LETJE Gemengd Nieuws WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 15E JAARGANG. - N°. 29 VERKOOPING a. De perceelen BOUWLAND in den polder het Ondeland te Sommels- üiik, groot 1.27 60 Heet. (3 gem. 45 roeden S'dijksche maat); b. De perceelen WEILAND, aldaar, groot 2.08.49 Heet. (5 gem. 44 roeden S'diiksche maat); In de taal 1>5 Voorstraat 20 Sommelsdijk KOLFF ZOON mmer ÉÉN rd en wijnen Opgericht 1768 feuilleton. ZIGEUNERBLOED. BOtUTKB KUN UAL VU KEUW OPGESLOTEN. Daail van verdwaasden vader. bet ziekenhuis van het plaatsje Anne llinois werd dezer dagen een tachtig- e boer binnengebracht voor een operatie; men zich in verband daarmede een keer de woning van den boer vervoegde, kwam het licht, dat de man, Daniel Kirk, vijftig lang zjjn dochter als gevangene had be- deld. Gedurende een halve eeuw heeft de w, Pearl Kirk een afschuwelijk leven ten leiden, dat haar van het verstand t beroofd. Aan haar ligplaats geketend, ht zjj haar dagen door, streng bewaakt den vader; en die ligplaats bestond ts uit kisten. Alleen 's nachts mocht en oogenblik haar vertrekje verlaten, dan mocht zij niet verder gaan dan de enplaats. ijftig jaar geleden verloor Daniel Kirk zijn w en dit verlies sloeg den man uit zijn wicht. Hij werd zoo meoschenscbuw, dat m zijn bezittingen een hooge schutting Dtrekken en stond niemand het betreden zjjn erf toe. Zijn beide dochters wilde hij hermen tegen de „booze buitenwereld" aarom sloot hij ze op. Het jongste meisje, y, is negen jaar geleden gestorven en enkele omwonenden bij die gelegenheid is kregen van het bestaan van Pearl, en er al geruchten over de afschuwelijke .ndeling, die de verdwaasde man zijn eren aandeed. Thans, nu de boerin het nhuis is opgenomen, zijn eenige ambte- n zfln woning binnengedrongen, waar zij rouw geketend aan haar bed vonden. WERELDS OUDSTE WANDELAAR. oudste wandelaar ter wereld, zoo lezen 'n de „News Chronicle" is zeker wel Agha, die 127 jaar oud is en daar hij geld heeft om op andere wijze te reizen, ten heeft van zijn geboorteplaats Ha- e te voet naar Ankara te trekken. Hij ert den vurigen wensch de nieuwe stad van Turkije te aanschouwen en s Moestafa Kemal zjjn hulde-betui- n te brengen. De plaatsjes die hij tot er op zijn wandeltocht heeft bezocht, 'ngen hem allerhartelijkst en er werden feesten voor hem georganiseerd, po Agba is drie maal getrouwd geweest eeft zeven zonen gehad, die allen zjjn rvenHjj is van Koerdische afstam ming, een lange gestalte en een grooten wit- baard. Nooit is hjj ziek geweest, zoo t verteld; al zijn tanden zijn nog perfect de, ofschoon hjj rookt en thee en koffie t. de boerderij Engstfeld bij Wipperfürth estfalen heeft de schoonzoon der boerin talknecht doodgeschoten en de vrouw en arbeider zwaar gewond. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Op WOENSDAG, 8 FEBRUARI 1933 bij Inzet Op WOENSDAG, 15 FEBRUARI 1933 bij Afslag telkens des nam. 3 uur in het Hotel .HARMONIE" te SOMMELSDIJK. c. De perceelen BOUWLAND in den polder Doivenwaard te Nieowe Tonge, groot 8.93.00 Heet. (19 gem. 134 roeden Voornsche maat). Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. JAN KASTELEIN te Mid delharnis. 