OGEN Tandarts BUIJS Boerenleenbank ïaakt Uw kamer, sten aangenamer! teermachine met lange zeeften JAN CAMPFENS ZITDAG iMiddelharnis-SommelstJijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk Adverteert io „ONZE EILANDEN" ROTTERDAM >geft gebruiken n Zenuwen jr zijn WOENSDAG 8 MAART 1933 President Rooseveld aanvaart zijn ambt. ZIGEUNERBLOED. Jacobsladders Kogellagers ZEEFTEN (ramen) in alle maten Nog enkele gebruikte machines te koop. ALLES LIT VOORRAAD ACHTHUIZEN - Tel. 5 houdt Donderdags te Dlrksland, in Hotel Polderman vanaf half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR teMID- DELHARNIS.'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot. inbrengen en terugbetaling van geiden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier ispanningkost dan vroe- I -vermoeid zijt en kleine I ïlbaar maken, neem dan I iv lichaams- en zenuw- I met Sanatogen. t die stoffen toe phos- I die noodig zijn ortt de i zenuwen te voeden, ^^^vjegere weerstandsver- i terugkrijgt, che Prof. Dr. Eulenburg n meer en meer voor, om- sondering op den langen en wordt en snel en deug- leming der krachten en hap bijdraagt", a bus Sanatogen en ge ;r en gezonder voelen. erkend Voedsel otheken en Drogisterij ei* per bus. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 35 Zijn boodschap aan het volh. Handhaving van een gezonde valuta, herstel van den wereldhandel en bestrijding der werkloosheid. Op de traditioneele, plechtige wijze is Zater dag 4 Maart j.l. de oud-gouverneur van den staat New York, Franklin Delano Roosevelt, als president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika geïnstalleerd. Roosevelt's rede. Nadat de 31ste president der Vereenigde Staten de korte gelukwenschen van de om standers in ontvangst had genomen, wendde hij zich tot het publiek voor het houden van een korte rede. Terwijl zijn voorgangers drie kwartier of zelfs twee uur lang het woord had den gevoerd, zette Roosevelt in slechts 15 minuten zijn program uiteen. Het is thans het uur, aldus de president, de waarheid te zeggen, openlijk en onverschrok ken de geheele waarheid. Wij zullen niet terug deinzen voor den toestand, die op het oogen- blik in ons land bestaat en wij behoeven slechts voor één ding bang te zijn, namelijk voor de vrees, de ongerechtvaardigde, groote, onverstandige vrees. Onze groote natie zal weer opleven en weer welvaart verkrijgen en de openhartigheid en wilskracht van haar leiders zal ons, zooals steeds, naar de overwinning voeren. Effecten en prijzen zijn gedaald, de betalingscapaciteit is verminderd, de betalingsmiddelen zijn bij de banken bevroren en de spaargelden van duizen den huisgezinnen zijn verloren gegaan. Maar onze nood is niet van substantieelen aard, wij zijn niet door een oorlog of door sprinkhanen geteisterd, wij hebben alies in voldoende mate, ja zelfs in overvloed en ons leed hebben wij slechts te wijten aan gewetenlooze speculanten. Geld is echter niet zoo belangrijk als de arbeidsmogelijkheid en de herleving van den moed en de levensvreugde, die het gevolg van den arbeid is. Onze eerste groote taak zal daar om zijn het volk weer aan het werk te zetten. De regeering zal den werkloozen zooveel moge lijk werk verschaffen. Wij zullen die taak aan vatten, zooals wij den noodtoestand tijdens den oorlog hebben behandeld. Maar tegelijker tijd zullen wij door de tewerkstelling de plan nen uitvoeren, die dringend noodig zijn voor de stimuleering, reorganisatie en het gebruik van onze natuurlijke hulpbronnen. Wij moeten ook openlijk tot de erkenning komen, dat de bevolking van onze industrieele centra onevenwichtig is en wij moeten trachten een beter gebruik te maken van het land. Financieele vraagstukken. Ten einde te kunnen geraken tot een hervat ting van het werk hebben wij waarborgen noo dig, dat het oude kwaad niet terugkeert. Er dient een strenge controle te worden uit geoefend op alle bankzaken, credieten en be leggingen. Men moet een einde maken aan de