Burgerlijke I Stand 9 Muiterij aan boord van het s.s. „Zeven Provinciën". ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933. 3 0,73 tot 0,S0. 1,28 1,— 1,10. 2,64. 1,36. 1,27. lts Bouwmeester overigens geen onbe- ude op ons eiland ons zal brengen. KU hebben we dezen winter ook zeldzaam (inig uitgaansavonden, het stemt toch Ittig, dat, al3 er wat te doen is. per slot lg wat goeds is. Het Nut zal met deze Poering, die a.s. Maandagavond plaats Bdt, eeu volle zaal trekken, utrale Veiling voor doeree Overllakkce te Middelkumis. Veiling van Vrijdag 3 Februari 1933. Kaasappelen ƒ2,—tot 2,50 per 100 stuks. Poye kool ö,60 tot 10,—per 100stuks, lollen 1,50 per 100 stuks, li 4,60 per 100 bos. uiten 12,- tot 18,S0 per 100 k.g. En 1,— tot 1,50 per 100 k.g. fete Campagners ƒ16,401. 20,-p. 100 k.g. jlefleurs 16,60 per 100 K.g. ailing van Zaterdag 4 Februari 1933. UIEN. |OVE0,75 tot 0,SS. lWONE(mettrosmerk) 1,20 1,61. ijWONE (cirkelmerk) 1,08 1,20. 1IELINGEN0,95 1,05. 1KLERS2,60. Llles per en inclusief baal van 50 K.G. Lanvoer 175.750 K.G. Veiling van Dinsdag 7 Februari. UIEN. |OVE IWONE lWONE (met cirkelm.) IIELINGEN fKLERS Ier 50 k.g. Aanvoer 58.000 k.g. IOMMELSDIJK. Gedurende de maand luari 1.1. vestigden zich in deze Gemeente •jersonen, vertrokken 8 personen, geboren pden 4 kinderen, overleden 4 personen, vijl 1 kind als levenloos werd aange- |en. Voor de uien wordt thans hier be- fed 1,50 per H.L., aardappelen 0,60, ers 0,30 en peen 0,45 per H.L. URKSLAND. De werkzaamheden aan de jfcerleiding zyn thans ook hier begonnen, tele werkloozen konden er aan te werk |den gesteld. Met de verscbepiDg van landbouwpro- Iten was het heden (Maandag) bizonder Ik. Zelfs werkmenschen uit Sommelsdijk Iden aan de haven alhier worden tewerk- lteld. De muziekvereeniging zal a s. Donder- lavond in de zaal Odeon haar jaariykscbe loering geven. Uitsluitend toegaDg voor lateurs. Gedurende de maand Januari vestigden alhier 5 personen, terwyi er 6 ver- kken. ERKINGEN. By de stempeling ten kan- l van de arbeidsbemiddeling bleek dat laantal werkloozen bedroeg veldarbeiders pn bouwvakarbeiders 2 totaal 51. De algeraeene jaarvergadering van de |v. Jongelingsvereeniging en Knapenver- Iging zal niet plaats hebben op Donderdag Br op a.s. Woensdagavond te 7 uur in de |v. kerk. De toegang tot deze vergadering (J. Behalve referaten door de leden zullen nog door de meisjesvereeniging eenige ^nummers ten geboore worden gebracht. - Door de Commissie van Winterbedeeling |dt aan eenige ouden van dagen en arm- fgen, die daarvoor in aanmerking wen- lu te komen wekelijks een som gelds Jefceerd, telkens des Maandags te 10 uur .secretarie. TELLENDAM. A.s. Donderdagmiddag 9 r. half 3 zal er Gemeenteraadsvergade- gehouden worden. Naar men verneemt zullen enkele gar- uvisschers naar IJmuiden vertrekken, 1 het uitoefenen der garnalenvisscberij .ar. 1EDEREKDE. De Diaconie der Ned. Herv. heeft 25 werkloozen tewerkgesteld voor omzetten van 2 meeden land, de z.g. nmeed, in den Ouden Oostdtjk. Wegens ongesteldheid van den Con- nt Ds. Ameide zal er in 2 weken geen Ichisatie gehouden worden. Uit den uiensorteerder z(jn deafgeloopen 1400 balen uien vervoerd en Maandag hier een schuit met uien geladen. I Bij de werkzaamheden aan de te stichten Erleiding zyn 13 werkloozen tewerkge- Tj, wat weer een uitkomst is. Door de garnalenvisschers werden 2 In gevischt, waarbij 80 kilo garnalen per en per schuit werden gevangen. Loop der bevolking. Ingekomen: Joh. tong van HaarlemvertrokkenMaria ;ina Voogd naar Amsterdam. De