Indische Correspondentie. „Wat zieë die kinders toch veul!" Plaatselijk Nieuws 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933. De beer C. v. d. Meide, die na de pauze de leidiug van den heer Menheer wegens diens noodgedwongen vertrek moest over nemen, dankt in zyn sluitingswoord in de eerste plaats Mej. Kolff voor haar belange- looze medewerking, verder het Ensemble met ztjn dirigent, en tenslotte allen, die tot het welslagen van dezen zeer gezelligen avond hebben bijgedragen. Verslag van de vergadering van den ge meenteraad van MELISSANT, op Woensdag 15 Februari 1933. Afwezig wethouder van Nieuwenhuijzen. Voorzitter de Edelachtbare heer Burge meester Visscher. 1. Na opening met gebed worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken: De VOORZITTER zegt dat dit de eerste vergadering in dit jaar is die Spr. bijwoont en "dankt den Raad voor de hem gezonden felicitaties op 1 Januari. Spr. wenscht hen ook het beste in huis en bedrijf en sluit zich overi gens aan bij de wenschen van den Wethouder, die in de vorige notulen zijn vastgelegd. Van üed. Staten zijn enkele stukken goed gekeurd terugontvangen, waaronder de be grooting voor 1933. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt voorgelezen. De VOORZITTER deelt mede dat het wegenwerk voor 1933 aan den heer C. v. d. Bos als laagste inschrijver is gegund. Op een verzoek van de gemeente Ambt- Hardenberg om adhaesie te betuigen aan een adres voor vermindering grondbelasting der onbebouwde eigendommen, wordt afwijzend beschikt. Wijziging steunregeling. De Minister bericht dat de steunregeling gewijzigd moet werden diervoege, dat het be drag voor werkelooze georganiseerde kost gangers wordt veranderd van 5,50 in 5, en dat van ongeorganiseerde kostgangers van 5,— op 4,50. De heer TOL vindt het vreemd dat de Mi nister op de steunregeling aanmerking maakt. De VOORZITTER zegt dat de regeling goed is, alleen kan de Minister zich niet met de bedragen vereenigen. Dit is alleen een bepa ling voor kostgangers, hetgeen voor hier van weinig belang is. De heer TOL wil protesteeren tegen de toeslagregeling, waarin de Minister ook eenige verandering wil brengen. Spr. weet wel voor beelden dat protesteeren helpt. De VOORZITTER meent dat het weinig zal baten. De heer VAN DEN BOS wil er wel eens over correspondeeren. De heer TOL wil er geen genoegen mee nemen. De VOORZITTER wijst den heer Tol erop dat hij dit standpunt niet kan innemen; we zouden dan soms geen bijdrage krijgen. Er is weinig te beginnen bij den Minister. De heer VOGELAAR zegt dat het ver schillen tusschen ge- en ongeorganiseerden niet te groot mag zijn. Er zijn ongeorgani seerden uit gemoedsbezwaar. Er zijn er ook die ongedacht werkloos geworden zijn, en uit hoofde deze meenden nooit ontslagen te zullen worden, zich niet bij een bond aangesloten hebben. De VOORZITTER zegt dat het verschil nu 50 of 70 cent is. Besloten wordt hierover nog eens te schrij ven naar den Minister. Op een verzoek van zekeren lieer Schol, om geldelijken steun voor aanschaffing van schoeisel voor zijn 4 schoolgaande kinderen wordt afwijzend beschikt. De lieer TOL wijst nog eens op de nood zakelijkheid van zijn voorstel om schoeisel te verstrekken. Er is behoefte aan, dat bewijst dit verzoek en er zijn er nog wel meer zoo. De VOORZITTER zegt dat zijn voorstel destijds is verworpen, dus het geeft niet veel om daarover lang te praten. De heer VAN DIJK betreurt het niet dat het voorstel van de heern Tol toen verworpen is. Liefdadigheid moet eerst van particulier, dan van de kerk en zoo die tekort schiet, dan pas van het Burg. Armbestuur uitgaan. Met 2 stemmen tegen werd het verzoek verworpen. Werkverschaffing. Van den Minister van Arbeid is bericht ingekomen dat hij 20 wil vergoeden in de werkverschaffing. Scharrezeepolder uit te voe ren in combinatie met Stellendam en Goede reede. De VOORZITTER zegt dat hierover