Let vooral op i adres. PUROL :st „Onze Eilanden" everantie Grint. EERSTE BLAD TRTENTIE TARIEF. H" MIMOSA-DROPPELS, DE SALAMANDER ZATERDAG 25 MAART 1933 VERSLAGEN ZIGEUNERBLOED. Schoonmaak^, HANDEN HIDE BOERDERIJ AFGEBRAND. Vee in de vlammen o ingekomen. jiterdagoacht is een felle brand ontstaan Je kapitale boerdery met aangebouwd ahuis, waarin tevens een café is ge- Jigd, bewoond door den eigenaar van Vugt jde Laanderstraat te Berghem. Omstreeks ar werden de bewoners gewekt, door angeknetter en het vallen van pannen len zolder. Op dit oogenblik stond reeds [eheele bovenverdieping van het complex L-hte laaie. Het gezin kon zich nog juist Ids in nachtgewaad uit het brandende redden. Door den feilen wind sloegen llammen over op het rieten dak van de gallen. Door omwonenden werd alles in verk gesteld bet vee nog te redden. Een elte van den veestapel kon in veiligheid len gebracht. Het vuur breidde zich zoo uit, dat op een gegeven moment niet aan redden te denken viel. Zoo moest dan lijdeltfk toezien, dat een paard, eien en 'n honderdtal kippen in de vlam- omkwamen. brandweer kon wegens gebrek aan Ir in de buurt weinig hulp verleenen. De fedel, de café-inventaris, waarbij enkele kassen van plaatselijke vereenigingen, ^n verloren Ook de gebeele oogst, een f'e hoeveelheid hooi en stroo, benevens [landbouwwerktuigen en gereedschappen en een prooi der vlammen Hetgeheele |lex is totaal door het vuur vernield. verbrande hofstede was ëéD der oud- kit deze omgeving en dateert van om- ks 1800. ktrent de oorzaak van den brand tast I volkomen in het duister. De schade, Bit den aard der zaak zeer groot is, wordt lts gedeeltelijk door verzekering gedekt. jte- en het GEMEENTEBESTUUR loornemens op 11933, voormiddags 10 uur, jE, bij inschrijving aan te besteden, de [zuiver gewasschen Hollandsche idsgrint, grootte 1—3 c.m., in ren, franco op den wal aan de kaai te eis loozende door het OUDELAND. prs loozende door den SUIJSPOLDER. RENPOLDER. bente OUDE-TONGE. tOALENAPOLDER. ibouwvereeniging OUDE-TONGE. den koers van 1575 K-G per M3. .s. La.v. grootte 13 c.m., naar den koers rden voor gemelden dag ingewacht bij DUDE-TONGE, den 17 Maart 1933. I Namens gemelde Besturen, de Secretaris, M. WITTEKOEK. BREUKBANDEN allesoorteo met en zonderveer GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. ■^"Let op liet adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. •Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpUlen, een Gulden per flacon van 80 Dillen. jLEEST I EN ADVERTEERT IN I ONZE EILANDEN Prijs per kwartaal Losse nummers f I,— 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 40 va» de vergadering van dei» Baad der gemeente Oude Touge op oeii.sda* -- Maart, (les vooriuiddags 10 uur. Voorzitter burgemeester Vooys. Alle leden tegeu woordig 'e Voozu ter opende ie vergadering, waar- .i Ie n-«t uleu der laatste vergadering werden -le'.eii fiï onveranderd goedgekeurd Da o n» sptafc de Voorzitter het volgende: Heeren Leden van den Raad. Dan ut ie eerste veigaderiijg is die dit j ig 'i >u ieu wordt, moge het my vergund zij i. iu het algemeen een kort woord te sp «en Ik 'iud hiertoe aanleiding door de ^-vvonnre, maar ook omdat een klein stukje g-meei-telijke geschie ienis bekeken wordt. Al vurens echter hiertoe over te gaan, ge- .'o- ik Hij gedrongen, mede nameus mijn hmsifeu iore:i de leden van den Raad en de i igezetenen hartelijk dank te zeggen voor d- oet.umde nelaagstelling bij gelegenheid van de wisseling des jaars D z- spon;an- uiting van medeieving heeft o .s zeer g<-i r« ff Het is o >ze opr-ch'e wensch en bede dat her aangevangen jaar voor de Gemeente die o s allen lief s, er een van voorspoed en geluk moge iyu» ge-.piard vun rampen en teleur- sreilingeu. G i Is onmisbare zegeD moge U en Uwe ge'.iunen worden toebedeeld. VVat zou net Uwen Voorzitter welgevallig zijn. wanneer hij een blik kon achteruit wer pen op een jaar