ouwer [erin# Kamerbiljarts taakt Uw kamer, iten aangenamer! STOFFEN HE-WATERVERF teste mmKBEÜRTÈNT F EN KROOS ve collectie KINDERWAGENS ROTTERDAM llillssll - DEKENS tri Matrassen ile echte prima JAYA-KAP0K1 Sommelsdijk WOENSDAG 1 MAART 1933 PUR0L er op! ZIGEUNERBLOED. Noodweer in Engeland. feen autodiefstal te verhoogen. Nederland is het voornaamste afzetgebied or de Duitsche autohelers. Het is merkwaar- t, zoo eindigde commissaris Werneburg, dat Duitsche automobiel-invoer naar Nederland Jrken invloed heeft ondervonden van het utal auto's, dat op onwettige wijze geïmpor- Jrd is. Zoudag 26 Februari 1923. IXEDEKi.aaLiaCti UKKVUttAlDE KERK. ^Idelharnis» yüi. en 'sar. dhr. Vermaas uit Rotterdam. Jumelsdyb, vm.leeskerk en 'sav. ds. van Asch. [jksland, vm. en 'sav. ds. van der Wal. Tikingen, vin. en 'sav. dhr. Overweel. lissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. lUendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Idereede, nam. ds. Bouw. lldovp, vm. leeskerk en nam, ds. v. Ameide, luwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk, lie Tonge, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. Itgensplaat, vm. ds. v. Aseh en 's av.leeskerk. Igstraat, vm. dhr. Vetter fBointuel, vm.ds. v. Ameideen 'sav.leeskerk. i aan 't Haringvliet, vm en 'sav. ds. Polhuis. GEREFORMEERDE KERK. Idelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Jidorp, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilstra. IjtgenspJaat, vm. en 'sav. dhr. de Jong uit loosduinen. Bouiniel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. i a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds de Graaft. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Idelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Jksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. [kiugen, vm nam. en 'sav. ds. Lamain uit ■otterdam. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Idelharnis. vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Idorp, vm. ds Foppema. ÏIJK - MIDDELHARNIS iad leverbaar 1>5 Voorstraat 20 Sommelsdijk fNGT U: f 3,— ^BOVENSTUK vanaf f7, leciriciteit vanaf f 5,50 TEN IN RUIME SORTEERING te, 5999-115 cent per el. ijnstof faandweef 120 c.M. breed. in prijs verlaagd. )ten f 4.35, maat 120 x 190. ra kwal. damast, zware vulling leste kwaliteit Java Kapok, sn goede nota te nemen. Een ooper is heeft een 5 tot 10 Er 5 tot 10 minder ruimte dan 2 tot 7 te veel. ■nder Uwe aandacht te brengen, kwaliteiten onder een schoone ;t worden gebracht. uit tot een bezoek aan ons jjk tevreden zijn over onze lage prijzen. Grootst Goedkoopst Tapijtmagazijn Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting» Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. ■tlken boekhandel. Revisie en Volkenbond. Wie spreekt van revisie of herziening, wie daarover spreekt in algemeen politieken zin, kan slechts op de Verdragen doelen, die een einde hebben gemaakt aan den oorlog. Dat lijn er een vijftal. Het verdrag van Versailles met Duitschland was het eerste en meest ka rakteristieke. Chronologisch volgde daarop dat met Oostenrijk te St. Germain, en daarna kwamen die met Bulgarije te Neuilly en met Hongarije in het kasteel van Grand-Trianon. Als allerlaatste dat met Turkije, gesloten in de Museumzaal van de bekende porselein fabriek te Sèvres. Het werd echter nooit gerati ficeerd, want Kemal Pacha vormde voordien ten nieuwe macht in Turkije. Deze macht was sterk genoeg om, nadat Griekenland was ver slagen, den Mogendheden het nieuwe Tractaat van Lausanne af te dwingen. Dat verdrag kwam in 1923 tot stand. Lord Curzon, de Engelsche