RKOOP EERSTE BLAD wmmmm svm&w (gpjgpMiii mm- p* ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933 PLUIMVEETEELT Tandarts DALSTRA LANDBOUW Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT ZIGEUNERBLOED TOESTELLEN SPREKERS KRICHTERS TSTR OOM RATEN ENTRUM MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTÊNTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, 15E JAARGANG. - N°. 30 Westen de café's. En ondanks de malaise zijn in een dergelijke stad altijd uitgaande menschen, overal vroolijke muziek, dancings als de Fernina en andere steeds vol, zelfs 's namid dags is er al vaak geen plaats te krijgen op den dansvloer. De vreemdeling merkt niets van de malaise. Pas als men de menschen leert kennen en de huiselijke omstandigheden van velen hoort, gaat men begrijpen wat er achter dat vroolijke, lustig levende masker van uitgaand Berlijn voor droevigs verscholen gaat. De Berlijner houdt ook van kippen en ko nijnen! Niet minder dan 600.000 kippen worden in de stad Berlijn gehouden, allemaal in kleine tuintjes en plaatsjes en als men j.l. Zondag de menschenmassa's gezien had die zich op de tentoonstelling verdrongen, dan had men direct begrepen hoe populair de kippen hier zijn. Deze tentoonstelling trekt ondanks de ongunstige tijden toch nog ongeveer 20 i 30.000 bezoekers per dag. De zaal der groote paarden sportfeesten is tweemaal per dag uitverkocht en bevat tweemaal per, dag 7000 bezoekers. Wilt U een begrip krijgen van het tentoon stellingsterrein? Ik heb met den directeur, die daar over een staf van 140 vaste manschappen en thans nog 70 losse er bij beschikt, bekeken met het oog op een toekomstplan voor 1936. Welnu, de groote zaal, die dit jaar niet in gebruik is (vorig jaar wel) heeft eventjes 16.000 vierkante meter oppervlakte, n.l. 200 bij 80 meter. Daarop volgt een kleinere met 12.000 en dan nog een paar zaaltjes met tezamen 60.000 vierkante meter oppervlakte. Is dat alles? Neen, dat zijn alleen maar de acht ten toonstellingshallen. Daar tusschen ligt een tentoonstellingsterrein van 70.000 vierkante meter, dat aan den eenen kant afgesloten wordt door een winkelgalerij van 650 meter lengte. Nog boven dit alles uit steekt een soort Eifel- toren van 138 M. hoogte, tevens gebruikt als radiostation. Is U moe en duizelig van al die bezienswaardigheden en uitgestrektheden, stap dan even aan den voet van den toren in een keurige lift en in no time zit U boven op den toren in een prachtig restaurant, waar U alles kunt krijgen wat U verlangt en waar men door de spiegelruiten, die schuin staan, een overweldigend schoon gezicht over de stad Berlijn heeft. Dat alles maakt een bezoek aan de Groene Week-tentoonstelling tot iets onvergetelijks en doet de menschen er heen stroomen. In de ondergrondbaan staan de menschen als harin gen in een ton gepakt en vooral in de rook- coupé's is het om te bezwijmen. Doch ieder is welgemoed en kalm en ordelijk trekt alles naar de tentoonstelling en zoekt op wat hem het beste lijkt. Groote zalen met jachttrofeeën, hertengeweien, van alles op het gebied der schietsport, zilveren bekers van jaren her van schuttersverenigingen en dan de zaal waar de Vereeniging „Cypria" te Berlijn gevestigd, haar kippententoonstelling houdt. Niet minder dan 4200 kippen en duiven zijn hier bijeen gebracht op deze 60ste tentoonstelling der Cypria. Duiven zijn er het meest, n.l. ongeveer 2300, daarop volgen ongeveer 1200 kippen, 500 krielen en een paar honderd ganzen en eenden. Onder de kippen zijn de volgende rassen met de daarachter gevoegde cijfers vertegenwoor digd: Leghorns 165, Rhode Island Reds 130, Wyandottes 125, Plymouth Rocks 100, Barne velders 90, Welsummers 90, Minorca's 80 en dan volgen een massa rassen met kleiner cijfers. We zien dus dat onze Barnevelders en Welsummers ook aardig vertegenwoordigd zijn. Trouwens op een kleine eiertentoonstel- ling, die ook in de zaal aanwezig is, lagen ver schillende schotels met een dozijn mooie, donkere, groote Barnevelder eieren. Eigen aardig is het feit dat ondanks al het gejammer over de vernietiging van den pluimveestapel door de hooge voederprijzen en de concurrentie met de buitenlandsche eieren de Duitsche pluimveestapel in 1932 niet sterk afgenomen is, al hebben de eigenlijke pluimvee-farms een leelijken duw gehad. De cijfers der pluimvee tellingen bedroegen in millioenen stuks: Ganzen. Eenden. Kippen. 