speculaties met het geld van anderen en wij moeten onze valuta handhaven; wij moeten maatregelen nemen voor een geschikte, maar gezonde valuta. Dat zijn de punten van aanval. Spoedig zal ik het nieuwe Congres in een buitengewone zitting bijeenroepen, om gedetailleerde maat regelen aan te nemen voor het bereiken van ons doel. Wij zullen eerst orde in eigen huis moeten scheppen, alvorens wij overgaan tot onderhan delingen met het buitenland. Hoewel onze in ternationale handelsrelaties zeer belangrijk zijn, komen zij pas nadat een gezond nationaal economisch leven is verkregen, ik zal geen poging ontzien, om den wereldhandel te her steilen door internationale economische rege lingen, maar de noodtoestand ten onzent kan niet wachten totdat zulks is bereikt. Buiteniandsche politiek. Wat de buiteniandsche politiek betreft, zou ik mijn land willen aanbevelen een politiek te volgen, die gericht is op goede relaties met de buurstaten, eerbiediging van de rechten der anderen, die hun verplichtingen nakomen en die de heiligheid der verdragen eerbiedigen. Wij geven ons als nooit te voren rekenschap van onze onderlinge afhankelijkheid, wij weten, dat wij niet alleen kunnen nemen, maar ook moeten geven en dat, als wij voor waarts moeten gaan, wij moeten marcheeren als een loyaal, geoefend leger, dat bereid is zich opofferingen te getroosten ten bate van de gemeenschappelijke discipline. Men moet hopen, dat het normale evenwicht tusschen de uitvoerende en de wetgevende macht volkomen voldoende is voor de groote taak, die wij te vervullen hebben, maar het is mogelijk, dat de noodzakelijkheid om direct op te treden een tijdelijke afwijking van dit nor male evenwicht vereischt. Eventueel speciale volmachten. ik ben bereid overeenkomstig mijn grond wettelijke rechten de maatregelen aan te be velen, die de beproefde natie, te midden van een beproefde wereld, kan noodig hebben. Ik zal trachten binnen het kader van mijn grond wettelijke rechten zoo spoedig mogelijk die maatregelen, of andere, welke het Congres zal opstellen, te doen aannemen. Maar voor het geval het Congres een van de aangegeven wegen niet zou volgen of voor het geval de buitengewone toestand nog kritieker zou wor den, zal ik niet afwijken van den weg, dien mijn plicht mij duidelijk voorschrijft. Ik zou het Congres verzoeken, om het eenige middel, dat dan overblijft om aan de crisis het hoofd te bieden, namelijk uitgebreide execu tieve volmachten, om. strijd te kunnen voeren tegen den uitzonderlijken toestand, volmach ten, die even groot moeten zijn als die, welke men mij zou kunnen geven wanneer wij over weldigd worden door een buitenlandschen vijand. FEUiLLETON. Wanneer de Auto niet gebruikt wordt. Teruggifte van Personeele belasting mogelijk gemaakt. Bezwaren van doeltreffende con trole. De K. N. A. C, schrijft ons; Met bijzondere voldoening zal in de kringen van de automobilisten kennis zijn genomen van de indiening van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Wet op de Personeele Belasting-1896. Door deze wijziging toch zal het mogelijk zijn om voor dit jaar teruggifte te verkrijgen van de belasting, welke men betaald heeft voor het houden van een automobiel, waarvan men wegens de tijdsomstandigheden geen gebruik heeft kunnen maken. Reeds het vorig jaar heeft de K.N.A.C. ge wezen op het feit dat vele houders van auto- CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 25) „Daarom niet. Ais het een ander was, zou het mij niet kunnen schelen, maar mijn eigen vader... Kerel, er bestaat toch nog zoo iets als respect voor je familie! Ik heb geen zin om aan zoo iets mee te doen. Ais het uitkomt..." „O, is het 'm datI Je bent benauwd en daarom praat je over respect voor je vader en familie en probeer je je daarachter te verschuilen." Lord Raymond bewoog zich onrustig heen en weer. Hij kon zich de houding van den geheim- zmnigen man niet verklaren, maar was vast be sloten zich niet te leenen tot inbraak en diefstal m zijn