DEN. 220 .eest „Onze Eilanden" J Moskou en omliggende plaatsen hebben Inden burgers reeds bericht ontvangen. Kun geen pas zal worden verstrekt en dat Innen tien dagen hun woonplaats moeten (ten, om naar het platteland te vertrekken. 1 hebben deze menschen geen geld voor de Liskosten en in de nieuwe veelal dicht- Ikte streek, stuiten zij op groote moeilijk- li bij het vinden van een woning en werk. fspronkeiijk was het paspoortdecreet be- J om misdadigers en oproerige elementen Ie steden te verwijderen, doch het wordt li veel ruimer schaal toegepast. Ie jongelieden krijgen een uitwijzingsbevel K omdat zij van aristocratische families Inmen en anderen moeten vertrekken, om- lij verwant zijn aan gewezen land- en Ikseigenaars. REIDING. |e verbouwing van ie Bazar) |emaakt tot 't groot- is in Dames- Jlie een betere hoed Jwaar U uit een keus kunt doen, let mogelijk maakt lhoed te kiezen, vernieuwde zaak geven wij bij aan- fevolle poederdoos MMERMANS 'ERDAM. ED STAAT U BETER. ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT ZATERDAG 11 MAART 1933 EERSTE BLAD ZIGEUNERBLOED. Is een Schoolartsendienst voor iFSakkee mogelijk? gestoken en bovendien op 25 Februari jl. ïogd heeft het gebouw voor maatschappe- ln steun te Neukoliu, tiet Berlijnsche stads- fen het Berlijnsche raadhuis in brand te 'Ml. Tegen Van der Lubbe, die alle vier de J ten laste gelegde feiten heeft bekend, is Kevel tot inhechtenisneming wegens brand- Iting in vier gevallen en wegens voor- iding tot hoogverraad uitgevaardigd, (ui der Lubbe heeft op 25 Februari jl. zoo- J in het gebouw voor maatschappelijkcu li te Neukölln, alsook in het Berlijnsche llmis een ruit ingegooid en door de opening prandenden vuurmaker geworpen, in beide - Uien. kon de ontstane brand in de kiem len gesmoord. De beide andere gevallen Brandstichting zijn, aldus de mededeeling politie, bij het publiek voldoende bekend. HET PASPOORT-DECREET IN SOVJET-RUSLAND. Talrijke slachtoffers. pSKOU, 4 Maart. Het onlangs door de It-autoriteiteh ingevoerde nieuwe pas- Istelsel voor alle burgers, dat ten doel 1 elks maatschappelijke positie te leeren len en „anti-sociale elementen" uit de Ie steden te verdrijven, is thans in volle lit in werking getreden, BAZAR). zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Mlddelhamis 2e atelier van- mh] II af het station Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTÊNTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 36 Week-revaie. Buitenland. De Duitscha verkiezingen, door heel de wereld met spanning tegemoet gezien, is beaindigd met een stevige overwinning voor da regeering Von Papen-Huganberg-Hitler, of 'uister gezegd met een Hitleroverwinning. Bjj do Rgksdagverkioziugen in 1932 zijn in totaal uitgebracht 35.758 890 stemmen en bij de j 1. Zondag gehouden verkiezingen 39.317 000 stemmen, zijnde een vermeerde ring van ongeveer 3 500.000 stemmen. De opkomst der kiezers is dus wel buitenge woon sterk geweest, waarvan wel in hoofd zaak de nationaal-socialisten hebben gepro fiteerd. Onderstaand lijstje geeft den uitslag van de verkiezingen in 1932 en 1933 en laat duidelijk de plaats gehad hebbende verschui vingen uitkomen: 1qqo 0/ 1q3q 0/ Nat. Soc.11.737^)15 33° 1 17.266 000 44 Soc.Democ. 