ning Sportterrein te Dirksland .ED1KANTEN II' -I (ombineerde Openbare Vergadering op het groote prijsverschil EERSTE BLAD AANDAG 17 APRIL, (2de Paaschdag) AANVANG 1 UUR liberale Staatspartij E VRIJHEIDSBOND" e Heer J. VAN KLEEF Iet programma van de Liberale Staatspartij IE VRIJHEIDSBOND smoeders van Flakkee Bedden deelig Bedstel alles naar het grootst goedkoopst SPECIAAL BED- EN TAPIJTNIAGAZIJN ZATERDAG 22 APRIL 1933 ZIGEUNERBLOED. Vrijheid en gezag. Ingezonden Stukken gewas. Ter vergelijking zijn tevens opgenomen de overeenkomstige gemiddelden van beteelde oppervlakte en opbrengst per H.A. in het tijd vak 1922-'31De gegevens zijn verzameld door en bevat de vol-1 de directie van den Landbouw, die voor nadere de in 1932 met bijzonderheden verwijst naar het jaarlijksclie assen beteelde op- „Verslag over den Landbouw in Nederland", iOUVV IN 1932. 1922—1931. crisis. Kien bevat de vol- Ibrengst per H.A.. en oogst van elk Bat door haar wordt uitgegeven: (Hectares) 1932 in 1922-31 51.656 6.340 197.138 9.328 1)1.906 8.165 15.727 6.658 ■13.313 ■41.811 427 9.497 ■38.489 6.848 1.402 271 1.116 7.545 1.694 582 1.995 1.206 636 121 373 406 1.321 1)48.295 27.823 40.173 18.340 152.844 1.708 14.059 38.395 7.837 2.116 297 2.088 5.433 3.002 3.084 12.888 848 705 145 1.565 139.028 33.085 61.033 44.006 38.819 11.662 12.016 1.710 510 4.428 2.087 760 3.782 (per H.A.) in 1932 in 1922-31 39.2 37.1 33.4 34.5 29.9 28.1 46.6 46.9 41.6 45.9 42.5 44.7 13.6 13.9 29.2 29.7 29.8 30.9 29- 25.3 29.7 32.5 18.4 18.1 21.7 21.4 26.2 26.- 1.178.- 1.073.- 26.4 29.- 9.4 10.- ?4.706.- 4.392.- 282- 243.- 399- 402.- 38.2 31.8 34.3 29- 470.- 483.- Totale ogbrengst in 1932. 3.991.465 hl. 605.992 4.959.779 310.237 554.114 6.028.141 5.790 277.101 1.147.210 198.829 41.660 4.986 24.218 197.348 haaltjes a 50 kg. 1.995.850 kg. 15.352 hl. 18.842 zaad 9.388.800 kg. gerepeld vlas 508 1.533.166 t. 17.516 t. ledewerking van 't Muziekgezelschap „Amicitia" D.V.V. II—N.T.V.V. I. Optocht naar 't terrein. I D.V.V. I„Semper Melioen" I te Rotterdam. HET BESTUUR telingen Sotramelsdi jk en Middelharnis de CONCERTZAAL van HOTEL MEIJER VRIJDAG 21 APRIL 1933, n.m. 8 uur ftEKER: retaris v. d. Kieskring DORDRECHT v. d. Vrijheidsbond DERWERP: Ij algemeen erkende Grootst Speciale zaak voor Bedden, Tapijten enz. van e, kan Wielhouwer bij zijn groote inkoopen steeds de laagste prijzen igen Door zijn grooten omzet kan Wielhouwer hierop mei veel geringer per stuk volstaan dan wie ook en dus veel voordeellger verknopen. •rsoons I 4.3S I S.9S I 8.35. lerledikantjes velschillende ma- nleuwste kleuren en modellen SO I 9-75 I 10.95. Nachtkastjes .90 I 1.50. Waschtafels I l.»s 75. Waschkast I 7.95. prima kwaliteit damast, zware vulling I 40.50. Gevuld met de allerbeste kwaliteit Java Kapok. 2 pers Bed stel bestaande uit Bed, Peluw en twee kussens gevuld m. de allerbeste pr. Java Kapok met goede kwal tijk I 18.95. 2 pers. Bedzak compl. f 4.75, 6 95, 7.95. Kapok 89 ct. p. p. Kus- senvulling 24 ct p. p. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 47 Week-revue. Buitenland. Als de Duitsehe ministers tydens hun korte Paaschvacantie eens de moeite hebben ge nomen ook buitenlandsche bladen door te lezen, dan zullen ze de onaangename ont dekking hebben gedaau, dat Duitschland, evenals in 1914, weer in een groot deel der wereld sterk wordt gewantrouwd en dat de overhaast afgelaste openlyke boycot tegen de weerlooze Joden Duitsctilaud een ontzag lijke moreele schade heeft berokkend. Moge lijs: hebben de nieuwe machthebbers dan tevens begrepen, zy het dan ook met pijnlijke, naïve