ouderlijk huis. Niet alleen, dat het risico groot zou zijn, zelfs voor iemand als hij was, werd het idee zijn vader te bestelen, te weerzin wekkend. Hij had het geld ontzettend noodig en wist niet, I 9i°neruaan *e korneni daarom probeerde hij ten i j1®* op een accoordje te gooien. ..Het is hier geen kwestie van durf," hernam duB^H°j>eriK onbezorgd te spreken. „Ik doe het niet, n™[ behoeven wij niet meer over te spreken. ainti T lk er 8een zin in heb. Maar hoor eens," g ng ae man voort, die zich voor het eerst onge- mobielen ten gevolge van de economische crisis genoodzaakt waren om hun auto van de hand te doen of buiten gebruik te stellen. De ongunstige tijdsomstandigheden waren echter juist oorzaak, dat verkoop meestal met zoo groote verliezen gepaard moest gaan, dat menigeen daarvan terugschrikte en liever den wagen buiten gebruik stelde, in de hoop dat de tijden spoedig zauden veranderen. En dit was dan ook voor de K.N.A.C. een reden om te trachten, een regeling te verkrijgen, welke het voor de belasting-administratie mogelijk zou maken om teruggifte van de reeds betaalde belasting te verleenen. Vandaar, dat thans met groote waardeering van de indiening van dit wetsontwerp kennis is genomen. Immers dit sluit in, dat den hou der van een motorrijtuig, waarmede gedurende het geheele jaar niet op den openbaren weg is gereden, teruggifte van de daarvoor betaalde belasting zal worden verleend. En dat het de overheid ernst is met haar poging om op deze wijze tegemoet te komen aan de moeilijkheden waarmede velen in dezen tijd te kampen heb ben, blijkt ten overvloede uit het feit, dat de ontheffingsbepaling reeds voor het loopende jaar zal kunnen worden toegepast. Ten aanzien van de controle welke zooals erkend moet worden zekere bezwaren mee brengt, heeft de minister het plan, voorschrif ten vast te stellen, waarnaar de belanghebben de, die voor ontheffing in aanmerking wil komen, zich zal hebben te gedragen. Ver moedelijk zullen de daaruit voortspruitende verplichtingen hierop neerkomen, dat de be lastingplichtigen in den aanvang van het be lastingjaar moeten kennis geven van hun voornemen om ontheffing te vragen en dan het motorrijtuig gedeeltelijk zullen moeten demon- teeren (b.v. de wielen of banden afnemen), en het niet zonder voorkennis van de ambtenaren naar een andere bergplaats mogen over brengen. Bij een onderzoek zal het rijtuig tevens in de aangewezen bergplaats en gedeel telijk gedemonteerd aanwezig moeten worden bevonden. Het spreekt van zelf, dat terug gifte niet zal geschieden, wanneer de belasting plichtige het motorrijtuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in hetzelfde jaar een ander heeft aangeschaft. Al met al zal dit ontwerp door hen, die, door het ontbreken van eenige bepaling welke tege moet kwam aan de zeer gerechtvaardigde be zwaren, personeele belasting moesten betalen voor een auto welke zij niet konden gebruiken, met vreugde worden begroet. Het „blauw" by aardappelen. Het „blauw" bij aardappelen, bier en daar ook wel het „zwart" of grauwvleezigheid genoemd, is in den oogst van het afgeloopen jaar weer waargenomen en soms zelfs in zeer sterke mate. Vandaar, dat dePlanten- ziektenkundigen Dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers te vestigen op de wijze, waarop het „blauw" geheel of grootendeels kan worden voorkomen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het „blauw" worden wordt tegengegaan door het toedienen van kali. In die gevallen dus, waarin optreden van „blauw" verwacht kan worden, late men de kalibemesting in geen geval achterwege. Alle kalimeststoffen oefenen in dezen denzelfden invloed uit. Wegens het naderen van den poottfjd ver dient aanwending van de chloorhoudende meststoffen met het oog op chloorvergifti ging geen aanbeveling. Voor advies omtrent de aan te wenden meststoffen en de hoeveelheden wende men zich tot de rijksland- en tuinbouwconsulen- ten, die evenals den Plantenziekteakundigen Dienst en de