■I njpr eerste blad voor u jr HERCURIUS HAVERMOUT f 1,— 0,07s ZATERDAG 1 APRIL 1933 Eïl D HET G VNGEWEZEN BLAD nu laai on ze Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT IR DEZEN TIJD Middelharnis irstraat A 253 •RFLAKKEE. Echt en goed ZIGEUNERBLOED. Onbewaakte Overwegen. Parlementaire verwording. VERSLAGEN *1 in de schuur, welke zich bevindt Jie boerderU, bewoond door de land- e van Heeswijk en van Heumen in [cheatraat te Oaa. Het vuur greep zoo zich heen, dat de schuur in een I. in lichterlaaie stond. Spoedig sloe- vlammen over naar de boerderij. De ïer, die inmiddels met groot materiaal ltse verschenen was, kon wegens aan water weinig uitrichten. Dege- jerdeijj, benevens de iandbouwschuur i asch'gelegd. Een koe, twee varkens I; klein vee kwamen in de vlammen inboedels z\)n nagenoeg geheel ver- De oorzaak van den brand is niet Alles was slechts laag verzekerd. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting» Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 42 il -3 id llèuJÖJI zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station ADVERTEERT I IN I ONZE EILANDEN 'en- et is tie" iden een voor (onder verplichting Reparateur Weeb-revue. Buitenland. Aan den politieken nationalen hemel in Duitschland heeft zich deze week liet eerste dreigende wolkje vertoond. Nu in Duitsch land alle linksgeoriënteerde organisaties ver boden zijn is er plotseling een groote toeloop van candidaten voor de Stalen'Helm te con- stateeren. De nationaal-socialisten zien dezen plotselitigen groei met gemengde gevoelens aan. Rijksvveer en de Stalen Helm zijn de twee op militaire leest geschoeide organisaties waarop in laatste instantie, wanneer Adolf Hitler het in zijn hoofd mocht krijgen zijn regeeringspartners overboord te zetten, Hugen- berg en ook Hindenburg vertrouwen. Honderden sociaal-democraten en commu nisten melden zich als candidaten voor de Stalen Helm aan en vooral in Brunswijk moet het bij de toelating dezer candidaten wel heel zonderling zijn toegegaan. Daar werd blijk baar iedere candidaat met open armen ont vangen. Deze verschgebakken Stahlhelmers hebben met de Stahlhelm van Brunswijk een soort betooging op touw gezet, de plotseling verbroederde heeren trokken gezamenlijk naar het wachtlokaal van den Stahlhelm, dit alles onder uitroepen van „Vrijheid!" „Roodfront!" en bedreigingen aan het adres van Hitier. Klagges, de Brunswijksche minister van binnenlandsche zaken, heeft daarop inge grepen, 200 Stahlhelmers en 1160 candidaten werden gearresteerd door de ijlings gerequi- reerde Schupo met medewerking der S.S. en S.A. In de door Klagges gegeven beschikking staat: „Volgens door mij ontvangen berichten heeft de Stalen Helm in het geheele land Brunswijk krachtens een vast plan in massa leden van marxistische organisaties opge nomen. Zelfs heele plaatselijke groepen van den Rijksbanier en de soc. 'dem. partij zijn op grond van onderhandelingen en afspraken in hun geheel tot den Stahlhelm overgegaan. Het voortbestaan van deze thans overwegend marxistische organisaties zou een ernstig ge vaar voor het succes van de nationale ver heffing beteekenen. Ik ontbind derhalve met ingang van heden den Stalen Helm der Front soldaten en al zijn nevenorganisaties in den vrijstaat Brunswijk." Volgens deze officieele verklaring hebben de Stahlhelmers in Brunswijk heel zwaar ge zondigd, hebben ze min of meer meegewerkt aan een soort contra-revolutie, welke voor de rijksregeering gevaarlijk kon worden. Van je vrienden moet je het maar hebben. Volgens den rijkspersdient van den Stalen Helm is het gebeurde te Brunswijk heel erg opgeblazen, zijn er door de leiders misschien kleine foutjes gemaakt, doch tevens heeft de bondsleiding van den Stalenhelm besloten een commissoriaal leider voor den vrijstaat Bruns wijk te benoemen, terwijl ook de leiding in