verbazing, dat ze door hun bruusk optreden op het voor Duitschland meest guustige psychologisch oogenblik hun eigen ruiten hebben ingeworpen. De voor Duitsch- laud en heel de wereld zoo ontzettend dure les, aan de gevolgen waarvan we allen nog vele jaren achtereen zullen sukkelen, is ver geefs gewoest, althaDs ie Berlijn heeft men er niets door geleerd. Toen de nationaal-socialistische partij wals alles in Duitschland verpletterde en Hitier de regeeringsmacht aanvaardde, bestond er reeds geruimen tijd in het buitenland de neiging om Duitschland in velerlei opzichten tegemoet te komen en waren het niet in de laatste plaats de Engelschen die van de nood zakelij kheid hiervan waren doordrongen. De waanzinnige actie tegen de Joden heeft nu tot gevolg dat Berlijn heel Engeland daar door tegen zich heeft ingenomen. Wat de voorgangers der tegenwoordige machtheb bers in Duitschland in lange jaren met moeite en zorg hebben voorbereid is met ééa slag in luttele dagen vernietigd, een puinhoop en niets meer. Bij de debatten in het Engel- sche Lagerhuis over de buitenlandsche poli tiek is dit heel duidelijk gebleken. Verschil lende vooraanstaande leden en ook de Engel- sche munster van buitenlandsche zaken, hebben Berljjn op ongewoon stevige manier gekapitteld. Zoo verklaarde Winston Chur chill, dat er van een herziening van het verdrag van Versailles niets kan komen en dat, nu het Pruisische militarisme in zijn ergsten vorm herleeft, de verantwoordelijke staatslieden er niet aan moeten denken om Duitschland binnen afzienbaren tLjd rechts gelijkheid in bewapening toe te kennen Hy, Churchill, verheugde er zich over dat Duitsch land op het oogenblik nog niet over meer bewapening mocht beschikken en hij hoopte van harte dat het zoo zou blijven. Dit klinkt niet erg vleiend voor Berljjn, het heeft dan ook aldaar een heel onprettigen indruk ge maakt, doch de woorden waarmede sir John Simon, de Engelsche minister van buiten landsche zaken, deze debatten besloot, heb ben Berlijn heelemaal njjdig gemaakt en zijn de aanleiding geweest voor een Duitsch protest te Londen. Sir John Simon moet namelijk hebben verklaard, dat het ook de meening der Engel sche regeering was dat de Duitsehe regeering op onwaardige wyze .tegen de Joden optrad Deze meening was niet ingegeven door eenige speciale voorliefde voor het Joodsehe ras of door Joodsehe invloeden in Engeland, maar zij vertolkte, aldus de minister, den diepen afschuw dien het Engelsche volk koesterde voor elk soort religieuze vervolging. Voor de Duitschers, die er zich zoo over hebben verheugd in Mussolini een trouw bondgenoot te vinden voor wat de revisie der vredesverdragen betreft moet deze onge woon scherpe Britsche terechtwyzing wel werken als een koude douche. Ze zien zich een gunstige kans op resultaat binnen korten termjjn ODtgaan. Trouwens in Polen en in de landen der Kleine Entente, allen ten nauwste by een revisie der vredesbedragen betrokken, tappen uit een nog heftiger vaatje. Zoo schreef de oud-minister Matusewski in het officieuze Poolsche blad Gezeta Polska: Niet het zand van Pommeren, maar de overheerschiDg vaD van Europa door Duitschland, ishetwerke lijke doel van het revisionisme. Het gaai uiet om het verzekeren van de verbindingei. tusschen Oost-Pruisen en het Rijk, maar ei moet een weg gebaand worden naar Ant werpen, Bagdad, Duinkerken, Kief. Niet de grens moet worden gecorrigeerd, maar PoleD veranderd van een hinderpaal in een werk tuig voor het Duitsehe imperialisme. De ver- werkeiyking van de eisclien der revisionisten zou gaan ten