[IÉ de salamander jl iGD ER Tel. 93 li. 15154 f 1- WOENSDAG 15 MAART 1933 PREDIKBEURTEN. VERHURING AAMBEIEN. oiriBORrr® ppNOL Drinkt meer melk! VERSLAGEN [1GEUNERBLOED. De steun aan de Suikerbietenteelt. Rotterdamsche BankyereeDiging n.Y. Jpand, dat verkocht zou worden, was even- aanwezig. pij verzocht den notaris, ter voorkoming misverstand bij de aanwezigen, nog even (rillen nrededeelen, om welke reden de ver- p plaats had en te vermelden, dat hij steeds tijd zijn verplichtingen tegenover den lotheekhouder was nagekomen. Notaris i Bergeijk bevestigde dit. iet de gewone vraag „Wie zet het aan bod?" on de bode, maar geen stem werd vernomen indelijk klonk van de tafel, waar de nota- en zijn klerk en de burgemeester zaten, het 1 van driehonderd gulden. )e hypotheek bedraagt 3800. *la de herhaalde vraag „Wie verbetert dat II?" klonk ten slotte het „eenmaal, ander al, ten derde maal" en de veiling was afge- pen. Ïïen spontaan applaus weerklonk, waarna n de zaal ordelijk heeft verlaten. ItlUTAlR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij Venlo. Bestuurder en werktuigkundig gewond, evenals een toeschouwer. londerdagmiddag is te Venlo het militaire vliegtuig no. 119, uit Soesterberg, bemand it den leerling-vlieger korporaal A. Mouthaan den werktuigkundige H. Bleukens, van |m 20 meter hoogte, door totdusver onopge- Iderde oorzaak, omlaag gestort. Na met een ugel den grond te hebben geraakt, is het egtuig met de schroef in den grond gedron- i. Het vliegtuig werd geheel vernield. Beide inzittenden werden uit hun benarde sitie bevrijd en naar het r.-k. ziekenhuis bracht. Tijdens den val van het vliegtuig werd een ischouwer, de 20-jarige krantenbezorger P. itelings, uit Venlo, door een stuk van den eugel van het vliegtuig gewond. Ook hij is |ar het ziekenhuis gebracht. Prijs per kwartaal Losse nummers Irikant et op op |r. v. d. I van Jlres: 0,075 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting» Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 37 Zondag 12 Maart 1933. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. iddelharuis. rm. en 's av-. dhr. Redelijkheid uit Oudekerk a.d. IJssel. smmelsdyk, vin. leeskerk en 'sav. ds. v. Asch. irksland, vm. ds. Bouw en 'sav. dhr. Baart, erkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. elissant, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. tellendam, vm. dhr. Bouman en nam. ds. van der Wal (doop), oedereede, nam- ds. Polhuijs. uddorp. vm. leeskerk en nam. ds. v. Atneide. ieuwe Tonge, vm. ds. v. Ameide en'sav leesk. ude Tonge. vm. ds. Verkf-rk en's av. leeskerk. •oltgensplaat. vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk, aogstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. >en Bommel, vm. ds. v. Asch en'sav. leeskerk. tad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs. en nam. 1 leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. liddeihamis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. lelissant. vm. ds. v. d. Velde en's av. leeskerk. itellendam, vm. en 's av. ds. v. Lummel uit Zuidland. luddorp, vm. leeskerk en nam. ds. v. d. Velde uit Rotterdam. )oltgensplaat, vm. leesk. en 's a v. ds.Scbaafsma. )en Bommel, vm ds. Schaafsma en 'sav.leesk. >tad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds deGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Iiddelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Mrksland. vm en 'sav. ds. de Blois. Ierkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. )uddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. ^Iiddelharnis, vm. en 'sav. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Op WOENSDAG 1933, des namiddags 5 uur te STELLENDAM, ter herberge van Kaashoek, van vu j'v» www. in den Adriana-, Ee"drachts'rip"Hheei polder, ten verzoeke van den heer D. Goedkoop te Goedereede. 