al veel gepraat en geschreven is en eindelijk 20 van den Minister los gekregen is, zoodat B. en W. voorstellen dit aan te nemen. Er kan dan gemiddeld 24 ct. per uur verdiend worden. Er zitten natuurlijk nog wel vrome wenschen in de voorwaarden, düch we zouden het thans maar dankbaar moeten accepteeren. Als we er over gaan praten, sturen we de zaak mis schien weer in 't honderd. De heer TOL vraagt of een arbeidsdag vast gesteld is. De VOORZITTER zegt dat dit niet ver meld is, doch dat het wellicht 8 uren per dag zal zijn. De heer VAN DIJK vindt 24 ct. abnormaal laag. Spr. wil het niet in de war sturen, maar het mag dan toch wel eens gezegd worden. De VOORZITTER zegt ook niet dat hij het met die 24 ct. eens is, doch werkverschaffing is beter dan steunregeling. Wie flink werkt kan wel iets meer verdienen. De heer VAN DIJK vindt het heele dagen en vindt het een hongerloon. De heer TOL zegt zich geheel bij den heer van Dijk aan te sluiten. Daarna wordt deze werkverschaffing op de gestelde voorwaarden met algemeene stemmen aangenomen. Dan gaat de Raad in besloten zitting over. Twee Flakkeesche oud-H.B.S.'ers in een oude Chevrolet „op stap". boven ons hoofd de blauwe hemel, voor onze voeten de onafzienbare zee, achter ons, wuivend klappergroen. O! Daar kunnen wij ons geluk niet op! (Raden Adjeng Kartini). „Dus je kunt voor je vertrek niet meer boven| komen?" Nee, Maandag 31 Oct. half 12, na de overgave van 't agentschap ga ik naar Kertosono, waar ik de middagsneltrein naar Jogja opvang.Den anderen morgen dóór. 's Middags direct na aankomst neem ik Poerwakarta over." „En de Chevrolet dan?" Ja, die zal ik later moeten komen halen. Ik moet de le op mijn nieuwe standplaats zijn en met de auto is het te gewaagd, 't Is er één van 27! „Ik neem dan wel een chauffeur voor een paar dagen." „Ik wil anders wel mee." „Dat is een reuze idee, dan kom je de kar maar halen als je beneden komt." „In hoeveel etappes denk je de reis te doen?" „Drie." Maar jij hebt kampeerspullen, kunnen we die niet meenemen? Als we plaatsen opzoeken bijv. boven de 300 M., dan heb je vrijwel geen kans meer op malariamuskieten." „Accoord." Dit telefoongesprek, hetwelk gevoerd werd tusschen Blitar en de R. O. „Branggah" op de Kawi boven Wlingi, ter inleiding van de beschrijving van de tocht, die niet vlotter had kunnen verloopen. „Niks gehad onderweg en dan ongeveer 900 K.M. gereden", hebben we meermalen later tegen elkander gezegd. Met de „Eendaagsche expres" was ik, na 3 weken in mijn nieuwe standplaats te hebben vertoefd, weer Oosthoekwaarts getogen. Een fijne verbinding, die niet alleen wat snelheid, maar vooral wat tarieven betreft, prachtig kan wedijveren met de „Edelweisz" of de „Rheingold" tusschen Nederland en Zwit serland. Om kwart vóór 6 op den dag van ver trek kwam Kees met mijn karretje me afhalen, 't Was van achteren vol geladen met een kist, koffers, tenten, regenjassen, kortom je reinste uitdragerswinkel. Terwijl de opkomende zon MIDDELHARNIS. Op Donderdag 23 Febr. as. des avonds 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente aan de Christiaan de Vrieslaan op te treden ds. A. Verhage uit Middelburg. Zaterdagavond daaraanvolgende hoopt om 7 uur ds. Lamain uit Rotterdam voor die zelfde Gemeente voor te gaan. De heer Pvan der Haart alhier heeft ondershands van den heer K. Tanis gekocht diens burgerwoonhuis, staande aan de Noord zijde van de Christiaan de Vrieslaan alhier. Sinds de vorige opgaaf zijn aan kaai en haven aangevoerd en per scheepsgelegen heid verzonden1200 H L aardappelen. Vanaf het havenhoofd zijn per Engelsche zeeboot verladen 14000 balen uien met bestemming naar Londen. Het 2-jarig zoontje van den heer Corn. Veroime Az. had bet ongeluk in huis te vallen en met de handjes tegen de gloeiende kachel terecht te komen, waarbU het kind zoodanige brandwonden bekwam, dat medi sche hulp moest worden