koste, niet alleen van Polen maar van geheel Europa. Voor ons bestaat er geen grenskwestie en wij zullen over dit onderwerp alleen willen beraadslagen met de kanonnen. Uit deze scherpe uitlatingen komen de oude tegenstellingen, die tot voor kort in ieder geval sluimerden, weer fel oplaaien en het is tot zekere hoogte maar een groot geluk dat de Duitsehe ryksregeering het op het oogenblik veel te druk heeft met de binnenlandsche problemen, en zich het genot om dapper mee te pauken in het onwellui dende wereldconcert moet ontzeggen Maar dit is hoogstens uitstel en geen afstel. In Duitschland zelf holt de nationaal- socialistische wals nog steeds verder, tot in de oogen van Hitier het nationaal-socialisti sche paradijs is bereikt Nu alle Duitsehe bondsstaten vla de ingestelde stadhouders ge dwee hebben te luisteren naar de regeeringS' zweep van Hitler, schynt het in het voor nemen der regeering te liggen over te gaan tot „Gleichscbaltung" der groot-industrie Wat nu juist onder deze „Gleichschaltung" der industrie moet worden verstaan is nog niet geheel duidelyk, het heet dat aan het hoofd der ondernemingen naast of inplaats der tegenwoordige leiders nationaal-socialis tische commissarissen zullen worden be noemd, om deze industrie dau geheel onder nationaal socialistisch gezag te breügen. Dit ruikt dus wel heel sterk naar socialisatie der bedrijven. Men heeft aan plannen in Duitschland geen tekort, de nazi's doen niets half, het tempo mag niet worden verslapt Tijdens de Paaschdagen moet er tusschen Hitier en Seldte onderhandeld zijn om ook de Stalen Helm onder de macht van Hilter te brengen en daarmede zou dan Hindenburg, Von Papen en Hugenberg een machtige steunpilaar worden onttrokken. Dan rest nog alleen de Schupo en de ryksweer als een veilig toe verlaat en als de eenigste rem om Hitier wat in toom te houden. Voorzoover dit dan nog mogeiyk is. Dat dit proces komen moest is duidelyk, de nazi's kunnen geen militaire macht naast zich dulden, het verbaast enkel en alleen dat het in zoo'n geweldig tempo gaat. FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 37) Zij wist, dat de zigeuners van de heide waren verdwenen, want den ochtend na de misdaad had één van hen haar paard teruggebracht en den stalknecht verteld, dat het kamp werd opgebroken. In de meening, dat hij om harentwil was heen gegaan, besloot Veronica ook harerzijds den weg te volgen, welken haar plicht voorschreef en te trachten den man, dien zij liefhad, te vergeten. Terwijl de detective Fraser overal zocht naar den zigeuner, wiens signalement hij had gekregen, lag Tazoni ziek in Londen op een plaats, waar niemand hem zou zoeken. Zijn eerste gedachte was geweest naar de Hall te gaan om lord Raymond op te zoeken en hem het geheim van Maya's verdwijning af te dwingen. Maar bij nader inzien kwam hij tot de conclusie, dat lord Raymond heel gemakkelijk alle mede plichtigheid zou kunnen ontkennen en hem door bedienden laten wegjagen. Daarom joeg hij zijn paard in galop voort langs den weg, waarover de ontvoerders van Maya waren gegaan in de hoop hen nog te achterhalen. Maar hij vond geen enkel spoor. Hij had slechts weinig geld medegenomen uit De Engelsche regeering heeft het aan den stok gekregen met de Russische, zulks naar aanleiding van het proces tegen de Engelsche ingenieurs te Moskou, beschuldigd van sabo tage en spionnage. Twee der Engelschen, die een gedeelteiyke bekentenis hebben af gelegd zyn veroordeeld tot 2 en B jaar. Engeland, dat zelfs van een berechting der ingenieurs niet wilde weten, heeft nu een invoerverbod op Russische goederen afge kondigd en wel op petroleum, graan, on bewerkte katoen, hout en boter. Voor de Russen kan dit een geweldige strop worden, doch ook voor de Engelschen is het een dure liefhebbery en een niet gering deel der Engelsche pers is dan ook tegen deze dwang maatregelen gekant. Of Moskou voor deze economische dwang op de knieën zullen gaan moet de toekomst leeren. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul taat. Ten slotte kocht hij bil zijn drogist een. doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier ge bruikte. „Het resultaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent be smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis be vrijd zijn. Imp.. Fa.B. Meindersma - Den Haag. B45 (Adv.) Men schrijft ons: Blijkens hare beginselverklaring komt de Liberale Staatsparty „de Vrijheidsbond" op voor de handhaving van de geestelyke en maatschappelyke vryfceid. Daarnaast eischt zij blijkens haar Algemeen program bestrij ding van elke ondermijning van het over heidsgezag. Scbynbaar is hierin een tegen stelling gelegen. Inderdaad is dit niet zoo. De liberalen eischen de handhaving van de persoonlijke vrijheid, omdat ieder hier door zijn eigen leven naar eigen wil kan inrichten. Daar alle individuen anders van aard en van aanleg zyn, kan ieder dan zoo veel mogeiyk zyn eigen levensgeluk zoeken volgens de wyze die hem het beste goed dunkt. Dit is het groote onderscheid tus schen de liberale partij en vele anderen. De Christelyke staatspartijen (wel te on derscheiden van de Christelijke kerkgenoot schappen) b.v. willen op een of andere wijze volgens hunne kerkleer regeeren. En daar geen enkel geloof in Nederland de overhand beeft, wordt weer tusschen verschillende partijen een compromis gesloten, waarbij natuuriyk in de eerste plaats de minderheid of tegenpartij haar zin niet krygt, doch daarenboven de belanghebbenden zelf water in den wyn moeten doen en met andere woorden niemand geheel tevreden is Wie dan ook om zich heen kijkt, bemerkt dat eigenlijk niemand de tegenwoordige gang van zaken ideaal noemt. De socialistische partijen zijn in dit opzicht geen steek beter. Zy kunnen zich niet in denken dat ieder zijn eigen behoeften heeft, en zij pogen dan ook een wereld met „een- heidsmenschen" te scheppen. Alles moet langs hetzelfde lijntje gaan, en dat wijst natuuriyk in de richting van hun party program. Ergeiyk is het in Nederland met deze on verdraagzaamheid van den een ten opzichte van den ander gewordeo. Als Jan's Zondags naar de kerk gaat, mag Piet zyn glaasje bier niet drinken. Vindt een toevallige meer derheid de kermis ongewenscht, dan staan zy niet op zoo hoog standpunt om zelf thuis te biy ven, doch een ander niet te verhinderen or heen te gaan. En zoo is het op alle ge bied in Nederland. Steeds komen er meer wetten by. En door het-groote aantal wetten worden deze hoe langer hoe slechter nage leefd en gehandhaafd, wat weer met zich meebrengt, dat de eerbied van de wet ver-j slapt. We leven tegenwoordig op alle gebied in de grootste tyrannie en de tyran is de toe vallige meerderheid. Men denke eens aan de Winkelsluitingswet! De oorzaak van al deze euvelen is hierin te zoeken, dat de poli tieke partijen en hunne vertegenwoordigers zich niet genoeg zelfbeperking opleggen, en te weinig verdraagzaamheid toonen. Een gunstige uitzondering wordt hierop gemaakt door de liberale Staatsparty „De Vrijheids bond". Weliswaar schryven ook andere par tijen in bun program wel de vrijheid voor maar dit komt gewooniyk practisch hierop neer, dat zij die vrijheid