ingeschrevenen voor den dienstplicht Pieter Groenendijk, Gerrit van Heest, |b Lokker, Jacob Orgers en Pieter Struyk by besluit van Z.Exc. den Minister van t, Commissaris der Koningin in depro- ie Zuid-Holland, dato 27 Januari 1933, goed vrijgesteld van den dienstplicht |sn3 broederdienst. JDDOBP. Naar wij vernemen zal bet Kamphuis by het Strand alhier door lohil geheel naar de eischen des tyds pensiongasten worden ingericht. Door de gemeentelijke werkverschaffing 12 werkloozen te werk gesteld by de ■perstee. De afgeloopen week werden uit deze tente uitgevoerd ruim 8000 Kipp®n' Maandag stonden by de Werkverschaf fing ingeschreven 125 werkloozen. Door KI. Voogd zyn ruim 20 werk loozen te werk gesteld voor het omzetten van het bosch by den watermolen. De S. K. V. „Nut eu Sport" hield 3 en 4 Februari j.l. eeu goed geslaagde propaganda- tentoonstelling alhier. Zeker mag deze ten toonstelling geslaagd heeten, daar de belang stelling der Ouddorpers voor deze nuttige sport zeer groot was. We twijfelen dauook uiet, dat by eventueele oprichting eenerver- eeniging het aan liefhebbers niet zal ont breken. Voorzitter Bienefelt opende de vergadoring en heette de aanwezigen harteiyk welkom. Voorts bracht hij een woord van dank aan schenkers der pryzen en inzenders der ten- toonstelling-dieren. Nu de inzending mocht er zyn. Daar het voor de konynenliefhebbers van uut zyn kan volgen hier de resp. klassen met pryswinnaars: In Haaskl. VI. Reuzen Rammen, jong, behaalden de heeren J. v. Antwerpen, C.v. Koppen en P. de Vos resp. Ie, 2e en 3e pry's, terwyi de heeren A. Pollemans en M. H. Braber hun dieren met z.e.v. zagen vermeld. Zelfde klasse voedster, jong: A.Pollemans en M. H. Braber. le prys ;J. Boom, Jb.Tanis Dz. 2e prijs; en T. Tanis Jz. en L. Tanis Mz. 3e prys. Witte VI. Reuzen voedster, oud: Zwaarste konijn, 1ste prijs A. Sperling Pz. Zelfde klasse rammen, jong: J. C. Bolle, la prys, P. Bezuijen 2e en A.Koek Wz., 3e pr. Zelfde klasse voedster,jong: A.Koek Wz le en eere-prijs; Joh. Koek Wz., 2e prijs en A. Sperling 3e prys. Konynen grijs rammen, oud: W. Vis v. Heemst, 3e prijs. VI. Reuzen Geel, ram jong; J. C. Bolle le prys. Idem voedster, J. C. Bolle le en M. Grinwis 2e prijs; Reuzen Blauw, ram le prps K. de Jong; Cinchilla, Ram, jong: H. v. d. Meide, le prijs; Zelfde klas voedster: P. Voogd Dz. le J. Volwerk 2e en S. J. Nachtegaal derde prijs. Blac and tan, voedster, oud: J. van Ant werpen 2e prijs, S. J. Nagtegaal Z.E.V. Idem Rammen, jong: J. van Antwerpen, le en Eere prys. Jo v. Strien 2e en 3e prijs. Idem voedster, jong; J. van Antwerpen le- prys, H. v. d. Meide Z.E.V. Zilvervossen, Zwart: H. v, d.Meide eerste prijs ram, le prijs voedster. In de klasse Brandneuzen zagen de heeren P. Voogd Pz. en J. Verduin hun dieren be kroond met resp. 2e en 3e prijs. Hollander zwart: A. Braber le prys. Madagascar papillon, J. Volwerk ram en voedster beide een 2e prijs. Polen, ram, jong: H. v. d. Meide 2e prijs. Cavia's trio: Corn. Voogd, le prijs. Ook de nesten jongen waren goed ver tegenwoordigd. Pryzen behaalden: C. van Koppen le pr. met H. VI. Reuzen, A. Geu- rand le pr. met Lotharingers. P. Voogd le pr. met Zilvervossen, zwart en 2e pr. met Cinchilla's. Ook de collectie kippen mocht er zijn. De heeren T. Mosselman, G. L. Warnaer, K. Koek Az. zagen hun verschillende rassen met mooie pryzen bekroond. De duivencollectie was ook het bezichtigen waard. Ten slotte een woord van dank aan Zyn Edelachtbare Burgemeester van Ouddorp, die de tentoonstelling met een bezoek heeft vereerd en