1 Dec. 1930 6246 3882 69.908 1 Dec. 1931 5685 3540 67.964 1 Dec. 1932 5785 3523 68.719 Hoe verklaart men nu deze eigenaardige resultaten? Tenslotte nog even over heel wat anders. Er begint al weer leelijk veel pullorum onder de jonge kuikens te heerschen en daardoor wordt thans reeds enorme schade geleden. Ik kom hierop binnenkort volledig terug doch wil thans alleen volstaan met een korten raad. Koop Uw kuikens en broedeieren bij fokkers die aangesloten zijn bij de Landelijk Georga niseerde Pullorum Bestrijding. Zelfs in dat geval hebt gij nog geen 100 zekerheid of garantie, maar in elk geval toch de meeste kans materiaal te krijgen dat onder controle en door deskundigen op pullorum onderzocht is. Er wordt heel wat geadverteerd omtrent pullorumbestrijding, doch neem thans mijn raad aan, pullorumonderzoek dat niet door deskundigen geschiedt is lang niet zoo be trouwbaar. Wendt U verder voor den aankoop van kuikens tot fokkers van naam, de massa producten die de centrale broederijen afleveren kunnen heel goed zijn, maar het gevaar voor enorme sterfte aan pullorum is daarbij ook het grootst. In ons land is mij op het oogenblik geen bestrijdingssysteem bekend dat den kooper van massaproducten voor pullorum vrijwaart. Bedenk dat pullorum een ziekte is die pas bij den kooper voor den dag komt en dat alle gereclameer achteraf doorgaans op niets uitloopt. Dr. te Hennepe. Week-revue. Buitenland. In de geheele internationale politiek valt een verhoogde onrust te constateeren. Heel de atmosfeer is met groeiend wantrouwen vervuld en dezer dagen merkte Harriot op, dat niet de fluancieele en economische crisis, doch hét algeheele politieke aspect van Euro pa en van geheel de wereld op het oogenblik de ernstigste bezorgdheid baart. Er wordt in en buiten Europa wat al te ilverig met vuur gespeeld in de onmiddellijke uabfjheid van kruitmagazijnen en al deze gevaarlijke stemmenmakery is niet van ge vaar outbloot Hoe geprikkeld de stemming wel is blijkt uit de hevige reactie overeen intervieuw dat een medewerker van het Engeische blad „Sunday Express" heeft ge had met Adolf Hitler. In dit gesprek heeft Hitler o.m. verklaard, dat Duitschland zijn deel aan de ontwape ning heeft bijgedragen en dat Frankrijk in ozelfde mate zal moeten ontwapenen of dat anders Duitschland gelijkgesteld zal moeten worden, mitsgaders dat de door het verdrag an Versailles geschapen onrechtvaardig heden dienen te verdwijnen. Ten opzichte van den Poolschen corridor ver klaarde Hitier dat deze aan Duitschland moet worden teruggegeven en dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk dient opgelost te wor den en dat Duitschland evenals de andere landen koloniën noodig heeft. Interessant was vooral wat Hitier opmerk te over een eventueelen terugkeer van de Hohenzollern. Er kon volgens Hitier niet in het minst sprake zijn van een terugkeer van de Hohenzollern, dit onderwerp zou een on dragelijke verdeeldheid zaaien tusschen de partyen. Dit zy'n slechts de voornaamste punten van dit intervieuw, waarover de Fransche en niet minder de Poolscbe pers heftig ver bolgen z(jn. De algemeene rapporteur der Poolsche begrooting heeft in antwoord hier op reeds in de Poolsche Sejm verklaard, dat het Poolsche antwoord aan Duitschland slechts hetzelfde kon zijn als dat van Leo- nida3 by Thermopylae: „Kom en haal ze." In meerdere Poolsche dagbladen slaat men een niet minder scherpen toon aan en wordt gezegd dat de openbare meening in Polen eensgezind en vastbesloten is de onaantast baarheid van het Poolsche territorium te verdedigen en dat niet anders dan na een oorlog