alleen voor zichzelf zoeken. Nu zou men kunnen vragen, of die vrij heid bij de liberalen absoluut onbeperkt is. Dit is inderdaad niet het geval. Men kan toch b.v. niet iemand toestaan een ander te vermoorden. Deze vrijheid mag slechts zoo ver gaan, als de rechten van anderen niet worden aangetast. Ziedaar het kardinale ver schilpunt tusschen de liberalen en andere party groepeeringen! Hier de vryheid, voor zoover dit met anderer belangen vereenig- baar is; daar, zij het veelal bedektelijk, de poging om anderen, naar eigen hand te zetten 1 Doch juist uit dit vrijheidsbeginsel volgt de eisch van een krachtig gezag, want dit moet er voor zorgen, dat de rechten van anderen niet worden aangetast. Het aantal wetten moet niet grooter zyn, dan strikt noodzakeiyk is, doch zy moeten dan ook stipt worden uitgevoerd. Eerbied voor gezag en wet is een eerste vereischte voor de orde en rust, waarin men ongestoord van zijne vrijheden en rechten kan genieten. Wat de Socialisten aangaat weet men niet, waar men op dit punt aan toe is. Komen zij zelf in het gedrang, dan zijn zy sterke voorstanders van orde en regel, omdat anders een chaos zou ontstaan. Maar aan den ande ren kant, b.v. by het gebeurde op „de Zeven Provinciën" vallen zij de Regeering, die op haar stuk staat, af. Juist in een Democrati- schen staat behoort een ieder zich aan de Wet te houden, anders ondermy'nt hij het Democratisch beginsel. De Wetten zyn im mers volgens de Democratische beginselen tot stand gekomen? In den verkiezingstijd kan men weer ge nieten van het vuile gekladder van vele politieke partyen, waaronder speciaal de S.D.A P., op plaatsen, waar dit van Over heidswege verboden is. Hieruit blijkt weer eens de indemocratische en gezagsonder mijnende wijze van optreden der S.D.A.P al is het feit op zichzelf niet zoo ernstig. Doch ook op belangrijker punten schrikt deze party voor dezelfde methoden niet terug. het kamp, want gelegenheid om te sparen had geen van zijn stamgenooten gekend. Gelukkig slaagde hij er echter in, een der eerste dagen van zijn verblijf in Londen zijn paard te verkoopen en voor dit geld schafte hij zich kleeren aan. Na een bezoek bij den kapper verkleedde hij zich en begon daarna onmiddellijk te zoeken naar Maya. Detective Fraser had hem totaal uit het oog ver loren. Tazoni liep de stad in in westelijke richting, van plan allereerst naar de flat van Northbridge te gaan, want misschien was Maya daarheen ge bracht. De drukte in Londen overstelpte hem en gaf hem het gevoel, dat hij voor een onmogelijke taak stond. In razende snelheid vlogen de auto's door de straten; baarlijke duivels leken het. Piccadilly benam hem den adem en deed hem hunkeren naar de rustige landwegen. Plotseling ontdekte hij boomen en beschaduwde paden en in zijn verlangen een oogenblik uit te rusten op het gras, stak hij plotseling het krioelen de plein over. i Op hetzelfde oogenblik snorde een auto uit een zijstraat nader; er klonk luid geschreeuw, gevolgd door een gil en Tazoni lag op den grond. Bloed sijpelde van zijn voorhoofd. Uit de limousine stapte een kleurig gekleede dame, die angstig vroeg, zoodra haar chauffeur het hoofd van Tazoni op lichtte: „Hij is toch niet ernstig gewond?" „Het spijt me, dat ik uw naam en adres moet noteeren, mevrouw, met het oog op het onder zoek," begon een politiematf naast haar, reeds bezig met zijn notitieboekje. Zij gaf haar naam op lady Gertrude Plun- kett en haar adres, er bij voegend, dat ze van plan was den man mede te nemen naar haar eigen woning. „Hij zou zich in het hospitaal beter op zijn gemak