daarbij blyk gaf van volle sym pathie voor de nuttige sport. Wij twyfelen dan ook niet dat bij eventueele oprichting van een Konynen-fokvereeniging, B. en W. hun goedkeuring daaraan niet zullen ont houden. S.K.V. mag op een gezellige en goed ge slaagde propaganda terugzien. Verslag van de Jaarvergadering der Coöp. Broodbakkery tot „Nut van't Algemeen, gehouden op Vrydag 3 Februari 1933. De vergadering wordt met een welkomst woord door den Voorz. geopend, die zich verheugde over de groote opkomst. Uit de jaarverslagen bleek de stygende groei der Coöperatie, 9 leden waren toegetreden, met vele niet-leden, er kon alzoo weer flink afge schreven worden. Aan Dividend vrij brood gebruik, zal 13 uitgekeerd worden, on danks de verbouwingen die er plaatsgehad hebben. Deze uitkeering aan de leden, komt voor velen in deze werklooze tyden goed 'an pas. De aftredende bestuursleden de taeten Jac. Tanis en T. Koek werden met h(jba algemeene stemmen herkozen.terwyi T. Grinwis Ez. lid van het college vd. Com missie bij acclamatie werd herkozen. Zjj allen namen hunDe benoeming aan. De leden "erden ook nu weer in de gelegenheid ge steld, hun kwantum turf voor huishoudeiyk gebruik te betrekken door middel van de Coöperatie. De rondvraag bracht verschil lende vragen en werden op afdoende wyze beantwoord. NIEUWF, TONGE. Naar wy vernemen bestaan er by het Gemeentebestuur ernstige Plannen om dicht by de O. L. school alhier een speelplaats in te richten. - Aan de kade en aan het tramstation alhier werden gedurende de afgeloopen week m totaal plm. 9000 balen uien aangevoerd. De prijs daalde van ƒ2,- tot ƒ1,25 per H.L. Ook de prijzen van de andere veld- 'ruchten zyn dalende. -Van de ingeschrevenen voor don dienst- P acht 1934 zijn de volgende personen voor I n°t, vrU3°3teld wegens broederdienst: J. I T'i' ®ceur> Bödevaate, s. Dekker, I i Lool>' A' L' v- Maden, A. Melissant, KI. Visbeen, J. vaa Weenen en W. J. Westdorp. By den Correspondent der Arbeidsbe middeling meldden zich Maandag j.l. 95 werkloozen aan. OUDE TONGE. Op de weekmarkt werden aangevoerd: 11 biggon en 2 manden kippen. Handel slap. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. kerk doopsbediening plaats hebben. Doopvaders kunnen zich a.s. Vrydagavond van 7—8 uur vervoegen in de consistorie kamer. Ter algemeene kennis is gebracht, dat Weegbrug I tot nadere aankondiging ge opend zal zyn inplaats van 's morgens 7, om 8 uur. Gedurende de afgeloopen week meld den zich bij den Agent der Arbeidsbemid deling als werkloos aan: 204 landarbeiders, 2 transportarbeiders, 2 chauffeurs, 1 metse laar on 1 gas- en waterfitter. De heer P. van Markensteyn heeft be dankt als Voorzitter van het Mannenkoor „Wat lieflyck is en welluidt". De heer M. heeft deze functie 60 jaren aaneen vervuld. Hy is thans benoemd tot Eere-voorzitter. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 1 en Vry dag 3 Februari gaf de muziekvereeniging „U.D.I." haar jaarlyksche uitvoering voor voor donateurs en kunstlievende leden in de zaal van Hotel Hobbel, welke beide avonden geheel bezet was. Na een kort openings woord van den directeur, den heer Joh. Bol, liet deze aanvangen met „Charmant pays", een vlot en pittig gespeelde pas redoublé van Gadenne. Het gebeele muziekprogramma werd verder met zorg uitgevoerd, waarvan bijzondere vermelding verdienen „Donau- Wellen" van Ivanovici, „Le Trouvère" van Verdi, gearr. door Kessels en „La Reine Auiore", fantaisie van Tacq. Het was aan allen te merken, dat er serieus was gestu deerd, een dankbaar applaus was