van vooruitgangen gemeente lijken bloei, en wat zou hij verheugd en dank baar zija wanneer hij U een daarop steunen de b Ljde toekomst in lachende kleuren kon scnilderen. Helaas het tegendeel zal by U voor oogen m >eten houden. Het afgeloopen jaar bracht in het alge meen teleurstelling op schier elk gebied;de landbouw, hoofdbestaan van onze Gemeente, ondervond wel, in ongemeen hevige mate, den druk van de slechte en gansch verander de tijdsTimtaadigbeden, terwjjl de omvang van'de bedrijvigheid op en in de haven hier mede gelijken tred hield. Niettegenstaande eenige deskundigen mee- nen dat er hier en daar reeds teekenen van verbetering vielen waar te Demen, hoort men nog steeds de angstige vraagstellen: „Wach ter wat is er van den nacht?" en het ant woord moet nog altijd luiden: „De morgen stond is gekomen maar nog is het nacht." Deze Oud-Testamentische vraag die wy kunneD vinden in onzen Btybel, „Het boek der boeken", moet helaas nog steeds her haald worden voor het maatschappeiyk en economisch aspect. Dit mag echter geen reden geven om te waDhopen; dit behoeft ook niet wanneer wy maar een onwrikbaar vertrouwen hebben in den wil van den Al machtigen God. De Raad onzer Gemeente Jkwam 9 maal in openbare vergadering by'een, terwyi B FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.VUitgeverij P. D. Bolle. 30) ..Ik geloof, dat ik maar terugga naar de Manor; waarschijnlijk zullen ze mij daar noodig hebben." „Zooals je wilt," antwoordde Tazoni. „Goeden avond." De man sloeg de richting in van het groote buiten, maar hij had nog geen tien meter afgelegd, of reeds bleef hij staan en keek achter zich, een valsche uitdrukking in z'n oogen. „Handig gedaan, Luke, mijn jongen!" prees hij zichzelf. „Drommels, wat loopt dat netjes! Wat zeg je me van zoo'n zwerver, die miss Veronica het hof gaat maken. Als de oude Dartworth dat wist, zou er geen zigeuner meer in de buurt blijven. Het is zeker de mooiste geschiedenis, waarin ik ooit mijn neus gestoken heb! Maar nu moeten wij eens naar du tweede aflevering gaan kijken, poch eerst dien kerel opzoeken om te zien, of alles m orde is. Hij sloop van boom tot boom, tot hij zeker wist, dat Tazoni het rosarium was binnengegaan. Vol daan over het resultaat van zijn werk, liep de man terug naar den grooten weg en na enkele minuten bevond hij zich reeds bij de kruising. Hij keek behoedzaam om zich heen en floot, toen en W. 31 vergaderingen hielden. De bevolking onzer Gemeente bestond op 1 Januari 1932 uit 3108 personen. Door geboorten vermeerderde het aantal met 78, door vestiging met 123. In totaal vermeerderde de bevolking in 1932 door geboorte en vestiging met 196 zielen; zy verminderde door overiyden met 17 en door vertrek met 113 personen; te zamen een vermindering van 130 personen. De bevolking nam alzoo toe met 66 zielen, zoodat de Gemeente op 1 Januari 1933 3174 inwoners telde. Deze styging kan zeer zeker als groei, loch behoeft niet als bloei te worden ge- qualificeerd. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven oy de Openoare Arbeidsbemiddeling alhier, gedurende het jaar 1931 bedroeg 376, en over net jaar 1932 bedroeg dit aantal 374. Op 21 Maart 1931 stonden 152, op 19 Maart 1932 188 en op 18 Maart 1933 217 werk zoekenden ingeschreven. In het jaar 1932 werd aan uitgetrokken werknemers uitgekeerd 2978.67; dit is de toeslag op uitkeeringen uit de werloozen- kassen hetgeen wordt betaald door de kas van het Alg Armbestuur. Ingevolge werkloosheidbesluit 1917, werd 4460,- uitbetaald als btyslag in werkloozen Ka8uitkeeringen. Aangezien in beginsel werd aangenomen dat de werkloozen zooveel mogelijk tewerk zouden worden gesteld, werd slechts een bedrag van 595,75 aan steun uitgekeerd De Ryksbpdrage in de kosten van deze steun verleening bedroeg ƒ268 08 zoodat de gemeente het bedrag van ƒ327,67 vóórhaar rekening kreeg. Wegens werkverschaffing werd in het jaar 1932 de som