22 Notaris VAN DER SLUTS. radicale qenezïng TKIpatraat 59. H'dam I klhtrvsia Een zeer goedkoop en gezond voedsel. De moeilijkheden in den afzet onzer zuivel- oducten, welke door allerlei maatregelen in t buitenland bijna met den dag grooter vvor- n, zullen tot gevolg hebben, dat, wanneer lij in de periode der groote melkproductie puien, het niet mogelijk zal zijn, onze over- llige melk- en zuivelproducten te plaatsen indien dit al het geval zal zijn, dan zal t waarschijnlijk tegen afbraakprijzen plaats nden, schrijft de heer Breen in het „Over- jelsche Landbouwblad". ,0m een dergelijke ramp te voorkomen wor- |n allerlei mogelijkheden aangehaald, waar- ,or het te veel aan melk of ondernrelk zou [n te plaatsen, als b.v. brood, kippenvoer etc. een definitief plan is het echter tot nu toe t gekomen. |Bii de opstelling hiervan dient men vooral n factor niet te vergeten, n.l„ dat er bij het Llerlandsche publiek eens de aandacht op rdt gevestigd, dat de melk een zeer goed- pp en gezond voedsel is, dat hiervan in het in zeer smakelijke spijzen zijn te bereiden dat door een meer gebruik van melk de jlerlandsche melkveehouder ten zeerste zou gebaat. Het gemiddelde melkverbruik be- 'agt in Nederland tusschen 0.30 en 0.40 Liter hoofd per dag, een hoeveelheid, die zeer kunstig afsteekt bij het melkverbruik in n'tserland, de Scandinavische landen, Ame- :a en Canada, waar ongeveer de dubbele leveelheid wordt geconsumeerd. In deze lan- ii vindt men dagelijks melkspijzen op tafel, en schenkt daar ook bijzondere aandacht |n de melk als voedsel. Men heeft hiervoor verschillende landen melkraden geconstitu- ^d, die zich speciaal met het melkverbruik izighouden. [Ook neemt men dikwijls proeven, om den ilke te overtuigen van de groote voedings- iarde van melk. Zoo las ik eenigen tijd ge len in de Alaelkeritidende nog een dergelijke |oef van Dr. J. Schlanfjusch, schoolarts te ddinge. Hij stelde zich als taak te onder ken, of een kleine toegift van melk boven dagelijkschen kost, zooals deze in het nsche gezin wordt gegeven, nog eenigen [loed op den groei der kinderen zou uit- nen. De proef werd van Nov. 1926 tot n April 1927 genomen, dus juist in den icht-armen tijd, waarin de kinderen het ,t groeien, het voedsel de minste vitaminen it en het leven in de vrije lucht het geringst ez; proef werd in twee klassen ieder van ir: leren uitgevoerd. De kinderen hadden leeftijd van 10 jaar, een normale lengte Wiaa! lichaamsgewicht. In de ééne klasse 'n de kinderen 1li liter melk per dag, in dere klasse niet. Het resultaat hiervan at de kinderen, die de melk hadden ge- gemiddeld 1070 gram in gewicht waren jiomen, terwijl de kinderen zonder de 'oeding slechts 580 gram waren gegroeid. "Ste groep waren 25 millimeter in lengte lomen, de andere slechts 16 m.M. Er was twijfel aan, of de proef was zeer ten van de melk geslaagd. ,e proef staat niet op zichzelf, verschei- nalen is hetzelfde geconstateerd. Wan- >p de scholen het verstrekken van een 1de hoeveelheid melk kon worden bevor- dan zou dit de jeugd zeer ten goede doch niet alleen de jeugd, daarnaast jet geheele veehoudersbedrijf. Men mag let uit het oog verliezen, dat wanneer in Nederland het melkverbruik per hoofd en per dag met slechts 0.10 liter kon worden vermeer derd, dit per jaar een bedrag van 300 millioen liters zou beteekenen. Het spreekt van zelf, dat wij op het oogenblik met een reclame voor het gebruik van meer melk niet het momen- teele surplus aan melk zouden kunnen weg werken, doch daar het zich laat aanzien, dat de crisis voorloopig niet is geweken, zou in die richting meer kunnen worden gedaan, dan tot nu toe geschiedt. Ik raad den landbouwers aan in deze benarde tijden de bijzondere aandacht aan den melkkost te