44 Notaris VAN BUUREN. der poëten zingt de kabbelende vliet, gebruik Gedézalf tegen likdoorns, de rest baat U niet, 45 ct. per doos bij apothekers en drogisten. GT U: f 3 OVENSTUK vanaf iï'- ctriciteit vanaf f 5,50 EN IN RUIME SORTEERING Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier- gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Groene Weelt te Berlijn. Zoo is dan al weer een jaar voorbij sinds ik over de vorige groene week te Berlijn schreef, ongelukkig snel is dat jaar omgevlogen en heel wat is er in dien tijd gebeurd, ook op ons gebied! Vorig jaar onzekerheid, thans nog steeds onzekerheid hoe het eigenlijk met de pluimveehouderij in de toekomst hier zal gaan in Duitschland. En voor ons volgt daaruit weer groote onzekerheid omtrent wat er in Holland gebeuren zal. In ons land wordt men al niet best wijs uit de verschillende meeningen, doch hier is het niet veel beter. Spreekt men de echte kippen- menschen, die door hun vakbladen bewerkt zijn, dan moet alles op haren en snaren gezet worden om de buitenlandsche eieren en kip pen er uit te houden, dan mag het publiek hier alleen nog Duitsche eieren en kippen eten. Spreekt men de handelsmenschen met inter nationalen blik dan blijkt dat deze er net over denken als wij, dat dit geheele streven naar autarkie „zelf-productie" onzin is endenecono- mischen toestand steeds meer in de war brengt. Alles hangt af van de richting die de regee- dng hier inslaat en daaromtrent heerscht ook al weer de grootste onzekerheid. Zondag ram melden op alle hoeken van de-straten de bruin- hemden nog met de hakenkruisen om den arm, met hun bedelbussen, als maar bedelen voor hun partij, Maandag werd Hitier Rijkskanse lier, Maandagavond hebben we hier een fakkel optocht en een volksenthousiasme beleefd, zooals een wereldstad als Berlijn sedert 1914 niet meer beleefd had, doch ook thans zeggen de meer bedachtzame elementen reeds dat er nog niet veel te voorspellen valt, want dat zij ook deze regeering geen lang leven toeschrij ven. Zonder vastheid in de regeeringsrichting echter ook geen zekerheid op het gebied der handelspolitiek, geen zekerheid omtrent in voerrechten op eieren, geen zekerheid voor de pluimveehouderij. Eén ding is echter wel zeker als men hier i dergelijke demonstraties van honderdduizen- den meemaakt en het karakter der films ziet die in de groote wereldpaleizen der Ufa, het Gioria-paiast en andere vertoond worden ziet, er wordt stemming gewekt om de eenheid van het Duitsche volk te herstellen. Nog nooit heb ik in een bioscoop zoo'n enthousiasme en ge brul beleefd als bij de film: de Rebel, wan neer de opstandige Tirolers van hun hooge! rotsen af de granietmassa's laten neerdonderen in de ravijnen waar Napoleon's soldaten op trekken om hun land te knechten. Loopt men door de Berlijnsche straten en ziet naar de winkels waar eieren verhandeld worden, dan merkt men niet veel van de Duit sche productie. Daar speelt de import troef. Holland, Denemarken, Zweden, overal vindt men deze prima namen op de tentoongestelde eieren. Hollandsche eieren a 14 pfenning per stuk worden gaarne gekocht omdat ze van beste kwaliteit zijn. Willen ze goedkooper uit dan kunnen ze al voor 8 a 9 pfenning goede Deensche en Zweedsche eieren hebben en ook Hollandsche. Een leelijke concurrent voor de eieren zijn de worst en vleeschwaren. De Duit- scher is een echte liefhebber van worst en op dit gebied ziet men hier prachtige winkels die voortdurend door veel klanten hebben. Voor 80 pfenning heeft men een pond goede worst en dat lokt velen meer aan dan een achttal eieren. Wat een Duitscher verder van een koe of varken weet te maken is ongelooflijk en deze artikelen zijn zware concurrenten voor de eieren. De worst behoeft men niet verder te prepareeren, de eieren moeten gekookt of ge bakken worden wat allerlei werkzaamheden vereischt. Toch is het verbruik van