President van die Conferentie zat in denzelfden stoel, welken Mac Donald in de Herstelschulden-Conferentie van 1932 innam. Die stoel is thans eigendom van een Haagsch inwoner. Een zeldzaam en een kostbaar voor werp. Er is van den aanvang af tegen den geest, meer nog dan tegen den inhoud van deze Ver dragen gewaarschuwd. Er is van gezegd, dat het Verdragen door haat jegens de overwon nenen waren ingegeven en daarvan is veel, schoon niet alles waar. Er kan op gewezen worden, dat in de ruim veertien jaren, sedert het sluiten daarvan, verloopen, geheele ge deelten reeds buiten werking zijn gesteld. De economische en financieele bepalingen toch waren voor een groot deel op korten duur berekend en deze is reeds lang overschreden, zoodat de eenzijdige voordeelen, die de gealli eerde inwoners in Centrale landen genoten zonder dat de centrale onderdanen er iets voor terugkregen, lang zijn verdwenen. Maar ook de omstandigheden hebben meegeholpen. Hoofdstuk VI van het Verdrag van Ver sailles, dat betrekking had op de uitlevering van den Duitschen Ex-Keizer en op de be straffing van uitsluitend Centrale „oorlogs misdadigers", is nooit ten uitvoer gelegd. Hoofdstuk VIII, dat op de herstelbetalingen betrekking heeft, is te vergelijken met den voorgevel van een huis, dat is afgebrand en waarvan het vallen door het waakzaam oog van de brandweer wordt bekeken. En Hoofd stuk V, dat de zoo vernederende beperkingen op militair gebied aan de overwonnen landen oplegde, begint al aardig in het gedrang te komen. De Duitsche gelijkgerechtigdheid is een eind op weg; in beginsel is zij erkend, en als het beginsel eenmaal erkend is, is de uitwerking mogelijk. Blijven vooral de territoriale bepalingen, die, welke de landkaart van Europa hebben herzien. Niet zoo zeer ten ongunste van Duitschland alleen als wel ten gunste van een oppermacht, die vanuit Parijs wordt gediri geerd. Het gaat niet om de teruggave van Elzas-Lotharingen of het afstaan van Opper- Silezië en stukken onbetwist Poolsch gebied aan Polen het gaat veel meer om geheel de structuur van het tegenwoordige Europa, tengevolge waarvan Duitschland, de eeuwige tegenstander van Frankrijk, door landen, die tot de geallieerden van Frankrijk behooren, is ingecirkeld. Een procédé, te gevaarlijker naarmate men van Rusland onzeker is. Van een bepaalde Fransche zijde wordt de „veilig heid", die men wenscht, gelijkgesteld met de zekerheid, dat de bestaande toestand zal wor den gehandhaafd. Zulk een veiligheid zal daar om niet te bereiken zijn, omdat buiten Frank rijk niemand bereid is ertoe mede te werken. Algemeen erkent men in Europa de nood zakelijkheid om geen veranderingen in de land kaart aan te brengen of toe te laten door geweld, maar dit is geheel iets anders dan er zich bij neer te leggen. Nu bepaalt art. 19 van het Volkenbondsverdrag wel, dat ieder lid de herziening van een verdrag, waarvan de verdere toepassing moeilijkheden oplevert, kan aanhangig maken, maar wat helpt, dat zoolang Raad en Vergadering daarover met eenstem migheid moeten beslissen? Als men dus aantreft een streven om art. 19 van het Grondverdrag te veranderen, treft men practisch een streven aan in richting van her ziening. Het ziet er ook wel naar uit, dat Europa, dat veertien jaren na-oorlog wat een zonderling verschijnsel niet op zichzelf <S heeft gekend tengevolge van deze Verdragen, er zich niet langer tegen verzetten zal om her ziening te verkrijgen. Maar daarbij zal groote tact geboden zijn. Er zijn in de landen, die overwinnaars zijn geweest, tal van personen, die de noodzakelijkheid van wijziging van deze bepalingen inzien. Maar spreek met hen over revisie in het algemeen, waaruit zij niet anders kunnen opmaken dat dat men alles wat is verkregen weer op losse schroeven wil zetten en zij worden huiverig. Eerst zal het denkbeeld zelf, dat revisie van sommige bepalingen noo- dig is, ingang moeten vinden, en dan zal men langzaam en geleidelijk tot de revisie van die bepalingen zeiven, liefst stuk voor stuk ten einde ze zakelijk te behandelen, kunnen komen. Hier geldt het wel, dat chi va piano va sano! Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. (Adv P&UILLtTON CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 23) Op hetzelfde oogenblik sloop Maya met klop pend hart door de tuinen van de Manor. Tazoni's ijlen had een jaloersch verlangen over haar gebracht om zelf de vrouw te zien, die zijn liefde wist te winnen. Nacht en dag hield zij zich voor, dat het beter ware geweest nooit naar Northbridge te komen, terwille van zich zelf en zoowel als van hem, die zij lief had, omdat hun komst hier slechts ongeluk bracht. Nu wilde zij Veronica zien en als het mogelijk was spreken. Zij was kinderlijk genoeg om te denken, dat, als zij Veronica vroeg, Tazoni te ontslaan van de be- toovering, waarin zij hem hield gevangen, hij weer even gelukkig zou worden als vroeger, toen geen vrouw hem tot haar slaaf had gemaakt. Op handige wijze wist Maya van Collin een beschrijving los te krijgen van het meisje op de Manor. Zeker wetend, dat zij Veronica uit duizend anderen zou herkennen, sloop Maya heimelijk naar Dartworth. Toen zij echter op het terras kwam, maakten die hel verlichte vensters haar bang; de muziek en de vroolijke stemming troffen haar onaangenaam. Zij vond het beter terug te gaan, het zou haar maar Sneeuwstormen van een ongekende hevigheid veroorz.ken groote stagnatie in het verkeer op de Britsche eilanden. Uit de berichten, die thans van de Britsche eilanden komen blijkt, dat het daar in het laatst der afgeloopen week ontzettend slecht weer is geweest; 't heeft er gestormd en ge sneeuwd zooals in 50 jaar niet was voorgeko men. Talrijk zijn de verhalen van dorpen, of gezel schappen die geheel ingesneeuwd zijn en daar door eenigen tijd geen verbinding konden krij gen met de buitenwereld. Het ergste is wel, dat men een dag of wat zonder tijding is geweest van de leden van een zanggezelschap. Het waren de jeugdzangers van Trecynon, die Donderdagavond, met de begeleiders, ongeveer 60 man sterk, in twee autobussen naar Neylandt (Pembrokeshire) vertrokken waren om daar een concert te geven, 't Doe] was, dat zij dienzelfden nacht nog terug zouden keeren. Maar een dag en een nacht verliep eer men de jongens weer terug zag. Op den terugweg, kreeg een der bussen averij, besloten werd dat de kinderen en de jongere leden van het gezelschap, met de noodeloos pijn doen, te kijken naar het gelaat, dat Tazoni liefhad. Een oogenblik stond zij werkelijk op het punt terug te keeren, maar het volgende moment be dacht zij zich en snelde de steenen trappen op, om zich te verbergen tusschen de palmen. Van waar zij zich bevond kon zij de dansende paren overzien. De spiegelgladde parketvloer weer kaatste den gloed van de kronen en het fonkelen der edeisteenen, die de dames droegen in heur haar en om den hals. Voor Maya was het tooneei zoo feeëriek, dat zij in stomme verwondering geen oog kon afwenden. Plotseling kwam een van de paartjes vlak bij het open venster, waarbij Maya een schuilplaats had gezocht. De dame droeg heur weelderig haar in klassieken dracht om het hoofd; zij zag cr lief uit, zij het ook eenigszins vermoeid. Toen zij een oogen blik naar buiten