ontboden. Werkloosen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 13 tot en met Zaterdag 18 Februari 1933, hebben zich by den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente 137 personen van verschillende vak ken als werkzoekenden doen inschrlj ven, t.w. 80 landarbeiders, 5 letterzetters, 11 timmer lieden, 3 metselaars, 17 diepzeevissehers, 7 transportarbeiders, 1 opperman,4 schilders, 1 kabelmonteur, 4 boekbinders, 2 boekdruk kers, 1 machinezetter-Monotype, 1 stoker sleepboot. De werkzaamheden aan de verbete ring Langeweg (Middelbamis-NieuweTonge) zjjn thans in vollen gang. Over een groot gedeelte zjjn reeds sloten gedempt, terwfll de voortuintjes der woningen gelegen aan den weg, de boomen en een deel der kassen van den heer BDleveld, maar ook het zeer bekende „ronde boompje" reeds met den grond gelijk gemaakt zjjn. Over het midden van d a weg zijn rails gelegd voor de wagons welke het zand vanaf het havenhoofd moeten aanvoeren. Voor het lossen der groote zandkasten is een groote drijvende kraan gearriveerd. Omstreeks 140 wagons worden door deze kraan dagelijksch geladen. *- Kiezerslijst 1933-1934: Aantal kiezers voor de Tweede Kamer 2458 Voót de Prov. Staten 2444 Voor de Gemeenteraad2376 Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Zaterdag 18 Februari 1933. UIEN. GROVE0,53 tot 0,61. GEWONE (trosmerk)0,83 0,95. GEWONE (cirkelmerk) 0,66 0,73. DRIELINGEN 0,85. PICKLERS1,22 1,50. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 113.150 K.G. SOMMELSDIJK. Bij den agent der Arbeids bemiddeling dezer Gemeente stonden de vorige week ingeschreven als werkloos: 127 landarbeiders, 12 transportarbeiders, 4 met selaars, 3 timmerlieden, 4 schilders, 1 opper man, 1 machinist en 1 typograaf. Doordat verschillende werkloozen bij den aanleg van den Provincialen weg Sommelsdijk Nieuwe Tonge te werk zijn gesteld, is het getal werkloozen daardoor verminderd. HERRINGEN. Op Woensdag a.s. zal in beide kerken alhier bidstond voor het gewas worden gebonden. Beide scholen en de secre tarie zullen op dien dag gesloten zijn. De heer J. van Wageningen treedt periodiek af als notabel der Herv. kerk. Deze week zal een stemming ter voorziening in die aftreding worden gebouden. Verslag van de gehouden ouderavond in de Hervormde school alhier op Donderdag 16 Februari j.I. Beide lokalen der school waren geheel ge vuld met belangstellenden. de tamarindeboomen langs de weg fantastisch belichtte ging het met een 70 K.M. vaartje Blitar uit in Westelijke richting over een der asfalt kegelbanen waaraan Java zoo rijk is. Open kap, bergwind en ochtendkoelte dwon gen ons een pullover aan te trekken over onze Schillerhemden. Korte broek en sportkousen vormden de rest van onze kleeding. Om 7 uur ongeveer reden we, na van een paar mooie uitzichten op de Brantas genoten te hebben de afdeelingshoofdplaats Kediri, binnen. Een mooie vrij groote stad, de derde in zielenaantal van de provincie Oost-Java. „Hè woonde Bets nu nog maar hier, dan konden we net om een kopje koffie!" „En om gesmookte poters," voegde Kees er aan toe, „want die heb ik na hun vertrek nooit meer gehad." Op de Branbasbrug wierpen we nog even een blik op de stad. „Kijk, daar woonden ze." „Hoef je me niet te vertellen, ben er ook een keer geweest 2e Paaschdag '30, toen we uit Wonssobo kwamen, waar we bij Han zijn wezen logeeren." Nog één laatste blik op dit helaas opgeheven centrum van Flakkeesch leven in Oost Java en voort, richting Ngand- joek, 29 K.M. verder, dat we precies half acht bereikten, onderweg H.B.S. herinneringen opgehaald, verhalen over de Kedirische ten- njsbaan, phillippine, soos, spiitjesLet op jê stuur, hier is een passer aan de gang." Ngandjoek! Een regentschapshoofdplaats, zoo als er tientallen op Java zijn, drukke straat met Chineesche toko's, dogkarverkeer, passer- gekrioel, even later een rustige aloonaloon met Moskee en Kaboepaten (regentswoning), in een der volgende straten een gebouw in modernen stijl, welke in Flakkee zoo goed als nog geen ingang heeft gevonden: de Volks- credietbank, wel eens smalend „het pandhuis voor onroerend goed" genoemd, maar voor den Javaanschen „tani" van wellicht nog meer belang dan de „boerenleenbank" voor zijn collega in het moederland. We rijden hier door een der meest welvarende streken. Alles ziet er even verzorgd uit. „Je zou zeggen, dat je hier op 't eiland zat, als je 't onderhoud van 't land ziet. 