schenken. Deze is gezond, goedkoop en de dagelijksche gebruiker kan zoo bijdragen tot vermindering van liet surplus. In een ingezonden stuk in „The Times" van Mr. J. C. Lynn, lezen wij, dat het niet vol doende is om den boer te animeeren om zoo gezond mogelijk vee te houden, maar da* het daarnaast noodig is om het publiek er toe te krijgen, voor de betere melk een evenredig hoogeren prijs te betalen. Het baat immers den boer niet, of hij kosten en energie gegeven heeft om zijn vee zoodanig te verzorgen, dat de melk zonder gevaar versch gedronken kan worden, wanneer het publiek hem niet zijn ex*ra zorg vergoedt door een hoogeren prijs voor deze melk te betalen? Er is in Engeland een „National Milk Publi city Council", dat zich bezighoudt met de propaganda voor vergrooting van het melk gebruik schrijft de „Times". Deze instelling verkrijgt haar inkomsten uit vrijwillige bijdragen op een basis van 1 penny op de 100 gallons. Haar werkzaamheid in het afgeloopen jaar heeft vooral hierin bestaan om liet gebruik van melk op school te bevorderen. En niet zonder succes. Thans wordt door ongeveer 800.000 kinderen, d. 1. ongeveer 10 van de geheele schoolgaande jeugd, gebruik gemaakt van de zoogenaamde school-melk-clubs, waardoor de kinderen tegen betaling van 1 penny dagelijks een flesch, inhoudende ruim een halven liter, gepasteuriseerde melk kunnen verkrijgen. OUDERAVOND, gehouden op 9 Maart j.l. in het Gymnastieklokaal der Openbare School No. 1 te Ooltgensplaat. I De voorzitter van de oudercommissie, de heer Jac. v. Nimwegen, opent om circa 7 uur bovengenoemdeu avond met een woord van welkom, tot al de aanwezigen en spreekt zijn voldoening uit, dat zooveel ouders ge- Ig hebben gegeven aan de uitnoodiging der oudercommissie, om dezen avond bij te wonen welke hij naar hij hoopte een recht gezellige avond zou worden zooals we die vroeger hadden. In de laatste jaren viel hierop niet te roemen, doch nu we hier den heer Meijer als hoofd hebben en de beide onder wijzeressen. n.m. de dames Bos en Smit en den heer Broere als onderwijzer, nu leefde de school weer op. Alvorens het woord aan den heer Meijer te geven, vraagt hij den aan wezigen of iemand iets de oudercommissie te zeggen of te vragen heeft en zoo neen, indien ze het aan den heer Meijer wenschen te doen, straks daarvoor de gelegenheid ge geven zal worden. Waar niemand zich opgaf, gaf hij het woord aan den heer Meijer. P&UILLETON Verkrijgbaar bij alle Boekhaa<*,fe ij CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. It. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. ronica was blij, dat zij lord Raymond niet efde te ontmoeten tijdens haar bezoek aan hbridge. Hij had enkele van de gasten van worth een auto-tochtje voorgesteld naar de e plekjes in de omgeving, dert Luke Smeaton geadviseerd had, Veronica worth te winnen, had lord Raymond minder acht gewijd aan Judy Sladc, een verandering, welke deze noch Veronica apprecieerde, zij het 00^0m zeer verschillende redenen. Miss Slade treurde om Denviltc's afwezigheid, al had hij haar medegedeeld, dat er niets aan te doen wel. Zij poogde niettemin Veronica's belang stelling voor hem gaande te houden. Toch merkte 7.ij wel, dat het meisje liefst zoo gauw mogelijk van onderwerp veranderde, zoodra de naam van Hubert Denville werd genoemd. Gelijk vanzelf spreekt, was Judy Slade volkomen op de hoogte van de scène op het terras. Al had zij onvoorwaar- f .