dan ook de belooning na ieder gespeeld nummer. Verder werd het programma aangevuld met een blijspel in drie bedryven: „Haarlaatste wil", van J. W. van der Heiden en H. Bakker. Dit vermakeiy'ke stuk werd verdienstelijk opgevoerd, waarvoor den spelers alle lof toekomt. Het bleek ecbter ook nu weer, van hoeveel waarde het is, indien een tooneel- gezelschap kan beschikken over een goeden regisseur. In den heer Bol, die ook geregeld de functie van regisseur op zich neemt, heeft het gezelschap een eerste kracht. Het wel slagen was dan ook voor een voornaam ge deelte aan den heer Bol te danken. We zullen van de verschillende speelsters en spelers niemand afzonderlijk vermelden, allen deden hun best en hebben den aanwezigen een kostelijken avond verschaft. Medewerkenden waren de dames: Francien Buijsse, Wies Holleman, Neeltje van Nimwegen, Riek Breeman, met de heeren: A. van Nimwegen, H. Tiggelman, P. de Vos, R. Janse, C. Beije, G. de Vos, R. van Putten Pzn. en R. van Putten Czn. Na afloop dankten de heeren L. A. Hobbel, J. van den Heuvel en G. N. Breur voor het gebodene, wenschten directeur en gezelschap alles goeds en hoopten in de toekomst nog lang van hun spel te genieten. Hierna een kort wederwoord van den directeur, die de vereeniging nog eens extra in den steun van het publiek aanbeval, waar na het officieele gedeelte was afgeloopen en men nog geruimen tyd gezellig bij elkaar bleef. Het waren mooie avonden, waarop „U.D.I." met genoegen kan terug zien. Vorige week werden van hier verscheept 22.330 kilo aardappelen, 2140 kilo poters, 12.000 kilo koepeen en 11.500 kilo uien. Handel slap. Ged. Staten hebben aan de volgende personen vrystelling verleend wegens broe derdienst: Paulus I. Dorsman, Jacob Groe nendijk, Marinus Hubrechtse, Jan Huijer, H. P. van Kempen, K.J. van Kempen, Frans Kreeft, Hendrik Kromdyk, N. C. Landheer, Daniël Langeweg, Job van der Veer, Kom mer Verkerk, IJzebrand van der Vliet, Gijs- bert de Vos, Franciscus de Waal en Marinus de Waal. Vergadering „Volksonderwijs" De afdeeling der Vereeniging „Volksonder- wys" heeft haar jaarvergadering gehouden in de zaal van den heer P. Vinke. De Voorzitter, de heer L.A. Hobbel opent met een kort welkomstwoord. Hy consta teert, dat van de vele leden er weer maar weinigen zyn opgekomen, doch een clubje van trouwe voorstanders van het Openbaar Onderwys, dat de belangen der afdeeling altyd behartigt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Herkozen tot bestuursleden werden de heeren L. A. Hobbel, L. J. Beye en W. Wielaard. Uit het jaarverslag door don Secretaris voorgelezen blijkt, dat 5 bestuursvergaderin gen werden gehouden. Het bestuur bestond in het afgeloopen jaar uit de heeren:L.A.Hobbel,Voorzitter; H. Kruik, Secretaris; W. Wielaard, Penning meester en de heeren M. H. Meijer, KI. Troost, L. J. Beye en W. de Vos Jzn. De rekening over het afgeloopen jaar sloot in ontvangsten met 241,53, in uitgaven met 239,56, zoodoende met een goed slot van 1,97. Het aantal leden blijft stationnair. Op 8 Februari 1932 organiseerde men een propaganda-feestavond, waaraan medewer king verleenden het mandoline-ensemble „O.V.O." en een tooneelgezelschap, beide uit Dirksland. Tevens werd een rede uitge sproken door den heer J.E. Weitering, hoofd der openbare school te Dirksland,over:Het openbaar en het byzonder onderwys",welke rede met zeer veel aandacht werd gevolgd, terwijl ook de daarna opgevoerde tooneel- stukjes zeer in don smaak zyn gevallen. Door verschillende voorstanders van open baar onderwys, zoowel