van 9825 89 uitbetaald. De Rijkssubsidie ad 75 in de kosten van deze werkverschaffing bedroeg ƒ6624 32; voor rekening van de gemeente kwam alzoo een som van 3201,57. Te zamen werd dus in het jaar 1932 door de gemeente voor de werkloozen uitgegeven een bedrag vaD 7989 24 en door het Alge meen Armbestuur '2978,67. Deze bedragen waren in 1981 als volgt: Toeslag op de uitkeeringen uit de werk loozen kassen 834, Bijslag in werkloozen Kasuitkeerineen, in gevolge werkloosheid-Besluit 1917 ƒ2487,23. Steunregeling 200,27. Werkverschaffing 4103,32. De Rijksbij drage bedroeg over dit jaar 45 Dit zyn wel diepbedroevende cyfers, cijfers die ons, de verantwoordelijke overheid, dage lijks met zorg vervullen. De omvangryke werkloosheid voor een kleine gemeente als Oude Tonge, met weinige werkobjecten en de steeds hooger wordende uitgaven, zyn problemen geworden waar mede wy dageiyks hebben te worstelen. Te worstelen, omdat het te vreezen is dat dit op den duur de financieele draagkracht van de gemeente verre te boven gaat. Gelukkig kan worden gezegd dat de finan cieele toestand kern-gezond is en op dit oogeDblik nog geen zorg baart, doch dit neemt toch niet weg dat hy ons maant tot de uiterste zuinigheid en voorzichtigheid. In dit verband moge het mij vergund zijd er de aandacht op te vestigen, dat de schul denlast der gemeente op 1 Januari 1933 be droeg 412,704,74|, welk bedrag te splitsen is als volgt: hij niemand zag. Een antwoord, als een echo, volgde onmiddellijk; een gestalte gekleed in een donkeren jekker kwam achter de struiken vandaan „Ben jij de man van lord...?" „Ja meneer," antwoordde Luke. „Mooi," zeide Denville. „Waar is het meisje?" „Dat is er nog niet, maar ik zal haar halen. Staat de wagen klaar?" „Natuurlijk. Ik wacht al meer dan een half uur. Je bent laat. Ik dacht, dat er van de heele zaak niets meer zou komen." „We zullen niet lang wegblijven," antwoordde Luke troostend. „Ik ben eerst even komen kijken, of je hier bent. Het andere deel van mijn opdracht is reeds uitgevoerd." „Dus van hem zullen wij geen last hebben?" vroeg Denville. Luke grijnslachte. „Jij en ik zouden niet tegen hem op kunnen, als hij wist, wat er aan de hand was. Doof vooral de lantaarns en kom, zoodra ik roep." „Natuurlijk," antwoordde Denville. De groote gestalte van den zigeuner verdween. Toen Tazoni haar verlaten had, keerde Maya terug naar de tent. Zij kon den slaap niet vatten en omdat zij de oude Martha, die zeer licht sliep, niet wilde wakker maken, ging zij weer naar buiten, waar zij heen en weer liep voor de tent. Plotseling doemde de gestalte van een man voor haar op; Maya herkende hem onmiddellijk als dengene, die kort te voren Tazoni had geroepen. Luke Smeaton was in het kamp volkomen onbekend, behalve aan de oude Martha, zijn moeder. „Is er iets gebeurd?" vroeg zc gejaagd. „Niet dat ik weet," antwoordde Luke. „Ik heb Gewone schuld: 182.604,—hiertegen over staan de bezittingen hebbende een waarde van ƒ298 000,— onroerende goe deren, buiten het aandeel in de gasfabriek, en ƒ29 950,— roerende goederen; Gasfabriek ƒ121 102,37; Art. 38 woningwet ƒ61.929,47^-; Landarbeiderswet 47.068,90. Dit zyn de feiten myne Heeren,zy geven allerminst een opwekkend beeld. De financieele omstandigheden zullen zeer zeker een sterk remmende werking uit oefenen op het initiatief van het gemeente bestuur. Werken echter die geen uitstel gedoogen en in het belang der gemeente noodzakelijk moeten worden geacht, zuilen werden uit gevoerd. Het gemeentebestuur doet wat in zyn vermogen is om het schip der gemeente door de branding heen te sturen. Naarmate de omstandigheden moeiiyker worden, wordt de critiek meestal scherper en heftiger; ontevredenheid is de niet te ontloopen consequentie van regeeren in deze dagen. ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv Moge 1933 ons sparen voor deze stemming; moge ieder ingezetene aanvoelen dat de overheid de groote lasten van de burgers ten volle kent en voelt, en hoopt te doen, wat in haar menschelyk vermogen ligt, doch dat zy uiteraard geen remedie kan bieden tegen een wereldziekte. Moge de Raad kracht en energie vinden zijn taak ondanks alle meeDingsverschil naar beste weten te verrichten, het noodige idea lisme vinden om niet te versagen doch met opgeheven hoofd ann het werk te gaan, het geen wy ook met Uw steun willen doen. Mogeö wij boven alles den zegen van den Almachtigen God ook in dit jaar in ruime mate deelachtig worden en scheDkeHijons wijsheid, kracht en opgewektheid om te arbeiden in het belang van de gemeente. IngekomeD stukken. Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat in kas was overeenkomstig boeben en beschei den een bedrag van ƒ4837,10. Evenzoo van het Weeshuis en den Roedel Dabbe met een kassaldo van resp ƒ609,78 en ƒ3115,12 De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeente-begrooting dienst 1933. Een rapport van den keuringsdienst van waren in het district Dordt. De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeente-rekening 1930 en de heffing van opcenten op de personeele belasting. Een verzoek van de gemeenten Ambt- Hardenberg en Kerkrade om adhaesie te betuigen aan een besluit van die gemeente raden. Al déze stukken werden voor kennis een boodschap voor je; je broer, of wie hij dan ook is, vraagt of je met me mee wilt gaan; hij moet je dringend spreken." Maya trok heur doek over het hoofdplotseling zag de man echter, dat zij aarzelde. „Hij zei iets in een rare taal. Je zou het wel begrijpen en Luke verhaspelde een paar zigeuner woorden, die beteekenden„Kom direct en wees niet bang." Toen hij dit zeide, verdween Maya's twijfel en het volgende oogenblik volgde zij hem het kamp uit. „Dit is niet de weg naar de Manor," zeide zij, staan blijvend, toen hij de tegenovergestelde richting insloeg. „Nee, dat wet ik," luidde het antwoord; „hij wacht bij de kruising." Maya sloeg haar doek dichter om zich heen en ilep zoo snel voort, dat de man naast haar moeite had het meisje te volgen. Een paar maal lachte hij grimmig, maar hij sprak geen woord. Zij be reikten de kruising, waar Luke staan bleef „Hij is hier in de buurt," zeide hij, fluitend. Het volgende oogenblik kwam Hubert Denville uit zijn schuilplaats. „Zoo schatje," begon hij spottend, „ik ben blij, dat je toch gekomen bent." Op ditzelfde oogenblik wist Maya, dat zij en Tazoni in een val waren gelokt en onmiddellijk deed zij een poging om te ontsnappen; Luke Smeaton was haar echter te vlug af. Dadelijk rukte hij Haar armen achteruit en werd een doek voor haar mond gebonden. Toen floot iemand opnieuw en hoorde het meisje een auto naderen op den harden weg. Vlug werd zij in den wagen geduwd; één van de mannen stapte eveneens in geving aangenomen. Een verzoek van A. van der Voorde om gedurende de zomermaanden 's Woensdags avonds zyn kapsalon geopend te mogen houden tot 10 uur. B. en W. stelden voor dispensatie te ver leenen voor deze maanden aan alle kappers evenals het vorige jaar. Alzoo werd besloten. Een verzoek van de IJsclub De Schaats om een subsidie voor het aanschaffen van reddingsmateriaal. De Voorzitter zeide dat hy als Hoofd der Politie toch van plan was eenige dreggen aan te schaffen, omdat dit wel gewenschtis. Om die reden kunnen wy dit verzoek wel alsnog aanhouden. Alzoo besloten. Van A. van Noort was nog een verzoek ingekomen om ontheffing van de Honden belasting. B. en W. stelden voor hierop af- wyzend te beschikken omdat die hond meer malen losloopend is aangetroffen. Alzoo be- sl oten. Een verzoek van D. van den Tol om ver- hoogiDg van zyn salaris als Agent van de Werkloozenzorg. Adressant vroeg 100,— verhooging. De Voorzitter zeide dat B en W. van oordeel waren dat het verzoek ondanks de benarde tijden en den toestand der gemeente- fioancien toch niet van rechtvaardigen grond ontbloot was. Zy