voelen, mevrouw," waarschuwde de prac- tische politieagent. „Als u het goed vindt, zouden wij hem in uw wagen kunnen vervoeren, dan be hoeft hij niet te wachten op den geneeskundigen dienst." Zoo werd Tazoni dan ook vervoerd naar een hospitaal en terwijl men hem zocht in alle rich tingen, lag hij bewusteloos. Pas op den derden dag viel hij in een rustigen slaap en tegen het eind van de week werd lady Gertrude Plunkett, die zich regelmatig op de hoogte had laten stellen van zijn toestand, toegelaten aan het ziekbed. Tazoni's gezicht, zooals hij gelegen had op straat, had haar geen oogenblik met rust gelaten. Zij voelde zich aansprakelijk voor het ongeluk. Van daar dan ook, dat zij er beslist op stond hem te bezoeken, om er zeker van te kunnen zijn, dat hij inderdaad vooruitging. „Hoe voelt u zich vandaag?" vroeg zij zco hartelijk, dat zij Tazoni stormenderhand ver overde. „Bijna beter," antwoordde hij glimlachend, doch zoodra lady Gertrude het blecke gelaat, voor zoover het onder het verband zichtbaar was, had gezien, voelde zij zich heel wat minder over tuigd, als Tazoni. Na het korte bezoek sprak zij nog een oogenblik met de verpleegster, die wist te vertellen, dat de patient de volgende week uit het hospitaal zou worden ontslagen. „Het is hier overstelpend vol," klaagde de zus ter. „Wij kunnen onze patiënten onmogelijk langer De Anti-revolutionnaire partij z^gtdeban having vau het gezag te willen, doch de ant revoiutioDnaire party heeft meegewerkt ai de totstandkoming van het zendtydenb sluit, dat het mogelijk maakt aan de S D A. de meest gezagsondermynende propagani te voeren, waarby zelfs het Vorstenhuis ni> ontzien wordt. In de jaren, dat de liberalen het bewii in handen hadden, bestonden vryheid e gezag. Zelfs de tegenstanders der liberal* erkennen, dat het liberalisme geweldii krachten heeft vrygemaakt. De geweldi vlucht der industrie, de vooruitgang va land- en tuinbouw, de schitterende vord ringen der wetenschap in de laatste 60 jai zijn in de liberale sfeer ontstaan. Toen ieder zyne krachten op de beste wijze on plooien! Daai>nboven heersebten orde rust in veel grootere mate, dan thans h geval is. Een ieder, die zich vei zet tegen verstarring van het leven in het laatste tie: tal jaren stemme op de lijst van de Libera! Staatspartij „de Vrijheidsbond". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Janus lie Vleermuis. Gaarne gryp ik de gelegenheid aan om t antwoorden op het ingezonden stuk van de Heer Van Haarst van 12 April, des te lieve: omdat repliek zoo'n uitstekend middel is or de puntjes op de i te zetten (Mijn stuk wa van 12 Maart: inderdaad, de liberale molen malen langzaam). 1. Janus de Vleermuis! De beer Van Haar. noemt dat een scheldwoord. Maar is de ir zender zoo weinig thuis in de litteratuu om niet te weten, dat men honderden male personen uit de mythologie vergelijkt me hedendaagsche personen en toestanden ?Een scheldwoord 1 Reeds weken achtereen plaats het Handelsblad artikelen en rake tege de socialisten inet hetzelfde opschrift. Et mijnheer Van Haarst, het Handelsblad, een net liberaal orgaan, Uw orgaan dus! He schijnt dus het monopolie te zyn van Uw pen om dergelijke „scheldwoorden" te moge gebruiken! Of is het alleeD een scheld woon als het gericht wordt tegen de liberalen, e j wordt het een bij uitstek net woord, als me het uitspreekt tegen socialisten?. 