7.247 959 20.3 7 177.000 17.9 Comm5.980.168 16.9 4.845.000 12.6 Centrum 4 230.840 11.8 4.423 0C0 10 9 Zw.W R. Hugenberg Von Papen 2.959.051 8.6 3.133 000 8 Beiersche Volkspartij 1095.781 3.1 1.073.000 2.7 Gezamenlijk beschikken de nationaal-socia listen met. Von Papen en Hugenberg over 52% der uitgebrachte stemmen, dus over de meerderheid. Opmerkelijk is in de eerste plaats wel de verbazingwekkende winst der nationaal- socialisten met hun stemmenwinst van on geveer 54 millloen stemmen, terwijl Von Papen eu Hugenberg over hun bereikte resultaten wel niet zoo bijster in hun schik zullen zijn. Het katholieke Centrum heeft, er viel van deze stemvaste partij niet anders te verwachten, den verkiezingsorkaan in alle opzichten doorstaan, ook al is hun stemmen percentage dan ook een weinig gedaald Ook de sociaal-democraten hebben, alle omstan digheden in aanmerking nemend, het er goed afgebracht, hun terugloop is onbeduidend. De communisten daarentegen hebben bet loodje moeten leggen, hun stemmencijfer daalt met ruim 1.100 000 stemmen, hun stemmenpercentage daalt ruim 4 De kleinere partijen kunnen we gerust verwaar- loozen, ook de Duitsche volkspartij, de partij van wijlen Stresemann, is tot een onbe- teekeneod groepje ineengeschrompeld en telt voorloopig niet meer mee. Met de RijksdagverkieziDgen vielen even eens samen de Pruisische Landdagverkie zingen, welke in hoofdlijnen nagenoeg een zelfde beeld vertoon en, uitgezonderd dan voor wat de partij van Hugenberg betreft, welke i in tegenstelling met de Rijksdagverkiezingen in Pruisen een stevige winst boekte. De nationaal-socialisten beschikken over I alle propagandamiddelen en een actie voerend zonder weerga, zijn de groote overwinnaars, al blijft het voor hen dan vermoedelijk een tegenvaller dat ze ook nu, onder de voor hen I allergunstigste omstandigheden het niet al leen tot over de helft der uitgebrachte stem men hebben kunnen brengen. Maar wat voor de nationaal-socialisten on- getwijfeld als een succes valt aan te merken FEUILLETON CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. I Oeaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle 26) «Het 's anders eenvoudig genoeg. Wij moeten I h h u* u'* ^et kamp weglokken. Hij moet een o°oa8Chap hebben, zoogenaamd van haar, dat zij I n *VOeri" is.en dat Zl'j hem smeekt haar te volgen. I h? Tegenovergestelde richting. Dan gaat !"J natuurlijk direct op zoek en als wij het op het juiste oogenblik klaarspelen, is de zaak gezond." ,.JKaj,rnoncI verwachtte een toestemmend ant- oord, maar Luke Smeaton zweeg. h.r 8, DJ voor je rekening neemt, maak ik I i/da ,rJ.prde met haar," ging Raymond gejaagd I Nn« kent natuurlijk dat zigeuner-dialect. I pf>n 300t*schap moet gebracht worden door I '«Di/fZI?euner door i°u zou het beste zijn. Dat I wekt de minste achterdocht." hprhonM011.dat voor iou rekening nemen?" 7finn ni t e* begon te ontdekken, dat zijn I PestPi! m,00 traa£ was> a,s bij zich had voor- rvk 'L- ar wou ie haar brengen?" anfivnü* i,n0f daar dat gaat Je n'et aan»" I op haar passen^011^ onversch'hig- ..Ik zal goed maaïS.!!?11 ^.me indenken," antwoordde Luke, net gaat niet. Je weet ai heel weinig van is hun geweldige vooruitgang instemmen in Beieren, Wurtemberg, Baden en Hessen.In genoemde staten, waar men het gewaagd heeft voor de verkiezingen duidelijke maar onaangename waarheden aan het adres der nationaal-socialisten te zeggen, zal men voor taan wat meer op de eigen woorden letten, willen ze niet heelemaal door Hitier op zij gezet worden. De nieuwe perschef der rijksregeering, dr. Fuchs, heeft