Voor allen die Sukkelen sterkste kuikens en beste leghennen ertels' Opfokvoeders VERSLAGEN Vergadering S.B.Z. fe Ouddorp. Mijnhardt's Laxeertableiteii Geeft U op ah Abonué. met de minste kosten verkregen met jfokvoeder 1 30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. |fokkorrel 4—10 weken 5.95 p. 50 astkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 jer voederkosten en later méér eieren: verkreeg Je heer H. Koning, de Wtlp. Gr. van 32 f hennen 77-» eieren In December en 65i in de koude d Januari |.I. dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. chure pluimvee en eierlijsten gratis. Itel bi) Uw leverancier in Uwe plaats; en daar niet voorradig direct a.d. fabriek, tel»' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. (Adv.) en daar is de mogelijkheid dat de door te hoogen leg verzwakt zyn. Ook eieren van zulke kippen grooter dan Irstelegs kippen en als er dan iets aan gapparaat mankeert (vetzucht, ver ing) dan kan een deel der ingewanden miten geperst worden. Ik noem daar ht omdat deze ook vaak aanleiding ot allerlei afwijkingen van den eileider, men er vroeg hij is kan men een geval wel trachten te behandelen, lis er meer kippen met de kwaal be- !i)n (b.v. door ondoelmatige fokkerij, ;e belasting, inteelt) dan is er geen leien aan. Wil men een enkel geval leien dan moet men na reiniging van tgestulpte deel dit voorzichtig terug- en, waarbfl de kip aan de pooten en haar zoo een poosje houden. Een daar tamelijk goed tegen. Ook kan net een gewone stevige naainaald een door de opening der cloaca halen, als de kip gaat persen of ontlasting Igaat deze draad er meestal weer uit. d daarom aan als het niet gemak ke- ster wordt de kip op te ruimen en oet men als vasten regel aannemen, yan een kip die dit verschijnsel gehad (te fokken. Wat de gevolgen zijn van .tzakken van den legdarm ziet men pas als de kip dood is en men haar laakt. Men merkt dan tot zijn groote tiDg dat er totaal geen darmen meer Kip zitten, soms vindt men alleen een of kleiner bloedstolsel. Zoodra name- andere kippen de uitstulping zien (j er op af en gaan er aan pikken, nt natuurlijk direct bloed en hoe Iboe meer gaan nu de andere kippen t uitgestulpte orgaan rukken en pik- enslotte trekken ze finaal alle inge- uit de kip, die natuurlijk op een |ge wfize sterft, ti-rwijl haar soortge- vergenoegd van het heer Jjke maal Izitten te kijken Kippen zijn ODtzet- kannibalen en als ze eenmaal den van zoo'n uitgerukten eileider te hebben dan moet zeifs een andeTe gewoon een ei legt buiten het nest, larallei met de spoorlijn. Deze heeft op I 50 K.M. lange traject Padalarang- Ikarta, een lange tunnel, benevens 13 lge viaducten, welke laatste rusten op fentallen meters hooge, betonnen pijlers, larschuwingsbord zei ons: „over 9 K.M. Ichten." Op dat traject is nu letterlijk Meter rechte weg. Daar deze niet ai 1 was en spiegelglad van den regen, was ftigheid aangeraden. Zonder ongeluk- eikten we de Tjisomang. Steil naar nog eenmaal steil naar boven, Igenietend van het steeds afwisselend ischap: dalen. Plered! Nog 15 K.M.! we dan heelemaal geen lekke banden 1 TjiganezNog 5 K.M.De laatste elling en gemeene draai en we pas- het plaatsnaambord: Poerwakarta p uur stond de A. G. 515 in de voortuin. tretje had den laatsten dag afgelegd: 1. „Met deze oude Chevrolet uit Blitar rr?", werd mij later meermalen ge donder pech? ja, ik moet het ge- want het A. G.-nummer staat er nog a, ze noemen Kediri wel eens vanwege G.