buiten als binnen de gemeente werden gelden beschikbaar gesteld voor het verstrekken van scboolpantoffels aan de leerlingen der openbare school. Met de kinderen der openbare school werd een zeer leerzaam schoolreisje gemaakt. Op 5 September werd een schoolfeestje gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan der school. Half December werd een goedgeslaagde propagandafeestavond gehouden, waarby op trad de heer Van Gaasbeek uit Utrecht met onderwerp; „Vrede of Stryd." Verder werd door het personeel en eenige leden der af deeling het tooneelstuk opgevoerd: „Myn heer de Senator", hetgeen een waar succes is geworden en van ongeëvenaarde propagan distische werking. Tot leden der commissie belast met het nazien en controieeren der rekening en be scheiden werden benoemd de heeren W. M. de Vos, Jan van Gent en G. Verkerk. De rekening werd met een kleine wijziging goedgekeurd. In de rondvraag kwam ter sprake dat zooveien nog een tweede opvoering van propaganda-feestavonden wenschten, omdat niet alle gegadigden tegelijk in het beschik bare lokaal der school gehuisvest kunnen worden. Als oplossing denkt men aan het geven van een Generale repetitie, doch zon der spreker. De voorzitter dankte daarna allen voor de prettige wijze waarop men heeft vergaderd. Hij wekt ieder op, zooveel in zijn vermogen is, te ijveren voor de belangen der openbare school en propaganda te maken voor de af deeling „Volksonderwys". Dan sluiting. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente verzonden: 1100 H.L. aardappelen, 400 H.L. uien en 300 H.L. koepeen. By den agent der arbeidsbemiddeling staan 99 werkzoekenden ingeschreven. De verlofgangers der lichtingen 1921 en 1924 zullen in de maand Juni a.s. aan het jaarlyksch onderzoek worden onder worpen. In de woningen van J. O. aan de Voor straat en J. du P. aan den Beneden-Oostdyk is een schoorsteenbrand ontstaan. Eerstge noemde brand werd gebluscht met zout, de tweede met emmers water. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 8 Februari 1933 bij Inzet Op WOENSDAG, 15 Februari 1933 bij Af slag, telkens des nam. 3 uur in het Hotel Harmonie te Sommelsdijk, van: a. De perceelen BOUWLAND in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, groot 1.27.60 Heet. (3 gem. 45 roeden S'dljksche maat) b. De perceelen WEILAND aldaar, groot, 2.08.49 Heet. (5 gem. 44 roeden S'dyksche maat); e. De perceelen BOUWLAND in den pol der Duivenwaard te Nieuwe Tonge, groot 8.93.00 Heet. (19 gem. 134 roeden Voorn- sche maat). Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. Jan Kastelein te Middel- harnis. Notaris VAN BUUREN. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaff Co., afd. handelsinformatiën.) Uitgesproken: Rotterdam, 3 Februari. L. M. A. van den Nieuwendijk, koopman, Melissant.R.-c.:mr. J. G. Huijser; cur.: mr. A.Zaaijer, te Dirks land. Naar wij vernemen zullen Commissarissen der N.V. Insulaire Hypotheekbank.te Zierik- zee aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen, na belangrijke afschry vingen en extra versterkingen der reserves, het divi dend over 1932 te bepalen op 18 (onv.) GOEDEREEDE. Geboren: Maartjo, d. v. J. Tanis en G. van Asperen; Willem Jan, z. v. W. van Veen en Elizabeth van der Veer. Overleden: J. Koeteeuw, oud 96 jaar, on gehuwd; Pieternella van Heest, oud 69 jaar, echtgenoote van Frans van Heest; Cornelis Jongste, oud 80 jaar, weduwnaar vanA.de Vogel. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Hendrik z. v. Dingeman den Braber en Christina Pieterse. Overleden: Maria van Nieuwaal, 80 jaar, weduwe van Jan van Drongelen; Maartje Mijs 77 jaar, ongehuwd. Niemandsland, Een paar jaren terug werd een Volkeren- bonds-prijs uitgeloofd voor het filmverhaal, dat het boste geschikt was om langs den weg van de film de Volkeronbondsgedachte te propageeren. Op deze prijsvraag hebben een jonge Rus en een Duitschev samen een scenario ingestuurd, dat als de film Nie mandsland thans in Middalharnis vertoond werd. Het verhaal bevat ongetwyfeld vele knappe momenten, waarom moeten menschen, die niets met de hooge-heeren-ruzie's te maken hebben, huisvaders met jonge kinderen, in de loopgraven om herrie te beslechten! Daar zyn ze verdwaald tusschen het Nie mandsland in, het beruchte land tusschen twee loopgraven, een Duitscher, een Fransch- man, wantrouwend tegenover elkander, maar helpend, omdat er een gewonde is, een neger, die als cabaret-artist de moderne talen machtig is, een Engelschman en een onbe kende doofstomme soldaat. Daar leven ze, terwyi buiten hen de granaten het Niemands land blyven doorploegen, zoo leven ze met elkander, eerst wantrouwend, later vrienden, die tot de conclusie komen dat alle oorlog krankzinnige werk is.... Het verhaal is zoo simpel en eenvoudig, en het blyft een vraag: Waarom! En deze vraag wordt niet beantwoord, kan niet beantwoord worden ook. Waarom moet de menschheid zichzelf af en toe geeselen door een oorlog te voeren, waarom wor den alle menschen niet verstandig, waarom vechten nu weer de Japanners met de Chinee- zen, waarom! Dat zal de vraag wel blijven, nog eeuwen lang, waarom zullen we telkens oorlogen verklaren, waarom zullen we elkander nooit willen begrijpen. Waarom loopen we politiek zoo warm, waarom schetteren alle politieke kopstukken op elkander, hakken de verschil lende politieke partyen elkander figuurlyk in de pan! Waarom vechten inDuitschland Hitlerianen en sociaal-democraten met elkaar, ofschoon ze beiden Duitscherszijn! Waarom dat alles! Het zal de vraag blyven, waarop niemand het antwoord kan geven, dan dit: wanneer alle menschen hersens krijgen. Wanneer de sociaal-democraat onderzoeken wil wat er voor goeds kan zitten in het fascisme, en het fascisme wat er voor goeds zit in de sociaal-democratie, wanneer rechts en links-politiek-georiënteerden elkander wil len verstaan en geen politieke propagandisten er op na gaan houden die elkander tot op het been afbreken en uitkleeden. Eerst dan, ja dan, als we elkander verstaan willen, maar anders, nooit zal er vrede heerschen, omdat elk of bijna elk mensch meent dat zy'n meening de allerbeste is voor ons allen... De heer De Vries is ongetwyfeld een knap en ook begaafd redenaar. Het is een genoegen naar hem te luisteren en de sociaal-demo cratie heeft in hem een uitstekend woord voerder op ons eiland. Hij weet de menschen te boeien en te pakken met zijn uiteenzet tingen en velen zullen gepakt zyn geworden met zijn sociaal-democratischen levenskyk, wat wel tot uitdrukking zal komen met de komende verkiezingen. Met hem beamen we de vraag, waarom de krankzinnige oorlogen, waarom. Het moet onnoodig zijn. Waarom maar door blyvende bewapening, dat geld kost en mannen. Maar ondanks zyn knappe speech zouden wij niet gaarne met alles wat hy zeide accoord kunnen gaan. Of de sociaal-demo cratie de reddingbrengende zal zijn mogen wij, als niet-socialist, zeer zeker in twijlel, trekken. Wy voor ons houden een anderen ky'k er op na, en beginnen dan met een uitspraak van welke politiekeling is ons ontschoten-die luidde: elk systeem is goed, mits het krachtig