de Stad Brunswijk in andere handen overgaat. Zoo erg onbeduidend is dus het gebeurde te Brunswijk toch niet geweest, al is het vol komen begrijpelijk dat het bondsbestuur van den Stalen Helm de feiten graag als onbedui dend voorstelt. Het zal er ook niet toe bij dragen om de eendracht in de rijksregeering te versterken. Van veel ernstiger aard dan de sensatio- neele gebeurtenissen in Brunswijk is de door de nationaal-socialistische partij aangekondig de boycot tegen de Duitsche joden, omdat, zooals de nationaal-socialisten zich zoo graag uitdrukken, communistische cn marxistische misdadigers en hun joodsch-intellectueele aan stichters in het buitenland een gewetenlooze actie tegen Duitschland voeren door liet te beschuldigen en te belasteren, volgens de nazi's geheel ten onrechte. Zaterdagmorgen klokslag 10 zal op bevel van de nationaal-socialistische partijleiding over geheel Duitschland een volledige boycot tegen'de Joden worden ingezet. Arme joden in Duitschland. Het verwijzen en rechtvaardigen van deze boycot tegen de joden naar laster in den vreemde zal buiten de Duitsche grenzen door niemand worden geloofd. Ook ondanks het scherpe toezicht op de Duitsche pers weet het buitenland heel goed dat er, niet het minst door onverantwoordelijk ophitsen door de nationaal-socialistische leiders, in meerdere gevallen meer dan ergerlijk is opgetreden. En in het algemeen heeft de buitenlandsche pers zelfs weinig aandacht aan dit optreden be steed. Het uit den band springen van nazi's in den eigenaardigen verkiezingsstrijd baarde geen verwondering, doch men verwachtte toch algemeen dat zulks onmiddellijk krachtig onderdrukt zou worden en dat het dan voor goed uit zou zijn. Maar de nationaal-socialisten voelen zich als onschuldige lammeren, de kortelings ontdekte eer van het Duitsche volk wordt aangetast en zoolang de joden in het buitenland blijven voortgaan met hiertegen te ageeren, zal ook de boycot tegen de Duitsche joden worden voortgezet. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A Mijnhardt. Maagpoeders, HoofdpijnpoedeTs, Kiespijnpoe- ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist (Adv FEUILLC TON, CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 32) ,,Er staat er immers nog één op de tafel," wees zijn vader. ,,Des te beter. U wilt geen brandy meer hebben zeker?" „Ik dank je," antwoordde lord Northbridge, die het sodawater onmiddellijk opdronk. Het volgende oogenblik zette hij zijn glas op tafel en zei de: „Ik ga naar bed, Geoffrey. De dag is lang genoeg geweest." Hij gaf Raymond een hand, merl dat deze koortsachtig warm was en ging heeii.-AJje waar schuwing, niet al tc lang meer te blijven zitten Lord Raymond wachtte, tot de voetstappen van den ouden man verklonken waren. Toen schonk hij zich nog een glas brandy in. Enkele minuten later had de alcohol hem nieuwen moed gegeven. Hij sloop naar de deur, opende die en luisterde langdurig. De bedienden lieten zich niet meer hooren. Om er zeker van te zijn, dat allen naar bed waren, sloop hij op de teenen de gang door. Nergens brandde licht en tevreden over den uitslag van zijn onderzoek, liep hij terug naar de eetkamer om weer wat te drinken. Toen ging De nationaal-socialisten hebben op enkele plaatsen reeds nu den boycot *egen de joden ingezet, door van joodsche winkels de winkel ruiten te vernielen. Te Görlitz zijn zelfs op verlangen van nationaal-socialistische spreek koren alle in het gerechtsgebouw aanwezige joodsche rechters en advocaten in verzekerde bewaring gesteld. Dit laatste dan om ergere ongeregeldheden te voorkomen en om de ge arresteerden tegen de woede van het publiek te beschermen. Wanneer er iets in staat is om de eer van het Duitsche volk te bevuilen, dan is het dit barbaarsche optreden tegen volmaakt on schuldige joden, die zich als ordelijke burgers