keek, was Maya dicht genoeg ifl de nabijheid om te zien, hoe donker haar oogen waren. Uit Collin's beschrijving en intuïtief wist zij, dat dit de vrouw was, die Tazoni zoo veel kommer bezorgde. Zij hield den adem in, toen zij Veronica goed opnam, beseffend het hopelooze van haar poging. Veronica sprak tot haar metgezel en hij liep weg om iets te halen, dat zij hem vroeg. Toen keerde zij zich weer naar het venster en staarde uit in den stillen avond. Daarna stapte zij naar buiten. Maya had haar kunnen aanraken, als zij slechts de hand uitstak. Veronica liep het terras op; zij wendde zich om, toen zij een voetstap hoorde en stond plotseling tegenover een onbekend zigeunermeisje. De gedachte aan Tazoni flitste door haar heen en zij vroeg gehaast: „Zoek je mij? Wat wou je?" andere bus door zouden rijden tot Alberdare. De bus zou dan terug gaan om de anderen te halen, die zoo lang onderdak vonden in het politiebureau te St. Clear. Maar de bus kwam niet terug en toen ten slotte de volwassenen den volgenden dag laat met de trein terug gingen naar hun woonplaats, vonden zij daar allen in onrust, want de kin deren waren er nog niet. Niets had men ge hoord van de bus met kinderen, nadat deze St. Clear verlaten hadden. Doordat ook de telefonische verbinding verbroken was, was het onmogelijk inlichtin gen te krijgen. Gelukkig echter kwam het meerendeel der kinderen Zaterdag veilig thuis. De rest was in Carmartten gebleven. Een onaangenaam avontuur beleefde ook de Schotsche rugby-ploeg, die uit moest komen tegen Dublin. Donderdagavond vertrokken zij met de boot van Glasgow. De reis was ver schrikkelijk! Wat de spelers ervan vertelden is eigenlijk niet geschikt om openbaar gemaakt te worden. Feit is, dat zij 15 uur te laat kwamen, en toen zij in Dublin kwamen hoorden zij, dat de wedstrijd afgelast was. Wat de spelers toen zeiden is nog minder geschikt voor publicatie. Schipbreuken. 't Spreekt vanzelf, dat ook de scheepvaart zeer veel te lijden had van dit noodweer. Zoo is het kleine stoomschip City of Charleroi Zaterdag gedurende den hevigen storm op de rotsen van Shields Harbour geslagen. De be manning, bestaande uit 8 man werd door de reddingsboot van Tynemouth gered. Een be wijs hoe erg de stroom was, is wel gelegen in het feit, dat ofschoon het schip strandde op 46 minuten afstands van de standplaats van de reddingsboot, deze meer dan een uur noodig had om de menschen te halen. Op de Oostkust van Ierland is een bagger molen, die gesleept werd door een sleepboot losgeslagen. Gelukkig schijnt het goed afge loopen. De sleepboot kon in de nabijheid blij ven en het bleek niet noodig, de bemanning van de baggermolen, bestaande uit vijf per sonen, over te nemen. De sneeuwstorm, die de sneeuw op sommige plaatsen tot groote hoogte opjoeg heeft bijna overal stagnatie veroorzaakt. Tusschen Man chester en Sheffield ligt de sneeuw minstens 1 meter hoog, op sommige plaatsen zelfs 2 Meter en meer. Geisoleerd. Uit verschillende plaatsjes in Cleveland ko men herhaaldelijk dringende telefonische aan vragen om voedsel, doch de pogingen om de dorpen te bereiken mislukken telkens door den abnormalen sneeuwval en den storm. In som mige gedeelten van Yorkshire ligt de sneeuw 13 voet hoog, zoodat het onmogelijk is het ver keer te onderhouden. Ook in Ierland is op verschillende plaatsen het verkeer volledig gestremd. De schade, die de elementen daar hebben aangericht wordt op 1 millioen pond geschat. Op den weg tus schen Huddersfeld en Manchester zijn sedert de laatste dagen al meer dan 200 voertuigen in de sneeuw blijven steken. De meeste auto busdiensten in