hierbLj werkzame ambtenaren gaarne inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken. Het plaatsvervangend Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst T. A C. SCHOEVERS. ALKOHOLBEREIDING UIT SUIKERBIETEN. Belangrijke toeneming van het aan tal distilleerderijen in Frankrijk. Thans te groote voorraden. De Ned. rijkslandbouwconsulent te Parijs dr. ir. Sevenster schrijft in „Handelsberichten" o.a. het volgende over de bereiding van alkohol uit suikerbieten in Frankrijk. In 1928 werd de productie van bietenalkohol geschat op 700.000 H.L. Gedurende de campag ne 19311932 was zij gestegen tot 1.726.000 H.L., derhalve meer dan verdubbeld. Deze hoeveelheid zal gedurende de campagne 19321933 zeer belangrijk overschreden wor den. Volgens inlichtingen, welke dienaangaand van bevoegde zijde zijn ontvangen, zal de pro ductie van bietenalkohol dit jaar niet minder dan 2.200.200 H.L. hebben bedragen, zoodat de productie van vóór den oorlog, welke onge veer 1.350.000 H.L. bedroeg, de beide laatste jaren aanmerkelijk overschreden is. In 1928 bedroeg het aantal bietendistilleer derijen naar schatting 180, waarvan 140 aan j een landbouwbedrijf verbonden, 10 coöperatie- ve distilleerderijen en 30 inrichtingen, die onaf- hankelijk van eene boerderij, door particuliere ondernemers gedreven werden. In 1931 was het aantal distilleerderijen ge stegen tot 214. Deze vermeerdering is voor namelijk tot stand gekomen door de oprichting van coöperatieve fabrieken en particuliere in dustrieele bedrijven. Distilleerderijen op de boerderij zijn er weinig meer gebouwd. Gedu rende 1932 zijn weder een 10-tal fabrieken, met meerendeels grootere capaciteit, tot stand gekomen. Voorts zijn op vele suikerfabrieken inrichtingen gebouwd, waarin een eventueel overschot van suikerbieten tot alkohol kan worden verwerkt. De belangrijkste toeneming van de bieten- alkoholiiidnstrie is een gevolg van de contin- genteering welke door de suikerfabrikanten vrijwillig in hunne bedrijven is toegepast. Ten gevolge van een hoog inkomend recht (170 frs. per 100 K.G.) is de suikerprijs in Frankrijk op een voor de verbouwers en fabrikanten alles zins winstgevend peil (ruim 200 frs. per 100 K.G.) gehandhaafd gebleven. Uitbreiding van de suikerbietenteelt bleef dientengevolge niet achterwege. Toen evenwel de suikerproductie de binnenlandsche behoefte ging overtreffen, was het noodig een gedeelte van het artikel uit de markt te nemen, wilde men een volledige instorting van den suikerprijs voorkomen. Dit is gelukt, doch ten einde in liet vervolg aan dit gevaar te ontsnappen, hebben de suikerfabri kanten zich op grond van een onderlinge over- duldig toonde. „Als ik je nou eens vertel, dat de man van wien wij willenwillen leenenje vader niet is, wat zou je dan zeggen?" „Dan zou ik zeggen, dat je gek bent," antwoord de lord Raymond gejaagd. „Nou, hij is het niet want ik ben je vader." „Jij? Schiet op! Met die praatjes kom je niet verder," spotte lord Raymond, die den indruk kreeg, dat de man plotseling gek geworden was. „Je gelooft me natuurlijk niet," antwoordde de kerel, in het minst niet verstoord over de houding van lord Raymond. Hij had het verwacht en was er op voorbereid. „Als ik je eens vertel, dat twin tig jaar geleden, mijn vrouw twee kinderen voedde haar eigen en dat van lady Northbridge." „Daar weet ik alles van," „En als ik je nu eens vertel, dat het kind van lady Northbridge doodging en dat van Marion Smeaton dat ben jij jongelief in zijn plaats werd gelegd, terwijl maar drie menschen het wisten. Wat zou je daarvan zeggen?" „Dat je er geen steek van kunt bewijzen," ant woordde Raymond, doch een benauwende angst greep hem aan. „Kan ik dat niet? Laat ik jc zeggen, dat het jong van lady Northbridge niet doodging en dat wij hem bij de hand hebben, zoodra het noodig is." „Je kunt niet bewijzen, dat het kind van Marion Smeaton niet dood ging; het werd begraven vader heeft het me zelf verteld." „Dat was maar een kistje met