zy. En b'evmee komen we op de kern van alle regeeringskwestie's. Als we de demo cratie houden, dan zullen we nooit een krachtig systeem krijgen, omdat de regee ringen te veel afhankelijk worden gesteld van den wil van het volkterug te brengen tot den wil van enkele politieke zeer knappe redenaars en kranten, die het volk, dat niet politiek denkt en geen verstand van staats zaken heeft, in hun bepaalde richting stu wen. Wanneer we de systemen van de laatste jaren bekijken, dan zien we alleen al dit, dat het socialistische Duitschland van Ebert van na den oorlog thans onder het fascistisch-getinte Hitler is gekomen een verschuiving dus naar de dictatuur, of liever uaar de mogelijkheid om een krachtige regee ring te vormen. We zien hoe Italië, vlak na den oorlog een wanhopige staat, door den zeer krachtigen Mussolini is vervormd tot een stevigen staat, die een hartig woordje mee durft te spreken in de internationale wereldpolitiek. De verdere vraag, of het voor de menschen zoo bar aangenaam zal zijn met deze zeer krachtige regeeringen te leven zal niet geheel bevestigend worden beantwoord, al valt het vermoedeiyk zeer mee. Zoo lang men de krachtige regeering maar niet saboteert zal het wel gaan, maar wanneer men begint met tegenwerking, dan zijn fascisten erg ongemakkeiykMaar pleegt niet elke regeering ongemakkeiyk te zijn met haar politieke belagers? Wy pleiten natuuriyk niet voor een fas cisme, verre van dit, maar wij zouden liever geen democratische experimenten meer terug wenschen. De wereld is ziek van alle te haastig gemaakte hervormingsplannen. De te snelle invoering van den 8-uren arbeids dag, de veel te snel op hooger levenspeil gebrachte arbeidorswereld het gaat hier niet over de questie om het den arbeiders niet te gunnen, dat begrllpe den lezer vooral goed de gevolgen hiervan door overal snelleren machine-aankoop en meer hebben ons de wereld-ellende zoo niet geheel, dan toch dieper gebracht. En om nu terug te willen naar een ge ordende samenleving, waar we allemaal in kunnen werken, maar bovenal allemaal onze goede boterham kunnen verdienen, dat zal heel wat talenten vragen van bestuurders van de staten, maar vooral kracht. Menschen, die niet van experimenteeren willen weten Eens, op een Zomerdag waren we in Oud dorp met den landdag van den Vry willigen Landstorm. Laten we beide uitspraken naast elkaar zetten, die van den heer De Vries en die toenmaals van wijlen den heer Van der Velde. De heer De VrieB vraagt zich af, waarom wapenen, al die wapenen geven den oorlog, ze vragen eigeniyk om den stryd, weg er mee. Wyien de heer Van der Velde: Hier, man nen, voor U hebt U het land in rust, en die rust willen wij leden van den Vrywilligen Landstorm helpen bewaren... Ziedaar twee uitspraken, met precies het zelfde doel, den vrede. Wie heeft geiyk, de heer De Vries of wyien de heer Van der Velde I Het is voor dengene die de internatio nalen toestand het beste kent. Ook wij willen den vrede graag, niets liever, maar wy voor ons gelooven mede naar aanleiding van wat wij zooal gehoord en gezien hebben op onze zwerftochten buiten ons eigen land, dat in dezen wijlen de heer Van der Velde een beteren kijk had op den internationalen toestand om wapens wel klaar te houden, dan op de visie van den heer De Vries om ze weg te werpen... Al kunnen we natuurlijk, omdat dit een zeer principieele questie is, nooit hierover debatteeren omdat dit uitsluitend een ge- voels-en aanvoelskwestie is... Laten we ten slotte niet vergeten te ver melden dat de zaal ei-vol was, de