-nummers: „Achterlijk gewest," gereed" is m.i. beter! ot laat ik hieronder een staatje volgen verschillende afstanden tusschen de plaatsen op onze route, om aan te dat het begrip: „afstand," hier iets oeteekent dan in Patria: :arKediri45 K.M. iiriNgandjoek 29 mdjoekMadioen 47 dioenNgawi31 pwi—Solo80 -Jogja66 ■jaBoeroeboedoer 36 IroeboedoerWonosobo 76 Inosobo—Poerwokerto 90 lrwokertoMadjenang 77 jijenangTasiktnalaja 76 likmalajaGaroet 50 loetBandoeng 66 IdoengPoerwakarta 66 Kommer van Kraayenisse. Iakarta, „Wintermaand", 1932. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933. al voorzichtig z(jn of z(J wordt ook aange vallen en verscheurd. Soms vindt de eigenaar alleen een doode kip en ziet er verder niets aan daar er b(j deze moordpartij vrijwel geeu bloed vr(j komt. Ziehier de reden waarom uitzakking van den legdarm heel schadeiyk kan zUu in een koppel pluimvee. Nu de tweede vraag: Myn kippenhok ver keert in een bouwvallige conditie en ik ben voornemens het af te breken en een nieuw te bouwen. Het gaat nu om de dakbedek king. Myn oude bok had een houten dak bedekking doch ik wilde het nieuwe van asbest-golfplaten voorzien. Nu kwam m(j ter oore dat zulk een dakbedekking niet ge- wenscht is omdat het hout beter geneigd is de zweetdeelen der hoenders aan te nemen dan asbest. Ik was juist op de tentoonstel ling van Aviculture waar ook een hoender- j hok stond, waarvan de ren met asbest en het nachthok met hout bedekt was. Wat moet ik nu doen? Het doet mij genoegen dat deze brief schrijver mijn wenk gevolgd heeft en de prachtige tentoonstelling van Avicultura be zocht heeft. Hy heeft daar nu de pracht- inzending van de bekende firma Sluis te Weesperkarspel kunnen bewonderen. Een echte stand om het publiek wat te leeren, geheel in tegenstelling met de meeste stands die meestal op kermiskraampjes gelijken en alleen maar den bezoeker op de bepaalde producten van den leverancier wijst, zonder direct ter voorlichting te dienen. De firma Sluis nu heeft het publiek willen leeren hoe men in een stadstuintje een aardig kippenhok kan bouwen. Om te beginnen was het bok ruim daar de ervaring leert dat stads- kippenhokken meestal te klein zyn. Is bet nachthok gesloten dan is een dak van asbest- golfplaten koud en condenseert de uitwase ming der kippen er gemakkelijk tegen (kip pen hebben geen zweetklieren.zweeten dus niet doch raken veel vocht met de adem haling en de ontlasting kwjjtDe atmosfeer in zoo'n hok is dan vochtig wat vooral 's win ters tot bevriezen van de kam aanleiding kan geven. By een houten dakbedekking heeft men daar niet zooveel last van. Nu kan men ook een asbestdak nemen en dan boven de zitplaats der kippen een apart hou ten zoldertje aanbrengen. Op de ren is de asbestgolfplaat uitstekend, omdat hier de vochtige lucht naar alle kanten kan ont- wyken. Dr. te Hennepe. I Uilgaven: Nog te betalen doktersrekeningen: I 1929 25,— 1930 360,— 193 1110, 1932 400,— Verplegingskosten 1932 100, Vervoerkosten100, Contributiereserve1900, Verm. saldo336,34 Vrijdagavond 17 Februari werd in de Oude School alhier, de vergadering gehouden van de vereeniging Steun tot Ziekenverpleging. Aanwezig waren 112 leden. De Voorzitter de Heer J. Breen Pz. opende deze vergadering met een welkomstwoord, er op wijzende, dat de opkomst ter vergadering niet zoo groot was als in vorige jaren. Hiervoor kunnen twee redenen zijn, ten eerste de weers omstandigheden, ten tweede dat de leden met het beleid van het oestuur tevreden zijn, ter wijl hij memoreerde het heden in het ziekenhuis te Rotterdam overleden lid der vereeniging. Hierna voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Door den Secretaris, den heer