gedragen en voor wie nu geen recht en be scherming in Duitschland bestaat, althans in vele gevallen niet. In totaal zijn er in Duitsch land ongeveer 600.000 joden die hiervan het slachtoffer dreigen te worden, want wanneer deze aangekondigde boycot in al zijn felheid wordt doorgezet, is het zoo mogelijk nog erger dan bedreven gruwelen tegen enkelingen. Ook de economische gevolgen zijn dan niet te onderschatten. De nu met financicele onder gang bedreigde joden verschaffen door hun bedrijven aan duizenden werk, ook aan anders denkenden. Op vermeerdering der werkeloos heid kan ook de Duitsche regeering allerminst gesteld zijn. De heeren hebben nu maanden de volledige macht in handen, er zijn duizen den volgelingen op vrijgemaakte stoelen ge plaatst, doch er valt niet de minste verbetering te bespeuren. Moet hierom opnieuw de aandacht van de massa worden afgeleid? Dit kunstje kende men vroeger in Oost-Europa ook en werd een oorlog of progrom als ventiel gebruikt om gevaarlijke binnenlandsche spanningen te doen terugloopen. Juist deze boycot tegen volmaakt onschuldigen, die zouden moeten boeten voor fouten van het buitenland, zal Duitschland veel meer kwaad doen dan alle berichten in het buitenland over hardhandig en schandelijk optreden der nazi's, zelfs al werden deze berichten vele malen overdreven. In Oostenrijk, waar de nationaal-socialisten met den dag aan kracht winnen, blijft de toe stand nog altijd even gespannen, blijven troe pen en politie voortdurend gealarmeerd. Het zijn geen lieflijke lentegeluiden uit den Euro- peeschen heksenketel. In den laatsten tijd hooren wij weer onrust barend veel van onbewaakte overwegen en van de ongelukken die daarbij voorkomen. De oor zaken zijn meestal onbekendheid met de plaatse lijke omstandigheden en slecht zicht. Waar geen ongelukken bij voor behoeven te komen is de over weg die leidt van vuil naar schoon goed. Als men weet dat Bleekertje's Zeep en Zeeppoeder bestaat, dan zet men de wasch in zoo'n sopje en in één nacht is de wasch den overweg overgestoken en komt 's morgens schoon te voorschijn. Ongelukken zooals uitbijten, verhoogde slijtage of geel worden zijn daarbij uitgesloten. Inmiddels verzamelt Ude bons twee bij een pak zeep, één bij 'n pak zeeppoeder. Slechts veertig zulke bons zijn noodig voor een keus uit mèèr dan honderd nuttige of luxe voorwerpen. Als ge Uw winkelier zegt dat U uitsluitend Bleekertje's wilt hebben, een goed Nederlandsch fabrikaat, dan zal hij wel zorgen, dat U 't krijgt. 23 (Adv.) hij opnieuw naar de deur om te luisteren; alleen het tikken van de oude klok verbrak de stilte. Volkomen gerustgesteld verdween hij naar zijn kamer. Zijn geweten brandmerkte hem als een lafaard en meer dan eens keek hij achter zich, bang ,dat een ongeziene vijand hem zou aanranden. Uit een zorgvuldig gesloten lade haalde hij een lantaarntje en daarmede gewapend, liep hij de gang door naar de deur van zijns vaders kamer. Geen geluid weerklonk en geen lichtstraal drong over den drempel. Den adem inhoudend, legde hij zijn hand op de deurknop en draaide die zacht jes om. Het slot knarste niet, want hij had de voorzorg genomen het te smeren en behoedzaam sloop hij binnen. Dit was de kleedkamer van zijn vader. De safe stond rechts en de deur naar de slaap kamer van lord Northbridge bevond zich links tegenover de deur, door welke Raymond was binnen gekomen. Gejaagd keek hij om zich heen. De gedachte, dat het slaapmiddel niet zoo vlug gewerkt zou hebben en dat lord Northbridge misschien nog tijd had gevonden om zich te ontklecden, flitste door hem heen. In dat geval zou hij de kamer, waar de oude man sliep, niet behoeven te be treden. Er waren echter geen kleedingstukken in de kleedkamer, zoodat hij ook de deur van dc slaapkamer moest openen. Die was afgesloten, zooals hij verwacht had, maar voor dit