hierop in een uiteenzetting voor de microfoon reeds op gewezen. Na er op te hebben gewezen dat de marxisten geen pro fijt hebben getrokken van de meer uitge brachte stemmen en dat ook het Centrum een veer had moeten laten, verklaarde dr. Fuchs: „Men zal begrijpen dat na de gewel dige overwinning in Zuid-Duitschland ook in Beieren, Wurtenberg en Baden hervor ming van de regeering noodig zal zijn. Dit klemt te meer, omdat na het wegjagen van de regeering Braun-Severing in Pruisen de Zuid-Duitsche heeren Held, Schaeffer en Bolz niet veel anders gedaan hebben dan de rijksregeering bestrijden; niet omdat zij de federalistische staatsgedachte in gevaar acht ten, maar omdat het nationaal-sociaüsme niet in hun kraam te pas kwam. Welnu, nu komen de heeren niet langer in onze kraam te pas." Hitier zet zijn radicalen schoonmaak voort, alles wat tegen de rijksregeering durft te ageeren wordt aan den kant gewerkt en ook de Zuid-Duitsche staten zullen dit aan den lijve ondervinden, evenals reeds voorde ver kiezingen de Pruisische regeering. Er zijn nog meer vacatures op komst in Duitsch- land en Düsterberg, een der leiders van de Stalbelm hoopt en verwacht dat ook zijn mannetjes aan de beurt zullen komen voor een baantje. Bij een betooging der Stahlhem- mers te Berlijn zeide hij woordelijk: „Wij verwachten dat nu eindelijk bij gelijke pres taties en kennis van zaken en natuurlijk onberispelijk karakter, de oud-frontsoldaten bij de bezetting van vacatures voor ambten, maar ook voor het geheele economische leven, zichtbaar bevoorrecht zullen worden." Uit deze bitse opmerking blijkt dus wel dat de bondgenooten, die in den verkiezings strijd vereend marcheerden tegen het marxis tische gevaar, het lang niet eens zijn over wat de bezetting van vacatures betreft. Ook de Hugenbergianen hebben op dit punt hun verlangen, doch de strijd om de baantjes is niet het moeilijkste wat de rijksregeering wacht. Na den verkiezingsveldslag en de vele be loften zal het er op aankomen het beter te doen dan de geheele verguisde tegenstanders, met vage wissels op de toekomst kan ver der niet meer gewerkt worden, de op de regeering stemmende massa verwacht daden die verlichting brengen in den heerschenöen chaos. De door Hitier behaalde stemraen- cijfers doen vermoeden dat ook vele arbeiders op de nationaal-socialisten hebben gestemd en deze zullen weer spoedig het nationaal- socialisme den rug toekeeren wanneer ver betering der toestanden mocht uitblijven. Het arme Griekenland heeft in één week tijd twee dictators. Onmiddellijk na de ver kiezingen heeft generaal Piastiras getracht de macht in handen te nemen, enkele uren heeft deze dictator zich slechts staande weten te houden, daarna generaal Othonaios de zigeuners, jongetje, anders zou je begrijpen, dat ze elkaar niet op zoo'n manier verraden. Het zou mij het leven kunnen kosten." „Schei toch uitl" riep Raymond boos. „Jij loopt stellig geen gevaar. Je behoeft alleen maar een boodschap, af te geven in je eigen taal." „Het lijkt zoo makkelijk, maar weet jij wat er gebeurt, als het uitkomt? Ze zouden mij opjagen als een rat en ze zouden niet rusten, voor het mij betaald was gezet. En bovendien kost het zeker twee jaar, als wij betrapt worden, ongerekend nog het risico van dat andere zaakje. Laten wc dit geval maar laten schieten." „Nee," zeide lord Raymond op beslisten toon. „Ais ik jou Woensdagnacht moet helpen, moet jij