P. Spuijbroek, werd het jaarverslag over 1932 uitgebracht. Hieruit bleek dat er 4 bestuursvergaderingen werden gehouden. Op 1 Januari 1932 bedroeg het aantal leden 2109, op 1 December 1932 2160 leden, zoodat 51 leden waren toegetreden. Eén huisgezin bedankte. Over 1932 werd be taald voor verpleging 1368,89; dokters rekeningen 1440,vervoer 162, 55; totaal een bedrag van 2971,44; dit loopende over 351 verpleegdagen, met een gemiddelden dagprijs van 8,46. Totaal werden 29 patiën ten in de Ziekenhuizen opgenomen, t. w. 20 in Eudokia, 6 in het Diaconessenhuis te Rotter dam en 3 in de Oogiijdersgestichten te Rot terdam Utrecht. Door den penningmeester, den Heer J. Pik, werd rekening en verantwoording gedaan, deze rekenn was nagezien door de Heeren J. West hoeve Ki.z., Jac. Mierop Jz. en KI. Akershoek Cz., m door hen in orde bevonden. Totaalƒ3331,34 Door den Voorzitter werd dezen beiden heeren dank gebracht voor liet door hen uit gebracht goed en duidelijk verslag. De aftredende bestuursleden de Heeren J. Breen en P. B. Crezee, werden op verzoek van den lieer K. Tanis, bij acclamatie benoemd, en werd bij monde van den voorzitter de leden een woord van dank gebracht voor het in hen gestelde vertrouwen, terwijl in de commissie tot liet nazien der rekening over 1933 werden benoemd de Heeren L. P. Akershoek, M. Boe laars en P. Tanis Gz. Aan de orde was wijziging contributie: de contributie voor kinderen van 1015 jaar werd gebracht van 2 op I cent. Art. 13 werd aangevuld met het navolgende: dat, wanneer een der leden ter vaststelling diagnose, een foto moet laten nemen, dit ook, al heeft geen opname in het ziekenhuis plaats, voor rekening van de vereeniging zal gebeuren. Door den Voorzitter werd de mededeeling gedaan, dat de dokterskosten niet 10 waren verlaagd, terwijl het vervoer van zieken bij vorstperiode, met de K.L.M. en den heer Groo- tenboer uit Dirksland zoodanig was geregeld, dat vervoer per vliegtuig plaats kan hebben. Door den penningmeester werd nog een overzicht gegeven, van hetgeen de vereeniging heeft ontvangen en uitgegeven over de laatste 5 jaren t. w. 31.303,contributie met een totale ontvangst van 22.803,wat per lid per jaar bedraagt 2,33; de uitgaven bedroe gen ongeveer 20.000,waarvan alleen 16.000,in Rotterdam is betaald, wat be draagt 104,— per patiënt. Door verschillende leden werden vragen ge steld, welke door den Voorzitter tot genoegen werden beantwoord. Door den Heer KI. Mierop Kz. werd het voorstel gedaan, om wanneer een der leden naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden, dit voor rekening van de vereeniging te doen. Door den Voorzitter werd er op gewezen, dat, hoewel het een mooi voorstel is, wanneer de vereeniging deze meerdere lasten kon dragen, wij toch zeer voorzichtig moeten zijn, vooral wat het financieel gedeelte betreft, want wij weten nooit of we veel of weinig zullen moeten uitgeven, en, zooals wordt ge zegd, zijn de kosten van een dergelijk vervoer ongeveer 60, Ik zou willen voorstellen om deze zaak op een door den Bond te houden vergadering ter sprake te brengen, ook wat betreft de regeling der vrachtprijzen. De vergadering ging hier mede accoord. Door den Heer J. Mierop werd voorgesteld den penningmeester voor zijn accuraat en zui nig beheer, als 'blijk van erkentelijkheid, een kistje sigaren te geven, waarmede de geheele vergadering instemde. De penningmeester dankte in welgekozen woorden voor dit blijk van waardeering van zijn werk. Hierna werd de vergadering door den Voor zitter met een woord van dank voor den aan- genamen toon die er