Yorkshire zijn stopgelegd. In Leeds is de tramdienst volkomen in de war, terwijl bovendien het electriciteitsnet gestoord is. Het stadje Cookridge is geheel geïsoleerd en tot dusver is het nog niet mogen gelukken het te bereiken. Zaterdag zijn eenige boeren uit de dorpen Old Byland en Hawnby, die sedert Woensdag geïsoleerd waren, erin geslaagd om met behulp van sleden de bewoonde wereld te bereiken en voedsel te halen. In vervand met de wanorde in het verkeer tusschen Engeland en Dublin hebben de pro motors van de Free State Hospitals Sweepstake besloten den trekkingsdag tot Woensdag a.s. te verschuiven. Tusschen Noord- en Zuid-ler- land is alle communicatie verbroken; ook het briefverkeer is in cflsorde. In Ulster zijn de straten met een dikke sneeuwlaag bedekt; de storm heeft de sneeuw op groote hoopen ge dreven. In Dublin is als gevolg van den storm een storing gekomen in het electriciteitsnet, waar door de stad geruimen tijd in het donker heeft gezeten. De lersche mailtrein arriveerde Zaterdag 10 uur te laat in Euston. Belfast en Dublin zijn Vrijdagnacht versto ken geweest van telegraaf'en telefoon. De autobussen hebben de grootste moeite om door de dikke sneeuwlaag hun weg te vinden. Voorts is tengevolge van een sneeuwstorm alle ver binding verbroken tusschen Bridlington en Scarborough. Tal van auto's en andere voer tuigen hebben mislukte pogingen gedaan om door de 6 voet hoog liggende sneeuw een weg te vinden naar Teeside en Cleveland. In het district Derbyshire zijn 20.000 arbeiders tij delijk werkloos geworden. Het telefoonverkeer in Zuid-Wales ondervindt belangrijke storingen Niet minder dan 450 telefoon- en telegraaf lijnen zijn buiten werking gesteld, in Lin colnshire zijn ca. 20 dorpen geïsoleerd. Dezer dagen gebeurde tusschen het Sher wood Forest district en Mansfield een ongeluk, dat bijzonder goed afliep. Een autobus kwam in een sneeuwhoop terecht en sloeg om. De in zittenden kwamen met den schrik vrij. In Carnarvonshire, Merionethshire en Den bighshire zijn tal van dorpen geheel inge sneeuwd en geïsoleerd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw net minder dan 10 voet dik. Slachlojjers. Helaas zijn er ook menschenlevens te be treuren. Een dame uit Manchester, een ver woed wandelaarster wordt al eenige dagen vermist, terwijl uit alle deelen van Engeland berichten komen van menschen, die dood in de sneeuw gevonden zijn. Met een matroos, die over boord gewaaid is, zijn er in totaal tot nog toe 8 slachtoffers. Wat in Engeland niet vaak voorkomt is thans geschied. Talrijke sportwedstrijden voor al in Engeland en Wales zijn Zaterdag uit gesteld. De schade, welke over geheel Engeland is aangericht door den sneeuwval, den storm en de vorse, wordt op 10 millioen geschat. „Ja, ik zoek ir," begon Maya. Plotseling barstte zij gejaagd uit; „Zou u hem willen loslaten? Wij waren zoo ge lukkig voor u in zijn leven kwamKunt u hem niet met rust laten? Hij is ziek geweest, liij is nog niet beter; het kwam, omdat hij u het leven redde ik hoorde het, terwij! bij 's nachts iag te woelen van de koorts. Al dien tijd noemde hij uw naam, Veronica. Ik weet, dat hij u bedoelt, al heeft hij er nooit een woord over gezegd." Veronica legde een hand op den arm van het meisje en interrumpeerde haar, door haar rustig te vragen: „Maar van wien spreek jc toch?" „Van Tazoni," hernam het meisje, wier harts tochtelijke klacht bedaarde door de rustige stem van Veronica. „O, hij houdt zoo veel van ui" De diepe ernst, waarin dit alles werd gezegd, ontroerde Veronica. Zij was aanvankelijk niet in staat een woord uitte brengen. Plotseling