^rtrouwen in Dcnville's kijk op vrouwen, toch begreep zij niet, waarom Veronica, als zij van nem hield, hem op die manier van zich had trach- tefl af te schuiven, of hield zij van iemand anders? Denville redeneerde echter, dat reeds het feit, Na eveneens een woord van welkom tot da aanwezigen gesproken te hebben begon de heer Me(jer erop te wyzen, hoe nood zakelijk het was, dat deze geregeld contact zochten met de onderwijzeres of onderwijzer, waar hun kind in de klas zat. Wel dringt het al meer en meer door, doch het moet en kan nog veel beter worden. Zoo zitten we hier, in het najaar met het landbouw- verlof. De tij den zyn wel is waar zwaar, doch indien ge uwe kinderen ook in dien rijd maar eenigszins missen kunt stuurt ze dan naar school. Kunnen ze wegens weers omstandigheden gedurende het landbouw- verlof, op sommige dagen buiten eens niets uitrichten, laat ze dan niet over de straat loopen, doch stuur ze die dagen naar school. Komen de kinderen met klachten, vervoeg u tot mij en ik ben steeds bereid u te woord te staanZoo dadelijk zal ik de kinderen een achttal liederen laten zingen. Het zijn na tuurlijk nog kinderen, dus mag men er niet van verwachten, wat men van ouderen ver wachten mag. Alvorens hiertoe echter over te gaan, stel ik voor, eerst over te gaan, tot de verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Jac. v. Nimwegen en J. Leydens welke beiden weer herkiesbaar zijn. Om des tyds wille kan deze verkiezing wel bespoedigd worden, waarom ik voorstel deze beide heeren bij acclamatie te herbenoemen. Mocht iemand hiermede echter niet accoord gaan en stemming met gesloten briefjes verlangen, kan hij het ver langen hiertoe te kennen geven. Waar echter niemand tegen dit voorstel bezwaar had, verklaarde de heer M. beide heeren als her kozen en feliciteerde hen hiermee nadat bei den verklaard hadden deze benoeming weer te zullen aanvaarden onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Daarna werden eerst vier liederen ten ge- hoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen, getuige het daverend applaus. Waar de heer M.. toen de kinderen even wilde laten pauseeren, stelde hij den heer Hobbel in de gelegenheid ook nog een kort woord tot de aanwezigen te spreken, waarop de heer H. er zijn genoegen voor uitsprak, als voorzitter van Volksonderwijs voor dezen avond een uitnoodiging te hebben ontvan gen, ten eerste omdat h(j in het bijzijn der kinderen zich in gedachten weer verplaatst in den tijd zijner kinderjaren, ook op deze zelfde Openbare School doorgebracht, wat hem steeds een aangename herinnering aan zijn jeugd gebleven is, maar in de 2e plaats, omdat h(j zich thans bevond onder menschen, die met hem op het gebied van onderwijs één van gedachten waren. Onderlinge strijd op dat gebied bestond hier niet. Buiten de school was alles strijd, eerst hadden we den melkoorlog, deze week den broodoorlog en nu krijgen we nog den vleeschoorlog, doch de strijd die steeds gevoerd wordt is die van het bijzonder en openbaar onderwijs. Onlangs las ik in de Maas- en Scheldebode een inge zonden stuk over een ouderavond, gehouden in de bijzondere school, waar de voorzitter het volgende gezegd heeft: In Rusland is men bezig aan een vijfjaren plan. om den Godsdienst te weren. Dit zal echter nooit gelukken, want God alleen regeert Hier in ons land is het echter het zelfde, want op de Openbare school mag ook de naam van God niet genoemd worden, waarna het addertje van onder het gras komt, denkt er om, dat we op 1 April zooveel mogelijk kinderen krijgen op school. Indien men dan zoo leest op welke wijze propaganda voor die school gemaakt wordt, en men zich niet ontziet, om ons Instituut „Openbare School te vergelijken met het Russische communistische stelsel, waaruit voortvloeit dat g(j allen ouders, die uwe kinderen naar de Openbare School zendt, communisten zijt en ik als voorzitter van Volksonderwijs het hoofd der communisten ben, en weer een ander zooals mij deze week overkwam met het onschuldigste gezicht van de wereld durft te zeggen, dat al wat linksch is, niet deugt, dan wordt men in wendig woedend. Nu 1 April nadert wordt alles