2. „De heer P. breekt af, wat anderen td stand brengen, doch stelt hier zelf niet positiefs tegenover!"Neen, geachte opponen zoo is hec niet! Op het redactiebureau va Onze Eilanden ligt reeds meer dan een wee een ingezonden stuk van mijn band. waari uitvoerig de vraag behandeld wordt: Wa deden de Vryzinnig-Democraten voor de: landbouw? Ik doe een ernstig beroep opd Redactie, om na dit stukje bedoeld artike te plaatsen. Daaruit zal de heer Van Haars zien, dat mijn partij, en speciaal de heerej] Oud en Ebels, een krachtig aandeel en ini tiatief gehad hebben in desteunmaatregele: voor den landbouw, al verliezen zy daarbi niet uit het oog, dat er nog andere takkej van bestaan zijn dan de landbouw en dat e nog andere landbouwers zijn dan grootr eigen-geërfde boeren en groot-grondbezitter^J 3. Gedachtig aan de spreuk, dat aan houden dan absoluut noodzakelijk is. In welke omstandigheden deze man verkeert, weet ik niet; hij heeft geen oogenblik over zichzelf gesproken, zooals anderen meestal doen. Wel vroeg ik, of hij vrienden heeft of familie, die van zijn verblijf hier in kennis moesten worden gesteld, doch hij zeide, dat dit niet het geval was." „Arme jongen," antwoordde lady Gertrude. „Dan moet hij maar bij ons komen, totdat hij geheel hersteld is." De zuster keek verbaasd op, maar gaf geen antwoord. Aanvankelijk weigerde Tazoni het edelmoedige aanbod van lady Gertrude, bang, dat het zijn zoeken naar Maya op de lange baan zou schuiven, maar toen hij het hospitaal uitkwam voelde hij zich maar al te blij in de auto te kunnen plaats nemen, welke lady Gertrude had gezonden als bewijs, dat zij haar aanbod handhaafde. „Zoowel lady Gertrude, als haar echtgenoot, die uitgever van één der leidende Londensche weekbladen was, ontvingen Tazoni hartelijk. Hij kreeg een ruime kamer op de eerste verdieping, met uitzicht op den schitterend aangelegden tuin. Hier had hij alles bij de hand, wat hem op zijn gemak zou stellen, boeken, bloemen, kranten en lady Gertrude kwam hem dikwijls opzoeken. I Toen Tazoni in het hospitaal weer tot bewust zijn was gekomen en men hem naar zijn naam I had gevraagd, had hij, eigenlijk zonder te weten waarom, den naam Francis opgegeven en dit was alles, wat lady Gertrude van hem wist, doch zij zag dat hij een gentlemen was en zij mocht hem graag. Voor haar en haar echtgenoot was dit vol- doende. Pas de derde week van zijn verblijf in Londen vernam Tazoni iets van den roofoverval op North bridge Hall. Toevallig viel zijn oog op een berichl in één van de bladen. „De zigeuner Tazoni, ol wiens aanhouding een belooning van honderd pond is gesteld, bevindt zich nog steeds op vrijl voeten," las hij. „Lord Northbridge gaat lanpT zaam vooruit, maar het zal nog geruimen tij| duren, voor deze hersteld is van den schok." Op een toon, die van onderdrukte opwindinl getuigde, vroeg Tazoni de voorafgaande nummert van het blad en zoodra men die had gebracht! las hij als in een droom, een volledig relaas va| het gebeurde. Honderd pond uitgeloofd voor mijn aanhou ding! Wat moet dat beteekenen? vroeg hij zie af. Zou men mij verdenken van de inbraak op d; Hall en den aanslag op lord Northbridge. In el geval zou het noodzakelijk worden zich bij d politie te melden om zich te zuiveren van dei blaam, die op hem was geworpen. Hij zag ziji weg echter nog niet duidelijk voor zich. Lange tijd bleef hij peinzend zitten en eerst langzamer! hand begon het een beetje helder voor hem tl worden. Als dit alles eens een truc was om hep te beletten Maya te zoeken. Als en het wa niet onwaarschijnlijk de belager van Maya een| de verdenking op hem had geworpen om hen machteloos te maken en zoodoende Maya bij ziel te kunnen houden zonder gevaar voor ontdekj- king. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1