mij helpen. Ik het meisje, anders krijg jij geen geld. Dan moet je maar eens probeeren, een ander je leugens wijs te maken." Luke Smeaton dacht een oogenblik na. „Vooruit dan maart Waar moet het kind komen en wanneer?" „Breng haar bij de kruising om negen uur; ik zal zorgen, dat er een auto wacht," zeide Raymond. „Toch niet die van Northbridge?" onderstelde Smeaton „Natuurlijk niet, idioot! Ik laat er een komen uit een garage in Londen." „En die boodschap?" vroeg Luke. „We moeten Tazoni weglokken naar het andere eind van het bosch; dan kan jij een boodschap van hem overbrengen aan het meisje en zeggen, dat zij hem bij de kruising kan vinden. Zoodra ze daar komt. is alles in orde en zorg ik wel dat ze verder wordt vervoerd." „Hoe dan?" vroeg Luke, „jij zelf kunt er niet zijn." regeeringsmacht uaar zich toegetrokken en is Piastiras haastig verdwenen. In het nog armere Oostenrjjk schijnt men het nu ook met de dictatuur te willen pro beeren. Bondskanselier Dollfus heeft eerst formeel het ontslag van zijn kabinet aange vraagd, is daarop op verzoek van den bonds president aan het bewind gebleven. Het parlement is door de regeoring opgeheven, alle vergaderingen zjjn verboden en de vrij- heid van drukpers is opgeheven. De natio naal socialisten en ook de sociaal-democraten hebben hiertegen niet alleen krachtig ge protesteerd, doch overwegen voigens een der berichten maatregelen van verweer. Het borrelt wel geweldig in den Europeeschen heksonbetel. (Vervolg.) Aan de hand van voorbeelden uit de prak tijk gaf Dr. in 't Veld een indruk over de juiste voorlichting welke bij de beroepskeuze van zoo grooten invloed kan zijn voor het verder leven van het bepaalde individu. Wanneer een schoolarts afwijkingen gecon stateerd heeft bij de oogen, ooren of de hou ding van een kind, dan wordt hierover met het hoofd, resp. de onderwijzer van de klas gesproken om het kind een zoodanige plaats of bank te geven dat die afwijkingen, welke zich gaan vertonnen bestreden worden. Hier mede wordt natuurlijk streng rekening ge houden met het beroepsgeheim. De spr. had in zijn uitvoerig betoog alle mogelijke voordeelen van een goed functionee- renden schoolartsendienst duidelijk geschetst. Daarna stelde Dr. in 't Veld zich de vraag: is op dit eiland de mogelijkheid om een goeden schoolartsendienst in het leven te roepen. 2°. hoeveel schoolartsen zijn daarvoor noo dig; 3°. Is het mogelijk aan de functie van schoolarts op dit eiland nog andere werkzaam heden te verbinden, liggende in de lijn van zijn werk; 4°. welke kosten zijn er aan zoo'n dienst verbonden; en ten 5°. welke zijn de bezwaren tegen dien dienst. Vraag 1 meende spreker bevestigend te kunnen'beantwoorden en dien dienst kan heel goed door een schoolarts worden beheerd, om dat het maximum aantal leerlingen dat men een dergelijken functionaris kan toewijzen maximaal mag bedragen 7000 leerlingen. Hier op dit eiland zijn in totaal volgens verstrekte mededeelingen 5376 leerlingen, die de kleuter en de lagere scholen bezoeken. Trekken wij daarbij dan nog de R.H.B.S., Nijverheids school en Landbouwschool, dan maakt dit een totaal afgerond geheel van 5600 leerlingen. Spr. meende, dat men, gezien het goede aantal kinderen, dan hier zelfs met een ideale toe stand te doen kan hebben. Spr. bepleitte ook om deze laatste onderwijsinrichtingen in den eventueelen dienst op te nemen; ook daar doet de schoolarts nuttig