geheerscht had, tevens de leden opwekkend, hun familieleden en be kenden aan te sporen, lid te worden van deze zoo nuttige vereeniging, gesloten. Gemeenteraadsvergadering van Nieuw Hel voet op 16 Februari 1933, nam. 2 uur. Ontvangsten 1. Aan Contributieƒ5564,63 2. Aan Donateursgeld28, 3. Gekweekte rente78,33 4. Verkochte reglementen 1, 5. Kassaldo 31 Dec. '31 2360,60 Totaalƒ8029,64 Uitgaven: idifrfe2°60n e" vroeSer f Verplegingskosten Vervoerkosten Bodeloon Drukwerk Porto's Lokaalhuur Terugbetaalde contributie Kleine uitgaven Saldo kas op 31 Dec. 1932 1435,- 1230, 1328,77 227,25 340,67 37,80 4,36 18, 1,05 0,40 3331,34 Totaal ƒ8029,64 BALANS. Ontvangsten. Kassaldo 31 Dec. 1932: Boerenleenbank te Ouddorp 3003,32 Contanten328,02 Totaalƒ3331,34 Voorzitter is de hr. F. W. van Driel, Burge meester. Allen zijn tegenwoordig. De volgorde der stemming wordt door loting aan gewezen als volgt: de nh. van Beesten, Wezemer, Spuy- broek, Kramer, Boere, van den Ban en de Jonge. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De Voorz. zegt, dat het de eerste vergade- J ring van dit jaar is. Spr. wenscht de heeren met 1 hun gezinnen een gelukkig nieuwjaar en dankt voor hetgeen in het afgeloopen jaar is verricht. De moeilijke omstandigheden hebben niet na gelaten hun stempel op deze gemeente te druk- j ken en in 1933 zal het niet veel beter zijn. Zulks mede in verband met de opheffing der Rijkswerf te Hellevoetsluis. De hr. Kramer, als oudste lid van den Raad, bedankt den Voorz. voor de gesproken woor- clen en wenscht mede namens de andere heeren den Voorz. en zijn echtgenoote veel voorspoed toe in 1933. Vervolgens vraagt de hr. Kramer naar den uitslag der bespreking van het College van B. en W. met Ged. St. inzake den aan te leggen prov. weg van Rockanje, via den Moriaansche- weg naar het Voornsche kanaal. Bovendien vraagt spr. waarom de hr. Boere niet mede is geweest, en deelt nog mede, dat verschillende bewoners een adres hebben gericht aan Ged. St. over den onhoudbaren toestand van den Moriaanscheweg. De Voorz. antwoordt, dat het niet noodig was met meer personen naar den Haag te gaan. Met den Wethouder van den Ban is spr. naar Den Haag geweest. De Provincie wenscht ech ter niet op ons plan in te gaan en geeft de voorkeur aan het' plan Rockanje-Nieuwen- hoorn. Wanneer evenwel de gelden hiervoor niet bijeen kunnen gebracht worden, kan ook van dat plan niets komen. Wat het adres aan Ged. St. van verschillende ingezetenen betreft, deelt de Voorz. mede, dat ook eenjtelegram is verzonden naar Ged. St. Daarop is de ambte naar van den Prov. Waterstaat uit Brielle den toestand van den weg komen opnemen. In middels was door de politie het noodige gedaan om den weg voor het verkeer open te houden. De hr. Boere zegt, dat het polderbestuur „de Quack" eerst zijn volle medewerking had toegezegd en thans van die medewerking niets meer blijkt. Spr. zegt, dat mogelijk het Polder bestuur „Nieuw-Helvoet" zal willen mede werken tot het verbreeden van den Mor. weg, vanaf den hr. v. d. Linde. Spr. heeft evenwel nog geen zwart op wit. De hr. Kramer zegt, dat als die kleine ver breeding komt en liet overig gedeelte van den Mor. weg niet verbeterd wordt, het weggegooid geld is. Voorts deelt de Voorz. mede, dat geschreven is over de storingen in de radio. Wat betreft de gasfabriek, zegt spr., dat de Directeur onderhandelingen Jieeft gevoerd, die nog han gende zijn en waarvan we binnenkort wel zul len hooren. Ingekomen stukken: 1. Het proces-verbaai der kasopname. In kas was 4987,97. 