gebied zal worden afgestaan. Deze ongewone verbolgenheid over de uit latingen van Hitler is alleen te verklaren als een gevolg van ernstige geprikkeldheid. Wat Hitier hier heeft verkondigd is heele- tnaal niet nieuw, ook wat den eisch van de teruggave van den Poolschen corridor be treft. Meerdere Duitsche rijkskanseliers heb ben voor hem hetzelfde gedaan, doch als gevolg van deze woedende uitvallen schijnt de groote en dappere Adolf zelf een weinig geschrokken te zijn en doet hU moeite zijn woorden zooveel mogelijk te verzachten. Deze weinig moedige houding is te be grijpen. Onder de huidige omstandigheden kan de Duitsche regeering er heelemaal geen belang b(j hebben een deel van het buiten land tegen zich in bet harna3 te jagen. Het In Amerika w^et men ook over zorgen mee te praten, men rolt daar van de eene zorg in de andere en van een verbetering, hoe vaak ook reeds voorspeld, valt niets te ontdekken. Volgens de laatste gegevens heb ben de Vereenigde Staten op het oogenblik niet minder dan 17 millioen werkloozen, deels trekkend als bedelaar van plaats tot plaats en aangewezen op liefdadigheid. Boven dien zyn er na Januari per week gemiddeld een veertig kleinere banken op de flacon gegaan, dit is minder dan voorheen doch altijd nog juist veertig teveel en heeft men deze week in den eertijds rijken staat Michigan een bankenmoratorium voor 8 dagen moeten afkondigen, teneinde een algeheele debacle te voorkomen. Als gevolg hiervan hebben in totaal 500 grootere en kleinere banken in Michigan hun loketten gesloten. Ook de Amerikaansche landbouw zit, even als elders, leelijk op zwart zaad, we bedoelen in figuurlijken zin dan, zulks als gevolg van de ongekend lage prijzen hunner producten. De vertegenwoordigers v. d. landbouw in het Amerikaansche congres betoogen dat de hooge waarde van den gouddollar den uit voer belemmert en dringen daarom op in flatie aan. Tevens wijzen ze met nadruk op het gevaar, dat tenzij er spoedig hulp komt, er onlusten, ja wellicht revolutie in de land- bouwstaten zal uitbreken. Oom Sam kan zijn plezier dus heel best op, heeft meer dan zorgen genoeg met de vuile wasch in eigen huis en bovendien komen de Japanners hem ook nog plagen. 'De Japanners hebben er blijkbaar genoeg Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROENE WEEK TE BERLIJN. Wees voorzichtig met het koopen van Broed eieren en kuikens. Zooals ik reeds zeide is de Groene week voor Duitschland een jaarlijksch terugkeerend feest dat duizenden en duizenden uit het geheele rijk naar Berlijn trekt. De groote zaken maken extra reclame, ook op ons gebied. Ik zag in een groote uitstallingsruimte een reuzenhen op een berg eieren. Er viel een prijs te verdienen door te raden hoeveel eieren er onder die hen liggen. Een andere zaak had ook een prijsraadsel op kippen-gebied, n.l. een hen met veeren en al en nu mocht men raden hoeveel veeren dat beest op zijn lichaam had. Vermakelijk te hooren hoe totaal verschillend de schattingen waren en liepen van een paar honderd tot honderdduizend! Lezer, hebt gij eenig idee hoeveel veeren de lien had? Ik zou liet ook niet geweten hebben en zeer zeker ook glad mis geraden hebben. Het aantal was namelijk 8200! Berlijn is een geweldige stad en het stads beeld wordt door de nieuwere gebouwen op eigenaardige wijze bcheerscht. In de buurt van de Potsdammer Platz treft men nieuwe gebouwen aan in den stijven nieuwen stijl die imponeeren door luin verhoudingen. Neem den Kathreiner wolkenkrabber, het Shell- gebouw, liet nieuwe Columbushuis of in het houdt vanaf 27 October ZITDAG te OUDDORP iederen Don der das van 12—4 uur in Hotel AKERSHOEK- Donderdags geen middag- spreekuur te Middelharnis EERSTE GOEDE AARDAPPEL- ROOIMACHINE? v Beschrijving in Duitsch Landbouwblad. Het oordeel van vakmenschen. Jaren en jaren hebben een groot aantal menschen er aan gewerkt om een werkelijk goede machine te construeeren voor het rooien van aardappels. Verscheiden soorten zijn aangeboden en beproefd, doch