afgeloopen en getracht op alle manieren de ouders over te balen, doch ik kan my niet begrypen, dat er in deze eeuw nog menschen te vinden zijn, die hun principe verkoopen voor een doos of wat cigaretten en hoe ongelooflijk het schijnt, het gebeurt. Indien men dergelijke zaken hoort, spoort dit echter tot nog meer activiteit aan en daarom wek ik u nogmaals allen op, om te strijden en te blijven strijden, tot ons mooie Instituut de Openbare School, de school voor allen weer in eere hersteld is. Daarna liet de heer M. de kinderen de andere 4 liederen zingen. In het op één na laatste lied, wordt Gods schoone natuur be zongen, wat de heer Verkerk als oud-onder- wijzer de opmerking tot de aanwezigen doet maken, dat het nu al direct gebleken is, dat Gods naam wel op de Openbare School ge noemd mag worden, zoodat de leugen, waar over de heer H. zooeven sprak al dadelijk uitkwam. Daarna kregen de ouders, voor namelijk maakten hiervan natuurlijk de moeders gebruik, om in de verschillende klassen de handwerken hunner dochtertjes te bezichtigen. In de zaal teruggekeerd, ging er maar één geroep, wat was dat mooie en wat een orde was daar, zooiets had men niet durven denken. Na het ronddienen van een verversching, werd overgegaan tot het opvoeren van een tooneelstukje in 3 bedrijven getiteld „Mijn heer de Senator" wat wel bijzonder in den smaak viel, getuige het daverend applaus aan het einde. Het was zoodoende ongeveer half twaalf geworden, waarna de heer v. Nimwegen een woord van dank richtte tot al de aanwezi gen voor de nette orde, welke men had weten te bewaren, doch inzonderheid dankte hij diegenen, die er hunne krachten aan ge- geve n hadden, om dezen avond te doen slagen, want hij was er van overtuigd, dat allen het wel eens zouden zijn, dat het een pracht avond geweest is. dat hij haar in zijn armen had gehouden, een band vormde tusschen Veronica en hem. Slechts op het uiterste oogenblik was zij teruggeschrikt als een nerveus paard. „Als dat werkelijk zoo is, zou ik je adviseeren, haar niet te lang alleen te laten. Je weet nooit, welke invloeden aan het werk zijn, vooral, nu het gaat om de hand van een vrouw," schreef Judy, Miss Slade dacht, dat alles in orde zou kómen, zoodra haar bondgenoot terugkeerde en ook voor zichzelf verwachtte zij veel van het bal op Dart- worth. De keuze van toilet kostte haar zeer veel tijd, omdat zij zich volkomen wilde richten naar den smaak van lord Raymond. Hoeveel van haar betrekkelijk klein inkomen ook besteed werd voor Parijsche toiletten, Judy wenschte zich geen andere leefwijze; zij beschouwde japonnen als een goede geldbelegging. Ze zou een zijden toilet dragen met lagen hals, afgezet met goud en een collier van imitatie-diamant, zoo goed nagemaakt, dat niemand het kon bemerken. Een glimlach van voldoening speelde om haar lippen, toen lord Raymond, zoodra hij haar zag, uitriep: „Wat zie jij er lief uit!" Veronica kwam dien avond zeer laat aan tafel. Zij was erin geslaagd, Tazoni een boodschap te zenden, dat zij hem wilde spreken in een deel van het rozarium, waar niemand kwam. Op een tijd, terwijl de andere gasten rustten, om frisch te zijn voor de komende vermoeienissen, zocht zij, te wier eere het bal werd gegeven, zich een een weg naar buiten. Het was eigenlijk volkomen in strijd met haar principes om deze afspraak te maken. Zij hield er niet van in het geheim iets te doen, doch nu mocht zij Tazoni niet laten wachten; hij moest weten, dat zij hem had herkend, toen zijn dapper heid haar en de anderen redde van een zekeren dood. En er was nog iets anders. Veronica wilde hem vragen voor altijd uit haar leven te gaan. Het meisje begreep hoe moeilijk het moest zijn, zoo iets te zeggen tegen een man, doch zij meende, dat Tazoni haar zou begrijpen en haar verlangen