2. Van het Dep. van Onder wijs, K. en W. de afrekening der Rijksvergoe ding (art. 56) over 1931. Te veel is genoten ƒ292,54. 3. Het jaarverslag over 1932 van de afd. Hellevoetsluis-Nieuw-Helvoet der Zuid- Holl. vereen. „Het Groene Kruis". 4. Bericht van Ged. St., dat door dit College geen maat regelen zullen worden genomen tot opheffing der school aan den Westdijk. 5. Bericht dat Ds. Visser de benoeming en de hr. Leering de herbenoeming tot lid der Commissie van toe zicht op het L. O. hebben aangenomen. 6. Het rapport van den schoolarts over het 4e kwar taal 1932. 7. De goedkeuring der wijziging be grooting 1932 no. VIII door Ged. St. 8. Mede deeling van het Kantongerecht te Brielle, dat L. Mooldijk en K. Boutkan Gzn., wonende beiden te Nieuwenhoorn, niet ontvankelijk zijn verklaard in hun verzoek om verminde ring van hun pachtsommen, omdat hun ver zoekschriften te laat waren ingediend. 9. Een missive van het Gemeentebestuur van Kerk- rade, houdende verzoek adhaesie te willen be tuigen aan het adres dier gemeente aan Z. E. den Minister van Onderwijs, K. enW. tot ver mindering van het in art. 205 der L. O. wet genoemde percentage. De hr. van Beesten stelt voor hieraan te voldoen. De hr. Kramer steunt dit voorstel, hetwelk echter wordt verworpen met 5 stemmen. Voor stemden de hh. van Beesten en Kramer. 10. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg, hou dende verzoek adhaesie te betuigen aan het adres dier gemeente, gericht aan de Tweede Kamer, tot vermindering van het bedrag der belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 11. Een exploitatierekening en balans, boekjaar 1931/32 en begrooting 1932/33 van de V.I.Z. B. en W. stellen voor de subsidie ad ƒ200,voor 1933 thans definitief vast te stellen onder de bekende voorwaarden. Dit voorstel wordt met algem. st. aangenomen. 12. Een adres van de erfpachters C. Touw Gzn., P. Koole, S. Hokke en Wed. P. v. d. Velde geb. Langendoen, houdende verzoek een res titutie te mogen ontvangen van 0,15 per V. Roe, met ingang van het jaar 1932. Het voorstel van B. en W. is om afwijzend te be schikken, aangezien de grondslag van loopen de erfpacht onaangetast behoort te blijven. De hr. van Beesten stelt voor op het adres in te gaan en wordt gesteund door den hr. Wezemer. Dit voorstel wordt verworpen met 4 stemmen. Voor stemden de hh. van Beesten, Wezemer en Kramer. 13. Een schrijven van het Nationaal Crisis-Comité betreffende extra hulp aan werk- loozen 1933. Evenals het vorig jaar kunnen de gemeentebesturen weder voor een bijdrage ivoor dit jaar in aanmerking komen. Als voor- I loopige basis van berekening wordt genomen het aantal werkloozen op 29 Oct. 1932, zijnde 78. Het bedrag per werklooze is 2.50. Deze bijdrage kan dus geschat worden op 195, De Voorz. stelt voor, namens B. en W., deze bijdrage aan te vragen onder de gestelde voor waarden. Dit voorstel wordt met algem. st. aan genomen. 14. Adres van de hh. Mr. Nijgh e.a hnuHpnHp vpr7noi/ <n aji:- worden als plaatsvervangende leden aan gewezen de hh.: van Beesten, Spuybroek en Boere. Rondvraag. De hr. Wezemer zegt, dat de radiostoringen het gevolg zijn van den slech ten toestand waarin de montage van de elec- trische verlichting verkeert. De Voorz. zal hierover aan het bedrijf schrijven. Voorts stelt de hr. Wezemer voor de uitkeeringen aan de uitgetrokken werkloozen te doen plaats heb ben over de betrokken penningmeesters. De Voorz. antwoordt dat hierover reeds is ge sproken in B. en W., doch dat dit op groote moeilijkheden stuit. Het gevolg zou zijn, dat de menschen in plaats van des Zaterdags eerst op Dinsdag d.a.v. hun