eieren hier in Ber lijn tamelijk groot in verhouding tot geheel Duitschland. In het geheele rijk is de gemid delde consumptie per hoofd per jaar ongeveer 118 eieren, in Berlijn 170. Ook pluimvee- vleesch is hier meer in trek dan in Nederland en zoo zie ik hier op het menu van een der groote restaurants in het centrum van Berlijn: Gefliigelklein mit Gemüsen 1 Mark. Wat is dat Geflügelkein? Dat is niets anders dan allerlei afvalstukjes van kip, die overblijven als een kip in verschillende porties verdeeld wordt. Dan zie ik verder nog deze aantrekke lijke schotels: zes „wijnbergslakken" met pi kante saus h 1 Mark, Kalkoenenvleugels op rijst met champignons 1.25 Mark. Dus weer stukjes van pluimvee waar men bij ons den neus voor zou ophalen. Verder: twee rolletjes kippenvleesch met suikerscheuten 1.50 Mark, ook gepekelde ganzenhammetjes met wortel tjes a 1.80 Mark, fricassee van kip a 2 Mark, sneetjes ganzenlever met ananas a 2.25 Mar ken, verder Marengo-kapoen, Mascotte-Pou- lards, jonge gemeste eend, jonge Hamburgsche gemeste gans. Ziedaar een aantal gerechten op een spijskaart die hoofdzakelijk kleinere onder deden van pluimvee bevatten. Door het ver- koopen in de poelierswinkels en restaurants van onderdeelen van pluimvee wordt dit soort vleesch voor een ieder bereikbaar en populair en wordt het verbruik bevorderd. Doch ik zou het over de groene week heb ben! De groene week is de week waarin hier een groote landbouwtentoonstelling gehouden wordt met als onderafdeeling: pluimvee, konijnen, honden, katten, enz. Dit jaar wordt de eigenlijke landbouwtentoonstelling min of meer verschoven naar de maand Mei en heeft men zich thans bepaald tot een z.g. groene sport- en dierfokkerijtentoonstelling. Daarover een volgenden keer meer. Dr. te Hennepe. speciaal voor de melkveehouders welke door de vervroegde diensten van de openbare middelen van vervoer, schier in den nacht hunne werkzaamheden moeten aanvangen, terwijl de verzorging van den veestapel en over het algemeen de werkzaamheden op het land met den hooi- en graanoogst zich niet regelt naar de klok doch naar de zon: waar door noodzakelijk moet worden afgeweken van den wettelijken tijd, terwijl daarvan weer het onaangename gevolg is dat men voor het overige van den dag op de postkantoren, en nu met de wettelijke sluitingsuren van winkel, kapperszaken, e.d. in één woord schier overal te laat komt. dat de bevolking van het platteland over het algemeen, en speciaal de landbouwers en arbeiders, zich in een uitzonderingspositie gevoelen, en daardoor reikhalzend uitzien naar opheffing van dit oorlogsproduct. Redenen waarom hij Uw HoogEdelGestrenge eerbiedig, doch dringend verzocht het voor stel van de heeren C. van den Heuvel en J. Bakker te willen ondersteunen. 't Welk doende, enz. Het Bestuur van den Flakkeeschen Boeren bond voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, (w.g.) A.W.Keijzer. (w.g) G. C. v. Schouwen. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Gtouf. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 19) Terwijl Veronica zoo stond, zoekend naar een oplossing, dwaalde Tazoni rond in het bosch, denkend aan haar, omdat hij haar lief had met al de kracht van zijn jonge hart. Hubert Denville zat op zijn kamer op North- bjidge Hall, glimlachend om zijn eigen gedachten, •wat een geluk, dat vrouwen zoo zot zijn. Zij is a' net als de restl" HOOFDSTUK XII. Den volgenden morgen bracht Tazoni die van lord Raymond's bezoek aan het kamp niets nad vernomen de ponies van Veronica naar Dartworth Manor. Niet dan na strijd tusschen voorzichtigheid en verlangen volgde hij dezen weg. Hij wist, wellicht Veronica te zullen ontmoeten; beter zou het zijn "aar te vermijden, doch met een beroep op zijn Plicht zette hij door. Hij legde zijn verstand het 'Wi]gen op, omdat hij beloofd had, zelfs de ponies a< te rijden en Veronica daaruit moest hebben op- FLAKKEESCHE BOERENBOND. Oude Tonge/Herkingen, 7 Febr. 1933. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: het bestuur van den Flakkeeschen Boeren bond, goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten, laatst van 24 December 1924 (No 24): dat het met instemming kennis nam van het wets voorstel bij Uwe Kamer ingediend door de heeren C. van den Heuvel en J. Bakker, be- oogende intrekking van den Zomertijd; dat het U beknd kan zijn dat afwijking van den zonnetijd altoos nog een grooten last heeft veroorzaakt aan den land- en tuinbouw, meer gemaakt, dat hij de dieren ook persoonlijk zou komen terugbrengen. Zeer teleurgesteld voelde hij zich, nu hij Veronica niet zag. Een stalknecht nam de dieren over en bracht hem het paard van Miss Dartworth zooals afgesproken was. Abrupt keerde Tazoni zich om, ten einde heen te gaan. Maar voor het raam van de bibliotheek had Veronica zijn komst en vertrek gadegeslagen; zij had hoofdpijn voorgewend om thuis te kunnen blijven, want zij wilde Hubert Denville, althans vandaag vermijden, wat haar niet zou gelukken, indien zij uitreed met Judy Slade. Het werd haar wonderlijk te moede, nu zij Tazoni zag. Zij meende heur stemming te moeten toeschrijven aan het feit, dat hij haar den vorigen avond onbewust had behoed voor iets, waarvan zij later spijt zou hebben gehad. In de klaarte van den jongen dag bekende Veronica zichzelf, dat zij niet verliefd was op Hubert Denville. Hij was interessant; maar ze vroeg zich af, of zijn aantrekkelijkheid voor haar niet een gevolg was van het groote contrast tus schen hem en lord Raymond, die met den dag on aangenamer werd. Denville was knap en zij mocht hem graag; maar Veronica begreep haar werke lijke gevoelens te weinig om er zeker van te zijn, dat zij van den man, die haar trachtte te winnen, zou kunnen houden. Eén ding trof haar wel als buitengewoon merk waardig. Als zij Hubert Denville met lord Ray mond vergeleek, werd het contrast ontstellend. Maar als zij onbewust Hubert Denville stelde naast Tazoni, dan kwam de eerste, ondanks al zijn gaven, nog heel wat te kort. Een gentleman tegenover een zigeuner!. Dc vergelijking moest INDEXCIJFERS VAN DEN LANDBOUW. Laagterecord bij aardappelen. Belang rijke stijging bij melk. Volgens mededeeling van de Directie van den Landbouw zijn de volgende indexcijfers van den landbouw opgesteld: Basis. Basis 1910/1914 1924/1929 Dec. Jan. Dec. Jan. 1932 1933 1932 1933 Tarwe119 119 84 84 Rogge54 53 35 35 Gerst59 57 44 42 Haver56 55 41 40 Veldboonen65 65 47 47 Erwten100 97 73 71 Stamboonen56 51 38 35 Vlas50 56 33 37 Koolzaad106 96 63 57 Karwijzaad67 71 54 56 Geelmosterdzaad 95 91 59 56 Blauwmaanzaad 86 89 Aardappelen X 46 40 24 21 Aardappelmeel 54 55 39 40 Stroo41 44 34 37 Suiker46 45 43 42 Indexcijfers Akkerbouw producten 58 56 41 40 Rundvleesch75 72 60 57 Varkensvleesch 54 54 39 39 Schapevleesch 48 45 37 34 Boter X76 76 50 52 Kaas X84 79 52 51 Melk X54 60 Eieren X76 71 48 45 Indexcijfers Veeteelt pro ducten 72 70 50 50 Indexcijfers landbouw producten 68 66 48 48 Mais49 53 33 35 Lijnkoeken58 60 45 46 Stikstof (Chilisalpeter) 54 53 50 49 (Zwalvelz. Am.) 29 28 36 35 (Kalksalpeter) 54 54 Phosphorzuur (Super- phosphaat)72 72 66 66 Phosphorzuur (Thomas- meel) 108 109 97 97 Kali (Kaïniet) 99 99 105 105 Arbeidsloon170 170 83 83 Als basis voor de indexcijfers in de eerste beide kolommen gelden de gemiddelde prijzen gedurende het tijdvak 1 Juli 1910 tot 30 Juni 1914, de indexcijfers in de beide andere kolom men hebben de gemiddelde prijzen in de pe riode 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1929 tot basis. Voor de producten, gemerkt X, zijn als basis genomen de gemiddelde prijzen in dezelfde maanden van genoemde tijdvakken. In de graanprijzen kwamen in de afgeloo- pen maand geen belangrijke wijzigingen; gerst en haver werden iets lager in prijs. Ook viel een daling waar te nemen bij de indexcijfers van erwten, stamboonen, koolzaak, geel mos terdzaad en suiker. Het indexcijfer voor aard appelen bereikte een laagterecord. Tegenover de opgesomde prijsdalingen staat een stijging van de prijzen van eenige andere artikelen, met name van vlas, karwijzaad, stroo en aardap pelmeel, waardoor het indexcijfer voor de groep akkerbouwproducten op de basis 1924- 1929 vrijwel onveranderd bleef. Rund- en varkensvleesch zijn in prijs ge daald. De indexcijfers voor kaas en eieren wa ren eveneens lager. Een belangrijke stijging toonde het index cijfer voor melk, terwijl ook het cijfer voor boter iets hooger geworden is. Het indexcijfer voor veeteeltproducten op de hierboven het laatst genoemde basis bleef on veranderd. De voedermiddelen gaven eenige prijsstijging te zien. In de prijzen der mest stoffen kwamen geen aanzienlijke wijzigingen voor. mank gaan en toch kon zij niet anders, dan zich zelf bekennen, dat de zigeuner er het beste afkwam. Veronica had het pas goed beseft, toen zij meende, dat Tazoni haar naam uitsprak en Hubert Denville dit een oogenblik later werkelijk deed. Nu Veronica zag, dat Tazoni heenging, zonder dat hij zijn loon had ontvangen, liep zij naar de bel bij den haard. Maar hoewel zij op het punt stond iemand te roepen, aarzelde zij nog. Tazoni was zoo trotsch. Die trek in zijn karakter had het eerst haar aandacht getrokken. Wanneer iemand van het personeel hem het geld ter hand stelde, zou er misschien een of andere onhebbelijke opmerking worden gemaakt. Zoo iets zou hem tioodeloos kwetsen. Impulsief als zij was, snelde Veronica naar buiten, voornemens om langs een korteren weg Tazoni in te halen, voor hij het bosch zou hebben verlaten. Tazoni voelde zich echter zoo teleurgesteld, dat hij niet den gewonen weg nam, maar op het onge zadelde paard was gesprongen en langs een zijpad wegreed, ook al om zich te kunnen onttrekken aan de vragende blikken van Maya en dc oude Martha. Hij bereikte een heuvel aan den voet, waaraan het beekje ontsprong, dat de terreinen van Dart worth bevloeide. Het was een prachtig begroeid plekje, vooral nu de voorzomer dc bloemen had doen ontluiken tusschen het gras. Hier steeg Tazoni af, gaf het paard gelegenheid te grazen cn wierp zichzelf op het mos neer, in dc hoop er zijn rust te hervinden, dank zij het boek, dat hij in den zak had. Hij las echter niet. Niet lang duurde het, of hij wierp het boek van zich af, wat het paard deed schrikken. OOGST EN UITZAAI IN DE W1ER1N GERMEER. Nadeelige invloeden van drogen winter en zware Octoberregens. Zoutgehalte en bodemstructuur. Het Driemaandelijksch Bericht betreffende de Zuiderzeewerken meldt het volgende over de ontziltingsresultaten en den oogst en uit zaai in den Wieringermeerpolder: In de maand October j.l. is