alle wer den „te licht" bevonden. „De Veldbode" bevat thans een uit de „Deutsche Landtfirtscbaftlicbe Presse"over genomen beschrijving van een machine, van de hand van een eigenaar van een ridder goed in Pommeren, waarbij de redactie van het Duitsche landbouwblad opmerkt, dat er reeds zóó vaak is aangekondigd, dat de moei lijkheden nu alle zijn overwonnen, dat. zij aarzelde om het artikel op te nemen. Doch een serieus onderzoek heeft haar de over tuiging geschonken, dat al wel kan worden gezegd, dat het vraagstuk voor niet al te zijn onovertreSbaar fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis l^__| 2e atelier van- I jSXBjl I S3 I af het station |«a™| hand terug. Welk recht had Tazoni een dood gewone zigeuner een smet te werpen op de eer van iemand als Hubert Denville? Zij voelde zich gekrenkt in haar standsgevoel en een oogenblik vergat zij, dat ze Tazoni verlof had gegeven, de woorden die haar kwetsten, uit te spreken. „Ik weet al genoeg, dank u wel," zeide zij, met iets van haar vroegeren trots, wat Tazoni verbaasd deed opkijken. „Het zou me spijten, als ik u beleedigd heb," antwoordde hij koel. „Het kan moeilijk een belecdiging zijn, nu ik het zelf uitlokte," ging zij voort. „Ik reken er op, dat u goed voor Bess zult zorgen." „Daar kunt u verzekerd van zijn," was het kalme antwoord. „Binnen een week is het paard weer terug." Tazoni floot het paard, dat met tegenzin van zijn meesteres scheidde, nam beleefd zijn muts voor Veronica af en liep terug naar het kamp. Het meisje bleef achter, boos en ontevreden over zichzelf. Toen zij op het punt stond naar huis te gaan, viel haar oog op het doek, dat Tazoni verzuimd had mee te nemen. Zij raapte het op en merkte, dat onder cenigc verzen op het titelblad haar naam stond Veronica. Zij las, wat er geschreven was en toen zij het boekje dichtklapte, blonken haaroogen van tranen. Het hunkerend verlangen van dezen man, al zijn zoeken naar schoonheid was neergelegd in deze korte verzen. Veronica keek in de richting, waar Tazoni ver dwenen was en fluisterend kwam het van haar lippen: „Als hij geen zigeuner was, had ik van hem kunnen houden." XIII. Lord Raymond bezat de kalmte, den moed, noch de kracht, welke noodig zijn om goed te kunnen rijden, doch de weg naar de ruïne, waar ditmaal zou worden gepicnict, was vrijwel één recht stuk met uitzondering slechts van een scher pen bocht en hij slaagde er in behoorlijk te mennen. Het was een stralende dag. Lady Dartworth was zelfs meegegaan, om een dagje in de vrije natuur te vertoeven. Lord Raymond behield zijn goed humeur, zoo lang zijn moeilijkheden hem niet in de gedachten kwamenzijn succes om zelf te kunnen rijden zonder ongelukken, vervulde hem met vreugde. Zoodra zij bij de ruïne kwamen, hielp hij de lunch gereed maken, slechts zoo nu en dan één van de bedienden uitvloekend, en het slot was zelfs, dat hij alles, wat de anderen gedaan hadden, opnieuw arrangeerde. Het gezelschap lunchte, ter wijl dc paarden gelegenheid vonden te rusten. „Wat een prachtig tochtje!" begon Judy Slade, toen Raymond haar champagne inschonk. „Je moet geen zenuwen hebben, om zoo'n span te kunnen rijden." Raymond glimlachte en voelde zich gevleid. „Vind-je?" zeide hij. „Het is ook lang niet ieders werk, vooral met dit span. Dc vandehandsche merrie is bijna niet te houden, maar het is mij vrij aardig gelukt. Denville zou het niet kunnen. Die deugt niet voor zulke dingen." „Misschien heb je gelijk," beaamde Hubert Den ville verveeld. Zijn houding tegenover Veronica dezen morgen, nu hij haar voor het eerst zag sedert den avond, waarop hij haar zoo sluw het hof had gemaakt, gaf blijk van de oude onverschilligheid. Het zou wist hij en toch scheen zij zich gekwetst te voelen door zijn houding. Onwillekeurig bleven zijn oogen rusten op haar. Zij raadde wat hij wilde zeggen nog voor hij sprak. Of hij haar de toekomst mocht voorspellen? Lachend stak zij de hand uit. Haar hart bonsde, toen zijn sterke vingers zich sloten om haar hand, terwijl hij de lijnen in haar handpalm bestudeerde. Er kwam een onbeschrijfelijke trek op zijn ge laat en zij voelde, hoe de hand beefde, die haar vasthield. Gedwongen om te spreken van louter zenuwachtigheid over zijn zwijgen, zeide zij: „Begint u als-'t-u-blieft. Ik ben erg nieuwsgierig, al sta ik er wat sceptisch tegenover. Veronica sloeg de oogen neer voor zijn blik, toen hij begon: „Ik zou willen, dat uw levenspad effen was en makkelijk; rozen moesten bloeien, waar u uw voeten zet.