zou eerbiedigen. Bovendien moest zij hem haar verontschuldi gingen aanbieden, voor de wijze, waarop zij hem behandeld had, tijdens hun laatste bezoek in het bosch. Gedurende de afwezigheid van Hubert Den ville was het Veronica duidelijk geworden, dat deze haar in een bepaalde stemming had weten te brengen, al wist zij natuurlijk niet, waarom Tazoni haar tegen hem kon hebben gewaarschuwd. Zij twijfelde er geen oogenblik aan, of Denville was de man, dien hij bedoelde. Tazoni was het eerst op dc afgesproken plaats en wachtte, somber gestemd op de komst van Vero nica. Hij begreep niet, waarom zij hem liet roepen het was immers onmogelijk, dat zij van hem zou houden. Doch hij voelde, dat het niet ver standig was, haar op deze wijze te ontmoeten. Hij wenschte niet, dat haar naam in welk verband ook genoemd zou kunnen worden met den zijne; hij leefde in voortdurende onrust sedert hij zijn bock verloten had, omdat iemand het zou kunnen vinden en wellicht uit dc verzen, die hij aan Veronica had gewijd, zijn geheim ontdekken. Toen Veronica kwam, greep hij zich aan één van de steenen palen van het hek vast om steun zij zag er zoo schitterend uit in heur witte japon, nu het rood van de ondergaande zon haar over- gloeide. Veronica bloosde en haar hart klopte onrustig, Het Dagelijksch Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besprak in zijn vergadering van Donderdag 9 Maart o.m. het uitblijven van de bekendmaking van de Suiker bietensteunregeling in 1933. Naar aanleiding daarvan bad de Voorzitter, Dr. Lovink, een persoonlijk onderhoud met den Minister van Economische Zaken en Arbeid. Als resultaat van dit onderhoud kan medegedeeld worden, dat Zijne Excellentie verklaard beeft, dat binnen enkele dagen de steunregeling voor de Suikerbietenteelt in 1933 bekend zal worden gemaakt. Aan het Jaarverslag over 1982 der Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. ootleenen w(j het volgende: „Tot het midden van het afgeloopen jaar nam de economische depressie in hevigheid toe. In het najaar kwam een opleving, die echter van korten duur was. Toch is sedert dien hier en daar een kleine verbetering te bespeuren, welke evenwel niet in een ver levendiging onzer zaken tot uitdrukking komt. Gezien de groote geldruimte en de geringe bedrijvigheid in handel en industrie z(jn de cijfers van onze winst- en verliesrekening bevredigend te noemen. Ten laste van deze rekening zijn de ge bruikelijke voorzieningen getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijving op gebouwen. Teneinde de positie van onze instelling sterk te houden, stellen wy U voor, een bedrag van 2 200.000,— toe te voegen aan de onder crediteuren opgenomen Bijzondere reserve-tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend vaD 3% worden uitgekeerd De hooge stand van het gulden-devies in Engeland aan het einde van het boekjaar opende de mogelijkheid, aldaar tot een koers van 62 cum dividend 1932 een nominaal bedrag van 5 000 000,- onzer aandeelen te verwerven. Gebruik makende van de ods bij artikel 11 der statuten verleende bevoegd heid, hebben wy daartoe in dit byzondere geval besloten; de transactie kwam in het begin van dit jaar tot uitvoering. Wij stellen U voor, hef geplaatste kapitaal onzer instelling bij statutenwijziging met dat bedrag te verminderen en dus te brengen op 45 000 000, Verder stellen wij U voor, om bpt koers verschil uit deze transactie, eroot ƒ2.050 000, vermeerderd met 702 000, te ODtleenen aan onze Bijzondere Reserve, dus totaal 2 752.000,— te bestemmen voor aflossing van amortisatiebewijzen Het bedrag dat aan zulke bewijzen zal uitstaan, oorspronkelijk eroot ƒ25 000.600,— zal dan nog 10.000.000,— zijn. De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas, kassiers en callgelden 28 094.314,09; Wissels 