiast was over het gebruik van onder melk misschien daaraan toegeschreven wor den, dat men er niet het juiste bijvoer aan toegevoegd heeft. Hoewel sommigen opgeven, dat zy uitste kende resultaten bereikt hebben met het, voeren van uitsluitend ondermelk aan de kalveren in de weide, meen ik toch, dat dit niet de juiste wijze van voederen is. Geeft men den kalveren ondermelk en wei, dan is toevoeging van eenig meel zeer gewenscht. Ondermelk en wel zonder meel komen niet geheel tot haar recht. Over de geschiktheid van ondermelk voor de varkensfokkerij en -mesterij loopen de meeningen niet uiteen. Over het meest doelmatige gebruik nog het volgende: Voor varkens na het afwennen tot een levend gewicht van 40 K.G zou men 275 300 L. ondermelk op 100 K.G. meel- mengsel kunnen gebruiken. Verteerbaar Zetmeel- zuiver eiwit, waarde 3 96 1.32 1.66 46.80 16.30 7 00 65 K.G. gerstmeel 20 maismeel 14 tarwegries 1 geslibd krijt. 100 K.G. meelmengsel6 94 70 10 280 Liter ondermelk. 9 24 23 24 Samen 16.18 93.34 Verhouding 1 5.7 Dus 1 K G meelmengsel op 2 8 Liter ondermelk Is er minder ondermelk bescbik- praatjes; hij gedroeg zich kalm. Het heette, dat er een hevige scène was geweest, toen hij bij zijn vrouw kwam; Marion weigerde aanvakeiijk bij hem te blijven maar zij was te bang om haar bedreiging ten uitvoer te brengeh en Luke won. Na verloop van tijd meende lord Raymond, dat hij het langzamerhand wel eens kon wagen zijn eigen zaken in orde te brengen, want lord North bridge ging nog steeds niet vooruit en de detective vertoonde zich niet meer. in verband daarmede kondigde hij Veronica, die vrijwel voortdurend in de nabijheid van lord Northbridge bleef, zijn plan aan om naar de stad te gaan. Blijf niet te lang weg," adviseerde zij. „Je vader zou je misschien missen."* „ik zou liet niet denken," antwoordde Raymond. „Hij vraagt nooit naar mij..." „Dat mag je niet zeggen," hernam zij verwijtend. „Begrijp toch, dat hij onder deze omstandigheden dengene, van wien hij het meeste houdt, liefst niet bij zich heeft. Dat is een gevolg van zijn ziekte. Maar zeg in elk geval, waar ik je vinden kan." „ik blijf op mijn club." „Ga je niet naar je eigen huis op Grossvenor Square?" vroeg zij. „Nee, dat is me te vervelend." „Je moet het zelf weten." antwoordde Veronica. Toen hij naar het station reed, zag lord Ray mond Luke Smeaton, die tegen liet hek stond geleund. De man groette, zoo veelbeteekencnd.'dat Raymond den chauffeur bevei gaf, even te stoppen. „Wou je me spreken, Smeaton," vroeg hij. Luke Smeaton begaf zich naar den auto. „Ik hoor, dat u naar Londen gaat, mylord," zeide hij. „Misschien wilt u even informeeren naai de patronen, die ai eenigen tijd geleden besteld baar, dan moet het meelmengsel wat eiwit- iyker gemaakt worden. Dit ia mogelijk door een deel van de tarwegries door haringmeel te vervangen. Worden byv. 4 deelen tarwegries door evenveel haringmeel vervangen, dan ia toe voeging van 2 L. ondermelk op 1 K.G. meel ai ruim voldoende om een juiste verhouding te krijgen. Varkens boven 40 K.G. totzoutergewicht, kan men uitstekend mesten met gewoon graanmeel plus wat kryt en verder onaer- melk. Een uitstekende groei. Voegt men aan het graanmeel 1 kryt toe en geeft men op iedere K.G. graanmeel 2.5 en later 2 Liter ondermelk, dan krijgt men een uitstekenden groei. In verband met de kwaliteitsuitbetaling is het gewenscht niet te veel mais in het graanmeelmengsel op te nemen, niet meer dan 50 Tegen het nemen van ten minste 50 gerstmeel kan geen overwegend bezwaar oestaan, nu dit