hebben inlichtingen ver zocht aan den Directeur der Arbeidsbemid deling en deze adviseerde dat een verhooging van 50,— per jaar rechtvaardig zou zyn. Redenen waarom zij voorstellen een verhoo ging van 50,- toe te staan. Gebraad: Ieder onzer is wel overtuigd dat het salaris te laag is en ik stel voor aan adressants verzoek te voldoen en 100,— verhooging te geven. De bezuiniging moet niet plaats hebben van het salaris dat iemand naar zyn prestaties toekomt. Het voorstel Gebraad werd verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Voor stemde de S D A P - fractie. Daarmede werd geacht dat het voorstel van B en W. was aangenomen. De Voorzitter stelde daarna voor om aan Van den Tol over 1932 nog een gratificatie te geven van ƒ50, waartoe werd besloten. B. en W. stelden daarna voor den boven talligen onderwijzer aan de O. L School met ingaDg van 1 Mei te ontslaan De heer Beyer vroeg of de Voorzitter den raad in kennis wilde stellen van de stukken die daarover by B. en W zijn ingekomeD omdat die niet bij de ingekomen stukken hebben gelegen De Voorzitter zeide dat van het Hoofd der school een schryven was ingekomen waarin deze adviseerde niet tot ontslag over te gaan, ooch eerst de beslissing die van Hooger hand genomen zal worden af te wachten. Voor het vragen van boventallige onderwijzers aan de Byz. scholen behoefde niet gevreesd te worden. Het Hoofd meende dat tengevolge van ontslag een ongelukkige combinatie van klassen zou moeten plaats hebben, waardoor het onderwijs niet voldoende tot zijn recht zou kunnen komen. De Inspecteur van het L O adviseerde, hoewel het onderwijs er op zou verslechte ren toch tot ontslag over te gaan, mede omdat de andere scholen ook e^n boven tallige leerkracht zouden kunnen vragen en de lasten voor de gemeente dan te zwaar zouden worden. De Commissie van Toezicht op het L.O. had bericht dat zy behoud van den boven talligen onderwyzer zeer op prys zou stellen. Zy gaf een overzicht van het ieerlingental per lokaal, zooals het by ontslag zal worden en meende dat zulks tot ongewenschte toe standen leiden zal. Van Schouwen zette uiteen zyn twee slachtige positie in deze zaak, ten eerste als voorzitter van de commissie van toezicht en ten tweede als raadslid. Daaruit viel te constateeren dat het onder wys die kracht behoeft en dat by als raads lid de gelden daarvoor benoodigü niet durfde helpen voteeren. De Wit zeide dat hij de meening van de commissie van Toezicht kon biJlyken, omdat het onderwys verslechteren gaat door dezen bezuinigingsmaatregel. Echter kan hy er zijn stem niet aan geven omdat men mogelyk meerdere aanvragen van de andere scholen kan krijgen. Beyer meende dat het behoud van die leerkracht niet zoo veel meer kost als het ontslag. Wij moeten hem toch op wachtgeld stel len, dat kost de gemeente het eerste half jaar 100 dan drie maanden 75 en noe 9 maanden 60 Tegen verslechtering van het lager onder wijs zal ik me steeds vierkant blijven ver zetten, dat is het eenige onderwys dat het arbeiderskind geniet en daaraan raag niet getornd worden. 'tZou een schande zyn als dien onderwijzer ontslag werd gegeven. Voorzitter: Wij moeien bezuinigen en ik vrees dat het by dit ontslag alleen niet zal biyven en dat per 1 Jan. '34 nog verder ontslag gegeven zal moeten worden. Beijer: Dan zul je nog heel wat tegen stand van me te wachten zyn, ik kan daar aan geen medeweikiDg verleenen. Daarna kwam het voorstel van B en W. in stemming en werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de S.D.A.P.