vroeg zij: „Is hij ziek geweest?" „Hij werd gewond bij dat ongeluk." „Welk ongeluk?" vroeg Veronica. „Dat weet ik niet, maar toen hij ziek was, riep hij voortdurend: „Het rijtuigl O, God, iVeronica!" Misschien weet u cr wel wat meer van dan ik." „O," zeide '„Veronica en het woord klonk als een snik. „Is hij nog ziek?" ging zij even later voort. „Hij begint op te knappen." „Zeg hem dan Veronica aarzelde dat ik morgen kom, dat ik morgen. Verdere woorden bleven onbesproken, want de heesche stem van lord Raymond riep luid: „Vee, Vee, waar zit jc toch? Je kunt me toch wel even welterusten zeggen-? Ik ga naar huis." Zoodra zij de stem herkende, glipte Maya weg. jaarverslag der afd. Hellevoetsluis Nieuw Helvoet der Zuid Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" over 1932. Weder ging er een jaar voorbij, zoo rijk aan productieven arbeid," het eerste sedert een serie van 25 jaren werd afgesloten; en het zou blijken niet het minste in beteekenis te zijn in de reeks die de afdeeling gedurende die kwarteeuw beleefde. Het vorig jaar mochten we ons zilveren jubileum herdenken; de Voorzitter gaf toen Veronica zag haar dien avond niet terug. Weer terug in de stilte van haar eigen kamer, sidderde Veronica, toen langzaam tot haar door drong, wat de oorzaak was van haar onrust. Zij- was het zich dien avond, toen Tazoni kwam tus schen haar en Hubert Dcnville's liefdesverklaring slechts vaag bewust geweest. Zuchtend liet zij zich op de knieën vallen voor het venster, het gelaat gewend in de richting van het zigeunerkamp. Dat zij hield van Tazoni, kon zij niet langer ontkennen, doch zij erkende tevens, dai hun levens gescheiden moesten blijven. Bitter heid kwam in haar op. Toen Maya terugkwam in liet kamp, lag Tazon- nog wakker. Hij vroeg naar haar. „Zeg eens, zustertje," verwelkomde hij haar glimlachend, „waar ben jij geweest?" Het meisje, blij dat hij zooveel beter was, gaf op zijn vraag geen antwoord. Hij keek haar aan 'en bemerkte hoe bleek en afgetobd zij er de laatste dagen uitzag, ondanks het zwakke licht in de tentt „Maya, je wordt ziek van al dat waken bij mij. Maar ik ben nu weer in staat voor mezelf te zorgen. „Ik voel me best," ontkende zij. „Je moet nog minstens een week rust houden." „Dat kan onmogelijk," zeide hij op vriendelijken toon, „er is zooveel werk. Merkende, dat hij aarzelde sloeg het meisje de oogen neer en zeide: „Gaan we dan weg van de heide?" Hij streek met een ongeduldig gebaar het haar van zijn voorhoofd. „Weg van de heide?" her haalde hij. „Zijn wij hier dan al te lang, Maya?" „Welnee," antwoordde zij, „waarom vraag je dat? Wij zijn hier langer gebleven, dan ergens anders, maar zoolang jij tevreden bent..." aan de hand der beschikbare gegevens een overzicht van hetgeen meer in het bijzonder waard was nog eens in het geheugen terug te roepen. Als op een film zagen we de mooie mo menten, waaraan de geschiedenis van ons ver- eenigingsleven zoo rijk is, aan ons voorbij trekken. Op zoo'n bescheiden voet begonnen zagen we onze afdeeling meer en meer haar eervolle plaats van thans in de sociale samen leving innemen, in ruimeren kring zich doen gelden en uitbreiden, in bloei toenemen en groot worden. De wijziging van het econo misch leven der laatste jaren beïnvloedden eveneens de werkingssfeer van onze afdeeling; we begrepen die, gingen met den tijd mee en wisten bij de naar voren tredende behoeften de bakens tijdig te verzetten. Ook in verband hiermee was het bezitten van een wijkgebouw met een verlangen alleen maar, meer en meer een gebiedende eisch ge worden. Het ruime arbeidsveld maakte con centratie van alles