geld zouden krijgen. De administratie wordt ook breedvoeriger. Dit voorstel wordt met 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hh. Spuybroek en van den Ban. De hr. Wezemer betreurt het, dat het uur loon van de tewerkgestelde arbeiders alhier is bepaald op 0,25. Spr. stelt voor dit op ƒ0,30 te brengen. De Voorz. zegt, dat 0,25 de al gemeen geldende loonstandaard is. De hr. Boere steunt het genoemde voorstel, dat wordt aangenomen met 5 stemmen. Tegen stemde de hr. van den Ban. De hr. Spuybroek vraagt naar de schering rond het sportterrein. De hr. van den Ban stelt voor deze zaak later nader onder de oogen te zien. Aldus wordt besloten. De hr. Spuybroek maakt bezwaar tegen het staan van de vrachtauto van Huis man op den Mor. weg des avonds. De Voorz. zegt, dat hiervoor een afzonderlijke verorde ning voor noodig is met aanvullende bepalin gen betreffende het parkeeren. De hr. de Jonge herinnert aan een schutting op het sportterrein en vraagt om nieuwe ballonnen voor straat 1 verlichting. Daarna sluiting. Week-revue. 0van uc 1111. lïll. ISljgll e.a. houdende verzoek in de kosten der actie tegen opheffing der Rijkswerf te Hellevoetsluis, zijnde ƒ121de helft bij te dragen. Het voor- I stel van B. en W. om gunstig te beschikken, wordt met algem. st. aangenomen. 15. Een bericht van Z. E. den Minisiter van Staat, Commissaris der Koningin dezer Provincie, houdende verzoek de verordening houdende regeling van de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters aan te vullen o.m. met eenige bepalingen nopens de aanspraken in geval van ziekte of ongeval, j Het voorstel om aan deze opmerkingen tege- moet te komen, wordt met algem. st. aan genomen. 16. Een schrijven van den Burge meester van Nieuwenhoorn, waarin een jaar- lijksche bijdrage wordt gevraagd voor den aan tc leggen Prov. weg van Rockanje tot het Voornsche kanaal, die o.m. ook loopt over den Noorddijk. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De hr. van Beesten vipdt het ont zettend dat B. en W. hier niet voor zijn, daar deze weg toch ook in het belang van deze ge meente is. Spr. stelt voor 200,bij te dragen. Niemand steunt dit voorstel. Het voor stel van B. en W. wordt met 6 stemmen aan genomen. Tegen stemde de hr. van Beesten. 17. Een brief van het Polderbestuur „de Quack", waarin wordt medegedeeld, dat niet ingegaan kan worden op het besluit van liet Gemeentebestuur inzake het baggeren van een watering. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Af- en overschrijving 1932 no. IX. Na voor lezing vraagt de Voorz. machtiging om deze zoonoodig aan te vullen in verband niet in gekomen rekeningen van ambachtslieden. Wordt ingewilligd. Stembureau. Tot leden worden benoemd de hh. de Jonge en Wezemer. De plaa tsvervanger van den Voorz. is volgens de we t de oudste Wethouder. Op verzoek van den hr. Kramer Buitenland. De Oostenrijkers hebben, zooals reeds meer malen bij voorgaande gelegenheden is ge- oleken, altijd heel gedienstig en discreet een oogje toegeknepen, bij doorvoer van wapenen loor Oostenrijk vanuit Italië naar Hongarije. Dit had in ieder geval de verdienste dat iver deze wapentransporten weiDig of niets werd gehoord en vinnige persartikelen hier over achterwege bleven. Met de laatste zen ding wapens uit Italië is het evenwel anders geloopen, de Oostenrijksche regeering wist weer van niets, doch onthullingen brachten deze zaak aan de groote klok en de kleine Entente, die met leede oogen aanziet dat Hongarije belangrijke hoeveelheden wapenen invoert, officieel met de meest onschuldige bedoelingen, sloeg