een paar steencn er in," grinnikte Luke Smeaton. „Het kind van lady Northbridge had een stuip. Mijn vrouw dacht, dat het dood was; ik liet haar in die meening. Wij verwisselden haar kitid voor dat van lady Northbridge. Daarom doet Marion altijd zoo vreemd, als zij jou ziet. Wij behoeven alleen dat kistje maar op te graven en dan zijn er nog drie menschen om te bewijzen, dat jij mijn zoon bent, terwijl de troef, in den vorm van den echten lord Raymond, steeds bij de hand is." „Wie is dat dan?" vroeg lord Raymond. „Als ik hem zie, geloof ik het misschien." „Als je het per se wilt weten maar je moet mij niet kwalijk nemen, dat de zaak zoo geloopen is. Het is Tazoni, dc zigeuner." „Dus dan is die onbeschofte vlegel de zoon van lord Northbridge en ik ben maar de zoon van een misseiijken zigeuner." „Precies," hernam Luke Smeaton, „en wat nog meer zegt, ik ben bereid er een eed op te doen als het in mijn kraam te pas komt natuurlijk. De oude Martha ook, als het moet. Mijn vrouw kan het bovendien heel makkelijk bevestigen." „Groote goden!" riep dc ander uit. „Is het niet grappig?" Lord Raymond bleef enkele oogenblikkcn pein zend zitten. Wat hij nu vernomen had, bezorgde hem een gevoeligen klap en hij wist niet, hoe een ander zich in soortgelijke omstandigheden zou gedragen. Het werd hem, of hij het altijd had geweten, of een ongekende macht hem altijd van clc menschen, met wie hij omging, gescheiden hield. Nu hij alles begreep, kwam sluwheid, zijn aangeboren gave, hem te hulp. Hij dacht er geen oogenbiik aan zijn positie op te geven, hoe weinig recht hij er ook op had. Dat Luke Smeaton loog kwam een oogenbiik bij hem op; alles wees echter op de waarheid van diens woorden. Hij moest er voor zorgen, dat nooit iemand hem zou kunnen ontmaskeren. Het eenkomst verbonden niet meer dan een be paalde hoeveelheid bieten volgens de gebruike lijke voorwaarden van de boeren af te nemen en tot suiker te verwerken. Aan de uitbreiding van de bietencultuur kwam hiermede echter geen einde. Aangezien de prijs, waartegen de regeering den bieten alkohol in tot nu toe niet beperkte hoeveel heden van de fabrikanten en landbouwers be trekt, volgens een vasten maatstaf op grond van den suikerprijs wordt berekend, is het in het algemeen even voordeelig de bieten tot alkohol als tot suiker te verwerken. De boven vermelde groote uitbreiding der alkoholindu- strie gedurende de laatste jaren is van een en ander het gevolg geweest. In 1928 bedroeg de prijs, waartegen de alkohol werd opgekocht 350 frs., het vorige jaar 285 frs., doch deze prijs wordt alleszins voldoende geacht om de wel eenigszins gedaal de onkosten te dekken en een behoorlijke winst te waarborgen. Zooals bekend, is voor bietenalkohol een be stemming gevonden door de importeurs van benzine en benzol te verplichten een zekere hoeveelheid alkohol te betrekken en door de ingevoerde brandstof te mengen. Zij ontvangen den alkohol evenwel tegen een belangrijk lage- ren prijs dan den bovengenoemden. Per H.L. alkohol draagt de staat een verlies van onge veer 200 frs. De aldus geleden verliezen worden gedekt uit de opbrengst van een heffing van 10.40 frs. per H.L. ingevoerde benzine, welke jaarlijks ongeveer 300 millioen francs oplevert. De klachten over de kwaliteit van de met alkohol gemengde automobiel brandstoffen zijn gaandeweg verminderd en verdwenen. Door de toeneming van het automobielgebruik gaf de sterk toegenomen alkoholproductie aanvanke lijk geen aanleiding tot moeilijkheden. Thans zijn evenwel belangrijke voorraden aanwezig en geeft men er zich rekenschap van, dat aan de ongebreidelde toeneming van deze industrie een einde behoort te komen en dat de alkohol productie met de behoefte in overeenstemming dient te blijven. De prijs van een inrichting, welke per dag 20 ton bieten kan verwerken, zal 4.800.000 frs. bedragen. Ongeveer de helft van dit bedrag is noodig voor den aankoop en de installatie der machinerieën. Het vorige jaar zijn enkele nieuwe