't Is toch een fijn land hè! Hei, jöe spiet kees, dat je gegaen bint? Ikke niet. Kiek, daer nöe es lienks, hoe moai dat licht valt op de Wilis. Wat komme die ravijnen nóe prachtig flut! En, dan binne d'r nog móeders in Flakkee, die niet wille, dat d'r dochters hier nae tóe komme as verpleegster. Inlichtingen vraege an de Flakkeesche ver pleegster in Batavia, daer dienke ze schïenbaer niet over. Verlee weeke was ik daer nog, toen ha 'k het er nog over gehad. Stop! Overweg! Acht ure zoo-wat? Dat mot de Cheribon-sneltrein weze! Vóór Madioen kriege m'n nog 6 overwegen. Dat wordt een mooie wedstrijd. De eerste overwegen vonden we steeds dicht.Na Tjaroeban, waar de trein even stopt kreeg ik een voorsprong, die ik tot Madioen behield, ofschoon ik ook even gestopt heb om mijn puilover uit te trekken, daar het aardig warm begon te worden. Onderweg een mooi traject door djatibosschen. Heuvel terrein met lange hellingen en niet al te scherpe bochten. Klokke 9 uur reden we Madioen binnen. Mooie moderne stad, wel een beetje warm, maar daar wen je direct aan, al heb je ruim een jaar in een bergklimaat gezeten, Schitterende gemeente-schouwburg, gloed nieuw modern raadhuis, prachtige asfaltwegen, tegeltrottoirs, verkeer goed geregeld. „Hier kanne ze in Menheerse een puntje an züge, vin je niet? Ik kreeg net in Blitar nog een „Onze Eilanden" mit een raedsverslag. Man, as je dat gekrümel leest!" „Jan van der Meide vraagt hoe het staat met de rioleering van de Nieuwstraat." „Toevallig niet, deze keer". (Als de eene Flakkeeënaar hier een krant van 't eiland vindt, wordt dat altijd opgedreund precies als een schooljongen zegt: „Jan van Schaffelaar springt enz." „Begin daar nu niet over, want dan heb je teveel afleiding. Hei! Voorzichtig, rij die Chinees niet van de sokken! Ooed dat je niet over de R.T.M. bezig was, want dan was hij morsdood geweest." "Tegen half 10 verlieten we Madioen in Westelijke richting, met steeds een gezicht op de imposante Lawoe. „Daar ligt toch ergens Sarangan?" Ja, daar op de helling. Straks komen we op een driesprong hij Maospati, den weg naar boven gaat recht door, terwijl wij rechtsaf slaan naar Ngawi. ,,'t Moet een aardig plaatsje zijn hè, Sarangan." „Ja," een villadorp aan een bergmeer, koel klimaat, mooie bosschen en je kunt er pracht- tochten te paard maken. Er is nog iets bijzon ders. Veel dames rijden in badpak daar paard. Daer zoue de raedsleden van Ouddurp es een stuitje motte weze, want die ha weer pien in d'r buuk over 't voetballen op Zondag!" Te 7 uur opende de Eere-voorzitter, de heer Overweel, godsdienst-onderwijzer alhier, de bijeenkomst met het zingen van psalm 105 vers 5, waarna hij voorging in gebed. Daarna heette h(j de vele opgekomenen wel kom en nam als inleiding van zijn bespreking uit den Bijbel Jozua 4 vers 21 en 22, en als punten „het vragende kind" en de „onder richtende vader". Hierna werd het woord gegeven aan het hoofd der school, de heer Van Vliet, die behandelde „Een drievoudig snoer". Dit onderwerp werd met stille aan dacht aangehoord. Zooals het drievoudige snoer God, Nederland en Oranje daar onder wordt gebracht, gaf hy er uitdrukking aaD, dat ook gezin, kerk en school eenzelfde snoer vormde en ook by elkaar behooren. Ver volgens behandelde de Voorzitter, de heer J. A. Witvliet, het onderwerp „Het verloren schaap en de zoekenden Herder", wat even eens met