meteen alarm en schroef den de zaak op tot een formeele schending van het vredesverdrag van St Germain, zich daarbij beroepend op art. 184 van genoemd verdrag, bepalende, dat aan Oostenrijk de invoer van wapenen, de vervaardiging er van en de uitvoer van deze geproduceerde wapenen verboden is. Al dit kabaal is ontstaan door een zending Italiaansche wapenen naar de Oostenrij kscbe Steyrfabrieken te Hietenberg, welke wapenen aldaar moesten worden opgepoetst en opge knapt en daarna naar Hongarije gezonden zouden worden. Het groote misbaar over deze wapenzen- diog door de kleiue Entente gemaakt hebben ook Frankrijk en Engeland iD bewegingge- orachthun gezanten te Weenen vielen de O istenrijkscbe regeering met een reeks vragen op het lijf en eischten dat de Oosten- ijkscbe rageering het te verwachten ant woord onder eede zou bekrachtigen Ja, als men arm en gesjochten is en door gouden Ketenen aan handen en voeten gebonden, lan moet men zich heel wat. laten aanleunen, doch deze onder eede geëischte verklariug lag de graag geit en kool sparende Oosten rijksche regeering wel wat zwaar op de maag Bovendien begrijpen de Oostenrijkers heel goed dat de Fransch-Eogelsche vuistslag op de Oostenrijksche regeeringstafsl zoo krach tig werd gedaan, opdat men van het gedaver hiervan te Rome duideiyk zou hooren. Om degrijpelyfce redenen slaan zoowel de Fran- ichen als de Eogelschen tegenover vadertje Mussolini niet graag een al te scherpen toon i.an, doch men zag de kans schoon laogs dezen indirecten weg Rome een por te geven. Vanzelfsprekend zijn de Italianen over het verloop dezer zaak niet al te best gemutst en de Italiaansche pers-attaché te Weenen loet hiervan blijken in een artikel in de „Stanpa" waarin h(1 een opsomming geeft van de geweldige hoeveelheden modern oor logsmateriaal, kanonnen, mitrailleurs, muni tie pantserwagens, enz. enz. welke vanuit T-jecho-Slawaklje en Frankrijk via Oostenrijk naar Joego-Slavië zUn verzonden, voldoende om meerdere legerkorpsen te bewapenen en welke zendingen reeds jaren achtereen ge schieden en ook in het jaar 1932 hebben plaats gevonden. Als de kok en keukenmeid kyven komen de keukengeheimen op straat «n zoo gaat het ook hier. Er is veel mis baar gemaakt over deze ongetwijfeld onver kwikkelijke Hirtenbergsche wapenaffaire, de Oostenrijkers zijn er door op ongewoon hef tige wijze over aangevallen en nu de Itali aansche regeering zich bereid heeft verklaard de wapenen, na herstelling te Hiitenberg, terug te nemen, wordt de zaak als geregeld beschouwd en behoeft de Oostenrijksche re geering niet meer de voor haar vernederende verklaring onder eede over te leggen en kan ook de Duitsche pers. voor zoover deze wat zeggen heeft en zeggen durft, ook|weereen we nig kalmeeren en zich met de eigen vuile wasch bezig houden. dag spannender en gevaariyker en de leiders der nationaal-socialisten zetten er blijkbaar alles op om de oppositie, onverschillig van welken kant deze|ook komt, mores te leeren. Zoo wist de Beriynsche correspondent van de Times aan zyn blad te melden dat GOring als commissaris voor binnenlandsche zaken in Pruisen een vergadering van opper- en regeeringspresidenten byeen geroepen heeft en deze ambtenaren instructies heeft gege ven, welke ten doel hebben de verkiezings campagne van de oppositie op het platteland lam te slaan. Göring moet nebben gelaBt de S.A legioenen, de Hitleriaanscbe troepen lus, mitsgaders de Stalen Helm, van wapenen te voorzien en dat deze als hulppolitie iu dienst moet worden genomen. Eu deze ge wapende S A. legioenen en Stalen Helmers