geval wist hij raad. Hij nam den duplicaatsleutel, stak dien in het slot cn opende de deur. De kamer was leeg. Het hart bonsde hem in de keel, maar hij dwong zichzelf tot luisteren. Toen hij niets hoorde, kroop hij op handen en voeten naar binnen, de lantaarn gereed houdend voor het geval dit noodig mocht Men schrift ors: Gedurende de laatste jaren is ons Parle- nenr steeds meer een toonbeeld van ver wan ing geworden. Men leest in de couranten an «llenlang gepraat, terwijl verhoudings- rewijs weinig tot stand komt. Dit brengt en groot gevaar met zich n.l.jhet fascistische. Wanneer het zoo doorgaat, zal ons Parle ment geheel en al tot onmacht vervallen. Duitschland is hiervan een voorbeeld. Men rijgt langzamerhand alle mogelijke groepen, tie elkaar tyj voortduring over punten vaD een of vermeend belang bestrijden, er be staat geen samenwerking meer en voor het ioo izakelijk Regeerbeleid valt geen meer- lerheid meer te viuden Het Parlement wordt dan eene bespotting; brengt niets meer tot stand en anderen zien zich gedwongen naar te macht te grijpen, teneinde algeheel© chaos te voorkomen Deze anderen ztfn dan veelal de fascisten. Dit gevaar is in Nederland niet denkbeeldig, want het is wel juist dat de fascisten orde. eenheid en rust kunnen bren- ;ho, doch onze korstbaarste historische goe- leren, t w Vrfjheid en Democratie, gaa< mede verloren Doch men bedenke wel, dat dit fascisme in een door en door Democra tisch land als Nederland niet uit zichzelf mt8taat, doch eventueel slechts mogelijk zal kunnen worden door de onmacht en kijfzucht van het Parlement. Wie alzoo het fascisme dat de geheele persoonlijkheid onderdrukken wil, buiten de grenzen wil houden, stryde voor een krachtig, bekwaam en hoogstaand Parlement. Straks zal de kiezer weer zyn stem moe ten uitbrengen en alzoo zjjn deel kunnen >(jdragen tot het te vormen Parlement. Niet minder dan uit 53 partijen en partijtjes zal hij z\jn keus kunnen bepalen. Het is inder daad droevig deze verdeeldheid in Nederland te moeten constateeren. Wanneer de kiezer nu op oen juiste wijze zijn stem wil uit- •rengen, dan zal hij er zich terdege reken schap van moeten geven, waarvoor nu eigen lijk dat Parlement wel dient en dan valt het oog op de Groüdwet, die bepaalt dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche Volk vertegenwoordigen en gezamenlijk met de Regeering de Wetgevende Macht uit oefenen. D.w.z. dat het Parlement dus niet een bepaald deel van het Nederlandsche Volk vertegenwoordigt, doch het geheele en diens volgens moet het dan ook in het Algemeen belang werkzaam zijn. Hieruit volgt dus, dat de verantwoordelijke kiezer niet zyn stem uitbrengt op een partij, lie een bepaalde groep vertegenwoordigt, doch op eene, die blijkens zijn program alge- meene doeleinden nastreeft. Een Arbeiders-, Landbouwers- of Middenstandspartij is dan ook in dit systeem een paskwil, evenzeer zij o kerkelijke partijen uit den booze.Dergeljjke partijen werken alleen voor een bepaalde *roep, geraken dus in conflict met andere groepen en hieruit spruit de vorenomschreven parlementaire ellende voort. Doch is ook eigenlijk zoo'n speciale partij, b.v. een boeren partij we* het belang der betrokkenen i.e. de boeren? De tegenwoordige ellende op net platteland vindt nagenoeg uitsluitend hare oorzaak in de slechte prijzen der pro ducten. Deze prijzen worden door de wereld markt bepaald en slechts wanneer de steden in voldoende mate de producten van het platteland opnemen en de handel voldoende naar het buitenland kan uitvoeren, zal bet den Boerenstand goed kunnen gaan. Men kan deze kwestie alzoo niet vau een bepaald standpunt bekijken en de verstandige kiezer zal begrijpen, dat het economische leven der verschillende groepen zoo intens samenhangt, dat slechts het algemeen welzijn heil kan brengen. En zoo is het ook met