- U behoorde eigenlijk niet anders te kennen dan geluk. Maar ik zie in uw hand, dat er een wolk hangt over uw leven iets geheim zinnigs een groot verdriet, zal ik nog meer zeggen?" „Vertelt u als-'t-u-blieft, al wat ti ziet," zeide zij haar trots omsloot haar als een mantel, hoewel zij zich afvroeg, wat deze zigeuner van haar zou weten. „Ik zie u wandelen in den tuin van uw jeugd; gelukkig is uw leven, geen wolk drijft voor dc zon. Maar er komt een man, wiens verlangen naar geld hem zelfzuchtig en begcerig maakt-. Zijn stem is verleidelijk. Hij staat op het punt uw geluk voor altijd te verwoesten." Onmiddellijk begreep Veronica, dat hij haar waarschuwde tegen Hubert Denville; de gedachte i alleen reeds wekte verzet in haar en zij trok de haar zeer zeker gegriefd hebben, wanneer haar gedachten niet zoo vervuld waren geweest van geheel andere dingen. Na de lunch vroeg Denville of lady Dartworth niet te moe was om naar de ruïne te wandelen. Veronica en Judy Slade bleven achter met lord Raymond, die geen lust toonde, de champagne in den steek te laten. Toen lady Dartworth en haar begeleider terug keerden op het schaduwrijke plekje, waar zij had den geluncht, was lord Raymond buitengewoon opgewonden en had hij nog steeds het champagne glas in de hand. Dc luchkoffer was reeds gepakt; een van de bedienden had reeds tweemaal gevraagd, of hij de overgebleven champagne kon meenemen, doch telkens werd hij uitgevloekt. Hubert Denville keek Veronica veelzeggend aan, doch zij sloeg de oogen neer, beleedigd als zij zich voelde door het gedrag van den gastheer. „Zeg kerel," begon Denville, Raymond op den schouder kloppend, „wordt het geen tijd om te gaan! De dames wachten." „Wat vertel je me nou?" vroeg lord Raymond. „Geen sprake van. We moeten nog wat champagne drinken, vin-je ook niet, Judy?" Miss Slade, die voelde, meer dan zij zag, dat de oogen van lady Dartworth op haar gericht waren, weigerde. Lord Raymond vulde echter zijn glas. Hubert Denville gaf den stalknecht een teeken de flesschen weg te nemen en dit noopte Raymond tot opstaan. Een paar champagneflcsschcn lagen waar hij had gezeten en met een dronkemans lachje wierp hij zijn glas stuk; toen liep hij naar het rijtuigje, zonder zich een oogenblik om de dames te bekommeren. (Wordt vervolgd). CH. GARVICE (RUIKTE N DE LAGE PRIJZEN Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEO. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. „Ik ben blij, dat ik u zie, want ik moet u nog betalen voor de ponies. Ik heb het geld bij me, hier is het." Zij nam wat geld uit haar gouden beursje en stak het hem toe. Terwijl Tazoni zijn lippen op elkander klemde, stak hij de hand uit om het in ontvangst te nemen. Zij gaf hem vijf pond. „Dat is veel te veel," verzette hij zich, terwijl hij slechts twee goudstukken accepteerde en de andere terug wilde geven. „Wel nee, het is heusch niet te veel," antwoordde Veronica schuchter, „ik. „Neem u mij niet kwalijk," zeide hij op bedees- den toon, „het is geen schande op een eerlijke manier geld te verdienen. Dat doet iedereen, of hij hoog of laaggeplaatst is in de maatschappij; maar geld aannemen, dat niet verdiend is, ver nedert een man. Wilt u het terugnemen en mij vergeven, dat ik zoo spreek?" Haar lippen trilden, toen zij aan zijn verzoek voldeed. Een wonderlijke uitdrukking kwam in de oogen van den man. Als hij het geld had be houden, zou hij gedaald zijn in haar achting, dat

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1