zouden dan het toezicht in landelijke kies- vergaderingen uitoefenen terwyi de gendar merie, die GOring blykbaar niet heelemaal vertrouwt, in reserve moet blijven. Göring is zelfs nog een stapje verder ge gaan en schiyft in een door hem uitgevaar- ligd bevel aan de Pruisische politieIk meen lat het niet noodig is er speciaal de aandacht op te vestigen, dat de politie ook maar den schyn van een vyaodige houding of zelfs den indruk van vervolging der nationale irganisaties (S.A. en Stalen Helm) en de nationale partyen onder alle omstandigheden neeft te vermyden. Ik verwacht integendeel van alle politieautoriteiten, dat z(j de beste verstandhouding met genoemde organisaties 'Ot stand brengen en houden. Daarenboven moet iedere werkzaamheid voor een nationaal loei en de nationale propaganda, met alle Krachten worden gesteund. Van beperkingen (Adv.) en politievoorschriften mott slechts in drin gende gevallen gebruik worden gemaakt. Daarentegen is het werk van de organisa ties, die vijandig tegenover den staat staan, met de scherpste middelen te bestrijden. Tegen communistische terreurdaden en over vallen moet met alle gestrengheid worden ingegaan en zoonoodig moet men zonder bedenken van de wapens gebruik maken. Politieambtenaren die in de uitoefening van dezen plicht van de revolver gebruik maken, worden ongeacht de gevolgen, die daaruit voortkomen, door mjj gedekt. Tot zoover dit zonderlinge bevel, waardoor practisch de geheele oppositie, onverschillig van welke kleur of richting, vogelvrij wordt verklaard. En de nazi's hebben het niet alleen op communisten en socialisten gemunt, ook de katholieken worden fel door hen bestreden en ook de vergaderingen hiervan worden door de nazi's verstoord, zulks onder de oogen der politie, die tegenover de nationaal-so cialisten niet durft op te treden. Te Kaiser- lautern is een vergadering waar dr. Biüoing sprak in een bloedige botsing met nazi's ontaard en moest dr. Brüning, om erger te voorkomen, onder zwaar politiegeleide buiten de stad, buiten het bereik van messen en revolvers worden gebracht. Te Krefeld, wéar de katholieke oud-minister Stegerwald ais redenaar optrad wer.1 een stinkbom door de nationaal-socialisten geworpen en werd Ste gerwald met revolverkolven neergeslagen. Geen wonder dat de stemming er in Duitsch- land niet beter op wordt en velen de som berste vermoedens koesteren, niet voor wat het verloop tot 6 Maart betreft, doch wat daarna zal gebeuren Het heeft er veel van of IJitler zelf niet meer bij machte is onbe- radep optreden van zijn talrijke adjudanten te temperen. Instructies als van Göring aan de Pruisische politie trachten zelfs den sctnjn van een rechtsstaat niet eens meer te redden en vele Duitschers zullen zich met stijgende verbazing afvragen, waarom de grijze Hin denburg, dit alles met zjjn verantwoordelijk heid blijft dekken. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. (Adv.) De toestand wordt in Duitschland met den VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 8 MAART 1933 h(j Inzet in het. Hötel Van Venn te OudeTonge: en Op WOENSDAG, 15 MAART 1933 bp Afslag in het Hötel De Weerd te Oude Tonge, telkens des namiddags 8 uur: a Het per ceel gedraineerd Bouwland in den Magde- lenapolder te OudeTonge groot 1.07.10 H.A. Zijnde 4 meeden in 4 perceeleD en com binatie; b Het. perceel Tuinland achter den Ring te Oude Tonee, groot. 2 aren 10 centiaren In 2 perceeleD en combinatie. Alles toebehonrende aan den Heer Aart Markensteljn Kanters. Notaris VAN BÜUREN.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3