-fiactie en Prince. Beyeri 'tls een schande. De Voorzitter zeide informaties ingewon nen te hebben inzake den bouw van een bergplaats aan de Bijz. School. Ged. Staten deelden mede dat zij geen uitspraak daarin wilden geven De Inspecteur meende, dat het schoolbestuur over de uitvoering te be palen had. B. en W. hebben echter gemeend dat deze kosten nu achterwege kunnen blijven nu er een lokaal van de Opeobare School leeg komt. Het college stelde voor dit lokaal als bergplaats af te staan voor eeo jaar gelyk, dan houdt de gemeente die kosten in haar zak Alzoo werd besloten. Prince meende, dat de uitvoering van de eventueel te bouwen bergplaats bij de ge meente berustte, die heeft nesiijds immejs ook die kast gemaakt, dus in principe is toen toch vastgelegd dat de gemeente de uitvoering van werken te doen heeft Beijer zeide verbeiering van her onder lijs niet tegen te zullen werken en heeft daarom ook thans weer voorgestemd. Voorzittei: Dat moet ik zeggen, blijft een gentleman. Het voorschot ingevolge art. 101 dei L O. wet werd voor de R K school vastgesteld op 1<*58,45 en voor de Bijz. school op K 98 38. Daarna kwam aan de orde herbenoeming lenen van de Commissie vaD Toezicht op en sloot het portier. Daarop reed de auto heen. Zoodra het achterlicht van den wagen uit het gezicht verdween, zuchtte Luke Smeaton van op luchting en wandelde hij rustig terug naar het zigeunerkamp om het laatste deel van zijn op dracht uit te voeren. Toen hij de tent bereikte, waarin, naar hij ver- moedde Martha sliep, floot hij een paar keer. Daar het geen uitwerking had, riep hij luid: „hallo" en sloeg hij tegen het tentlinnen, tot een stem schreeuwde: „Lieve help, wat is er aan de hand? Pas een 1 beetje op, anders zakt de heele boel in elkaar." J „Ik wou dat meisje spreken, dat hier was, toen ik wegging," riep Luke Smeaton met veranderde stem; „als zij slaapt, laat het dan maar, je behoeft haar niet wakker te maken." Martha kroop, half slaperig, te voorschijn. „Wakker maken, waar is ze?" Luke was inmiddels weer verdwenen. „Maya! Maya! Kind, waar zit je?" riep Martha, nu volkomen wakker. Zij zocht overal en toen ze Tazoni noch Maya zag, wekte zij de mannen. In een oogenblik was het geheele kamp in be weging. De mannen gingen in groepjes uit om het bosch en den weg af te zoeken. Zij keerden heel spoedig weer, doch zonder nadere berichten en zoodra zij de oude Martha verslag uitbrachten, riep deze uit: „De satan heeft haar gestolen!" „Waar is Tazoni?" vroeg één der mannen. „Die kan ons helpen. Wie heeft hem laten roepen?" Al het zoeken naar den geheimzinnigen persoon, dié Martha had gewekt, bleek vergeefs en de mannen, van hun leider beroofd, wisten niet wat te beginnen. Intusschen wachtte Tazoni geduldig op de komst van Veronica, maar de uren verliepen en zij kwam niet. Rijtuigen en auto's kwamen van dc Manor, op weg naar huis en korten tijd nadien zag Tazoni, dat in het gebouw de lichten één voor één werden gedoofd. Nog wachtte hij. Ten laatste gaven de volslagen duisternis en de stilte hem de zekerheid, dat het vergeefs zou zijn. Teleurgesteld haastte hij zich terug naar het kamp. Reeds op vrij grooten afstand hoorde hij de opgewonden kreten van zijn stamgenooten en dit bracht hem ertoe, den pas te versnellen. Zij zaten rond het kampvuur, de man nen met knuppels en allerhande wapenen in de handen. Zoo verdiept waren zij in hun gesprek, dat niemand hem bemerkte, vóór hij te midden van hen was. Met een schreeuw van blijdschap verwelkomden zij hem. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij ongerust. Een sombere stilte volgde. Het leek, of zij bang waren hem de waarheid te zeggen. Zijn'door dringende oogen staarden hen aan, terwijl angst hem bekroop. „Er is iets gebeurd met een van ons. Wie is het?" vroeg hij scherp. Toen, zich wendend tot de vrouw, vroeg hij plotseling: „Waar is Maya?" „Zij is weg!" riep een van de mannen vloekend. „Weg!" Wat bedoel je?" vroeg Tazoni. „Hier is Steve," riep één der mannen, toen de laatste dergenen, die aan het zoeken waren geweest, terugkeerde. „Ik heb wat gehoord," begon deze en aller oogen richtten zich vragend op hem. „Ik heb een man gesproken, die een zigeunermeisje in een auto heeft zien stappen zij ging gewillig mee." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1