aandacht gevolgd werd. Daarna werd gezongen onder orgelbegeleiding psalm 95 vers 2 en 4. In de pauze, die nu volgde, werd aan de aanwezigen een kopje thee met een versnapering rondgedeeld. Na de pauze gaf de onderwyzer der school, de heer Van der Haar, een referaat over „Samenwerking tusschen ouders en school by de opvoeding van het kind". Geen wonder dat de Eere voorzitter, na dit met studie in elkaar ge zette onderwerp, dezen jeugdigen onder wyzer een pluimpje gaf over zyn onderwerp en er op wees, dat hy een zeer goeden kyk had op deze samenwerking en dit veel be loofde voor zyn toekomst als opvoeder der jeugd. Ten slotte gaf de heer J. van den Ochtend een inleiding over „Christeiyke op voeding", hetgeen ook deze spreker als vader van kinderen met welgekozen woorden dui delijk en bevatteiyk onder de aandacht bracht. Nadat nog een paar ouders verzocht had den de school in de wintermaanden voor de buitenkinderen des morgens wat later aan te doen gaan, werd nog gezongen psalm 25 vers 2, waarna de Voorzitter, de heer Wit vliet, met dankgebed deze goed geslaagde ouderavond sloot. STELLENDAM. Zaterdagavond bemerk ten eenige voorbygangers een man die in bewusteloozen toestand op den grond tegen een heg lag in den Nieuwe weg; naderbij- gekomen, bleek het den heer G. Hartman te zijn, doch daar hy niet ver van zyn woning verwijderd was, werd hij naar huis gebracht, waarna direct geneeskundige hulp aanwezig was. J.I. Vrijdag hield de afdeeling „Volks onderwijs" een propaganda-avond in de O.L.- school. O.a. werd de Volksonderwijsfilm ver toond, welke met grooten aandacht gevolgd werd en goed in den smaak viel, drie too- neelstukjes werden opgevoerd, welke met een luid applaus beloond werden. Enkele dames zorgden voor een kopje thee, wat de gezelligheid verhoogde vooral bij de vrouwen. Hiermede was het programma geëindigd, en dankte de Voorzitter, de heer Holleman, allen die medegewerkt hebben, tot het doen slagen van dezen avond, inzonderheid de talryke aanwezigen, welke gehoor gaven aan den oproep om dezen avond bij te wo nen. Het was reeds middernacht, voor dat men na dezen genoegelijken avond huis waarts keerde. Maandag ontstond brand aan boord van de kotter van den heer de Jager, door dat het schip op het z.g. plaatje zat om te „Ja, let nu maar op die autobus vóór je, die geeft een stopsein. „Mooie bussen toch hè, van Tan Luxe, het allernieuwste materieel, ik hoorde dat op Flakkee de R.T.M. nog steeds dezelfde bussen naar Stad en den Bommel laat loopen. „Begin daar nu over, buiten een be bouwde kom." „O, Moaspati, de splitsing, rechts, klopt het met de wegwijzer, ja? gas! Nog hebben we de ruimte." „Precies de For- tuinweg." Links en rechts een uitgestrekte vlakte met als eenige afwisseling de boomen langs den weg. Kwart over tien: Ngawi. Hier maar eens rusten. Soos opgezocht, die onge veer 1 K.M. van de stad lag. Hier ontbeten, genoten van een koele dronk. Auto bij laten vullen en ruim half elf hadden we de laatste regentschapshoofdplaats van de provincie Oost Java achter ons. Afwisselend vlak en golvend terrein, nu en dan djatibosch, weg nog steeds prima. Na ongeveer een half uur passeerden we over een brug de grens. Nu waren we in het Gouvernement Soerakarta, hetwelk met Jogjakarta de Vorstenlanden vormt. Deze hadden zich ongeveer bij Madioen reeds aangekondigd door de stemmiger kleeding der bevolking. Ieder draagt hier een donker blauwe Sarong en Kabaja, hetgeen het geheel iets doodsch geeft. Het stuk weg dat we nu kregen was minder goed, maar het werd echter verbeterd. We passeerden verder Modjosragen en ongeveer half een reden we de hoofdplaats Soerakarta (of Solo) binnen door een nieuwe geweldige poort, opgetrokken in Oud Hin- doeschen stijl. Hier hebben we een half uurtje rondgetoerd, o.a. door de buitenste straten van den Kraton, het paleis van den Soesoe- hoenan (Keizer). De oppervlakte van de „Kratonstad" schat ik ongeveer even groot als de kom van Dirksland. Voor de Kraton een geweldige aloon aloon met een aantal antieke kanonnen. Wc zochten daarna een eetgelegen heid. Raakten verzeild in een Javaansch restaurant. Alles kraakhelder, ook de keuken, die vlak aan de eetz aal grensde. Voor de som- j ma van dertig centen aten wc hier, biefstuk, gebakken aardappelen, doperwten plus nog wat sla met tomaten. En dan zeggen ze dat Indië duur is, Kees!" We verlieten de stad langs de Poerwasari- weg, naar een voorstad genoemd, een breede boulevard, welke zich voortzet in de hoofd weg via Saiatiga naar Semarang. De weg naar banken, en deze omgekanteld was met het gevolg, dat de kachel in het vooronder om sloeg en het houtwerk vlam vatte; op dat oogenblik bevond zich niemand aan boord. Aan den wal sloeg men het schouwspel gade; eeuige personeu voeren er Ijlings been om te blusschen, wat spoedig gelukte. Het vooronder was reeds geheel uitgebrand, een paar dekens en een bed waren ook een prooi der vlammen geworden. GOEDEREEDE. Deze week zullen door den Consulent Ds. van Ameide van Ouddorp op de gewone ty d en uren de Catechisaties weer een aanvang nemen. Uit de Uiensorteerstation zyn 2200 balen uien vervoerd. In deze gemeente staan 38 werkloozen ingeschreven. Den heer P. Troost heeft zyn moestuin ondershands verkocht aan de heeren G. de Ronde en A. de Keyzer om voor ieder een woonhuis op te bouwen. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 50—60 kilo garnalen per week en schuit gevangen. Door de zeevis- schers werd niets verdiend. Terslag van het verhandelde op de Algemeene Vergadering van de af deeling „Goedereede", van de Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" te Goedereede, op Vrydag 17 Febr. 1933, des avonds ten zeven uren in het logement „De Gouden Leeuw". Aanwezig 53 leden. De Voorz. opent met een welkom aan de opgekomenen en is zeer kort hiermede om reden dat er nog al veel te verhandelen is, daar we in het afgeloopen boekjaar drie buitengewone vergaderingen hebben gehad en verzoekt den Secr. de notulen voor te lezen van die vergaderingen, gehouden op 25 Febr., 14 Mei, 15 Juli en 27 Dec. 1932. Alle werden voorgelezen en onveranderd geteekend. Dan volgt het jaarverslag van den penning meester, dat zeer kort doch zakeiyk is op gesteld, en ook wordt goedgekeurd en ge teekend, waarna hy door den Voorz. dank wordt gebracht voor het vele werk dat hij in dit boekjaar heeft verricht. Nu is de beurt aan den penningmeester om verslag uit te brengen over de inkomsten en uitgaven. De ontvangst, met het goed slot van 1931 bedraagt 4022,75, de uitgaaf 2027,50, zoodat er een batig saldo is van 1995,22. De rekening wordt goedgekeurd met dank voor bet nauwkeurig gehouden beheer. Ook de commissie die de rekening met bescheiden heeft nagezien advi seerde tot goedkeuring der rekening, waarby de aanwezigen zich aansluiten. Ook werd de Begrooting over 1933 goedgekeurd, die door den penningmeester is begroot op een uitkomst en uitgaven van ƒ3915,22. Punt 5 van de agenda luidt: Wijziging Huish.Regl. art. 7. Het gaat hier v.n.l. over dit gedeelte uit voornoemd artikel. De bovengenoemde beambte (wykverpleeg- ster) wordt mede door het Bestuur geschorst en ontslagen, met beroep op een commissie van 5 leden, te benoemen uit en door de Al gemeene Vergadering. Het Bestuur stelt voor dat het Bestuur één en de betrokkene één aanwijst, die te samen één derde kiezen tot onderzoek wanneer er Jogja takt 5 K.M. buiten Solo echter links af. Na ongeveer 10 K M. gereden te hebben zagen we de eerste tabaksschuren en -velden, iets nieuws voor mijn reisgenoot, die „rubberboer" is. De employe's van de tabaksondernemingen welke we passeerden wonen in prachtvilla's. De „besaran" (administrateurswoning) die we zagen hoort in Park Zorgvlied in den Haag. De tuin er voor was schitterend aangelegd, geheel in stijl met het huis