wat het Groene Kruiswerk omvat, meer dan noodzakelijk, wat alleen mogelijk was met het stichten van een gebouw, welke wensch nog steeds op afdoening wachtte. Op verschillende vergaderingen was dit punt in den breede besproken en nam een meer vasteren vorm aan, toen een damescomité als baten van een door haar georganiseerde bazaar voor dit doel het aanzienlijk bedrag van 2600,— beschikbaar kon stellen. Op de ledenvergadering van 22 Maart 1932 werd tot de stichting besloten en de vereischte meerdere fondsen gevoteerd; met spoed wer den de noodige maatregelen genomen, die tot uitvoering der genomen besluiten zouden lei den. De Heer C. v. d. Plas werd aangezocht om bestek en teekening te maken en zich te belasten met het toezicht op het werk, dat ook door hem op zeer loyale wijze werd ver richt. De grond werd aangekocht, de aanbesteding had plaats en nu was het verrijzen van het gebouw slechts een kwestie van maanden. Op 22 Sept. 1932 was het bestuur op het terrein aanwezig om getuige te zijn van de eerste steenlegging, wat door den Voorzitter geschiedde, medio December d.a.v. kon de zuster naar haar nieuwe woning verhuizen, terwijl op 1 Januari 1933 de geheele dienst in het gebouw officieel werd gevestigd. Met het oog op den tijd werd dit officieele oogenblik ten huize van de zuster in beperkten kring herdacht, het bestuur en het damescomité waren aanwezig. De Voorzitter memoreerde hetgeen tot de stichting had geleid en droeg het gebouw over aan de goede zorgen van zuster v. Gelder. Naast een geriefelijke woning, is ter beschik king een ruim magazijn, benevens een keurige kamer waarin de hoogtezon is geplaatst en waar ook de patiënten worden behandeld. Zoowel in- als uitwendig maakt het geheel een prettigen indruk en getuigt van degelijk werk. Het is een aanwinst voor de afdeeling, een monument gesticht ter eere van ons 25- jarig jubilé, waarmede we de vereeniging ge- lukwenschen en de hoop uitspreken dat het tot in lengte van dagen het middelpunt moge zijn, waarom ons Groene Kruiswerk zich be weegt. Het damescomité en haar staf van help sters kan met trots terugzien op dit aan denken, wat mede door haar beiangeloozen arbeid werd tot stand gebracht. Met inbegrip van kleine uitgaven, die na de afwerking noodzakelijk bleken was voor „Dat is het niet," zeide hij op kalmèn toon, „als het den anderen begint te vervelenHet is hun natuur nu eenmaal om te willen zwerven." „De jouwe ook. Jij bent een zigeuner, Tazoni." „Onze natuur," verbeterde bij zichzelf. „Wij houden van verandering en ais zij weg willen, dan kunnen we desnoods morgen gaan." „Morgen gaat bet nog niet," hernam zij. „Ik weet trouwens niet, of de anderen willen. Waarom eigenlijk? Er is hier werk in overvloed en er is veel geld tc verdienen." „Zooals je wilt," antwoordde hij iets vroolijker. „Ais ze tevreden zijn, kunnen we nog een poosje blijven dat is te zeggen, als jij wilt, Maya." „Het ligt niet aan mij, om hierover te beslissen," weerde zij rustig af. „Maar je moet nu gaan slapen, Tazoni. Want morgen.morgen, komt de dame van de manor je opzoeken." Zij zag, dat zijn gelaat doodsbleek werd. Hij wierp de dekens, die hij over zich bad, van zich af en liep naar buiten. Toen bleef hij lang staan, de hand aan één der touwen van de tent, een donker silhouet tegen den maan-lichten hemel. Maya sloeg hem gade, terwijl tranen dropten over haar wangen. Alic jalouzie en bitterheid vielen van haar af. Zij voelde nog slechts liefde en medelijden, zij het ook machteloos, omdat zij geen verandering kon brengen in Tazoni's leven. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1