92 032 884,69, Banken en bankiers 20 276.725,88, Prolon gatie gegeven en voorschotten tegen effecten 37.075 302.3S, Effecten ƒ4.247 252.05. Syn dicaten 272.011,— Deelnemingen id finan cieels Instellingen 996 6S0 85. Debiteuren in rekening-courant 103 094 262.79, Vor deringen wegens gestelde borgtochten 13 928 886,35. Gebouwen 5 900 000,- Te leveren fondsen 700 823,20. Creditzijde: Kapitaal 50 000.000, Re serve 20 000 000, Geadviseerde wis sels 2 250 658.79, Geaccepteerde wissels 10 791 289.59, Door derden geaccepteerd 2 782 544,81, Voor derden op prolongatie uit gezet. 23 500,— Deposito's ƒ52.980 801,02, Crediteuren in rek.-courant 150 792 761,35, Te ontvangen fondsen 1 149 788 78, Ge stelde borgtochten 13.92S.SS6,35 Saldo in verband met termijnzaken 162 613,08, Dividend 1932 i 500 000,-, Saldo op nieuwe rekening 256 350,01. Het winstcijfer van rente en wissels be- maar uiterlijk was zij kalm, zoodra Tazoni haar tegemoet trad. „Lady, hier ben ik," zcide hij op zachten, wel- luidenden toon. Impulsief gaf zij hem de hand. „Ik ben blij, dat u weer beter bent," begon zij, vergeefs trachtend haar stem vast te doen klinken. Zij liep naar een bank en ging zitten, hem noodi- gend naast haar plaats te nemen. Voor Tazoni zou dit echter gelijk gestaan hebben met plaats te nemen naast een godin; hij bleef staan. „Ik heb u heel veel te zeggen," begon Veronica hem aankijkend. „Zoo veel, dat ik nauwelijks weet, hoe te beginnen. Allereerst moet ik u bedanken voor het grijpen van de paarden. Ik heb voort durend naar een gelegenheid uitgezien." „Het had niets te beteekenen, lady," antwoordde hij stamelend, „dat zou ieder ander ook gedaan hebben." Zij zweeg een oogenblik, al spraken haar oogen een wonderlijke taal. Doch Tazoni had zich vrij willig geblinddoekt om harentwil en Veronica's liefde voor hem groeide, naar mate zij wist hem meer te kunnen rcspccteeren. Zou een ander als hij, haar in het geheim ontmoetend, zich even onberispelijk gedragen? Plotseling stak zij hem haar hand toe. „En dan moet ik u vergeving vragen voor mijn onbeleefdheid, toen u mij de toekomst voorspelde." Een spijtig lachje vergezelde haar woorden; het scheen wel, of zij in tranen zou uitbarsten. Tazoni stond sprakeloos. Hij durfde zijn eigen stem niet vertrouwen, noch durfde hij de hand, die zij hem toestak aan te raken, uit vrees, dat de verleiding te sterk zou worden en hij haar in zijn armen zou sluiten. Dc zelfbchcersching om te zwijgen, begaf hem bijna, nu de muziek van haar stem hem omgaf. Veronica trok haar hand terug, zoodra zij be sefte, hoe moeilijk zij het hem maakte. Rond de bank, waar ze zaten, groeiden rozen in weligen overvloed. Onbewust trok Veronica een takje naar zich toe, totdat het haar wangen beroerde en zij plukte één van de bloemen en stak die op haar japon. „Misschien zou ik u op een of andere manier kunnen helpen? drong zij vriendelijk aan. „U kunt me niet helpen, lady," antwoordde hij, ,.ik ben een zigeuner en zal een zigeuner blijven. Ik heb niets noodig." „Mijn vader heeft zeer veel invloed," hernam zij. „Is er geeti mogelijkheid. „Neen lady," antwoordde Tazoni vastbesloten. „U weet niet, hoe u mij in de verleiding brengt, om mijn trouw aan den stam te breken." „Als ik u niet mag helpen met een of ander," zeide Veronica spijtig, „hoe kan ik u dan mijn dankbaarheid tooncn?" „Ik heb uw verzekering immers," zcide hij, haar aankijkend, „maar ik zou u één ding willen vragen." „En wat is dat?" vroeg Veronica. „Dc roos, die u draagt op uw japon," ant woordde hij. Het bloed steeg Veronica naar de wangen, doch met een zenuwachtig gebaar voldeed zij aan zijn verzoek. „Meer niet?" mompelde zij, hem aankijkend. „Ik durf niet meer te vragen," antwoordde hij heesch. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1