De volgende be langrijke plaats was Klaten, het eigenlijke centrum van de tabakscultuur. Zeer wel varend, opvallend mooi modern zekenhuis, zooals je er geregeld in indië ziet. De Dienst voor Volksgezondheid is hier prima. „Die zou gean stienkgoten in de Krak dulden in gean mistpitten in 't durp, zooals an de Molenstraat in een nieuwe wijk van Menheerse!" De „D. v. G." is een tak van dienst waar elke gezondsheidscommissie, ook de Flak keesche, een voorbeeld aan kan nemen! In een regenbui bezichtigden we vluchtig de Pram- banantempels even nadat we het derde gewest Jogjakarta, waren binnengereden. Niet veel te zien, want ze waren druk aan het restau- reeren. Half vier bereikten we de hoofdplaats Jogja, in één woord: een prachtstad! Onge looflijk royaal aangelegd. De hoofdwegen Malioboro, Gondoehoesoeman en Toegoe kun nen wedijveren met de modernste verkeers wegen in de Europeesche centra. De kampe mentstraat langs liet fort „Vredenburg", deed mij denken aan de Utrechtsche Maliebaan. Ook hier door Kratongangetjes gereden. Eigenlijk een gewone Kampong, met dat ver schil, dat alle straatjes keurig geasfalteerd zijn. Dan nog even de ruïne bezocht van het Waterkastcel, het buitenverblijf van de vroe gere Hindoesche heerschers. Het is een inte ressant bouwwerk, maar helaas erg vervallen, in het voormalige zwembassin, waarin vroeger de nymphen baadden, groeien nu papaja- boomen en ontzettend veel onkruid. Wil je thans zien wat daar vroeger te zien was, dan moet je naar Jaan les Pins, boor ik. Terug langs Malioboro. (Wordt vervolgd). beroep wordt gedaan en kunnen die het nog niet klaar maken dan meerdere leden tot ben die leden zyn van het Hoofdbestuur van bet Z. H.G. Kruis. Dit wordt door de vergadering goedge keurd, doch de heer Tanie die even afwezig was geweeBt verzoekt de verandering van liet Art. nog eens te willen doen voorlezen. Aan dit verzoek wordt voldaan en de heer T. merkt op dat er vergeten is een tydebepaling. Het Bestuur, dat daaraan niet bad ge dacht, dankt den heer Tanis voor zyn goede opmerking en na eenige bespreking wordt de uiterste termyn bepaald op 4 weken na schorsing of ontslag. Punt 6 is: Verkiezing van één Bestuurs lid, wegens periodiek aftreding van den heer K. Timmer. By het openen der stembriefjes bleek dat er 53 briefjes ingeleverd waren. Op den heer K. Timmer werden 36, M. Wit kamp 13, v. d. Berg 2, A. den Eerzamen 1 en van onwaarde 1, zoodat de afgetredene herkozen werd, en zyne herbenoeming aan neemt. Tenslotte is men gekomen aan het laatste punt: Rondvraag. Hiervan maakt de heer Witkamp alleen gebruik door er op te wyzeo, dat het vervoer van zieken van deze plaats niet geheel in orde is, en verzoekt het Bestuur er zooveel mogeiyk voor te zorgen dit te verbeteren. De voorzitter zegt onder zoek toe. Niets meer te verhandelen zynde sluit de voorzitter de vergadering met dank aan de opkomende. oudste I van oil lOOsteïl oude, 1 niet aal - gI zich bil als werj- feur enl OUDDORP. Dezer dagen had de land bouwer P. Mastenbroek het ongeluk een ploegsehyf op één zpner handen te kry'gen, met gevolg dat bij bijna 2 vingers, wer den afgesneden en werd door den geneesheer spoedig verbonden. A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan Ds. Rijosburger tot houden van een rede voor de Gbr. Jon- gelingsvereeniging. Maandag stonden btj de Arbeidersbe middeling 58 werkloozen ingeschreven. De afgeloopen week hebben de Motor- garnalenvisschers gemiddeld 150 K.G. gar nalen per week gevangen en de zeilscheep jes van 20—30 K.G. per week en afgeleverd aan de pellerijen. De Zeevisschers zyn niet uitgeweest. In de weervisscherijen werden ook geen zalmen gevangen. De vorige week zpn van hier vervoerd per scheepsgelegenheid en Tram 2500 balen Uien, 10.000 kippeneieren en 100 zakken Erwten. De beurtschipper Tanis had het onge luk toen hy naar Rotterdam zou varen het op de Paardenplaat omhoog