meel weinig of niet duurder is dan mais meel en men het gevaar voorkomt, dat de varkens, omdat het spek te week is, lager worden uitbetaald. Kan men geen 2 Liter ondermelk per K.G. graanmeel geven, maar minder, dan doet men goed aan het meelmengsel weer eenig dieriyk eiwit, maar nu niet in den vorm van haringmeel of ander vischmeel, maar als diermeel, toe te voegen. Natuuriyk kan ook uitstekend gebruik gemaakt worden van aardappelen. Men kan 1 K.G. van het gewone graan meel ongeveer geiyk stellen met 4 K.G. ge kookte of gestoomde aardappelen. Aan de aardappelen wordt wat zout en wat fosforzure kalk toegevoegd, van ieder Aardappelen komen het beste tot hun recht, wanneer aan iedere 8 K.G. gekookte aardappelen ten minste 1 K.G. meel wordt toegevoegd. Als aanvullend meel kan men weer graanmeel, al of niet aangevuld met 4 diermeel afhaDkeiyk van de beschik bare hoeveelheid ondermelk gebruiken. VOORJAARS BLOEMEN- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING „PR1MAVERA". Er begint al eenige teekening te komen in den aanleg van de Voorjaarsbloemententoon stelling „Primavera", die op 5 Mei a.s. wordt geopend. Men is voor de groote tentoon stellingszaal bezig met den aanleg van den rotstuin. Deze belooft ongemeen fraai te wor den. Onder leiding van den heer den Ouden, die speciale studie maakte van de Engelsche rotstuinen, wordt de Primavera rotstuin in ord^. gebracht. Rotsplantenkweekers uit het geheele land toonden veel interesse voor de jaarlijksche bloemenshow te Rotterdam. Zij krijgen ruime gelegenheid om de producten van hunne kweekkunst uit te planten. En waar het sortiment rotsplanten zeer groot is, zal men in den rotstuin veel belangwekkends kunnen vinden. Voor den vakman, zoowel als voor den bloemenliefhebber, valt er veel te genieten als deze tuin, waarin de Schotsche rotssteen een ongemeen fraai element vormt, gereed is. In de geweldige hal is het grondwerk afge- ioopen. Op de vakken en bedden wordt nu het turfmolm aangebracht en zoodra dit gereed is kan met het aanbrengen van het gazon wor den aangevangen. Duizenden en duizenden graszoden zijn'noodig voor dezen aanleg. zijn. Wij hebben ze nog niet ontvangen. Ik heb het adres voor u opgeschreven." Hij overhandigde hem een stukje papier. Het adres van den geweer maker was minst genomen zeer eigenaardig, het luidde: „Pas in Gods naam op voor den detective." B „Ik zal er voor zorgen," hernam lord Raymond abrupt. Onmiddellijk na zijn aankomst te Londen begaf hij zich naar het kantoor van Levy Jacobs, waar hij, tot groote verbazing van den woekeraar, zijn schuld geheel afrekende. Vervolgens begaf hij zich naar een juwelier in Piccadilly om een oude schuld te betalen. De juwelier had hem een paar dagen tevoren gewaarschuwd, dat hij zeer tot zijn leed wezen andere maatregelen zou nemen, mocht de rekening niet worden voldaan. „Dit is, geloof ik, alles," zeide lord Raymond, toen hij een cheque op de toonbank legde. „Ik zou u raden voortaan niet zoo aan te dringen. Dat is heel vervelend. Ik kom hier tenminste niet meer terug." „Dat klinkt werkelijk, alsof hij het meent," merkte Fraser op tot den juwelier, toen lord Ray mond den winkel had verlaten. Hij was hier ge komen naar aanleiding van een juweelendiefstal en bevond zich in een ander deel van den winkel, toen lord Raymond binnentrad. Van het gesprek was hem echter geen woord ontgaan. „Zou ik den chèque eens mogen bekijken?" vroeg hij belangstellend. „Natuurlijk," antwoordde de juwelier. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1