distilleer derijen voorzien van de inrichting, waarbij de diffusie volgens een automatisch continu- systeem plaats heeft. De prijs van een derge lijke diffuseur bedraagt volgens opgave van den betrokken constructeur 325.000 frs. voor een capaciteit van 100 ton en 550.000 frs. voor een capaciteit van 400 ton. ENGELANDS AGRARISCHE PROTECTIE-POLITIEK. Na jarenlange verwaarloozing van landbouw en veeteelt. De Engelschen gaan door op den weg van de verhooging der binnenlandsche productie. De directeur van het beroemde Engelsche proef station Rothamsted heeft onlangs een serie radiolezingen gehouden met als titel: Moet Engeland verhongeren? De bedoeling van deze lezingen is al wel duidelijk. Directeur sir John. Russell toonde daarin aan, dat het niet noodig is dat Groot-Brittannie in de toekomst voedsel gebrek zal krijgen mits de bevordering van den landbouw nu maar eens goed aangepakt wordt, schrijft de wekelijksche kroniek van het „Over- ijselsch Landbouwblad". eenige, wat hem te doen stond, was te genieten en de waarheid te ontkennen, wanneer deze of gene die wilde uitbrengen. Dat hij thans alles wist, was in elk geval een sterk wapen. „Of dat verhaal waar is of niet," begon hij plot seling, „het feit blijft, dat ik geld noodig heb. Ik heb me nog eens bedacht; ik doe mee." „Uitstekend," antwoordde Luke. „Je kunt het geloovcn of niet je zoudt een ezel zijn, als je het niet deedt als je maar onthoudt, dat ik meer dan één prijs heb voor die geschiedenis." „Wat moet er gebeuren," vroeg lord Raymond ongeduldig. „Om te beginnenzorg goed voor de enveloppe, die ik je gaf en probeer op de een of andere manier de sleutels, die wij noodig hebben, uit den zak van den ouden heer te halen." „Als hij slaapt?" „Natuurlijk! Zoo iets kun jc toch niet doen, als hij wakker is. Dat poedertje zal er het noodige toe bijdragen. Jij hebt de sleutels en maakt precies om drie uur de deur open, dan kan ik binnen komen. Ik ben er, zoo vast als een huis. We be hoeven maar naar boven te loopen, de brandkast open te maken en er met den buit van door te gaan. Daar zal ik wel voor zorgen, terwijl hij slaapt, als een os." „Het is eigenlijk krankzinnig," antwoordde lord Raymond. „Bij het minste rumoer zou er een herrie komen van belang. Jij trekt er tusschen uit en mij zouden ze herkennen." „Niet als je de dingetjes draagt, die ik voor je meebreng." „Maar hoe krijg ik die?" „Ze liggen hier morgennacht om drie uur. Ze passen precies," verzekerde Luke. „Het klinkt allemaal heel mooi, maar als de deur opengedaan wordt van binnen uit, valt de verdenking op iemand, die in huis was." „Dat is makkelijk genoeg te voorkomen," ant woordde Luke cynisch. „Er zwerven den laatsten tijd voortdurend schooiers rond, zigeuners. Lord Raymond schrok van de gedachte, die hem plotseling inviel. Als het een beetje wilde, zou hij Tazoni uit den weg kunnen ruimen boven dien. „Er zijn zigeuners in de buurt en die krijgen gewoonlijk van alles de schuld. Kunnen wij daar niet een beetje voor zorgen?" vroeg hij gretig. Luke Smeaton glimlachte. „Ik dacht wel, dat je het dien kant wou uit sturen," zeide hij. „Hoe wou je het doen?" „Wij moeten zorgen, dat één van die lui er niet is; dat ze hem missen." „Tazoni natuurlijk," antwoordde de kerel grim mig. „Dat zou het beste zijn," antwoordde lord Ray mond, met voorgewende onverschilligheid. „Allicht. Dacht je, dat ik jou spelletje niet door zag? Je moet hem uit den weg weten te krijgen. Dat zou wel de moeite waard zijn." „Een beetje handiger, dan ik dacht, ben je wel," antwoordde Raymond koud. „Zij zeggen, dat dat kind dol is op Tazoni en dat zij hem een beetje als haar voogd beschouwt." „Nou?" „Snap je het niet?" vroeg lord Raymond ge ïrriteerd. „Nog niet," was het koele antwoord. (Wordt vervolgd). 'Ie k is uil w<| i i' ?cr< e 2Ï1 /fabrA (in w? hers geen. i wed 'den :urd )rdd idea van] ver- md Te net j in- •en *.he ne ?r- ris nt in it t, 11 i- r

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1