een ongekende hoeveelheid regen gevallen, die uit den aard der zaak een goede ontzilting ten gevolge heeft gehad, doch overigens een ongunstigen invloed heeft uitgeoefend op de structuur van den grond en daarmee op de gezaaide en nog te zaaien wintergewassen. Van de lagere con- centratie-cijfers kon door de gewassen naar verhouding dan ook niet worden geprofiteerd, waarbij nog kwam, dat de aangewezen zaaitijd intusschen verliep. Controle van het effect van den geweldigen regenval heeft geleerd, dat vooral daar een aanzienlijke ontzilting is opgetreden, waar de ontwatering aan de daaraan te stellen eichen heeft voldaan. In verband met de plannen de wegbermen langs de kanalen met houtgewas te beplanten, heeft een bemonstering plaats gehad, met als resultaat, dat hiervoor nog slechts enkele, n.l. de meest zandige gedeelten in aanmerking kunnen komen, aangezien overal, waar de ondergrond eenigszins kleihoudend is, het zoutgehalte nog niet binnen toelaatbare grenzen te gekomen. De oogstresultaten. Het dorschen kwam half October 1932 gereed, met uitzondering van ongeveer 20 H.A. Een oogenblik later was hij weer diep in ge dachten verzonken. Tazoni nam het boek opnieuw ter hand en begon op de titelpagina te schrijven. Eenigen tijd later ijsbeerde hij rusteloos heen en weer onder de boomen. Inmiddels speet het Veronica niet weinig, dat zij Tazoni niet had gevonden, vooral, omdat zij zoo gaarne zijn trots had willen ontzien. Zij was bang, dat hij geld noodig zou hebben zigeuners zijn over liet algemeen doodarm en hebben soms nauwelijks te eten. Veronderstel toch eens, dacht zij, dat hij het geld behoefde om eten voor zich en de anderen te kunnen koopen. Deze gedachten stemden haar somber en brach ten haar vanzelf op een ander denkbeeld; want voor haar oog rees Maya op, het meisje, dat ge weigerd had hoofd van den stam te worden ten gunste van Tazoni, den knappen zigeuner. Ware zij niet bevreesd Maya te ontmoeten, Veronica zou naar het kamp zijn gegaan om het geld per soonlijk te brengen; thans echter vermeed zij het pad, dat voerde naar dc heide en wandelde verder het bosch in. Zij bereikte de beek en liep voort langs den oever, totdat zij bij de plek kwam, waar Tazoni had halt gehouden. Bless, haar paard, hoorde het eerst haar voetstap cn hinnikte van blijdschap; zoodra Tazoni oprees stond hij van aangezicht tot aangezicht tegenover Veronica. Met een hoffelijke buiging nam hij zijn muts af, terwijl zijn oogen straalden van blijdschap. „Goeden morgen," zeidc Veronica, terwijl zij het paard op den hals klopte. „Dus u neemt nu Bless onderhanden? U hebt het den laatsten tijd erg druk, hoor ik. Ik hoop, dat Bless niet al te veel van uw tijd in beslag zal nemen," voegde zij er glimlachend aan toe. zomerrogge, welke later zal worden afgedorscht. De natte Octobermaand was oorzaak, dat het afdorschen vertraging ondervond, en het vocht gehalte van het gedorschte graan uit de koppen der graanmijten te hoog was. Opbrengst per H.A. in K.G. Gewas. Aantal H.A. Korrel Stroo Koolzaad 83 1691 1519 Wintergerst 17 2107 1622 Winterrogge 1710 1693 3141 Wintertarwe 90 2034 2693 Haver156 2316 1699 Uit de bovengenoemde opbrengstcijfers blijkt duidelijk de nadeelige invloed, door den zeer drogen winter 1931/32 uitgeoefend, waar door veel minder ontzilting heeft plaats gehad, dan redelijkerwijze tijdens het zaaien van de wintergewassen kon worden verwacht. Het te hoog zoutgehalte, gepaard met de droge Juni maand heeft, een deel van de gewassen nood- rijp doen worden, hetgeen