de arbeiders, slechts goed rendeerende bedrijven kunnen hooge loonen uitkeeren en slechts in den goeden pang van zaken in het bedrijfsleven zal de oplossing van het werkeloosheids- vraagstuk gezien kunnen worden. Voorts zal de verstandige kiezer moeten inzien, dat volksvertegenwoordigingen, die zich door bepaalde kerkelijke groepen laten kiezen, reeds vantevoren gebonden zijn aan die groepen en dat zij dientengevolge een zekeren strijd hebben te voereD tegen andere categorieën. Wat wij in Nederland noodig hebben, dat is een Parlement, waarvan de leden niet kijken naar de oogen van bepaalde groepen economische of kerkelijke kiezers, doch die slechts één doel hebben en dat is de bevordering van het algemeen belang D> volksvertegenwoordigers behooren niet te zoeken naar onderlinge twistpunten, doch naar een op de realiteit gebaseerd program, zijn. Hij maakte een rondgang door het vertrek en was reeds op het punt heen te gaan, toen eens klaps zijn hand iets aanraakte, dat zacht en koud aanvoelde. Hij wist dat hij een lichaam had ge vonden. Bevend stond hij op. Er lag iemand op den grond. Hij nam zijn lantaarn en liet het licht schijnen op den grond; toen zag hij de roerlooze gestalte van lord Northbridge liggen, vlak voor het ledi kant. Hij had zijn horloge in de eene en het sleuteltje in de andere hand; klaarblijkelijk over viel de bewusteloosheid hem terwijl hij bezig was zijn uurwerk op tc winden. Lord Raymond knielde naast hem neer en raak te dc hand van zijn vader aan, die koud was als ijs. „Waarom ligt hij hier is hij dóód?" vroeg de indringer zich af. Zou dc zigeuner een doodclijk vergif hebben gegeven, inplaats van een slaap middel. Onwaarschijnlijk was het niet. Raymond klappertande van angst. Bijna wanhopig knielde hij neer naast den bc- wustelooze, maar toen hij bemerkte, dat zijn vader nog ademhaalde, sprong hij op. „Ik stel me aan als een idioot," bedacht hij; „wat had ik anders verwacht. Toch zeker niet om hem wakker te vinden met het horloge in dc hand? Het poedertje heeft gewerkt, nog vóór hij zich kon uitklcedcn." Zijn volgende gedachte gold dc sleutels. Hij doorzocht den jaszak, maar hij wist eigenlijk wel, dat dit geen resultaat zou opleveren. Toen knielde hij neer bij dc roerlooze gestalte en doorzocht het vest, dat lord Northbridge nog niet had kunnen uittrekken. Een zegevierende uitdrukking kwam in zijn oogen, toen hij dc sleutels vond. Hij dacht er nog een oogenblik over, den bewustelooze in dat gegrond ia op de algemeene welvaartin Nederland. Niet in leuzen, maar alleen in het werkelijke leven valt wat te beieiken. De Kerkeiyken behooren zoo verstandig te zjjn te begrijpen, dat niet door de Wet, doch slechts door de innerlijke waarde van de Kerk en hare beiydeis het godsdjenstig en geestelijk leven kan bloeien. Veel zyn de partijen by de a.s. verkie zingen, doch weinige programs bezien de kwestie In den breede. Deze partijen helpen mede tot de afbraak van de waarde van het Parlement, zonder dat hier iets goeds tegenover valt te stel len. Zij zullen, indien het zoo doorgaat, het kostbare historisch verworven goed van de peisooniybe vrijheid teloor doen gaan Als gunstige uitzondering steekt hierbij af de Liberale Staatsparty „de Vryheids- bond". Zy heeft op het oog den terugkeer van de welvaart m Nederland door realiteits zin en samenwerking van alle groepen. Daarom is zy nationaal in den besten zin van het woord en wenscht zy de hand having van het Gezag, speciaal door de parlementsleden zelf. Drie bekende land- bouwmannen hebben dusdanige plaatsen op hare candidatenlysten, dat zy vry zeker ge kozen zullen worden, om mede te helpen aan het herstel der algemeene welvaart en te zorgen, dat in deze algemeene welvaart ook het Platteland zyn deel zal krijgen. Samenwerking tusschen Landbouw en Ban- del, Platteland en Stad, tusschen