werk, dat heeft de praktijk ai meermalen bewezen. Inderdaad zou een schoolarts nog andere werkzaamheden in zijn werklijn kunnen ver richten. Ik denk hierbij b.v. aan de zuigelingen- of kleuterconsultatiebureaux. „Als ik er niet ben, weet ik wel iemand, die het voor mij opknapt ik krijg geld van lieni, zoodat hij moeilijk kan weigeren. Hij heeft er te veel belang bij, om goede vrienden met mij te blijven," antwoordde Raymond grijnzend. „Je bedoelt zeker Hubert Denville?" zeide Smeaton. „Wel allemachtig," riep Raymond verbaasd uit. „Jij schijnt ook alles te weten 1" „Vertel verder," zeide Luke onverstoorbaar. „Jij brengt haar bij de kruising en dan neemt hij de zorg op zich." „En Tazoni?" „Dien laat ik aan jou over. Jij bent een zigeuner en weet er wel raad mee." „Wat moet er van hein worden?" vroeg de kerel sarcastisch. „Het lijkt me zoo toe, dat jij hem al te gemakkelijk op zij hoopt te kunnen schuiven." „Dat doet er niet toe. Als het meisje is, waar ik haar hebben wil en de verdenking op hem valt, komt de rest van zelf in orde." „Het blijft een gevaarlijk plannetje, maar het kan lukken. Maar nu wordt liet tijd dat we van elkaar gaan." Lord Raymond bereikte den zij-uitgang en sloop geruischloos naar zijn eigen kamer. Hij trok zijn jas uit en ging voor een bureau zitten om haastig een brief te schrijven. „Beste Denville, Ik behoef je niet te herinneren aan je dikwijls herhaalde belofte om mij een dienst te bewijzen, als de gelegenheid zich voordeed. Thans heb ik een gelegenheid. Je bent waarschijnlijk van plan, om Wocns- Hierdoor wordt een overgang gevormd voor geneeskundig toezicht voor die kinderen welke geen kleuterschool bezoeken. Is dit niet het geval dan blijven een deel van de kinderen die de kleuterscholen niet bezoeken, van ge neeskundig toezicht zoo goed als verstoken, totdat zij de lagere school gaan bevolken. Spr. meende dat als standplaats voor een schoolarts Dirksland het eerst in aanmerking kwam in verband met de aanwezigheid van het ziekenhuis. Ook Middelharnis of Sommelsdijk zouden de standplaats kunnen zijn. Spr. zeide dat hij zich de onkosten van een dergelijken dienst gedacht had als volgt: Jaarwedde Schoolarts6500, Vergoeding voor reis- en verblijf kosten 1200, Vergoeding van den Secretaris van de Commissie van Beheer. 100, Eerste uitgaven voor inrichting van administratie- en laboratorium- benoodigdheden500, Pensioenbijdrage1007,50 Onvoorziene uitgaven150, Spr. meende dat aan het salaris een ver hooging toegekend wordt van 5 periodieke verhoogingen van 200,de jaarlijksche post voor administratie- en laboratorium behoeften zal 300,moeten worden uit getrokken, de pensioenspremie wordt bij het maximumsalaris 1161,50. Bij deze kostenberekening is ruimschoots rekening gehouden met alle mogelijke omstan digheden en men mag daarboven niet komen, want dan wordt er onnoodig geld verspild. Deze kosten worden voor het eerste jaar voor 50 gedragen door het Rijk en elk ver der jaar wordt die subsidie 5 minder, zoo dat eerst na tien jaar de localiteit voor de volle belasting komt te staan. De voorwaarden om deze subsidie te verkrijgen zijn de volgende: De goedkeuring van "Ged. Staten over de instructie van den schoolarts; de schoolarts moet zich bepalen tot onder zoek en controle het aantal kinderen moet minstens 5000 en hoogstens 8000 zijn; bijzondere scholen voor lager en voor bereidend lager onderwijs moeten van den