een schadelijken invloed op de opbrengst heeft uitgeoefend. Kavels, die voldoende waren ontzilt, hebben in het algemeen een behoorlijke opbrengst opgeleverd. Het zaaien van de wintergewassen onder vond door den abnormalen regenval in October 1932 ernstige vertraging, zoodat eerst in den loop van de maand December 1932 de tarwe- en roggezaai gereed kwamen. Ingezaaid werden: wintergerst 1314 H.A., wintertarwe 1430 H.A., winterrogge 824 H.A. Ten einde het gevaar voor dichtslibben van deze gevoelige natronkleigronden te beperken, werd in vele gevallen het zaad op den onbe- werkten grond gezaaid en daarna licht onder- geploegd. Inscharen leverde verlies op. Einde October en begin November 1932 werden de hokkelingen door de eigenaren teruggehaald. Door verlies van het oornummer konden enkele hokkelingen niet worden her kend, zoodat bij het afleveren vermoedelijk enkele vergissingen hebben plaats gehad. De eigenaar, die een beter dier ontvangt dan hij heeft ingeschaard, houdt zich meestal stil: de gedupeerde eigenaar daarentegen niet, waar uit wel eens minder aangename corrspondentie voortvloeit. De schapen doen het zeer behoorlijk; gelei delijk worden zij door de eigenaren teruggehaald Door de daling van de veeprijzen heeft, on danks het zeer matige weidegeld, het inscharen aan de eigenaren over het algemeen verlies opgeleverd. Stand der gewassen. Het oudere grasland staat goed, behalve de nazomerzaai 1931; hiervan zal een deel ge scheurd en opnieuw ingezaaid moeten worden voor het verkrijgen van een behoorlijke zode. Het in het voorjaar 1932 ingezaaide gras land vertoont een goeden stand"; de nazomer- zaai is ongelijkmatig en over het algemeen fijn ten gevolge van de zware Octoberregens. Een deel van de akkerbouwgewassen, inge zaaid vóór den zwaren regenval, is door dicht slibben van den grond niet opgekomen of boven den grond weggerot. Hoe „slempiger" de grond is, des te slechter is de stand van het gewas; het deel, dat als mislukt moet worden beschouwd is bij wintergerst het grootst en bedraagt 15 van de bezaaide opper vlakte. Het in November 1932 gezaaide (tarwe en „O, daar is geen sprake van," antwoordde hij. „Ik ben blij, dat u mij de gelegenheid geeft, mijn belofte te houden." Hij bleef voor haar staan, de muts in de hand, wat Veronica glimlachend deed uitroepen: „Zet uw muts toch op!" Toen hij het deed, merkte zij voor het eerst, hoeveel bleeker hij was dan bij hun vorige ont moeting. „U werkt tegenwoordig 's nachts ook," ging zij voort. „Het lijkt me niet verstandig zoo veel van uzelf te vergen." „Ik kan het nauwelijks werken noemen," her nam hij. „Ik vind gelegenheid genoeg, om in het bosch te rusten, terwijk ik op zoek ben naar den struikroover, op wien ik door lord Dartworth attent ben gemaakt." „Ik herinner het mij," zeidc zij. „Hebt u nog ontdekt, of het een van uw mannen is?" „Ik ben er van overtuigd, dat liet niet zoo is," antwoordde Tazoni, wiens gelaat een oogenblik betrok. „De laatste twee nachten heb ik den kerel op de hielen gezeten, maar hij is zoo sluw, dat het mij niet gelukte hem te grijpen." „Hebt u gehoord, dat lord Raymond door een struikroover is aangerand, terwijl hij in de bos- schen van Northbridge wandelde?" „Heeft hij den kerel gezien?" vroeg Tazoni in spanning. „Dat durf ik niet zeggen," antwoordde Veronica er volgde een oogenblik van stilte, terwijl Tazoni peinzend voor zich uitkeek. Toen, terwijl een blos haar wangen kleurde, zeide het meisje: (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1