te varen, een paar visschers van Bruinisse die in de om geving lagen zouden hem hulp verleenen doch liepen ook omhoog. Beurtschipper De Graaff heeft de Motor van Tanis vlotgesleept de visschers zpn met het wachten op getij zelf vlot kunnen komen. Zaterdagavond werd door Notaris van den Berg voor rekening der Gemeente bij inschrijving verhuurd voor den tijd van 4 jaren de volgende perceelen op de Horrels- hoogten per ge met Perc. 1, groot 410 R.V.M, W. Koole ƒ10,— 2, 379 idem 10, 3, 260 idem „10,— 4, 227 idem „11.50 5, 228 idem 21,50 6, 341 J.W. Tanis 4,80 7, 237 C.v.'tGeloof, 13,— Ten verzoeke van W. Mastenbroek ver huring van 5 perc. bouwland voor het seizoen Il933 met beding van vrije cultuur: MPerc. 1, W. Westdyk, per gem. 58,60 2, W Tanis Wz 59,60 3, D. Vlietland, 63,70 4, denz. 66,10 5, Job Padmos Lz., 67,10 De mossel visschers van Fbiiipine die lier in deze gemeente mosselplaatsen hebben in eenigen tijd met de vorst stil hebben ielegen hebben dezer dagen met de verzen- ling weer een aanvang gemaakt. Met het poten van sjalotten is hier eeds een aanvaDg gemaakt. NIEUWE TONGE. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, heeft met den Baad van Beheer de verschillende zaken nu loo geregeld en de moeilykheden zijn in looverre opgelost, dat tot beroepiDg vaneen tnedikant binnenkort kan worden overge daan. By den Correspondent der Arbeidsbe middeling, alhier, stonden Maandag 87 werk zoekenden ingeschreven. Aan de kade en aan het tramstation, lhier, werden de afgeloopen week in totaal Lm. 7200 balen uien, 4500 H L. aardappe- in sn 1400 balen koepeen aangevoerd. Tegen C.V. en H.K. uit Sommelsdyk i proces-verbaal opgemaakt wegens het jden zonder licht en tegen A. P. de W. it Oude Tonge wegens beleediging. Met Pinksterdag zal de muziekvereeni- ing „Apollo", alhier, deelnemen aan het oncours te Rotterdam. Voor de ingeschrevenen voor den diénst- licht lichting 1934 zijd de volgende per- men voor goed vrijgesteld wegens broeder- lenst: J. Bakker, J. Breur, C. Bljdevate, Dekker, Th. Kievit, P. Looy, A. Melissant., [I. Visbeen, J. J. van Weenen en W. J. Fesdorp. I BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. Bogerman, j.m. 23j. en Looy, j.d. 21 j. Overleden: Sara Vollaart, 84 j. wed. van den Braber J.J. I School I óe afdeJ de „WiT ring WJ 7 uur o Haas volgendi Als V en Wyij heet ik welkom gadering' Het d grooten g6geven te bespre Daar o, schoenen steun vaj tal na de js het iedl ik de aa zooveel n] Mochtei voorrecht krijgen vc artikelen, thans zuil werken, t staat dat ontvangen, artikelen z Wel is voor 1933 onzen harlj als wij ooi beginnen ii Ik hoop jaar weer il steid, datg en nuttig ij Als wy er nog gee, van 't Groei afdeeling va bruik heeft 1 pleegden, d1 eens zijn, d| worden. j' Ik breng I woord van beide afdeefl willige saml voorzitter he. tnijn taak gl spreekwoord' is mjjns inzil uaar de Zus> bestek hebb? afgestuurd, t waar zij js heeft voidaar onzen Medici Ik doe da medewerking nog zeer jong toenemen, in °nze ge meent De notulen nngen, w.o. 0 gelezen en on Het jaar vei alsmede van ging", werdenl aanfczeggjD? deze verslagei vao 104 was ^ri)kï'erpleegs. De rekening "®t 2034,9' 7S5.43; die heel alsvoren °P verzoek vaJ rekeningen ge A. H.ige en Ail bevonden. Na J ring bracht da meesters hartejl sluit id ontvanl jan ƒ3160,- de vergadering! "ging werden" J van decontrölecl IJ. van EVl- d fl (>V,)K T0N(iE- A.s. Vrydag hoopt onze D. van Eek, P. tot plaatsvervd C Breure en J L De aftredendq A. de Haas vai Gebraad werden men herkozen aan. Voorzitter f. en sprak de hoo VereenigiDg opnl Dr. Parree bral gadering der Zul Opnieuw werd h eerstvolgende va plaatsvervanger Tot behandelil brief zal in Sept< worden belegd, jl Na nog eenigl houdelilken aard,j dankzegging voojj gadering. DEN BOMMEL teD huize van Dr. den gegeven tot I revaccinatie tegen

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2