schoolartsendienst gebruik kunnen maken; overlegging van rekening en begrooting en het verslag van den schoolarts. Aan de hand van bovenstaande kosten berekening zal dus de localiteit het eerste jaar 4728, 75 en het vijfde jaar 5284,25 te be talen hebben. Wanneer wij dit bedrag nu omslaan over de 32000 inwoners van het eiland, dan wordt dit per inwoner voor het eerste jaar 14,8 cent en voor het vijfde jaar 16,3 cent. Spr. legde er den nadruk nog op dat dit bedrag ruimschoots voldoende is en zeker niet overschreden behoeft te worden. Ten slotte rest mij nog vraag 5 te be antwoorden. Bezwaren kunnen er tegen den dienst niet zijn. Men zou de finantieele bezwaren kunnen opsommen, doch de kosten welke men aan een schoolartsendienst besteedt, brengen ruim schoots rente op. Organisatorische bezwaren zijn er absoluut niet. Principieele bezwaren kunnen er ook niet zijn. Elk ouder is immers geheel vrij of hij zijn kind wil laten onderzoeken of niet. Dwang is'en mag er niet uitgeoefend worden. Gezien het zeer groot aantal Bijz. scholen dat ook aangesloten is bij de diverse bestaande diensten kan ik niet inzien dat hier ten op- dagmiddag vroeg te komen. Doe dat niet. Kom per auto en breng die Woensdagavond om negen uur bij de kruising. Dat zigeunermeisje moet gebracht worden naar mijn „cottage" en jij bent de eenige, die dat voor mij doen kan. Laten ze zeggen, dat je er vijfhonderd voor krijgt, terwijl wij een streep zuilen balen door de andere bedragen. Je behoeft het pretje op Davtworth niet mis te loopen. Lang voor twaalf uur kun je er al zijn. Is dat geen mooi zaakje? Telegrafeer mij je antwoord. Je Raymond." Den volgenden middag tijdens het diner werd er een telegram bezorgd voor lord Raymond. Een boosaardig glimlachje speelde om zijn lippen, toen hij het las. HOOFDSTUK XVI. Den volgenden morgen reed Veronica, verge zeld van Saidie Maddison en Sir Harry Beriford naar Northbridge Hall met een boodschap van lady Dartworth, welke betrekking had op de toebereidselen voor liet souper. Als het haar mogelijk ware geweest, zou Veronica con bediende hebben gezonden, want zij wilde haar belofte aan Tazoni honden. Haar moeder had er echter speci aal op aangedrongen, dat zij zelf zou gaan en Sir Harry Beriford en Saidie Maddison hadden aange boden haar te vergezellen. Zich afvragend of het nog wel mogelijk zou zijn zichte daarvan bezwaren zullen in den weg staan. Hiermede beëindigde spr. zijn rede. Dr. van Gelder dankte den spreker voor zijn uitvoerig betoog en hoopte dat dit streven in het belang van den Schoolartsendienst voor Flakkee succes mag hebben. Dr. van Gelder gaf daarna nog gelegenheid tot het stellen van vragen. Het eerst vroeg de heer Hossen het woord. De heer Hossen had verwacht dat spr. ook gesproken zou hebben over het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. (Daverend ge lach in de zaal.) Verder zou spr. willen vragen of het Physotechnisch onderzoek niet tot de taak van een schoolarts behoort. Dr. in 't Veld zeide dat men voor het eerste reeds op de school begint en dat een verder onderzoek zich dan vrijwillig moet uitstrekken. Ten opzichte van de tweede vraag meende spr. dat deze zaak beter berust bij den Direc teur van de inrichting en het onderwijzend personeel. De heer Van den Heuvel meende dat er wel degelijk principieele bezwaren zijn voor een schoolartsendienst, omdat het niet aangaat steeds meer uit de staatsruif