boel goed georganiseerd en onze bewondering uiten voor de voortreffelyke projectie, zoowel als geluids-voortbrenging. De heeren van het Arbeiders-Instituut zijn knappe technici in hun vak, wien alle (lol toekomen voor hun werk en moeite. J. B. WAT DEDEN DE EUROPEANENl Aan boord moesten zich minstens 40 Europeesclie schepelingen bevinden. Aneta seint d.d. 5 Februari uit Batavia: Het pautserschip „Zeven Provinciën" heeft de haven van Oleh-Ieh verlaten terwyi de Commandant en een gedeelte van den staf aan land waren. De commandant tracht aan boord van de „Aldebaron" de „Zeven Pro vinciën" te achtervolgen. Aldus een officieel communiqué. Een nader communiqué van het Departe ment van Marine in Ned. Indië meldt, dat blijkens nadere berichten van den Gouver neur van Atjeh een muiterij is uitgebroken onder het aan boord van de „Zeven Pro vinciën" aanwezige Inlandsche personeel. De „Zeven Provinciën" heeft des nachts drie uur de reede van Oleh-leh verlaten en werd het laatst gemeld bij Poeloeh Breueh, koer sende om de Zuid. Het civiel en militair bestuur in de omgeving is gewaarschuwd. Het schip wordt achtervolgd door de gouver nementsstoomboot Aldebaran", aan boord van welk schip zich de commandant van de Zeven Provinciën" heeft ingescheept even als officieren, Europeesche onderofficieren en Europeesche manschappen. Nader meldt Aneta nog: De Deli Courant verneemt nader uit Koe- taradja dat Zaterdagavond negen uur plot seling alle lichten van de „Zeven Provinciën" uitgingen om daarna weder te worden ont stoken. De commandeerende Officier is toen onmiddeliyk met een roeiboot naar de ter reede liggende „Aldebaran" gevaren, welke hem naar den wal bracht. Hij begaf zich naar de Atjebclub, waar zich de commandant van de „Zeven Provinciën" bevond om deze te waarschuwen dat de negen aan boord vertoevende officieren door matrozen met de bajonet op het geweer waren gevangen ge nomen. De commandant van de „Zeven Pro vinciën" heeft zich met den militairen com mandant van Atjeh, kolonel Behrens en tien twaalf marineofficieren onmiddelly'k inge scheept aan boord van de „Aldebarari" om bet muitende schip te volgeD. De „Zeven Provinciën" kan ongeveer vijftieD knoopen loopen, doch thans waarschtjniyk slechts acht en de „Aldebaran" tien knoopen. Een eskader er op af. Kapitein ter Zee M. H. van Duim, de commandant der „Java" is met dezen krui ser en twee torpedoboot jagers van de Zuid punt van Celebes vertrokken, koers zettend naar Atjeh's Noordkust, om de achtervolging van de muiters op te nemen. Het is een afstand van eenige dagen stoomens. Op weg naar Soorabaja? Aneta Holland meldt dat bij het departe ment van Defensie van den commandant der zeemacht in Nederlandsch Indië een telegram is ontvangen volgens het welk de muitery aan boord van de „Zeven Provin ciën" biykt uit te gaan van de inlandsche schepelingen die zich van het schip meester maakten na zich voorzien te hebben van geweren en munitie die in kasten aan dek klaar staan voor het geval het schip in nood zou moeten worden verlaten. Zy hebben do aan boord aanwezige officieren en onder officieren overmand. Overigens is hieromtrent nog niets bekend. De commandant en zeven officieren, tien Europeesche onder-officieren en twintig kor poraals en manschappen begeleiden het schip op de „Aldebaran" langs de Westkust, van Sumatra. Te twintig uur Indische tyd waren z(j bewesten Melaboe. Door de „ZeveD Provinciën" is in omroep bekend gemaakt, dat het schip naar Soera- baja gaat.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3