werkgever en arbeider, en tusschen Katholiek en Pro testant is voor alles noodig ten bate van ons allen. Wie dit inziet stemme op één der candidaten van den Vrijheidsbond. CENT PER PONDSPAK (Adv.) wm Jaarverslag over 1932 der afd. „Zieken- huisverpleging" van de afdeeling Hel- Ïevoetsluis-Nieuw-Helvoet der Z.H.V. „Het Groene Kruis". We herinneren ons, dat het bestuur hef vorig jaar optimistisch gestemd was betreffen de de stabiliteit onzer geldmiddelen en ver meende op dit terrein van ons verenigings leven de kinderschoenen te zijn ontwassen. De voorteekenen wezen in dié richting, de hoopvolle verwachtingen, die we nopens onze financiën mochten koesteren zijn niet be schaamd; wat de uitgaven betreft was 1932 een niet ongunstig jaar, terwijl bovendien het bed te leggen, maar zag er van af, omdat het te moeilijk cn te gevaarlijk was. De bedienden zou den zijn vader den volgenden ochtend wel vinden. Hij sloot de deur achter zich en sloop geruisch- loos naar zijn eigen kamer. Daar was zijn eerste werk een pak uit een zorgvuldig gesloten lade tc halen en zich te verkleeden in de vermomming, voor welke Luke Smeaton had gezorgd. „Goed zool" mompelde hij voor zichzelf, ter wijl hij in den spiegel keek. Degene, die uit gevonden heeft, dat de kleeren den man maken,1 had het bij het goede eind. Mijn eigen vader zou me niet eens herkennen. Hij keek naar het klokje, dat vlak bij zijn bed 1 stond; het werd tijd den medeplichtige binnen te laten. Kalm verliet hij het vertrek; zijn pantoffels maakten geen gerucht op den parketvlosr en hij kende het huis voldoende om zondsr licht naar beneden te kunnen gaan. Toen lord Raymond den zijingang van het huis bereikte, overmande hem een oogenblik dc angst en hij dacht er nog over nog even een glas whisky tc gaan drinken om zich moediger te voelen, doch zacht tikken op de deur wees op de aan wezigheid van Luke Smeaton. Gedurende een enkel oogenblik kwam een wonderlijke gedachte bij lord Raymond op. Als hij nu eens alarm maakte en den misdadiger, die al tc veel wist, gevangen liet nemen? Een blik op zijn vermom ming deed hem echter dadelijk van dit idee af zien. Als hij het deed, zou zijn vader volledige j inlichtingen vragen en Smeaton zou hem vcr- raden, al was het alleen maar om zich te wreken. Hij schoof voorzichtig dc grendels weg en opende dc deur op een kier. Onmiddellijk verscheen de I groote gestalte van Luke Smeaton. „Is het in orde?" fluisterde hij, Raymond nauw keurig bekijkend. „Maar waarom ben je zoo laat? Ik verzeker je, dat wij geen oogenblik te verliezen hebbent" „Het ging niet gauwer," antwoordde de ander ontstemd. „Ik dacht al, dat er niets van kon komen." „Vooruit nu maar," zeide Luke grijnzend. „Vóór jij iets doet, moet er gewoonlijk heel wat gebeuren. Hou die flesch maar eens vast en kijk" niet zoo stom vervelend." Hij drukte lord Raymond een flesch je whisky in de hand en toen hij deze terugkreeg, wist hij intuïtief, dat er niets meer in was. Zonder een woord te zeggen liepen zij de trap op. Eerst toen zij de kleedkamer binnentraden, merkte Raymond, dat Smeaton een breekijzer in de hand hield. „Zoo gaat het goed," fluisterde Luke, „vooruit maarl" Met bevende handen opende lord Raymond de deur van dc safe en Luke Smeaton greep onmid dellijk naar de ruimte, die nog door een deurtje was afgesloten. „Hou jij het licht vast," fluisterde hij, „en geef mij dc sleutels." „De sleutels?" stamelde zijn medeplichtige, „die... die... heb ik niet, of liever ik had ze, maar ik weet niet, waar ze zijn." „Idioot!" schold Luke woedend. „Haal dan je zakken uit." „Ik heb zc al," antwoordde lord Raymond, op veel luider toon, dan tot nu toe was "gesproken, want de onderneming begon op zijn zenuwen te werken. 1 m i e ir r- t. ie he rd del ;eni m-1 top vijl eer (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1