te plukken en de socialiseering verder door te voeren. De ouders moeten dit onderzoek zelf laten doen en uit eigen zak betalen. Over de vraag van den heer Hóssen zou ik willen vragen welk onderzoek eerst moet plaats hebben: vóórdat het huwelijk wordt gesloten of dat naar de verstandelijke ver mogens of iets anders, (hilariteit onder de aan wezigen). Dr. in 't Veld meende dat de principieele bezwaren niet zoo ernstig kunnen zijn. Inder daad kon het uit eigen zak betaald worden, doch hoeveel ouders laten hun kinderen jaar lijks onderzoeken door den huisarts? Wanneer een kind geen opvallende afwijkingen vertoont komt men daar immers niet toe en toch kun nen er ernstige afwijkingen bij het kind aan wezig zijn. Men behoeft een dergelijken dienst ook niet beslist met Rijksgeld in het leven te roepen. Men kan het evengoed bestrijden met gelden van weldadigheid. Mevr. Stehouwer-Pen vroeg den heer van den Heuvel of hij gehuwd was en kinderen had. Van den Heuvel: Ja, zeer zeker. Mevr. Stehouwer-Pen: U stuurt Uw kinde ren toch ook naar de school die op staats kosten wordt onderhouden, waarom betaalt U dan zelf die kosten ook niet? Van den Heuvel en de Voorzitter meenden dat voor dit punt thans hier geen plaats was. Notaris van der Sluys pleitte voor het tot stand brengen van den dienst evenals nog enkele anderen. Tenslotte dankte de Voorzitter Dr. in 't Veld en Dr. Putto voor hunne aanwezigheid, waarna deze de vergadering verheten. Nog werd be sloten een comité van actie te benoemen en dit comité' zal zich bezighouden om bij alle schoolbesturen en andere corporaties die bij een schoolartsendienst belang hebben, de in stelling te propageeren. Dan sluit te ruim half acht Dr. van Gelder de vergadering. alleen naar het kamp te gaan, omdat onverander lijk één of meer der gasten haar vergezelde, besloot zij ten slotte hem een boodschap te sturen, daar zij niet wenschte, dat Tazoni zou worden teleur gesteld door haar uitblijven. Doch hier stond zij voor een nieuwe moeilijkheid. Wien kon ze zenden? De bedienden waren te druk bezig en zij wenschte niet, dat bekend zou worden, hoe zij op een of andere manier relaties onderhield met het zigeuner kamp op de heide. Zij volgden het ruiterpad door de bosschen van Northbridge en daar kwam zij Luke Smeaton tegen. Toen zij hem zag, hield Veronica onmiddellijk haar paard in, terwijl haar metgezellen voort reden. Zij kende den man niet als den man van Marion Smeaton; zijn donker uiterlijk deed hem evenwel kennen als een zigeuner. „Bent u één van de mannen, die in het kamp op de heide wonen?" vroeg zij vriendelijk en Luke, vlug begrijpend ais altijd, antwoordde; „Zeker lady." „Hoe is het met Tazoni? Gaat hij vooruit?" „Hij gaat goed vooruit, lady," antwoordde Luke, die inderdaad wist, wat er was voorgevallen. „Wilt u hem zeggen, dat ik overmorgen in het kamp hoop te komen. Hij zal het wel begrijpen. Goeden morgen." „Goeden morgen, lady," antwoordde Luke, die haar nakeek, terwijl zij wegreed. „Hij zal het wel begrijpen. Dus dat is het spel letje," mompelde hij bij zichzelf. „Nou juffer, misschien breng ik je boodschap over, misschien ook niet, maar ik zie in elk geval de moeilijk heden voor morgenavond weer met eentje ver minderen." (Wordt vervolgd). ie k is uitl wd i icri 2*1 WGJJ :n wl hers'j Te-S net'I in- J •en f 'he J ~r~ I ris nt in ?n it t, >t i- r

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1